انتشار محتوا

استان تهران ،شهرری| آئین نکوداشت آیت الله مشکینی (ره) با سخنرانی رئیس شورادرحرم عبدالعظیم حسنی (ع)
تصویر خبر
رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: آیت الله مشکینی معلم فقه، فقاهت، اخلاق و سیاست بود.

  جهت مشاهده تصاویر ( کلیک کنید) 14 تصویر

حجت الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی، صبح چهارشنبه در مراسم بزرگداشت آیت‌الله مشکینی که با حضور آیت الله محمد محمدی ری شهری، تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، حجت الاسلام والمسلمین سید محسن محمود، مدیرکل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران و جمعی از ائمه جمعه این استان و سایر مسئولان کشوری در سالن شیخ صدوق شهرری برگزار شد، طی سخنانی گفت: آیت الله مشکینی معلم فقه و فقاهت، اخلاق و سیاست بودند.

وی سپس به هم زمان شدن یادواره آیت الله مشکینی و سالگرد اقامه اولین نماز جمعه در تهران، اضافه کرد: در سراسر کشور، هرکجا مراسمی برای بزرگداشت اقامه نماز جمعه برگزار می شود، نام آیت الله مشکینی، امام جمعه باصفا و بزرگوار قم نیز ضمیمه این مراسم و نشست ها شده و شکوه خاصی به این نشست ها می بخشد.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با بیان این که ابعاد گوناگون شخصیتی آیت الله مشکینی، اظهار داشت: اکثر قریب به اتفاق نمایندگان مجلس خبرگان، تعداد زیادی از ائمه جمعه کشور و بسیاری از علمای بلاد از شاگردان حوزه درس آیت الله مشکینی هستند، زمانی که کتاب های این بزرگوار را که به همت علاقمندان ایشان تدوین شده است، مطالعه می کنیم، پر باری این مرد بزرگوار را به واقع می بینیم.

وی گفت: یک انسان بزرگوار با این همه مشغله ای که داشتند، این آثار را منتشر کردند، کتاب های آیت الله مشکینی منشا یک تحول بزرگ علمی و دینی در کشور است، این کار بسیار شبیه کار علامه مجلسی بود، که آیت الله ری شهری با تدوین کتب آیت الله مشکینی این اقدام را انجام دادند.

تقوی با بیان اینکه تجلیل از این بزرگان تجلیل از یک شخص نیست گفت: آیت الله مشکینی شخصیت جامعی بودند شخصیتی که از جهات مختلف می‌توان آن را مورد بحث و بررسی قرار داد که تدریس این بزرگوار خود مقوله ای جدا دارد که شیوه تدریس این بزرگوار باید برای معلمین بازگو شود.

وی آیت الله مشکینی را معلم اخلاق دانست و گفت: ایشان اسوه اخلاقی بودند و باید به معرفی این اسوه ها بپردازیم  و بعد اخلاقی و زهد ایشان مورد بررسی قرار گیرد و نیز از لحاظ سیاسی نیز ایشان یک فقیه سیاسی و فعال در عرصه سیاست بودند.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور اظهار داشت: برخی با عملکرد خود، این چنین القا می کردند که دین از سیاست جدا است، اما آیت الله مشکینی کسی بود که هم فقیه بود و هم در متن سیاست قرار داشت اما سیاستی که آیت الله مشکینی دنبال می کرد، چند ویژگی خاص داشت.

تقوی اضافه کرد: امام بزرگوار سیاست را بر چند گونه مهم تقسیم کردند، یکی از این بخش ها سیاست شیطانی که این قسم سیاست را مبتنی بر افترا، دروغ گویی، خدعه و نیرنگ می دانند و هیچ ربطی به سیاست اسلامی ندارد.

وی اضافه کرد: دومین سیاست از نظر امام (ره) سیاست حیوانی است، این سیاست در پی رفاه و سعادت این جهانی انسان ها است و به سعادت انسان در جهان آخرت نیز هیچ کاری ندارد و سعادت ابدی در این سیاست مطرح نیست.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور بخش سوم سیاست را سیاست اسلامی دانست و گفت: در این نوع سیاست، حل مشکل مردم هدف اصلی سیاسیون است و برپایه ارزش های اسلامی و انسانی تعریف میشود.

 

شنبه 1397/11/27 - 32 : 23

پرتال استان ها