چهارشنبه 1396/7/26 - 12 : 11
مشخصات امام جمعه
علی اکبر وثوقی
علی اکبر وثوقی
كمال شهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/21
حسن عاقبت و سوء عاقبت از منظر قرآن و روایت

 

                                                                                                       

خطبه های نماز جمعه حضرت حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر وثوقی امام جمعه محترم کمالشهر21مهر 1396

خطبه ی اول :

امام جمعه کمالشهر در خطبه اول بعد از حمد و ثنای پروردگار و درود و سلام بر پیامبر و آل پیامبر (صلوات الله علیهم اجمعین ) و  توصیه به تقوای الهی فرمودند:

در ادامه بحث معاد اولین موضوعی که اشاره شد تنظیم وصیت نامه بود .

دومین نکته ای که  اشاره شد حسن عاقبت و سوء عاقبت است ، بعضی ها عاقبت بخیر از دنیا می روند بعضی ها عاقبت به شر از دنیا می رند .

 یکی دیگر از عوامل سوء عاقبت  تکبر و غرور می باشد .

یکی ازصفات و ویژگی های منفی و خبیثه ای که در وجود بعضی از انسان هاست و جزو رذائل اخلاقی محسوب می شود و می تواند او را از مسیر حق دور کند و موجب شقاوت و بدبختی انسان شود مساله تکبر و غرور است .

می فرمایند : علمای علم اخلاق فرموده اند مهم ترین نکته تربیتی که از داستان ابلیس و آفرینش انسان که در سوره های مختلف قرآن آمده که موجب سوء عاقبت او شد مساله تکبر و غرور است .

می دانیم که ابلیس از فرشتگان نبود بلکه همان گونه که در قرآن شریف می فرمایند :

کان من الجن

 «شیطان از طایفه ی جن بود »

 ولی آنچنان مقام یافت که در سایه اطاعت از فرمان خدا در صفوف فرشتگان قرار گرفت حتی بعضی ها می گویند شیطان معلم فرشتگان بود و طبق آنچه که از خطبه ی قاصعه در نهج البلاغه استفاده می شود این است که هزاران سال شیطان خداوند را اطاعت کرد ، ظاهرا شش  هزار سال که اگر به سال نوری حساب کنیم که هر یک روزش را می فرمایند 50000 سال است اما همه ی این مقامات را بخاطر لحظه ای تکبر و غرور از دست داد و آنچنان گرفتار تعصب و لجاجت و خود پرستی شد که حتی در برابر این نافرمانی توبه هم نکرد تاجایی که قسم یاد کرد تمام بنده های الهی را از مسیر راست دور کند و نگذارد بنده ای سالم از این دنیا برود .

استکبار و غرور ،آتش سوزان وحشتناکی است که دامن برخی از انسان ها را می گیرد ، چطور شعله ی آتش یک لحظه اموال انسان را نابود می کند ، غرور و تکبر هم از صفاتی است بدتر از آتش ، شاید آتش می خواهد مالی را بگیرد ساعت ها به طول بکشد اما غرور و تکبر و بعضی از این صفات رذیله یک آن ، یک لحظه تمام اعمال و نیت انسان را می سوزاند و لذا امیر المؤمنین در خطبه قاصعه از ابلیس به عنوان «عدو الله » یاد می کند .

امیرالمؤمنین می فرمایند: امام المتعصبین و سلفُ المتکبرین خطبه 192  شیطان پیشوای متعصبین لجوج و سرسلسله ی متکبران عالم هست .

در قرآن می فرماید :

فَسَجَدَ الْمَلاَئِکَةُ کُلُّهُمْ أَجْمَعُونَ‌ (73)   پس تمام فرشتگان بدون استثنا سجده کردند مگر ابلیس

نکته دوم :    در رابطه با این صفت رذیله باید عرض شود که ، مذمت تکبر در آیات و روایات ما هست  .

نمونه های فراوانی است  مثلا در سوره نساء آیه (18) وَ لاَ تُصَعِّرْ خَدَّکَ لِلنَّاسِ وَ لاَ تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحاً إِنَّ اللَّهَ لاَ يُحِبُّ کُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ

و هرگز به تکبّر و ناز از مردم (اهل نیاز) رخ متاب و در زمین با غرور و تبختر قدم بر مدار، که خدا هرگز مردم متکبر خودستا را دوست نمی‌دارد.

 نبی اکرم  اسلام فرمودند : لا يَدْخُلُ الْجَنَّةَ مَنْ كَانَ فِي قَلْبِهِ مِثْقَالُ ذَرَّةٍ مِنْ كِبْرٍ.

 رسول خداوند فرمودند ؛ در برابر آدم های متواضع تواضع داشته باشید چون تواضع از نوعی عبادت است و در مقابل آدم های متکبر، شما هم مغرور باشید .

رسول الله صلی الله علیه و آله فرموده اند :

تَواضَعُوا مَعَ المُتَواضِعینَ فَإنَّ التَّواضُعَ مَعَ المُتَواضِعینَ صَدَقَةٌ وَتَكَبَّرُوا مَعَ المُتَكَبِّرینَ فَإنَّ التَّكَبُّرَ مع المُتَكَبِّرینَ عِبادَةٌ


با مردم متواضع، فروتنی كنید كه تواضع در مقابل متواضعین صدقه است و تكبر كنید با متكبرین كه تكبر كردن با متكبرین عبادت است.
بحار الانوار، ج75، ص94.

نکته سوم :

اقسام تکبر

  1. تکبر در مقابل خدا

يَا أَيُّهَا الْإِنْسَانُ مَا غَرَّکَ بِرَبِّکَ الْکَرِيمِ‌ (6)

ای انسان، چه باعث شد که به خدای کریم بزرگوار خود مغرور گشتی (و نافرمانی او کردی).

 

چون پول داری ؟ مقام داری ؟ قدرت داری ؟

نباید مغرور باشیم حتی در مقابل دشمن نباید مغرور باشیم ، این غرور ما را به زمین می زند و مسلمان ها صدر اسلام در برخی موارد بخاطر همین غرور در بعضی جنگ ها شکست خوردند .

در مقابل دشمن ایستادن یک وظیفه است و احساس پیروزی و احساس غرور بکند این غرور انسان را زمین می زند .

کمیل این زیاد فرمودند ؛ شبی با حضرت امیر المؤمنین قدم می زدیم تا اینکه از داخل خانه ای صدای گریه و مناجات به گوش می رسد .

می گوید من تحت تاثیر مناجات و حالات این شخص قرار گرفتم اما علی (ع) به من گفت گول این مناجات رانخور تا اینکه  در پایان جنگ خوارج و نهروان حضرت میان کشته ها قدم می زد که به کشته ای رسید و شمشیرشان را روی سینه ی یک فرد گذاشت و گفت کمیل این همان عابدی است که امروز به جنگ امام زمانش آمده .

  1. تکبر در برابر انبیا الهی
  2. تکبر در برابر بندگان خدا

خطبه دوم :

امام جمعه کمالشهر در خطبه اول بعد از حمد و ثنای پروردگار و درود و سلام بر پیامبر و آل پیامبر (صلوات الله علیهم اجمعین ) و  توصیه به تقوای الهی فرمودند:

به جمله ای از فرمایشات امیرالمؤمنین درباب تقوا اشاره ای داشته باشم که امیدوارم این کلام نورانی هم برای شنونده و هم برای گوینده مفید باشد .

امیرالمؤمنین (ع)جمله ای دارند که می فرمایند ؛ زبان یک درنده ای است که اگر رهایش کنی هم خودت را میدرد و هم دیگران را ، همچنین گفته ی پیامبر بزرگ اسلام

‘   يُعَذِّبُ اللَّهُ اللِّسَانَ بِعَذَابٍ لَا يُعَذِّبُ بِهِ شَيْئاً مِنَ الْجَوَارِحِ    

خداوند! زبان را عذابى دهد كه هيچ يك از اعضاى ديگر را چنان عذابى ندهد

همین زبان به فرشته های عذاب شکایت می کند که چرا این همه مرا عذاب میکنید ، فرشته ها می گویند از تو حرفی صادر شد ، دو طایفه بهم ریختند ،بخاطر تو زن و مردی از هم جدا شدند .

می گویند هر صبح که انسان ازخواب بر می خیزد از همه ی اعضای بدن می پرسد حالتان چطور است آنها هم به زبان حال می گویند اگر تو بگذاری ما راحتیم تو هستی که ما را عذاب می کنی .

در خطبه ی دوم چند تا تذکر است

به روایتی 25 ماه محرم روز شهادت سید الساجدین زین العابدین می باشد در دوران 34 ساله امامت امام سجاد سخت ترین و خفگان ترین دوران بود که یک سال بعد از واقع کربلا ، یزید ملعون درآن واقعه حره در مدینه 3 شبانه روز مال و ناموس و جان مردم را مباح کرد از مردم اقرار گرفت که اگر کسی می گفت من بنده یزید هستم او را آزاد می کرد .

کسی جرات نداشت بگوید من بنده ی خدا هستم .

دوم آتش زدن خانه ی خدا و سوزاندن بیت الله الحرام بود .

مروان لعنت الله مقابل چشمان امام سجاد به روی منبر وجود امیرالمؤمنین را لعن می کرد .

امام سجاد خیلی به اسلام خدمت کرد ما باید ایشان را بهتر بشناسیم خصوصا با مطالعه صحیفه سجادیه که حتی وقتی آن عالم غربی در برابر یک خطبه از خطبه های امام سجاد قرار گرفت زانوی ادب می زند و می گوید دنیا چنین کلامی بعد از قرآن و بعد از فرمایش امیرالمؤمنین ندیده .

اشاره ای داشته باشیم به قصه ی ترامپ که این مردک روانی دارد رجز می خواند که امشب باید ببینیم که چه غلطی می خواهد انجام بدهد .

در این راستا باید عرض بکنم که ایران اسلامی از روز نخست شاهد دیوانگی های این نمونه انسان ها بوده ، خدا رحمت کند امام بزرگوار ما را که گفته اگر ما را تحریم بکنند ما اهل ماه رمضان هستیم ، روزه می گیریم اگر ما را تهدید بکنند ما مثل سید شهدا می ایستیم ولی زیر بار تهدید نخواهیم رفت .

نکته ی دیگری که باید به آن اشاره بکنم این است که همان طور که امام خمینی و رهبر انقلاب به آن اشاره کرد این است که آمریکا قابل اعتماد نیست و همین برجام بصیرت مردم ما را افزایش داد و حتی بیرون از این مرز ها هم حتی کشور های اروپایی فهمیدند که آمریکا قابل اعتماد نیست .

در عرصه ی داخلی هم ما تشکر می کنیم دولت و ملت هم صدا در جهت دفاع از ارزش ها خصوصا سپاه پاسداران که لباس مقدس عاشورا را به تن دارند .

باید بگوییم که امروز واقعا اگر سپاه نبود یک نفر هم حتی در کشور های اروپایی از دست داعش در امان نبودند .

ارتباط با امام جمعه