سه شنبه 1396/1/8 - 50 : 6
مشخصات امام جمعه
یدا… رضایی
یدا… رضایی
مهر شهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/4
دولت در راستای محقق شدن شعار سال 96 علاوه بر فراهم کردن زمینه ی تولید و اشتغال باید از ورود کالای خارجی و قاچاق جلوگیری کند .

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین باری الخلائق الاجمعین والصلوه والسلام علی العبد الموید والرسول المسدد والمصطفی الامجد ابی القاسم محمد وعلی آله الطیبین الطاهرین المعصومین المنتجبین

دعوت به تقوی الهی

تبریک و تهنیت به مناسبت حلول سال جدید و آرزوی سالی پر برکت و سرشار از نعمت و عاقبت به خیری برای همه نمازگزاران

بهار سال جدید چهره زمستانی به خود گرفته و خوشبختانه  باران رحمت الهی در حال باریدن است. در چند سال گذشته با کم آبی مواجه بودیم و این باعث شد که برخی از باغ ها خشک شوند و آن ها را از دست بدهیم . انشاء الله با این بارشهای آسمانی مشکل جشکسالی و کم آبی حل شود.

چیزی که بهار به ما نشان می دهد محبت خداست و محبت خدا حاصل نمی شود مگر اینکه یک پشتوانه قوی باشد از محبت خدای تبارک و تعالی نسبت به بندگانش . امام جعفر صادق علیه السلام می فرمایند: هل الدین الا الحب؟ آیا دین جز محبت است؟

محبت عنایت حضرت حق است نسبت به بندگانش نسبت به مخلوقاتش تقوایی هم که در خطبه هایاول و دوم به آن سفارش می شود و در آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت عصمت و طهارت اینها همه برای رسیدن به این نکته اصلی به این محور اصلی و آن محبت است.

همه آفرینش محبت خداست و در زمستان می میراند و زنده یکند تا ما از آن عبرت  بگیریم برای دنیا و آخرتمان که همه این ها بر اساس محبت است.

هیچ چیزی به جز محبت نیست اگر کسی را در دنیا دچار سختی بشود ، سختی که نتیجه اعمال خود او و بازخورد اعمالش است از محبت خداست.

اگر دین ما نماز، روزه، حج، زکات، خمس ، امر به معروف و نهی از منکر و  امثال اینها را قرار  داده همه برای رسیدن به محبت خداست.

نگاه به طبیعت محبت خداست. محبت خداوند عین خود اوست ، عین خود خداوند بینهایت است.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿۱ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿۲ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ ﴿۳ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَد ﴿۴

خطبه ی دوم :

حجه الاسلام و المسلمین ولیزاده امام جمعه ی موقت مهرشهر با تبریک به مناسبت سال جدید و با اشاره به شعار سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال گفت:

این سال را هم طبق سالهای پیش مقام معظم رهبری دام ظله یک نام گذاری را برای سال 1396 انجام دادند که بعضی در صحبتهایشان دیده ام می گویند کسی که گوش نمی دهد و کسی که عمل نمی کند بعضی ها هم بر عکس آن را عمل می کنند ، خب این سخنان وظیفه ی ما را کم نمی کند ، وظیفه ی یک رهبر است که به عنوان کسی که افق و زمانی را می بیند که باید کشوری و ملتی به آن درجه و افق برسد آن را توصیه کند ، مگر آن همه امیر المومنین (ع) فرمودند همه عمل کردند ؟ خیر ، خیلی ها عمل نکردند و خیلی ها بر عکس عمل کردند و خیلی ها هم مقابله به مثل کردند این که دلیل نمی شود . رهبر رئیس جمهور نیست ، رئیس قوه ی قضائیه نیست ، رئیس قوه ی مقننه نیست ، رهبر کسی است که در راس امور قرار می گیرد و صلاح و منفعت یک کشوری را گوشزد می کند حالا اگر گوش کردند که خوش به حال آنها اگر گوش نکردند وظیفه اش را انجام داده است وظیفه ی اوست که مشکلات را در آن افق و در راسی که قرار گرفته ببیند و گوشزد کند با هر تدبیری که هست . یکی از تدابیری که رهبر معظم انقلاب در این سالها بکار بردند همین نام گذاری سال است . سالهای ما به نام خرس و خروس و خوک و  امثال این بود الان با این نام گذاری یک هدفی را برای ما مشخص کرده اند هدفمند کرده اند  که دولتمردان ما باید چه راهی را پیش رو بگیرند کجا باید بروند چه مصلحتی در آن سال در آن زمان به نفع ملت و دولت و نظام اسلامی است . ما مردمی هستیم که محبت حضرت علی (ع) و اولاد او در سینه های ماست باید بهترین باشیم ، بهترین هم حاصل نمی شود مگر اینکه راه درست را انتخاب کنیم و سطح زندگیمان را عوض کنیم و آن طوری که آنها می خواهند باشیم بشویم . کشوری که از نظر اقتصادی وابسته باشد ولی در عین حال خیلی از پتانسیل های یک کشور غربی را داشته باشد و در کوچکترین کارهایش دست به دامن استکبار و بیگانگان باشد این کشور هیچ وقت آباد و درست نمی شود . بر این مبنا است که رهبر معظم انقلاب در مشهد مقدس هم فرمودند و تشریح کردند این نشان دهنده ی این است که ما ارزش بالایی داریم و باید به آن جایگاه بالا در دنیا  برسیم .

ایشان امسال را هم به نام اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال نام گذاری کردند ، تولید و اشتغال هم که جزء دغدغه ی همه ی ماست چه دولت اسلامی باشد چه غیر اسلامی همگان به آن نیاز دارند.

در روایتی نبی مکرم اسلام (ص) فرمودند خوشا به حال ملتی که لباسش را خودش بدوزد ، شما نگاه کنید اگرهمین کفش و لباس تولیدش انحصارا در دست ملت خودمان باشد خیلی از مشکلات حل می شود و خیلی از جوانان ما مشغول به کار می شوند  صنعت نساجی ما تحت الشعاع صنعت نساجی چین از بین رفته است  صنعت کیف و کفش ما (که همه هم نیاز داریم) تحت الشعاع کشورهایی که اصلا اعتقاد به خدا ندارند از بین رفته است ، کیف و کفشی که چرمش را خودمان داریم ، امکاناتش را داریم (با یک کشور چهار فصل کامل) ، کفاش ما که کفش را تولید می کند و نمی تواند بفروشد چون ملت ما به دنبال یک برند خارجی هستند تا از آن برند استفاده کنند خب این کفاش چه باید بکند در این برنامه های تلویزیونی مستند دیده ایم که چه تعداد کارگاه و کارخانه با تعداد زیادی کارگر تعطیل شده اند و کارگران بیکار شده اند ، چرا ؟ چون برند ضعیف و بی کیفیت چینی و غیر چینی آمده و جای صنعت کیف و چرم و پوشاک ما را گرفته و در بقیه موارد هم همینطور ، درست است که در بعضی از صنایع مثل هواپیمایی و غیره نا توان هستیم و نمی توانیم تولید داشته باشیم ولی در صنایع دیگر توانایی داریم .

برای این که زمینه های مناسب برای تولید و اشتغال فراهم شود دو دستور العمل است که در فرمایشات مقام معظم رهبری به آن اشاره شده است ، یکی دولت است که دولت باید یک تسهیلاتی برای تولید صورت دهد که ظاهرا اتفاقاتی در حال انجام است و هنوز به آن فضایی که در کشور انتظارش را داریم نرسیده اند ، دولت باید تصحیلات تولید را فراهم کند و جلوی قاچاق و غیر از قاچاق واردات بی رویه ی ای که می آورند و بعضا هم متصل به دولت است را هم بگیرد ، (وارداتی که ما نیاز نداریم) ، این وظیفه ی دولت است که زمینه ی تولید را ایجاد کند ، جلوی قاچاق را بگیرد و از واردات بی رویه ی محصولاتی که در داخل کشور می توانیم برای آن برنامه ریزی داشته باشیم  و تولید کنیم را بگیرد . وقتی آن کفاش ما و کارگاه کفاشی ما ببید که کفشش در کشور خریدار دارد و کسی در مقابلش نیست در نتیجه با نظارت کیفت آنها تولید می کند و کارگاهش را اضافه می کند و دستگاهها ی مدرن می آورد ، و کارگر هم کار می کند . وظیفه ی مردم هم استفاده از کالاهای ایرانی است ،( بگردیم دنبال کالاهای با کیفیت ایرانی ).

مگر این فضایی که بین الملل برای ما ایجاد کردند و در نتیجه به جای پول محصولات خودشان را به شکلی به دولتمرادن ما قالب کردند ، قبلا چنین حالتی بود؟ ، مردم اگر به دنبال یک کفش می گشتند ، دنبال یک کفش با کیفیت ایرانی می گشتند ، همین کفش ملی خیلی شعبه داشت که همه از بین رفت ، شرکت هایش را انبارهای سایپا کرده اند چون مدیریت نشد و از بین رفت .

اگر نکاتی که گفته شد اتفاق بیافتد یک کشور موفق داریم ، وگر نه بیکاری روز افزون است این همه دانشگاه هایی که دانشجویان فارق التحصیل دارند و می خواهند بیرون بیایند به دنبال شغل هستند ، چه کسی می خواهد اینها را تامین کند (یک پدر بازنشسته خرج چند نفر و بیکار را باید بدهد) ، مردم هم باید یک رغبتی داشته باشند برای این اوضاع . محور صحبت های مقام معظم رهبری راه و هدفی را نشان می دهد که ما اگر به آن بپردازیم ان شا الله که یک کشور سربلند خواهیم داشت .

خطیب نماز جمعه ی مهرشهر در خصوص سالروز ولادت امام محمد باقر (ع) هم تصریح کرد :

ولادت امام محمد باقر (ع) را در پیش رو داریم ، ایشان باقر العلوم هستند یعنی در واقع شکافنده ی علم است و این لقبی است که پیامبر اکرم (ص) به اوداده است و به جابر انصاری فرمودند سن و عمر تو به جایی می رسد که به یکی از فرزندان من میرسی که او شکافنده ی علم است وقتی به او رسیدی سلام من پیغمبر  را به او برسان . ما از دینمان ، از این احکام و سفارشها و روایتهایی که در اسلام داریم بخشی از آن  مدیون امام محمد باقر (ع) است .امیدورایم همه ی ما به یک مرحله ای برسیم که رنگ و لعاب زندگی حضرت علی (ع) و اولاد او و رنگ اهل بیت (ع) رنگ زندگی ما باشد ؛ لذا توصیه می شود در شب ولادت ایشان جشن های باشکوه در نظر گرفته شود و واعظین و مادحان اهل بیت (ع) در جهت شناخت بیشتر ایشان در مراسمات برنامه ریزی کنند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ ﴿۱ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ ﴿۲ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الأبْتَرُ ﴿۳

اخبار
ارتباط با امام جمعه