شنبه 1396/9/25 - 6 : 5
مشخصات امام جمعه
سیدمهدی قریشی
سیدمهدی قریشی
ارومیه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/9/17
انتخاب بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی بزرگترین توهین و دهن کجی برای مسلمانان است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی:

انتخاب بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی بزرگترین توهین و دهن کجی برای مسلمانان است

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه: اینکه رژیم صهیونیستی و ضد دین و بشریت بخواهد قبله اول مسلمانان به عنوان پایتخت مشخص کند برای مسلمانان بزرگترین توهین و دهن کجی است، لذا برای تمامی مسلمانان با هر ملیت و قومیت و مذهب و گرایش سیاسی واجب است در مقابل این مسئله عکس العمل نشان بدهند.

 

http://sebghah.ir/images/spacer.gif

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه ضمن دعوت خود و دیگران به تقوای الهی گفت: وقتی که قیامت شروع می شود صیحه ای توسط فرشتگان الهی اتفاق خواهد افتاد و خداوند این نظام خلقت را از بین خواهد برد و دوباره نظام دیگری به نام عالم آخرت بنا خواهد کرد و صیحه ای اتفاق خواهد افتاد که تمام انسان ها از قبر بلند خواهند شد و در محضر پروردگار برای سوال و جواب حاضر خواهند شد.

وی ادامه داد: خداوند در سوره یاسین در این مورد می فرمایند: "کسانی که قیامت را قبول نمی کنند و می گویند قیامت چه زمانی است اگر راست می گویید؟"، خداوند می فرمایند: "آن ها منتظر نیستند مگر به یک صیحه ای که اتفاق می افتد و همه آنها را در بر می گیرد در حالی که آن ها با هم در حال مخاصمه هستند و مشغول به امور دنیوی هستند و طوری آن ها را فرا می گیرد و احاطه می کند که نمی تواند حتی سفارش و وصیتی نمایند و حتی نمی توانند به خانه هایشان خود برگرداند".

وی افزود: خداوند می فرمایند: "در شیپور دمیده می‌شود و آن ها از قبرها بر می خیزند و به سرعت به سمت خداوند حرکت می کنند و در این حال می گویند وای بر ما، چه کسی ما را از قبر ها بیرون کشید این همان چیزی است که خداوند رحمان وعده داده و پیامبران راست می گفتند".

وی ادامه داد: خداوند می فرمایند: "بر اثر یک صیحه همه مرده ها بیدار می شوند و در محضر ما حاضر خواهند شد و در آن روز برای هیچ کس کوچک‌ترین ستمی نمی شود و هر کس هر چه انجام داده خداوند در به او جزاء خواهد داد".

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه به موضوع مباحث خانواده پرداخت و گفت: از جمله مباحثی که در خانواده برای اعضای خانواده لازم و واجب است این است که در داخل خانواده خشم و غضب خود را کنترل کند، خشم و غصب انسان را بد بخت می کند، لذا مومن همیشه خود را از غضب مواظبت می کند.

وی افزود: وجود مقدس پیامبر اسلام می فرمایند: "خشم و عصبانیت ایمان را فاسد می کند همان طور که سرکه عسل را فاسد می کند".

وی ادامه داد: امام صادق از امام باقر نقل می فرمایند: "روزی شخصی بادیه نشین نزد پیامبر آمد و گفت: از مباحث اساسی چیزی یادم بدهید که در زندگی از آن استفاده نمایم، پیامبر فرمودند: تو را امر می کنم به اینکه خشم و غضب نکنی، این شخص سه مرتبه از حضرت این در خواست را کرد و باز پیامبر او را از خشم و غضب نهی کردند".

وی افزود: امام صادق فرمودند: "از خشم شدیدتر چیزی نیست انسان وقتی عصبانی می شود ممکن است بی گناهی را بکشد یا به یک زن پاکدامن نسبت بی عفتی بدهد".

وی در ادامه گفت: امام باقر راجب غضب می فرمایند: "گاها انسان عصبانی می شود و این خشم انسان را به آتش می برد، هر کس سر پا است و عصبانی شد فورا بنشیند این نشستن باعث می شود وسوسه شیطان از بین برود، هر کس غصب بر فرزند و پدر و مادر و ... نزدیک او شود و دستی بر سرش بکشد یا او را بغل کند در این صورت عصبانیت او فرو کش می کند ".

امام جمعه ارومیه در خطبه دوم به اظهارات اخیر ترامپ اشاره کرد و گفت: مسئله ای که رئیس جمهور آمریکا اخیراً مطرح و تصمیم گرفتند قدس شریف و بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی معرفی کنند، این مسئله در عالم اسلام مصیبت بزرگی است و همانطوریکه مقام معظم رهبری فرمودند: "وظیفه مسلمانان در مقابل این مسئله این است که اعتراض، مخالفت و اقدام نمایند".

وی ادامه داد: اینکه رژیم صهیونیستی و ضد دین و بشریت بخواهد قبله اول مسلمانان به عنوان پایتخت مشخص کند برای مسلمانان بزرگترین توهین و دهن کجی است، لذا برای تمامی مسلمانان با هر ملیت و قومیت و مذهب و گرایش سیاسی واجب است در مقابل این مسئله عکس العمل نشان بدهند.

وی افزود: تصور کنید شهر مقدس مکه که کعبه در آنجا قرار گرفته است اگر چه در دست سران سعودی است که افکارشان ضد دینی است اما حداقل آن ها در ظاهر مسلمان هستند و شهادتین می گویند، این مسئله چقدر سنگین است که رژیم صهیونیستی بخواهد مکه را پایتخت خود قرار دهد، لذا مقام معظم رهبری در بیانات اخیر این مسئله را به صراحت اعلام کرد که بر همه واجب است که در مقابل آن ها اعتراض نمایند.

خطیب جمعه ارومیه ادامه داد: آمریکا و رژیم صهیونیسم نباید جرات کنند که این چنین علیه مسلمانان اقدام و مسلمانان را تمسخر نمایند، این بر همه واجب و وظیفه است و شرعاً هیچ کس نمی تواند در مقابل آن ها سکوت نماید.

وی افزود: مسئله فلسطین مایه وحدت مسلمانان است از جمله مسائلی که باعث وحدت در جهان اسلام هست مسئله اسرائیل است، این جریان های تکفیری که شروع به از بین بردن کشورهای اسلامی و مسلمان کشی کردند به این خاطر بود که مسئله فلسطین از یاد برود تا رژیم صهیونیستی راحت تر مسلمانان آن جا را قتل عام نماید.

وی خاطر نشان شد: تمام مسئولین باید با صراحت اعلام موضع نمایند تا جلو این مسئله گرفته شود.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به 16 آذر و روز دانشجو گفت: همانطور که مستحضر هستید سابقه حرکت های انقلابی دانشجویان به قبل از انقلاب بر می گردد، در سال 1332 وقتی نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا می خواست به ایران بیاید، در روز 16 آذر دانشجویان در دانشگاه ها اعتراض کردند و در دانشگاه تهران گارد شاهنشاهی وارد دانشگاه شد و چندین نفر از دانشجویان را به شهادت رساندند.

وی ادامه داد: اوج حرکت دانشجویی در سیزده آبان سال 1358 وقتی که مسئله اشغال سفارت آمریکا به وجود آمد بود، اینکه در شانزده آذر 1332 و سیزده آبان 1358 این اتفاق ها توسط دانشجویان افتاد از مسائل مهم است، این نشان می دهد که اساتید و دانشجویان از اول به مباحث آگاه هستند و در مقابل استکبار هیچگاه راحت نخواهند نشست.

وی تصریح کرد: عرض بنده به اساتید و دانشجویان محترم و کسانی که در راس جریانات دانشگاهی هستند این است که وظیفه الان آن ها در این موقعیت حساس این است که، مطالبات مقام معظم رهبری را در نظر بگیرند و این مطالبات را جامه عمل بپوشانند.

وی در ادامه به چند مورد از مطالبات رهبری اشاره کرد و گفت: دانشجو باید روحیه استکبارستیزی را حفظ نماید، خدایی ناکرده طوری نباشد که دانشجو در مقابل استکبار بی تفاوت باشد و هر چه استکبار به کشور و مملکت هجمه وارد می کند بنشیند و بگوید من فقط درس می خوانم، باید روحیه استکبار و دشمن ستیزی در دانشگاه های ما ادامه داشته باشد.

دکتر قریشی در ادامه گفت: مسئله بعدی آرمان خواهی است، دانشجو و استاد این طور نباید باشند که فقط به خود فکر کند، باید آرمان گرا و آرمان خواه باشد و فقط به خودش مشغول نباشد و باید به پیشرفت کشور فکر کند و تلاش کند که کشور به اوج پیشرفت برسد.

وی افزود: مسئله بعدی مسئله پرسشگری است، دانشجو باید از مسئولین نظام سوال کنند و وظیفه مسئولین این است که در دانشگاه ها به دانشجویان پاسخ دهند، عملکرد مسئولین باید مورد نقد دانشجویان قرار بگیرد.

وی ادامه داد: مسئله بعدی عدالتخواهی است، دانشجو باید عدالتخواه باشد، در جامعه پرچم عدالت که به وسیله پیامبران و اهل بیت برافراشته شده است و شعار نظام ما عدالتخواهی است، دانشجو باید آن را حفظ نماید و در جامعه بدون تعیین مصادیق عدالت را از مسئولین بخواهد.

وی افزود: دانشجو باید بینش سیاسی داشته باشد، این طور نباشد که حزب ها و گروه ها دانشجو را تصاحب و او را در چنبره خود بگیرند و خواسته های خود را توسط دانشجویان بیان کنند، این بزرگترین آفت در دانشگاه برای تشکل های دانشجویی است که احزاب سیاسی بخواهد اهداف خود را با زبان دانشجو جلو ببرد، دانشجو باید خود تحلیل و بینش سیاسی داشته باشد و مستقل عمل نماید.

خطیب جمعه ارومیه افزود: مسئله بعدی مرجع علمی شدن است، در این جامعه، مشکلات را چه کسی حل خواهد کرد؟، غیر از اساتید دانشگاه در مسئله پیشرفت علمی و تکنولوژی مشکلات را چه کسی حل خواهد کرد؟، باید دانشجویان و اساتید خود را موظف بداند و ببینند که مثلاً در مباحث اقتصادی چه مشکلاتی هست و چه کاری از دست ما بر می آید؟.

وی ادامه داد: مسئله بعدی اخلاق مداری است، در تولید علم باید اخلاق باشد، اگر دین و اخلاق نباشد ما شبیه به آمریکا و اروپا خواهیم شد اگر دین و اخلاق نباشد این پیشرفت علمی باعث می شود، برای مردم بهتر ظلم کنیم.

وی ادامه داد: آخرین مسئله این است که باید گفتمان انقلاب اسلامی در دانشگاه باید محور باشد، روسای دانشگاه باید در دانشگاه به گفتمان انقلابی اهمیت بدهند، در بعضی از دانشگاه ها به جای اینکه از حرکت های انقلابی و دانشجویان انقلابی دفاع کنند از آن دانشجویان حمایت می کنند که برایش دین و انقلاب مطرح نیست.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه