انتشار محتوا

خبرگزاری شبستان
تهران-حضور رئیس شورا در همایش تجدید میثاق کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان تهران با ولایت
تصویر خبر
همایش تجدید میثاق کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان تهران با ولایت / باحضور حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، عصر روز 19 مهر در سالن همایش‌های مجتمع آدینه برگزار شد.

در این همایش حجت الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی با اشاره به اهمیت و کارکرد کانون‌های فرهنگی هنری در مساجد گفت: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تحت عنوان میثاق با ولایت تشکیل شده است، در این کانون‌های بحث اصلی مسجد، هنر، فرهنگ و جوانان است که هر کدام بار معنایی خاصی و عمیقی دارند.

وی ادامه داد: مسجد یک مکان مقدس و پایگاهی برای انسان موحد است که در آن خضوع و خشوع در بندگی خویش را در پیشگاه خالق متعال به نمایش می‌گذارد. مسجد مرکز ارتباط بنده با خالق است و بنده سعی می‌کند از این مکان معراج برود، پس مسجد پایگاه عروج انسان به عرش علاء نیز می‌باشد.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با اشاره به اینکه مسجد در تاریخ اسلام و فرهنگ اسلامی به عنوان یک جریان فرهنگی، دینی، اعتقادی و اجتماعی همیشه مورد توجه بوده است تصریح کرد: در اهمیت مسجد همین بس که پیامبر(ص) برای تشکیل حکومت اسلامی از مسجد شروع کرد و اولین کاری که در مدینه انجام داد ساخت مسجد قبا بود.

وی همچنین مسجد را محلی برای اندیشه های اجتماعی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: حکومت اسلامی و نبوی در مسجد متولد می شود و اساس حکومت اسلامی مسجد است. مسجد محل طرح اندیشه های اجتماعی است و دلیل پایه گذاری مسجد از سوی  پیامبر(ص) ایجاد اندیشه های اجتماعی بوده است تا از این راه ذهن و ضمیر مردم را با آرمان های اجتماعی، افکار و اهداف اجتماعی آگاه کند.

تقوی با مرکز وحدت خواندن مسجد بیان داشت: باید قدر این نهاد را بیشتر بدانیم زیرا مسجد محل تعلیم و تربیت است و انسانهای برزگ تاریخ اسلام در مسجد تربیت شده اند. این مکان محل پیوند اجتماعی است که باعث کم شدن جرم وجنایت در جوامعه می شود.

وی همچنین در پایان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد را محل خیر و برکت برای جوانان و نوجوانان دانست و گفت: کانون‌های فرهنگی هنری همانگونه که از نامشان پیداست از مساجد جدا نیستند و محوری اصلی آنها از اساسی‌ترین کارکردهای مساجد که همانا محور اجتماعی است، می‌باشد. هم اکنون در کشور شاهد آن هستیم که 23هزار کانون در حال فعالیت های فرهنگی هستند و این یعنی یک لشکر عظیم که می تواند یک جریان فرهنگی را به وجود آورد.

گفتنی است؛ در این همایش که جمع کثیری از فعالان و اعضای کانون‌های فرهنگی هنر مساجد استان و شهرستان‌های تهران، ائمه جماعات مساجد استان تهران، مدیران کانونی و خانواده‌های شهید کمال شیرخانی، هادی شجاع و روح الله قربانی که از شهداء مدافع حرم بودندف حضور داشتند که علاوه بر تقدیر و تشکر از خانواده این سه شهید بزرگوار جمعی از ائمه جماعات و مدیران فعال و موفق کانونی نیز تقدیر و تشکر صورت گرفت.


جمعه 1397/10/28 - 36 : 10

پرتال استان ها