انتشار محتوا

خبرگزاری مهر
سمنان| همایش ائمه جمعه استان سمنان باحضوررئیس ومعاون اموراستانهای شورا برگزار شد
تصویر خبر
حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی در همایش ائمه جمعه استان سمنان که پیش از ظهر شنبه به میزبانی سالن شهید مطهری سمنان برگزار شد، ضمن اشاره به نقش روحانیان در اقتصاد مقاومتی، بیان داشت: این مهم باید به گفتمان بدل شود، همان چیزی که به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز شکل گرفته است، لذا برای ترویج آن باید اقدامات فرهنگی را در دستور کار قرار داد.

 

جهت مشاهده تصاویر ( کلیک کنید) |  8 تصویر

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با تاکید بر اینکه امروز هر چیزی برای نهادینه شدن باید به گفتمان تبدیل شود، گفت: اقتصاد مقاومتی نیز باید به صورت گفتمان در جامعه ترویج شود.

وی افزود: این اقدامات فرهنگی درست همان نقطه تلاقی مسئولیت و رسالت های روحانیان در جامعه در قبال شعار سال و تحقق آن است لیکن باید هوشیار بود چرا که اقتصاد مقاومتی اقتصاد جهادگونه بوده و در اقتصاد مقاومتی کار و همت مضاعف نیاز است.

اقتصاد مقاومتی یک سبک زندگی است

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، با بیان اینکه خانواده محور شعار سال است چرا که باید از این نهاد مهم گفتمان اقتصاد مقاومتی شکل گرفته و ترویج شود، ابراز داشت: اقتصاد مقاومتی یک ریاضت و دوران سختی کشیدن نیست یک فرهنگ و سبک زندگی است.

ایشان بیان داشت: باید بچه ها را از کودکی با اقتصاد مقاومتی آشنا کرد برای مثال برایشان از صرفه جویی سخن گفت تا آنها بیاموزند که اقتصاد مقاومتی درست مصرف کردن و به‌جا مصرف کردن است و نه مصرف نکردن.

وی ادامه داد: نخستین راهکار و قدم برای گام نهادن در میدان تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، خودباوری است و این احساس را چه کسی باید در جامعه ترویج دهد؟ امروز روحانیان پاسخ این سوال هستند که از آنها می توان به مثابه افسران جنگ نرم در مقابل دشمن یاد کرد لیکن باید نقش روحانیان در اقتصاد مقاومتی تبیین و سپس نهادینه شود.

اشتغال و خدمت‌ به مردم در گرو کار مضاعف نتیجه خواهد داد

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با بیان اینکه دیگر راه تحقق اقتصاد مقاومتی در دستان دولتمردان است، گفت: باید بهره‌وری را برای تولید، اشتغال و خدمت‌ به مردم افزایش داد و این امر در گرو کار مضاعف نتیجه خواهد داد.

ایشان به ضرورت خصوصی سازی و فاصله از اقتصاد دولتی و وابسته به نفت نیز اشاره کرد و ابراز داشت: مردمی کردن اقتصاد یکی از شاخصه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی است، پس باید امور را به بخش خصوصی سپرد، همچنین مردم ما خودشان اقتصاد را راه می برند همانطور که با دستان خالی هشت سال جنگ را راه بردند پس نباید ظرفیت های مردمی را دست کم گرفت.

وی افزود: یکی از اقداماتی که در راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی و مردمی که درون زا و برون نگر باشد، مارا همراهی می کند، تصحیح سیستم بانکداری است، امروز بانک ها به مردم وام می فروشند یا به عبارت دیگر پول می فروشند در حالی که کارکرد اصلی بانک بنگاه داری نیست.

بسیاری از ظرفیت های کشور تعطیل هستند

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: امروز بسیاری از ظرفیت های کشور یا تعطیل هستند و یا با کمترین حد توان کار می کنند حال آنکه می توان با همراهی بانک ها و سرمایه گذاری مردمی آن ها را احیا کرد.

ایشان خطاب به روحانیان نیز با تاکید بر اینکه باید به میان مردم بروید و درباره صرفه جویی به آنها هشدار دهید، گفت: جمعیت ایران اسلامی یک دهم برخی کشورها هم نیست اما بیش از آنها انرژی مصرف می کنیم، این ها را باید رفت و در میان مردم بیان کرد، باید ترویج سبک زندگی اسلامی در بین مردم صورت گیرد تا شاهد رونق باشیم.

وی افزود: امامان جمعه نیز باید تلاش کنند همواره مردم را به مصرف بهینه انرژی، توجه به صرفه جویی، پرهیز از اسراف، خرید کالای تولید داخل و سرمایه‌گذاری دعوت کنند.

حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای

رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور بخش دیگری از سخنان خود را به مقوله انتخابات اختصاص داد و گفت: آنچه دارای اهمیت است حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای محسوب می شود لذا باید شرایط را فراهم آورد.

ایشان با بیان اینکه انتخابات به مثابه نمادی از وحدت در کشور، اهمیت پیدا می کند، ابراز داشت: همه طیف ها و گروه ها باید از مردم دعوت کنند تا پای صندوق های رای بیایند و در این بین نقش روحانیان اثرگذار است.


يکشنبه 1398/2/29 - 27 : 11

پرتال استان ها