پنج شنبه 1396/4/8 - 43 : 6
مشخصات امام جمعه
جعفر محسن زاده
جعفر محسن زاده
نظر آباد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/26
خطبه های نماز جمعه

خطبه های نماز جمعه شهرستان نظرآباد، به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین محسن زاده ، خطبه های 26 خرداد96

خطبه اول

بسم الله الرحمن الرحیم

حرام پدر انسان را در می آورد

سال خمسی داشته باشید

همه باید سال خمسی داشته باشید. نگویید من ندارم شاید پارسال یک همچنین شبی پول نداشتی اما امسال هزار تومان زیاد داشتی ، باید دویست تومانش را به عنوان خمس بدهی « آشیخ محمد حسین زاهد» هر شب خمس مالش را می داد. نفت فروشی داشت در بازار کاسبی می کرد حساب می کرد که امشب باید دو هزار تومان خمس بدهم آن را کنار می گذاشت. چون که شب به شب باید خمس بدهیم منتها ثروتمندانی که نم پس نمی دهند ثروت هم دارد، یک باغ در رامسر دارد، یک باغ در کلار دشت دارد،  ، یک باغ در آبعلی دارد ، حتی در بانک پول دارد اما تا حال نم پس نداده است. یکی از اینگونه اشخاص ثروتمند در زمان حاج آقا حسین قمی در مشهد زندگی می کرد که خیلی پولدار بود به او نصیحت کردند که بابا اقلا آخر عمری خمس مالت را بده، خلاصه راضی کردند که خمس بدهد حاج آقا حسین قمی هم آن موقع در مشهد بودند و هنوز کربلا نرفته بودند. ایشان را پیش این شخص ثروتمند آوردند تا حساب کتاب کند. حساب ها شد و قرار شد که آن شخص چند میلیون میلیون بدهد. اما او بنا کرد به چانه زدن که آقا یک قدری تخفیف بدهید. یک مقداری از ما نگیرید حاج حسین قمی هم فرمود: من نمی توانم مال فقرا را به شما ببخشم.

بعد هم از بس که آن شخص فشار آورد که از من کم نگیرید آقا ناراحت شدند و بلند شدند که بروند دم در که رسید متوجه شدند که صدای گریه و شیون از خانه بلند******

دعا کردند که خدایا به این شخص به اندازه کفافش به یعنی به او آب باریکه ای بده.

فردا از چوپان دیگری شیر خواستند او شیر نداد پیامبر خدا فرمودند: خدایا به این شخص ثروت زیادی بده. اصحاب تعجب کردند که چرا حضرت در حق چوپان دیروزی که شیر داد آن دعا را کردند و در حق این چوپان این دعا را. پیامبر خدا(ص) که تعجب اصحاب را دید فرمود: دعای حقیقی همان بود که در حق چوپان دیروزی کردم این دعایی که امروز در حق این چوپان کردم نفرین بود نه دعا چون که مال و ثروت زیاد گرفتاری زیاد هم به دنبال دارد.

بله ثروت گرفتاری دارد اگر شما ثروت زیادی داشته باشید اما همسایه تان سر گرسنه بر زمین بگذارد شما گرفتارید، اگر کسی خانه نداشته باشد اما شما خانه خالی داشته باشید شما گرفتارید.

گفته اند شخصی یک کیسه برنج به در خانه آشیخ محمد حسین زاهد برد آشیخ محمد حسین زاهد یک کاسه از روی برنج ها برداشت و گفت برای امشب ما کافی است بقیه اش را به در خانه فقرا ببرید، کفاف این است. قدیم یادم هست که مردم شب به شب غذا تهیه می کردند یک سیر قند می خریدند، یک مثقال چای ، دوسیر گوشت.

ثروت زیاد بد است و نداری هم بد است چه چیزی خوب است ؟ آب باریکه به همین خاطر هم در دعای روز دوازدهم ماه رمضان از خداوند می خواهیم که: خدایا به اندازه کفاف، آب باریکه ای به من بده تا دستم پیش لئام خلق دراز نگردد و از این و آن قرض نخواهم . قناعت خیلی خوب است.

 قناعت توانگر کند مرد را

خبر کن حریص جهانگرد را

 در حدیث آمده است که : « عز من قنع» آن کس که قناعت کرد عزیز شد. اما « ذل من طمع» هر کس چشمش به دنبال مال مردم باشد و طمع بورزد ذلیل می گردد. آشیخ محمد حسین زاهد چون قناعت داشت در بازار نزد مردم عزیز بود هنگامی که از دنیا رفت جمعیت زیادی با پای پیاده او را از تهران تا ابن بابویه شهر ری تشییع کردند.

 امیر المؤمنین (ع) به فرزندشان محمد ابن حنفیه می فرمایند که فقر سه تا ضرر دارد: یک نقص دین، دوم سرگردانی عقل، سوم مردم به انسان سختگیری می کنند. مردم با افراد فقیر برخورد تندی دارند اما با پولدارها نه. می گویند: حاج آقا بفرما بالا احترام می گذارند. اما به فقیر کم محلی می کنند. یعنی نسبت به فقیر برخورد سختی دارند. شخص دارایی پیش پیغمبر نشسته بود یک فقیری هم آمد و کنار او نشست. شخص دارا خودش را جمع کرد حضرت (ص) فهمیدند و فرمودند: این چه کاری بود کردی؟ شخص ثروتمند گفت: شیطان مرا وادار به این کار کرد و برای اینکه جبران کنم حاضرم نصف ثروتم را به او ببخشم تا از من بگذرد. پیامبر خدا رو کرد به شخص فقیر و فرمودند: او می خواهد نصف ثروتش را به تو ببخشد آیا قبول می کنی؟ فقیر عرض کرد نه.

پیامبر خدا فرمودند: چرا؟ عرض کرد: چون می ترسم همان شیطانی که در او داخل شده است در من هم داخل شود یعنی آن تکبری که او پیدا کرد من هم پیدا کنم فردا من هم نسبت به فقیر دیگری اهانت کنم. نصف ثروت آن شخص ثروتمند را قبول نکرد چه آدم هایی بئدند جالا بودند هل می شدند از ذوقشان سکته می کردند. ولی قدیم اینگونه نبودند.

خطبه دوم

روز شهادت یعسوب الدین مولی الموحدین قسیم الجنه والنار علی ابن ابی طالب سلام الله علیه را محضر مبارک همه شما برادران و خواهران ارجمند م عرض تسلیت و تعزیت دارم .

 در هفته ای که گذشت رهبر معظم انقلاب در جمع دانشجویان در ماه مبارک رمضان نکات بسیار مهمی را ایراد فرمودند که نیازمند تحلیل و دقت نظر است اما در بین این بیانات یکی از تعابیری که ایشان فرمودند تعبیر آتش به اختیار بود، با توجه به این که برخی متاسفانه سوء استفاده ها و سوء تعبیر هایی از این تعبیر نموده اند، بنده نکاتی را در باب این تعبیر عرض کنم.

 نکته اول این است که اصل توصیه رهبری به جوانان به عنوان افسران جنگ نرم بود. به همه هسته های فکری و عملی و جهادی و فرهنگی کشور بود. البته در اینکه در این تعبیر ما نقد جدی رهبری و گلایه و اشکال به نهادها و مراکز سیاستگذاری فرهنگی را ملاحظه می کنیم بحثی نیست مشخص است که ایشان قائل به ضعف جدی در ستاد ها و مراکز نظام در تبیین گفتمان نظام اسلامی هستند.

 امروز متاسفانه در این رابطه اختلال ها  و خلاء هایی رخ می دهد که بر دانشجویان انقلابی و دیگر هسته های فکری و عملی و جهادی، فکری و فرهنگی است که ورود بکنند و منتظر نمانند، البته این به معنای قطع امید از ستادها و مرکزیت های وجود در نظام هم نیست آن ها هم موظف به اصلاح خودشان هستند باید هرچه سریعتر از حالت اختلال و تعطیلی در آن مورد خاص خارج بشوند و وظیفه خودشان را انجام بدهند. اما با توجه به مبانی فکری و سابقه طولانی رهبر معظم انقلاب که فردی کاملا نظام مند هستند باید عرض بکنیم که تعبیر آتش به اختیار تجویز به بی نظمی و هرج و مرج و خود سری و کار ضد نهادی و ضد ستادی یا حرکت های تخریبی و مانند آن نیست. این به معنای تخریب و یا حمله کردن به نهاد های دولت و یا وزارت خانه ها نیست، این به معنای آتش گشودن به سمتی و رگبار بستن بی هدف و یا انجام فعالیتهای کور و بی برنامه نیست اصلا این مطلب نوی نیست در طول سالیان گذشته هم بارها و بارها رهبر معظم انقلاب از مردمی کردن فرهنگ مردم در دفاع از نظام و گفتمان انقلاب اسلامی صحبت کردند که این افسران جنگ  نرم به صورت خود جوش و با حرکت های مؤمنانه روح  و فکر انقلابی را در بدنه اجتماع تقویت بکنند.

 قطعا در این حرکت خود جوش باید به قانون توجه کرد به ارزشهای اصیل انقلاب اسلامی به اهداف کلان نظام و بسیاری از عناصر دیگرباید به مصالح و منافع ملی نظام توجه کرد. آتش به اختیار به این معناست که به استعداد و توان غنی و جدی مردمی و جامعه حزب اللهی و نیروی قررتمند و پرتوان و پر انگیزه آن ها استفاده کنیم.  انقلاب نباید دچار رکود ناشی از تنبلی و کم تحرکی برخی ادارات دولتی بشود. همین اردوهای جهادی فعالیت های جهادی در سازندگی کارهای فرهنگی مردمی در مساجد و رسیدگی به نقاط محروم کشور از جمله مصادیق همین امر هستند. ان شاء الله همه ما بتوانیم اولا بخوبی تشخیص بدهیم و بتوانیم برداشت درستی داشته باشیم و ان شاء الله در راستای منویات رهبر معظم انقلاب در اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی بکوشیم.

 این هفته روز جهاد سازندگی را درز پیش داریم. در سال اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال هم هستیم. سه ماه هم از نامگذاری این سال گذشته، اما متاسفیم که اقدام در خور این مردم عزیز متاسفانه تحقق پیدا نکرده تا چشم بهم بزنیم این سال هم تمام خواهد شد و چیزی جز عنوان این سال باقی نخواهد ماند.

 هنوز که هنوز است بجای اقتصاد مقاومتی شاهد اقتصاد نفتی و وارداتی و اقتصاد مصرفی هستیم. یکی از مصادیق تحقق اقتصاد مقاومتی رسیدگی به روستا ها به عنوان مراکز اصلی تامین و تولید  مواد غذایی است متاسفانه با نا بودی جهاد سازندگی با برخی مسئولین وقت، رسیدگی به روستاها و محرومین کم رنگ شده است. خلاء چنین نهادی به شدت محسوس می شود نهادی که جهاد گرانش برای خدمت به محرومان و آبادانی کشور از پا نمی شناختند در اقصی نقاط کشور همواره کار و کوشش مخلصانه ای داشتند. امروز روستا های ما روز به روز در حال تخلیه است. در روستا ها شاهد کاهش جمعیت هستیم. روستاییان دیگر انگیزه ماندن در روستا ها را ندارند به حاشیه نیشینی به اطراف شهرها روی آورده اند که این حاشیه نشینی مشکلات اجتماعی فراوانی را برای کشور ایجاد می کند.

 امروز دغدغه اصلی روستاییان عزیز ما شغل است، کار آبرو مندانه است، آب آشامیدنی است، بهداشت است، درمان مناسب است، مسکن روستایی است، راه و جاده برای ارسال محموله های غذایی است. امروز دغدغه اصلی روستایی عزیز ما اینترنت نیست کانال تلگرام نیست. که برخی همواره تلاش می کنند که اینترنت را به روستاها برسانند و این را به عنوان یک امتیاز برای خودشان محسوب بکنند. این شنیدنش سخت است که هزاران تن از محصولات روستاییان عزیز ما دپو بشود و انبار بشود و جایی برای نگهداری این محصول وجود نداشته باشد امروز باید همواره به صنایعی که متناسب با زندگی روستاییان عزیز ما باشد باید اهتمام داشته باشیم.

 درود خدا بر کشاورزان عزیز ما، بر زارعان ما، بر دامداران ما، بر باغبانان ما، که علیرغم همه مشکلاتی را که دارند با عزت و غیرت تمام و در شرائط سخت اقتصلدی که نمیدانند آیا محصولشان بفروش می رسد یا نه و چه بسا محصولاتشان را به ثمن بحث می فروشند اما دست از تولید و آبادانی بر نمی دارند. این قابل تقدیر و ستایش است بنده روز تشکیل روز جهاد سازندگی به فرمان امام عزیز (ره) گرامی میدارم و ان شاء الله امید واریم که شاهد رفع این مشکلات و آبادانی هر چه بهتر و بیشتر روستاهای کشور باشیم.

ارتباط با امام جمعه