انتشار محتوا

همدان|حضور رئیس شورا در همایش طلایه داران تبلیغ استان
تصویر خبر
رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: باید روحیه مقاومت را به مردم تزریق و در آنها تقویت کرد چرا که انقلاب اسلامی با روحیه ایثار و فداکاری افرادی که قدم در این مسیر گذاشتند توانست نقشه سیاسی جهان را تغییر دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی ظهر امروز در همایش طلایه‌داران تبلیغ اظهار داشت: عاشورا قرآن مجسم است به همین دلیل اگر ما عاشورا را بهتر بشناسیم در حقیقت معارف قرآنی را شناخته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه هرچه بیشتر با قرآن مأنوس شویم به مفاهیم و مطالب قرآنی نیز واقف شده و در نتیجه عاشورا را بهتر درک می‌کنیم افزود:  همه ارزش‌های قرآنی را در عاشورا می‌بینیم چرا که هر حرکت و‌ کلام امام حسین(ع) در کربلا یک آیه را تفسیر می‌کرد.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در همدان  عنوان کرد: قرآن عاشورا، هفتاد دو سوره دارد و همانطور که سوره مبارکه یس قلب قرآن است قلب قرآن مجسم عاشورا نیز حسین بن علی (ع) است پس مبلغان در ایام محرم مفسران قرآن هستند و مردم را با مفاهیم قرآنی و آیات نورانی و رحمانی آن آشنا می‌کنند.

وی با بیان اینکه به فرموده شهید مطهری جایگاه تبلیغ در اسلام کمتر از جایگاه مرجعیت نیست تصریح کرد: در سلسله جبال روحانیت، مرجعیت قله است چرا که احکام الهی را مرجع تقلید با روش‌هایی که در حوزه علمیه معمول است استخراج و استنباط کرده و به افرادی که باید طبق احکام دینی عمل کنند ابلاغ می‌کند پس مرجعیت جایگاه بسیار بلندی دارد و باید در حوادث واقعه به این افراد مراجعه کرد.

تقوی خطاب به مبلغین همدانی گفت: اگر خداوند به ما توفیق داده تا به برکت خون شهدای کربلا بر منبر رفته و تبلیغ دین کنیم باید این توفیق را گرامی داشته و شکرگزار باشیم و بدانید رساندن پیام خدا، وپیام انبیاء و اولیاء و ائمه اطهار(ع) که همان پیام خداوند متعال است، شأن و‌موقعیت بزرگی برای مبلغین به حساب می‌آید.

وی با اشاره به اینکه بهترین و زیباترین راه برای رساندن مردم به خداوند متعال عاشورا است، تاکید کرد: ایامی مانند، محرم، عاشورا و یا منبر رفتن فرصتی برای ابلاغ پیام الهی بوده و بهانه‌ای است که به واسطه آنها مردم را به خدا نزدیک کنیم.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با تشریح سخنان رهبری درباره جایگاه روحانیت در جامعه افزود: مردم دینشان را از روحانیت گرفته و این قشر تکیه‌گاه مردم هستند، پس این جایگاه افتخار بزرگی که از گذشتگان به ما رسیده و ما باید به اعتبار آن بیفزاییم و ایمان مردم را بیشتر کنیم.

این مسئول درباره ویژگی‌های یک مبلغ نیز اظهار داشت: در گام نخست یک مبلغ علاوه برداشتن شخصیتی اثرگذار و آشنا به روش‌های تبلیغ، باید به محتوای پیام خود ایمان و اعتقاد داشته باشد تا سخنان او در مردم اثرگذار شود.

تقوی با تشریح سختی‌هایی که پیامبر اکرم(ص)برای تبلیغ دین اسلام کشیدند عنوان کرد: مردم ما را به واسطه زبان و عمل‌مان می‌سنجند به همین دلیل نیز ما به واسطه رفتار خود ارزش گذاری می‌شویم.

وی اظهار داشت: یک مبلغ باید قوی و قدرتمند در راه تبلیغ اسلام بایستد و به مردم روحیه بدهد چرا که در فضای کنونی جامعه دشمنان به دنبال از بین بردن روحیه مردم هستند تا با این کارآنها را بشکنند و مانع از حضور آنها در صحنه‌های انقلاب شوند.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با تاکید براینکه یک مبلغ باید به پیام خود اعتقاد داشته باشد تا بتواند مردم را در صحنه نگه دارد  اظهار داشت: باید روحیه مقاومت را به مردم تزریق و در آنها تقویت کرد چرا که انقلاب اسلامی با روحیه ایثار و فداکاری افرادی که قدم در این مسیر گذاشتند توانست نقشه سیاسی جهان را تغییر دهد.

حجت الاسلام والمسلمین تقوی: امروز دشمنان بر 2 موضوع بسیار مهم عاشورا و مهدویت حساس بوده و با برگزاری سمینارهای مختلف به دنبال پیداکردن راه‌هایی برای ضربه زدن به آن هستند چون می‌دانند تا وقتی شیعیان به این موضوع معتقد هستند نمی‌توان بر آنها چیره شد.

ایشان با اشاره به اینکه شیعیان انگلیسی به دنبال ایجاد تحریف هستند بیان کرد:باید برفرهنگ مهدویت و عاشورا پافشاری کرده، ابعاد آن را برای مردم تبیین کنیم واز سوی دیگر جلوی بروز خرافات در این عرصه  را بگیریم.

 وی بصیرت داشتن را از دیگر شروط لازم برای مبلغین دانست و گفت: مبلغ باید زمان و مکان تبلیغ وهمچنین فضای القای پیام را به درستی بشناسد تا بتواند در مخاطب خود اثرگذار باشد.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور خطاب به مبلغین افزود: درعرصه تبلیغ نخست باید بتوانیم ارتباط فکری و ذهنی با مخاطب خود برقرار کنیم در غیر این صورت اگر حد و وزن او را نشناسیم مطالبی می‌گوییم که او با آنها غریبه است.

وی با بیان اینکه اخلاص در عمل، صداقت، بی‌توقع بودن در عرصه تبلیغ، امانت‌داری و شجاعت از دیگر ویژگی‌های یک مبلغ است تصریح کرد: باید مبلغین، نسل جوان و ادبیات آنها را بشناسند تا بتوانند در آنها اثرگذار شوند.

تقوی اظهار داشت: زبان و ادبیات مبلغ باید منطبق برحکمت و عقل، گویا، شفاف، گره‌گشا، با محبت و دلسوزی و همراه با فطرت فرد باشد و علاوه بر این باید از ظرفیت احساست نیز بهره ببرد.

این مسئول با تاکید براینکه ما به انقلاب و ولایت مدیونیم ابراز کرد: در زمان تبلیغ باید انقلاب را متناسب با فضای هر منطقه برای مردم تبیین کرده و جریان‌های فاسد و دگراندیش را با زبانی خوب، مستند و مستدل معرفی کنیم.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور  تاکید کرد: به فرموده رهبر معظم انقلاب مبلغان باید فرصت‌ها را شکار کنند و عاشورا فرصتی است که هیچ گروه، جناح ویا حزبی مانند روحانیت آن را در اختیار ندارد پس از این فضا برای تبلیغ، دوستی با هییت‌ها و بیان نقاط قوت و ضعف آنها استفاده کنید.


يکشنبه 1398/2/29 - 32 : 11

پرتال استان ها