يکشنبه 1396/1/6 - 43 : 13
مشخصات امام جمعه
سید محمد هاشمی
سید محمد هاشمی
شوط
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/4
خطبه اول فضیلت ماه رجب و لیلة الرغائب

خطبه اول فضیلت ماه رجب و لیلة الرغائب

به سبب تقوی خداوند عمل بنده را از نقص و عيب پاك مي‌فرمايد . چنانچه مي‌فرمايد : ﴿ يا أيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللهَ وَ قُولُوا قَوْلاً سَدِيداً يُصْلِحْ لَكُمْ أعْمالَكُمْ ﴾ [1] ؛ «ای كسانی كه ايمان آورده‏ايد در ارتكاب گناه از خدا بترسيد و سخن درست و استوار بگوئيد تا خدا كارهای شما را اصلاح فرمايد به اينكه گناهانتان را بيامرزد و اعمال نيكتان را می‏پذيرد .»

در آستان ماه رجب ، لیلة الرغائب و سالروز ولادت با سعادت حضرت امام باقر قرار گرفته‌ایم . در ابتدای سخن حلول ماه رجب و ولادت حضرت امام باقر را به محضر مقدس حضرت بقیت الله الاعظم ارواحنا له الفداء ، ثانیا به شما بندگان الهی ، نمازگزاران عزیز تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم ، و از خداوند می‌خواهم که به همه‌ی ما توفیق عبادت و بندگی و شب زنده‌داری و روزه ماه رجب المرجب را عنایت بفرماید انشاء الله .

از دیدگاه آموزه‌های دینی ، قرآن کریم و روایات اهل بیت عصمت و طهارت ، برخي از زمانها و مكانها دارای خصوصيات و ويژه‌گی‌هاي خاصی است . لذا بعضی از مکانها به مانند بيت المقدس و مكه جايگاه قداست معنوي خاصي دارند و اعمال در آن مكانها نیز از پاداش و ارزش ويژه‌اي برخوردار مي‌باشد .

برخي از زمانها به مانند شب قدر نيز از ويژگيهاي خاصی برخودار هستند و خداوند تبارک و تعالی در آيات و حتي سوره‌هايي به ارزش و جايگاه ويژه‌ی آنها اشاره كرده است و درباره شب قدر می‌فرماید : ﴿ لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ ألْفِ شَهْرٍ ﴾ ؛ «شب قدر بهتر از هزار ماه (كه به اندازه عمر آدمي است) می‌باشد .»

خداوند تبارک و تعالی اين ويژگي را در خصوص برخي از ماهها نیز به مانند ماه رمضان و يا ماه رجب بیان فرموده است كه از ويژگيهاي منحصر به فرد برخوردار مي‌باشند . از جمله ويژگيهاي منحصر به فردی که قرآن کریم برای ماه رجب بیان کرده ، عبارت از آن حرمتی است که جنگ و خونریزی را در آن حرام کرده است .

خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید : ﴿ إنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللهِ اثْنا عَشَرَ شَهْراً في‏ كِتابِ اللهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الاَرْضَ مِنْها أرْبَعَةٌ حُرُمٌ ﴾ [2] ؛ «در حقيقت ، شماره ماه‏ها نزد خدا ، از روزی كه آسمانها و زمين را آفريده ، در كتاب [علمِ‏] خدا ، دوازده ماه است ؛ از اين [دوازده ماه‏] ، چهار ماه ، [ماهِ‏] حرام است .» که خونریزی در آن حرام شده است .

لیلة الرغائب ( شب آرزوها )

از جمله شبهای بزرگ و با عظمت ماه رجب ، اولین شب جمعه این ماه است که معروف به لیلة الرغائب می‌باشد و اعمال مخصوصی برای این شب ذکر شده است که به واسطه آن اعمال برکات و پاداش فراوان بر انسان سرازیر می‏شود .

رغائب جمع رغیبه است به معنی ‹‹ أمْرٌ مَرْغُوبٌ فِیهِ عَطَاءٌ کَثِیرٌ ›› ؛ یعنی «شبی که در آن عطاها و مواهب فراوان بدست می‏آید . در حدیث آمده است که ؛ در شب جمعه اول این ماه ، احیاء و شب زنده‌داری و نیایش ، فضیلت ویژه‌ای دارد و موجب می‌شود تا انسان به عطایای ارزشمند خداوند تبارک و تعالی دست یابد .

و در حدیث دیگر آمده است که رسول مکرم اسلام (ص) فرمود : «ملائکه این شب را به این نام نهادند .»

محدثان در کتاب‏های دعا نمازی با کیفیت مخصوصی در این شب ذکر کرده‌اند که پیامبر اکرم (ص) فرمودند : «هر کس این نماز را در این شب انجام دهد ، ثواب این نماز به نیکوترین صورت با روی خندان و درخشان و با زبانی فصیح در شب اول قبر در حضور این فرد ظاهر شود و به او می‏‌گوید : ای دوست من مژده می‌‏دهم تو را که از هر شدّت و سختی نجات یافتی ، نمازگزار می‏گوید : تو کیستی که من تاکنون چنین صورتی زیبا با چنین جلوه‌‏ای ندیدم و سخنی شیرین‏تر از کلام تو نشنیده‌‏ام و بویی بهتر از بوی تو نبوئیدم . در پاسخ می‏گوید : من همان نماز لیلة الرغائبم که شما انجام دادی . امشب آمده‏‌ام نزدت باشم تا حق را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود من در عرصه قیامت سایه بر سر تو خواهم افکند پس خوشحال باش که خیر از تو معدوم نخواهد شد .»

خطبه دوم تكرار اقتصاد مقاومتی به ‏عنوان محور شعار سال

آغاز سال 96 که از ناحیه‌ی مقام معظم رهبری به نام سال «اقتصاد مقاومتی ؛ تولید و اشتغال» نامگذاری شده است ، به تمامی ملت ایران و مخصوصا به شما نمازگزاران عزیز تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم ، و از خداوند تبارک و تعالی می‌خواهم به همه‌ی ما ، مخصوصا دولت محترم توفیق تحقق شعار سال را عنایت بفرماید تا در سایه‌ی تولید شاهد رونق اقتصادی و اشتغال جوانان عزیز باشیم .

شاید این سؤال به اذهان همه خطور کند که چرا مقام معظم رهبری امسال را نیز به نام اقتصاد مقاومتی ، البته با اولویت تولید و اشتغال نامگذاری فرمودند؟!

در جواب باید به خدمتتان عرض کنم که اولا از جمله‌ی مهم‌ترین ضرورت فوری و نیاز کشور در حال حاضر مسأله‌ی اقتصاد است ، که بارها مقام معظم رهبری فرمودند که کشور به رکود اقتصادی گرفتار شده است و مسؤولین باید این امر را جدی بگیرند .

ثانیا با توجه به بیانات مقام معظم رهبری باید به خدمتتان عرض کنم که مسؤولان كشور در تحقق كامل شعار سال گذشته موفق عمل نكرده‏اند و علی‏رغم كارهای خوبی كه صورت‏گرفته است ، هنوز بايد اقتصاد مقاومتی به عنوان شعار اصلی سال فعلی تداوم يابد .

ثالثا ؛ دشمنان ملت ایران متاسفانه هنوز از فشار بر اقتصاد كشور نا اميد نشده‏اند و اولین اولويت آنها این است که باز از نظر اقتصادی به ملت ایران ضربه وارد کنند . و این هدف در پسابرجام کاملا مشهود است ؛ چون در پسا برجام با وجود اینکه ملت ایران به تمامی تعهدات خود در مذاکرات عمل نمود ؛ اما متأسفانه هنوز هم شاهد بدعهدی‌های آمریکا نسبت به ملت ایران هستیم .

و رابعا ؛ تمركز در اقتصاد مقاومتی بايد بر توليد و اشتغال باشد . چون این امر هم باعث خواهد شد تا کشور از رکود اقتصادی خارج شود و هم معضل بیکاری جوانان عزیز حل خواهد شد . و از طرف دیگر معضلات اجتماعی که در اثر فقر بر جامعه حاکم گشته از بین خواهد رفت ؛ به مانند رکود ازدواج و ازدیاد طلاق و اعتیاد و کلاه‌برداری و دزدی و تقطیع نسل و امثال ذلک .

چون رسول مکرم اسلام می‌فرماید : ‹‹ کَادَ الْفَقْرُ أنْ یَکُونَ کُفْراً ›› [3] ؛ « فقر نزديك به كفر است‏

7- البته در صورتی تولید در کشور رونق خواهد گرفت که موانع آن از پیش رو برداشته شود . که یکی از آن موانع که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره نمودند ، واردات کالاهایی است که در داخل کشور تولید می‌شود . باید جلوی آن کالاها گرفته شود . لذا معظم له واردات این نوع از کالاها را حرام‌شرعی اعلام نمودند .

8- معظم له می‌‌فرمایند : هرچند بعضی از کالاها در داخل تولید نمی‌شود ، اما قابلیت تولید را دارند ؛ بنابراین باید با رفع موانع و تولید آنها ، از وارداتشان به داخل کشور جلوگیری کرد .

9- از جمله‌ی آن موانع ، قاچاق بی‌رویه‌ی کالاست . معظم له فرمودند : مقصود من از قاچاق کالا این نیست که با مغازه‌داران خرد و یا با برخی مرزنشینان که امرار معاش مختصری از طریق جابجایی کالا دارند ، مبارزه کنند ؛ بلکه باید با باندهای قاچاق برخورد شود که متأسفانه بخش عمده‌ی قاچاق از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود .

10- از جمله نکاتی که مقام معظم رهبری در سخنرانی روز اول فرودین در حرم رضوی بر آن تأکید داشتند ، حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها بود و فرمودند : ملت ایران با برگزاری انتخاباتی خوب بار دیگر سرافراز می‌شود و به پیش می‌رود و دشمنان ملت همچون گذشته هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند .

1- الاحزاب : 70 و 71

2- التوبة : 36

3- الکافی ج:2 ص:307

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه