پنج شنبه 1396/9/23 - 37 : 20
مشخصات امام جمعه
علی اکبر وثوقی
علی اکبر وثوقی
كمال شهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/9/17
بحث معاد

                                      خطبه های نماز جمعه حضرت حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر وثوقی امام جمعه ی کمالشهر 17 آذر 1396

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین وثوقی  ضمن توصیه به رعایت تقوای الهی فرمودند : در ادامه بحث معاد عرض کردیم ما کلا سه عالم داریم

عالم دنیا ، عالم برزخ و عالم قیامت

مراد از عالم برزخ می فرمایند همان عالم قبر است که انسان در آن یک نوع زندگی خاصی دارد که تا روز قیامت بر پا می شود ، برزخ دورانی است میان زندگی دنیا و زندگی آخرت و ما اعتقاد داریم که عالم برزخ هم مثل عالم دنیا انسان زنده است و لذا ازامام صادق(ع) روایت شده هر کس سه چیز را منکر شود از شیعه ما نیست .

من أنکر ثلاثة أشیآء فلیس من شیعتنا

اول : المعراج ، ایمان داشته باشد به اینکه پیامبر عظیم شان اسلام را به امر خداوند به آسمان ها بردند و ایشان در آسمان ها سیر کردند .

دوم : والمسآءلة فی القبر ، انسان بعد از اینکه از دنیا رفت دو ملک به سراغ او می آیند  از او در عالم قبر خواهند پرسید .

سوم : والشفاعة است .

مرحوم علامه طباطبایی رحمه الله علیه در کتاب شریف شیعه در اسلام مثال جالبی می زنند ، می فرمایند : حال انسان در زندگی برزخی تشبیه شده است به حال کسی که برای رسیدگی اعمالی که از او سر زده به یک سازمان قضایی احضار می شود و مورد بازجویی قرار میگیرد و پرونده اش که تکمیل شد در انتظار محاکمه و بازداشت می شود بعد از بازداشت معلوم نیست که چند سال زندانی می شود .

عالم برزخ با مرگ شروع می شود وقتی که انسان مرد چشم برزخی انسان باز می شود .

النَّاسِ نِیَامٌ فَإِذَا مَاتُوا انْتَبَهُوا .مردم در خوابند و زمانی که از دنیا رفتند بیدار می‌شوند .

ما معتقدیم که انسان در قبر حیاط برزخی دارد و زندگی جدیدی دارد به همین دلیل پیغمبر می فرماید برای امواتتان صدقه بدهید ، قرآن بخوانید ، دعا بخوانید به سر قبور مؤمن بروید .

از مسلمات عالم قبر سوال دو فرشته الهی است به نام نکیر و منکر علمای علم اخلاق می فرمایند : مردم سه دسته هستند :

دسته اول : مؤمن محض هستند .

دسته دوم : کافر محض هستند .

دسته سوم  : آدم هایی هستند خوب اما توی زندگی نقص های زیادی دارند .

طبق نقل روایات سؤال در عالم قبر فقط مخصوص دسته اول و دسته دوم هست .

نکته دوم : در عالم قبر فقط از کلیات می پرسند نه ازجزئیات ، مسائل جزئی را در عالم دیگری می پرسند .

وقتی که مؤمن محض از دنیا رفت دری از درهای بهشت توی قبر به روی آنها باز می شود و سیر می کن در آن باغ اما اگر کافر محض باشد دری از درهای جهنم به روی او باز می شود و همین طور معذب است تا عالم آخرت .

شخصی روزی محضر نبی مکرم اسلام آمد عرض کرد یا رسول الله همسر من مریض شد به من گفتند چاهی است در یمن در یک غاری است و آب آن هم تلخ اگر از آن آب چه به همسرم بیاشامی حال او خوب می شود ، زاد و توشه را برداشته و مقداری اساسیه و آذوغه تهیه کردم و خودم را رساندم به درون آن غار وقتی داخل غار شدم ناگهان شنیدم کسی فریاد می زند آب آب آن شخص وقتی فهمید من آب دارم همین که می آمد به او آب بدهم او را می کشاندند می بردند می گوید از ترس بیهوش شدم افتادم برگشتم ، رسول خدا پرسیدند آن شخص را شناختی عرض کردم خیر یا رسول الله ، فرمودند آن شخص قابیل بود که برادرش هابیل را از روی حسادت کشت و تا قیامت در عذاب است و کسی هم به او آب نمی رساند .

از امام صادق پرسیدند مؤمنان در عالم برزخ چه وضعی دارند ؟

امام صادق فرمودند : ارواح مؤمنان درون قصری هستند شبیه به بهشت و در آن قصر ها از طعام ها و شراب هایی که شبیه به طعام های بهشتی است تناول میکنند و حرفشان این است که روز قیامت کی برپا می شود در آن وعده هایی که داده بودی ولی کفار در آتش و عذاب هستند و دوست ندارند قیامت برپا شود چون می دانند قیامت سخت تر از عالم قبر است .

امام زین العابدین فرمودند : سخت ترین ساعات بنی آدم سه ساعت است ،  أشَدُّ ساعاتِ ابْنِ آدَم ثَلاثُ ساعاتٍ

1- السّاعَةُ الَّتی یُعایِنُ فیها مَلَكَ الْمَوْتِ ، اولین ساعتی که سیما و جمال ملک الموت را می بیند تا آمده قبض روح کند .

2- وَالسّاعَةُ الَّتی یَقُومُ فیها مِنْ قَبْرِهِ ، هنگامیکه سر ازقبر د ر می آورد .

3- وَالسَّاعَهُ الَّتى یَقِفُ فیها بَیْنَ یَدَیِ الله تَبارَكَ وَتَعالى، فَإمّا الْجَنَّهُ وَإمّا إلَى النّارِ ، نمی داند بسوی بهشت می رود و یا ب سوی آتش جهنم می رود .

دلیل اینک اهل برزخ زنده هست وقتی که کفار و مشرکین در جنگ بدر کشته شدند جنازه ها ی آنها را داخل چاهی ریختند و رسول خدا آمد کنار چاه ایستاد و فرمود : یا اهلَ القلیب، یا عتبه بن ربیعه، و یا شیبه بن ربیعه، و یا اُمیه بن خلف، و یا ابا جهل (و هکذا عدّ من کان منهم فی القلیب) هل وجدتم ما وعدَکم ربّکم حقاً، فانّی قد وجدت ما وعدَنی ربّی حقاً

آیا وعده هایی که خداوند متعال داده بود ، وعده حق به آن رسیدید ؟ ما به وعده خداوند متعال رسیدیم به آنچه که وعده داده بود رسیدیم .

شخصی که کنار رسول خدا بود پرسید یا رسول خدا آیا این ها می شنوند ؟ رسول خدا فرمودند این ها از شما بهتر می فهمند و شنواتر از شما هستند و هر عملی که توی زندگی انسان سر بزند آنها می فهمند .

حضرت می فرمایند: وقتی انسان از دنیا می رود روح به جسم بر می گردد اما این جسم نیست که الان داریم یک جسم سبک تر است چطور در خواب با جسم سفر می کنیم ، آن جسم روحانی و سبک و ملکوتی است .

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین وثوقی  ضمن توصیه به رعایت تقوای الهی فرمودند : خداوند متعال در قرآن کریم سوره اعراف آیه 26 می فرمایند : وَلِبَاسُ التَّقْوَى ذَلِكَ خَيْرٌ

تقوا را تشبیه به لباس کردند ، لباس معرف شخصیت انسان است این لباس بیانگر و نمادی است که این انسان متعلق به کدام مذهب کدام آیین کدام فرهنگ است .

در روایت نهی شده خودتان را تشبیه به کفار نکنید ، لباس کفار را بر تنتان نکنید چه بسا افراد جاهلانه و ناآگاهانه با پوشیدن لباس های خاص یا استفاده از نمادهایی که مروج فرهنگ بیگانگان است متاسفانه آب در آسیاب دشمن می ریزند .

امام باقر در تفسیر همین آیه لباس تقوا را ، لباس عفاف می داند لباس پاکی می داند زیرا شخص پاک دامن اگرچه برهنه از لباس هم باشد عیبی از او آشکار نمیشود ولی انسان بی تقوا هرچند لباس هم بر تن داشته باشد عیوبش متاسفانه ماندگار است .

تقوا به انسان زینت می دهد ، انسان وقتی با تقوا باشد ، تقوا برای او زینت می آورد اما بی تقوایی انسان را رسوا می کند .

ایشان در ادامه چند نکته را متذکر شدند و فرمودند :

اول : موضوع زلزله در راس اخبار جامعه ماست البته تشکر می کنم از امت اسلامی ، مسئولین ، دولت مردان  و تمام کسانی که کمک کردند همکاری می کردند به همه آنها خدا قوت می گوییم و به فرمایش رهبری باز هم مسئولین باید یک حرکت جدی بکنند .

دوم : شانزده آذر ، روز دانشجو بود در سال 1332 دانشجویان علیه نظام سلطه و دولت مردان غاصب و خائن آمریکا اعتراض داشتند اما جواب حق طلبی دانشجویان و جوانان ما ر با گلوله های سرخ دادند .

در سال 1332 تعدادی از این جوانان ما به خاک و خون کشیده شدن اما کنار خون این جوانان عیاشان شروع به عیاشی کردند ، خاندان پهلوی همراه با آمریکایی ها به پایکوبی مشغول شدند و اینکه هر ساله بیاد دانشجویان شهید و آزاده در دانشگاه یادبود می گیرند این نماینگر این است که راه دانشجویان راه استکبار ستیزی است .

مقام معظم رهبری در دیداری که جوانان عزیز با ایشان داشتند آقا دو نصیحت عمده را داشتند :

اولا : سازندگی علمی داشته باشید ، به آنچه که دارید قانع نباشید خوب درس بخوانید به مدارج بالا برسید ، علمی را که از آن  استفاده می کنید به درد جامعه بخورد دنبال سوادی باشید که به درد جامعه و مردم بخورد .

دوما : سازندگی دینی و فکری داشته باشید ، اگر جوانان ما در کنار سازندگی علمی سازندگی فکری نداشته باشند شکست خواهند خورد .

یک کبوتر با یک بال نمی تواند پروازکند کسی که می خواهد در این سرزمین ، سرزمینی که متعلق به حضرت ولیعصر ، خدمت کند باید با دو بال خدمت کند ، بال علم و بال ایمان ، توصیه دارم به جوانان عزیز در کنارتصحیلاتشان همیشه پایه دینتان را کامل کنید و این حاصل نمی شود مگر از دوران دبستان  و دبیرستان ، خیلی سخت است که انسان بتواند در دانشگاه نماز خوان شود ، دینشان را حفظ کند .

در ادامه یادی بکنیم از شهید محراب شهید آیت الله دستغیب که این ایام هم مصادف با سالگرد شهادت این شهید والا مقام هستیم که در بیست آذر ماه به دست منافقین کوردل به شهادت رسیدند ، شهید آیت الله دستغیب هم عالم بودند هم معلم اخلاق .

و همچنین شاهد درگذشت دهقان فداکاری هم بودیم ، ریز علی خواجوی کسی که شصت سال پیش وقتی که به سوی روستایش بر می گشت می بیند کوه ریزش کرده ، می توانست بی تفاوت باشد ولی ماند و آن فداکاری را کرد که اگر آن فداکاری را نمی کرد معلوم نبود چه بر سر جان مسافران آن قطار می آمد . درگذشت دهقان فداکار مارا یاد ایثارگران و جانبازان دوران دفاع مقدس می اندازد که کم هم نبودند یک نفر از آنها حسین فهمیده است ، ای کاش به اندازه چند صفحه یا حداقل چند سطر از ایثارگران و شهدا می نوشتند .

در ادامه به اقدام سخیفانه و بی پایه ترامپ که معرفی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل که موجی ازخشم و نفرت در سراسر دنیا به راه انداخت و دنیا را بر علیه اسرائیل و بر علیه آمریکا متحد کرد .

در همین راستا اولا : اساسا اسرائیل زمینی ندارد که صاحب پایتخت بشود ، به نقل از سید حسن نصرالله اسرائیل طویله هم ندارد چه برسد به پایتخت ، یک رژیم کودک کش با زور مردم یک منطقه را از خانه خود بیرون کرده و الان پایتخت داشته باشد .

دوما : بحمدالله نه فلسطین نه جهان اسلام در این راه ساکت نخواهند ماند وبی تردید آن کسانی که خیانت کردند به جهان اسلام حتما سزای خودشان را خواهند دید ، با این کار ترامپ مرگ اسرائیل انشاالله زودتر فرا می رسد .

رهبری چند سال پیش فرمودند انشاالله به فضل الهی در آینده نزدیک  اسرائیل برای همیشه محو می شود ، عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد همین انگیزه ای باشد که ریشه اسرائیل برای همیشه از صفحه روزگار محو گردد .

همچنین کشته شدن علی عبدالله صالح را هم موجب شعف ملت یمن دانسته و فرمودند همانطور که شکست داعش کمر استکبار را شکست مرگ عبدالله صالح هم به فضل الهی کمر آل سعود و متحدانش را خواهد شکست .

 

 

 

ارتباط با امام جمعه