شنبه 1395/11/2 - 7 : 23
مشخصات امام جمعه
لطف ا… عبدالهی
لطف ا… عبدالهی
آسارا
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/24
طبق سه اصل مهم عزت _ مصلحت _ حکمت که عصاره حکومت اسلامی است نباید فراموش کنیم

بسمه تعالی

خطبه های نماز جمعه آسارا حجه الاسلام و المسلمین حاج آقای عبدالهی مورخه 24/10/1395

خطبه اول

ایشان در خطبه اول از صفات انسانهای وارسته و متقی بیان فرمودند که هرکس خدا شناس باشد خدا ترس میشود و کسی که خدا ترس شد معصیت پروردگار نمیکند و امام باقر علیه الاسلام فرمودند شیعیان ما را با اطاعت الهی و خدا محوری و خدا ترسی بشناسید.

ایشان طبق سلسله بحث خطبه اول از کارهای فرهنگی و ارزش کار فرهنگی استناد به قرآن مجید فرمودند کار فرهنگی از برترین کارهایی است که نسبت به کارهای دیگر ارزش والائی دارد و مسئولیت فرهنگی یک نعمت الهی است که خداوند خطاب به حضرت موسی علیه الاسلام ای موسی حکیم من خداوند شما را انتخاب کردم به رسالت و کلام من را تبیین کنی و از شاکرین درگاهم باشم . حتی مردن در راه فرهنگ را از بهترین مرگها بیان داشته است ((وَ لَئِنْ قُتِلْتُمْ في‏ سَبيلِ اللَّهِ أَوْ مُتُّمْ لَمَغْفِرَةٌ مِنَ اللَّهِ وَ رَحْمَةٌ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ) آیه 157 آل عمران) پیام آیه اینست که سفر برای تحصیل عام و جبهه سفر برای حج و زیارت و کارهای فرهنگی معنوی مشمول رحمت و مغفرت خداوند است که این خود از بهترین ارمغان فرهنگی است و در جهان بینی الهی از جمع کردن دنیا بهتر میباشد.

و دعوتبه معنویت و مبداء و معاد از بهترین راههاست و بهترین گفتار تبلیغ دین و فرهنگ و معنویت میباشد.

و از جمله وظایف انسان طبق آیات قرآن مجید اقامه نماز و دادن زکات و امر به معروف و نهی از منکر ((الَّذينَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّکاةَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ وَ لِلَّهِ عاقِبَةُ الْأُمُورِ))( حج 41) وظیفه حکومت اسلامی از وظایف قطعی شان اقامه نماز و دادن زکات و امر به معروف و نهی از منکر میباشد یعنی حاکمان مومن هم باید در فکر ارتقای روحی _ رشد امور معنوی و هم به دنبال رفاه و حل مشکلات اقتصادی _ فقرزدایی را نصب العین خود قرار دهند. گرفتن زکات برای مصرف کار و حل مشکلات مادی مومنین میباشد.

خطبه دوم

ایشان دعوت به تقوای الهی را از واجبات قرآنی و دستورات انبیاء شمردند و فرمودند کسی که تقوا دارد برگزیده خداوند دارای سرشت الهی و ملکوتی و مسجود ملائک بوده و آرمان خدا و دارای ذات کرامت انسانی میباشد و انسان مومن عصاره هستی و نمونه عقل کامل میباشد و اطاعت خدا و پیامبرش باید نصب العین شخص باشد.

ایشان به رحلت رئیس تشخیص مصلحت نظام و یار قدیمی رهبری اشاره فرمودند که نماز خواندن آقا یک فضیلت و جایگاه خوبی بود که مقام معظم رهبری اقامه فرمودند و این مرگها عبرتی است برای مومنین هم اگر به عمر حضرت سلیمان نبی باشیم اجل خواهد آمد و باید در این دنیا آثار خوب و ماندگار بجا بگذاریم.

ایشان به بحث برجام و پسا برجام و بد عهدی و بد قولی و نقض آشکار برجام اشاره فرمودند و فرمودند طبق سه اصل مهم عزت _ مصلحت _ حکمت که عصاره حکومت اسلامی است نباید فراموش کنیم و در صداقت جامعه جهانی برسانیم که ما بد عهد نبودیم. و احترام به مذاکره گذاشتیم و از طرف دیگر هم بایستی با صداقت در مقابل افکار عمومی داخل کشور شفاف سازی کرد و نقض آشکار برجام را به ملت شفاف سازی کنیم. و بایستی به مردم شریف برسانیم که امید به برجام مشکلات اقتصادی و معیشتی و معضل بیکاری را حل نمیکند و متاسفانه این مذاکرات یک خسارت محض بود که قلب راکتور اراک را پر از بتن کردند و اورانیم و آب سنگین از کشور خارج شد و سانتیو فیوژها را ویران گردید.

ایشان در مورد تبیین مقام معظم رهبری در دیدار مردم قم به مناسبت 19 دی فرمودند که عناص چهارگانه _ قدرت علمی _ اقتصاد مقاومتی و ایمان و معرفت دین و حفظ عزت ملی را گوشزد کردند و حمله به شورای نگهبان و قوه قضاییه و بسیج و سپاه و نیروهای حزب الهی از اهداف دشمنان داخلی و خارجی میباشد.

ایشان فرمودند که اختلاف سران سه قوه در افکار عمومی خطاء میباشد و دشمنان به دنبال اینگونه تفرقه هستند.

ایشان نسبت به مشکلات منطقه از اداره راه و حمل و نقل پایانه ای خواستند نسبت به ریزش تونل ها و ریزش بهمن اقدامات جدی را دنبال کننند و جان و مال مردم را در مقابل خطرات حفظ کنند.

ارتباط با امام جمعه