شنبه 1396/9/25 - 7 : 5
مشخصات امام جمعه
یدالله صفری
یدالله صفری
گرمي
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/9/17
خطبه های نماز جمعه مورخه 17/09/1396

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمین والصلوه و السلام علی اشرف الانبیاء و المرسلین حبیبنا و حبیب اله العالمین الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضین بابی القاسم محمد ( صلی الله علیه و آله و سلم) و علی اهل بیته الطاهرین و لعنت الله علی اعدائهم اجمعين من الآن الی یوم لقاء رب العالمين. اما بعد عبادالله اوصيکم ونفسی بتقوی الله و اتباع امره و نهی.

خودم و شما نماز گزاران عزیر را به تقوی الهی دعوت می کنم.

3.« یَا ابا ذر! اغْتَنِمْ خَمْساً قَبْلَ خَمْسٍ» ای اباذر ! پنج چیز را قبل از پنج چیز غنیمت شمار.

1.3.« شَبَابَکَ قَبْلَ هَرَمِکَ »

انسان از نظر عمر پنج دوره را سپری می کند دوره طفولیت است که تا دوسالگی است . دوره کودکی است که تا هفت سالگی است. دوران نوجوانی است که تا 17 سالگی است و دوران جوانی است که تا 35 سالگی است و دوران میانسالی است که تا 55 سالگی است و دوران پیری شروع می شود که از 60 به بالا شورع می شود. تا 35 سالگی که بهترین دوران زندگی است بزودی می گذرد و دنیا و آخرت انسان در همين 35 سال ساخته می شود. کسی که در این 35 سال اوّل ، عاقلانه زندگی کرده و از فرصت استفاده کرده است در دوران میانسالی و پیری هم دنیایش خوب می شود و هم آمادگی بیشتر برای آخرتش دارد ولی کسی که در اين 35 سال کاری نکرده است و عمرش را به بطالت سپری نموده است ، بقیه عمرش معمولا به سختی می گذرد. زندگی دنیویش سخت می گذرد چون نه درس خوانده و نه شغلی پیدا کرده و نه در آمد درست حسابی ندارد و از طرف دیگر خرج خانواده به دوشش سنگینی می کند.

زندگی اخرویش هم بسیار سخت است. چون 35 سال از خدا فرار کرده و هیچ کار خوبی انجام نداده است. شب وروز به شب شگردی و شب نشینی و شهوات و گناه گذرانده و حالا روحش با آن اعمال خبیث انس گرفته است.  هم جدا شدن از آن عادتها سخت است و هم اصلاح گذشته سخت تر است. امام صادق علیه السلام فرموده است:« يَا صَاحِبَ الشَّعْرِ الْأَبْيَضِ وَ الْقَلْبِ الْأَسْوَدِ- أَمَامَكَ النَّارُ وَ خَلْفَكَ مَلَكُ الْمَوْتِ فَمَا ذَا تُرِيدُ أَنْ تَعْمَلَ كُنْتَ صَبِيّاً وَ كُنْتَ جَاهِلًا وَ كُنْتَ شَابّاً وَ كُنْتَ فَاسِقاً وَ كُنْتَ شَيْخاً وَ كُنْتَ مُرَائِياً فَأَيْنَ أَنْتَ وَ أَيْنَ عَمَلُكَ.»[1] يعنی " ای آن که موی سفید و دل سیاه داری! به هوش باش که پیش رویت عذاب الهی و پشت سرت ملک الموت است. می خواهی چه کنی؟ روزی بچه بودی و نادان، روز دیگر جوان بودی و گناهکار، امروز پیر هستی و ریاکار، تو اکنون کجایی و در چه حالی؟ پس کارهای خوب و پسندیده ات کجاست؟»

پامبر اسلام (ص) می فرماید :« إِذَا بَلَغَ الرَّجُلُ أَرْبَعِينَ سَنَةً وَ لَمْ يَغْلِبْ خَيْرُهُ شَرَّهُ قَبَّلَ الشَّيْطَانُ بَيْنَ عَيْنَيْهِ- وَ قَالَ هَذَا وَجْهٌ لَا يُفْلِح‏»[2]

به همين دليل پیامبر اسلام (ص) می فرماید که قبل از پیری ، قدر دوران جوانیت را بدان و آن را غنیمت بشمار.

دوران جوانی یک عالمی دارد که معمولا اکثر جوانها قدر آن را نمی دانند و هنگامی که به سراشیبی افتادند تازه می فهمند که چه چیزی از دست داده اند ولی این بار بیداریشان برای آنها مفید و مثمر ثمر نمی شود.

امام سجاد (ع) می فرمایند در قیامت از چند چیز می پرسند که یکی عمر است :«عَنْ عُمُرِكَ فِيمَا كُنْتَ أَفْنَيْتَه‏»[3]

پیامبر اسلام فرمودند :« إنّ‏ اللَّه‏ تعالى‏ يباهي‏ بالشّاب‏ العابد الملائكة، يقول أنظروا إلى عبدي ترك شهوته من أجلي.»[4] خدا بجوان عابد بر فرشتگان مباهات ميكند و مي گويد بنده مرا بنگريد كه بخاطر من از تمايلات خود چشم پوشيده است. امام صادق (ع) فرمودند :« مَنْ قَرَاَ الْقُرآنَ وَ هُوَ شابٌّ مُؤمِنٌ اِخْتَلَطَ الْقُرآنُ بِلَحْمِهِ وَ دَمِهِ وَ جَعَلَهُ اللّه‏ُ عَزَّوَجَلَّ مَعَ الْسَّفَرَةِ الْکِرامِ الْبَرَرَةِ ، وَ کانَ الْقُرآنُ حَجیزا عَنْهُ یَوْمَ الْقیامَةِ »[5] هر جوان مؤمنى که در جوانى قرآن تلاوت کند ، قرآن با گوشت و خونش مى‏آمیزد و خداوند عزّوجلّ او را با فرشتگان بزرگوار و نیک قرار مى‏دهد و قرآن نگهبان او در روز قیامت ، خواهد بود .

همان اندازه که دوران جوانی لذتبخش است ، دوران پیری هم بسیار سخت است. خصوصا اگر انسان به فقر مالی ، اولد ناصالح گرفتار شود. به همین دلیل خدای متعال به پیرمردی که محاسنش را در راه اسلام و عبادت سفید کرده است بسیار ارزش قائل است. پیامبر اسلام (ص) می فرماید :« إِنَّ اللَّهَ لَيُكْرِمُ أَبْنَاءَ السَّبْعِينَ وَ يَسْتَحِي مِنْ أَبْنَاءِ الثَّمَانِينَ أَنْ يُعَذِّبَهُم‏»[6] خدای متعال بندگان هفتاد ساله خود را مورد احترام و اکرام قرار می دهد و  از عذاب نمودن بندگان هشتاد ساله حیا می کند.

امام صادق (ع) می فرماید :«يُؤْتَى بِالشَّيْخِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَيُدْفَعُ إِلَيْهِ كِتَابُهُ- ظَاهِرُهُ مِمَّا يَلِي النَّاسَ لَا يَرَى إِلَّا مَسَاوِئَ فَيَطُولُ ذَلِكَ عَلَيْهِ فَيَقُولُ يَا رَبِّ أَ تَأْمُرُنِي إِلَى النَّارِ فَيَقُولُ الْجَبَّارُ جَلَّ جَلَالُهُ يَا شَيْخُ إِنِّي أَسْتَحِي أَنْ أُعَذِّبَكَ وَ قَدْ كُنْتَ تُصَلِّي فِي دَارِ الدُّنْيَا اذْهَبُوا بِعَبْدِي إِلَى الْجَنَّةِ.»[7] روز قيامت پيرمردى را به پاى حساب مى‏آورند و هنگامى كه نامه اعمال او را بدست وى مى‏دهند وى همه را سياه مشاهده مى‏كند و ناراحت مى‏گردد، و مى‏گويد بار خدايا امر مى‏كنى مرا به طرف جهنم ببرند؟ در اين جا خداوند فرمان مى‏دهد او را بطرف بهشت ببرند زيرا مى‏فرمايد: تو در دنيا نماز مى‏گذاردى و من از عذاب تو شرم دارم.

پیامبر اسلام (ص) می فرماید :« مَنْ عَاشَ فِي الْإِسْلَامِ سِتِّينَ سَنَةً حَقٌّ عَلَى اللَّهِ أَنْ لَا يُعَذِّبَهُ بِالنَّارِ وَ مَنْ عَاشَ فِي الْإِسْلَامِ سَبْعِينَ سَنَةً آمَنَهُ اللَّهُ مِنَ الْفَزَعِ الْأَكْبَرِ وَ مَنْ عَاشَ فِي الْإِسْلَامِ ثَمَانِينَ سَنَةً رُفِعَ عَنْهُ الْقَلَمُ وَ لَا يُحَاسَبُ مَعَه‏.»[8]

چقدر به ما توصیه شده است که پیرمردان و پیرزنان را احترام کنیم. پیامبر اسلام (ص) فرمودند :« الشَّيْخُ فِي أَهْلِهِ كَالنَّبِيِّ فِي أُمَّتِهِ.»[9] پيرمرد در ميان خانواده مانند پيغمبر در ميان امت مى‏باشد.

باز آن حضرت فرمودند :« مَا أَكْرَمَ‏ شَابٌ‏ شَيْخاً لِسِنِّهِ‏إِلَّا قَيَّضَ اللَّهُ لَهُ عِنْدَ كِبَرِ سِنِّهِ مَنْ يُكْرِمُه‏»[10] یعنی هر جوانى كه به يك پيرمرد احترام بگذارد خداوند در هنگام پيرى او كسى را مى‏فرستد كه از او احترام كند.

باز فرمودند :« بَجِّلُوا الْمَشَايِخَ فَإِنَّ تَبْجِيلَ الْمَشَايِخِ مِنْ إِجْلَالِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ مَنْ لَمْ يُبَجِّلْهُمْ فَلَيْسَ مِنَّا.»[11] یعنی از مشايخ احترام كنيد زيرا تعظيم مشايخ احترام به خداوند متعال است و هر كس از پيرمردان احترام نكند از ما نيست.

دو نفر خدمت حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله آمدند يكى پيرمرد و ديگرى جوان بود. جوان قبل از پير به سخن آمد، رسول خدا فرمود:  الْكَبِيرُ الْكَبِير.[12]

در دهه های اخیر، سرای سالمندان، به عنوان تحفه ای از غرب به کشور ما و دیگر سرزمین های دنیای شرق راه یافته است. افسوس که پاداش سال ها عمر و جوانی کسانی که عمر خود را صرف به ثمر رساندن و بزرگ کردن فرزندان شان کرده اند، به شکلی غیرمنصفانه داده می شود.

خطبه دوّم

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله الذی لایبلغ مدحته القائلون و لایحصی نعمائه العادوّن و لایؤدّی حقّه المجتهدون الذی لایدرکه بعد الهمم و لایناله غوص الفطن ثم الصلاه و السلام علی اشرف الانبياء و المرسلين الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضين بابی القاسم محمد

اللهم صل علي علي اميرالمومنين وعلي فاطمه سيده النساء العالمين وعلي الحسن والحسين سيدي شباب اهل الجنه وعلي علي بن الحسين ومحمد بن علي وجعفر بن محمد وموسي بن جعفر وعلي بن موسي ومحمد بن علي وعلي بن محمد والحسن بن علي والحجه القايم المنتظر عجل الله تعالی فرجه و جعلنا من اعوانه و انصاره والمستشهدين بین یديه

اسغفرالله لی و لکم من جميع الذنوب و الآثام و اتوب اليه

امام رضا (ع) فرمودند :« مَنْ رَضِيَ شَيْئاً كَانَ كَمَنْ أَتَاهُ وَ لَوْ أَنَّ رَجُلًا قُتِلَ بِالْمَشْرِقِ فَرَضِيَ بِقَتْلِهِ رَجُلٌ فِي الْمَغْرِبِ لَكَانَ الرَّاضِي‏ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ شَرِيكَ الْقَاتِل‏»[13] هر کس از کاری راضی باشد مثل کسی است که آن‌را انجام داده، و اگر کسی در مشرق کشته شود و دیگری در مغرب از این قتل راضی باشد، نزد خدا با قاتل شریک خواهد بود.

حضرت امیر (ع) فرمودند :« الْعَامِلُ بِالظُّلْمِ وَ الْمُعِينُ عَلَيْهِ وَ الرَّاضِي بِهِ شُرَكَاءُ ثَلَاثَةٌ.»[14] کسی که ظلم می‌کند، و کسی که با او همکاری دارد و کسی که بدان رضایت دارد، «هرسه» شریک‌اند.

پیامبر اسلام (ص) فرمودند :« مَن أعانَ ظالِما علی ظُلمِهِ جاءَ یَومَ القِیامَةِ و علی جَبهَتِهِ مَکتوبٌ : آیِسٌ مِن رَحمَةِ اللّه.»[15]

 هر که ستمگری را در ستمش یاری رساند ، روز قیامت در حالی آید که بر پیشانیش نوشته شده است : نومید از رحمت خدا .

امروز بر احدی پوشیده نیست که ستمی که آمریکا در روی کره زمین خصوصا بر مسلمانان انجام می دهد و در گذشته انجام داده است از حد گذشته است و قابل احصاء نیست.

صدمات مادی و معنوی که آمریکا بر امت اسلامی وارد کرده است قابل جبران نیست . فقط در خصوص ملت ایران جنایاتی را مرتکب شده است که فقط انسانهای کودن می توانند آنها را فراموش کنند.

چند نمونه آنها را خود شما با تمام جزئیات می دانید.

1. دودمان پهلوی به پشتوانه آنگلیس و آمریکا 53 سال در ایران حکومت کردند. این دودمان با حمایت انگلیس و آمریکا چه جنایتی بر مردم ایران کردند ، بر همگان روشن است.

2. همین کشورها  در ابتدای انقلاب ، از رژیم بعثی حمایت کردند و و هشت سال جنگ را بر ما تحمیل کردند که خسارات مستقیم وارد شده به ایران از سال ۵۹ تا سال ۶۷ رقمی حدود ۳ هزار و ۸۱ میلیارد تومان است که میزان این خسارات به نرخ روز، معادل ۱۰.۵ تریلیون دلار است. این ارقام به خوبی نشان می‌دهد حتی کل درآمدهای نفتی ایران نیز نمی‌تواند خسارات وارد شده از جنگ را جبران کند. هزینة کلی جنگ در طول 8 سال بالغ بر درآمد نفتی دو کشور در تمام قرن بیستم است. این فقط خسارت مالی بود که آمریکا و برخی از کشورهای اروپائی و منطقه ای بر وارد کردند مضافا براين اینکه بیش از 200 هزار نفر شهید دادیم. و 250 هزار نفر از مردم عراق کشته شدند. بیش از یک و نیم میلون نفر از طرفین مجروح شدند.

به عبارت دیگر مجموعاً این جنگ نزدیک به 450 هزار نفر کشته، حدود 5/ 1 میلیون نفر مجروح، بیش از 90 هزار اسیر و بیشتر از 200 میلیارد دلار هزینه و 1500 میلیارد دلار خسارت برای طرفین داشت.

عراق با 35 میلیارد دلار ذخایر ارزی جنگ را شروع کرد ، پس از جنگ با بیش از 80 میلیارد دلار بدهی خارجی مواجه شد و برای جبران آن به کویت حمله کرد.

این جنایات ها بر هر دو کشور شیعی از برکات آمریکا و کشورهای اروپائی بود.

3. همین کشورها خصوصا آمریکا از منافقین حمایت کرد و آنها در داخل ایران بهترین نیروهای ما از دست ما گرفتند و به شهادت رساندند. شهید رجائی ، و باهنر و شهید بهشتی و 72 نفر از یاران انقلاب از جمله آنها بود. دانشمندان هسته ای ما را کشتند. 17 هزار نفر را در ایران ترور کردند. بعضی از اینها در حدی بودند می توانستد رهبری نظام را به عهده بگیرند.

4. اموال ما را مصادره نمود ، در طبس حمله مستقیم کرد ، هواپیمای مسافر بری ما را زد ، به کشتی ها و سکوهای نفتی حمله کرد ، به عراق سلاح شیمیایی برای کشتن جوانان ایران داد. داعش را به وجود آوردند که ما را نابود کنند و چه خساراتی بر مسلمانان وارد کردند. اینها قسمتی از جنایات آمریکاست. حالا عده ای در ایران آنقدر رحمه للعالمین شده اند که می گویند آمریکا با اين همه جنایت و این همه کشتار بهتر است ما نه تنها با آمریکا مبارزه نکنیم حتی مرگ بر آمریکا هم نگوییم. نمی دانم این نامش چیست و آدم چه می تواند بگوید.

اینها که می گویند می خواهید اقتصادتان درست شود لطفا چشمشان را به خساراتی که آمریکا به ما وارد کرده است باز کنند و برای ما بگوند آمریکا اقتصاد کدام کشور را نجات داده است که ما دومی باشیم ؟

اینها جمع شدند قبله گاه مسلمان را اشغال کردند. یک قدم از اشغال و جنایشتان عقب گرد نکردند هرچه عربها عقب کشیدند آمریکا و اسرائیل جلو آمد. عربها هر روز مذاکره کردند و اسرائیل هر روز قسمتی از فلسطین را اشغال کرد ، تا این که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه در سخنرانی خود قدس را رسما به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد. اگر حزب الله لبنان نبود آنها الان لبنان را نیز اشغال کرده بودند اگر سرداران ایرانی و مدافعان حرم از لبنان ، پاکستان ، افغانستان و عراق نبود ، آنان سوریه و عراق را نیز اشغال کرده بودند. و امروز ما در مرزهای کشورمان مشغول جنگ بودیم. و دلسوزان آمریکا که امروز حتی شعار مرگ بر آمریکا را در مقابل این همه جنایت روا نمی دانند ، به خارج فرار کرده بودند و پناهنده شده بودند.  آنها جز اشغال و قتل و کشتار چیزی نمی فهمند.

آنها به کشورهایی که مطیعشان نیستند حمله می کنند و می گویند دموکراسی و آزادی نیست و حقوق بشر رعایت نمی شود ولی وقتی در فلسطین مطرح می شود که سرنوشت مردم فلسطین باید به دست خودشان تایین شود نمی پذیرند و از عربستان که حتی یک انتخابات در آن انجام نشده است و هر کس سخن خلاف حکومت بگوید به شدت سرکوب می کنند ، حمایت می کنند.

با این وصف در داخل عده ای برای آمریکا روضه خوانی می کنند و این که ملت ستم دیده ایران مرگ بر آمریکا می گوید لباس ماتم به تن می کنند. نظام جمهوری اسلامی با چنینی جانورانی در خارج و چنین ساده لوحانی در داخل مواجه است.[1] . مشكاة الأنوار في غرر الأخبار ؛ النص ؛ ص169

[2] . مشكاة الأنوار في غرر الأخبار ؛ النص ؛ ص169

[3] . الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏8 ؛ ص73

[4] . نهج الفصاحة ؛ ص303

[5] . کافى ، ج 2، ص 603 ، ح 4

[6] . مشكاة الأنوار في غرر الأخبار ؛ النص ؛ ص169

[7] . مشكاة الأنوار في غرر الأخبار ؛ النص ؛ ص170

[8] . مشكاة الأنوار في غرر الأخبار ؛ النص ؛ ص170

[9] . مشكاة الأنوار في غرر الأخبار ؛ النص ؛ ص169

[10] . مشكاة الأنوار في غرر الأخبار ؛ النص ؛ ص168

[11] . مشكاة الأنوار في غرر الأخبار ؛ النص ؛ ص168

[12] . مشكاة الأنوار في غرر الأخبار ؛ النص ؛ ص168

[13] . عيون أخبار الرضا عليه السلام ؛ ج‏1 ؛ ص273

[14] . الخصال ؛ ج‏1 ؛ ص107

[15] . کنز العمّال : ۱۴۹۵۰

 

ارتباط با امام جمعه