انتشار محتوا

استان یزد | حضور رئیس و معاون استانهای شورا درمراسم چهلمین روزدرگذشت حجت‌الاسلام برهان،امام جمعه فقیدمهریز
تصویر خبر
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی درمراسم چهلمین روز درگذشت حجت‌الاسلام برهان، امام جمعه فقید مهریز با گرامیداشت یاد و خاطره حجت‌الاسلام برهان از وی به عنوان روحانی دلسوز، شجاع و آگاه یاد کرد و اظهار داشت: حجت‌الاسلام برهان سال‌ها در مسیر هدایت و تربیت در شهرستان مهریز تلاش کرد.

 

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور شب گذشته در جمع مسئولین و مردم مهریز گفت: به مناسبت تکریم روحانی وارسته و خدوم «حاج شیخ علی برهان» که سال های طولانی در مسند امامت جمعه شهرستان مهریز برای هدایت و تربیت مردم این منطقه همت گماشت و دلسوزی کرد تا معنویت را در جامعه زنده نگه دارد گردهم آمده ایم.  یک اربعین از رحلت این مرد دلسوز و خدوم جامعه می گذرد، این ضایعه را به مردم مومن و بیت گرامی امام جمعه فقید مهریز تسلیت می گویم.

حجت الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی با بیان اینکه مجلس ما مجلس ذکر و تذکر است به ویژگی های رسول اکرم صلوات الله علیه و آله اشاره کرد و گفت: پیغمبر اسلام بسته به مکانی که در آن وارد می شدند گاهی مذکِّر و معلم بودند و گاه مبلغ وحی الهی، زمانی بر کرسی وعظ می نشستند و زمانی دیگر به هدایت می پرداختند.

وی با بیان اینکه بزرگترین بیماری بشریت، غفلت است عنوان کرد: امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند غفلت خسارتبارترین دشمن آدمی است. انسان غافل چشم و گوش دارد اما نه می بیند و نه می شنود. مغز دارد اما از درک مسائل عاجز است.

ایشان ادامه داد: پیغمبران طبیبان روح هستند و تذکر آنان برای رفع غفلت ضرورت دارد و بزرگترین واعظ پیغمبر است. اگر زمین شوره زار باشد عیب از باران نیست چرا که زمین شوره زار گل نمی دهد. دلی که شوره زار باشد نیاز به درمان دارد و موعظه برای درمان دل از بیماری گناه و غفلت است.   

رئیس شورا با اشاره به مجلس ترحیم امام جمعه مهریز گفت: اگر این مجلس ما را به یاد مرگ نیندازد نشان دهنده بیماری دل است و باید در پی درمان آن برویم و به این معنی است که به بیماری غفلت دچار شده ایم.

وی با تاکید بر غفلت زدایی از جامعه عنوان کرد: این نکته را نباید فراموش کرد که ما سر سفره کرامت مندانه شهدا نشسته ایم. اگر آنها نبودند و آن رشادت ها و از جان گذشتگی ها را نثار امنیت و عزت جامعه اسلامی نمی کردند، کشور به تاراج می رفت و این اقتدار و ابهتی که نظام جمهوری اسلامی در جهان دارد محقق نمی شد.

وی در ادامه درمورد اعتقادات و دغدغه های امام جمعه فقید مهریز اظهار داشت: وی روحانی باسواد و فاضلی بود و از محضر اساتید بزرگی در حوزه علمیه قم بهره برده بود؛ به طوری که در بعضی از علوم اسلامی صاحب نظر بود. حاج شیخ علی برهان به این منطقه و مردم آن علاقه مند بود و از مشکلات شهرستان مهریز و دغدغه وی برای رفع آنها باخبر هستیم. وی پیگیر تاسیس و راه اندازی دانشگاه امام صادق (ع) در این منطقه بود و معتقد بود باعث تعالی جوانان و رشد این منطقه می شود.

ایشان ادامه داد: حاج شیخ علی برهان صراحت کلام داشت و اهل تعارف نبود. وی ولایتمدار بود و این خصیصه در کلام و رفتار او موج می زد. گاهی از اینکه بعضی از مردم و روحانیون به اباحه گری ها و ضدیت با ولایت فقیه حساسیت نشان نمی دهند گله مند بود و به شدت با فتنه و فتنه گران مخالفت می کرد و شخصیت آشتی ناپذیری با جریان فتنه داشت. آن مرحوم از خانواده شهدا بود و بطور جدی از رزمندگان و بسیجیان و ایثارگران حمایت می کرد.

تقوی با بیان اینکه یکی دیگر از دغدغه های شیخ علی برهان، بحث محله گرایی در مهریز بود متذکر شد: از مشکلات شهرستان مهریز به ویژه بحث محله گرایی اطلاع داریم. ضرورت دارد این محله گرایی و قبیله گرایی کنار گذاشته شود. پیغمبر با شعار «انما المؤمنون اخوة» این اختلاف ها را تمام کرد. قبیله اوس و خزرج 120 سال با هم اختلاف داشتند که با ورود پیغمبر اسلام به این موضوع، اختلافاتشان به برادری و دوستی مبدل شد.

وی تاکید کرد: این کسوت روحانیت که لباس مقدس پیغمبر است لباس کاسبی نیست و لباس سربازی و جانفشانی در راه امام زمان (عج) است. روحانی باید خادم مردم باشد. دارالمومنین و دارالعباده بودن این مرز و بوم به خاطر مشعل روحانیت و حضور اشخاص تاثیرگذاری مانند شهید محراب، آیت الله صدوقی است و حاج شیخ علی برهان نیز در نیت و عمل با شهید محراب همراه بود.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور ضمن معرفی امام جمعه جدید مهریز گفت: عبدالرضا محی الدینی که تاکنون در منطقه باغین کرمان سکونت داشته است سابقه درخشانی در محرومیت زدایی و خدمات خالصانه به مردم آن منطقه داشته و مردم آن دیار علاقه خاصی به وی داشته اند.

تقوی تصریح کرد: طبق مصوبه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور که به امر رهبری تشکیل شده است، محی الدینی به سمت امامت جمعه مهریز و برای خدمت به مردم این دیار منتصب شده است لذا از مردم و روحانیون معزز مهریز خواهشمندم وی را در این راه همراهی کنند.

 

يکشنبه 1398/2/29 - 44 : 11

پرتال استان ها