دوشنبه 1396/1/7 - 14 : 5
مشخصات امام جمعه
علی اکبر ایمانی
علی اکبر ایمانی
فرديس
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/27
با انتخاب افراد مناسب در این جایگاه، شورای شهر و شهرداری کار آمد و در نتیجه شهری خوب داشته باشیم

خطبه اول

 

امام جمعه شهرستان فردیس خطبه اول را با حمد و ثنای الهی سپس توصیه خود و مردم به تقوای الهی آغاز نمود و در ابتدای بیانات خود حدیثی از امیر المومنین (ع) عنوان نمود و گفت:

امام علی (ع) می فرماید: مَنِ استَحسَنَ قَبيحا كانَ شَريكا فيهِ: هر كه كار زشتى را نيك بشمارد ، در آن كار شريك است.(بحار الانوار/75/82)

دکتر ایمانی افزود: در ادامه بحث پیرامون حق همسر از رساله حقوق امام سجاد (ع) در هفته مباحثی راجع به حق زن بر مرد مطرح شد و گفتیم:

پیامبر (ص) فرمودند: عیال الرجل أسراؤه، و أحب العباد الی الله أحسنهم صنعا الی اسرائه: عیال و افراد خانواده مرد (که تحت تکفل اویند بمنزله) اسیران او هستند و محبوبترین بندگان پیش خدا نیکوکارترینشان نسبت به آنان است.

و در حدیثی دیگر فرمود: مَنِ احْتَمَلَ مِنِ امْرَأَتِهِ وَ لَوْ كَلِمَةً وَاحِدَةً أَعْتَقَ اللَّهُ رَقَبَتَهُ مِنَ النَّارِ: هر كس حتى بر یك سخن ناگوار زن شكیبایى كند؛ خداوند او را از دوزخ رهایى بخشد.(الکافی/5/513)

همچنین گفتیم در روایتی که «اسحاق بن عمار» درباره حق زن از امام صادق (ع) سوال می کند حضرت در جوابش می فرماید: یشبع بطنها و یکسو جثتها و ان جهلت غفر لها: شکمش را سیر کند و پیکرش را بپوشاند و جهالتش را ببخشاید.

و در حدیثی دیگر پیامبر به امام علی (ع) فرمود: قال رسول الله (ص): يا على: خِدمَةُ العِيالِ كَفّارَةٌ لِلكَبائِرِ و َتُطفى غَضَبَ الرَّبِّ، وَ مُهُورُ الحُورِ العينِ، و َتَزيدُ فِى الحَسَناتِ و َالدَّرَجاتِ: خدمت به خانواده کفاره گناهان بزرگ، موجب فرونشاندن خشم الهی، مهریه حوریان بهشتی و موجب فزونی حسنات و درجات است.

حجت الاسلام ایمانی گفت: در این خطبه حقوقی که مردان بر زنان خویش دارند را از لسان پیامبر و اهل بیت علیهم السلام ذکر می کنم.

امام باقر(ع) می فرماید: «جاءت امرأة الی النبی(ص) فقالت: یا رسول اللّه (ص) ما حق الزوج علی المرأة؟ فقال لها ان تطیعه و لا تعصیه و لا تصدق من بیته الا باذنه و لا تصوم تطوعا الا باذنه و لا تمنعه نفسها و ان کانت علی ظهر قتب و لا تخرج من بیتها الا باذنه و ان خرجت بغیر اذنه لعنتها ملائکة السماء و ملائکة الارض و ملائکة الغضب و ملائکة الرحمة حتی ترجع الی بیتها قالت: یا رسول اللّه (ص) من اعظم الناس حقا علی الرجل؟ قال: والده قالت: فمن اعظم الناس حقا علی المرأة؟ قال: زوجها: زنی نزد رسول خدا آمد و پرسید: حق شوهر بر زن چیست؟ فرمود: از او اطاعت کند و نافرمانی نداشته باشد. بدون اذن از خانه او صدقه ندهد و روزه مستحبی نگیرد. خود را از او دریغ مدارد گرچه بر پشت شتر باشد. از خانه اش بدون اذن خارج نشود. و گرنه فرشتگان آسمان و زمین و فرشتگان خشم و رحمت او را نفرین کنند تا به خانه برگردد.

گفت: ای رسول خدا چه کسی بیش از همه بر مرد حق دارد؟ فرمود: پدر و مادرش.

گفت: چه کسی بیش از همه بر زن حق دارد؟ فرمود: شوهر.(مکارم الاخلاق/214)

دکتر ایمانی افزود: در همین رابطه پیامبر (ص) فرمودند: لا تودی المراه حق الله عز وجل حتی تودی حق زوجها: زن تا حق شوهر را ادا نکند حق خداوند را ادا نکرده است. (مکارم الاخلاق/215)

امام صادق (ع) می فرماید: أيُّما إمْرَأةٍ باتَتْ وَ زَوْجُها عَلَيْها ساخِطٌ في حَقٍ لَمْ تُقْبَلْ مِنْها صَلوةٌ حَتّي يَرْضي عَنْها: هر زني بخوابد در حاليکه شوهرش بر او خشمگين باشد نماز وي قبول نخواهد شد مگر اينکه رضايت شوهر خود را جلب کند.( مسند امام رضا/2/256)

امام باقر (ع) فرمودند: إنَّ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ کتَبَ عَلَی الرِّجالِ الْجِهادَ وَ عَلَی النِّساءِ الْجِهادَ فَجِهادُ الرَّجُلِ أنْ یَبْذُلَ مالَهُ وَ دَمَهُ حَتّی یُقْتَلَ فِی سَبِیلِ اللهِ وَ جِهادُ الْمَرْأةُ أنْ تَصْبِرَ عَلی ماتَری مِنْ أذی زَوْجِها وَ غِیرَتِهِ: خداوند متعال برای مردان جهاد را مقرّر داشت و برای زنان نیز جهاد را منظور داشت و جهاد مردان آن است که مال و جان خویش را در راه خدا ایثارکنند. ولی جهاد زنان آنست که بر اذیت های شوهر و غیرت ورزیهای او صبر کنند.«وسائل الشیعه، /20/157»

امام صادق (ع) می فرماید: أيما امرأة تطيَّبت لغير زوجها لم يقبل الله منها صلاة حتى تغتسل من طيبها كغسلها من جنابتها: زنى كه خود را براى غير همسرش، خوش‏بو نمايد، خداوند نماز او را نمى‏پذيرد تا وقتى كه از اين كار خود، غسل نمايد، همان‏گونه كه از جنابت خود غسل مى‏كند. (وسائل الشيعة/20/160)

در آخر اینکه قرآن زن و مرد را به منزله لباس برای یکدیگر می داند.

هُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ: آنها جامه عفاف شما و شما نیز لباس عفّت آنها هستید.

 

 

خطبه دوم

 

خطیب جمعه در خطبه دوم ضمن حمد و ثنای الهی و اظهار شهادتین و توصیه بتقوا، ابتداءً به فرمایش امام علی (ع) در اهمیت اجتناب از دروغ پرداخت و گفت:

قال امیر المومنین (ع): لا يَجِدُ عَبدٌ طَعمَ الايمانِ حَتَّي يَترُكَ الكِذبَ هَزلَة وَ جِدَّهُ: هیچ بنده ای مزه ایمان را نمی چشد تا دروغ را چه شوخی و چه جدی رها کند.(میزان الحکمه/11/ح18877)

مناسبت ها یکشنبه سالروز وفات حضرت ام البنین (ع)

همچنین ۲۲ اسفند روز بزرگداشت شهدا و سالروز فرمان حضرت امام (ره) مبنی بر تاسیس بنیاد شهید است.

پنج شنبه ۲۶ اسفند سالروز درگذشت یادگار حضرت امام حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی است که ما یاد و خاطره این انسان وارسته که همواره در کنار امام (ره) و پس از آن در خدمت مقام معظم رهبری بود را گرامی می داریم.

موضوعات سیاسی:

مقام معظم رهبری در دیدار با دست اندر کاران راهیان نور و جمعی از سرداران و رزمندگان دفاع مقدس فرموده به هیچ وجه نباید گذاشت که دفاع مقدس و درس های آن به فراموشی سپرده شود.

راهیان نور ابتکاری بس بزرگ و مهم و یک فناوری نوین برای استفاده از ثروت و معدن طلای دفاع مقدس است ایشان سپس به این مساله اشاره فرمودند که:

علت شروع جنگ تحمیلی این بود که دشمن بعثی و حامیانش در ما احساس ضعف کردند و اگر از تصرف چند روزه تهران مطمئن نبودند جنگ را آغاز نمی کردند پس از آن معظم له فرمودند: این یک قاعده کلی است که احساس ضعف موجب تشویق دشمن به حمله است سپس فرمودند در عرصه های دیگر نیز همین قاعده حکمفرماست

فرهنگ نیز مانند اقتصاد است اگر در عرصه فرهنگی تولید نداشته باشیم نیازمند واردات خواهیم شد و نتیجه واردات هم کمر راست نکردن تولید داخلی خواهد شد.

دومین موضوع سیاسی که خطیب جمعه به آن اشاره نمودند دیدار الهام علی اف رئیس جمهور اذربایجان با مقام معظم رهبری بود که در این دیدار حضرت آقا خطاب به رئیس جمهور آذربایجان فرمودند:

مصلحت دولت آذربایجان در همراهی با احساسات مذهبی مردم است به نحوی که انان هیچ گونه نگرانی نسبت به مسائل مذهبی از ناحیه دولت نداشته باشند.

این فرمایشات را در کنار سخنان ترامپ در مورد کشورهای عربی قرار دهیم آنوقت می توان قدر این سخنان را دانست.

دکتر ایمانی گفت: ترامپ در مصاحبه ای تاکید کرد که کشورهای حاشیه خلیج فارس به جز پول هیچ چیزی ندارند و بقای آنها به لطف ایالات متحده امریکاست.ترامپ  در تماس تلفنی با شیخ صباح الاحمد امیر کویت از وی خواسته که ۹ میلیارد دلاری که به عنوان فاکتور آزادی این کشور و بیرون کردن نیروهای عراقی از کویت در سال ۱۹۹۱ را بپردازد.

خطیب جمعه افزود: حکومتهایی که پایگاه مردمی ندارند هیچ چیز برای عرضه نخواهند داشت.

سومین موضوع سیاسی اجلاس خبرگان بود که در هفته گذشته برگزار شد.

و فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع خبرگان از جمله بحثهای بود که در این خطبه مورد تحلیل واقع شد، ایمانی با اشاره به این فرمایش رهبری که اگر همه آنچه لازم بود انجام شوددر مورد اقتصاد مقاومتی انجام می شد تفاوت محسوسی در زندگی مردم رخ می داد و از طرفی جذب سرمایه گذاری خارجی اقدام مثبتی است ولی میزان کمی از توافقات انجام شده پس باید به نیروها و داشته های خود اتکا کنیم.

دکتر ایمانی گفت: این فرمایشات ریل گذاری برای سیاستهای اقتصاد دولت و ملت است و باید قطار اقتصاد کشور را بر روی آن به حرکت واداشت.

ایشان با اشاره به این فرمایش رهبری که مرحوم آقای هاشمی شخصیتی با ارزش و از عناصر موثر در نظام است و یاد این برادر عزیز از ذهن ها فراموش نمی شود گفت: امیدواریم کسانی که آقای هاشمی را به انداع اهانت ها نواختند از روش خود دست بردارند.

ایشان با اشاره به نشست ژنو ۴ و موفقیت های آن گفت:

همه طرف ها حاکمیت دولت را پذیرفته اند و آن را اصلی ترین عامل و راه حل بحران سوریه برشمرده اند.

حجت الاسلام ایمانی افزود: فقط دولتهای لج بازی مثل ترکیه و عربستان بر مواضع غیر منطقی خود ایستاده اند.

امام جمعه شهرستان فردیس در مورد حوادث عراق گفت: آزاد سازی مناطقی در غرب موصل دستاورد با ارزشی برای عراقی هاست ایشان سپس آخرین مرحله عملیات آزاد سازی محله های قدیمی و پر ازدحام موصل اشاره کرد و گفت: حدود ۳۰۰ هزار نفر در موصل بر اثر جنگ آواره شده اند ولی پیروزی های ارتش و نیروها مردمی عراق نوید ناودی داعش در آینده نزدیک را می دهد.

بهم ریختگی درون جامعه آمریکا و فرمان جدید مهاجرتی با حذف نام عراق و مخالفتهای ۵ ایالت در مقابل این فرمان را نشان دهنده آینده تاریک سیاستهای پر چالش ترامپ دانست و گفت: امیدواریم خداوند دشمنان ما را به خودشان مشغول کند و ملت های اسلامی از شر تعرض آن ها آسوده شوند.

اخبار
ارتباط با امام جمعه