پنج شنبه 1396/6/2 - 40 : 5
مشخصات امام جمعه
علی اکبر وثوقی
علی اکبر وثوقی
كمال شهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/20
وقتی انسان به مسلمانی تهمت می زند، آبروی آن مسلمان مانند نمکی است که در آب ذوب می شود و از بین می رود

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ‌

                                          نماز جمعه کمالشهر                                         

20 اسفند 1395

ایراد خطبه های نماز جمعه کمالشهر توسط امام جمعه محترم حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای وثوقی

خطبه ی اول

امام جمعه کمالشهر در خطبه اول بعد از حمد و ثنای پروردگار و درود و سلام بر پیامبر و آل پیامبر (صلوات الله علیهم اجمعین ) و  توصیه به تقوای الهی فرمودند:

در ادامه بحث معاد به مسئله تنظیم وصیت نامه رسیدیم و عرض کردیم وصیت نامه برای این است که اگر حقوقی برگردن انسان است ، یا در زمان حیاتش و یا در زمان مماتش ادا بکند . این حقوق هم دو دسته بود . حق الله و حق الناس .

عرض کردیم حق الناس نیز بر سه دسته تقسیم می شود : حق الناس  مالی - حق الناس اخلاقی و ارزی - حق الناس اعتقادی و دینی

در خصوص حق الناس ارزی و آبروی و اولین مصداق آن غیبت بود و اگر به وسیله غیبت آبروی مسلمانی  ریخته شود انسان مسئول است و باید پاسخگو باشد . یکی دیگر از مصادیق حق الناس ارزی و آبرویی تهمت زدن به برادر و یا خواهر مسلمان است.علمای علم اخلاق اینچنین  بیان می کنند که اگر انسان در غیبت فردی صفتی از او را نام ببرد ، اگر این صفت در او باشد غیبت است و اگر این صفت در او وجود نداشته باشد تهمت است . و تهمت هم از گناهان نابخشودنی است به ویژه اگر تهمت به مومنین و افراد پاکدامن باشد.

روایاتی است از امام صادق(ع) در کتاب کافی جلد دوم صفحه 361 که می فرماید: اِذا اتَّهَمَ المؤمنُ أخاهَ انماثَ الایمانُ مِن قلبِهِ کما یَنماثُ المِلحَ فی الماءِ . وقتی انسان به مسلمانی تهمت می زند، آبروی آن مسلمان مانند نمکی است که در آب ذوب می شود و از بین می رود ، همین طور آبروی مومن نیز از بین می رود .نکته مهم این است که در روایات وارد شده است از مجالس و مراکز تهمه و مورد اتهام پرهیز بکنید . نه تنها نباید به یکدیگر تهمت زد حتی ورود یک فرد مسلمان به محل و مکانی که احتمال است آبروی آن شخص یا خانواده از بین برود ، انسان باید پرهیز بکند و به عبارتی از مراکز تهمه انسان باید دوری بکند . مثلا اگر انسان به خانه ای که لانه ی فساد باشد ولو برای امر به معروف و نهی از منکر باشد ، وقتی انسان متهم به فساد می شود باید از آن پرهیز بکند . یا به عبارت فنی تر یک انسان مسلمان ،مومن و  یک شهروند ایرانی وقتی که به سفارت خانه ای مثل انگلیس رفت و آمد می کند ، مورد اتهام قرار می گیرد.خصوصا اگر انسان یک وجهه اجتماعی و دینی داشته باشد ، عالم باشد ، سمت و مسئولیتی داشته باشد بشتر مورد تهمت و سوءظن مردم قرار می گیرد. پیامبر مکرم اسلام ، فرمودند : اولی الناس بالتُّهمة مَن جالَسَ اهل التُّهمه

سزاوار ترین مردم به تهمت آن کسی است که با اهل تهمت همنشین می شود.

وقتی که یک سفارت خانه و یا مرکز و یا انسانی همیشه مورد سوال است و علامت سوال روی او وجود دارد ، رفتن به خانه او و ارتباط و معامله با او انسان را مورد تهمت قرار می دهد.

علقمه مى‏گويد: من خدمت امام صادق  عليه‏السلام رفتم و عرض كردم: آقا! پشت سر ما خيلى حرف‏هاى بد مى‏زنند تا حدى كه:

 «يَنْسُبُونَنَا إِلَى عَظَائِمِ الْأُمُورِ وَ قَدْ ضَاقَتْ بِذَلِكَ صُدُورُنَا»

 يابن رسول اللّه! سينه‏ام تنگ شده و دلم گرفته است!

امام صادق  عليه‏السلام فرمود: اى علقمه! واقعاً مى‏خواهى تمام مردم دوستت داشته و پشست سرت حرف نزنند؟ اصلاً امكان ندارد،

 «مِمَّا لَمْ يَسْلَمْ مِنْهُ أَنْبِيَاءُ اللَّهِ وَ رُسُلُهُ وَ حُجَجُ اللَّهِ»

 زبان جنسى است كه از شر آن انبيا و ائمه  عليهم‏السلام و اولياى الهى در امان نبودند.

  «أَ لَمْ يَنْسُبُوا يُوسُفَ  عليه‏السلام إِلَى أَنَّهُ هَمَّ بِالزِّنَا»

   آيا به يوسف صديق و محسن و صابر و متوكل و نبى خدا ـ كه همه اين اوصاف در قرآن مجيد آمده ـ تهمت زنا نزدند؟!

اى علقمه! مگر زبان نبود كه آمد و گفت: مى‏دانى چرا ايوب مبتلا به اين همه بلا شده؟ از بس كه گناه كرده مبتلا گشته است، اگر آدم خوبى بود كه اين همه بلا بر او نازل نمى‏شد؟!

اى علقمه! مگر داود  عليه‏السلام پيامبر خدا نبود؛ با اين زبان به او تهمت زدند كه كبوتر بازى مى‏كرد، چشمش به زن همسايه افتاد، شوهر آن زن را با يك خنجر كشت و بعد آن زن زيبا را گرفت.

اى علقمه! مگر زبان مردم نبود كه مى‏گفتند: موسى بچه‏دار نمى‏شود.

آيا زبان مردم نبود كه همه فرستادگان الهى را ساحر خواندند؟

آيا زبان مردم نبود كه گفتند: مريم  عليهاالسلام، نعوذ باللّه به يك نجارى زنا داده و عيسى به دنيا آمده، ولى چون آدم خوبى است، خدا او را پيغمبر كرده است؟

آيا زبان مردم نبود كه در شام امام زين العابدين  عليه‏السلام را خارج از دين دانستند؟

آيا زبان مردم نبود كه پيغمبر  صلى‏الله‏عليه‏و‏آله را شاعر و مجنون خطاب مى‏كرد؟

آيا زبان مردم نبود كه روزى در مدينه گفتند: پيغمبر اسلام يك بار زن زيد بن حارثه را ديده و عاشق او شده و آنقدر پيش زيد تبليغ سوء كرد تا زيد زنش را طلاق داد و بعد با او ازدواج كرد!

بعد امام صادق  عليه‏السلام اشك ريخت و فرمود: اى علقمه! مى‏دانى اين مردم با زبانشان چه بلايى بر سر اميرالمؤمنين  عليه‏السلام آوردند؟! كارى كردند كه بابايم اميرالمؤمنين  عليه‏السلام آرزوى مرگ كرد.

يك روز اميرالمؤمنين  عليه‏السلام از مسجد بيرون آمد و مالك را صدا زد و فرمود: مالك! خيلى دلم گرفته است، بيا برويم خانه ما، با هم رفتند به خانه حضرت، اميرالمؤمنين  عليه‏السلام از مالك سؤال كرد كه اى مالك! من آدم بدى هستم؟ مالك!  همينطور متحيّر ماند كه اين چه سؤالى است، چرا قلب مرا آتش مى‏زنيد؟

حضرت فرمود: اگر تو تصديق مى‏كنى و قبول دارى، پس چرا مردم اينقدر پشت سر من حرف مى‏زنند؟ مگر من چه كرده‏ام؟

طريق باز كردن راه معراج، سلامت زبان است.

زبان مثل تیغ دودم است . گاهی انسان را به سمت بهشت می کشاند و کاهی به سمت جهنم.

روایت است مبتلا ترین مردم فردای قیامت کسانی هستند که اختیار زبانشان را نداشتند و راحت و آزاد به مردم تهمت می زنند ، دروغ می گویند و افترا می بندند . از خدای متعال می خواهیم که ان شاءالله ما را از تمام صفات رذیله مبرا و منزه بگرداند خصوصا از صفت زشت تهمت .

والسلام و علیکم و رحمته الله و برکاته

خطبه دوم

امام جمعه کمالشهر در خطبه دوم بعد از حمد و ثنای پروردگار و درود و سلام بر پیامبر و آل پیامبر (صلوات الله علیهم اجمعین ) و  توصیه به تقوای الهی فرمودند:

امیر المومنین علی (ع) در نهج البلاغه در مورد تقوا می فرمایند : اَلتَّقوی تُعِزُّ

تقوا انسان را عزیز می کند . بر خلاف بی تقوایی که انسان را خار و ذلیل می کند . انسان با تقوا و انسان مومن هم پیش خدا عزیز است و هم پیش خلق خدا عزیز است و همه جا آبرو دارد . اما وقتی انسان تقوا نداشت هم از چشم اهل دین می افتد و نیز دیگر حرفش مورد اعتبار جامعه نیست . درهمه ی ابعاد شیطان سعی می کند انسان را فریب بدهد و بهترین توشه برای انسان در قیامت تقواست.

  • بحمد اله در سال گذشته بانوان این شهر در حوزه علمیه حضرت ام البنین (س) خوب درخشیدند ، تحصیلات عالیه خیلی خوبی داشتند و به وسیله امام جمعه بزرگوار قبلی ،  جناب آقای حجت الاسلام خالق پرست که سالیان سال تلاش کردند که این حوزه پابگیرد و این حرکت ان شاءالله ادامه خواهد داشت تا بانوان محترم از علوم اسلامی استفاده برده و بهرمند گردند .
  • در آخر سال مرسوم است ضعفا ، فقرا و مستمندان ، مراجعاتی داردند و از محسنات مردم اسلامی همین است که  سفره هاشان همیشه باز بوده و در شادی ها و غم های مردم همیشه سهیم هستند. این روز و این هفته نیکوکاری را گرامی میداریم .
  • راهیان نور یک سفر معنوی است ، یک سفر زیارتی است . سفری است که انسان را متحول می کند. رییس موزه ی جنگ فرانسه تعریف می کند ، هنگامی که به ایران آمده بود . وقتی وارد شلمچه شد ، گفت این زمین با انسان حرف می زند . اگر این قطعه زمین در فرانسه بود ما هر صبح و شام این زمین را زیارت می کردیم. قطعه هایی از بهشت در زمین وجود دارد.وجب به وجب این زمین به انفاس شهداست و مدفن پاک آنهاست . شهدای گمنام پیش خدا آبرودارند و پیش خدا عزیز هستند .اگر شهر ما امام زاده ندارد ، اینها کمتر از آن نیستند. شهدا خون پاک خودشان را فدا کردند ، هر صبح شام حضرت ولیعصر (عج) به آنها سلام می دهد. که آنها اگر در واقعه کربلا بودند قطعا جزو خط شکنان لشگر سید الشهدا (ع) بودند.
  • فلسفه ی خبرگان رهبری یکی انتصاب رهبری است برای روز مبادا و یکی هم ذخیره باشد برای روزی که ان شاءالله در جهت پیشبرد اهداف انقلاب و حفظ دستاورد های انقلاب خبرگان رهبری همیشه در صحنه بوده و خواهد بود و در پاسداری از قانون اساسی وظایف خود را به نحو احسن انجام می دهد. باید اشاره داشت که کار سومی که در سالهای گذشته توسط خبرگان رهبری انجام شده و می شود ،  در مطالبات حقوق مردم همیشه  در خط مقدم بوده اند . اخیرا نیز در نشستی که با سران قوا داشتند ، مشکلات مردم را به گوش مسئولین رساندند. و آنهم دو دغده بسیار مهم یکی معیشت مردم ، کسب و کار و بیکاری جوانان.واقعا چه کسی هست که مشکلات مردم را نشنود و احساس رنج نکند ؟ چه کسی هست که مسائل بیکاری جوانان را بشنود و اما باز انسان احساس رنج نکند . همه باید در صحنه باشند خصوصا اشاره ای که خبرگان رهبری داشتند به مسئله ی فضای مجازی که متاسفانه  امروز تبدیل به یک قتلگاه شده برای زدودن هویت مرد برای تخریب افراد ، برای تخریب هویت دینی و اخلاقی مردم . برای تخریب بنیان خانواده.
  • این چه ادبیاتی است که مسئولان ما میگویند نمیشود فضای مجازی را کنترل کرد . دولت چین با جمعیت یک میلیارد نفر فضای مجازی خود را کنترل کرده است .بعضی از کشور های غربی خیلی راحت فضای مجازی را کنترل کرده اند. هرکسی به خودش اجازه بدهد که دین مردم ، اخلاق مردم و ادبیات مردم را زیر سوال ببرد دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود. چرا بعضی ها بی تفاوتند؟ بعضی ها متاسفانه فقط فکرشان شده نگاه کردن به مسائل سیاسی آنهم از یک زاویه خاص به مسائل کشور. یک مسئول باید جامعه نگر باشد . باید عمیقا به مسائل جامعه نگاه بکند .
  • در آستانه شهادت گونه حضرت ام البنین (س)  همسر با وفای امیر المومنین علی (ع) که غصه برای انسان مومن چیزی کمتر از شهادت نیست . با وجود اینکه درباره این بانوی بزرگوار فضایل زیادی مثل شجاعت ،  نجابت ، پاکدامنی ، صبوری و ادب اما جدای همه اینها ایشان مادر چهار شهید بود و روز وفات ایشان را روز مادر شهیدان و همسر شهیدان نامیده اند و این روز را گرامی میداریم .همچنین روز شهادت این بانو را روز بنیاد شهید نیز نامیدند. یکی از آثار گرانقدر امام خمینی(ره) بنیاد شهید است که بنیاد شهید نباید فقط به مسئله غذای جسم و مسکن آنها توجه خاصی شود. بلکه باید به غذای روح آنها نیز توجه شود ، به اخلاق آنها ، به ادب آنها ، به نجابت آنها تا می تواند باید توجه جدی داشته باشد . وهمه افتخار شهید این است که فرزندانی از او بجا بماند که فرزندانی با ادب ، با اخلاق و باایمان پرورش داده شود .
  • در پایان مقام معظم رهبری در سخنانشان اضعان داشتند که مسئولین اگر حرفی میزنند دقت بکنند که حرفی نزنند که دل دشمن را شاد کنند که خدایی نکرده جامعه ما دچار گرفتاری ضعف اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی است . آقا فرمودند برخی با اظهار ضعف اقتصادی دشمن را در در فشار بیشتر ترقیب می کنند.بله جامعه ما مشکل اقتصادی دارد . اما ملت ما می تواند با توکل بر خدا و اقتصاد مقاومتی مشکلات این کشور را حل و فصل بکنیم.
  • مجلس هم در خصوص حقوق های نجومی یک قدم نا میمونی برداشت که با نهیب مردم عقب نشینی کردند . حقوقهای 24 میلیونی را 17 میلیون و 13 میلیون کردند . برای مردم ما 5 میلیون و 10 میلیون و 20 میلیون موضوعیتی ندارد.بلکه حرف سر این است چرا یک معلم فرهنگی که در کشور یک میلیون و دویست هزار تومان حقوق می گیرد ، مسئولین به خود این اجازه دادند که به سرزبان ها این مسئله را جاری بکنند و طرح این مسئله خلاف عقل و مرومت است. در فلان شرکت اداری و دولتی گفته اند اگر حقوق نجومی به فلان مدیر داده نشود آنها از کشور می روند ، خوب بروند !مملکت ما که قهط الرجال نیست . جوانان لایق ، خلاق ومدیر در این کشور کم نداریم .چه کسانی 8 سال جنگ و دفاع مقدس را اداره کردند؟ چه کسانی بزرگترین چرخ صنعت را به کار انداختند؟ در صحنه ی هسته ای بالاترین مدیران ما بیشتر از 40 سال ندارند و  امروز دنیا را متحیر کرده.

کسی که دلش به دل غربی ها گره خورده و خانواده او در آنطرف آبها زندگی می کنند و چمدان چمدان پول بیت المال مسلمین را از اینجا برای آسایش فرزندانشان می فرستند ، دیگر دردی را حس نمی کنند آیا این همان معنای جامعه ی طبقاتی نیست ؟ که یک کارگر باید ماهی هشتصد هزار تومان حقوق بگیرد و یکی بیست و چهار میلیون ؟؟ امیدواریم که خداوند همه ی ما را از خواب غفلت بیدار بگرداند و ملت ما را در سایه توجهات حضرت ولیعصر (عج) محفوظ و مسون بدارد و به همه ی مدیران دلسوز ما که در راه آرمان های اسلام و انقلاب قدم برمی دارند موفق و موید بگرداند.

والسلام و علیکم و رحمته الله و برکاته

ارتباط با امام جمعه