جمعه 1395/11/1 - 26 : 13
مشخصات امام جمعه
علی اکبر ایمانی
علی اکبر ایمانی
فرديس
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/24
خطبه های 24 دی ماه

خطبه اول
 

امام جمعه شهرستان فرديس در ابتداي خطبه اول پس از ثناي الهي و شهادت به يگانگي خدا و رسالت حضرت محمد (ص) و ولايت ائمه اطهار (ع) در اشاره به حديثي از امام صادق (ع) در رابطه با کنترل خشم گفت:
عن الصادق (ع): مَن لَم يَملِكْ غَضَبَهُ لَم يَملِكْ عَقلَهُ: هر كه مالك خشم خويش نباشد، مالك خِرد خويش نیست.(کافی/2/305)
دکتر ایمانی در ادامه سلسله مباحث سبک زندگی اسلامی  این هفته در باب حق صدقه از رساله حقوق امام سجاد (ع) اظهار داشت:  وَ أَمّا حَقّ الصّدَقَةِ فَأَنْ تَعْلَمَ أَنّهَا ذُخْرُكَ عِنْدَ رَبّكَ وَ وَدِيعَتُكَ الّتِي لَا تَحْتَاجُ إِلَى الْإِشْهَادِ فَإِذَا عَلِمْتَ ذَلِكَ كُنْتَ بِمَا اسْتَوْدَعْتَهُ سِرّاً أَوْثَقَ بِمَا اسْتَوْدَعْتَهُ عَلَانِيَةً وَ كُنْتَ جَدِيراً أَنْ تَكُونَ أَسْرَرْتَ إِلَيْهِ أَمْراً أَعْلَنْتَهُ وَ كَانَ الْأَمْرُ بَيْنَكَ وَ بَيْنَهُ فِيهَا سِرّاً عَلَى كُلّ حَالٍ وَ لَمْ تَسْتَظْهِرْ عَلَيْهِ فِيمَا اسْتَوْدَعْتَهُ مِنْهَا بِإِشْهَادِ الْأَسْمَاعِ وَ الْأَبْصَارِ عَلَيْهِ بِهَا كَأَنّهَا أَوْثَقُ فِي نَفْسِكَ لَا كَأَنّكَ لَا تَثِقُ بِهِ فِي تَأْدِيَةِ وَدِيعَتِكَ إِلَيْكَ ثُمّ لَمْ تَمْتَنّ بِهَا عَلَى أَحَدٍ لِأَنّهَا لَكَ فَإِذَا امْتَنَنْتَ بِهَا لَمْ تَأْمَنْ أَنْ تَكُونَ بِهَا مِثْلَ تَهْجِينِ حَالِكَ مِنْهَا إِلَى مَنْ مَنَنْتَ بِهَا عَلَيْهِ لِأَنّ فِي ذَلِكَ دَلِيلًا عَلَى أَنّكَ لَمْ تُرِدْ نَفْسَكَ بِهَا وَ لَوْ أَرَدْتَ نَفْسَكَ بِهَا لَمْ تَمْتَنّ بِهَا عَلَى أَحَدٍ وَ لا قُوّةَ إِلّا بِاللّهِ اما حق صدقه پس بدان که آن ذخیره تست در نزد پروردگار؛ و امانتی از تـو نزد خداوند متعال که نیاز به شاهد ندارد ؛ پس وقتی متوجه این جهت شدی ؛ به  آنچه که مخفیانه و بدون اطلاع دیگران نزد خداوند به امانت می گذاری بیشتر مطمئن بـاش تا آنچه را که به طور علنی و آشکار. بنابراین سزاوار برای تو آنست؛ هرچیزی را که به عنوان امانت نزد خداوند میگزاری به صورت مخفیانه بگذاری و از اعلان آن  و اخبار دیگران خود داری نمائی و فقط بین تو و خدایت باشد ؛و گوشها و چشمها را شاهد امانتت قرار ندهی ؛ و تو باید به امانـت بدون شاهد و اطلاع دیگران بیشتر مطمئن باشی ؛ نه اینکه فکر کنی اگر شاهدی نباشد او امانت ترا به تو بر نمی گرداند.
هرگز با دادن صدقه برکسی منت نگذار زيرا آن (صدقه) براى خود توست و گر نه خودت را مورد توهین و تحقیر خودت قرار داده ای و اگر بر كسى به دادن آن منت گذارى ايمن مباش كه به روز زارِ همان كس كه بر او منت نهاده‏اى بيفتى ؛ برای آنکه در صورت منت گذاشتن خـودت را از آن اراده نکرده ای و اگر این کار را برای خودت انجام میدادی کس دیگری را مورد منت قرار نمیدادی و قوتی نیست مگر به قوت خداوند متعال .
