دوشنبه 1396/9/27 - 19 : 16
مشخصات امام جمعه
سید حسن عاملی
سید حسن عاملی
اردبیل
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/9/17
نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در خصوص اقدام اخیر ترامپ گفت: ترامپ مجری مصوبه کنگره آمریکاست. کنگره آمربکا در سال 1995 تصویب کرده که بیت المقدس باید به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته شود و سفارت آمریکا از "تلّ ابیب" به آنجا منتقل شود

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نمازجمعه با اشاره به اهانت یکی از نمایندگان مجلس به یکی از مراجع عظیم الشأن گفت: از اینکه یک نماینده مجلس به راحتی به یک مرجع عظیم الشأن اهانت می کند به تمام نمایندگان تسلیت عرض می کنیم و از اینکه رئیس مجلس می توانست با یک کلمه، تبری تمام نمایندگان را اعلام کند ولی نمی کند به ایشان هم تسلیت عرض می کنیم و از اینکه هیات نظارت بر عملکرد نمایندگان می گوید تا خود مرجع شکایت نکند رسیدگی نمی کنیم، به آنها از همه بیشتر تسلیت عرض می کنیم.

حضرت آیت الله عاملی در بخش دیگری از خطبه ها گفت: از اینکه یک روزنامه غیردولتی کثیرالنتشار ایران، یعنی شرق، با وزیر خارجه حکومت جعلی، خودخوانده و غاصب قره باغ مصاحبه کرده و ادعاهای باطل او را در دنیا مطرح کرده و در همین حد به آنها رسمیت داده، شدیدا معترضیم و آن را محکوم می کنیم و از اینکه وزارت خارجه اینگونه به تخریب رابطه دو کشور ایران و آذربایجان بی توجه است اعتراض داریم. حکومت خودخوانده قره باغ را غیر از ارمنستان هیچ دولتی به رسمیت نشناخته و عضو کشورهای سازمان ملل نیست. چنین حکومتی نباید مجال تبلیغ پیدا کند.

وی افزود: این شخص که خود را وزیر خارجه قره باغ می نامد، یک مجرم واقعی است و برای یک روزنامه بی اعتباری بالاتر از این نمی شود که با یک مجرم مصاحبه کند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در خصوص اقدام اخیر ترامپ گفت: ترامپ مجری مصوبه کنگره آمریکاست. کنگره آمربکا در سال 1995 تصویب کرده که بیت المقدس باید به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته شود و سفارت آمریکا از "تلّ ابیب" به آنجا منتقل شود. از آن زمان به بعد هیچ رئیس جمهوری از آمریکا جرأت اجرای آن را نداشت چون نه به نفع آمریکا بود و نه به نفع اسرائیل ولی ترامپ در آستانه استیضاح جهت جلب توجه آیپک که همه کاره آمریکاست، آن را اجرایی کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه قدس نه مال فلسطین بلکه مال تمام مسلمان هاست از این رو ترامپ با این اقدام با تمام مسلمان ها اعلام جنگ کرده و لذا انتفاضه این بار قطعا فقط در فلسطین نخواهد بود و او عمدا می خواهد جنگ مذهبی در دنیا راه بیاندازد.

وی افزود: عامل اصلی این ذلت حکومت های نالایق در کشورهای اسلامی مخصوصا در کشورهای عربی است. کانال ده اسرائیل می گوید "تصمیم ترامپ با مشورت و چراغ سبز مصر و عربستان و هماهنگی آنها صورت پذیرفته است" از همین جا به خوبی می توان فهمید که چرا سه هفته قبل مفتی عربستان طی فتوایی اعلام کرد "جنگ علیه صهیونیست ها و کشتن آنها حرام است و حماس یک گروه تروریستی است و به فلسطین و مسجد اقصی آسیب می رساند"

امام جمعه اردبیل در ادامه گفت: ترامپ با این کار بزرگترین اشتباه دوران خود را مرتکب شده است. چون اولا جبهه مقاومت را متحد تر، قوی تر و مصمم تر می کند ثانیا بیداری عظیم اسلامی و عربی را کلید می زند ثالثا با این اقدام مسأله فلسطین را دوباره در کانون توجه دنیا قرار داد و لذا تمام اروپایی ها و حتی شورای روابط خارجی کنگره آمریکا با وی در این خصوص مخالف هستند.

وی ادامه داد: این کار ترامپ به شدت هم پیمانان عربی او را به زحمت انداخته و آنها را از چشم ملت خود ساقط کرده است. از این اقدام معلوم شد که ترامپ شرکائی می خواهد سر به زیر، برده هایی می خواهد حلقه به گوش و هم پیمانانی می خواهد نوکر و لشگری بی اراده.

حضرت آیت اله عاملی اظهار داشت: بدترین خاسر در این ماجراجویی، دولت های مزدور خلیج فارس هستند. ترامپ 550 میلیارد دلار از عربستان و 460 میلیارد دلار از قطر، امارات و بحرین گرفت و همه این وجوه حق امنیت بودند که در قالب صدور سلاح انجام پذیرفت و حالا در ازای دوشیدن آنها مزد خوبی به آنها داد. او به جای اینکه رشوه بدهد قدس را بگیرد، هم رشوه را گرفت و هم قدس را!

اخبار
ارتباط با امام جمعه