پنج شنبه 1396/6/2 - 47 : 5
مشخصات امام جمعه
علی اکبر ایمانی
علی اکبر ایمانی
فرديس
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
همزمانی درخواست مقتدی صدر مبنی بر انحلال حشدالشعبی و بمباران آن ها توسط آمریکاییها در مرز سوریه نشان بارزی از سوء استفاده دشمن از اختلافات داخلی و احساسات تندی است که عقل و منطق آن را همراهی و تایید نمی کند

خطبه اول

 

امام جمعه شهرستان فرديس در ابتداي خطبه اول پس از ثناي الهي و شهادت به يگانگي خدا و رسالت حضرت محمد (ص) و ولايت ائمه اطهار (ع) پس از توصیه به تقوا به فرمایشی از امام رضا (ع) در کنترل زبان اشاره نمود و گفت:

امام رضا (ع) فرمودند: نَجَاةُ اَلْمُؤْمِنِ فِي حِفْظِ لِسَانِهِ: نجات مؤمن در نگهداشتن زبان است.( بحار الأنوار: 71/283/36)

حجت الاسلام ایمانی در ادامه بحث پیرامون رساله امام سجاد(ع) و سبک زندگی اسلامی افزود: در این هفته به ۲ فراز از حقوقی که پیامبر (ص) در مورد برادران مومن فرمودند اشاره می کنیم.

پیامبر (ص) ۳۰ حق را برای کسانی  که در دایره اهل ایمانند بر می شمردند و فرمودند: يَغْفِرُ زَلَّتَهُ وَ يَرْحَمُ عَبْرَتَهُ وَ يَسْتُرُ عَوْرَتَهُ وَ يُقِيلُ عَثْرَتَهُ- وَ يَقْبَلُ مَعْذِرَتَهُ وَ يَرُدُّ غِيبَتَهُ وَ يُدِيمُ نَصِيحَتَهُ وَ يَحْفَظُ خُلَّتَهُ: 1. لغزشش را ببخشد2. در مقابل اندوهش دلسوزي کند3.ساتر عورت (چيزهاي پنهاني) اش باشد 4. از لغزشش چشم پوشي کند 5. معذرتش را بپذيرد 6. ازغيبتتش جلوگيري کند7. او را همواره نصيحت کند8. دوستي اش را با او حفظ کند

آن حضرت نهمین حق را چنین بیان فرمودند: وَ يَرْعَى ذِمَّتَهُ: نسبت به قرض و دِينش جانب مراعات را نگه دارد و پیمان او را مراعات کند.

دکتر ایمانی افزود: در فتح مکه عباس عموی پیامبر به ابو سفیان امان داد و او را نزد پیامبر آورد، یکی از مسلمانان خواست متعرض ابوسفیان شود، همینکه عباس گفت: ابوسفیان در امان من است هیچکس به او تعرض نکرد و همه امان دادن عباس را محترم شمردند.

و در ادامه می فرمایند: وَ يَعُودُ مَرْضَتَهُ: هنگام مريضي عيادتش کند

خطیب جمعه در اهمیت عیادت از مریض فرمایشی از امام صادق (ع) را مورد اشاره قرار داد و گفت:

امام جعفر صادق (ع) می فرماید: من زار أخاه فی الله قال الله عز و جل : إیای زرت و ثوابک علی و لست أرضی لک ثوابا دون الجنة: هر کسی که برای خدا از برادرش دیدن کند ، خدای متعال فرماید : مرا دیدن کردی و ثوابت بر من است و به ثوابی جز بهشت برایت خرسند نیستم. (اصول کافی/ 3/255)

ایشان افزود: امام باقر(ع) می فرماید: عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ عليه السلام قَالَ إِنَّ الْعَبْدَ الْمُسْلِمَ إِذَا خَرَجَ مِنْ بَيْتِهِ زَائِراً أَخَاهُ لِلَّهِ لَا لِغَيْرِهِ الْتِمَاسَ وَجْهِ اللَّهِ رَغْبَةً فِيمَا عِنْدَهُ وَكَّلَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِ سَبْعِينَ أَلْفَ مَلَكٍ يُنَادُونَهُ مِنْ خَلْفِهِ إِلَى أَنْ يَرْجِعَ إِلَى مَنْزِلِهِ أَلَا طِبْتَ وَ طَابَتْ لَكَ الْجَنَّة: همانا بنده مسلمان چون از منزلش خارج شود بقصد ديدار برادرش، براى خدا نه ديگرى و بدرخواست جانب خدا و براى اشتياق بآنچه نزد او است، خداى عز و جل هفتاد هزار فرشته بر او گمارد كه از پشت سرش فرياد زنند تا بمنزلش برگردد كه: خوش باش و بهشت برايت خوش باشد.( اصول کافی/ 2/177)

 

 

خطبه دوم

 

دکتر ايماني در خطبه دوم ضمن اظهار شهادتين و توصيه خود و نمازگزاران به تقواي الهي گفت: یکی از مظاهر تقوی دل بریدن از غیر خدا و دل به خدا سپردن و برای جلب رحمت و محبت الهی به پیامبر و اهل بیت آن حضرت توسل جستن است. در حدیثی از امام رضا (ع) به این موضوع اشاره شده و امام رضا(ع) فرمودند: إِذَا نَزَلَتْ بِكُمْ شَدِيدَةٌ فَاسْتَعِينُوا بِنَا عَلَى اللَّه: هرگاه برای شما پیشامد سختی روی داد به وسیله ما از خداوند یاری بجوئید. (مستدرک / 5 /228)

امام جمعه شهرستان فردیس در بحث مناسبت ها ضمن تسلیت به مناسبت ارتحال آیت الله علی اصغر مروارید از مبارزین قبل از انقلاب  به  شنبه ۲۱ مرداد روز حمایت از صنایع کوچک و اشتغال زا اشاره نمود و افزود: در سال های اخیر متاسفانه دولت آنطور که شایسته است به این موضوع نپرداخته، اما با حمایت از این گونه مشاغل می توان خانواده ها را درگیر کار کرد و ذهن های خلاق جامعه را به کار انداخت و در جهت پیشرفت کشور از آن ها بهره برد امروز بیش از 65% اشتغال در این بخش است و امیدوریم دولت وظیفه خود را در این زمینه انجام دهد و مردم و جوانان جویای کار هم به وظیفه خود در این زمینه عمل کنند و منتظر کار دولتی و پشت میز نشین نباشند.

دوشنبه آینده ۲۳ مرداد روز مقاومت اسلامی وسالروز پیروزی حزب الله در جنگ ۳۳ روز بر رژیم صهیونیستی است.

رهبری معظم فرمودند : هزینه تسلیم از هزینه مقاومت بیشتر است نباید از مقاومت ترسید ایمان نه لزوما ایمان دینی است، ایمان به هر اصلی و ایمان به همراه مقاومت به دنبالش پیروزی است.

این ایام همزمان شده با پیروزیهای مهم و استراتژیک حزب الله در منطقه عرسال که محل امنی در مرز لبنان و سوریه برای خانواده تروریستها و محل ورود سلاح به سوریه بود که با  این پیروزی راه تروریستها به لبنان بسته شد و در شرق سوریه نیز حشد الشعبی عراق راه تروریستها از عراق به سوریه را مسدود کرده است که متاسفانه چند روز قبل مورد حمله آمریکاییها با سلاح های هوشمند قرار گرفتند و عده ای از این عزیزان شهید و مجروح گردیدند.

چهارشنبه روز زیارتی مخصوص حضرت رضا (ع) است که امیدواریم لالاقل توفیق زیارت از راه دور آن حضرت را پیدا کنیم.

پنج شنبه ۲۶ مرداد سالروز بازگشت افتخار آمیز اولین گروه آزادگان ۸ سال دفاع مقدس به میهن اسلامی در سال ۶۹ است

خطیب جمعه بحث پیرامون مباحث سیاسی را با مراسم تحلیف ریاست جمهوری آغاز نمود و گفت:

حضور شخصیت ها و هیئت های عالی رتبه سیاسی در این مراسم چند پیام را بدنبال داشت

۱- نقش برجسته و تعیین کننده ای که ایران در معادلات سیاسی بین المللی بخصوص مقابله با داعش و تروریسم در منطقه داشته و دارد.

۲- اعتبار نظام مقدس جمهوری اسلامی و بیهوده بودن دشمنی ها علیه ایران

3- ایران پرچم دار مساله فلسطین و مبارزه با صهیونیستها در دنیاست و امروز، ایران میدان دار مبارزه با تروریسم و داعش است و خطر داعش امروز فقط متوجه کشورهای اسلامی نیست بلکه امروز کشورهای حامی تروریست هم در معرض تهدیدند.

ایشان تصریح کرد: گرچه شیرینی این مراسم با سلفی گرفتن تعدادی از نمایندگان که بیشتر منتسب به لیست امید و اصلاحات بودند تلخی هایی را بوجود آورد ولی انتشار این تصاویر و ارتباط دادن آن با عزت و غیرت ایرانی کاری بدتر از اصل ماجرا بود زیرا این کار همگام شدن با دشمنان جمهوری اسلامی برای زیرپا گذاشتن عزت ایران بود.

دکتر ایمانی موضوع بعدی را معرفی اعضاء کابینه دولت دوازدهم قرار داد و تاکید کرد: امروز مطالبات مردم از دولت مساله اقتصاد، گرانی و تورم، فقر وکمبودامکانات٬ اعتیاد به مواد مخدر و... است.

ایشان افزود: اقتصاد ما اقتصاد بیماری است و ۲ مشکل عمده در اقتصاد به گفته وزیر اقتصاد وجود دارد، یکی دولتی بودن و دیگری نفتی بودن اقتصاد ایران است؛ ازیک طرف اقتصاد به شدت دولتی است و از طرفی بخش عمده اقتصاد ما هم بر پایه فورش نفت است، که باید در هر دو مورد به صورت جدی و اساسی چاره اندیشی شود.

در بخش فرهنگ هم وقت دولت در چهارسال گذشته بیشتر بر سر حاشیه سازی ها، کنسرت و ... گذشته و باید در این بخش اقدامات جدی صورت گیرد

امام جمعه شهرستان فردیس در بحث تحولات فرامرزی کشور گفت:

جنایات آل سعود در منطقه عوامیه عربستان بسیار وحشتناک بوده خبرگزاری های خارجی با تصاویری که از آن منطقهمنتشر کرده اند می گویند  این شهر ۳۰ هزار نفری همچون موصل ویران شده

ایشان افزود: ۱۰ تا ۱۵ درصد عربستان را شیعیان تشکیل می دهند که عمدتا در استان الشرقیه ساکن هستند و این استان مهمترین مرکز استخراج نفت در عربستان است.

عربستان به بهانه اینکه خانه ها بافت فرسوده ای دارند و مردم باید این خانه ها را خالی کنند و به مناطق دیگری بروند قصد دارد میان شیعیان فاصله ایجاد کند و آن ها را به مناطق دیگر کوچ دهد از این رو خانه های آن ها را بر سرشان خراب می کند و این کار نوعی انتقام گرفتن از مردم این مناطق یعنی زادگاه شیخ نمر باقر النمر است که در سال 91 در حمایت از او تظاهرات هزاران نفری به راه انداختند.

دکتر ایمانی به سخنان مقتدی صدر در بازگشت از عربستان و پیشنهاد وی در مورد انحلال حشد الشعبی اشاره نمود و گفت:

مقتدی صدر به دعوت محمد بن سلمان به عربستان سفر کرد و در بازگشت از این سفر خواستار انحلال الحشد الشعبی یا همان نیروهای  سازمان یافته مردمی عراق شد و بلافاصله عبادی نخست وزیر عراق در مقابل این سخنان واکنش نشان داد و گفت: حشد الشعبی منحل نمی شود.

تحلیل این قضیه بدین صورت است که امریکاییها و به تبع آنها عربستان سعودی حشد الشعبی را نیرویی می دانند که جای پای ایران را در منطقه استحکام می بخشد.

ایشان تصریح کرد: امریکاییها معتقد بودند مبارزه با داعش حداقل به ۱۰ سال فرصت نیاز دارد و امروز می بینند که در کمترین و کوتاهترین زمان ممکن در عراق و سوریه هیمنه تروریسم شکسته شد، زمانی که سران ارتش عراق خیانت کردند و داعش در مدت کوتاه دوهفته یک سوم خاک عراق را اشغال کرد و برای گرفتن بغداد به طمع افتاد، آیت الله سییتانی با فرمان وجوب جهاد و مقابله با داعش صدها هزار عراقی را بسیج کرد و در چند ماه گذشته نیز دولت عراق هم با تقدیم لایحه ای نیروهای بسیج مردمی عراق را قانونی کرد.

حجت السلام ایمانی افزود: مقتدی  صدر که در زمان ورود نیروهای سعودی به بحرین به آنها اعلان جنگ داد امروز در زمین سعودی ها به بازی گرفته شده و با نیروهای حشد الشعبی مخالفت می کند و همسو با امریکاییها و سعودی ها خواستار انحلال حشد الشعبی است

خطیب جمعه گفت: امریکاییها با تجهیز غیر متعارف کردها به سلاحهایی که حاضر نیستند در اختیار ارتش عراق قرار دهند کردهای عراق و سوریه را به تمرد ازحکومت مرکزی ترغیب می کنند و از جهالت و احساسات آدمهای تندرو استفاده می کنند و بدنبال پیاده کردن اهداف نامشروع خود توسط گروههای داخلی کشورهای منطقه هستند و این ما هستیم که نباید ابزار دشمن واقع شویم این هفته که مقتدی صدر خواستار انحلال حشد الشعبی شده امریکاییها هم در مرز عراق و سوریه نیروها حشد الشعبی را بمباران کردند و این نشانه بارزی از سوء استفاده دشمنان مسلمانان از اختلافات داخلی و احساساتی است که عقل و منطق آن را همراهی و تایید نمی کند.

ایشان خاطر نشان کرد: اینجاست که رمز و راز توصیه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری بر وحدت فهم می شود در مراسم تنفیذ یکی از توصیه های رهبری معظم انقلاب به دولت دوازدهم تقویت وحدت ملی و استقرار عدالت در جامعه بود.

ایشان در چهارمین توصیه شان به رئیس جمهور و همکاران ایشان فرمودند: امانت دانستن مسئولیت و امانت داری آن، اولویت بندی در برنامه ریزی ها و هزینه کردها بویژه تلاش برای ریشه کنی فقر  فساد و حرکت بر اساس برنامه ششم باید اولویت دولت باشد و در توصیه چهارم گفتند: اتحاد ملت را مهم بشمارید و حفظ کنید و مراقب باشید التهاب آفرینی و دو دستگی میان مردم ایجاد نشود.

دکتر ایمانی در پایان گفت: ان شاء الله ملت ما با حفظ انسجام و وحدت در مقابل بدعهدی های دشمنان کشور خواهد ایستاد و مطمئنا اگر متحد باشیم و در مقابل دشمن درست برنامه ریزی کنیم و توطئه آن ها را به موقع خنثی کنیم قطعا بر دشمنان خود غلبه خواهیم کرد و دست آنهار ا از کشور خود و کشورهای مقاوم منطقه قطع خواهیم کرد.

اخبار
مراسم استقبال از خادمین حرم رضوی صبح امروز (چهارشنبه) با حضور امام جمعه شهرستان فردیس و مسئولین شهری در دفتر امام جمعه برگزار شد . حجت الاسلام ایمانی امام جمعه شهرستان فردیس در این مراسم ضمن خیر مقدم به خادمین رضوی،گفت : خادمان رضوی در دهه کرامت به ۷۰۰ شهر کشور سفر می کنند و پیام عطوفت و کرامت را تبلیغ می کنند. ایشان با بیان اینکه حضور خادمین رضوی در شهرستان فردیس باعث ایجاد فضای معنوی و عرفانی شده است، افزود:ارزش های دینی و اسلامی در باور انسان حرف اول را می زند و گسترش فرهنگ و احکام دین را در گرو ولایت مداری است و برای گسترش این فرهنگ باید با قدرت پیشرفت و این فرهنگ را نهادینه کرد. ایشان با اشاره به اینکه امام رضا(ع) فرمودند سرسخت ترین دشمن نفس انسان است، خاطرنشان کرد: باید این فرهنگ که نفس سرکوب شود در میان مردم نهادینه شود و همه بیاموزند که با نفس خود مقابله کنند تا بتوانند برای پیشرفت امور دینی و معنوی گام بردارند . امام جمعه فردیس ضمن اظهار این مطلب که زندگی ائمه اطهار را باید الگوی زندگی خود قرار دهیم، تاکید کرد: با الگو سازی این عزیزان برای خود در مسیر درست حرکت می کنیم.
ارتباط با امام جمعه