سه شنبه 1396/1/8 - 54 : 6
مشخصات امام جمعه
جعفر محسن زاده
جعفر محسن زاده
نظر آباد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/27
خطبه های نماز جمعه

خطبه های نماز جمعه به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین محسن زاده امام جمعه محترم شهرستان نظرآباد، خطبه های 27/12/95

خطبه اول

بسم لله الرحمن الرحیم

ارزش هر انسان به اندازه همتش

مطلب اول :" قدرالرجل علی قدر همته" ارزش هر آدمی به اندازه همتش است هرچیزی با ویژگی ها یا مشخصاتی ارزش پیدا می کند ارزش نظامی به درجه هایش است ازرش طلا به عیار و ارزش زمین به منطقه اش . یک پرسش: ارزش انسان به چه چیزی است ؟ پاسخ: به همت اوست. بعضی ها همت را با لج بازی و آمال و آرزو اشتباه می گیرند . این موضوع نیازمند توضیح است دو نکته:  همت خوب است یا بد ؟ هیچکدام مثل کلام، کلام خوب است یا بد؟ بستگی دارد چه چیزی بگویی امام باقر علیه السلام فرمود:" ان هذا اللسان مفتاح کل خیر و شر" زبان به خودی خود کلید هر خیر و شری است ،خیر بگویی خوب است شر بگویی بد است. پول خوب است یا بد؟ اگر از راه حلال به دست بیاید و در مسیر خیر صرف شود خوب است ، اما اگر از راه حرام به دست بیاید و در مسیر گناه صرف شود بد است همت هم خانواده اهمیت و اهتمام است اهمیت دادن را همت می گویند. هر کسی به چیزی اهمیت می دهد یکی همه همتش پول است و یکی شهوت و یکی هم مثل زلیخا همه همت و تلاشش این است که یوسف را به دست بیاورد. در این سه مورد همت بد و ناپسند است باید دید همت به چه چیزی تعلق می گیرد.

همت بلند داشتن

علی علیه السلام فرمود: " کن بعیداالهمم اذا طلبت" هرگاه در طلب چیزی بر می آیی بلند همت باش یعنی همتتان را در کارهای خوب و عالی صرف کنید نه در امور پست.

موانع رشد انسان

امام صادق علیه السلام فرمود: "ثلاث یحجزن المرء عن طلب المعالی" سه چیز مانع رشد انسان می شود.

1- " قصر الهمه " همت کوتاه "  در زمان شاه افرادی بودند که به امام عرض می کردند همین قدر که نخست وزیر عوض شود کافی است شاه را نمی شود بیرون کرد امام می فرمود: شاه باید برود، ایشان بلند همت یبود.

2- " وقله الحیله" چاره اندیشی اندک آدم هایی هستند که تا کلاف زندگی به هم می ریزد راه کار پیدا نمی کنند.

3- " وضعف الرای " سست رایی انسان.

خطبه دوم

در آستانه سال نوهستیم طبیعت لباس نو به تن می کند و حیات دوباره می گیرد انشاء الله همه ما لباس نو تقوا را بر تن خود بپوشانیم در سایه تقواست که برکات و نعمت های خداوند متعال نصیب ما می شود" قد افلح من زکیها و قد خواب من دسیها " سبک زندگی خود را در سال جدید با تقوا توأم کنیم اگر امنیت و آرامش می خواهیم محبت می خواهیم برادری و برابری ، احترام ،تکریم، ادب و کرامت انسانی می خواهیم همه در سایه تقوا حاصل می شود. کبر ، پلیدی ، شهوت، فسق ، اذیت وظلم است اینها بخاطر بی تقواییست در تذکره المتقین صفحه 223این روایت شریف آمده است. فرمود :" اکثروا من الزدا فان الطریق بعید بعید " مردم تا می توانید توشه بردارید که راه بسیار طولانی است "

"وجددالسفینه فان البحر عمیق عمیق"کشتی خود را عوض کنید که دریای عمیقی در پیش دارید" واخلص العمل " اعمالتان را خالص کنید.

 " فان الناقد بصیر بصیر"کسی که ناظر است بسیار بیناست .

در آستانه میلاد با سعادت حضرت صدیقه طاهره زهرا سلام الله علیها هستیم شخصیت با عظمتی که از عهده ستایش ایشان بر نخواهیم آمد آن چیزی هم که از خاندان وحی در وصف حضرت زهرا سلام الله علیها بیان شده به اندازه فهم مستمعان هست بیش ازین چون امکان درک عظمت حضرت وجود نداشت برای ما بیان نکرده اند طبیعی است که ممکن نیست  دریا را نمی شود در درون کوزه ای ریخت همین قدر بدانید که ایشان سرور زنان عالم است و در سن کم و عمر کوتاه به مقامات معنوی و علمی و معرفتی بالایی دست پیدا نمودند تا جایی که همطراز انبیاء عظام و ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین می شود همه ما باید از وجود مبارک حضرت استفاده کنیم.

یکی از نیازهای بشر این است که که انسان نیازمند به الگوست، طبیعی است که به طور فطری بشر کمال گراست وبه دنبال تکامل گراییست در آموزه های دینی قرآن به صراحت برخی از افراد را به عنوان الگو معرفی کرده است وجود مبارک حضرت زهرا سلام الله علیها الگوی عملی و عینی ماست امروز بویژه بانوان محترم هم باید نسبت به این الگوی عملی و عینی توجه داشته باشند شغل بزرگ بانوان ما شغل آینده ساز خانه داریست. نباید به بانوان محترم به چشم حقارت نظر شود شغل خانه داری شغل بزرگ ، مهم و حساس بانوان ماست فرزند آوری یک مجاهدت بزرگ برای بانوان محسوب می شود .

پیر شدن جمعیت کشور یک نکته مهمی است که همه باید نسبت به این موضوع اهتمام داشته باشیم کم شدن نسل جوان نکته ایست که همه به آن توجه کنیم. فرزند آور ی هنر بانوان است بایستی رفتار با بانوان محترم احترام آمیز و محبت آمیز باشد همراه با نجابت و  عفت باشد از جمله مهمترین نکاتی که برای رسیدن به راهبرد درست در مسئله زن میباید به آن توجه کنیم این است که ذهن ها باید از تفکرات غربی خالی شود در جامعه غربی نگاه به زن نگاه ابزاریست نگاه کاسبگرانه و مادیست. همان اروپاییها که برای زن حق مالکیت قائل نبودند بعد از انقلاب صنعتی وقتی دیدند می شود از خانمها با خرج کمتری در کارخانه ها استفاده بکنند و مزد کمتری به آن ها بدهند شروع کردند با نگاه ابزاری با نگاه مادی و کاسبگرایانه از بانوان در کارخانه ها و صنایع استفاده کردند.  نکته دیگر این است که نگاه به یک زن نباید فقط برای شهوت باشد در رابطه با خانم ها مسائل مهم و اساسی مطرح است مسئله سلامت ، مسئله امنیت و آرامش در محیط خانواده ، باید عواملی که موجب سلب آرامش زن در خانواده می شود را از بین برد . با قانون و روشهای تبلیغی و شیوه های گوناگون. اگر خود زن که در محیط خانواده که میبابست موجب آرامش اعضای خانواده باشد اگر خود زن آرامش نداشته باشد طبیعی است که نمی تواند زمینه  آرامش سایر اعضای خانواده را فراهم بکند نباید نگاه به زن نگاه تحقیر آمیز و اهانت آمیز باشد وقتی که یک خانم گرفتار فشار کار بشود طبیعی است که نقش کد بانو گری را در محیط خانواده از دست خواهد داد دیگر نمی تواند زن به عنوان مدیر خانواده، خانواده را مدیریت بکند . اشتغال بانوان را ما قبول داریم اما اشتغال بانوان تا جایی که با مسائل اصلی و نقش های اصلی و محوری مخالفت و معارضه ای نداشته باشد اگر بنا باشد اشتغال یک بانو با سایر وظایف ذاتی زن در تعارض باشد طبیعی است که وظایف ذاتی مقدم است امروز باید یک نهضت بیداری در زمینه مسایل مربوط به زنان ایجاد بشود بنده روز میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها را محضر همه شما به ویژه بانوان محترم تبریک عرض می کنم و روز زن و مادر را گرامی میدارم.

 امروز شهید عزیزی را از مدافعان حرم و حریم اهل بیت عصمت و طهارت عقیله بنی هاشم زینب کبری سلام الله علیها در شهرستان نظرآبادتشییع کردیم افتخار دیگری بر افتخارات این شهرستان افزوده شد درود می فرستیم بر روح پر فتوح همه شهدای عزیز به ویژه این شهید عزیز مدافع حرم.

در آستانه عید باید صمیمانه از همه عزیزانی که در راستای خدمت به مردم ایام نوروز و عید را  مشغول زحمت و فعالیت هستند در کنار خانواده نیستند نیروی محترم نظامی ، هلال احمر، اورژانس، آتش نشانس و سایرارگان هایی که دراین ایام زحمت می کشند من از همه این ها صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم .

 

ارتباط با امام جمعه