يکشنبه 1396/7/2 - 57 : 11
مشخصات امام جمعه
سید محمد هاشمی
سید محمد هاشمی
شوط
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/31
خطبه اول جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در دین مبین اسلام

خطبه اول جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در دین مبین اسلام

﴿ وَ إنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا لاَ يَضُرُّكُمْ كَيْدُهُمْ شَيْئاً ﴾ [1] ؛ «اگر (در برابر دشمن) استقامت و پرهيزگاري پيشه كنيد ، نقشه‏هاي (خائنانه) آنان ، به شما ضرر و زياني نمي‏رساند .»

حضرت ابا عبد الله الحسین (ص) در نامه‌ای که به محمد بن حنفیه می‌نویسند که به وصیت‌نامة آن حضرت نیز معروف شده ، علت قیام خود را در یک جمله بیان می‌کند . آن حضرت می‌فرمایند : ‹‹ أنِّي لَمْ أخْرُجْ أشِراً وَ لاَ بَطِراً وَ لاَ مُفْسِداً وَ لاَ ظَالِماً ، وَ إِنَّمَا خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِصْلاَحِ في اُمَّةِ جَدِّي (ص) ، اُرِيدُ أنْ آمُرَ بِالمَعْرُوفِ وَ أنْهَی عَنِ المُنْكَرِ وَ أسِيرَ بِسِيرَةِ جَدِّي وَ أبي‏ ›› [2] ؛ «من برای سركشی و عداوت و فساد كردن و ظلم نمودن ، قیام نکردم ،  بلكه،من بمنظور ايجاد صلح و سازش در ميان امت جدم خارج شدم، من در نظر دارم امر بمعروف و نهى از منكر نمايم.» به همین خاطر است که هفتة اول ماه محرم الحرام به نام هفتة احیاء امر به معروف و نهی از منکر نامگذار شده است .‏

از دیدگاه اهل بیت عصمت و طهارت ، امر به معروف و نهی از منکر نسبت به سایر احکام الهی از جایگاه برتری برخودار است ، چون در واقع پشتوانة اجرای احکام الهی در جامعة اسلامی ، عمل کردن مؤمنين به فريضة امر به معروف و نهي از منکر است .

با توجه به اينکه بخشي از احکام الهي داراي آثار اجتماعي هستند ، لذا مؤمنين يا به عنوان يک واجب بايد آن حکم شرعي را در جامعه رعايت کنند و اگر از يک عملي نهي شده بايد در ملأ عام آن را انجام ندهند ، چون انجام آن باعث مي‌شود اولاً حرمت حکم الهي شکسته شود و ثانيا در سايرين نيز اثر سوء بگذارد . در غیر این صورت با عمل به فريضة امر به معروف و نهي از منکر است که جلوي آن کار گرفته مي‌شود .

به مانند رعايت حجاب ، که اگر افراد در جامعه حجاب خودشان را رعايت نکنند ، اولا حرمت حکم الهي شکسته مي‌شود ، و ثانيا در ديگران نيز اثر سوء مي‌گذارد . اما با عمل به فريضة امر به معروف و نهي از منکر جلوي اين کار گرفته مي‌شود و جلوي فساد اخلاقي در جامعة اسلامي گرفته خواهد شد و امنيت اخلاقي بر جامعه حاکم خواهد شد ؛ لذا فريضة امر به معروف و نهي از منکر در دين مبين اسلام از جايگاه برتري برخوردار است .

به طوري که امير مؤمنان علي بن ابي طالب مي‌فرمايد : ‹‹ وَ مَا أعْمَالُ الْبِرِّ كُلُّهَا وَ الجِهادُ فى سَبِيلِ اللهِ‏ِ عِندَ الاَمرِ بِالمَعْرُوفِ وَ النَّهىِ عَنِ المُنْكَرِ إِلاَّ كَنَفثَةٍ فى بَحرٍ لُجِّيٍّ ›› [3] ؛ «همه كارهای خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهي از منكر به مانند قطره‏اي است در درياي عميق .»

آثار ترک امر به معروف و نهي از منکر

از جملة آثار عمل نکردن به فريضة امر به معروف و نهي از منکر اين است که اشرار قوم بر جامعة اسلامي حاکم مي‌شود و دعاي مؤمنين نيز به درجة اجابت نمي‌رسد . لذا رسول مکرم اسلام (ص) مي‌فرمايند : ‹‹ إذا لَم يَأمُروا بِمَعروفٍ وَلَم يَنهَوا عَن مُنكَرٍ وَلَم يَتَّبِعوا الاَخيارَ مِن أهْلِ بَيْتى ، سَلَّطَ اللهُ‏ُ عَلَيْهِمْ شِرارَهُم ، فَيَدعوا عِندَ ذلِكَ خِيارُهُم فَلا تُستَجابُ لَهُم ›› [4] ؛ «هرگاه (مردم) امر به معروف و نهي از منكر نكنند ، و از نيكان خاندان من پيروي ننمايند، خداوند بدانشان را بر آنان مسلّط گرداند و نيكانشان دعا كنند ، امّا دعايشان مستجاب نشود .»

در سابق وقتي مريضي را جلوي يک هيئت عزاداري مي‌آوردند و آنها دعا مي‌کردند ، دعايشان قبول مي‌شد ، چون هم خود به احکام الهي عمل مي‌کردند و از گناه و معصيت خودشان را حفظ مي‌کردند ، و هم اگر کسي به صورت علني معصيت مي‌کرد ، او را امر به معروف و نهي از منکر مي‌کردند . اما الان هر چه دعا مي‌کنيم قبول نمي‌شود ، چون فريضة امر به معروف و نهي از منکر در بين مسلمانان غريب مانده است . لذا از جملة وظائف روحاني و هيئت امناء و رئيس هيئت عزاداري اين است که اگر ببيند ، يکي از اعضاء هيئت به صورت علني گناه مي‌کند و يا لباس نا مناسب بر تن دارد ، يا نه يک زن بدون رعايت حجاب خود به هيئت عزاداري تماشا مي‌کند و موجب ارتکاب به گناه اعضاي هيئت مي‌شود ، بايد او را امر به حجاب و عفاف و نهي از بي حجابي و بي عفتي و بي بندباري کنند . در اين صورت است که اگر دعا هم کنند ، دعايشان به اجابت خواهد رسيد .

خطبه دوم بخشي از دست آوردهاي دفاع مقدس

در اولین روز از هفتة دفاع مقدس قرار گرفته‌ايم ، ايامي كه يادآور مقاومت ، ايثار و شهادت هشت سالة رزمندگان اسلام در نبرد حق عليه باطل است . اين ايام را به تمامي رزمندگان ، ايثارگران ، جانبازان ، خانواده‌هاي معزز شهداء ، آزادگان ، مردم شهيد پرور شهرستان شوط و مخصوصا شما نمازگران عزيز تبريك و تهنيت عرض مي‌كنم و ياد و خاطرة شهداي هشت سال دفاع مقدس را گرامي مي‌دارم .

به تناسب اين ايام ، اين خطبه را انشاء الله با عنايت پروردگار عالميان به بخشي از دستاوردهاي هشت سال دفاع مقدس اختصاص خواهم داد ؛ چون اين دست‌آوردها در تدام انقلاب به مانند مشعلي براي هدايت دوستان انقلاب است .

اما از جملة مهمترين دستاوردهاي هشت سال دفاع مقدس ، تقويت روحيه مقاومت ملت ايران در مقابل ابرقدرتهاي جهان بود . به طوری که خداوند تبارک و تعالی می‌فرمایند : ﴿ إنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ المَلائِكَةُ ألاَّ تَخَافُوا وَ لاَ تَحْزَنُوا وَ أبْشِرُوا بِالجَنَّةِ الَّتي‏ كُنْتُمْ تُوعَدُونَ ﴾ [5] .

عزيزان من امروز دشمن مسير جنگ را از جنگ نظامي به طرف جنگ اقتصادي سوق داده ، بنا بر اين اگر بخواهيم در مقابل دشمن به پيروزي برسيم ، تنها راه پيروزي مقاومت است . لذا نام‌گذاري سالهاي اخير توسط مقام معظم رهبري بر محور اقتصاد مي‌چرخد . امسال را نیز معظم له به نام اقتصاد مقاومتي ، تولید و اشتغال نامگذاري کرده است .

یعنی مسئولین امر باید با توجه به توانمندی‌های داخلی در بعد نیروی انسانی و منابع داخلی و با تکیه بر جوانان متخصص و متعهد ، اقتصاد کشور را در قبال تحریم‌های دشمن واکسینه کنند . یعنی اقتصاد کشور باید درون زا و برون نگر باشد .

یکی دیگر از دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس این بود که مردم به این باور رسیدند که اگر دین الهی را یاری کنند ، خداوند نیز آنها را کمک خواهد کرد . لذا در جنگ ما شاهد امدادهای وسیع غیبی بودیم . به طوری که خداوند تبارک و تعالی در جنگ بدر این آیه را به پیغمبر نازل می‌کند : ﴿ فَلَمْ تَقْتُلُوهُمْ وَ لكِنَّ اللهَ قَتَلَهُمْ وَ مَا رَمَيْتَ إذْ رَمَيْتَ وَ لكِنَّ اللهَ رَمَی‏ ﴾ [6] ؛ «اين شما نبوديد كه آنها را كشتيد ؛ بلكه خداوند آنها را كشت ! و اين تو نبودی (ای پيامبر كه خاك و سنگ به صورت آنها) انداختی ؛ بلكه خدا انداخت !»

یکی دیگر از دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس ولایتمداری است ؛ وقتی حضرت امام فرمان می‌دهد که بر همه لازم است که در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شرکت کنند ، کوچک و بزرگ ؛‌ پیر و جوان و میان سال در جبهه‌ها حضور پیدا کردند . و نتیجه آن پیروزی ملت ایران در مقابل استکبار جهانی بود . لذا در سایه‌ی اطاعت از ولایت و رهبری است که خواهیم توانست در مقابل جنگ نرم و جنگ اقتصادی دشمن پیروز شویم .

در آستان آغاز سال تحصيلي و روز بازگشائي مدارس قرار گرفته‌ايم ، اين ايام را به تمامي دانش آموزاني كه در اين روزها براي كسب علم و دانش و تعليم و تربيت وارد مدارس مي‌شوند ، تبريك و تهنيت عرض مي‌كنم .

اميدوارم والدین محترم ، مسئولين امر ، مخصوصا مربيان عزيز نسبت به تربيت ، تهذيب نفس ، آموزش قرآن ، مسائل ديني و نماز اول وقت دانش آموزان عزيز توجه بيشتري داشته باشند . البته این وظیفه را قرآن کریم بر عهده‌ی آنان گذاشته . به طوری که در آیه‌ی شریفه می‌فرماید : ﴿ يا أيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أنْفُسَكُمْ وَ أهْليكُمْ نَاراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الحِجارَةُ ﴾ [7] ؛ «ای كسانی كه ايمان آورده‏ايد خود و خانواده خويش را از آتشی كه هيزم آن انسانها و سنگهاست نگه داريد .»

در خصوص یاوره سرائی‌های ترامپ در مورد ملت ایران ، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و برجام به همان بیان مقام معظم رهبری اکتفا می‌کنیم که فرموند : «آمریکایی‌ها بدانند ملت ایران بر مواضع شرافتمندانه و قدرتمندانه‌ی خود خواهد ایستاد و در مسائل مهمِ مربوط به منافع ملی ، عقب‌نشینی در قاموس جمهوری اسلامی معنی ندارد و پیش خواهد رفت . ملت ایران محکم ایستاده است و هر حرکت غلط نظام سلطه در قضیه‌ی برجام ، با عکس‌العمل جمهوری اسلامی مواجه خواهد شد .

امروز ما حمایت خودمان را از رئیس جمهور محترم کشور که در سازمان بین الملل از مواضع جمهوری اسلامی ایران دفاع می‌کند اعلام می‌داریم و نفرت و انزجار خودمان را نیز از سخنان سخیف ترامپ رئیس جمهور آمریکا با جملات مرگ بر آمریکا اعلام می‌کنیم .


1-  آل عمران : 120

2-  بحار الانوار ج:44 ص:329

3-  نهج البلاغة حکمت : 374

4-  امالي الصدوق ص:254

5-  فصلت : 30

6- الانفال : 17

7- التحریم :‌4

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه