شنبه 1395/11/2 - 6 : 23
مشخصات امام جمعه
سید محمد هاشمی
سید محمد هاشمی
شوط
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
خطبه اول فضیلت نماز و ثواب نماز جماعت

خطبه اول فضیلت نماز و ثواب نماز جماعت

تقوی سبب بشارت دادن ملائكه هنگام مرگ است چنانچه خداوند مي‌فرمايد : ﴿ الَّذِينَ آمَنُوا وَ كانُوا يَتَّقُونَ لَهُمُ الْبُشْری‏ في الحَياةِ الدُّنْيا وَ في الاخِرَةِ ﴾ [1] ؛ «كسانی كه ايمان آوردند و با تقوی بودند برايشان در زندگانی دنيا ، يعنی هنگام مرگ و در آخرت بشارت است .»

در ابتدای سخن لازم است کلام را با حدیثی از حضرت امام به حق ناطق جعفر بن محمد الصادق متبرک کنیم ، به طوری که آن حضرت در فضیلت نماز می‌فرماید : ‹‹ أحَبُّ الاَعْمَالِ إلى اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ الصَّلاَةُ وَ هِيَ آخِرُ وَصَايَا الاَنْبِيَاءِ ›› [2] ؛ «محبوب‌ترين كارها در پيشگاه خداوند عزّ و جلّ نماز است ، و آن آخرين سفارش پيامبران (ع) است .» (يعنی به نماز چندان تأكيد داشتند كه حتّی هنگامی كه اجل ايشان فرا می‌رسيد نيز آخرين وصيّتشان بر بپا داشتن نماز بود .)

نه تنها سفارش پیغمبران ، بلکه مهم‌ترین سفارش خداوند به انبیاء الهی نماز است به طوری که معاوية بن وهب از امام صادق (ص) پرسيد : بالاترين و برترين چيزی كه بندگان بدان وسيله به پروردگارشان تقرّب مي‌جويند و نيز دوست داشتنی‏ترين و خوشايندترين آنها نزد خداوند عزّ و جلّ چيست ؟ آن حضرت فرمودند : ‹‹ مَا أعْلَمُ شَيْئاً بَعْدَ المَعْرِفَةِ أفْضَلَ مِنْ هَذِهِ الصَّلاَةِ ، أ لاَ تَرَی أنَّ الْعَبْدَ الصَّالِحَ عِيسَی ابْنَ مَرْيَمَ (ع) قَالَ : ﴿ وَ أوْصَاني بِالصَّلاةِ وَ الزَّکَاةِ مَا دُمْتُ حَیّاً ﴾ ›› [3] ؛ «من چيزی را بعد از معرفت به خدا نمی‏شناسم كه بهتر از اين نماز باشد ، مگر نمی‏بينی بنده صالح خدا عيسی بن مريم (ع) گفته: پروردگارم مرا (تا زنده‏ام) بنماز سفارش و امر فرموده است .»

ثواب نماز جماعت

البته سوره‌ی حمد از جمله‌ی سوره‌هایی است که در هر نماز واجب و مستحب خوانده می‌شود و از لحن سورة حمد معلوم می‌شود که نماز واجب برای این وضع شده تا به صورت جماعت خوانده شود ، هر چند نماز جماعت از مهم‌ترين مستحبّات و از بزرگترين شعائر اسلامي است .

در روايات اهل بیت ، از همه چیز بیشتر روي آن تكيه شده است ، مخصوصاً براي همساية مسجد يا كسي كه صداي اذان مسجد را مي‌شنود بيشتر سفارش شده و سزاوار است انسان تا مي‌تواند نمازش را با جماعت بخواند .

در روايتي وارد شده است كه اگر يك نفر به امام جماعت اقتدا كند ، هر ركعت از نماز آنان ثواب یکصد و پنجاه نماز را دارد ، و اگر دو نفر اقتدا كنند هر ركعتي ثواب ششصد نماز دارد و هر چه بيشتر شوند ، ثواب نمازشان بيشتر می‌شود تا به ده نفر برسند و عدة آنان كه از ده گذشت ، اگر تمام آسمانها كاغذ و درياها مركب و درختها قلم و جن و انس و ملائكه نويسنده شوند ، نمي‌توانند ثواب يك ركعت آن را بنويسند . 

در رسائل عمليه مراجع تقليد آمده است : حاضر نشدن به نماز جماعت از روي بي‌اعتنايي جايز نيست و سزاوار نيست كه انسان بدون عذر نماز جماعت را ترك كند . مستحب است انسان صبر كند كه نماز را به جماعت بخواند و نماز جماعت از نماز اول وقت كه فرادي يعني تنها خوانده شود بهتر است . و نيز نماز جماعتي را كه مختصر بخوانند از نماز فرادي كه آن را طول بدهند بهتر مي‌باشد .

البته در بعضی از ادارات نماز جماعت در اول وقت خوانده می‌شود ؛ اما در برخی دیگر نماز جماعت برپا نمی‌شود ، در مدارس نیز باید آموزش و پروش برنامه ریزی کند تا دانش آموزان عزیز نماز را در اول وقت و به صورت جماعت بخوانند . و بازاریان و کسبه و عموم مردم نیز باید برنامه‌ریزی کنند تا در اول وقت نماز را به صورت جماعت بخوانند .

چون قرآن کریم می‌فرماید : وقتی حاکمیت به دست مؤمنین افتاد ، در اولین فرصت نماز را در جامعه برپا می‌کنند  . ﴿ الَّذينَ إنْ مَكَّنَّاهُمْ في الاَرْضِ أقَامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّكاةَ وَ أمَرُوا بِالمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ المُنْكَرِ ﴾ [4] ؛ «همان كسانی كه چون در زمين به آنان توانايی دهيم ، نماز برپا می‏دارند و زكات می‏دهند و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند .»

خطه دوم مشکل اساسی کشور بیکاری

دیروز به خاطر حادثه‌ی آتش سوزی که در ساختمان پلاسکو اتفاق افتاد ، عده‌ای از هموطنان عزیزمان جان خود را از دست دادند . این حادثه هر چند تأمل برانگیز بود ؛ اما حماسه‌ای که آتش‌نشانان فداکار در این صحنه‌ی خدمت آفریندند ، انسان را به یاد این آیه‌ی شریفه می‌اندازد : ﴿ وَ یُؤْثِروُنَ عَلی أنْفُسِهِمْ وَ لَوْ کَانَ بهِمْ خَصَاصَةٌ ﴾ . از خداوند منان بر همه‌ی این عزیزان علو درجات آرزو می‌کنیم و به خانواده‌های داغدار ایشان تسلیت عرض می‌نماییم .

امروز از جمله‌ی مهم‌ترین و اساسی‌ترين مشكل مردم ، مشكلات و معضلات اقتصادی است كه در بين اين مشكلات ، معضل بيكاری از اهمیت خاصی برخوردار است . مخصوصا عزیزانی که از دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی فارغ التحصیل شده‌اند در رأس این مشکلات قرار دارند . متأسفانه در این مدت فرصت‌های جديد شغلی به ميزان نياز جامعه ايجاد نشده ، و از آن بدتر اين‌كه بخاطر ركود فراگير و خانمان‌سوز ، فرصت‌های شغلی موجود نيز روز‌به‌روز در حال از بين رفتن است . اگر برخی از مسؤولين از اتاق‌های دربسته و از پشت ماشين‌های شيشه دودی بيرون رفته و به ميان مردم بيايند به‌خوبی از اين مشكلات آگاه خواهند شد .

اگر ناكارآمديهای مديريتی ، اجرايی و اقتصادی برطرف نشود ، و اقتصاد مقاومتی و حمايت از توليد ، مورد توجه قرار نگيرد و هم‌چنين ركود عميق و فراگير متوقف نشود ، نمی‌توانیم اميدوار باشیم تا معضل بيكاری در کشور حل شود .

از طرف دیگر برخی مديران دولتی با حقوق‌های نجومی و افسانه‌ای که دریافت می‌کنند ، آه و ناله‌ی مردم را بلند كرده‌اند . متاسفانه دولت محترم هم نه تنها با مديران نجومی برخورد نکرده و آنان را به سزای اعمال نادرستشان در غارت از بيت المال نمی‌رساند ، بلكه چنين افرادی را مورد حمايت نیز قرار داده و حتی به عنوان ذخيره انقلاب از آن‌ها ياد می‌كند .

با توجه به اینکه دولت محترم تمامی رفع مشکلات اقتصادی مردم را به برجام گره زده بود ، متأسفانه هنوز با بدعهدی‌هایی که استکبار جهانی آمریکا کردند ، بسیاری از تحریم‌ها ، مخصوصا تحریم‌های بانکی برداشته نشد ، لذا پس از برجام هیچ‌گونه بهبودی در زندگی مردم اتفاق نیافتاد ؛ در مقابل خیلی از چیزهایی که داشتیم نیز از دست دادیم . لذا مقام معظم رهبری فرمودند : این برجام یک تجربه‌ی خوبی بود که ما دیگر به آمریکا اعتماد نکنیم . هر چند معظم له از قبل نیز اعتماد نداشتند .

امروز از جمله‌ی مهم‌ترین مسائل جهان اسلام نسل کشی در یمن است که به توسط حکام جنایتکار آل سعود انجام می‌شود . مقام معظم رهبری می‌فرماید : «سعودی‏ها بدعت بدی گذاشتند در اين منطقه و البتّه خطا كردند ، اشتباه كردند . كاری كه امروز دولت سعودی در يمن دارد انجام می‏دهد ، عيناً همان كاری است كه صهيونيست‏ها در غزّه انجام دادند .» معظم له در ادامه ، در خصوص پيامد اين اقدام آل‏سعود فرمودند : «قطعاً بينی سعودی‏ها به خاك ماليده خواهد شد .»

و این نکته بیانگر این آیات وحیانی قرآن کریم است که حضرت زینب کبری آنرا در مجلس یزد خواندند ، آنجا که می‌فرماید : ﴿ وَ لاَ يَحْسَبَنَّ الَّذينَ كَفَرُوا أنَّما نُمْلي‏ لَهُمْ خَيْرٌ لاَنْفُسِهِمْ إنَّما نُمْلي‏ لَهُمْ لِيَزْدادُوا إثْماً وَ لَهُمْ عَذَابٌ مُهينٌ ﴾ [5] ؛ «و البته نبايد كسانی كه كافر شده‏اند تصور كنند اينكه به ايشان مهلت می‏دهيم برای آنان نيكوست ؛ ما فقط به ايشان مهلت می‏دهيم تا بر گناه [خود] بيفزايند ، و [آنگاه‏] عذابی خفت‏آور خواهند داشت .»

1- یونس : 63 و 64

2- من لا یحضره الفقیه ج:1 ص:210

3- من لا یحضره الفقیه ج:1 ص:210

4- الحج : 41

5- آل عمران : 178

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه