دوشنبه 1396/9/27 - 44 : 8
مشخصات امام جمعه
جعفر محسن زاده
جعفر محسن زاده
نظر آباد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/9/3
خطبه های نماز جمعه

خطبه های نماز جمعه به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین محسن زاده اام جمعه محترم شهرستان نظرآباد

خطبه های 3 آذر 96

خطبه اول

بسم الله  الرحمن الرحیم

متن حدیث رسول خدا صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِه وَ سَلَمفرمودند: «مَن کانَ یَؤمِنُ بِاللهِ وَ الیَومِ الآخر فَلایُؤذی جارَهُ»؛ «هرکس به خدا و روز قیامت ایمان دارد، باید همسایه اش را اذیت نکند

شرح حدیث  در روایتی دیگر آمده که پیامبر خدا صلی اللهُ علیهِ و آله وَ سَلَم فرمودند: «آنقدر جبرییل درباره ی همسایه به من سفارش کرد که من گمان کردم همسایه از همسایه ارث می برد.» یعنی همسایه، حق عظیمی دارد. لذا یک روایت هست که: اگر همسایه ی شما مسلمان است و از خویشانت هم هست، سه حق دارد: اول حق الاسلام چون که مسلمان است، دوم حق القرابه؛ چون که از اقوامت هست و سوم حق الجوار؛ چون که همسایه ات هست.

حالا اگر همسایه ات مسلمان است، اما قوم و خویشت نیست، دو حق دارد: حق الاسلام و حق الجوار. اگر همسایه ات مسامان نیست و کافر است، باید یک حق را درباره ی او مراعات کنی وآن حق الجوار است. همسایه ات یهودی است، نباید اذیتش کنی، بچه ات توپ به خانه اش بیندازد، یا سنگ بیندازد. حتی اگر درخت خرمالویی در خانه داری، یک بشقاب برایش بفرست. آش پخته ای یک بشقاب هم به او بده. گوسفند کشته ای، یک مقداری گوشت برایش بفرست. نباید بگویی این که کافر است.

همسایه باید از شما راضی باشد؛ شاید کم کم همان همسایه ی کافر، با دیدن رفتار شما به اسلام گرایش پیدا کند. بگوید چقدر مسلمان ها مراعات ما را می کنند. اگر به دستورات اسلام عمل شود، تمام دنیا مسلمان می شوند. یک زمانی ( یَدخُلُونَ فِیِ دِینِ

 اللهِ أَفوَاجاً) بود که مردم دسته دسته داخلِ دین اسلام می شدند، اما زمان ما در اثر اعمال ما یَخرُجُونَ مِن دِینِ اللهِ أَفوَاجاً شده، چون روش بعضی از ما مسلمان ها طوری است که مردم را از دین فراری می دهیم. باید ما مسامان ها بخصوص طلبه ها و روحانیون طوری رفتار کنیم که مردم علاقه مند به اسلام شوند.

خدا به داوود علیه السلام وحی کرد: «یا داوُدُ، اَکرِمِ الجارِ وَ إِن کانَ کافِراً، اَکرِمِ الشَّیخِ وَ إِن کانَ کافِراَ، وَ اَکرِمِ الضِّیفَ وَ إن کانَ کافِراً»؛ «یا داوود، همسایه ات را اکرام کن، هر چند که کافر باشد و پیرمرد را اکرام کن، هر چند که کافر باشد و مهمان را هم اکرام کن، ولو کافر باشد

در خیابان پیرمرد ریش سفیدی را می بینید که نمی تواند ساکش را حمل کند، ساک او را بگیر وکمکش کن. زیر بغلش را بگیر. کافر است اما چون که پیر است، اکرامش کن.

متن حدیث پیامبرخدا صلی الله علیه وآله و سلم فرمودند: «اِذا اشتَرَیتَ فاکِةً فأَهدِهَا الجیرانَ وَ إِن لم تَفعَل فَأدخِلها سِرّاً وَ لایَخرُج بِها وَلدُکَ یَغیظُ بِها وُلدُکَ یَغیظُ بِها وُلدَهُ وَ لاتَؤُذِهِ بِریحِ قِدرِکَ اِلّا أَن تَغرِفَ لَهُ مِنها»؛ «هنگامی که (برای خانواده ات) میوه خریدی، (مقداری از آن را) به همسایه هدیه کن واگر نمی توانی، مخفیانه به منزل ببر و(مراقب باش که) فرزندت میوه را به خارج(از منزل) نبرد تا کودک همسایه از دیدن آن آزرده خاطرگردد و(همچنین) به وسیله ی بوی دیگ غذا، همسایه را آزار نده، مگر اینک مقداری از آن را به او بدهی. »

شرح حدیث خوب است که انسان از حال همسایه اش تجسس کند؛ تا اگر در همسایه ها شخص نیازمندی بود بداند. شخص عالمی به آقایی گفته بود: «چرا به همسایه ات که وضع مالی خوبی ندارد، کمک نکردی؟!»آن آقا گفته بود: «و الله من خبر نداشتم

شخص عالم گفته بود: «چون که خبر نداشتی، به تو اعتراض می کنم. اعتراض می کنم که چرا خبر نداشتی، اگر خبر داشتی و به او کمک نمی کردی که کافر بودی

اگر انسان بداند که همسایه اش گرسنه است و به او کمک نکند، مشکل است. حدی دارد که این انسان، مسلمان نیست. روایت می فرماید: «کسی که سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه باشد، مسلمان نیست

باید به همسایه برسید. اگر خودتان هم ندارید، به این و آن بگویید. الان جاهایی هست که کارهای خیر می کنند. به آنها بگویید که ما همسایه ای داریم که نمی تواند گوشت بخرد. شوهرش بیکار است یا از دنیا رفته، به آنها کمک کنید. مسئولیت شرعی دارید. باید به همسایه هایتان کمک کنید؛ مخصوصا اگرآن همسایه ی شما، فردی متدین و باتقوا باشد.

خطبه دوم

فیما اَوصَی بِه ِ اَمیرُ المؤمِنینَ «علیه السّلام» اِبنَهُ: یا بُنَیَّ اِنَّ مِنَ البَلاءِ الفاقَةَ وَ اَشَدُّ مِنَ ذلِکَ مَرَضُ القَلبِ وَ اِنَّ مِنَ النِّعَم ِسَعَةَ المالِ وَ اَفَضَلُ مِن ذلَکَ صِحَّةُ البَدَنِ وَ اَفضَلُ مِن ذلِکَ تَقوَی القُلُوبِ

ترجمه حدیث : در وصیت های حضرت امیر المومنین علیه السلام به امام حسن علیه السلام است که فرمود: ای پسرم! از گرفتاری ها وبلاهای انسان در دنیا، فقر و تنگدستی است، و سخت تر از آن بیماری های جسمی است، و سخت تر و بدتر، این است که انسان دلش بیمار باشد. از نعمت های الهی به انسان در دنیا، داشتن مال و ثروت است و بهتر و بالاتر از آن، بدن صحیح و سالم داشتن است، اما بالاتر از آن دارا بودن تقوای قلبی است.

حضرت علی علیه السلام، گرفتاری ها و خوشبختی های انسان را در سه چیز خلاصه کرده و می فرمایند دو قسمت از گرفتاری های انسان مربوط به گرفتاری های مادّی است که انسان مشاهده و حس می کند؛ اوّل: فقر و تنگدستی است. به این معنا که انسان از نظر مالی توانایی گذران زندگی خود را نداشته باشد.

و دوم هم بیماری جسمی می باشد. امّا بخش سوّم گرفتاری انسان که محسوس و مشهود نبوده و از دو بخش قبل سخت تر است، بیماری دل و قلب می باشد.

البته منظور، این قلب که عضوی از اعضای بدن است نیست، بلکه این بخش مربوط به گرفتاری روحی، روانی، درونی، دلی و قلبی او بوده و همان گرفتاری اعتقادی، اخلاقی، گناه، معصیت و... می باشد.

نعمت و خوشبختی انسان هم دوبخش مادّی دارد:

 اوّل: اینکه به اندازه ی گذران زندگی باشد که محتاج کسی نشود و به آن اندازه، ازمال دنیا داشته باشد. دوم : بدنی سالم داشته باشد، زیرا ممکن است انسان پول داشته باشد اما بیمار باشد و پول برای او فایده ای ندارد.

بخش سوم، مربوط به قلب است که دارای ظرافت است. «تقوی القلب» یعنی پرهیز قلب از حبّ دنیا. یعنی انقدر به دنیا نچسبد. زیرا نعمت مال و سلامتی و فقر و بیماری گذرا می باشد، ولی مرض و بیماری قلبی این طور است که اگر انسانی دارای این بیماری باشد، با این مرض از دنیا می رود.

حضرت صادق علیه السلام در ذیل آیه "یَومَ لایَنفَعُ مَالٌ وَ لابَنُونَ إلّا مَن أتَی اللهَ بِقَلبٍ سَلیمٍ"   می فرمایند: «هُوَ القَلبُ الَّذی سَلِمَ مِ« حُبَّ الدُّنیا»  قلب سلیم، دلی است که انسان از حبّ دنیا پرهیز کند. زیرا بیماری قلب تا قیامت با انسان باقی می ماند. اگر انسان می خواهد در دنیا و آخرت سعادتمند باشد، با دل سالم در دنیا زندگی کند و با دل سالم از دنیا برود.

این هفته روز شهادت حضرت امام عسگری علیه السلام را در پیش داریم وقتی به زندگی این بزرگوار نگاه می کنیم می بینیم مکرر ایشان را زندانی می کنند. زندان بانهایی که برای ایشان انتخاب می کنند افرادی هستند که رفتار های بسیار شدید و غلیظی دارند. از طرفی فعالیتهای سری امام عسگری علیه السلام، از طرفی مسئولیت سنگین مخفی نگه داشتن ولادت حضرت حجت علیه السلام، همه اینها گویای شدت مبارزه سیاسی امام و دستگاه جور و غاصب دوران بود.

بنده شهادت این امام همام را محضر همه شما ره پویان راه حضرتش عرض تسلیت و تعزیت دارم.

روز نهم ربیع الاول، سالروز آغاز امامت حضرت حجت علیه السلام است اندیشه معنوی مهدویت تداوم رسالت است. جایگاه بسیار رفیعی در مذهب تشیع دارد همه ما که منتظر مقدم مبارک این امام عزیز هستیم باید با تمام توان کوشش بکنیم تا قانون عدل الهی را در کشور حاکم بکنیم از تفرقه و نفاق و دغل بازی بپرهیزیم. رضای خدای متعال را همواره مد نظر داشته باشیم. ان شاء الله همه از کسانی باشیم که شاهد تجلی حکومت الهی بر پهنه گیتی و شاهد آخرین حلقه مبارزات حق و باطل باشیم.

ملت نوع دوست ما نگران حادثه دیده های کرمان شاه هستند. من مواردی را در این باب عرض می کنم.

بلایای طبیعی، توان جلوگیری آن و شاید حتی پیش بینی آن هم وجود ندارد. اما دو تا کار اساسی را می توان انجام داد تا هم شاهد کاهش صدمات باشیم  و هم بتوانیم مشکلات ناشی از این حوادث  را قدری  کم کنیم.

یکی آمادگی بلند مدت است اینکه مقدمات و اقدامات لازم را برای مقابله با اینگونه بلاهای طبیعی از قبل تدارک ببینند، مقاوم سازی کنند، بهینه سازی کنند، مکانیابی صحیحی را انجام بدهند.

 نکته دوم  هم این است که در زمان وقوع حادثه همواره با سرعت عمل با دقت و با تلاش مضاعف حرکت بکنند. رسیدگی به صدمه دیدگان با سرعت و دقت صورت بپذیرد. در کرمانشاه مشاهده کردیم به نظر میاید که در چنین مواردی مدیران با تجربه با احکام موقت در کنار مسئولان خدوم و پر تلاش محلی قرار بگیرند می بینیم قطعی آب، برق، گاز و دستپاچگی مسئولین محلی قدری کار را در این مناطق دشوار  کرد. الحمدلله شاهد حضور مسئولان عالیرتبه نظام اسلامی در محل حادثه بودیم که این حضور از جهات مختلف حائز اهمیت است. همینکه مسئول محترم عالیرتبه ای حضور پیدا می کند و ابراز همدردی میکند این نشان از این دارد که مسئول محترم به آن منطقه توجه ویژه دارد. طبیعتا دریافت گزارش ها با حضور میدانی دقیق تر خواهد و واقعی تر خواهد بود به عمق فاجعه بیشتر پی خواهد برد توان ارزیابی درست تر و صحیح تری از اقدامات صورت گرفته خواهد داشت طبیعی است که نفس اینکه یک مسئول محترم عالیرتبه ای در منطقه حضور پیدا می کند باعث افزایش تلاش های سایر مسئولان خواهد شد و باعث افزودن بر میزان رابطه محبت آمیز بین حاکم و مردم خواهد شد.

بویژه حضور رهبر عزیز انقلاب شخصیتی که حتی در زمانی که در تبعید رژیم پهلوی  هم بودند  در خدمت به حادثه دیدگان اقدامات چشمگیری را انجام دادند.

 دیدار چهره به چهره ایشان با آسیب دیدگان، جلسات تصمیم گیری مؤثر و قاطعی که داشتند سخنان آرامبخشی را که با مردم مطرح کردند همه اینها مرحمی بر زخم زلزله زدگان و تسکین بخش آلام مردم عزیز منطقه بود. اما یک نکته ای هم که بسیار قابل تامل است دشمنی تمام نشدنی دشمنان این ملت است. که ما می بینیم حتی در این حادثه هم نتوانستند خباثت خود را مخفی نگه بدارند. امریکاییها آمدند با بلوکه کردن کمکهای نقدی مردم کشور های مختلف در این جریان مجددا با ملت عزیز ما دشمنی کردند.

  اما باید الحق والانصاف از ملت عزیز ، از نوع دوستی ملت، از به منثه به ظهور رسیدن رسالت دینی و ایمانی ملت صمیمانه تقدیر و تشکر بکنیم که از همان ساعات اولیه آحاد مردم شریف ما مردم ایثار گر ما در  صحنه حاضر بودند چه بسا از دولتمردان و مسئولان مختلف شهری و منطقه ای و استانی و حتی کشوری هم پیشی گرفتند که مورد تحسین و تجلیل رهبر عزیز انقلاب قرار گرفتند. مردم ما به همراه اکیپهایی که از تشکلهای مختلف به ویژه هلال احمر و سپاه و بسیج همیشه در صحنه و سر بلند، ارتش جمهوری اسلامی و آستان قدس رضوی همه باهم با شور و شکوه جهادی و انقلابی در صحنه حضور  پیدا کردند. که به فرموده رهبر عزیز ما اگر نبود این حضور به موقع  و مجاهدت در میدان چه بسا دامنه تلفات  و مشکلات گسترده تر و بیشتر می شد. بنده از همه عزیزان صمیمانه تقدیر و سپاس دارم و برای آسیب دیدگان این حادثه هم از خدای متعال صبر مسئلت دارم.

پیروزی بزرگ جبهه مقاومت و پایان عمر شجره خبیثه داعش را محضر همه ملت بزرگ بویژه خانواده های معظم شهدای مدافع حرم، رهبر عزیز انقلاب عرض تبریک و تهنیت دارم. سیاست راهبردی آمریکایی ها حمایت بی چون و چرا از تکفیری ها و داعشی ها تا آخرین روزهایی که حتی داعشی ها به نفس هایشان به شماره افتاده بود هم امریکاییها از حمایت مالی و اطلاعاتی داعشی

ها دریغ نکردند. شکست داعش شکست امریکا بود شکست حکومت های شاهنشاهی در رأسشان سعودی ها و کسانی که به دنبال این بودند تئوری صهیونیسم را یعنی نیل تا فرات را با مدل های جدید محقق کنند. برای اینکه این اتفاق بیفتد سعودیها همه زندانیانی را که به جرم مواد مخدر و تجاوز و... در زندان بودند را بشرط حضور در مقابله با جبهه مقاومت آنها را آزاد می کردند آنها را مجهز به سلاح می کردند.

