شنبه 1395/11/2 - 5 : 23
مشخصات امام جمعه
علی اکبر وثوقی
علی اکبر وثوقی
كمال شهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/24
خطبه های کمالشهر

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ‌

نماز جمعه کمالشهر

24 دی 1395

ایراد خطبه های نماز جمعه کمالشهر توسط امام جمعه محترم حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای وثوقی

خطبه ی اول

خطیب جمعه فرمودند :

در ادامه بحث معاد و موضوع تنظیم وصیتنامه عرض کردیم از جمله کارهایی که در تنظیم وصیت نامه باید رعایت شود پرداختن حق الناس است

از پیامد های حق الناس یکی اینکه مانع استجابت دعا می شود. همچنین مانع عبور انسان از پل صراط می شود .

از امام باقر (ع) فرمودند: اولین قطره خون شهید، کفاره گناهان اوست مگر دِین، که کفاره آن ادای آن است

اوّل قطره من دم الشّهید کفّاره لذنوبه الّا الدّین فانّ کفّارته قضاءه

رسول گرامی اسلام (ص) از اصحابشان پرسیدند: آدم فقیر و بیچاره چه کسی است ؟ گفتند کسی که ندارد و دستش به سوی دیگران دراز است . رسول خدا فرمودند: خیر ، بیچاره آن کسی است که هنگام ورود به محشر  نماز ، روزه ، زکات بسیار داشته باشد اما به شخصی بدهکار باشد. در آن هنگام آنقدر از  ثواب های او کم میشود تا بدهی اش تمام شود ، حتی تا زمانی که اگر ثوابی برایش نمانده باشد ، از گناهان شخص طلبکار به گناهانش اضافه می شود تا دِینش تمام شود .

انسان تا زمانی که در  دنیا نفس دارد ، باید به این مسئله رسیدگی کند و  حق الناس برگردن نداشته باشد .

یکی دیگر از پیامدهای حق الناس عدم اجازه ورود به مسجد است . رسول خدا (ص) فرمودند: خداوند امر کرد ای برادر انظارکنندگان ، به امتت بگو وارد خانه های من نشوید ، تا وقتی که به گردن آنها مظلمه ای هست .بدرستی که تا وقتی که در مسجد است و در حال نماز است برای او لعنت نوشته می شود تا زمانی که دِینی بر گردن او باشد .

حتی پیامبر(ص) فرمودند: اگر کسی با حق الناس از دنیا رفت ، کسی حق نماز خواندن بر جنازه ی او را ندارد تا دِینش ادا شود.

یونس ابن عبدالرحمن از امام صادق (ع) سوال کرد: شنیده ام مردی از انصار که دِینی برگردن داشت از دنیا رفت اما رسول خدا بر او نماز نخواند ، رسول خدا فرمودند : کسی حق ندارد بر او نماز بخواند تا دیونش ادا شود ، در آن هنگام امام علی (ع) فرمودند من ضامن می شوم که حق این میت را بدهم . آنوقت بود که رسول خدا (ص) بر ای آن میّت نماز خواندند.

امام خمینی (ره) به فرزندشان فرمودند: سعی کن با حق الناس از این جهان نروی ، که بسیار سخت است .

در قیامت ، با خداوند روبرو شدن و با خداوند حساب و کتاب داشتن بسیار ساده تر است تا با مردم حساب داشتن چون خداوند الرحم الراحمین است .

والسلام و علیکم و رحمته الله و برکاته

خطبه دوم

امام جمعه کمالشهر در خطبه دوم بعد از حمد و ثنای پروردگار و درود و سلام بر پیامبر و آل پیامبر (صلوات الله علیهم اجمعین ) و  توصیه به تقوای الهی فرمودند:

پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند: اَتقَى النّاسِ مَن قالَ الحَقَّ فيما لَهُ و َعَلَيهِ؛ باتقواترين مردم، كسى است كه در آنچه به نفع يا ضرراوست،حق رابگويد.

  • تشکر می کنیم از بیانات دکتر کولیوند ، این نماینده ولایی و ارزشی مردم البرز در مجلس. امیدواریم همه کسانی که در هر سنگری هستند و خدمت می کنند ، خداوند توفیقاتشان را روز به روز اضافه کند .

 

  • در هفته ای که گذشت ، نظام اسلامی ما یکی از استوانه های خود را از دست داد . انصافا تکریم و تجلیل کم نظیری از این مرد بزرگ شد ،از مردم عزیز و ولایتمدار و همه اقشار و گروه ها و خصوصا از مردم کمالشهر تقدیر و تشکر می کنیم . این تجلیل و تکریم،  تقدیر از یک عالم دینی و  یک مجاهد فی سبیل الله بود.  کسی که قبل از انقلاب تمام شکنجه های قرون وسطایی رژیم ستمشاهی را به جان خرید . انسانی خستگی ناپذیر که بعد از انقلاب هم علی الدوام در خدمت اسلام و مسلمین بود.

نکاتی که از این تجلیل می توان دید و به آن توجه داشت اینکه اولا آقای هاشمی از مردم جدا نبود ، در میان مردم بود و عمر خود را وقف خدمتگزاری به مردم کرده بود و مردم ما هم قدر شناس هستند . امام علی (ع) فرمودند : به شکلی زندگی کنید که اگر مُردید مردم برای شما اشک بریزند و اگر هم زنده بودید ، از شما جدا نشوند و واقعا هم آقای هاشمی(ره) مصداق همین کلام نورانی بود.

دوم اینکه آقای هاشمی(ره) همراه با ولایت بودند. در زمان امام با امام بودند و در زمان رهبری هم با  رهبری . آشنایی ایشان با رهبری در بین الحرمین شروع شد و این خود دارای نکته ای است ،چرا که مثل حضرت ابوالفضل العباس (ع) که برای امام حسین (ع) مانند بازویی پر توان بودند ، ایشان نیز برای رهبری مانند بازویی بودند که به ایشان کمک می کردند . آقا فرمودند هیچکس برای من نمی تواند مانند آقای هاشمی(ره) باشد . عاش سعیدا و مات سعیدا

  • 27دی ماه سالروز شهادت نواب صفوی و یاران با وفایشان است. قرآن کریم گاهی تقوا را ملاک می داند ، گاهی علم را ملاک می داند ، گاهی مجاهدت فی سبیل الله را ملاک می داند و گاهی نیز پیشگامی را ملاک می داند .آنهایی که قبل از فتح مکه جانفشانی کردند با آنهایی که بعد از فتح مکه وارد شدند ، هیچوقت یکسان نبودند و نیستند . واقعا این شهدای مئتلفه نیز  جزو کسانی بودند که درسال 42 حسن علی منصور را به هلاکت رساندند و مردم را نجات دادند و آنها جزو کسانی هستند از پیشگامان هستند. السابقون السابقون ، اولائک المقربون .علو درجات را برای این شهیدان از خداوند متعال مسئلت داریم.

 

  • 29 دی ماه روز غزه است . آنچه را که باید گفت راجع به مقاومت غزه ، علی رغم  پشت سر گذاشتن جنگ های زیاد هنوز هم مردم غزه در محاصره هستند و این جای ننگ است برای کنفرانس اسلامی و برای حقوق بشر که این مردم هنوز در حبس می مانند و فریاد این مظلومان را کمتر کسی است که بشوند تا فرصتی باشد برای رژیم غاصب صیهونیستی که به هر جنایتی که میخواهد دست بزند اما کمک ها و بیداری مردم می تواند امید بدهد به مردم فلسطین تا آنها را زنده نگه دارد .

üدر دی ماه و بهمن ماه شاهد پیروزی های متعددی هستیم.  19 دی ماه اغاز جنبش مردم قم در دفاع از ولایت بود.  26 دی ماه شاه ملعون از این کشور فرار کرد  12 بهمن سالروز ورود امام خمینی (ره) به میهن و 22 بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی می باشد . امیدواریم عزیزان ، کسبه ، ادارات ،بازار به پیشواز مراسم دهه ی فجر بروند که کاری بود کارستان و کاری بسیار بزرگ و خدایی انجام شد. و امیدواریم مردم به میدان بیایند و اینروز را گرامی بدارند .

 

والسلام و علیکم و رحمته الله و برکاته

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه