يکشنبه 1396/2/10 - 51 : 5
مشخصات امام جمعه
سید فضل ا… حسینی
سید فضل ا… حسینی
طالقان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/25
تفسیر مناسبتی: مقاومت برای ایجاد اقتصاد مقاومتی

باسمه تعالی                                              

موضوع:

25 فروردین ماه 1396 برابر با 16 رجب المرجب 1438

خطبه اول: سفارش به تقوا

تفسیر مناسبتی: مقاومت برای ایجاد اقتصاد مقاومتی

آیات:

إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنتُمْ تُوعَدُونَ - به يقين کسانى که گفتند: «پروردگار ما خداوند يگانه است!» سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل مى‏شوند که: «نترسيد و غمگين مباشيد، و بشارت باد بر شما به آن بهشتى که به شما وعده داده شده است!فصلت/30

إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ - کسانى که گفتند: «پروردگار ما اللّه است»، سپس استقامت کردند، نه ترسى براى آنان است و نه اندوهگين مى‏شوند.احقاف/13

وَأَلَّوِ اسْتَقَامُوا عَلَى الطَّرِيقَةِ لَأَسْقَيْنَاهُم مَّاء غَدَقًا - و اينکه اگر آنها [= جنّ و انس‏] در راه (ايمان) استقامت ورزند، با آب فراوان سيرابشان مى‏کنيم!جن/16

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَمَن تَابَ مَعَكَ وَلاَ تَطْغَوْاْ إِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ - "پس همان‏گونه که فرمان يافته‏اى، استقامت کن؛ و همچنين کسانى که با تو بسوى خدا آمده‏اند (بايد استقامت کنند)! و طغيان نکنيد، که خداوند آنچه را انجام مى‏دهيد مى‏بيند!"هود/112

قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِّثْلُكُمْ يُوحَى إِلَيَّ أَنَّمَا إِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ فَاسْتَقِيمُوا إِلَيْهِ وَاسْتَغْفِرُوهُ وَوَيْلٌ لِّلْمُشْرِكِينَ - "بگو: من فقط انسانى مثل شما هستم؛ اين حقيقت بر من وحى مى‏شود که معبود شما معبودى يگانه است؛ پس تمام توجّه خويش را به او کنيد و از وى آمرزش طلبيد؛ واى بر مشرکان!"فصلت/6

فَلِذَلِكَ فَادْعُ وَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءهُمْ وَقُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن كِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَيْنَكُمُ اللَّهُ رَبُّنَا وَرَبُّكُمْ لَنَا أَعْمَالُنَا وَلَكُمْ أَعْمَالُكُمْ لَا حُجَّةَ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمُ اللَّهُ يَجْمَعُ بَيْنَنَا وَإِلَيْهِ الْمَصِيرُ - "پس به همين خاطر تو نيز آنان را به سوى اين آيين واحد الهى دعوت کن و آنچنان که مأمور شده‏اى استقامت نما، و از هوى و هوسهاى آنان پيروى مکن، و بگو: «به هر کتابى که خدا نازل کرده ايمان آورده‏ام و مأمورم در ميان شما عدالت کنم؛ خداوند پروردگار ما و شماست؛ نتيجه اعمال ما از آن ما است و نتيجه اعمال شما از آن شما، خصومت شخصى در ميان ما نيست؛ و خداوند ما و شما را در يکجا جمع مى‏کند، و بازگشت (همه) به سوى اوست!»"شوری/15

قَالَ قَدْ أُجِیبَت دَّعْوَتُکُمَا فَاسْتَقِیَما وَلَا تَتَّبِعَآنِّ سَبِیلَ الَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ .خداوند) فرمود: دعای شما دو تن مستجاب شد، پس ایستادگی کنید و از شیوه ی نادانان پیروی نکنید.یونس/89

 

از مجموع آیات قرآن کریم و روایات وارد شده از خاندان قرآن و وحی یعنی پیامبر صلی الله علیه و آله و اهلبیتش علیهم السلام چنین استفاده می شود که اگر جامعه ی اسلامی  بخواهد به تمامی خیرات و برکات مادی و معنوی دست پیدا کند، اگر می خواهد عزیز باشد نه ذلیل، اگر می خواهد به رفاه برسد، اگر می خواهد به توسعه ی همه جانبه برسد باید در راه دین خدا مقاومت کند و با این کار دین خدا را در برابر تهاجمات شیاطین جن و انس مقاوم نماید.

و دین نیز سه بخش دارد: فرهنگ، سیاست و اقتصاد. پس باید در راه ایجاد فرهنگ مقاومتی، سیاست مقاومتی و اقتصاد مقاومتی، استقامت نماید. در سوره ی فصلت آیه 30 نتیجه ی مقاومت را نزول فرشتگان الهی ذکر می کند، تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ. فرشتگان امداد رسانان عالم امکانند. اگر مؤمنان در دین خدا مقاومت کنند خدا فرشتگان را به کمکشان می فرستد. در همین آیه و آیه 13 احقاف یکی دیگر از نتایج مقاومت را از بین رفتن ترس ذکر می کند. ترس «نمی توانم»، ترس از دشمن، ترس از شکست از دلشان می رود. تحقق این وعده الهی را در دوران دفاع مقدس به چشم خود دیدیم .جوانانی کم سن و سال در مقابل دنیای شیاطین ایستادند آن هم در شرایطی که نه سلاح داشتیم نه توان مالی و نه یار و یاوری .جوانان با اتکا به نیروی الهی نیرومند شدند و ترس از دلشان رفت . آنان پیرو امامی بودند که پس از حمله و شکست آمریکا در طبس توسط شن های صحرا با اعتماد و اطمینان به خدا گفت : این کار خدا بود اگر آمریکا باور ندارد یک بار دیگر حمله کند.

در سوره ی جن آیه 16 نتیجه ی مقاومت را بهره مند شدن از نعمت ها و برکات خدا ذکر می کند: لَأَسْقَيْنَاهُم مَّاء غَدَقًا.

از برخی آیات قرآن کریم نیز استفاده می شود که عبادت و دعا کردن زمانی نتیجه می دهد که پس از آن استقامت هم باشد. فَادْعُ وَاسْتَقِمْ شوری/15

قَالَ قَدْ أُجِیبَت دَّعْوَتُکُمَا فَاسْتَقِیَما.یونس/89

بنابراین رسیدن به اقتصاد مقاوم، سیاست مقاوم و فرهنگ مقاوم برای مسلمانان هم دستور و فرمان الهی است و هم ضرورت دارد و هم شدنی است. درباره ی اقتصاد مقاومتی که امسال نیز همانند سال گذشته شعار سال است که توسط مقاوم معظم رهبری ارائه شده است از مهم ترین ضرورت ها و از اوجب واجبات نظام ماست. به فرمایش آقا : «با اقتصاد مقاومتی می توان به جنگ بیکاری رفت، به جنگ رکود رفت، می شود گرانی را مهار کرد، می شود در مقابل تهدیدهای دشمنان ایستادگی کرد، می شود فرصت های بسیاری را برای کشور ایجاد کرد».

درباره ی این که چنین اقتصادی دست یافتنی است استدلال های متعددی وجود دارد اما به اصطلاح می گویند: «بهترین دلیل بر اثبات چیزی تحقق آن است». ما در سخت ترین و پیچیده ترین صنایع نشان دادیم که می توانیم به چنین قدرت اقتصادی که هم درون زا باشد و هم برون نگر و هم بی نیاز کننده ی از دیگران، دست پیدا کنیم. یک سؤال اساسی بارها از تریبون های مختلف مطرح شد، اما هنوز هیچ یک از دست اندرکاران صنایع وابسته کشور به آن پاسخ نداده اند و آن این است که چرا ما که توانستیم در پیشرفته ترین صنایع جهان مقاوم شویم؛ یعنی ما توانستیم انرژی هسته ای مقاوم، موشک مقاوم، نانو مقاوم، پهباد مقاوم، تانک های مقاوم و بسیاری از صنایع دیگر را ایجاد کنیم، چرا هنوز دسته بیل وارد می کنیم و در صنایع خودروسازی هم هنوز نتوانستیم یک خودروی مقاوم تولید کنیم؟!

آقایان جوابی برای این سؤال ندارند. اما ما می دانیم؛ دلیلش این است که در این صنایع هم قاچاق وجود دارد و هم باندهای قدرت که نمی گذارد. این باندهای قدرت و ثروت و نکبت وقتی می توانند به راحتی قطعات بنجل را با گرفتن حق دلالی کلان از چین به کشور وارد کنند به صرفشان نیست آن جوان نابغه دانشجو را استخدام کنند و حقوق و امکانات لازم را در اختیارش بگذارند تا بتواند طرح های خود را پیاده نماید.

این باندهای قدرت و قاچاقچیان که بلای اصلی تولید و اشتغال هستند متأسفانه دلال ها و واسطه هایی در دورن دستگاه های دولتی دارند، اگر نداشتند نمی توانستند به راحتی و بدون ترس و واهمه کار کنند. کار این ها بدتر از بمب گذاری در مراکز تولید است. این ها تروریست های  اقتصادی کشور ما هستند که باید فکری جدی برای ریشه کنی این ها بشود.

خطبه دوم: سفارش به تقوا

   اعتکاف

   امسال مراسم اعتکاف در طالقان بسیار خوب و جذاب برگزار شد. اولاً از هیچ یک از معتکفان وجهی بابت ثبت نام دریافت نشد و برخی از معتکفان و مخصوصاً خیرین غیر معتکف داوطلبانه کمک کردند و از نظر پذیرایی خیلی خوب انجام شد. دوم این که از حدود 85 معتکف بیش از نیمی از آنان از طلاب حوزه علمیه طالقان و اساتیدشان بودند که مجلس اعتکاف را گرم تر و پررونق تر کرد. سوم این که به همه ی معتکفان وحتی افراد غیرمعتکف که در روز سوم حضور داشتند بسته فرهنگی هدیه داده شد و به تعدادی معتکفان نیز به صورت ویژه تحت عنوان هم نام بودن با نام حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها و نیز برنده شدن در مسابقات هدایایی تقدیم شد. مراسم شام ولادت امیرمؤمنان علی علیه السلام و شب وفات حضرت زینب سلام الله علیها نیز بسیار خوب برگزار شد.

در سراسر کشور نیز این مراسم در 5700 مسجد برگزار شد که بیش از 800 هزار نفر در این مساجد شرکت داشتند. این آمار در سال گذشته749هزار نفر بود. مراسمی مانند اعتکاف، دعای کمیل، دعای ندبه، زیارت اربعین با جمعیت های بی شمار شرکت کننده، فرصت های استثنایی است که در اختیار پیروان اهل بیت علیهم السلام است و هم از نظر تعداد شرکت کننده جوان و هم حال و هوای معنوی و هم صفا و صمیمیت آن در دنیا بی نظیر است که می توان از این ظرفیت برای گسترش فضای معنوی در همه ی جوامع اسلامی از آن استفاده کرد.

   حمله موشکی آمریکا به سوریه

   هر چه از زمان انجام این حمله سپری می شود بیشتر ابعاد نیات خباثت آمیز آمریکا و متحدانش روشن می شود. نشریه نظامی ایتالیایی Difesa Online  با بیان مستنداتی اظهار داشت که: «حمله موشکی آمریکا تنفس مصنوعی به داعش بود». این نشریه نوشت: «نخستین کسانی که با حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشریعات سوریه شادی کردند به ترتیب داعش، شبه نظامیان جبهه ادلب، ترکیه، اردن، اسرائیل و عربستان سعودی بودند». یعنی تروریست ها و حامیان آنها.

این نشریه که یک نشریه تخصصی نظامی است نوشت: «الشریعات یکی از اصلی ترین پایگاه های هوایی سوریه برای ضربه زدن به داعش در جبهه جنوب یعنی اراضی میان پالمیرا و دیرالزور محسوب می شود. از نظر نظامی ضربه به این ساختار به معنی نفسی تازه دادن به داعش که در تمامی جبهه ها عقب نشینی کرده بود است».

در همین راستا موضوع طرح تجزیه سوریه توسط آمریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی، اردن و عربستان به طور جدی پیگیری می شود. این کشورها که از سرنگون کردن حکومت سوریه و از بین بردن جبهه مقاومت ناامید شده اند در صدد جدا کردن جنوب سوریه از کل خاک این کشور هستند. یکی از موضوعاتی که در سفر اخیر شاه اردن و رژیم صهیونیستی به آمریکا و ملاقات با ترامپ مطرح شد همین طرح که به نام طرح ایجاد «منطقه حائل» معروف شد، بوده است.

ترامپ نیز پیش از آن که ریاست جمهوری خود را رسماً آغاز کند وعده داده بود که این منطقه امن را برای تروریست های سوریه ایجاد کند و از رژیم های مرتجع عرب خواسته بود که هزینه های این طرح را بپردازند. به گزارش منابع فلسطینی، پس از حمله آمریکا به سوریه، تحرکات نظامی و اطلاعاتی در مرز سوریه و اردن مشاهده می شود که همچنان ادامه دارد. بنابراین آمریکا می خواهد با اموال خود مسلمانان پایگاه هایی در جنوب سوریه ایجاد و سپس طرح نهایی را در خصوص کمک رسانی به تروریست ها و تکه تکه کردن سوریه عملی کند. غفلت مسلمانان و حکومت های ابولهب، ابوجهل و ابوسفیان ها در منطقه است که زمینه نفوذ تسلط شیاطین در منطقه را عملی می کند.

امروز تنها سدّ نفوذ ناپذیر در جهان اسلام که خاری است در چشم آمریکا و متحدانش نظام جمهوری اسلامی ایران است که بحمدالله امروز در منطقه یاوران قهرمانی مانند حزب الله لبنان، انصارالله یمن، مجاهدان فلسطینی، عراقی، افغانی و سوری را نیز در کنار خود دارند. زمانی که ایران تنها بود آنان حریف ایران نبودند، امروز دیگر ایران تنها نیست. از طرف دیگر دشمنان ما نیز و در رأس آنان آمریکا روز به روز بدنام تر می شوند.

   انتخابات

   در کشور ما حرف اصلی را انتخابات می زند. رئیس جمهور، نمایندگان مجلس و شوراها که شوراها نیز شهردار و دهیار را انتخاب می کنند. این افراد تصمیم گیرندگان و مدیران اجرایی کشور هستند همه ی این ها با انتخابات مردم انتخاب می شوند. بنابراین در قضیه ی انتخابات باید به مردم گفت: هر گلی زدید به سر خود زدید.

گاهی در طالقان مردم از برخی اقدامات و تصمیم گیری ها گله و شکایت می کنند. حرف ما این است که اگر خودت یا فرد بهتری را می شناسی وارد میدان شوید. این که انسان خارج از گود بنشیند و در کارها هیچ دخالتی نداشته باشد؛ نه رأی می دهد نه نامزد می شود و نه دیگران را به مشارکت در رأی دادن تشویق کند و بعد که مشکلات را مشاهده کرد انتقاد نماید به هیچ وجه معقول نیست. معیار انتخاب عبارت است از:

  1. سلامت فکری و اخلاقی.
  2. کاردان بودنآیات.
اخبار
ارتباط با امام جمعه