شنبه 1395/11/2 - 4 : 23
مشخصات امام جمعه
محمد تقی ناطقی
محمد تقی ناطقی
ساوجبلاغ (هشتگرد)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/24
زندگی آیت ا... هاشمی رفسنجانی حاوی درس هایی از استقامت و ولایتمداری، درس حفظ وحدت و اتحاد و همبستگی، درس مبارزه با استکبار و تحمل و بردباری در مقابل لطمات و اهانت هاست.

امام جمعه شهرستان هشتگرد حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا ناطقی در خطبه اول پیرامون سلسله مباحث چراغهای هدایت بشر، گفت : از نظر قران و روایات اهل بیت(ع) ، تبعیت از رهبری های الهی و آسمانی، ویژگی هایی را در انسان ایجاد می کند که باعث می شود یکسری کمالات معنوی در وجود انسان مومن رشد کند.

اگر کسی از پیامبر عزیز اسلام (ص)  به عنوان رهبر تبعیت کند، اگر کسی از امیر المومنین علی (ع)  و از اولادان آن حضرت و در زمان غیبت امام معصوم، از رهبران الهی و معنوی و آسمانی که مورد تایید اهل بیت (ع)  باشند،تیعیت کند، خاصیتش این است که یکسری کمالات الهی و آسمانی در وجود انسان احیا و زنده می شود لذا این مسئله، اثرگذاری رهبری الهی را می رساند.

برای روشن شدن این سخن به سوره حدید آیه 19 توجه کنید: وَالَّذينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ أُولَئِكَ هُمُ الصِّدّيقُونَ وَالشُّهَداءُ کسی که به خدا ایمان بیاورد و از حضرت محمد مصطفی (ص)  و سایر انبیاء الهی و آسمانی تبعیت و اطاعت کند، در وجود این شخص، روح صداقت و در پایان زندگیش، شهادت نصیبش        می شود.

برخی بر این باور هستند که شهادت به معنای کشته شدن در میدان جنگ در مقابل دشمن است در صورتی که اینگونه نیست و بسیاری از اعمال هستند که با انجام آنها، با وجود اینکه شخص در خواب می میرد، خداوند ثواب شهادت را به او می دهد و در بحث امروز قصد داریم به این مطلب برسیم.

در ادامه آیه می فرماید : عِنْدَ رَبِّهِمْ لَهُمْ أَجْرُهُمْ وَنُورُهُمْ در فردای قیامت نزد پروردگارشان قرار خواهند گرفت و پاداش اعمال این دنیا را خدا در آن عالم عطا می کند و هم عجر و پاداش الهی و نور و روشنایی نصیبشان می کند. پس ایمان داشتن به خدا و اطاعت از پیامبر سبب می شود انسان به مقام صدیقین برسد و در پایان عمرش ثواب شهادت نصیبش گردد.

شهدا در اسلام و به ویژه در قران  کریم، جایگاه رفیع و بلندی دارند. حضرت ابراهیم (ع) ، همین مقام صدّیق را داشت و لذا در سوره مریم آیه 41 اینطور میخوانیم: وَاذْكُرْ فِي الْكِتابِ إِبْراهيمَ إِنَّهُ كانَ صِدّيقًا نَبيًّا

ای پیامبر عزیز اسلام (ص)  از ابراهیم با عظمت یاد کن و او را تکریم و تجلیل کن زیرا او اول به مقام صداقت رسید و بعد از صداقت، ما او را به مقام پیامبری رساندیم یعنی اول صداقت، بعد نبوت و پیامبری، یعنی مسئله صداقت به این اندازه مهم است.

در اینجا نکته مهم این است که خاصیت تبعیت از رهبران الهی، رسیدن به مقام صداقت است . درباره حضرت ادریس (ع)  اینطور آمده است: وَاذْكُرْ فِي الْكِتَابِ إِدْرِيسَ إِنَّهُ كَانَ صِدِّيقًا نَبِيًّا      ای پیامبر و ای عزیز دو عالم، از ادریس پیامبر(ص) ، با عظمت یاد کن زیرا او صدیق شد و بعد از رسیدن به مقام صداقت، ما او را به مقام پیامبری رساندیم . «صدیق» از نظر ادبیات عرب، صیغه مبالغه است و به معنای کسی است که هرگز کوچکترین خلاف و دروغ و خطا، در ذهن و اعمال و رفتارش راه ندارد.

خداوند در سوره مائده آیه 56 از حضرت مریم باعظمت یاد می کند و او را تجلیل می کند و می فرماید:    وَأُمُّهُ صِدِّيقَةٌ   یعنی مادر حضرت عیسی، زنی بسیار راستگو بود .

بنابراین در قران کریم، 4 گروه در ردیف هم قرار دارند: 1- انبیا، از حضرت آدم اب البشر تا خاتم انبیا حضرت محمد مصطفی(ص)   2-صدیقین، آنان که در زندگی خیلی راستگو بودند. 3-شهدا 4- صالحین یعنی آنان که در زندگی، اعمال شایسته انجام داده اند، اعمالی که خدا دوست دارد.

وَمَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِينَ

«نساء آیه 69»     هرکس به خدا ایمان بیاورد و پشت سر رهبری که خدا قبول دارد،« یک رهبر الهی و آسمانی و معنوی که ستمگر و دشمن خدا نیست بلکه دوست و حبیب خدا است و فرمان خدا را در زمین پیاده می کند،» تبعیت و اطاعت کند، آنهایی که اینچنین عمل کنند یعنی به خدا ایمان بیاورند و از پیامبر اسلام (ص)  اطاعت و تبعیت کنند و از رهبر الهی و آسمانی فرمان ببرند، این گروه، در هر کجای جهان با هر نژادی که باشند با این چهار گروه که خداوند به آنها نعمت ویژه داده، محشور و رفیق می شوند.

کسانی که خدا به آنها نعمت ویژه داده النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِينَ هستند. وقتی در نمازمان می خوانیم : اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ   خدایا ما را به راه راست و صراط مستقیمت هدایت کن، راه راست و صراط مستقیم کدام راه راست ؟ راه راستی که به آنها نعمت دادی. لذا در مورد آنهایی که خداوند در حقشان نعمت عطا کرده می فرماید: مِنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِينَ

اما ما چه کار کنیم که به این چهار گروه برسیم؟ خدا می فرماید: به من ایمان بیاورید و از رهبر الهی و آسمانی که من برای شما می فرستم، تبعیت کنید. لذا این اثر بخشی و خاصیت تبعیت از رهبری الهی و آسمانی به این معناست که همه کسانی که اهل معرفت به خدا باشند و حق معرفت رسول خدا (ص) را بشناسند و اگر حق و حقوق علی و آل علی (ع)  و مهدی آل محمد (عج) را بشناسد و در حقشان معرفت پیدا کند، چنین شخصی اگر روی فرش خانه بمیرند، خداوند ثواب شهادت را به او میدهد.

در همین ارتباط به کلام امیر المومنین علی (ع)  توجه کنید: فَإِنَّهُ مَنْ ماتَ مِنْكُمْ عَلى فِراشِهِ وَ هُوَ عَلى مَعْرِفَةِ حَقِّ رَبِّهِ وَ حَقِّ رَسُولِهِ وَ أَهْلِ بَيْتِهِ ماتَ شَهيداً   « تفسیر نمونه ج23 ص369»   اگر از میان شما شیعیان و پیروان ما و مومنین، کسی در رختخواب خانه اش بمیرد در حالی که خداشناس واقعی باشد، در حق خدا معرفت داشته باشد و در حق پیامبر خدا (ص) و در حق اهل بیت او (ع)  معرفت داشته باشد، شهید مرده است. بنابراین تبعیت از خدا، پیامبر (ص)  و اهل بیت پیامبر (ع) ، خاصیتی دارد که خوبی ها را در درون انسان احیا   می کند . لذا اگر به دنبال این صفات خوب بروید خداوند کاری می کند که این صفات خوب نصیبتان شود و هرگز گرفتار کجی و انحراف و بدبختی و فساد اخلاق نخواهید شد، به همین علت است که می فرمایند به فرزندانتان قران بیاموزید زیرا می فرمایند وقتی فرزندتان با قران انس بگیرد، همین قران سبب می شود او از انحرافات اخلاقی و پلیدی ها و پستی ها حفظ شود و به مانند این است که شما فرزند تازه متولد شده خود را واکسن می زنید و این واکسن باعث جلوگیری از گرفتاری به یکسری بیماری های خاص در آینده می شود، در مسیر قران و در مسیر خدا و علی و آل علی (ع)  حرکت کردن هم اینگونه است.

 

امام جمعه شهرستان هشتگرد حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا ناطقی در خطبه دوم نماز جمعه پس از حمد و ثنای الهی و دعوت مومنین و مومنات به رعایت تقوای الهی، با یادآوری 27 دی ماه سال 1334 ، یاد و خاطر شهدای والامقام حجت الاسلام و المسلمین نواب صفوی، خلیل طهماسبی، واحدی و ذوالقدر را گرامی داشت و گفت : آنقدر در اجرای هدف و دفاع از اسلام و مبارزه با رژیم منحوس پهلوی و استکبار جهانی، جدی و استوار بودند که وقتی در دادگاه، حکم اعدام را به آنها اعلام کردند، نه تنها نترسیدند بلکه سجده شکر به جای آوردند به گونه ای که دشمنانشان مات و مبهوت ماندند و این همان اثر پیروی از خدا، محمد و آل محمد (ص) و ولایت و ایمان است.

خطیب نماز جمعه شهرستان هشتگرد ارتحال جانسوز عالم و فقیه بزرگ و مجاهد خستگی ناپذیر، آیت ا... هاشمی رفسنجانی را به محضر مبارک حضرت بقیة ا... الاعظم و نایب گرانقدرش رهبر حکیم انقلاب اسلامی و همه دوستدارانش تسلیت گفت و افزود: زندگی آیت ا... هاشمی رفسنجانی حاوی درس هایی از استقامت و ولایتمداری، درس حفظ وحدت و اتحاد و همبستگی، درس مبارزه با استکبار و تحمل و بردباری در مقابل لطمات و اهانت هاست.
شخصیت این مرد مجاهد را باید در ابعاد مختلف ارزیابی کرد. مقام معظم رهبری در پیام زیبا و تکان دهنده خود به نکات ارزشمندی اشاره کردند و او را رفیق و همسنگر 59 ساله خویش قلمداد کرد که پایه های این رفاقت، محبت و دوستی در بین الحرمین، کربلای معلی بسته شد.

آیت ا... هاشمی رفسنجانی ضمن اینکه یک سیاستمدار قوی در این قرن بود، در بعد علمی، یک مجتهد مسلم و مفسّر قران نیز بود . تفسیر راهنمای ایشان در 20 جلد، حاوی مطالبی ارزشمند و عمیق است. در ایمان و عقیده چون کوه استوار بود و هرگز در مقابل شکنجه های ساواک نلرزید و لغزشی از خود نشان نداد. در مبارزه با رژیم شاه و استکبار آمریکا و اسرائیل در طول 15 سال، همراه و یار امام (ره) بود و هرگز این سنگر را خالی نکرد. در ولایتمداری و اطاعت از امام(ره) و رهبر عزیز انقلاب، ثابت قدم و استوار بود تا جایی که می گفت: « من عاشق آیت ا... خامنه ای هستم.»
در بعضی از مباحثات که بین این مرد بزرگ و مقام عظمای ولایت راجع به امور مملکت و مدیریت کشور مطرح می شد وقتی هیچ یک از این دو بزرگوار قانع نمی شدند، و هر دو روی نظرات خود پافشاری می کردند، سرانجام می گفت: « شما رهبرید و من رهرو، اگر شما به نظر من عمل کنید، نزد خدا حجتی ندارید اما اگر من به نظر شما عمل کنم، حجت من در نزد خدا اینست که رهبرم چنین فرمود و من از او تبعیت کردم» همان جمله ای که حضرت فاطمه زهرا (س) به مولای سرفرازان علی (ع) می گفت، و ایمان و ولایتمداری و عشق به رهبری در وجود خود را نشان می داد.
آیت ا... هاشمی رفسنجانی دو چیز را خط قرمز خود می دانست، 1- انقلاب اسلامی، و می گفت: اگر احساس کنم لحظه ای با خطر مواجه است، هرگز کوتاه نخواهم آمد. 2- شخص آیت ا... خامنه ای

حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا ناطقی، صبر و بردباری در مقابل همه تهمت ها و اهانت ها را از ویژگی های بارز شخصیت آیت ا... هاشمی رفسنجانی دانست و تاکید کرد: خیلی از مدیران را سراغ داریم که وقتی مسئولیت را از آنها گرفتند، قهر کردند و با دشمن همراه و ضد رهبری و ولایت و انقلاب شدند اما او هرگز با دشمنان انقلاب و ولایت نساخت و هرچه به او اهانت کردند، صبر و تحمل کرد که سبب شد با بدرقه میلیونها انسان مومن و ولایتمدار در کنار مقتدا و محبوبش به خاک سپرده شود لذا مرگش نیز، عامل وحدت امت اسلامی شد. پیام مهم رهبر فرزانه انقلاب، چه شکوه و عظمتی ایجاد کرد؟ و آن نمازی که به وسیله رهبر فرزانه انقلاب بر پیکرش خوانده شد، تاریخی گشت.

وی در ادامه با استناد به آیات 41، 51 و54 قران کریم در سوره مریم، علل محبوبیت ایت ا... هاشمی رفسنجانی را صداقت و اخلاص برای خدا و وفاداری در گفتار و عمل دانست و گفت: کسی که این سه ویژگی در او باشد، نتیجه اش این می شود که خداوند محبت او را در دلهای مومنین قرار می دهد.
إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا

اخبار
ارتباط با امام جمعه