پنج شنبه 1396/5/26 - 16 : 2
مشخصات امام جمعه
سید فضل ا… حسینی
سید فضل ا… حسینی
طالقان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/2
تفسیر مناسبتی: روز قدس نماد چه نوع مبارزه ای است.

باسمه تعالی

2 تیرماه 1396 برابر با 28 رمضان المبارک 1438

خطبه اول: سفارش به تقوا

تفسیر مناسبتی: روز قدس نماد چه نوع مبارزه ای است.

به مناسبت روز قدس

آیات:

الَّذِينَ آمَنُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَالَّذِينَ كَفَرُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ الطَّاغُوتِ فَقَاتِلُواْ أَوْلِيَاء الشَّيْطَانِ إِنَّ كَيْدَ الشَّيْطَانِ كَانَ ضَعِيفًا - "کسانى که ايمان دارند، در راه خدا پيکار مى‏کنند؛ و آنها که کافرند، در راه طاغوت [= بت و افراد طغيانگر]. پس شما با ياران شيطان، پيکار کنيد! (و از آنها نهراسيد!) زيرا که نقشه شيطان، (همانند قدرتش) ضعيف است."نساء/76

أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ أُوتُواْ نَصِيبًا مِّنَ الْكِتَابِ يُؤْمِنُونَ بِالْجِبْتِ وَالطَّاغُوتِ وَيَقُولُونَ لِلَّذِينَ كَفَرُواْ هَؤُلاء أَهْدَى مِنَ الَّذِينَ آمَنُواْ سَبِيلاً - آيا نديدى کسانى را که بهره‏اى از کتاب (خدا) به آنان داده شده، (با اين حال)، به «جبت» و «طاغوت» [= بت و بت‏پرستان‏] ايمان مى‏آورند، و درباره کافران مى‏گويند: «آنها، از کسانى که ايمان آورده‏اند، هدايت يافته‏ترند»؟!نساء/51

أُوْلَئِكَ الَّذِينَ لَعَنَهُمُ اللّهُ وَمَن يَلْعَنِ اللّهُ فَلَن تَجِدَ لَهُ نَصِيرًا - "آنها کسانى هستند که خداوند، ايشان را از رحمت خود، دور ساخته است؛ و هر کس را خدا از رحمتش دور سازد، ياورى براى او نخواهى يافت."نساء/52

 

تشکر و قدردانی از حضور مردم در راهپیمایی روز قدس

آنچه امروز مسلم است آن است که نبرد و مبارزه ای در جریان است. که یک طرف این نبرد آمریکا، اروپا و طرفداران آن ها در جهان و منطقه قرار دارند و طرف دیگر ایران، فلسطین و یارانشان در دنیا. اما آنچه که باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد این است که این مبارزه و نبرد چه نوع مبارزه و نبردی است و روز قدس که نماد این مبارزه است چه روزی است؟

آیا این مبارزه مبارزه ی میان مسلمانان و یهودیان است؟ با قدری تأمل پاسخ این سؤال روشن خواهد شد که خیر، این مبارزه میان مسلمانان و یهودیان نیست. زیرا اولاً بسیاری از کسانی که خود را مسلمان متدین می دانند اما در این مبارزه شرکت ندارند و ثانیاً بسیاری از یهودیان هستند که اساساً اسرائیل و صهیونیسم را قبول ندارند. جنبش هایی از این دست یهودیان وجود دارد که در ضدیت با صهیونیسم بسیار فعالند. پس این جنگ و مبارزه میان مسلمانان و یهودیان نیست.

آیا این مبارزه میان عرب ها و اسرائیل است؟ باز با قدری تأمل در می یابیم که خیر، این جنگ و مبارزه میان عرب ها و اسرائیل نیست، چرا که بیشتر سران کشورهای عربی که خود را عرب دو آتشه می دانند برخی به صورت پیدا و برخی پنهان رابطه ی گرمی با اسرائیل دارند و در جنگ اسرائیل با فلسطینیان همراه اسرائیل و بر علیه فلسطین هستند مانند عربستان.

و از طرف دیگر بیشترین تقابل علیه اسرائیل را کشوری به نام ایران دارد که اساساً عرب نیست. بله پیش از انقلاب اسلامی ایران بیشترین گروه هایی که علیه اسرائیل مبارزه می کردند گرایش فکریشان ناسیونالیسم عربی و به اصطلاح ملی گرا بودند. و دلیل شکستشان نیز همین بود. حتی ارتش های هفت کشور عرب به رهبری جمال عبدالناصر بر اساس ناسیونالیسم عربی علیه اسرائیل متحد شده بودند که در یک جنگ شش روزه شکست سختی خوردند که در اثر این شکست اسرائیل بسیاری از سرزمین های عربی را تصرف کرد که گفتند وسعت اسرائیل به سه برابر رسید. پس از این شکست بود که جمال عبدالناصر از غصه سکته کرد و مُرد و گروه های ناسیونالیسم فلسطینی نیر به تدریج ضعیف و ضعیف تر شدند، به طوری که رئیس سازمان آزادیبخش فلسطین یاسر عرفات که بیشترین سابقه مبارزه با اسرائیل داشت دست از مبارزه کشید و به سازش روی آورد.

برخی از گروه های مبارز دیگر فلسطینی که گرایش چپ و کمونیستی داشتند نیز با از بین رفتن حکومت های کمونیستی در جهان و بخصوص از بین رفتن حکومت شوروی سوسیالیستی، این گروه ها نیز تضعیف شدند یا از بین رفتند. به طوری که پس از چند سال از ظهور انقلاب اسلامی ایران تمامی گروه های ملی گرا و چپ عمرشان تمام شد و به برکت انقلاب اسلامی ایران گروه هایی مانند حماس و جهاد که گرایش دینی داشتند در فلسطین به وجود آمدند.

برگردیم به سؤالی که در ابتدا مطرح کردیم؛ مبارزه ای که بر سر قدس و فلسطین در جریان است نه مبارزه میان مسلمانان و یهودیان است و نه مبارزه میان اعراب و اسرائیل، بلکه این مبارزه، مبارزه میان حق و باطل است. مبارزه میان ایمان و کفر است، مبارزه میان اولیاء خدا با اولیاء شیطان است؛ همان مبارزه ای که قرآن کریم به آن خبر داده است: الَّذِينَ آمَنُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَالَّذِينَ كَفَرُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ الطَّاغُوتِ فَقَاتِلُواْ أَوْلِيَاء الشَّيْطَانِ إِنَّ كَيْدَ الشَّيْطَانِ كَانَ ضَعِيفًا - "کسانى که ايمان دارند، در راه خدا پيکار مى‏کنند؛ و آنها که کافرند، در راه طاغوت [= بت و افراد طغيانگر]. پس شما با ياران شيطان، پيکار کنيد! (و از آنها نهراسيد!) زيرا که نقشه شيطان، (همانند قدرتش) ضعيف است."نساء/76

مبارزه میان مؤمنان به خدا با مؤمنان به طاغوت است:

أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ أُوتُواْ نَصِيبًا مِّنَ الْكِتَابِ يُؤْمِنُونَ بِالْجِبْتِ وَالطَّاغُوتِ وَيَقُولُونَ لِلَّذِينَ كَفَرُواْ هَؤُلاء أَهْدَى مِنَ الَّذِينَ آمَنُواْ سَبِيلاً - آيا نديدى کسانى را که بهره‏اى از کتاب (خدا) به آنان داده شده، (با اين حال)، به «جبت» و «طاغوت» [= بت و بت‏پرستان‏] ايمان مى‏آورند، و درباره کافران مى‏گويند: «آنها، از کسانى که ايمان آورده‏اند، هدايت يافته‏ترند»؟!نساء/51

أُوْلَئِكَ الَّذِينَ لَعَنَهُمُ اللّهُ وَمَن يَلْعَنِ اللّهُ فَلَن تَجِدَ لَهُ نَصِيرًا - "آنها کسانى هستند که خداوند، ايشان را از رحمت خود، دور ساخته است؛ و هر کس را خدا از رحمتش دور سازد، ياورى براى او نخواهى يافت."نساء/52

این جبهه ی حق و باطل و کفر و ایمان جبهه ای بسیار وسیع و گسترده است که یک طرفش مؤمنان از همه جای دنیا و از همه ی نژادها و زبان ها هستند با رهبری ایران و شخص آیة الله العظمی امام خامنه ای و طرف دیگرش استکبار جهانی باز هم از همه ی نژادها و زبان ها به رهبری ایالات متحده آمریکا و صهیونیسم جهانی. همان طور که ملاحظه می کنید نه ایران عرب است و نه آمریکا یهودی است. همان طور که در روایت آمده است: «الكُفر ملِّة واحِدة» الصَّوارِمُ المُهْرِقه/55 و ایمان به عنوان ملت واحد در برابر کفر به عنوان ملت واحد ایستاده است.

امروز اتحاد نامقدسی میان مسیحیانی که به حضرت عیسی مسیح اعتقاد ندارند با یهودیانی که به حضرت موسی اعتقاد ندارند صورت گرفته است تحت عنوان صلیبیون صهیونیست که هدف اصلی آنان از بین بردن دین آسمانی و معنویت و ترویج فساد در جهان است. وجود غده ای سرطانی به نام اسرائیل در دل مسلمانان در راستای چنین هدفی صورت گرفت. بنابراین امروز روز قدس نماد حق طلبان در برابر شیاطین و باطل گرایان است. در پایان چند جمله از مقام معظم رهبری بشنویم که با نگاه ژرف خود این واقعیت را دیدند و بیان کردند:

«امروز مبارزه با رژیم صهیونیستی، مبارزه با استکبار و نظام سلطه است و به همین علت سیاستمداران آمریکا از این حرکت احساس ضربه و دشمنی می کنند».

«امروز دفاع از فلسطین دفاع از حقیقت است؛ مسأله ای گسترده تر از فلسطین، امروز مبارزه با رژیم صهیونیستی، مبارزه با استکبار و مبارزه با نظام سلطه است».

این مطالب را رهبری دو روز پیش در دیدار با استادان و نخبگان بیان کردند. ایشان همین نگاه را در طول سال های گذشته نیز داشتند. به عنوان مثال در خطبه های نماز عید سعید فطر در سال 1388 بیان داشتند: « روز قدس نشان دهنده ی  صف بندی حق و باطل، صف بندی عدل در مقابل ظلم است».

خطبه دوم: سفارش به تقوا

   اقتدار موشکی ایران

    یکشنبه شب گذشته نظام مقتدر ما در برابر تحرکات تروریستی دشمنان، شعله ای از قدرت آتشین خود را به نمایش درآورد. نیروهای هوا فضای سپاه پاسداران ایران کاری کردند کارستان. 6 موشک نقطه زن را پس از طی 700 کیلومتر به چهار مرکزی داعش دقیق زدند بدون این که حتی یکی از این موشک ها خطایی داشته باشد. این چهار مرکز داعش از این قرار بود: 1- انبار مرکزی سلاح و مهمات اصلی داعش در شمال شهر دیرالزور. 2- مرکز فرماندهی و عملیات داعش در شرق دیرالزور.3- مقر تجمع داعش.4- بیمارستان نظامی و الشرعیات داعش در شهر المیادین.

این موشک ها از ایران تا سوریه را طی کرد که ایران هیچ مرز مشترکی نیز با سوریه ندارد. این نشانه گیری فرزندان شما آنقدر دقیق و بدون خطا بود که تحلیل گر مسائل نظامی راهبردی کانال 10 رژیم صهیونیستی اظهار داشت که سپاه به همین راحتی می تواند ساختمان ستاد ارتش اسرائیل را از خاک ایران نشانه بگیرد و منهدم کند. یکی از نکاتی که در این قضیه کمتر مورد توجه قرار گرفته آن است که پهبادها و نیروهای اطلاعاتی قدس سپاه با اطلاعات دقیقی که ارسال کردند، توانستند هم محل دقیق این ساختمان ها را به نیروهای هوافضا ارائه دهند و هم پس از عملیات دقیقاً نشان دادند موشک ها به همان نقطه ها اصابت کرد و با انهدام هر یک از این مراکز چه تعداد کشته و نام آن ها و ملیتشان چه بود که اسامی آن ها را نیز از طریق رسانه ها اعلام کردند که در میانشان چند فرمانده داعشی وجود داشت.

نکته ی دیگر این که دشمن، دشمن است و آن هم دشمنی با خصلت های شیطانی و تنها زبان قدرت می فهمد. ما هر چقدر به دشمن لبخند بزنیم، به او بفهمانیم که ما به دنبال صلح و صفا هستیم، ما دنبال جنگ نیستیم، ما کاری با شما نداریم شما هم کاری به ما نداشته باشید و بیایید با هم حرف بزنیم تا زبان همدیگر را بهتر بفهمیم.

این نوع برخورد با دشمن به نظر خوب می آید اما هم اطلاعات ابلیس شناسی ما می گوید و هم تجربه ی چند دهه به ما می گوید که ما هر چه با دشمن این گونه برخورد کنیم، دشمن آن را ضعف و سستی ما تلقی می کند و در رفتار و اقدامات خود گستاخ تر و جدی تر می شود. به خصوص آن که برخی دانسته و برخی نیز از روی نادانی گفتند که برجام سایه ی جنگ را از کشور برداشت، یعنی ناخواسته و به طور غیر مستقیم به آمریکا پیام دادند که آمریکا این همه ما را  تهدید به جنگ کردی و گفتی گزینه های روی میز داریم، ما ترسیدیم و راه مذاکره را انتخاب کردیم تا جنگ اتفاق نیفتد.

 آمریکا نیز با رفتار خود به ما پیام داد که حالا که شما ترسیدید و به خاطر این که جنگ پیش نیاید برنامه ی هسته ای خود را محدود کردید. پس باز بترسید و برنامه موشکی خود را کنار بگذارید پس باز بترسد سند 2030 را بپذیرید و برای همین در این مدت ما را پشت سر هم تحریم کرد تا بقیه خواسته های او را بپذیریم.

اما این قدرت نمایی موشکی ایران یک پیام جدیدی بود به آمریکا که این یکی از گزینه های روی میز ماست. که اگر بخواهی در هر کشوری تروریست ها را علیه ایران پرورش دهی برای ما فرقی نمی کند آنجا را می زنیم. این یعنی اقتدار و این همان زبانی است که دشمن می فهمد.

دشمن نه زبان صلح و سازش می فهمد و نه زبان سازمان های بین المللی و حقوق بشری که حیاط خلوت خودش است. شما به عنوان نمونه همین چند مناسبت این هفته را ببینید؛ در 6 تیرماه منافقین به جان مقام معظم رهبری که آن زمان رئیس جمهور بود سوءقصد کردند در سال 1360 و یک روز بعد 72 تن از یاران امام و سران انقلاب را به شهادت رساندند.

کسانی چون آیة الله بهشتی. الان منافقین در پناه آمریکا و در یکی از کشورهای اروپایی هستند زیر چشم عنایت های سازمان های حقوق بشری و سران منافقین هم هر چند وقت با مسئولان اروپایی و آمریکا جلسه می گذارند. نمونه ی دیگر؛ در 8 تیرماه 1369 سردشت بمباران شیمیایی شد. آیا آمریکا و آلمان که با اطلاع سازمان های بین المللی به صدام بمب های شیمیایی دادند محاکمه شدند، یا خیر در حال حاضر که آمریکا بزرگترین تولید کننده سلاح های شیمیایی و میکروبی است از همه بیشتر در سازمان های بین المللی قدرت نفوذ دارد.

در 4 تیرماه 1361 جنوب لبنان به طور وحشیانه ای توسط صهیونیست ها بمباران شد و سازمان ملل نیز همچنان نگاه کرد و آمریکا پشتیبانی.

ما در مقابل این حوادث اگر احساس ضعف و ترس به خود راه داده بودیم تا الان نابود شده بودیم اما آمدیم در مقابل قدرت های دفاعی خود و دستگاه های اطلاعاتی خود را تقویت کردیم. حزب الله لبنان شک گرفت، به طوری که توانست در یک جنگ نابرابر 33 روزه بر رژیم صهیونیستی غلبه پیدا کند و امروز نیز تنها به یک دلیل این رژیم به لبنان حمله نمی کند و آن اقتدار ایران و حزب الله است. امروز قدرت موشکی ایران نماد اقتدار است. کسانی که در این موضوع با اظهار نظرهای ناشیانه خود برخی از اذهان را به خود مشغول کردند در افکار خود تجدید نظر کنند.

   عید فطر

   روز عید فطر روز جایزه گرفتن است: فهوم یوم الجائزه. در این روز با کنار گذاشتن و رساندن فطریه به اهلش و نیز نماز عید فطر و دیگر کارهای خیر بهترین جایزه ها را از پروردگار مهربان دریافت کنیم. 52 نفر از روحانیون و وعاظی که در طالقان در ماه مبارک رمضان به تبلیغ معارف و مسائل دینی مشغول بودند نماز عید را اقامه خواهند کرد.

اخبار
ارتباط با امام جمعه