شنبه 1396/9/25 - 59 : 4
مشخصات امام جمعه
سید فضل ا… حسینی
سید فضل ا… حسینی
طالقان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/9/17
تفسیر مناسبتی: اعلان قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی

باسمه تعالی

17 آذرماه 1396 برابر با 19 ربیع الاول 1439

خطبه اول: سفارش به تقوا

تفسیر مناسبتی: اعلان قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی

آیات:

سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ - "پاک و منزّه است خدايى که بنده‏اش را در يک شب، از مسجد الحرام به مسجد الاقصى -که گرداگردش را پربرکت ساخته‏ايم- برد، تا برخى از آيات خود را به او نشان دهيم؛ چرا که او شنوا و بيناست."إسراء/1

وَكَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِّتَكُونُواْ شُهَدَاء عَلَى النَّاسِ وَيَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدًا وَمَا جَعَلْنَا الْقِبْلَةَ الَّتِي كُنتَ عَلَيْهَا إِلاَّ لِنَعْلَمَ مَن يَتَّبِعُ الرَّسُولَ مِمَّن يَنقَلِبُ عَلَى عَقِبَيْهِ وَإِن كَانَتْ لَكَبِيرَةً إِلاَّ عَلَى الَّذِينَ هَدَى اللّهُ وَمَا كَانَ اللّهُ لِيُضِيعَ إِيمَانَكُمْ إِنَّ اللّهَ بِالنَّاسِ لَرَؤُوفٌ رَّحِيمٌ - "همان‏گونه (که قبله شما، يک قبله ميانه است) شما را نيز، امت ميانه‏اى قرار داديم (در حد اعتدال، ميان افراط و تفريط؛) تا بر مردم گواه باشيد؛ و پيامبر هم بر شما گواه است. و ما، آن قبله‏اى را که قبلا بر آن بودى، تنها براى اين قرار داديم که افرادى که از پيامبر پيروى مى‏کنند، از آنها که به جاهليت بازمى‏گردند، مشخص شوند. و مسلماً اين حکم، جز بر کسانى که خداوند آنها را هدايت کرده، دشوار بود. (اين را نيز بدانيد که نمازهاى شما در برابر قبله سابق، صحيح بوده است؛) و خدا هرگز ايمان [= نماز] شما را ضايع نمى‏گرداند؛ زيرا خداوند، نسبت به مردم، رحيم و مهربان است."بقره/143

قَدْ نَرَى تَقَلُّبَ وَجْهِكَ فِي السَّمَاء فَلَنُوَلِّيَنَّكَ قِبْلَةً تَرْضَاهَا فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَحَيْثُ مَا كُنتُمْ فَوَلُّواْ وُجُوِهَكُمْ شَطْرَهُ وَإِنَّ الَّذِينَ أُوْتُواْ الْكِتَابَ لَيَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِن رَّبِّهِمْ وَمَا اللّهُ بِغَافِلٍ عَمَّا يَعْمَلُونَ - "نگاه‏هاى انتظارآميز تو را به سوى آسمان (براى تعيين قبله نهايى) مى‏بينيم! اکنون تو را به سوى قبله‏اى که از آن خشنود باشى، باز مى‏گردانيم. پس روى خود را به سوى مسجد الحرام کن! و هر جا باشيد، روى خود را به سوى آن بگردانيد! و کسانى که کتاب آسمانى به آنها داده شده، بخوبى مى‏دانند اين فرمانِ حقى است که از ناحيه پروردگارشان صادر شده؛ (و در کتابهاى خود خوانده‏اند که پيغمبر اسلام، به سوى دو قبله، نماز مى‏خواند). و خداوند از اعمال آنها (در مخفى داشتن اين آيات) غافل نيست!"بقره/144

وَلَئِنْ أَتَيْتَ الَّذِينَ أُوْتُواْ الْكِتَابَ بِكُلِّ آيَةٍ مَّا تَبِعُواْ قِبْلَتَكَ وَمَا أَنتَ بِتَابِعٍ قِبْلَتَهُمْ وَمَا بَعْضُهُم بِتَابِعٍ قِبْلَةَ بَعْضٍ وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءهُم مِّن بَعْدِ مَا جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ إِنَّكَ إِذَاً لَّمِنَ الظَّالِمِينَ - "سوگند که اگر براى (اين گروه از) اهل کتاب، هرگونه آيه (و نشانه و دليلى) بياورى، از قبله تو پيروى نخواهند کرد؛ و تو نيز، هيچ‏گاه از قبله آنان، پيروى نخواهى نمود. (آنها نبايد تصور کنند که بار ديگر، تغيير قبله امکان‏پذير است!) و حتى هيچ‏يک از آنها، پيروى از قبله ديگرى نخواهد کرد! و اگر تو، پس از اين آگاهى، متابعت هوسهاى آنها کنى، مسلماً از ستمگران خواهى بود!"بقره/145

   دو نقطه در روی زمین است که به عنوان خانه ی خدا از چند هزار سال پیش مطرح بوده است که به عنوان سرزمین های مقدس موحدان شناخته می شد. یکی بیت المقدس در فلسطین و دیگری  مسجد الحرام در مکه مکرمه . معراج نبی مکرم اسلام که می بایست از دو نقطه ی مقدس روی زمین شروع می شد و بعد به سوی آسمان ها ادامه می یافت؛ از همین دو نقطه بود: سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ - "پاک و منزّه است خدايى که بنده‏اش را در يک شب، از مسجد الحرام به مسجد الاقصى -که گرداگردش را پربرکت ساخته‏ايم- برد، تا برخى از آيات خود را به او نشان دهيم؛ چرا که او شنوا و بيناست."إسراء/1

باز در اهمیت این مکان مقدس همین بس که بیت المقدس قبله ی اول مسلمانان بود. یعنی مسلمانان تا چند سال پس از ورود به مدینه نیز به سوی بیت المقدس نماز می خواندند. این نیز یکی از دلایل صدق و از معجزات پیامبر صلی الله علیه و آله برای یهودیان بود که در کتاب های دینی یهودیان از علائم پیغمبر آخرالزمان آمده بود که بر دو قبله نماز می خواند. اما یهودیان به جای ایمان به این اعجاز، دست به تمسخر و سرزنش مسلمانان زدند که چرا بر قبله ی ما نماز می خوانید و پس از تغییر قبله نیز دست از تبلیغات خود دست برنداشته، بلکه شیوه ی تبلیغاتی خود را تغییر دادند و گفتند اگر قبله شما بر حق بود چرا تغییر دادید و اگر بر حق نبود پس چرا از اول آن را انتخاب کردید . در حالی که می دانستند این تغییر قبله هم بیانگر تقدس این دو مکان بود و هم آزمایشی برای آنان: وَإِنَّ الَّذِينَ أُوْتُواْ الْكِتَابَ لَيَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِن رَّبِّهِمْ. و کسانى که کتاب آسمانى به آنها داده شده، بخوبى مى‏دانند اين فرمانِ حقى است که از ناحيه پروردگارشان صادر شده؛ (و در کتابهاى خود خوانده‏اند که پيغمبر اسلام، به سوى دو قبله، نماز مى‏خواند)بقره/144

وَمَا جَعَلْنَا الْقِبْلَةَ الَّتِي كُنتَ عَلَيْهَا إِلاَّ لِنَعْلَمَ مَن يَتَّبِعُ الرَّسُولَ مِمَّن يَنقَلِبُ عَلَى عَقِبَيْهِ " و ما، آن قبله‏اى را که قبلا بر آن بودى، تنها براى اين قرار داديم که افرادى که از پيامبر پيروى مى‏کنند، از آنها که به جاهليت بازمى‏گردند، مشخص شوند. بقره/143

وَلَئِنْ أَتَيْتَ الَّذِينَ أُوْتُواْ الْكِتَابَ بِكُلِّ آيَةٍ مَّا تَبِعُواْ قِبْلَتَكَ - "سوگند که اگر براى (اين گروه از) اهل کتاب، هرگونه آيه (و نشانه و دليلى) بياورى، از قبله تو پيروى نخواهند کرد؛ و تو نيز، هيچ‏گاه از قبله آنان، پيروى نخواهى نمود. (آنها نبايد تصور کنند که بار ديگر، تغيير قبله امکان‏پذير است!) بقره/145

 

این شهر مقدس و آن خانه ی مقدس در طول تاریخ محل ذخیره ی اشیای مقدس و نیز محل دفن انبیای الهی که مورد تقدیس هر سه دین آسمانی است ، بوده است . بر اساس حکمت الهی این مکان مقدس باید در دست امت موحد هر زمان و آخرین دین آسمانی باشد. در هر صورت پس از اشغال فلسطین بیت المقدس خاطرات تلخ فراوانی داشت از جمله آتش زدن آن توسط صهیونیست ها و امروز نیز اعلان آن به عنوان پایتخت توسط این رژیم و اعلان حمایت آمریکا و انتقال سفارت خود به این شهر.

این مسأله اگرچه برای مسلمانان تلخ است اما از جهاتی فرصت می باشد و نیز چند نکته در دل خود دارد:

1- نشان داد جریانی مانند سازمان آزادیبخش فلسطین و کشورهای عربی که می خواستند از راه مذاکره با آمریکا و رژیم صهیونیستی حقوق فلسطینی ها را به آنان برگردانند و می گفتند قدس خط قرمز ماست. حالا بیایند نتیجه ی سالیان طولانی مذاکره خود و تعهدات پوشالی آمریکا را تماشا کنند.

