چهارشنبه 1395/12/4 - 48 : 9
مشخصات امام جمعه
علی اکبر وثوقی
علی اکبر وثوقی
كمال شهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/29
ای کاش حد اقل از آن دختر محصل و یا از آن دختر ورزشکار یاد می گرفتید که بخاطر حجاب از اهدافشان سرباز زدند و حجاب را مقدم بر هدف خود دانستند

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ‌

                                          نماز جمعه کمالشهر                                         

29 بهمن 1395

ایراد خطبه های نماز جمعه کمالشهر توسط امام جمعه محترم حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای وثوقی

خطبه ی اول

امام جمعه کمالشهر در خطبه اول بعد از حمد و ثنای پروردگار و درود و سلام بر پیامبر و آل پیامبر (صلوات الله علیهم اجمعین ) و  توصیه به تقوای الهی فرمودند:

در ادامه بحث معاد به مسئله تنظیم وصیت نامه رسیدیم و عرض کردیم وصیت نامه برای این است که اگر حقوقی برگردن انسان است ، یا در زمان حیاتش و یا در زمان مماتش ادا بکند . این حقوق هم دو دسته بود . حق الله و حق الناس .

حق الناس نیز سه دسته است

حق الناس  مالی - حق الناس اخلاقی و ارزی - حق الناس اعتقادی و دینی

احتکار ، گرانفروشی ، کم فروشی ، غش در معامله ، ربا خواری ، رشوه خواری و سرقت از مصادیق حق الناس مالی است

حق الناس اخلاقی ، ارزی و آبرویی

در قرآن کریم در روایات اسلامی ده گناه ذکر شده که با آبروی مردم سروکار دارد و مرتکب این گناه بخاطر ضایع کردن حق الناس در پیشگاه خداوند مسئول است  و باید پاسخگو شد و با توبه تنها و استغفار در درگاه خداوند موجب برائت از ضمنه نمی شود .

از جمله مصادیق حق الناس اخلاقی می توان به غیبت کردن ، تهمت زدن ، عیب جویی ، بهتان وارد کردن ، سخن چینی ، پخش اسرار مردم ، دشنام دادن ، مسخره کردن ، تجسس در زندگی دیگران ، سوء ضن به دیگران اشاره کرد.

غیبت از گناهان کبیره است. زخم غیبت عمیق تر و خطرناک تر  از زخم شمشیر است  . چون زخم شمشیر هم دارو دارد و هم امید بهبودی دارد . اما غیبت اینطور نیست . وقتی آبروی مسلمانی ریخته شد دیگر نمی شود آنرا درست کرد و با توبه هم خوب نمی شود.

رسول خدا (ص) درباره غیبت فرمودند : ذكرك أخاك بما يكره

چیزی را پشت سر برادر مسلمانت بگو که شنونده ناراحت بشود.چه میخواهد بد او باشد چه میخواهد خوب او باشد .

چرا غیبت حرام است ؟

  1. تنها سرمایه ی انسان که آبروی اوست از بین می رود . اگر مال انسان از بین برود قابل جبران است اما ریختن آبروی دیگران قابل جبران نیست  .
  2. غیبت پیوند های اجتماعی را از هم می پاشد و اعتبار افراد معتمد در میان جامعه از بین می رود.
  3. غیبت بذر کینه و دشمنی را در جامعه و دلها می پاشد و در بعضی جاها منجر به قتل می شود.

رسول خدا (ص) فرمودند : یک درهم ربا برابر با 36 عمل زنا می باشد. ولی از این یک درهم بالاتر جاییست که آبروی مسلمانی ریخته شود .
در فرازی از دعا ی کمیل می خوانیم اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تَهْتِکُ الْعِصَمَ ( خدایا ببخش گناهانی را که پرده های گناه را می درد. )

خدای متعال به حضرت موسی (ع) فرمود ، ای موسی اگر کسی غیبت کرد ، ولو اینکه رضایت شخص را  بگیرد ، باز هم آخرین فردی است که وارد بهشت می شود .و اگر موفق نشود رضایت غیبت شونده را بگیرد ، اولین کسی است که وارد جهنم می شود.

نکته دیگر اینکه گناه غیبت شونده یکسان نیست . از آدمی که ساده ترین شغل اجتماعی را دارد تا برای مثال عالمی که مرجع تقلید است. قطعا جرم آن فرق دارد . روزی علامه شهید مطهری به دیدن آیت الله العظمی حجت رفتند ، عرض کردند آقا جان من در مجلسی بودم غیبت شما را می کردند ، چون بنده فقط شنیدم که غیبت شما را می کنند مجلس را ترک کرده و به خدمت شما آمدم تا حلالیت بطلبم. آیت الله العظمی حجت فرمودند : گناه دو جور است.  اگر غیبت به شخص من برگردد من راضی هستم  اما اگر به واسطه ی این غیبت مردم بدبین به این لباس و روحانیت بشوند،بد بین به  دین بشوند ، بدبین به اهل بیت بشوند ، بدبین به شاگردان امام صادق (ع) و امام باقر (ع) بشوند ، من راضی نیستم .

امید است خداوند ما را از جمیع گناهان بویژه گناهان کبیره پاک و منزه بدارد. آمین یا رب العالمین

والسلام و علیکم و رحمته الله و برکاته

خطبه دوم

امام جمعه کمالشهر در خطبه دوم بعد از حمد و ثنای پروردگار و درود و سلام بر پیامبر و آل پیامبر (صلوات الله علیهم اجمعین ) و  توصیه به تقوای الهی فرمودند:

امام باقر (ع) فرمودند : فَوَ اللَّهِ مَا شِيعَتُنَا إِلَّا مَنِ اتَّقَى اللَّهَ وَ أَطَاعَهُ

سوگند به خدا شیعه ی ما نیست کسی مگر اینکه پرهیزگار بوده و از خدا اطاعت بکند . به فرمایش امام باقر (ع) شیعه علامتی دارد و طبق فرمایش آن حضرت شیعه علامتی دارد و میتوان شیعه را با این دو علامت شناخت : اولین شاخصه  اینکه آنها اهل تقوا هستند و خداترس هستند و دوم اطاعت از خدا ، یعنی عمل به واجبات و ترک محرمات.

در اول اسفند ماه 1364 عده ای از روحانیون و نمایندگان محترم مجلس به همراه نماینده محترم مقام معظم رهبری حضرت حجت الاسلام والمسلمین شهید محلاتی و عده ای از قضات به سفر جبهه های جنگ می رفتند که حوالی اهواز توسط هواپیماهای دشمن مورد تهاجم قرار گرفتند و همگی به فیض شهادت رسیدند. به همین علت اول اسفند به نام روز شهدای روحانیت نام گذاری شده و این روز را به احترام آن شهدای والا مقام گرامی میداریم .

 نسبت به تناصب جمعیت ، بیشترین شهدا را جامعه ی روحانیت تقدیم انقلاب کرده است . و همیشه روحانیت  خدمت گذار مردم بوده است و همیشه در کنار مردم حضور داشته و در دفاع از حقوق مردم و آرمان های جامعه پیشگام بوده و عمّامه اش مانند کفن برسر داشته و چوبه دارش را به دوش گرفته و از این شهر به شهری دیگر برای ترویج دین و مکتب  اهل بیت همیشه در میدان بوده است .

ملت ما  دهه فجر را با  سربلندی پشت سر گذاشتند و خدا را شاکریم که با حضور گسترده مردم ، جوابی یاوه گویی های غربی ها بویژه رییس جمهور آمریکا را دادند . هر چه زمان می گذرد ما بیشتر اعتماد پیدا می کنیم که دست های غیب انقلاب را هدایت میکند در دوران جنگ دستها و امداد غیبی رزمندگان ما را کمک و هدایت می کرد امروز هم همینطور .

خدا قوت می گوییم به نسل سوم و چهارم انقلاب و نسل جوان که علارقم اینهمه بمباران تبلیغاتی با حضور پرشور و جدی خود در راهپیمایی 22 بهمن به میدان آمدند و  مشت محکمی بر دهان استکبار زدند .

در دیدار مردم انقلابی و ولایت مدار تبریز با مقام معظم رهبری ، آقا فرمودند:

شرکت مردم در راهپیمایی نشان دهنده این است که مردم علارقم تمام مشکلات و فشارها، پای انقلابشان ایستاده اند و برای آرمانهایشان کم نگذاشتند.اما نسبت به باندبازیها و حقوق های نجومی ، مردم ما رنجیده خاطر هستند و احساس نارحتی می کنند و موجب گلایه مردم است .

در وضعیتی که امروز مردم خوزستان با آلودگی شدید آب و هوا  و بعضا سرطان زا درگیر هستند ؛ مردم حرفشان فقط این است که آقای بزرگوار تو که به کویت رفتی،  ای کاش سری هم به ما مردم اهواز می زدی تا ببینی مردم چگونه با این آلودگی آب و هوا دست و پنجه نرم می کنند .

حرف مردم این است : در هیچ کجای دنیا دیده نشده که قراردادی در منزل سفیر یک کشور نوشته و امضا گردد . اما برخی از آقایان رفتند و در مجلسی که زنان اجنبی در آن  کشف حجاب کرده بودند حضور پیدا کردند و آیا این اهانت به یک ملت مقتدر و با ایمان نیست ؟؟؟

ای کاش حد اقل از آن دختر محصل و یا از آن دختر ورزشکار یاد می گرفتید که بخاطر حجاب از اهدافشان سرباز زدند و حجاب را مقدم بر هدف خود دانستند.

چرا غربی ها اینقدر گستاخ شدند و بعد از برجام تحریم های خود را زیاد کردند؟عزیزان اینها در آینده دنبال دولتی هستند که مدافع حقوق غربی ها باشد .

دقیقا غرب دنبال این است که در آینده مسئولین و دولت مردانی بالا بیایند که خاکشیر مزاج باشند و مزاجشان با مزاج دنیای غرب یکسان باشد . غرب مسئول انقلابی نمی خواد . غرب مسئول اربده کش ملزم بر علیه استکبار نمی خواهد . اینها گستاخ شدند و علی الدوام فشارهایشان را زیاد کردند و روز به روز این فشارها را بیشتر می کنند . و میدانند برای اینکه به اهدافشان برسند باید از این موضع عبور بکنند و موضوعات گذشته و دست چندم را بزرگ می کنند مانند موضوع آشتی ملی که حضرت آقا فرمودند ما باهم قهر نیستیم اما کسانی که آمدند و پرچم سید الشهدا (ع) را در سال 88 به آتش کشیدند و بسیجیان را شهید کردند و حجاب از سر زنهای مسلمان کشیدند، ما با آنها آشتی نمی کنیم .اگر چه ما اعتقاد داریم که دولت محترم و دولت مردان ما سعی دارند خدمت بکنند اما باید دولت بیدار باشد و مراقب عناصر فرصت طلبی که به دولت نفوذ کرده اند باشد .مردم ما هم مانند همیشه باید  بیدار و  هوشیار باشند

والسلام و علیکم و رحمته الله و برکاته

 

ارتباط با امام جمعه