يکشنبه 1396/2/10 - 50 : 5
مشخصات امام جمعه
علی اکبر ایمانی
علی اکبر ایمانی
فرديس
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
آمریکاییها می خواهند با تشر زدن به مسئولین کشور و ملت بزرگ ایران، جمهوری اسلامی را وادار به عقب نشینی کنند، غافل از اینکه ملت ایران می داند آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند

خطبه اول

 

امام جمعه شهرستان فرديس در ابتداي خطبه اول پس از ثناي الهي و شهادت به يگانگي خدا و رسالت حضرت محمد (ص) و ولايت ائمه اطهار (ع) پس از توصیه به تقوا یه حدیثی از پیامبر (ص) اشاره نمود و گفت:

رسول خدا (ص) می فرماید: إن أَقْرَبُكُمْ مِنِّي غَداً فِي الْمَوْقِفِ أَصْدَقُكُمْ لِلْحَدِيثِ وَ اَدَّاكُمْ لِلْأَمَانَةِ وَ أَوْفَاكُمْ بِالْعَهْدِ وَ أَحْسَنُكُمْ خُلُقاً وَ أَقْرَبُكُمْ مِنَ النَّاس‏: نزديك ترين شما به من در قيامت، راستگوترين، امانتدارترين، وفادارترين به عهد، خوش اخلاق ترين و نزديك ترين شما به مردم است.(بحار الانوار/74/67)

دکتر ایمانی طبق روال هفته های گذشته در ادامه بحث پیرامون سبک زندگی اسلامی اظهار داشت: در ادامه بحث درمورد فرازهائی از رساله حقوق امام سجاد (ع) به فرازی می رسیم که آن حضرت حق فرزندان را متذکر می شوند و می فرمایند: وَ أَمّا حَقّ وَلَدِكَ فَتَعْلَمُ أَنّهُ مِنْكَ وَ مُضَافٌ إِلَيْكَ فِي عَاجِلِ الدّنْيَا بِخَيْرِهِ وَ شَرّهِ وَ أَنّكَ مَسْئُولٌ عَمّا وُلّيتَهُ مِنْ حُسْنِ الْأَدَبِ وَ الدّلَالَةِ عَلَى رَبّهِ وَ الْمَعُونَةِ لَهُ عَلَى طَاعَتِهِ فِيكَ وَ فِي نَفْسِهِ فَمُثَابٌ عَلَى ذَلِكَ وَ مُعَاقَبٌ فَاعْمَلْ فِي أَمْرِهِ عَمَلَ الْمُتَزَيّنِ بِحُسْنِ أَثَرِهِ عَلَيْهِ فِي عَاجِلِ الدّنْيَا الْمُعَذّرِ إِلَى رَبّهِ فِيمَا بَيْنَكَ وَ بَيْنَهُ بِحُسْنِ الْقِيَامِ عَلَيْهِ وَ الْأَخْذِ لَهُ مِنْهُ وَ لا قُوّةَ إِلّا بِاللّهِ.

و اما حق فرزندت (اين است كه) بدانى او از توست و در اين جهان به نيك و بد خويش وابسته به توست و تو با پرورش خوب و رهنمايى او به راه پروردگارش و كمك به او در فرمانبردارى وى (هم) درباره خودت و (هم) در حق او مسؤول هستى و بر (اساس) اين مسؤوليت پاداش می برى و كيفر می بينى، پس در كار فرزند، مانند كسى عمل كن كه كارش را در اين دنيا به به بهترین شکل بيارايد و تو به سبب حسن رابطه فيمابين و سرپرستى خوبى كه از او كرده‏اى و نتيجه‏اى الهى كه از او گرفته‏اى نزد پروردگارت معذور باشى. و لا قوة الا بالله (و نيرويى جز به خداوند نيست.)

ایشان در تفسیری کوتاه نکات زیر را استخراج نمود و افزود:

1-فرزند از آن پدر و خیر و شرش به او ارتباط دارد.

2-مسئول ادب و تعلیم و تربیت و راهنمائی او به سوی خدا پدر است.

3-نسبت به آثار عمل فرزند نباید غافل بود در مقابل خوبی او ثواب و در مقابل بدیش کیفر داده خواهد شد.

4-در رشد و کمال فرزند به گونه ای تلاش کنیم که در پیشگاه خدا عذر داشته باشیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی در بیان حق فرزند از کلام پیامبر اکرم (ص) به احادیثی دیگر اشاره نمود و گفت:

پيامبر خدا (ص) فرمودند: حَقُّ الوَلَدِ علَى الوالِدِ أن يُحَسِّنَ اسمَهُ ، و يُحَسِّنَ أدَبَهُ: حقّ فرزند بر پدر اين است كه نام خوبى برايش انتخاب كند، و او را نيكو تربيت كند.(کنز العمال/45192)

ایشان افزود: در روایت دیگری پیامبر علاوه بر اینکه پدر را موظف به انتخاب نام نیکو برای فرزند می کند آموزش و تعلیم او را نیز بر عهده پدر می داند و یکی از وظایف مهمی که بر عهده او می گذارد مساله ازدواج فرزند است.

رسول خاتم (ص) می فرماید: مِن حَقِّ الوَلَدِ على والِدِهِ ثَلاثَةٌ : يُحَسِّنُ اسمَهُ ، و يُعَلِّمُهُ الكِتابَةَ ، و يُزَوِّجُهُ إذا بَلَغَ: از جمله حقوق فرزند بر پدرش سه چيز است: برايش نام خوب انتخاب كند، سواد به او بياموزد و هر گاه به سن بلوغ رسيد، او را همسر دهد.( مكارم الأخلاق 1/474/1627)

دکتر ایمانی گفت: ازدواج در سنین پایین فوائد و ثمرات بسیار دارد، گرچه نقائص و مشکلاتی را هم به همراه خواهد داشت ولی وقتی فوائد آن در کنار عیب های آن قرار داده می شود فوائد آن بسیار بیشتر است.

1-تامین نیازهای جنسی

خداوند متعال آیه 32 سوره اسراء می فرماید: وَلَا تَقْرَبُوا الزِّنَا إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاءَ سَبِيلًا  و هرگز به عمل زنا نزدیک نشوید، که کاری بسیار زشت و راهی بسیار ناپسند است.

و در آیات 5 و 6 سوره مومنون می فرماید:

 وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ : و آنها كه دامان خود را از آلودگي به بي عفتي حفظ مي‏كنند.(۵)

إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ : مگر بر همسرانشان (که زنان عقدی آنها باشند) یا کنیزان ملکی متصرفی آنها که هیچ‌گونه ملامتی (در مباشرت این زنان) بر آنها نیست.(6)

2-تامین نیاز های عاطفی

انسان در هر سن و سالی علاقه دارد دیگران او را دوست داشته باشند و خود نیز در شرائطی مایل به اظهار دوستی است.

گرچه عطش به دوست داشتن و دوست داشته شدن در کودکی و جوانی و حتی پیری در هر دو جنس وجود دارد، اما شدت آن در اوایل جوانی نسبت به جنس مخالف بیشتر است و میزان عواطف در دختران بیش از پسران است و نگرانی از محبوبه واقع نشده در عمق وجود آن ها وجود دارد، گاه عدم تامین این نیاز باعث می شود نزد همسالان خود به دروغ ادعای رد خواستگاران را مطرح می نمایند و چه بسا از نداشتن خواستگاران مناسب، احساس حقارت و شکست عمیق در زندگی می کنند.