2- امید است این جریان در اتحاد و یکپارچگی گروه های فلسطینی و غیر فلسطینی مؤثر باشد. بخصوص گروه هایی که تاکنون به امید آمریکا چشم انتظار کشیدند.

3- گروه های جهادی فلسطین نیز مصمم تر می شوند که تنها راه آزادی فلسطین جهاد و مبارزه است.

4- پیش از این که آمریکا سفارت خود را به قدس منتقل کند تماس های مکرر به دولت عربستان داشت. و بعد نیز خبرهایی منتشر شد مبنی بر این که این کار آمریکا با هماهنگی سعودی ها انجام شد.

5- پس از شکست آمریکا و غلامان حلقه به گوشش در منطقه از جبهه ی مقاومت و احساس ذلتی که به آمریکا دست داد، ترامپ سعی کرد این حقارت را با قدرت نمایی کاذبی مانند انتقال سفارت به قدس بپوشاند و نیز پس از شکست در چند تجاوز به لبنان و غزه و رشد بی سابقه مقاومت در فلسطین، آمریکا از این طریق می خواهد جبران ضعف کند.

به فرمایش رهبری این کار آمریکا نه از روی قوت بلکه از روی «عجز و ناتوانی» است. «در مسأله ی فلسطین دست آن ها بسته است و نمی توانند اهدافشان را پیش ببرند. پیروزی از آن امت اسلامی است و فلسطین آزاد خواهد شد و ملت فلسطین به پیروزی خواهد رسید».

 

 

 

خطبه دوم: سفارش به تقوا

   یمن

   در یمن به لطف الهی یکی از مهمترین توطئه ها علیه  انقلاب این کشور شکست خورد. علی عبدالله صالح؛ این مرد چند چهره که سالیان طولانی (33 سال) همچون قذافی و حسنی مبارک بر یمن حکومت کرده بود و سلطه ی بیگانگان و دست آنان را برای غارت یمن باز گذاشته بود و ثروت های نجومی خود را در بانک های 20 کشور جهان ذخیره کرده بود، ابتدا با قیام مردم یمن با رهبری شیعیان حوثی، در مقابل آنان ایستاد و طرف سعودی ها را گرفت اما با حمایت گسترده مردم یمن از حوثی ها، از حدود 4سال پیش سعودی ها و اماراتی ها را رها کرد و طرف حوثی ها را گرفت.

از طرفی نیز انقلابیون یمن و حوثی ها که نمی توانستند کسی را که به سعودی ها پشت کرده و قبیله ی قدرتمندی نیز پشتیبان او هستند و حزب بزرگی به نام کنگره نیز دارد را کنار بزنند و اساساً توجیهی برای کنار زدنش نداشتند، زیرا با انقلابیون همراه شده بود و علیه سعودی ها می جنگید، اما به لطف الهی رسوا شد و این مرد که مانند زخمی در گلو در میان حوثی ها و انقلابیون گیر کرده بود و نمی دانستند با او چه کنند با طناب پوسیده ی سعودی ها و اماراتی ها ته چاه رفت و با دست خودش هم رسوا و هم کشته شد و تنها امید سعودی ها در یمن نیز از بین رفت.به قول روزنامه ی قطری الشرق« کشته شدن علی عبدالله صالح کمر عربستان را شکست». مرگ این مرد به عنوان نمونه زندگی کسی است که به قول قرآن کریم "خسر الدنیا و الآخره" می باشد. به قول روزنامه نیویورک تایمز «مرگ علی عبدالله صالح، پایان شوم و ترسناکی برای یک سیاستمدار مکار بود که برای دهه ها، کاریزما، دورویی و یک نیروی بی رحم را برای باقی ماندن به عنوان یک غول در سیاست این کشور فقیر عربی ترکیب کرده بود».

روزنامه واشنگتن اگزماینر هم نوشت: «علی عبدالله صالح فردی احمق بود، او نباید برای مسأله ای که برای ایران در صنعا مهم است، خط و نشان می کشید؛ کشوری که می داند چگونه دشمن را به زانو در آورد».

شورشی که علی عبدالله صالح با تحریک سعودی ها و یمنی ها برپا کرده بود 140 نفر را در یمن به کشتن داد. اما ختم به خیر شد و باعث شد انقلاب یمن یکدست و از لوث منافقان پاک شود.

برای این که علی عبدالله صالح را بهتر بشناسیم و اهمیت مرگ او را در یمن بهتر درک کنیم، در تاریخ اسلام سراغ مردی می رویم که از جهاتی علی عبدالله صالح  به او شباهت دارد. مردی به نام «شبث بن ربعی» . هنگامی که در زمان پیامبر صلی الله علیه و آله زنی به نام سجاح ادعای پیغمبری کرد، او رفت و مؤذن سجاح شد و به وی ایمان آورد. اما بعد توبه کرد و با خلفا همراه شد و به خصوص از یاران عثمان شد. اما بعدها از مخالفان عثمان شد و در شورش علیه عثمان شرکت کرد و حتی می گویند اولین کسی بود که مردم را در کشتن عثمان تحریک می کرد.

پس از کشته شدن عثمان و رسیدن حکومت به حضرت علی علیه السلام با حضرت همراه شد و در جنگ صفین نیز شرکت کرد، اما پس از مدتی از حضرت جدا شد و از بنیانگذاران جریان منحرف خوارج شد و به خاطر داشتن بنیه ی قوی و جنگاوری و داشتن فنون نظامی از فرماندهان خوارج شد. اما پس از مدتی توبه کرد و از خوارج جدا شد. در زمان امام حسن علیه السلام با حضرت بود و در جنگ علیه معاویه اعلام آمادگی کرد، اما پس از مدتی از حضرت جدا شد و به معاویه پیوست.

پس از مرگ معاویه، در کوفه به همراه عده ای دیگر برای امام حسین علیه السلام نامه نوشت و از حضرت خواست که علیه یزید قیام کند و حضرت را به کوفه دعوت کرد. اما بعدها تحت تأثیر تهدید و تطمیع ابن زیاد قرار گرفت و فرمانده هزار نیرو شد برای جنگ با امام حسین علیه السلام.

پس از شهادت امام حسین علیه السلام به شکرانه ی این پیروزی در کوفه مسجد ساخت. او بعدها به عبدالله بن زبیر پیوست و از طرف او والی کوفه شد اما بعداً توبه کرد و به صف خونخواهان امام حسین علیه السلام با مختار همراه شد و به جنگ قاتلان امام حسین علیه السلام رفت. پس از پیروزی مختار رئیس شرطه مختار شد اما بعداً علیه مختار توطئه کرد و علیه مختار جنگید.

در نهایت در سن هشتاد سالگی از دنیا رفت، مانند علی عبدالله صالح که در سن 75 سالگی کشته شد. اما پس از مرگ شبث بن ربعی مردم جاهل تشییع جنازه ی باشکوهی برای او ترتیب دادند، اما علی عبدالله صالح حتی جنازه اش را به اعضای خانواده اش نیز ندادند و حتی حزب کنگره نیز از او حمایت نکرد و رهبران این حزب از اعضای حزب خواستند صبر پیشه کنند.

   معرفی رژیم بعث عراق به عنوان آغازگر جنگ از سوی سازمان ملل در 18 آذر 1370 ه. ش

   در تمام دوران جنگی که صدام علیه ایران آغاز کرده بود، با تبلیغات و سیعی که غربی ها نیز گاهی از آن پشتیبانی می کردند سعی داشتند ایران را به عنوان آغازگر جنگ معرفی کنند. پس از جنگ صدام با حماقت مخصوص خود به کویت حمله کرد که از جهاتی خیر بود، یکی این که مقدمه ای بود برای پایان عمر خود صدام و حزب بعث، و دیگر درسی برای کشورهایی مانند کویت که برای حمایت از صدام بودجه های میلیاردی در اختیار او گذاشتند و دیگر این که سازمان ملل بدون دخالت آمریکا توانست رژیم بعث عراق و صدام را به عنوان آغازگر جنگ علیه ایران معرفی کند.

   بی اعتنایی به نامه رئیس سازمان سیا

   زمانی که قاسم سلیمانی در ابوکمال عراق در حال جنگ با داعشی ها بود رئیس سازمان سیای آمریکا نامه ای به قاسم سلیمانی می نویسد و به وسیله ی نماینده ی خود به ایشان می رساند. قاسم سلیمانی می گوید: «نامه ات را نمی گیرم و نمی خوانم و اصلاً با این افراد صحبتی نیز ندارم».

پس از افشای فرستادن چنین نامه ای، رئیس سازمان سیا آقای مایک پمپو در مجمع دفاع ملی ریگان اعتراف کرد که چنین نامه ای را فرستاده و بنابر ادعای خودش (زیرا نامه توسط قاسم سلیمانی خوانده نشد و ما از محتوای آن خبر نداریم) در نامه به قاسم سلیمانی گفته بود که طرفدارانش نباید به آمریکایی ها در عراق آسیبی وارد کنند. مایک پمپو افزود: این نامه گشوده نشد. برخی از مقامات آمریکایی پس از با خبر شدن از این مسأله آن را برای آمریکا ذلت آمیز توصیف کردند.

این وضعیت را مقایسه کنید با قبل از انقلاب که با یک نامه یا تماس تلفنی رئیس سازمان سیا یا سفیر آمریکا در ایران، شاه مجبور می شد نخست وزیرش را تعیین کند و هر کار دیگری که می خواهند انجام دهد.

اخبار
ارتباط با امام جمعه