انتشار محتوا

گزارشی اجمالی از برنامه معارفه امام جمعه جدید تبریز
معارفه حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی آل هاشم بعنوان نماینده ولی فقیه دراستان وامام جمعه جدیدتبریز
تصویر خبر
حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی ، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور با بیان اینکه آذربایجان همواره در تاریخ کشور تأثیرگذار بوده و در میان همه ویژگی‌ها، ولایت‌مداریش زبانزد خاص و عام است، گفت: بعد از 22 سال تلاش روحانی فرزانه، حضرت آیت الله مجتهدشبستری که به توسعه حوزه‌های علمیه و مراکز فرهنگی اسلامی همت گماشت، امروز عالم ولایی دیگری مسؤولیت را به عهده خواهد گرفت و راه او را ادامه خواهد داد.

 

  جهت مشاهده تصاویر ( کلیک کنید) | 20 تصویر

حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی، پیش از ظهر امروز ( جمعه 12خرداد96 ) در جلسه شورای اداری استان آذربایجان‌شرقی که با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری به مناسبت مراسم تودیع و معارفه امامان جمعه پیشین و جدید تبریز اختصاص داشت، اظهار کرد: امروز برای تقویت جریان جوشان جمعه و جماعت اینجا گرد آمده‌ایم تا عبادت‌ها و عرفان‌ها را پاس بداریم.

وی افزود: نماز جمعه، نماز حاکمیت و یک عبادت ویژه‌ای است که ذکر را با فکر درمی‌آمیزد و عبادت را با سیاست و جماعت را با ولایت گره می‎زند؛ نماز جمعه نمازی است که متولی اصلی آن نایب امام عصر(عج) در زمان غیبت بوده و در زمان حضور شخص امام زمان (عج) هستند.

تقوی ادامه داد: نماز جمعه نمازی است که اقتدار نظام را در وحدت مومنانش در روز جمعه به نمایش می‌گذارد چرا که ارکان اقتدار نظام، وحدت و یکپارگی مردم است و دلبسته‌گان نظام در هر جمعه تمرین وحدت می‌کنند و با تبعیت از امامت، این وحدت را به نمایش می‌گذارند.

وی با بیام اینکه نماز جمعه باید از هر جهت مورد توجه باشد، افزود: نظام ولایی سعی می‌کند از این طریق نیت اجتماعی را دنبال کند و تفاهم اجتماعی، صفا و صمیمیت را توسعه بخشد؛ اگر اسرار نماز را تشریح کنیم کل اسلام را در نماز می‌توانیم ببینیم؛ نماز عمود دین و معراج مومن است؛ با نماز باید با فحشا و منکرات مبارزه کرد.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: نماز را باید به جماعت به پا کرد و قدرت خدا را در این جماعت دید؛ وقتی جماعت شکل می‌گیرد به لحاظ فکری و عقیدتی شعار برادری مومنان شکل می‌گیرد و فرهنگ قبیله‌ای به هم می‌ریزد.

این مسؤول با بیان اینکه در روز قیامت اگر نماز فرد قبول شود در مورد سایر امور از او پرسش نمی‌شود، افزود: نماز انسان را از تهاجمات شیاطین حفظ می‌کند؛ بنابراین وقتی حکومت اسلامی تشکیل می‌شود حاکم اسلامی در اولین اقدام باید نماز را به پا دارد.

رئیس شورای سیاست‌‌گذاری ائمه جمعه کشور اذعان داشت: وقتی مسجد شکل می‌گیرد پیامبر از امت واحد اسلام سخن می‌گوید،در جایی که اوس و خزرج درگیر بودند پیامبر فرمودند همه باهم برادریم.

وی با اشاره به تشکیل انقلاب اسلامی ایران توسط رهبر کبیر انقلاب و برقراری روحیه نماز جماعت توسط ایشان و به ثمر رساندن این انقلاب اذعان داشت: امروز می‌بینیم عراق، سوریه، یمن و بحرین با تفکر انقلابی اسلامی ایران گره خورده‌اند و آذربایجان در این صحنه نقش داشته و سرزمین شهید ثقه الاسلام‌ها، انگجی‎ها، شبستری‎ها، شهید کوه‌کمره‌ای‌ها و سرزمین شاعران و عرفا بوده است.

تقوی با بیان اینکه آذربایجان در ایران تأثیرگذار بوده و در میان همه ویژگی‌ها ولایت‌مداریش زبانزد خاص و عام است، افزود: بعد از 22 سال تلاش یک روحانی فرزانه، حضرت آیت الله مجتهدشبستری که به توسعه حوزه‌های علمیه و مراکز فرهنگی اسلامی همت گماشت و در سمینارهای مختلف کشور به عنوان پیام‌رسان مردم استان حضور می‌یافت، امروز عالم ولایی دیگری مسؤولیت را به عهده خواهد گرفت و راه او را ادامه خواهد داد.

***

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی‌گلپایگانی صبح امروز با ورود به فرودگاه شهید مدنی تبریز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: با اهدای سلام ویژه خدمت برادران و خواهران مومن آذربایجان مخصوصاً شهر قهرمان‌پرور تبریز،خرسندم توفیقی حاصل شد تا در جمع مردم استان آذربایجان‌شرقی باشم.

وی افزود: مطلع هستید که تغییر و تحولی در امر امامت جمعه و نمایندگی ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی روی داد، حضرت آیت‌الله مجتهدشبستری به دفعات از مقام معظم رهبری تقاضا کرده بودند با توجه به کسالتی که دارند، ایشان را از نمایندگی ولی‌فقیه‌ای استان معاف کنند زیرا از ابتدای عزیمت آیت‌الله ملکوتی به قم، حضور آیت‌الله شبستری به دلیل گرفتاری‌های زیادی که در تهران داشته و دارند، برای چند ماه بیشتر نبود. 

رئیس دفتر مقام معظم رهبری ادامه داد: آیت‌الله شبستری به دلیل مشغله کاری  فراوان در تهران از جمله اینکه حوزه علمیه دارند و مدیریت برخی مساجد در تهران  بر عهده ایشان است، تقاضا داشتند که امامت جمعه تبریز موقت باشد و آقا هم آن زمان قبول کردند که شما تشریف ببرید تا بعداً جایگزینی برای ایشان  پیدا شود.

وی تصریح کرد: این چند ماه آهسته آهسته تبدیل به  چند سال شد و اکنون بیش از 22 سال است که ایشان اقامه نماز جمعه تبریز و نمایندگی ولی‌ فقیه در استان را عهده‌دار بودند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی‌گلپایگانی خاطرنشان کرد: با به وجود آمدن شرایط خاص و از آنجا که حضرت آقا همیشه توجه خاصی به آیت‌الله شبستری داشتند از این رو با درخواست ایشان برای معاف شدن از این مسؤولیت خطیر امام جمعه و نمایندگی ولی فقیه در استان موافقت کردند و بر همین اساس به ایشان ابلاغ شد در اولین فرصت بعد از انتخابات این امر انجام خواهد شد.

وی گفت: بعد از این‌که حضرت آقا با این امر موافقت کردند، حجت‌الاسلام آل‌هاشم انتخاب شدند هر چند ایشان در سمت رئیس عقیدتی سیاسی کل ارتش بودند و به حق در مسؤولیت خطیر خود خوش درخشیدند و از طرفی استان آذربایجان‌شرقی خصوصاً تبریز دارای اهمیت زیادی است و ایشان نیز خود فرزند تبریز هستند، این سمت به ایشان سپرده شد.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری اظهار داشت: با حضور حجت‌الاسلام آل‌هاشم در تبریز برای پست خالی ایشان در ارتش نیز تصمیماتی گرفته خواهد شد، امروز هم که خدمت مردم آذربایجان‌شرقی هستم به بهانه همین تغییرات است چرا که نیازی به تودیع و معارفه این دو عزیز نام‌آشنا نیست.

***

حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل‌هاشم ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته و  نخستین اقامه نماز جمعه خود در تبریز اظهار کرد: افرادی که در نماز جمعه حاضر شده‌اند باید به سمت تقوای الهی رفته و خوف از خشیت الهی داشته باشند.

وی با بیان اینکه به علت مراسم استقبال، خطبه‌های نماز جمعه این هفته کمی مختصر خواهد بود، گفت: از روح شهدای محراب آذربایجان و سایر ائمه جمعه تبریز اجازه می‌خواهم تا در این جایگاه بایستم.

نماینده جدید ولی فقیه در استان با تشکر از مقام معظم رهبری برای عنایت به خود گفت: به صورت شبانه‌روزی برای اجرای فرامین ایشان که در حکم مسؤولیت آمده، اقدام کرده  و با همراهی مردم پیش خواهیم رفت، ادامه‌‌دهنده راه ائمه جمعه‌های دلسوز دیگر تبریز خواهم بود.

وی با بیان اینکه آیت‌الله مجتهد شبستری ۲۲ سال در خدمت مردم بوده‌اند، گفت: مردم آذربایجان هیچ‌گاه دلسوزی‌های آیت‌الله شبستری را فراموش نخواهند کرد و ساخت مصلا یکی از اقدامات بزرگ ایشان است.

خطیب جمعه تبریز افزود: ساخت کتابخانه با عظمت در کنار مصلا، سالن همایش، عنایت به حوزه‌های علمیه و سایر خدمات ارزشمند دیگر برای استان از جمله اقدامات این عالم بزرگوار است.

وی یادآور شد: پروژه‌های فرهنگی که توسط آیت‌الله شبستری آغاز شده در صورت عدم اتمام، آنها را  به اتمام خواهیم رساند و خودشان را برای افتتاح دعوت خواهیم کرد.

امام جمعه جدید تبریز با اشاره به اینکه عزت و استقلال کشور از برکت رهبر کبیر انقلاب اسلامی بود، گفت: سیره، ساده‌زیستی، رهبری، مدیریت  و مردمداری امام خمینی(ره) از نکات برجسته ایشان است که باید مدام تکرار شود تا نسل آینده آشنا شود.

وی خاطرنشان کرد: با رحلت امام خمینی (ره)، آغاز رهبری امام خامنه‌ای آغاز شد که دلاورانه برای انقلاب تلاش کرده و ترور هم شدند، همیشه در کنار مردم بوده و هدایت‌گر خوبی هستند.

نماینده جدید ولی فقیه در استان با تشکر و قدردانی از محبت بی‌دریغ مردم در استقبال از وی اظهار کرد: این لطف مسؤولیت من را سنگین‌تر می‌کند و تمام تلاش خود را برای آذربایجان غیور خواهم کرد.

وی با اشاره به اینکه روزه یگانه عبادت مخفی است که دیده نمی‌شود، گفت: زکات، نماز و غیره عبادت‌هایی است که دیده می‌شوند ولی روزه موجب تقویت عاطفه و اراده انسان می‌شود که دیده نمی‌شود و در جسم و روح خود انسان جاری است.

امام جمعه جدید تبریز افزود: ماه ضیافت خدا ماه بزرگی است که زمینه تقرب الهی را فراهم می‌کند و انسان می‌تواند به حساب خود رسیدگی کند.

نماینده جدید ولی فقیه در استان تأکید کرد: اولین مرحله مراقبت و کنترل نفس این است که انسان با همه جوارح خود شرط ببندد که برای خدا تلاش کند و نفس سرکش را رام کند.

وی با اشاره به اینکه دومین شرط برای حفظ نفس انسان مراقبه است، گفت: هر کس نفس خود را مدیریت نکند و هر چیزی که بخواهد را بگوید و انجام دهد، نفس خود را از بین برده است.

خطیب جمعه تبریز بیان کرد: شرط سوم محاسبه و بازجویی انسان از خود است که باید روزانه انسان از اعمال خود بازجویی کند.

وی ادامه داد: مؤاخذه چهارمین شرط کنترل نفس است که با هر تخلف انسان خود را ملامت و توبیخ کند.

اضافه می‌شود،حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل‌هاشم به عنوان امام جمعه جدید تبریز امروز به احترام پدر خود که امام جمعه موقت تبریز هستند فقط نماز جمعه را اقامه کرد و نماز عصر به امامت حجت‌الاسلام محمدتقی آل‌هاشم،  پدر وی اقامه شد.   

 


جمعه 1397/10/28 - 48 : 10

پرتال استان ها