درود خدا بر شهدای مدافع حرم، درود خدا بر عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، درود خدا بر سردار سر افراز قاسم سلیمانی که در معرکه جهاد حضور محسوس داشت  و توانست ملت های مختلف را دور هم جمع  کند. در بحران پیش رو که همه مانده بودند چه بکنند ایشان به طور قطع اعلام  می کند که تا سه ماه دیگر داعش وجود نخواهد داشت این پیروزی حاصل مقاومت شش ساله در سوریه و  سه ساله در عراق بود. لطف خدای عالم شامل شد تصمیم هوشمندانه و صحیح نظام اسلامی، رهبری های پیامبر گونه رهبر  معظم انقلاب، حضور مرجع عالیقدر حضرت آیت الله سیستانی، جانفشانی رزمندگان مسلمان و سازماندهی هوشمندانه نیروهای ارتش و بسیج مردمی همه اینها موجب پیروزی عزتمندانه جبهه مقاومت شد نقش اثر گذار جمهوری اسلامی ایران، عراق و سوریه در پشتیبانی و حمایت از برنامه مبارزه با تروریسم بر کسی پوشیده نیست و البته باید این مسیر فعلی استمرار پیدا بکند و با اتکاء به توانمندیهای درونی و بومی باید امنیت کشورها حفظ بشود و نباید به کشورهای خارجی بویژه امریکا و ائتلافات غربی آنها اجازه دخالت داد. بنده این پیروزی را به همه شما مردم عزیز عرض تبریک و تهنیت دارم.

در هفته مبارک بسیج هستیم تشکیل بسیج مستضعفان  و ارتش بیست میلیونی بفرمان امام راحل عظیم الشان از جمله اساسی ترین  عوامل خنثی سازی توطئه های دشمنان این نظام و ملت بود اگر می خواهیم جایگاه بسیج را بدانیم باید به قرآن عزیز مراجعه کنیم آنجا که در سوره مبارکه توبه آیه چهل می فرماید "انفروا خفافا و ثقالا و جاهدوا باموالکم و انفسکم فی سبیل الله ذلکم خیر لکم ان کنتم تعلمون" کوچ بکنید در حالی که بار را سبک می گیرید مجهز باشید جهاد بکنید با مالتان و جانتان در راه خدای تبارک و تعالی.

و باز  در آیه شریفه دیگری می فرماید:"واعدوا لهم مااستطعتم من قوه"برای ترسانیدن دشمنان خدا و اسلام و امت اسلامی همواره باید آماده باشید.

 از ابواب فقه اسلامی باب رمی است. جالب هست که شما بدانید به سفارشات اولیای اسلامی می فرمایند وقتی که شما می خواهید بخوابید برای آماده بودن در برابر خطرات احتمالی   همیشه دو چیز را زیر بالشتان داشته باشید یکی وصیت نامه و دیگری شمشیر،  این یعنی آمادگی مردم مسلمان در برابر هر گونه خطر احتمالی.

یکی از ویژ گی های بارز و یکی از توفیقاتی که بسیج همواره داشته ولایت پذیری بوده که باعث درخشش بسیج شده است. بسیج همواره بازوی ولایت بوده و تک تک اعضای بسیج سلول های بافت ولایت فقیه هستند.

 بسیج با روحانیت و مرجعیت رابطه ناگسستنی دارد. بنده هفته بسیج  را به همه بسیجیان سرافراز شهرستان نظرآباد عرض تبریک و تهنیت دارم.

فرمانده محترم سپاه ناحیه ما هم عوض شد ما ضمن تشکر از جناب آقای کوه خیل به برادر عزیز جناب آقای جان محمدلو که در این کسوت افتخار خدمت پیدا کرده اند به ایشان تبریک عرض می کنیم و برای ایشان از خدای متعال توفیقات روز افزون را مسئلت داریم.

روز سه شنبه هفتم آذر روز نیروی دریایی است. رشادت ها و دلاورمردیهای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، دفاع از جزایر، بنادر، سواحل و دریاهای کشور در دوران جنگ تحمیلی موجب شد تا هفت آذر را به عنوان روز نیروی دریایی نامگذاری بکنند دلاور مردان شجاع ارتش نیروی دریایی ارتش ما، با کمترین امکانات با ایثار جان بزرگترین ضربه را بر پیکر نیروی دریایی ارتش بعث عراق وارد آوردند و شجاعانه از حقانیت و یکپارچگی سرزمینی ایران اسلامی دفاع کردند که بنده این روز را گرامی میدارم و به این دلاورمردان عرض تبریک و تهنیت دارم.

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه