دوشنبه 1396/3/8 - 37 : 8
مشخصات امام جمعه
سید محمد هاشمی
سید محمد هاشمی
شوط
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/22
خطبه اول جلب محبّت اهل بيت (ص) و ترك گناهان یکی از انتظارت امام زمان از شیعیان

خطبه اول جلب محبّت اهل بيت (ص) و ترك گناهان یکی از انتظارت امام زمان از شیعیان

امير مؤمنان علي بن ابيطالب (ص) مي‌فرمايند : ‹‹ مَنْ غَرَسَ أشْجَارَ التُّقَي جَنى ثِمارَ الهُدَي ›› [1] ؛ «هر كه درختان تقوا بكارد ، ميوه‏های هدايت بچيند .

روز نیمه شعبان مصادف با سالروز ولادت با سعادت حضرت بقیت الله الاعظم ارواحنا له الفداء است . لازم است در ابتدای سخن این ایام را به محضر مقدس آن حضرت ، حضرت امام حسن عسکری و حضرت صدیقه طاهره ، تمامی مسلمانان جهان ، شما نمازگزاران عزیز ، مخصوصا سربازان گمنام امام زمان (عج) که امروز به نام ایشان نامگذاری شده ، تبریک و تهنیت عرض کنم .

امروز نیروهای مختلفی امنیت کشور را تأمین می‌کنند که اکثر مردم در ظاهر شاهد خدمات آن عزیزان هستند ، اما سربازان گمنام امام زمان شبانه روز در خفا امنیت این کشور را رصد می‌کنند ، در حالی که تلاشهای بی‌وقفه‌ی آنها به چشم نمی‌آید . در عین حال از ویژگیهای خاصی نیز برخوردارند . از جمله‌ی ویژگی‌های سربازان گمنام امام زمان این است که به هیچ یک از جناح‌ها و جریانات سیاسی وابستگی ندارند ؛ به طور محض مطیع ولی فقیه هستند ؛ مردمی هستند ، یعنی از مردم و برای تأمین امنیت مردم تلاش می‌کنند ؛ و در نهایت مقید به قانون و شرع اخلاق می‌باشند .

با توجه به ایام ولادت حضرت صاحب الزمان (ص) و با عنایت به اینکه از دیدگاه قرآن کریم آن حضرت ناظر بر اعمال بندگان الهی است ، شاید این سؤال در اذهان خطور کند که آن حضرت چه انتظاراتی از شیعیان حقیقی خود دارند ؟ البته باید به خدمتتان عرض کنم که انتظارات آن حضرت شخصي و فردي نيستند و به همين دليل ، خطابات و دستورات او از سر دوستي و از راه شفقت و دلسوزي است .

بطوری که آن حضرت مي‏فرمايند : ‹‹ لَوْ لاَ مَا عِنْدَنا مِنْ مَحَبَّةِ صَلاحِكُمْ وَ الاِْشْفاقِ عَلَيْكُمْ لَكُنّا عَنْ مُخاطَبَتِكُمْ فى شُغُلٍ ... ›› [2] ؛ «اگر محبّتِ صلاح و خوبي شما در نزد ما نبود و نسبت به شما دلسوز و مهربان نبوديم ، شما را مخاطب [گفته‏هاي] خود قرار نمي‏داديم .»

لازم از است به خدمتتان عرض کنم ؛ از جمله‌ی انتظاراتي كه امام زمان (عج) در زمان غيبت خويش از شيعيان و پيروان خويش دارند عبارت از جلب محب اهل بیت و ترک گناهان است . از دیدگاه قرآن کریم پاداش رسالت پيامبر اكرم (ص) عبارت از اين است كه مردم به امامان معصوم ، محبّت و ارادت داشته باشند ، و همين محبّت عامل مهمّي است که انسان را از گناهان و معصيت حفظ می‌کند .

آن حضرت در این خصوص مي‏فرمايند : ‹‹ فَلْيَعْمَلْ كُلُّ امْرِءٍ مِنْكُمْ ما يُقَرِّبُ بِهِ مِنْ مَحَبَّتِنا وَ لْيَتَجَنَّبْ مَا يُدْنِيهِ مِنْ كَراهِيَّتِنا وَ سَخَطِنا ؛ فَإنَّ امْرءًا يَبْغَتُهُ فَجْأةٌ حِينَ لاَ تَنْفَعُهُ تَوْبَةٌ وَ لايُنَجِّيهِ مِنْ عِقابِنا نَدَمٌ عَلي حَوْبَةٍ ›› [3] ؛ «پس بايد هر يك از شما [شيعيان] كارهايي را كه موجب جلب محبّت ما مي‏گردد ، انجام دهد و بايد از كارهاي [ناپسندي] كه خشم و غضب ما را در پي دارد ، اجتناب كند . پس [آگاه باشيد كه] مرگ آدمي ناگهان مي‏رسد كه [در آن وقت ديگر] توبه سودي نمی‏رساند و ندامت و پشيماني [نيز] نمي‏تواند او را از عذاب ما برهاند .»

قطعا كوچك‏ترين انحرافي كه در بين شيعه ايجاد شود قلب امام زمان (ص) را سخت ناراحت و رنجور خواهد كرد . به همين جهت ، آن يار پرده نشين با قلب آكنده از رنج و غصّه ، شكایت خويش را از دست شيعيان جاهل و منحرف به اين صورت اظهار مي‏کند : ‹‹ قَدْ آذانا جُهَلاءُ الشّيعَةِ وَ حُمَقاؤُهُمْ ، وَ مَنْ دينُهُ جَناحُ الْبَعُوضَةِ أرْجَحُ مِنْهُ ›› [4] ؛ «به حقيقت نادانان و كم خردان شيعه و كساني كه پر و بال پشه بر دين آنها برتري دارد ، ما را آزار مي‏دهند .»

امروز یکی از مصادیق کلام آن حضرت که می‌فرمایند : کسانی که پر و بال پشه بر دین آنها برتری دارد ، ما را آزاز می‌دهد ، کسانی هستند که حاضرند به خاطر چند رأی ، تمامی مقدسات و اخلاقیات و احکام دین را زیر پا بگذارند .

خطبه دوم ويژگيهاي نامزد اصلح 

الف. تعبد به ارزشهاي اسلامي :

امير مؤمنان علي (ص) در نامه‌اي به يكي از كارگزارانش مي‌فرمايند : ‹‹ فَأنْتَ مَحقُوقٌ أنْ تُخالِفَ عَلَي نفْسِكَ ، وَ أنْ تُنَافِحَ عَنْ دِينكَ ، وَ لَوْ لَمْ يَكُنْ لَكَ إلاَّ سَاعَةٌ مِنَ الدَّهْر ، وَ لاَ تُسْخِطِ اللهَ برضَا أحَدٍ مِنْ خلْقِهِ ، فَإنَّ في اللهِ خلَفاً مِنْ غَيْرهِ وَ لَيْسَ مِنَ اللهِ خلَفٌ في غَيْرهِ ›› [5] ؛ ««بر تو شايسته است كه با هواي نفساني مخالفت كرده و از دين خود دفاع كني ؛ هر چند براي تو ساعتي از زندگي نمانده باشد . خدا را به خاطر رضايت احدي از مردم خشمگين مساز ؛ زيرا خداوند جايگزين همه چيز مي‌شود ، امّا هيچ چيزي جانشين خداوند نمي‌تواند باشد .»

ب.  امانتداري :

آن حضرت در نامة خود به يكي از كارگزارانش به نام اشعث بن قيس در آذربايجان مي‌نويسد : ‹‹ وَ إنَّ عَمَلَكَ لَيْسَ لَكَ بطُعْمَةٍ ، وَ لَكِنَّهُ في عُنُقِكَ أمَانةٌ ›› [6] ؛ «همانا اين مسئوليت و پُست تو ، برايت طعمه نيست [كه از آن به نفع خود و اطرافيانت بهره گيري] ؛ بلكه امانتي بر عهدة تو است .» و خداوند متعال در قرآن كريم مي‌فرمايد : ﴿ وَ الَّذِينَ هُمْ لاَمَاناتِهمْ وَ عَهْدِهِمْ رَاعُونَ ﴾ [7] ؛ «آنان كه امانتها و پيمان خود را رعايت می‏كنند .»

ج.  پرهيز از تجمّل‌گرايي :

رسول گرامي اسلام فرمودند : ‹‹ إنَّ اللهَ تَعَالي يَكْرَهُ مِنْ عَبْدِهِ أنْ يَرَاهُ مُتَمَيِّزاً بَينَ أصْحَابِهِ ›› ؛ «خداوند متعال دوست ندارد كه بندة خود را در ميان دوستانش متمايز ببيند .»

د. استقلال خواهي و بيگانه ستيزي

خداوند متعال مي‌فرمايد : ﴿ يَا أيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لاَ تَتَّخِذُوا الْكافِرينَ أوْلِياءَ مِنْ دُون الْمُؤْمِنينَ ﴾ [8] ؛ «ای كسانی كه ايمان آورده‏ايد ، به جای مؤمنان ، كافران را به دوستی خود مگيريد .»

ر.  صداقت در گفتار و رفتار :

امام صادق مي‌فرمايند :  ‹‹ لاَ تَغْتَرُّوا بِصَلاَتهِمْ وَ لاَ بِصِيَامِهِمْ ، فإنَّ الرَّجُلَُ رُبمَا لهِجَ بِالصَّلاَةِ وَ الصُّوْمِ حَتَّي لَوْ تَرَكَهُ اسْتَوْحَشَ ، وَ لَكِن اخْتَبرُوهُمْ عِنْدَ صِدْقِ الحَدِيثِ وَ أدَاءِ الاَمَانَةِ ›› [9] ؛ «به نماز خواندن و روزه گرفتن آنها فريب نخوريد ، زيرا بسا كه مرد انس گيرد به نماز و روزه تا آنجا كه اگر آن را وانهد به هراس افتد ولی آنها را بيازمائيد به راستگوئی و امانت پردازی .»

سیره‌ی امام حسن این بود : «چیزی را که قرار نبود به آن عمل کند نمی‌گفت ، و آنچه که نگفته بود عمل می‌کرد .» [10]

ز.  لياقت و شايستگي :

پيامبر اكرم (ص) فرمودند : « هر که در ميان چند مسلمان يک نفرشان را رئيس قرار دهد و بداند در ميان آن چند نفر کسي بهتر و لايق‌تر و عالم‌تر به کتاب خدا و سنت نبيش است ، به خدا و رسولش و همه مسلمانان خيانت کرده است .» [11]

س.  شجاعت و شهامت :

امير المؤمنين (ص) در توصیف متقین مي‌فرمايند : ‹‹ عَظُمَ الخَالِقُ في أنفُسِهمْ ، فَصَغُرَ مَا دُونهُ في أعْيُنهمْ ›› ؛ «خداوند در باطنشان بزرگ ، و غير او در ديدگانشان كوچك است .»

ش.  توجه به محرومان و درماندگان

از امیر مؤمنان علی (ص) روایت شده است که پیامبر اسلام (ص) فرمود که در شب معراج خداوند به او فرمود : «ای محمد ! دوست داشتن من ، دوست داشتن فقیران است . به فقیران و مجلسشان نزدیک شو تا تو را به خود نزدیک کنم .»

ﻫ . روحيه خدمت به مردم

بطوري كه رسول گرامي اسلام (ص) فرمودند : ‹‹ مَنْ سَعَي في حَاجَةِ أخِيهِ المُؤْمِنِ فَكَأنَّمَا عَبَدَ اللهَ‏َ تِسْعَةَ آلافِ سَنَةٍ صَائِماً نَهارَهُ ، قَائِماً لَيْلَهُ ›› [12] ؛ «هر فردي كه در برآوردن نياز برادر مؤمنش تلاش كند ، گويا نُه هزار سال خداوند را عبادت كرده ، در حالي كه روزها را روزه‏دار و شبها را شب زنده‏دار بوده است.»

1-  بحار الانوار ج:78 ص:90 و 95

2-  بحار الانوار ج:53 ص:179

3-  بحار الانوار ج:53 ص:176 ح:7

4-  الاحتجاج ج:2 ص:474

5- نهج البلاغه ص:384 ن:27

6- نهج البلاغه ص:366 ن:5

7- المؤمنون :‌8

8- النساء : 144

9- الکافی ج:2 ص:104

10- تحف العقول ص:235

11- جامع الصغیر ج:1 ص:455

12-  بحار الانوار ج:71 ص:315 ح:72

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه