يکشنبه 1395/11/3 - 9 : 7
مشخصات امام جمعه
جعفر محسن زاده
جعفر محسن زاده
نظر آباد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
خطبه های نماز جمعه

خطبه هاي نماز جمعه حضرت حجت الاسلام والمسلمين محسن زاده امام جمعه ي محترم شهرستان نظرآباد، 1  بهمن 95

 

 خطبه اول

بسم الله الرحمن الرحیم

نشانه های عقل چیست؟

نشانه های عقل در کلام خاتم انبیا صلی الله علیه و آله هم به طور مستقل و هم در ضمن یک خطبه آمده است.

انسان عاقل این چهار ویژگی را دارد .

1- بریدن از دنیا

پیامبرصلی الله علیه و آله فرمود: ویژگی انسان عاقل" التجافی عن دار الغرور"بریدن از دنیای فریبنده است.

زمانی که در رکعت دوم نماز جماعت به نماز می رسید هنگام تشهد اول امام جماعت، شما به حالت نیم خیز باید بایستید به این حالت تجافی می گویند.

پس معنای تجافی از دنیا این است که شخص به طور کامل از دنیا نمی تواند روی بگرداند انسان نمی تواند بی تفاوت باشد اما دلبستگی و وابستگی و تعلق هم نباید داشته باشد تعلق و دلبستگی نباشد اما این طور هم نباشد که انسان حالت انزوا و گوشه گیری بگیرد.

خطبه دوم

دیروز همایش صیانت از نهاد مقدس روحانیت با سخنرانی ریاست محترم قوه قضاییه در تهران برگزار شد. هدف از برگزاری این همایش جلو گیری از نفوذ عوامل نا سالم در صنف روحانیت بود نقش بی بدیل روحانیت در جهان اسلام و در دنیا بر کسی پوشیده نیست. روحانیت منشا انقلاب اسلامی و امروز هم حامی انقلاب خونبار اسلامی است. هر چه که نقش یک مجموعه ای بیشتر باشد طبیعتا تهدیدات بیشتری نسبت به آن مجموعه صورت خواهد گرفت. بعد از تحریم تنباکو میرزای شیرازی بسیار ناراحت بود پرسیدند شما چرا ناراحتید؟ مرحوم میرزای شیرازی فرمودند :  چون تا الان دشمن نمی دانست اثر قلم روحانی زیاد است و لذا تحدیدی برا ی روحانیت وجود نداشت اما الان که آن ها به تاثیر گذاری روحانیت پی برده اند قطعا روحانیت تحت تحدید جدی قرار خواهد گرفت امروز هم ما شاهدیم علیرغم  توطئه هایی که علیه روحانیت انجام می دهند، هنوز هم یکی از اثرگذارترین گروه مرجع صنف روحانیت است البته روحانیت کارش قیادت است نه سیاقت روحانی نمی گوید شما حرکت کنید من پشت سر شما حرکت می کنم. روحانی جلو حرکت می کند و دیگران پشت سراو حرکت می کنند .امروز بالاترین آمار شهدای ما مربوط به شهدای صنف روحانیت است .

روحانیت به دنبال توسعه است البته نه توسعه اقتصادی صرف، و یا توسعه صنعت صرف ،یا سایر ابعاد مختلف توسعه ، روحانیت به دنبال توسعه با همه ابعاد وشئون، با محوریت اخلاق  و اندیشه های انسانی است. روحانیت به دنبال انسان ربانی است.

شهرستان نظرآباد نیز عالم خیز است سابقه درخشانی را با حضور علما و روحانیون دارد هم اکنون بیش از صد روحانی محترم در شهرستان حضور دارند. ضمن اینکه برخی از طلاب حوزه های علمیه استان و حوزه علمیه قم را روحانیت شهرستان نظر آباد تشکیل می دهد که این از افتخارات شهرستان است. برای این که به پیشرفت اقتصادی دست پیدا بکنیم لازمه آن برخورد جدی با مفاصد اقتصادی است البته نه بر خورد شعاری  و تبلیغاتی، و نه اینکه به بهانه برخورد با مفاسد اقتصادی برویم سراغ ضعفا و به دنبال خطاهای کوچک و از ریشه های فساد غاقل شویم درماه های اخیر با ورود جدی تر قوه قضاییه و جدیت و پیگیری از پرونده فیش های نجومی و فساد های کلان را در دستور کار قرار داده می بینیم قوه قضاییه مورد حملات برخی از حامیان فساد و همچنین شبکه های رسانه ای وابسته به دشمن قرار می گیرد آن ها به دنبال این هستند که با مشغول کردن قوه قضاییه با مباحث حاشیه ای این قوه را از این امر مبارک به سمت و سوی دیگری بکشاند. چند نکته را لازم هست یاد آور شوم. نکته اول اینکه قوه قضاییه مقتدرانه و مستقل و شجاعانه این امر مبارک را پی گیری کند و در این مبارزه هیچ توجهی به جناح و فرد داشته باشد اگر چنین باشد طبعا مورد حمایت مردم هم خواهد بود و البته مردم انتظار دارند که سایر مسئولین هم از قوه قضاییه دفاع و حمایت بکنند اگر می بینیم بعضی از جریانات سیاسی به قوه قضاییه حمله می کنند نشان می دهد که در آن جریانات عناصر فساد وجود دارد و این جریانات وابسته به عناصر فساد هستد و البته در این بین نقد منصفانه و مشفقانه باید مورد توجه باشد و استقبال شود و برای مبارزه با فساد از پاکترین و و مؤمن ترین افراد استفاده شود امیدواریم که این عزیزان در برخورد با مفاسد اقتصادی همواره موفق باشند .

این هفته روز جهانی گمرک را در پیش داریم واقعا باید در زمینه سیاست های واردات بازنگری جدی صورت بگیرد یکی از بخش های مهم طرح تحول همین موضوع مشکلات مزمن و دیرپاست که در مقوله گمرک وجود دارد امیدواریم که دست اند کاران امر برای رفع این مشکلات گام اساسی بردارند روز جهانی گمرک را گرامی میدارم.

ارتباط با امام جمعه