يکشنبه 1396/2/10 - 12 : 23
مشخصات امام جمعه
سیدمهدی قریشی
سیدمهدی قریشی
ارومیه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/29
جنگ اقتصادی و فرهنگی حربه دشمنان ایران
حجت‌الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه ارومیه با اشاره به احکام و آیات الهی اظهار داشت: یادآوری مباحث معاد باعث نهادینه شدن روح تقوا و خداترسی در وجود انسان می‌شود.
وی تصریح کرد: بنابراین خداوند در قرآن کریم می‌فرماید آنهایی اهل جهنم می‌شوند که قیامت و معاد را فراموش کرده‌اند.
امام‌جمعه ارومیه گفت: از دیگر موضوعاتی که در روایات اهل‌بیت (ع) و کتب علما به آن اشاره‌شده، خواندن نماز وحشت و دادن صدقه برای انسانی است که تازه از دنیا می‌رود چراکه باعث آرامش او در شب اول قبر که سخت‌ترین لحظه برای میت است می‌شود.
امام‌جمعه ارومیه افزود: برخی با دادن صدقه در زمان حیات خویش با خداوند عهد می‌کنند تا ثواب آن را شب اول قبر به آنها هدیه کند و برخی از علما نیز با خواندن هر روز نماز وحشت و هدیه آن برای مردگان که آن روز مرده‌اند هم برای خود و هم برای از دنیا رفتگان اجر معنوی به دست می‌آورند.
حجت‌الاسلام والمسلمین قریشی طلاق در پنج سال اول زندگی را مشکل اصلی کشور دانست و تصریح کرد: همه باید زندگی ۱۰ ساله امام علی (ع) و حضرت زهرا (ع) را الگو قرار دهند.
وی به صبر و تحمل و احترام به خواسته‌های همدیگر در اوایل زندگی توصیه کرد و افزود: حضرت علی (ع) می‌فرماید «من قسم می‌خورم حتی یک‌بار فاطمه را عصبی و مجبور به کاری نکردم و زهرا هم مرا هیچ‌گاه عصبی نکرد و از حرف من سرپیچی نمی‌کرد و هرگاه به چهره او می‌نگریستم تمام غصه‌هایم از بین می‌رفت».
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی قریشی در خطبه دوم نماز جمعه، تقوای الهی را تنها راه نجات انسان‌ها دانست و اظهار داشت: خداوند متعال را شاکریم که رحمت خود را بر ما ارزانی کرده است و بارش برف در روزهای اخیر منطقه و کشور ما را سفیدپوش کرده است و این مهم نماز شکر می‌طلبد و شایسته است تا این نماز را به‌جای آوریم و باید قدر این نعمات را بدانیم و گناه نکنیم در غیر این صورت کفران نعمت الهی است.
وی با اشاره به آیه‌ وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِن شَكَرْتُمْ لَأَزِيْدَنَّكُمْ وَلَئِن كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِى لَشَدِيدٌ بیان کرد: مردم باید از گناهان استغفار کنند تا نزولات الهی بر روی زمین ببارد و دچار شدن به معصیت‌های الهی سبب بسته شدن درهای آسمان بر روی انسان می‌شود.
وی افزود: صداوسیمای استان آذربایجان غربی به‌خوبی راهپیمایی روز 22 بهمن را در سطح استان پوشش داد و نمایش خوبی داشت و از خداوند متعال برای تمامی دست‌اندرکاران این مجموعه که در این روز همبستگی و وحدت مردم را به همگان نشان دادند خواستار آسایش و رحمت هستیم.
قریشی با اشاره به دیدار مردم استان آذربایجان شرقی با مقام معظم رهبری گفت: در ایران اسلامی زبان‌ها و قومیت‌های مختلفی وجود دارد و تمامی این قومیت ها در همه حال باهم متحد هستند و باید از این تفاوت به‌عنوان فرصت استفاده کنیم و باوجود سلایق مختلف اتحاد روزافزون خود را به جهانیان نشان دهیم.
وی خاطرنشان کرد: دشمنان همیشه در تلاش هستند تا از این فرصت به‌عنوان تهدید استفاده کنند تا اساس و شالوده نظام جمهوری اسلامی ایران را از بین ببرند درحالی‌که این مسائل سبب ایجاد وحدت و همدلی هستند تا بیش‌ازپیش بتوان خود، نظام و دین اسلام را تثبیت کنیم.
وی با اشاره به آیه «وَمِنْ آیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلاَفُ أَلْسِنَتِکُمْ وَ أَلْوَانِکُمْ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّلْعَالِمِینَ»افزود: خداوند این تفاوت‌ها را برای مردمانِ عالم نشانه قرارداده است و اختلاف رنگ و زبان از نشانه‌های بزرگ الهی است و باید از این مهم در جهت خداپرستی، توحید و وحدت استفاده نماییم تا نسبت به گذشته پایدارتر شویم.
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی تصریح کرد: عده‌ای از نمایندگان انتخاباتی از این تفاوت‌ها در راستای انتخاب خود استفاده می‌کنند که کاری بسیار ناشایست است و در چنین صحنه‌هایی باید منافع ملی را هدف قرارداد و برای رسیدن به رتبه متعالی تلاش خود را به‌کارگیریم تا بهترین فرد را انتخاب کنیم.
وی بیان کرد: عده‌ای از الان برای انتخابات  از این اهرم استفاده می‌کنند و بر ما وظیفه است بصیرت خود را حفظ کنیم تا عده‌ای منفعت‌طلب از این موضوع برای تفرقه‌افکنی استفاده نکنند و این امر با آموزه‌های دین مبین اسلام و رهبری مغایرت دارد و نمی‌تواند به هدف برسد.
امام‌جمعه ارومیه با اشاره به موضوع آشتی ملی گفت: در ایران اسلامی قهری وجود ندارد و مردم همیشه دست در دست هم در صحنه حضور دارند و در این میان با عده‌ای که پرچم امام حسین (ع) را سوزاندند و به ایشان توهین کردند نه تنها قهر هستیم بلکه اینان را دشمنان خود به شمار می‌آوریم.
وی اظهار داشت: چنین افرادی به‌صورت انگشت‌شمار وجود دارند که از سال 88 تا به الان توبه نکرده‌اند و اگر این عمل را انجام می‌دادند راه چاره می‌توانستیم پیدا کنیم و حال‌آنکه خود را مقصر ندانسته‌اند و اینان جزو مؤمنان نیستند، مؤمن با فرد مؤمن نمی‌تواند بیش از 3 روز قهر باشد و اگر چنین باشد دین فرد از بین می‌رود و از این‌رو این افراد دشمنان سرسخت ما به شمار می‌روند.
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی افزود: جنگ فرهنگی و اقتصادی امروزه بر روی کار آمده است و در کنار این موضوع دشمن درصدد این است تا به وسیله فضای مجازی، دین عفت و حیای مردم اسلامی ایران را از بین ببرد و مردم و مسئولان باید دست‌به‌دست هم دهند تا دین اسلام و مملکت ایران را پابرجا نگه‌دارند.
وی تصریح کرد: عده‌ای هستند که با صحبت تعجب مردم را بی می‌انگیزند و خود را دوست دار مردم جلوه می‌دهند درحالی‌که در واقع اینان از درون به‌شدت خبیث هستند و فقط به دنبال منافع مادی خود هستند و در همه حال با چهره‌ای متفاوت از باطن خود ظاهر می‌شوند تا مردم را به خود جلب کنند.
وی گفت: اینان در ظاهر دوست ما هستند و اوباما در عید نوروز این مناسبت را به مردم تبریک گفت و شاید ترامپ هم این عمل را انجام دهد و هدف از این کار جلب نظر مردم است و بعد از جلب رضایت افکار پلیدی را که در ذهن دارد را عملی می‌کنند و هدف از بین بردن توان اقتصادی و نسل مردم است.
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی تصریح کرد: آمریکا و غرب این دو مسئله را هدف قرار داده‌اند و می‌خواهند  به اقتصاد را ضربه بزنند و نسل مردم را از بین ببرند و بی‌حیایی را در بین جوانان ترویج دهند تا این بی‌عفتی در میان مردم نهادینه شود.
ارتباط با امام جمعه