انتشار محتوا

پایگاه خبری خاورستان :
خراسان جنوبی ،بیرجند |رئیس شورا درنشست خبری به مناسبت دهه ولایت و امامت و عید سعید غدیرخم
تصویر خبر
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: در برخی شهرها، مردم توانایی ساختن ساختمان مصلی را ندارند که نیاز به کمک دولت است اما متأسفانه، در سه سال اخیر، دولت در دو سال هیچ پولی نداد و در یک سال نیز رقم اندکی داد و پول ساخت یک مصلی که مصوبه مجلس شورای اسلامی است را هم نداد اما انتظار مردم، بیشتر است.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور پیش از ظهر امروز در نشست خبری در دفتر امام جمعه بیرجند، با تبریک دهه ولایت و امامت و عید سعید غدیرخم گفت: نمارجمعه، نماز ولایت و ریشه این نماز، قرآنی است و به لحاظ اقامه، نمازی ولایی است.

وی افزود: در قرآن یک سوره به نام جمعه داریم و نمازجمعه رابابد امام‌المسلمین اقامه کند که به همین مناسبت می‌گوییم نمازجمعه، نماز ولایت است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور اظهار کرد: متولی اقامه نمازجمعه، امام معصوم علیه‌السلام است و به همین جهت، نمازجمعه با غدیر پیوند خورده است.

تقوی تصریح کرد: در کشور ما نمازجمعه بکی از دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی است و در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در کشور نمازجمعه اقامه نمی‌شد و دلیلش این بود که در زمان غیبت امام معصوم علیه‌السلام، ولی فقیه که در رأس نظام قرار دارد باید متولی باشد و نمازجمعه را اقامه کند که در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، فقیه در رأس نبود و نظام طاعوتی بود.

وی خاطرنشان کرد: بعد از چهارماه از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357، نمازجمعه به دستور و حکم امام خمینی رحمه‌الله‌علیه برای عالم مجاهد مرحوم آیت‌الله طالقانی صادر و توسط ایشان اقامه شد.

در 900 شهر کشور نمازجمعه اقامه می‌شود

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: از 5 مرداد 1358 که اولین نمازجمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اقامه شد تا امروز نمازجمعه توسعه پیدا می‌کند و اکنون در حدود 900 شهر در کل کشور نمازجمعه اقامه می‌شود و 900 امام جمعه داریم.

تقوی بابیان‌این‌که نمازجمعه یک رسانه است افزود: اکنون رسانه‌های مدرن در سطح جهان پا به صحنه گذاشتند و پیام‌رسانی‌ها، اطلاعات و اخبار معمولا از طریق این رسانه‌ها به مردم می‌رسد.

وی اظهار کرد: امروزه رسانه‌های مدرن پیام را بر امواج سوار می‌کنند و به مخاطبان‌شان می‌رسانند اما رسانه‌های سنتی چهره به چهره پیام‌رسانی می‌کنند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: نمازجمعه علاوه بر خصوصیات فراوان و زیبا و امتیازاتی که دارد، رسانه سنتی است که اخبار و اطلاعاتش را در مواجهه با مردم درمیان می‌گذارد.

ویژگی‌های رسانه‌ای نمازجمعه

تقوی، ویژگی‌های رسانه‌ای نمازجمعه را این‌گونه بیان کرد: در فضای معنوی و در فضای نماز صحبت‌ها تبادل می‌شود، در مکانی مانند مسجد یا مصلی این اطلاعات عرضه می‌شود، چهره به چهره و روبرو مطالب گفته می‌شود، نمازجمعه عبادت است و اطلاعات و مطالب این رسانه در قالب‌های عبادی و شرعی ارائه می شود و تقدس پیدا می‌کند، متولی اصلی اجتماع در نمازجمعه امام‌المسلمین است و پیام‌رسان در نمازجمعه، یک روحانی و عالم است که این عالم باید عادل باشد.

وی تصریح کرد: هیچ رسانه مدرتی نمی‌تواند جای نمازجمعه را در نظام و حاکمیت اسلامی بگیرد و این خصوصیات فقط مربوط به نمازجمعه است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور بابیان‌این‌که اگر مطالب روبروی افراد گفته شود آثار بیشتری دارد گفت: اطلاعات در نمازجمعه در فضای حقیقی ارائه می‌شود اما رسانه‌های دیگر سعی می‌کنند اطلاعاتشان را در فضای مجازی منتقل کنند.

تقوی افزود: حضور حقیقی آثار بیشتری دارد چراکه نگاه و نفس استاد و معنویتی که حضور یک استاد بر آن فضا می‌افزاید، بر تأثیرگذاری بیشتر پیام کمک می‌کند.

45 هزار نیروی ستاد نمازجمعه در کشور داریم

وی خاطرنشان کرد: در حدود 900 شهری که نمازجمعه اقامه می‌شود، در کنار امام جمعه، ستاد نمازجمعه نیز فعالیت می‌کند که حدود 45 هزار نیروهای ستادی هستند به امام جمعه در اقامه نمازجمعه کمک می‌کنند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: امروز نمازجمعه و شبکه ائمه جمعه، شبکه تأثیرگذار در کشور است و مردم از اجتماعات و خطبه‌های نمازجمعه بخشی از معارف اسلامی را فرا می‌گیرند چراکه بخشی از خطبه‌ها تبیین و تفسیر آیات قرآن و روایات و سیره پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و امامان معصوم علیه‌السلام است.

یکی از رسالت‌های نمازجمعه، بصیرت‌افزایی است

تقوی، یکی از رسالت‌های نمازجمعه را آشنا کردن مردم با فرهنگ دینی عنوان کرد و افزود: بخشی از خطبه‌ها به مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی می‌پردازد چراکه نمازجمعه سیاسی هم هست و باید رویدادهایی که در متن جامعه اتفاق می‌افتد را برای مردم بیان کند و این نماز در تقویت بینش سیاسی مردم موثر است.

وی تصریح کرد: یکی از رسالت‌های نمازجمعه، بصیرت‌افزایی است و سطح فکر مردم را باید بالا ببرد و با تحلیل‌ها به مردم کمک کند و مردم را نسبت به جریان‌های روز مطلع کند و جهت صحیح جامعه را در رابطه با این پدیده‌ها برای مردم مشخص کند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: نمازجمعه علاوه براین‌که اطلاعات و اخبار را در اختیار مردم می‌گذارد باید موضع نظام اسلامی در مورد رویدادهای مهم ملی و بین‌المللی را برای مردم بیان کند.

تقوی بابیان‌این‌که امام جمعه معمولا خودش را با سیاست‌های کلی نظام هماهنگ می‌کند افزود: ما اِبا از این نداریم که بگوییم مروج نظام هستیم و مواضع نظام اسلامی را برای مردم بیان می‌کنیم.

وی تأکید کرد: مواضع نظام از طریق مقام معظم رهبری اعلام می‌شود و مواضع مقام معظم رهبری همان مواضع نظام است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: نمازهای جمعه، مواضع نظام را ترویج و تبلیغ می‌کنند و مردم را نسبت به مواضعی که نظام دارد آشنا و آگاه می‌کنند.

ائمه جمعه مواضع نظام و خط قرمز بودن فتنه را تبیین کنند

تقوی اظهار کرد: در سال 1388 فتنه‌ای در کشور ایجاد شد که همه مردم در جریان هستند. مواضع دستگاه‌ها باید نسبت به فتنه چه باشد؟ موضع نظام چه بود؟

وی افزود: فتنه حرکت تخریبی و جریانی بود از خارج از کشور تقویت می‌شد و برای مواجهه با نظام اسلامی بوجود آمد و فتنه خط قرمز نظام است که ائمه جمعه باید این را تفسیر کنند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: فلسطین مسئله اسلامی و مربوط به جهان اسلام است و موضع نظام، حمابت از مردم مظلوم فلسطین است که نمازجمعه باید این را تبیین کند.

جریان تکفیری فتنه است و در برابر فتنه‌گران ایستاده‌ایم

تقوی افزود: نظام اسلامی در خصوص جنایت‌های جریان‌های خطرناک تکفیری معتقد است جریان‌های تکفیری فتنه‌ای است برای این‌که کشورهای اسلامی را مشغول کند تا زیربناهای آن کشورها را نابود کند.

وی اظهار کرد: ما به مظلومان این کشورها کمک می‌کنیم و در برابر فتنه‌گران ایستاده‌ایم که نمازجمعه باید این را برای مردم تبیین کند و مردم را در جریان فتنه خانمان‌برانداز قرار دهد.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور بابیان‌این‌که رسالت نمازجمعه تبیین مواضع نظام است گفت: امام جمعه پدیده‌های اجتماعی را باید باتوجه به مواضع نظام برای مردم تبیین کند.

در 26 شهر خراسان جنوبی نمازجمعه اقامه می‌شود

تقوی اظهار کرد: در 26 شهر استان خراسان جنوبی نمازجمعه اقامه می‌شود و ائمه جمعه در گوشه و کنار این استان فعال و بانشاط هستند.

وی تصریح کرد: خراسان جنوبی محرومیت‌های زیادی دارد و مردم با فقر و بیکاری روبرو هستند و زیرپوشش دستگاه‌های حمایتی قرار دارند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: مردم خراسان جنوبی به لحاظ طبیعی با خشکسالی‌ها روبرو هستند و در روستاها آب آشامیدنی ندارند و مزارع و باغات خشکیده شده است.

دولت به مردم خراسان جنوبی توجه ویژه داشته باشد

تقوی بابیان‌این‌که خراسان جنوبی با کشورهای همسایه هم‌مرز است گفت: مردم خراسان جنوبی، مومن و ولایتمدار هستند و إن‌شاءالله دولت جمهوری اسلامی و خدمتگزاران به مردم، توجه ویژه به مردم خراسان جنوبی داشته باشند.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم محرومیت‌ها را کم کنیم، به صورت معمولی نمی‌شود و باید برای این مناطق امکانات، برنامه‌ریزی و نیروهای ویژه‌ای به کار بگیریم و در طی چند برنامه بتوانیم مشکلات مردم این مناطق را برطرف کنیم.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: استان خراسان جنوبی از سال گذشته، نماینده ولی فقیه دارد؛ نماینده‌ای خدوم، مخلص که از امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی حکم گرفت و به این وسیله، خراسان جنوبی محوریتی پیدا کرد.

تقوی اظهار کرد: آیت‌الله عبادی که از فرزندان خراسان جنوبی و از خانواده‌ای شریف، ریشه‌دار و از سادات جلیل‌القدر است، همه مردم به پاکی، صفا و خوبیِ این خانواده و شخص ایشان اعتقاد و اعتماد دارند.

وی خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی مورد لطف مقام معظم رهبری قرار گرفت و نماینده ایشان در مرکز استان خراسان جنوبی کارش را شروع کرد.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: حجت‌الاسلام و المسلمین رضایی در سال‌های متمادی در خراسان جنوبی زحمت کشیدند، فعالیت و نمازجمعه را اقامه کردند که از ایشان تشکر می‌کنم.

با امر امام خامنه‌ای، آیت‌الله عبادی امامت جمعه بیرجند را پذیرفتند

تقوی بابیان‌این‌که حجت‌الاسلام و المسلمین رضایی که استعفا دادند، شهر بیرجند بدون امام جمعه شد افزود: آیت‌الله عبادی نظرشان این بود فرد دیگری امام جمعه شود و زیربار نمی‌رفتند که با ایشان صحبت کردیم و در نهایت به امر مقام معظم رهبری که فرمودند نمازجمعه را باید خود شما اقامه کنید، ایشان در برابر امر مولایش صحبتی نکردند و مسئولیت نمازجمعه را پذیرفتند.

وی اظهار کرد: امروز به دستور مقام معظم رهبری خدمت مردم شهر علم و ایمان، بیرجند رسیدیم که حکم مقام معظم رهبری را برای مردم بخوانیم و ایشان را برای مردم معرفی کنیم.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: از مردم، حوزه‌های علمیه، طلاب، دانشگاه‌ها، اساتید، نهادها، مدیران تشکیلات اداری خراسان جنوبی، معتدنین و خانواده‌های شهداف جانبازان و ایثارگران تشکر می‌کنم و می‌خواهم نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه را کمک کنند تا بتواند رسالتش را بخوبی انجام دهد.

تقوی بابیان‌این‌که آیت‌الله عبادی هم نماینده معظم رهبری و هم نماینده مردم است اظهار کرد: ایشان پیام‌های مردمی را به دستگاه‌های دولتی و مقام معظم رهبری برساند چراکه نماینده نظام و مقام معظم رهبری و حلقه وصلی بین مقام معظم رهبری، مردم و دستگاه‌های دولتی است و ان‌شاءالله با هماهنگی و وحدت بتوانند مشکلات را از سر راه مردم بردارند.

وی گفت: حدود 50 نقطه در کشور داریم که درخواست امامت جمعه دارند که باید مقدمات را فراهم کنند و اولین مورد به لحاظ امکانات، مصلی است؛ جایی که جمعیت آن منطقه را پذیرا باشد و دفتر و حلی برای کار و زندگی امام جمعه فراهم باشد و همچنین شخص امام جمعه نیز باید گزینش شود.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور اضافه کرد: دو سوم از این 50 نقطه، محل مناسبی برای اقامه نمازجمعه ندارد.

تقوی اظهار کرد: نهضت مصلی‌سازی را از چندسال پیش شروع کردیم و در بیش از 260 شهر مصلی می‌سازیم.

وی تصریح کرد: اگر دولت به ما کمک کند، با کمک‌هایی که از مرکز خواهیم داشت و با همت مردم، مصلی را شروع می‌کنیم.

دولت در دو سال هیچ پولی در کمک به ساخت مصلی‌های نمازجمعه کشور نداد

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور بابیان‌این‌که سیاست ما این است که مردم در ساخت مصلی سهیم باشند تأکید کرد: دولت، دولت اسلامی است و باید به مراکز اسلامی کمک کند.

تقوی اظهار کرد: این مصلی‌ها، هم مسجد جامع و هم مصلی شهر می‌شود و هزینه‌هایی بالایی برای ساخت نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد: در برخی شهرها، مردم توانایی ساختن ساختمان مصلی را ندارند که نیاز به کمک دولت است اما متأسفانه، در سه سال اخیر، دولت در دو سال هیچ پولی نداد و در یک سال نیز رقم اندکی داد و پول ساخت یک مصلی که مصوبه مجلس شورای اسلامی است را هم نداد اما انتظار مردم، بیشتر است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: شوراهای اسلامی و شهرداری‌ها باید کمک کنند و همان‌طور که بوستان و سالن ورزشی درست می‌کنند، برای متدینین که می‌خواهند نمازجمعه اقامه کنند، مصلی احداث کنند.

تقوی افزود: انتظار بیشتر ما از شوراهای شهر و شهرداری‌هاست نه‌این‌که ما از تهران بیاییم و بسازیم چراکه ساخت مصلی از امکانات شهر است.

وی اظهار کرد: اکثر مصلی‌هایی که در دست ساخت داریم، پیشرفت‌هایی دارد اما تعطیل و کار متوقف شده است چراکه بودجه نداریم.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: مصلی بیرجند کارِ زیاد و احتیاج به بودجه‌های کلان برای تکمیل دارد چراکه تقریبا سفت‌کاری سالن نماز تمام شده و ریزه‌کاری‌ها به خصوص کارهای جانبی مانده است.

اثرگذاری نمازجمعه باعث طمع دشمنان به آن شده است

تقوی تصریح کرد: نمازجمعه در جامعه اثرگذار است که به همین دلیل، مورد طمع دشمن واقع می‌شود و افراد اثرگذار را ترور می‌کنند و دلیل ترور امامان جمعه نیز اثرگذاری این افراد است که جلوی نفوذ دشمن را می‌گیرند.

وی بابیان‌این‌که حضور مردم در نمازجمعه که نشان دهنده‌ی حضور مردم در صحنه است بستگی به بسیاری از موارد دارد گفت: مشکلات جامعه می‌تواند روی نمازجمعه تأثیر بگذارد اما اگر ارتباط امام جمعه با مردم قوی باشد، مردم بیشتری در نمازجمعه شرکت می‌کنند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: اگر خطبه‌های نمازجمعه خوب، غنی و قوی باشد، اگر امام جمعه در طول هفته در مجامع مردمی حضور داشته باشد، اگر مصلی مناسب باشد به‌گونه‌ای که مردم در سرما و گرمان قرار نگیرند، اگر حمل و نقل شهری در روز جمعه مناسب باشد و موارد دیگر، باعث می‌شود مردم استقبال بیشتری از نمازجمعه داشته باشند.

تقوی تصریح کرد: هرچه در جامعه به نماز و فرهنگ نماز اهمیت داده شود و مساجد پرشورتر باشد، نمازجمعه آن شهر شلوغ‌تر است.

وی گفت: اگر بخواهیم نمازجمعه شلوغ‌تر باشد، همه باید پای‌کار باشند؛ اگر رسانه‌ها علیه نمازجمعه حرف بزنند، آموزش و پروش در خصوص نمازجمعه حرفی نزند و وضعیت سینمایی این‌گونه که هست باشد، توقع نباید داشت.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور اظهار کرد: ائمه جمعه باید نقد کنند و نمازجمعه محل ترویج ارزش‌های اسلامی است و در جهت وحدت و یکپارچگی، دولت وطیفه دارد کمک کند چراکه دولت در فضای وحدت‌آمیز می‌تواند کارها را پیش ببرد و نمازجمعه وحدت ایجاد می‌کند.


جمعه 1397/10/28 - 47 : 10

پرتال استان ها