شنبه 1396/4/31 - 7 : 3
مشخصات امام جمعه
محمد تقی ناطقی
محمد تقی ناطقی
ساوجبلاغ (هشتگرد)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/30
ایران یک کشور معمولی نیست که دنیا بتواند رابطه‌اش را با آن قطع کند، لذا اول کسی که از توقف برجام ضرر می‌کند، آمریکا و کشورهای اروپایی است

امام جمعه شهرستان هشتگرد حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا ناطقی در خطبه دوم نماز جمعه پس از حمد و ثنای الهی و دعوت مؤمنین و مؤمنات به رعایت تقوای الهی، با اشاره به 5 مرداد، سالروز اقامه اولین نماز جمعه به امامت ایت الله طالقانی به امر امام (ره) گفت : نماز جمعه، همان اندازه که برای جامعه مهم است، به همان اندازه هم دشمن دارد. عده‌ای نماز جمعه و امامت جمعه را تخریب و تضعیف می‌کنند و به‌جای تقویت پایگاه‌های دینی و دعوت مردم به این جایگاه‌ها به تضعیف این جایگاه مهم می‌پردازند. وظیفه نماز جمعه، بستر سازی است، بستر ایمان، اخلاق و خود سازی برای نسل جوان، زن و مرد و عامه مردم است. نماز جمعه محل ایجاد وحدت و قدرت و همدلی است.

امام رضا(ع) می‌فرماید: تَرْغیْبِهِمْ فی الطّاعَةِ وَ تَرْهیبِهِمْ مِنَ المَعْصِیَةِ وَ تَوقیفِهِمْ عَلی ما اَرادَ مِن مَصْلَحَةِ دینِهِمْ وَ دُنیاهُمْ      «وسائل الشیعه ج5 ص39»

نماز جمعه در میان جامعه و امت اسلامی برای این است که مردم به بندگی خدا برسند، نماز جمعه برای این است که مردم گرفتار گناه نشوند . برای این است که آنچه مصلحت دین و دنیای مردم است برایشان پیاده شود.

پیامبر عزیز اسلام(ص) در حق کسی که به نماز جمعه می‌رفت دعا می‌کردند و می‌فرمودند: اَللهُمَ اغفِرْ لِلَّذیْنَ یَحْضُرُونَ صَلوةَ الجُمُعَةِ  «جامع الاحادیث ج6 ص48 »  خدایا کسانی را که در نماز جمعه حاضر می‌شوند، بیامرزد .

به‌قدری نماز جمعه مهم است که ترک آن برابر با منافق شدن است، لذا پیامبر(ص) می‌فرماید: مَنْ تَرَكَ الجُمُعَةَ ثَلاثاً مُتَتابِعَةً لِغَيْرِ عِلَّةٍ كُتِبَ مُنافِقاً «مستدرک الوسائل ج6 ص9» اگر کسی سه هفته پشت سر هم، بدون عذربیماری، یعنی بیمار و روی تخت بیمارستان باشد و توان نشستن در صف نماز جمعه را نداشته باشد، بدون این عذر در نماز جمعه شرکت نکند، در زمره منافقان قرار خواهد گرفت..

خطیب نماز جمعه شهرستان هشتگرد با اشاره به در پیش بودن حلول ماه ذی‌القعده گفت: ماه ذی‌القعده از ماه‌هایی است که یک روز روزه در آن برابر با 900 سال عبادت است و این روز همان دحو العرض برابر با 25 ذی‌القعده است. لذا از اکنون این روز را به یاد داشته باشیم تا ثواب روزه‌ی این روز، از دستمان نرود.

وی با اشاره به سالروز ولادت حضرت معصومه(س) و سالروز ولادت سلطان سریر ارتضا حضرت علی بن موسی‌الرضا; در ماه ذی‌القعده و آغاز دهه کرامت تأکید کرد: جمعی به منزل امام موسی بن جعفر(ع) در مدینه رفته بودند و آن حضرت تشریف نداشتند. وقتی درب خانه آن حضرت را زدند، دخترآن امام« حضرت معصومه(س)» که هنوز کوچک بود، نامه‌های این‌ها را گرفت و به خانه برد و تمام سوالاتشان را پاسخ داد. وقتی این‌ افراد از مدینه بیرون آمدند، در مسیر متوجه شدند که امام هفتم به مدینه می‌روند، خدمت آن حضرت رسیدند و قضیه را مطرح کردند، آن حضرت فرمود نامه را بدهید. وقتی نامه را نگاه کرد، سه مرتبه فرمود: فداها ابوها یعنی پدرش به قربانش.

امام جواد(ع) می‌فرمود: هرکس عمه جان من، حضرت فاطمه معصومه(س) را در قم زیارت کند، بهشت بر او واجب می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا ناطقی در بخش دیگری از خطبه‌های این هفته خاطرنشان ساخت: اگر کسی تصور کند که می‌شود در آینده، آمریکا و ایران باهم کنار بیایند، تصور بسیار اشتباهی است و این مسئله به خاطر تفکرات رئیس جمهور کنونی آمریکا نیست چرا که قبل و هم‌زمان با آقای اوباما هم این مسئله صادق بود. 38 سال قبل، وقتی متوجه شدند نظامی به نام نظام اسلام ناب محمدی(ص) در ایران شکل‌ گرفته است و به‌جایی رسیده است که رهبرشان آمریکا را شیطان بزرگ می‌خواند، همان زمانی که کسی در جهان جرئت گفتن این مسئله را نداشت، از همان روز در آمریکا سیاستی را پایه گذاری کردند بر این اساس که به‌محض یافتن فرصت، هرکجای دنیا که اسلام بر اساس تفکر شیعی ناب پایه گذاری می‌شود، آن را سرنگون کنیم. لذا اساس و فونداسیون حکومتشان  را در نابودی جمهوری اسلامی و مرگشان را در قدرت‌نمایی جمهوری اسلامی و پیشرفتش در دنیا می‌بینند.

وی افزود: بهترین و مهم‌ترین کاری که می‌توانیم بکنیم تا دهان این خبیث‌ها را ببندیم و بهترین راه برای توقف حرکت‌های شیطانی آمریکا، این است که فعالت های برجام در این مملکت متوقف شود.

ایران یک کشور معمولی نیست که دنیا بتواند رابطه‌اش را با آن قطع کند، لذا اول کسی که از توقف برجام ضرر می‌کند، آمریکا و کشورهای اروپایی است، کشور ما از سایه ارتباط با آمریکا و برجام، نتوانست اقتصاد خود را پویا کند، چرا که مشکلات اقتصادی مملکت از طریق تدبیر و درایت و برنامه ریزی درست در داخل کشور باید حل شود.

امام جمعه شهرستان هشتگرد تأکید کرد: ما خواهان قطع رابطه با دنیا نیستیم بلکه ما رابطه خود را با هر کشوری که شخصیت، حرمت، حیثیت و احترام ما را حفظ و رعایت کند، برقرار می‌کنیم اما کشوری نیستیم که اگر کسی بخواهد ما را تحریم کند، زمین گیر شویم.

 وی در پایان خطبه‌های نماز جمعه این هفته، از همه مسئولینی که زمینه برگزاری اجتماع بزرگ مردمی همزمان با سالروز شهادت حضرت امام صادق(ع) را در شهرستان هشتگرد فراهم کردند و از همه مردم شهید پرور این خطه که با حضور خود موجب شکوه این مراسم شدند، تقدیر و تشکر کرد و در ادامه افزود: این نوع مراسم‌ها چشمان دشمن را کور می‌کند و خطوط انحرافی دشمن را از بین می‌برد لذا هر اندازه که این برنامه‌ها در ولادت‌ها و شهادت‌های معصومین (ع) برنامه ریزی شود و معارف اهل بیت(ع) برای مردم بازگو شود ، بزرگ‌ترین اثر را خواهد گذاشت و دشمن را ذلیل خواهد کرد.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه