دوشنبه 1396/11/2 - 54 : 23
مشخصات امام جمعه
سید محمد هاشمی
سید محمد هاشمی
شوط
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/29
خطبه اول برکات پدر و مادر صالح

خطبه اول برکات پدر و مادر صالح

اوصیکم عباد الله و نفسی به تقوی الله ؛ شما بندگان الهی و مخصوصا خودم را به تقوای الهی سفارش می‌کنم .» چون عمل به واجبات و ترک محرمات تضمین کننده‌ی دنیا و آخرت انسان است .

از منظر آیات وحیانی قرآن کریم انسان صالح دارای ویژگی‌هایی است که خداوند تبارک و تعالی در آیات 113 و 114 سوره آل عمران بطور كامل به صفات اعتقادي و عملكرد و وجه رفتاري انسانهاي صالح پرداخته می‌فرماید :

﴿ لَيْسُوا سَواءً مِنْ أهْلِ الْكِتابِ اُمَّةٌ قائِمَةٌ يَتْلُونَ آياتِ اللهِ آناءَ اللَّيْلِ وَ هُمْ يَسْجُدُونَ ؛ يُؤْمِنُونَ بِاللهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ وَ يَأمُرُونَ بِالمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ المُنْكَرِ وَ يُسَارِعُونَ في الخَيْراتِ وَ اُولئِكَ مِنَ الصَّالِحينَ ﴾ ؛ «آنها همه يكسان نيستند ؛ از اهل كتاب ، جمعيّتی هستند كه (به حق و ايمان) قيام می‏كنند ؛ و پيوسته در اوقات شب ، آيات خدا را می‏خوانند ؛ در حالی كه سجده می‏نمايند . به خدا و روز ديگر ايمان می‏آورند ؛ امر به معروف و نهی از منكر می‏كنند ؛ و در انجام كارهای نيك ، پيشی می‏گيرند ؛ و آنها از صالحانند .

از جمله ابزارهایی که باعث تقویت رضایتمندی انسان در زندگی زناشویی می‌شود وجود همسری شایسته است ، و هر کس که دارای همسری شایسته باشد و این نعمت الهی را قدر بشناسد انسانی خوشبخت است .

لذا رسول مکرم اسلام (ص) می‌فرمایند : ‹‹ مِن سَعادَةِ المَرْءِ الزُّوجَةُ الصَّالحَةُ ›› [1] ؛ «از سعادت مرد ، داشتن همسر صالح و شایسته است .» چون یکی از اهداف ازدواج رسیدن به آرامش جسمی و روحی و نفسانی و فکری است و همسر صالحه این نعمت را به انسان هدیه می‌کند. در چنین خانواده‌ای طلاق مفهومی نخواهد داشت .

در روايت است كه بعد از عروسي حضرت فاطمه و حضرت علي پيامبر اكرم از حضرت علي (ص) پرسيدند : خانواده خود را چگونه يافتي ؟ ايشان جواب داد : ‹‹ نِعْمَ الْعَوْنُ عَلَي طَاعَة اللهِ ›› [2] ؛ «فاطمه را بهترين كمك در راه فرمانبرداري خدا يافتم .»

صالح بودن انسان بدون شك ، علاوه بر پاداشهاي اخروي ، در زندگي دنيوي نیز دارای اثاري است . به طوری که از منظر آیات قرآن حتی صالح بودن پدر و مادر در سرنوشت فرزند تأثير مثبت دارد .

هنگامي كه موسي كليم الله با عبدي از بندگان  خدا ـ كه در برخي تفاسير به خضرنبي (ع) تفسير شده است ـ همراه گشت ، خضر خواست ديواري را كه در مسير سفرشان به آن رسيده بودند ، تعمير و ترميم سازد ، ‌و چنين كردند . موسي علت را جويا شد . خضر در پايان اين سفر علمي و حكمت آميز ، چنين پاسخ گفت :

﴿ وَ أمَّا الجِدارُ فَكَانَ لِغُلاَمَيْنِ يَتيمَيْنِ في المَدينَةِ وَ كانَ تَحْتَهُ كَنْزٌ لَهُما وَ كانَ أبُوهُما صالِحاً فَأرادَ رَبُّكَ أنْ يَبْلُغَا أشُدَّهُما وَ يَسْتَخْرِجَا كَنزَهُمَا رَحْمَةً مِنْ رَبِّكَ ﴾ [3] ؛ «و اما ديوار ، از آن دو پسر بچه یتيم در آن شهر بود ، و زير آن ، گنجي متعلق به آن دو بود ، و پدرشان مردي نيكوكار بود ، پس پرودگار تو خواست آن دو يتيم به حد رشد برسند و گنجينة خود را ـ كه رحمتي از جانب پرودگارت بوده بيرون آورند ...»

مي‌بينيم كه خداوند به حال آن دو كودك يتيم رحمت خود را شامل مي‌فرمايد ، و دو پيامبر بزرگ خود را مأمور حفظ مال آن دو مي‌نمايد ، تنها به اين دليل كه پدرشان فردي صالح بوده است .

نكته‌اي كه برخي مفسرين ذكر كرده‌اند اين است كه در اين آيه سخن از صلاح خود آن دو فرزند به ميان نيامده ، بلكه تنها عامل اين رحمت الهي ، ‌صالح پدرشان عنوان شده است . [4]

همچنين گفته‌اند : اين «پدر صالح» پدر آن دو نبود ،‌ بلكه بين ايشان هفت نسل فاصله بوده است [5] .» بنابراين ، چه بسا صلاح انسان براي فرزندانش آثاري زيبا به ارث گذارد و سعادت و خير را براي آنهابه ارمغان آورد .

رسول مکرم اسلام (ص) می‌فرمایند : «همانا خداوند به خاطر صالح و شایستگی مرد ، صالحی فرزند او و فرزند فرزند او را و اهل خانه‌های اطراف او را به صلاح می‌کشاند . پس دائما در حفظ الهی قرار دارند مادامیکه آن مرد صالح در میان آنان باشد .»

در روایتی از امام صادق (ص) همین معنا آمده است با یک تفاوت و آن اینکه پدر چه زنده باشد چه زنده نباشد این صالح بودن او بر نسل او اثر می‌گذارد .»

خطبه دوم پرستار نمونه

روز پنجم جمادی الاولی مصادف است با سالروز ولادت با سعادت حضرت زینب کبری (ع) که به نام روز پرستار نامگذاری شده است . لازم است ، این روز را به محضر مقدس امام زمان (عج) ، تمامی مسلمانان جهان مخصوصا به شما نمازگزارن عزیز تبریک و تهنیت عرض کنم .

وقتی می‌گوییم پرستار ، نباید در ذهن ما فقط كسانی كه در بیمارستان‌ها هستند ، بیایند . پدران و مادران و همسرانی هستند كه از جانبازان پرستاری می‌كنند ، دختران و پسرانی هستند كه از پدران و مادران خود پرستاری می‌كنند . مسأله‌ی پرستاری ، یك مسأله‌ی عمومی است . جا دارد در اینجا از همسران جانبازانی تقدیر و تشکر و قدردانی کنم که شاید سالهای متمادی است از همسر خودشان پرستاری می‌کنند . باید در اینجا از فرزندانی تشکر کنم که سالهای متمادی است از پدر و یا مادر خوشان پرستاری می‌کنند ، اینها پرستاران نمونه هستند .

پرستار نمونه کسی است که به مانند حضرت زینب از خود گذشتگی کند . زینب کبری در کربلا خود را به خیمه آتش گرفته زد و حضرت امام سجاد را از درون آتش نجات داد . در طول اسارت از او پرستاری نمود ، و در عین حال در شام غریبان امام حسین (ص) نماز شبش ترک نشد ، هر چند آن شب نشسته نماز شبش را خواند .

چرا روز تولد حضرت زینب را روز پرستار نام گذاری كردند؟ چون زینب كبری در كربلا اولین پرستار حضرت سجاد بود . نه تنها پرستار بود بلكه سرپرست بچه‌های شهدا و بچه‌های امام حسین و خاندان اسیران هم بود .

قرآن می‌فرماید : ﴿ وَ نَكْتُبُ ما قَدَّمُوا وَ آثارَهُمْ ﴾ [6] ؛ یعنی «كاری كه می‌كنند می‌نویسیم و اثرش را هم می‌نویسیم .» پرستار و پزشك باید بداند بیماری را كه با درمان خوب می‌كند ، این بیمار كه خوب شد ، هر كاری كه تا آخر عمرش بكند ، ثواب كار خیرش را به پرستار و پزشك هم می‌دهند . بنابراین كار پرستار و پزشک كار كلیدی است.

لذا قرآن می‌فرماید : ﴿ و مَنْ أحْیَاهَا فَكَأنَّمَا أحْیَا النَّاسَ جَمِیعاً ﴾ [7] ؛ یعنی «اگر كسی یك نفر را زنده كند ، انگار همة مردم كره‌ی زمین را زنده كرده است .»

یکی از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری ؛ ضرورت بصيرت افزايی و پرهيز از شايعات و دروغ پردازی‏هاي رسانه‏های بيگانه است .

بطوری که معظم له می‌فرمایند : «مهم‏ترين تدبير امروز دشمن ، شايعه‏پراكنی برای تغیير افكار عمومی است .»

در تبیین این کلام مقام معظم رهبری باید به خدمتتان عرض کنم که دشمنان به چند چيز اميد بسته‏اند كه هم ملت ايران و هم عناصر سياسی بايد به آن توجّه كنند :

الف. نااميدكردن ملت به نظام‏

اوّلين هدف دشمن اين است كه ملت را نسبت به نظام اسلامی دلسرد و نااميد كنند ؛ بيشترِ تبليغات و شايعه‏پراكنی آن‏ها متوجّه به اين هدف است .

ب. نابودكردن اعتقاد و ايمان مردم‏

نقطه دومی كه دشمن به آن اميد بسته ، اين است كه بتوانند اعتقادات و ايمان مردم را كه موتور محرک آن‏ها در زمانهای سخت انقلاب بوده ، خاموش كنند و از مردم بگيرند .

قرآن می‌فرماید : ﴿ وَ لاَ يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّی يَرُدُّوكُمْ عَنْ دِينِكُمْ إنِ اسْتَطَاعُوا ﴾ ؛ «و مشركان ، پيوسته با شما می‏جنگند ، تا اگر بتوانند شما را از آيينتان برگردانند .»

ج. مانع تراشی برای حل مشكلات معيشتی

هدف سوم اين است تا آنجایی كه می‏توانند ، كاری كنند كه مشكلات معيشتی مردم - كه دستگاه‏های اجرايی و مسؤولان دولتی و غيره تلاش می‏كنند آن‏ها را برطرف كنند - حل نشود .

وظايف ما در قبال شايعه‏های دشمن ‏

معظم له می‌‌فرماید : «شما اوّلاً شايعه‏های دشمن را اشاعه ندهيد كه يك حرف بی‏مبنايی را از يكی بشنويم ، بعد اين را پنج جا ، شش جا نقل كنيم ؛ خب ، اين همان كاری است كه دشمن می‏خواهد . (پس) اين‏كار را نكنيد ؛ شايعه‏های پراكنده شده به‏وسيله دشمن را ما تكرار نكنيم . بعد هم (شايعات را) باور نكنيم ؛ تا مادامی كه يك سند درستی ، يك مطلب منطقی معقولی وجود نداشته باشد ، حرف دشمن را كه نبايد باور كرد .


1- الکافی ج:5 ص:

2-  بحار الانوار ج:43 ص:117

3- الکهف : 82

4- مجمع البيان، ج 6 ص 754

5- الميزان ج:13 ص:349

6- یس : 12

7- المائدة : 32

 

ارتباط با امام جمعه