و چه بسا علت ناکامی خود را ناشی از قیافه، بلندی و کوتاهی قد، چاقی یا لاغری، فقر خانوادگی، شغل نامناسب پدر، سطح پایین تحصیلات، عدم توانایی در ایجاد ارتباط، سحر و جادو، بدگویی یا حسادت دیگرن، بسته شدن بخت و... می دانند.

3-تامین آرامش

وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ: و باز یکی از آیات (لطف) او آن است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید که در کنار او آرامش یافته و با هم انس گیرید و میان شما رأفت و مهربانی برقرار فرمود. در این امر نیز برای مردم بافکرت ادله‌ای (از علم و حکمت حق) آشکار است.

آدمی با ازدواج برخی از غرائز مادی و معنوی خود را کنترل می کند و از حالت تشویش و اضطراب خارج می شود و در نتیجه تعادل روحی و روانی آرامش را بدست می آورد.

هریک از دختر و پسر با ازدواج از پشتیبانی و حمایت دیگری بهره مند می شوند.

 

 

خطبه دوم

 

دکتر ايماني در خطبه دوم ضمن اظهار شهادتين و توصيه خود و عبادالله به تقواي الهي در ابتدای خطبه حدیثی از امام علی (ع) را مطرح نمود و گفت:

حضرت امیرالمونین (ع) فرمود: انما الشرف بالعقل والادب ، لا بالمال والحسب: شرافت و بزرگوارى انسان بعقل و ادب اوست، نه بمال و دارائى و نه بحسب و نسب.(غررالحکم/11)

ایشان سپس مناسبتهای هفته پیش رو را برشمرد و افزود:

شنبه 2 رادیبهشت سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال 58 است.

ایشان به اهمیت وجود سپاه برای حراست از ارزشهای انقلاب و فداکاری سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس و سخن امام (ره) که فرمود: «ای کاش من هم یک پاسدار بودم.» اشاره کرد.

یکشنبه 3 اردیبهشت سالروز شهادت امام کاظم (ع) در سال 183 ه.ق می باشد.

که ضمن عرض تسلیت در سالروز شهادت آن حضرت به برخی سجایای آن بزرگوار اشاره نمود.

سه شنبه 5 اردیبهشت سالروز مبعث پیامبر اعظم حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) و سالروز شکست حمله نظامی امریکا به ایران در صحرای طبس است.

که در این رابطه نیز علاوه بر تبریک مبعث پیامبر (ص) امدادهای غیبی الهی در طول دوران انقلاب و پس از آن را یادآور شد.

اعتصاب غذای 1500 اسیر فلسطینی

و پیروزی شکننده اردوغان با 51% آراء موافق و 49% مخالف برای هموار کردن ریاست خود برای 12 سال آینده نیز از موضوعات مورد اشاره خطیب نماز جمعه بود.

حجت الاسلام ایمانی سپس به موضوعات سیاسی هفته پرداخت در ابتدا بحث انتخابات را مطرح نمود و گفت:

تایید 6 نفر از 1636 کاندیدای ریاست جمهوری توسط شورای محترم نگهبان

آقایان میر سلیم، جهانگیری، روحانی، رئیسی، قالیباف و هاشمی طبا تاییدی هوشمندانه بود و این مرحله از انتخابات نشان داد:

اولا باید در کار ثبت نام برای ریاست جمهوری تجدید نظر شود و قانون برای ثبت نام کاندیداها اصلاح شود تا مضحکه دنیا واقع نشویم.

ثانیا اینکه ناظر انتخابات ریاست جمهوری و مجلس خبرگان و شورای اسلامی، شورای محترم نگهبان است یکی از اصول مترقی قانون اساسی است.

ایشان افزود: شاید گفته شود شورای نگهبان معصوم نسیت! بله بنده هم قبول دارم معصوم نسیت ولی شش نفر فقیه عادل و شش حقوقدان که توسط مجلس شورای اسلامی برگزیده می شوند کار بررسی صلاحیت ها را انجام می دهند، اینها گرچه معصوم نیستند و ممکن است در تایید یا رد صلاحیت ها اشتباه و خطا داشته باشند ولی اقل مطلب این است که اینها وام دار کسی نیستند و قرار نیست فردا کسانی که صلاحیتشان رد یا تایید می شود به آن ها کمک کنند تا دوباره عضو شورای نگهبان شوند ولی در انتخابات شورای اسلامی شهر این ضعف وجود دارد، گرچه بنده ادعا ندارم که حتما در رد یا تایید صلاحیت کاندیداها نمایندگان مجلس وام دار کسی بودند یا ملاحظه دوره بعدی انتخابات را کردند ولی این اشکال مطرح است که کار تایید یا رد صلاحیت به کسانی سپرده شده که آسیب می تواند در کار نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا پدید آید.

خطیب جمعه اظهار داشت: بحمدا... کار تایید و رد صلاحیت کاندیداهای شورای اسلامی شهر فردیس و مشکین دشت هم به پایان رسید و بنده هم از هیئت اجرایی و هم هیئت نظارت تشکر می کنم.

بنده بارها به دوستان متذکر شدم که مسئولیت سنگینی بعهده شما گزارده شده سعی کنید رو سفید از قبول این مسئولیت بیرون بیایید، باید پاسخگوی تایید یا رد صلاحیت نامزدها باشید، فرد دیگری در قبر و قیامت به جای شما نخواهد آمد تا پاسخ عمکلرد شما را بدهد.

امیدوارم که همه عزیزان این امانتی که به آن ها سپرده شده بود را به اهلش واگذار کرده باشند.

ایشان خاطر نشان کرد: بنده هیچ مسئولیت قانونی در این زمینه نداشتم و به دوستان دست اندر کار هم گفتم بنده قانونا حق ندارم بگویم چه کسانی را تایید یا رد کنید ولی مواظب باشید حیثیت افراد در دست شماست مبادا کسی که مراکز چهارگانه استعلامات او را تایید کرده اند شما رد کنید یا آن هایی را که تایید نکرده اند شما تایید کنید.

امام جمعه شهرستان فردیس در ادامه گفت:

در اینجا بنده سخنی با استاندار محترم البرز دارم

و آن این است که جناب آقای مهندس طهائی، حضرتعالی فرد متدینی هستی و از زمانی که سکان استانداری استان را بدست گرفتید آرامش به این استان برگشته، در جریان استقلال شورا و شهرداری فردیس این مردم را همراهی کردید و امروز شهروندان فردیس به کمک فوری شما نیاز دارند بنده قصد ندارم همه حرفها را از این تریبون مطرح کنم، وضعیت فعلی شهر فردیس بگونه ای است که اگر اقدام فوری و عاجلی از طرف جنابعالی صورت نگیرد مردم این شهر میلیاردها تومان متضرر می شوند و کار عمران و آبادانی این شهر در سال 96 بطور کامل متوقف خواهد شد.

در حال حاضر یکی از مناطق شهرداری ما حداقل 30 میلیارد تومان بدهکار پیمانکاران خود است از طرفی 50% در آمد هر 2 منطقه شهرداری روزانه بحساب شهرداری کرج واریز می شود و اگر حداقل علاوه بر ارزش افزوده 240 شرکت شهرک سیمین دشت و 3 شهرک صنعتی دیگر و مجتمع عظیم نیروگاهی و مپنا و شرکتهای وابسته به آن که در خاورمیانه بی نظیر است حداقل ماهی 5 الی 6 میلیارد تومان به حساب شهرداری کرج واریز شود و از طرفی پیمانکاران این منطقه طرف قراردادشان شهرداری کرج است نه مناطق شهرداری و این پیمانکاران در مقابل مدیران شهرداری مناطق تمکینی ندارند و مسائل دیگری که بنده از بیان آن معذورم وجود دارد، اگر در کوتاهترین زمان ممکن بعنوان قائم مقام شورا حکمی به فردی برای تاسیس شهرداری فردیس ندهید و کار به همین روال پیش رود و شورای شهر هم اواسط مرداد ماه کار را بدست گیرد و شهردارتعیین کند در سال جاری وقت انعقاد قراردادهای عمرانی خواهد گذاشت میلیاردها تومان پول شهر فردیس به کرج سرازیر خواهد شد بدون آنکه کار فوق العاده ای در منطقه انجام شود و شهرداری با نداشتن هیچ قرارداد عمرانی، ده ها میلیارد بدهی روی دست مردم قرار خواهد گرفت.

آیا حضرتعالی راضی بر چنین ظلمی در حق مردم فردیس هستید؟

قطعا ایمان، وجدان و بزرگواری شما چنین اجازه ای نخواهد داد از اینرو شهروندان فردیس از حضرتعالی می خواهند هرچه سریعتر تکلیف تاسیس شهرداری مستقل فردیس را مشخص کنید.

خطیب جمعه سپس به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان ارتش در روز پنجشنبه اشاره نمود و گفت:اهم سرفصل های بیانات مقام معظم رهبری عبارت بودند از:

الف) امروز تقویت اقتصادی، نقطه کلیدی و دارای اولویت کشور است.

ب ) انتخابات باید سالم، با امنیت و با گستردگی انجام بگیرد.

ج ) اگر شخصی از تهدید امریکا می ترسد باید بداند که کسی حق ندارد از جانب ملت شجاع و حاضر در صحنه ایران بترسد.

ایشان سپس تحلیلی کوتاه در این خصوص به نمازگزاران گرامی ارائه نمود و گفت:

همواره مساله ایجاد رعب و وحشت برای زمین گیر کردن طرف مقابل اسلحه ای کار آمدی بوده قرآن در برخی آیات می فرماید:

خداوند در قلوب دشمنان شما رعب و وحشت ایجاد کرد و همین امر با عث شکست آنان شد.

و نمونه های فراوانی از این امر در تاریخ وجود دارد، در حادثه کربلا ابن زیاد با سلاح ایجاد رعب توانست مردم را از اطراف مسلم بن عقیل (ع) پراکنده کند و آن ها را برای جنگ با امام حسین (ع) بسیج کند.

امریکائیها هم امروز به این سلاح متوسل شده اند در حمله به پایگاه هوائی شعیرات گفتند این حمله موشکی برای اولتیماتوم به ایران بوده در حالی که نه نیروهای ایرانی و نه روسی را هدف قرار دادند، یک حمله موشکی از راه دور انجام شد و فورا هم گفتند قصد ادامه آن را نداریم معلوم است که این کار را از آنجهت انجام دادند که به عربستان و ترکیه و قطر بفهمانند ما پشتیبان شما هستیم و از طرفی با اولتیماتوم به کره شمالی ناوهای خود را روانه سواحل این کشور کردند ولی اولتیماتوم آن ها اثر نکرد و رهبر کره شمالی گفت که اولین و آخرین سلاح ما در مقابل امریکائیها بمب اتم خواهد بود و خود امریکائیها بدنبال راهی برای خروج از این مخمصه می گردند.

امریکائیها می دانند که در سوریه با حضور و پشتیبانی ایران و روسها نمی توانند کاری انجام دهند ولی آقای ترامپ بخاطر اینکه نشان دهد با آقای پوتین و روسها مراوده خاصی ندارد و اتهام دخالت روسها در روی کار آمدن خود را کمرنگ کند به این حمله تاکتیکی دست زد و در مورد ایران هم می دانند نمی توانند با این ملت مقابله نظامی کنند از اینرو می خواهند با تشر زدن به مسئولین و ملت، ایران را وادار به عقب نشینی کنند غافل از اینکه این ملت دست آن ها را خوانده و میداند که امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

اخبار
ارتباط با امام جمعه