انتشار محتوا

به گزارش خبرگزاری فارس
استان خراسان رضوی | رئیس شورا درسخنرانی پیش از خطبه نمازجمعه مشهد :باید تاریخ انقلاب برای مردم بازخوانی شود
تصویر خبر
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: در سالگشت پیروزی انقلاب اسلامی و ایام‌الله فجر فرصت خوب و مقتنمی است تا تاریخ انقلاب و فصل‌های تاریخ را برای مردم بخوانیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی دقایقی پیش در سخنرانی پایان راهپیمایی 22 بهمن مشهد در حرم مطهر رضوی اظهار داشت: در سالگشت پیروزی انقلاب اسلامی و ایام‌الله فجر فرصت خوب و مقتنمی است تا تاریخ انقلاب و فصل‌های تاریخ را برای مردم بخوانیم.

وی با اشاره به مزیت مراجعه به تاریخ گفت: تاریخ منبع تجربه‌هاست و تجربیات ملت‌های گذشته در تاریخ گردآمده است و ما به تاریخ مراجعه می‌کنیم تا تجربیات را فرابگیریم و در زندگی به آن عمل کنیم.

تقوی افزود: همچنین از تاریخ می‌توانیم عبرت بگیریم، ماجراهای تاریخ وضعیت عبرت‌آموزی دارد و انسان نیاز به موعظه دارد تا قلب و روح و روانش را تلطیف کند و روشنایی و روشنگری را با گرفتن عبرت‌های تاریخی برجانش حاکم گرداند.

وی تصریح کرد: انسان بخشی از هویت خودش را در تاریخ جستجو می‌کند و تاریخ نگهبان و پاسدار هویت ملت‌هاست، برای اینکه هویتمان را بشناسیم و تقویت کنیم باید به تاریخ مراجعه کنیم، ملت بدون هویت مانند درخت بدون ریشه است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور ادامه داد: تاریخ حلقه اتصال نسل‌های پیشین و پسین است، در تاریخ نباید متوقف شویم، توقف در تاریخ مساوی با شکست است.

وی خاطر نشان کرد: از تاریخ استفاده می‌کنیم و درس می‌گیریم و با تکیه بر هویت خود برای آینده برنامه‌ریزی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از مقاطع تاریخ معاصر ما، تاریخ انقلاب است، گفت: به دلیل حساسیت تاریخ انقلاب و دشمنی که توطئه می‌کند تا در مقابلش بایستد، ضرورت دارد که با تاریخ انقلاب انس بیشتری پیدا کنیم.

تقوی خاطرنشان کرد: وقتی امام در حسینیه جماران می‌فرمود در جبهه‌ها نیاز به نیرو است، صبح فردا می‌دیدیم تک‌فرزند را مادر از زیر قرآن عبور می‌داد تا به جبهه‌های نبرد برود و وقتی پیکر شهیدش را برمی‌گرداندند می‌گفت خدایا این قربانی را از ما بپذیر.

وی افزود: چه شد که مردمی که از یک پاسبان می‌ترسیدند و به قول آمریکایی‌ها جزیره ثبات بود، ناگهان با فریاد یک روحانی، یک ملت به پا خواست.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور تصریح کرد: این جزیره ثبات به یک آتش‌فشان تبدیل شد و زلزله به وجود آمد و کم‌کم این زلزله نقشه سیاسی جهان را تغییر داد و کسانی که مهروموم‌ها تبلیغ کردند که دین افیون ملت‌هاست، دیدند که از فراز منبر و از فیضیه قم و از روحانیت نیرویی به جامعه دمیده شد که این جامعه در برابر همه دشمنان و طاغوتیان ایستاد، این قدرت امام و دین و دیانت بود.

وی با بیان اینکه روحانیت، دین و دیانت این انقلاب را به وجود آورد، گفت: ما باید حرف انقلاب را از مردم بشنویم، ببینید حرف مردم درباره انقلاب چه بود.

وی افزود: از همان روز اول شعارهای مردم از قرآن و اسلام گرفته می‌شد، این شعارها به مردم دستوری نبود، بلکه بیان گویای خواسته‌های مردم بود که برای چه چیزی و با چه جهت‌گیری و چه فرهنگی به صحنه آمده‌اند.

تقوی خاطرنشان کرد: باید مطالعه شود که مردم برای چه چیزی به صحنه آمدند و این‌همه سختی را تحمیل کردند.

وی تأکید کرد: «الله‌اکبر» در طول دوران انقلاب به‌عنوان اصلی‌ترین شعار مردم بوده است.، انقلاب ما وامدار فرهنگ عاشورایی است، از عاشورایی که در سال 61 هجرت در بیابان تب در کنار شریعه فرات اتفاق افتاد، این انقلاب متصل به آن نهضت است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه افزود: باید انقلابیون خودشان را معرفی کنند، شناسنامه انقلاب ما شعار «نهضت ما حسینی است» که این انقلاب از عاشورا وام می‌گیرد و خصوصیات نهضت عاشورا را دارد.

وی تصریح کرد: نهضت‌های عاشورایی هرگز زیر بار ظلم و ذلت نمی‌رود و لذا هیهات من الذلت در متن این حرکت وجود دارد و وقتی به حضرت پیشنهاد دادند که با یزید بیعت کند، حضرت فرمود هیهات من الذلت.

تقوی با بیان اینکه در پیروزی و تداوم انقلاب تا امروز این شعار نقش اساسی داشته است، گفت: آن‌هایی که پیشنهاد رابطه با آمریکا را می‌دادند پاسخ ما این است که «هیهات من الذلت».

وی تأکید کرد: اگر این شعار را حذف کنیم نهضت ما عاشورایی و حسینی نیست.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه خاطرنشان کرد: مبادا که لبخندی ما را فریب بدهد و باید همچنان مقاوم و مردانه این راه را ادامه بدهیم، این روحیه می‌تواند ملتی را به پیروزی و سرافرازی برساند.

و به اشاره به اینکه انقلاب اسلامی شعبه‌ای از انقلاب عاشورای حسینی است، تصریح کرد: در فرهنگ اسلامی شهید و شهادت از جایگاه رفیعی برخوردار است و شهادت موتور محرک این انقلاب بود، مردم برای پیروزی از شهادت استقبال کردند.

وی تأکید کرد: تعلیم اسلام به مسلمانان می‌گوید نباید زیر بار ظلم بروید و باید با ظلم و ظالم مبارزه کرد.

تقوی با بیان اینکه در انقلاب ما سمبل جنایت و ظلم آمریکاست که دستش به خون جوانان این ملت آلوده‌شده است، گفت: امام فرمودند آمریکا دشمن درجه‌یک ملت‌های مظلوم و ستم دیده جهان است، آمریکا تروریست دولتی است که دنیا را به آتش کشیده و دشمن اصلی اسلام و قرآن است.

وی افزود: امام می‌فرماید کسانی را که خواب آمریکا را می‌بینند خدا بیدارشان کنند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور تصریح کرد: کسانی که در این کشور مدیریت می‌کنند باید بدانند این ملت دست مطهر شهیدانش را در دست نجس آمریکا نمی‌گذارد و با آمریکا سازش نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد: آن‌هایی که فرش قرمز آماده کردند تا زیر پای آمریکایی‌ها پهن کنند باید این آرزو را به گور ببرند.

تقوی ادامه داد: تمام شهدای ما با هدایت آمریکا به شهادت رسیدند، یکی از خواسته‌های مردم نابودی آمریکا بود، مردم آمریکا را نمی‌پذیرند.

وی با بیان اینکه حزب‌الله جایگاه بالایی در این انقلاب دارد و از مفاهیم بسیار ارزشمند در مفاهیم انقلاب، حزب‌الله است، گفت: در برابر حزب‌الله، حزب شیطان است.

تقوی تصریح کرد: احزاب چه نقشی در انقلاب داشتند، این‌ها در آغاز پیروزی درصدد مصادره انقلاب بودند و مردم به خیابان‌ها آمدند و شعار دادند «حزب فقط حزب‌الله».

وی تأکید کرد: یکی از مسائلی که مردم ما روی آن حساس بودند مسئله رهبری است، رهبری موضوع بسیار مهمی است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه خاطرنشان کرد: عده‌ای می‌خواستند رهبری را تضعیف کنند، مردم به خیابان‌ها آمدند و شعار دادند «حزب فقط حزب‌الله، رهبر فقط روح‌الله».

وی افزود: پس از انقلاب منافقین به دنبال انحلال ارتش بودند که مردم هوشمندانه به تبعیت از رهبری شعار می‌دادند «ارتش کنار ملت، آماده جهاد است، رمز موفقیت، وحدت و اتحاد است».

ایشان در پایان گفت: رهبری در انقلاب ما نائب امام زمان(عج) است و رهبری را در این جایگاه می‌بینیم.

وی افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توطئه‌های زیادی شکل گرفت که مردم پاسخ این توطئه‌ها را دادند.


چهارشنبه 1397/10/26 - 55 : 3

پرتال استان ها