ایشان سپس نکاتی را پیرامون این فراز مطرح نمود و افزود:
۱-صدقه پس انداز است نابود شدنی و از بین رفتنی نیست
۲-صدقه پنهان از آشکار مهم تر است زیرا در صدقه آشکار شُبهه ریا و به رخ کشیدن مطرح است و گیرنده صدقه کوچک می شود.
۳- صدقه نباید با منت همراه باشد زیرا اثرش از بین می رود.
ایشان سپس گفت صدقه بر 2 قسمست: واجب و مستحب
خداوند میفرماید:
مَثَلُ الَّذِينَ يُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِي كُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ وَاللَّهُ يُضَاعِفُ لِمَنْ يَشَاءُ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ ﴿۲۶۱﴾مثل آنان که مالشان را در راه خدا انفاق می‌کنند به مانند دانه‌ای است که از آن هفت خوشه بروید و در هر خوشه صد دانه باشد، و خداوند از این مقدار نیز برای هر که خواهد بیفزاید، و خدا را رحمت بی‌منتهاست و (به همه چیز) داناست.
حجت السلام ایمانی انگیزه صدقه دادن را با اشاره به دو آیه 264 و 265 از سوره مبارکه بقره مورد بررسی قرار داد و گفت:
·       ریاکاری: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تُبْطِلُوا صَدَقَاتِكُمْ بِالْمَنِّ وَالْأَذَى كَالَّذِي يُنْفِقُ مَالَهُ رِئَاءَ النَّاسِ وَلَا يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ صَفْوَانٍ عَلَيْهِ تُرَابٌ فَأَصَابَهُ وَابِلٌ فَتَرَكَهُ صَلْدًا لَا يَقْدِرُونَ عَلَى شَيْءٍ مِمَّا كَسَبُوا وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ ﴿۲۶۴﴾ای اهل ایمان، صدقات خود را به سبب منّت و آزار تباه نسازید مانند آن که مال خود را از روی ریا (برای جلب توجه دیگران) انفاق کند و ایمان به خدا و روز قیامت ندارد؛ مثل این ریاکاران بدان ماند که دانه را (به جای آنکه در زمین قابلی افشانند) بر روی سنگ صاف غبار گرفته‌ای ریزند و تند بارانی غبار آن بشوید و آن سنگ را همان طور صاف و بی‌گیاه به جای گذارد، که نتوانند هیچ حاصلی از آن به دست آورند. و خداوند گروه کافران را راه (سعادت) ننماید.
·       رضایت الهی: وَمَثَلُ الَّذِينَ يُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ وَتَثْبِيتًا مِنْ أَنْفُسِهِمْ كَمَثَلِ جَنَّةٍ بِرَبْوَةٍ أَصَابَهَا وَابِلٌ فَآتَتْ أُكُلَهَا ضِعْفَيْنِ فَإِنْ لَمْ يُصِبْهَا وَابِلٌ فَطَلٌّ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ ﴿۲۶۵﴾و مثل آنان که مالشان را در راه خشنودی خدا انفاق کنند و با کمال اطمینان خاطر، دل به لطف خدا شاد دارند مثل بوستانی است که در زمین بلندی باشد و بر آن باران زیادی به موقع ببارد و حاصلی دو چندان (که منتظرند) دهد، و اگر باران زیاد نیاید، اندک بارد (تا باز به ثمر رسد)، و خدا (به کار شما) بیناست.
 
 

خطبه دوم

 
دکتر ايماني در خطبه دوم ضمن اظهار شهادتين و توصيه خود و عبادالله به تقواي الهي در اهمیت آبرو و حرمت مومن از امام صادق (ع) حدیثی بیان نمود و گفت:
 
امام صادق (ع) فرمودند: المُؤمِنُ أعظَمُ حُرمَةً مِنَ الكَعبَةِ: حرمت مؤمن ، بيشتر از حرمت كعبه است.(بحارالانوار/65/16)
ايشان سپس به بيان مناسبت هاي هفته پيش رو پرداخت و افزود: امروز جمعه ۲۴دی ماه سالروز انتصاب حضرت آیت الله خامنه ای به امامت جمعه تهران از سوی امام (ره) در سال ۵۸است.
دوشنبه ۲۷دی ماه سالروز شهادت شهید نواب صفوی و همرزمانش از فدائیان اسلام در سال ۳۴است.
خطیب جمعه ضمن تسلیت ارتحال ناگهانی حضرت آیت الله هاشمی یار دیرین امام و رهبری به توضیح شخصیت ایشان در کلام رهبر معظم انقلاب پرداخت و گفت:
مقام معظم رهبری در سال ۸۸فرمودند: آقای هاشمی را همه می شناسند، من شناختم از ایشان مربوط به بعد از انقلاب و مسئولیت های بعد از انقلاب نیست من از سال ۱۳۳۶ایشان را از نزدیک می شناسم.
آقای هاشمی از اصلی ترین افراد نهضت در دوران مبارزات بود،از مبارزین جدی و پیگیر قبل از انقلاب بود،بعد از پیروزی انقلاب از موثرترین شخصیتهای جمهوری اسلامی در کنار امام (ره) بود.
بعد از رحلت امام ره هم در کنار رهبری تا امروز ...
خطیب جمعه افزود:مقام معظم رهبری در مورد آیت الله هاشمی بعدازبرگزاری انتخابات سال 88  وبعد از مناظره انتخاباتی در نماز جمعه29 خرداد فرمودند: این مرد بارها تا مرز شهادت پیش رفته است قبل از انقلاب اموال خودش را صرف انقلاب می کرد و به مبارزین می داد.این ها را جوانها خوب است بدانند،بعد از انقلاب مسئولیتهای زیادی داشت در طول این مدت هیچ موردی را سراغ نداریم که ایشان برای خودش از انقلاب یک اندوخته ای درست کرده باشد،این ها یک حقایقی است این ها را باید دانست ،در حساس ترین مقاطع در خدمت انقلاب ونظام بوده.
خطیب جمعه خاطر نشان کرد: این فرمایشات رهبری بعد از انتخابات سال۸۸است متاسفانه در چند سال گذشته جوی راه افتاد و عده ای کاسه داغ تر از آش که فقط خودشان را انقلابی می دانند هر تهمتی و ناسزائی را به ایشان حواله می کردند.
کسی جرات نمی کرد در مورد ایشان کمترین دفاعی را داشته باشد،دفاع که نه اگر حرف نمی زدی و فحش نمی دادی می گفتند هاشمی چی و... البته این بدان معنا نیست که هاشمی معصوم بوده و همه موضعگیری هایش صحیح بوده اختلاف نظر با رهبری نداشته،نه، اینها طبیعی است اختلاف نظر که جرم نیست باید التزام عملی به رهبری و ولایت فقیه داشت یعنی همانطور که هاشمی گفت رهبری،رهبر است و دیگران رهرو. ولی نباید بخاطر اختلاف نظر داشتن به کسی ناسزا گفت،فحاشی کرد و و هزارگونه تهمت و افترا زد.
مقام معظم رهبری در خطبه ۲۹خرداد ۸۸فرمودند: من البته در موارد متعددی با آقای هاشمی اختلاف نظر داریم که طبیعی هم هست ولی مردم نباید دچار توهم بشوند و چیز دیگری فکر کنند.
و همچنین در پیام خودشان به مناسبت ارتحال آقای هاشمی فرمودند :
اختلاف نظر ها واجتهادهای متفاوت در برهه هایی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین الحرمین کربلای معلی بود به کلی بگسلد و وسوسه خناسانی که در سالهای اخیر با شدت و جدیت در پی بهره برداری از این تفاوت های نظری بودند نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد کند.
به هر حال امیدواریم همه به این پختگی برسیم که بتوانیم یکدیگر را با اختلاف سلیقه های مختلف تحمل کنیم.
متاسفانه علی رغم مخالفتهای صریح رهبری در به هم ریختن سخنرانی ها و برخوردهای فیزیکی،هنوز عده ای که خود را انقلابی دو آتشه می دانند مسیر خود را می روند.
بنده گرچه نمیخواستم در رابطه با اتفاقاتی که در این هفته در فردیس واقع شد و بگو مگوهایی را دنبال داشت سخنی بگویم و موضعگیری کنم ولی بخاطر اینکه دیگر شاهد این مسائل نباشیم نکاتی را عرض میکنم.
اولا اختلاف نظر و اختلاف سلیقه امری طبیعی است ما نباید انتظار داشته باشم همه مثل ما فکر کنند ثانیا فکر را باید با فکر پاسخ داد اگر کسی با اسلحه به مبارزه با جمهوری اسلامی روی آورد باید با شدید ترین وجه با او مقابله کرد انقلاب و جمهوری اسلامی راحت بدست نیامده که اجازه دهیم دیگران با توطئه با زد و بند با دشمن و جاسوسی و ... انقلاب را به چالش بکشند.
ثانیا مسیر اهل بیت نشان داده آنها هیچوقت آغازگر سرکوب دشمنان خود نبودند امیر المونین(ع) تا زمانی که خوارج نهروان با شخص علی (ع) دشمنی می کردند و حق او را رعایت نمی کردند نه حقوق آنها را از بیت المال قطع کرد و نه با آنها برخورد فیزیکی کرد.
ولی وقتی امنیت جامعه را به مخاطره انداختند و راهها را نا امن کردند با آنها مقابله کرد و ذره ایی به آن ها رحم نکرد و چشم فتنه را کور کرد فرمود: انا فقأت عین الفتنه
بنده معتقد نیستم که باید کسانی که علیه جمهوری اسلامی و یا ارزش های نظام حرف می زنند و ابراز عقیده می کنند دهانشان را بست مجالس و محافلشان را به هم ریخت،توهین کرد و...‍
ولی از آن طرف مسئولین شهر هم نباید اجازه دهند کسانی به راحتی بیایند هرچه دلشان می خواهد بگویند به قانون اساسی توهین کنند،شورای نگهبان را زیر سوال ببرند ...
پس راه چاره چیست؟توصیه بنده به شورای تامین که فرمانداری،سپاه،نیروی انتظامی،اداره اطلاعات و ... عضو هستند اینست که:
اگر کسی که سابقه اش نشان می دهد بر خلاف جریان سیاسی کشور موضعگیری دارد و حرف می زند قرار است در این شهر سخنرانی داشته باشد در صورتی اجازه این کار را بدهند که فرد دیگر که دیدگاهی مخالف او دارد بیاید با هم مناظره کنند نه اینکه یکطرفه به قاضی برود هرچه می خواهد بگوید و ما انتظار داشته باشیم انسان های متدین و انقلابی بنشینند و تماشاگر اهانت به انقلاب و نظام و مسئولین و نهاد های برآمده از خون شهدا باشند.
این انتظار غیر منصفانه ای است.ملت ایران ملت غیوریست و اجازه نمیدهد افرادی از مکانهای و تریبونهای عمومی علیه ارزشها و مقدسات نظام اسلامی اهانت کنند
موضوع بعدی فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از مردم قم در روز ۱۹دی ماه بود.
موج جدید انتفاضه -رویش جدید حزب الله در جنگ سوریه.کسب تحربه در سوریه ودستیابی به سلاح های سنگین و پیشرفته
سفر میشل عون به عربستان بود که فرصت طرح آن را نداریم

اخبار
ارتباط با امام جمعه