شنبه 1396/4/31 - 7 : 3
مشخصات امام جمعه
سید محمد هاشمی
سید محمد هاشمی
شوط
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/23
خطبه اول ارتباط امام صادق (ص) با نسل جوان

خطبه اول ارتباط امام صادق (ص) با نسل جوان

راوی به امام صادق (ص) عرض می‌کند : ‹‹ یَابْنَ رَسُولِ اللهِ اُوصِنِی ؟ ›› ؛ «ای فرزند پیغمبر مرا وصیت بفرما . حضرت می‌فرمایند : ‹‹ اُوصِیکُمْ بِتَقْوَی اللهِ ›› ؛ «شما را به تقوای الهی سفارش می‌کند .

هدايت و تربيت نسل جوان به خاطر اهميتي كه دارد ، باعث شده تا امروز بيش از گذشته مورد توجه انديشمندان و دل سوزان جوامع مختلف قرار گیرد . جوان داراي خصوصيات عاطفي ، اجتماعي و جسماني است . حساسيت ، تنوع خصلت‏هاي رفتاري ، هيجان‏هاي دروني ، علاقه شديد به دوستي با همسالان ، عدم كنترل رفتار ، حب ذات ، الگو پذيري و تقليد ، افتخار به شخصيت و تشخُّص طلبي و ميل به آزادي ، بخشی از ويژگي‏هاي یک جوان است . با توجه به اين ويژگي‏ها ، شيوه رفتاري که امام صادق (ص) با جوانان داشتند ، و همچنين سخنان و دستور العمل‏هايی که آن حضرت براي جوانان داشتند و برخوردهای آن حضرت با جوانان داشتند ، می‌تواند برای ما بهترین الگو در برخورد با جوانان عزیز باشد . نگاه‏هاي مهربان ، بزرگداشت شخصيت ، توجه به استعداد و صلاحيت جوان ، احترام به نيازهاي فردي و اجتماعي ، رفتار محبت‏آميز و حكيمانه و سرشار از عاطفه و خلوص ، باعث شده بود تا جوانان به آن حضرت جذب شوند .

امام صادق (ص) به این نکته توجه داشتند که جوانان به سرعت سجاياي اخلاقي می‌پذیرند لذا به ابوجعفر ؛ مؤمن طاق مي‏فرمايد : ‹‹ عَلَيْكَ بِالاَحْدَاثِ ، فَإنَّهُمْ أسْرَعُ إلَي كُلِّ خَيْر ›› [1] ؛ «بر تو باد تربيت نوجوانان ، زيرا آنان زودتر از ديگران خوبي‏ها را مي‏پذيرند .»

در این خطبه فقط به یک نمونه از رفتار آن حضرت را در برخورد با نسل جوان به خدمتتان عرض می‌کنم : آن روز يكي از شلوغ‏ترين ايام حج بود . امام صادق (ص) با گروهي از يارانش گفت و گو مي‏كرد . در اين هنگام هشام بن حكم كه تازه به دوران جواني گام نهاده بود ، خدمت امام رسيد . امام صادق (ص) از ديدن اين جوان خوشحال شد ، او را در صدر مجلس و كنار خويش نشاند و گرامي داشت . اين رفتار امام صادق ، حاضران را كه از شخصيت‏هاي علمي شمرده مي‏شدند ، شگفت زده کرد . وقتي امام صادق (ص) آثار شگفتي را در چهره حاضران مشاهده كرد فرمود : ‹‹ هَذَا نَاصِرُنَا بِقَلْبِهِ وَ لِسَانِهِ وَ يَدِهِ ›› ؛ «اين جوان با دل و زبان و دستش (با تمام وجود) ياور ماست.» سپس براي اثبات مقام علمي هشام براي حاضرين ، درباره نام‏هاي خداوند متعال و فروعات آن‏ها از وي پرسيد و هشام همه را به نيكي پاسخ گفت . آن گاه حضرت فرمود : «هشام ! آيا چنان فهم داري كه با منطق و استدلال دشمنان ما را دفع كني ، هشام گفت : آري . امام فرمود : ‹‹ نَفَعَكَ اللهُ بِهِ وَ ثَبَّتَكَ عَلَيْهِ ›› ؛ «خداوند تو را از آن بهره‏مند سازد و [در اين راه] ثابت قدم بدارد .» هشام مي‏گويد : بعد از اين دعا هرگز در بحث‏هاي خداشناسي و توحيد شكست نخوردم .» [2]

عبد السّلام بن صالح هرویّ می‌گويد : از امام رضا (ص) شنيدم كه چنين مي‌فرمود : «خداوند رحمت كند كسی را كه امر امامت ما و دین الهی را را زنده بدارد ، عرض كردم : چگونه امر شما را زنده بدارد ؟ حضرت فرمودند : علوم ما را یاد بگيرد و به مردم بياموزد ؛ ‹‹ فَإنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ كَلاَمِنَا لاتَّبَعُونَا ›› [3] ؛ «زيرا اگر مردم بر خوبی کلام ما اطّلاع پیدا کنند ، از ما پيروی مي‌كردند .»

امروز والدین عزیز و معلمان و مربیان و اساتید در مقابل نسل جوان مسئول هستند ، چون این ایام بهترین دوران آنها برای یادگیری دین الهی است . امروز معلمان عزیز وظیفه دارند که دانش آموزانشان را با قرآن و کلام اهل بیت عصمت و طهارت آشنا کنند . اگر امروز جوان با قرآن و حدیث و سیره عملی خاندان عصمت و طهارت آشنا شود ، جامعه متحول خواهد شد . امروز دشمن از این فرصت برای انحراف فکری و دینی و اخلاقی جوانان استفاده می‌کند ، اما والدین و مربیان و اساتید از دین و اعتقاد و اخلاق جوانان غافل هستند . این نکته را باید بدانیم که در روز قیامت به خاطر این غفلت مورد سؤال و مؤاخذه قرار خواهیم گرفت .

خطبه دوم وظائف و اختيارات شوراي نگهبان

تقوی وصيت خداوند به بنی آدم در تمام كتابهای آسمانی است ، چنانچه مي‌فرمايد : ﴿ وَ لَقَدْ وَصَّيْنَا الَّذِينَ اُوتُوا الْكِتابَ مِنْ قَبْلِكُمْ وَ إيَّاكُمْ أنِ اتَّقُوا اللهَ ﴾ [4] ؛ «هر آينه كسانی را كه پيش از شما كتاب آسمانی داده شده‏اند و شما را ، وصيت مي‌كنم كه از مخالفت پروردگار بپرهيزيد .»

روز 26 تير ماه مصادف با روز تشكيل شوراي نگهبان قانون اساسي است . بنده اين روز را به كلية عزيزاني كه در هيئت نظارت مشغول به خدمت مي‌باشند ، تبريك و تهنيت عرض مي‌کنم ، و از خداوند تبارک و تعالي به همه‌ي اين عزيزان آرزوي موفقيت مي‌کنم . 

وظائف و اختيارات شوراي نگهبان :

1- نظارت بر قانون‌گذاري . 2-  تفسير قانون اساسي . 3- نظارت بر انتخابات . 4-  ساير وظائف شوراي نگهبان .

در بحث انتخابات اين سؤال پيش مي‌آيد كه چه ضرورتي وجود دارد كه اجراي انتخابات نياز به نظارت داشته باشد ، به عبارت ديگر فلسفة نظارت بر انتخابات چيست ؟

ضرورت نظارت بر انتخابات

فلسفة نظارت بر انتخابات ، پيشگيري از رقابت ناسالم بين داوطلبان و نيز جلوگيري از تخلفات و خطاهاي برگزار كنندة انتخابات و صيانت از آراي مردم است . هر جا كه تخلّف ، تقلّب و خطاي مجري قانون ، محتمل باشد ، نظارت بر اجرا نيز موضوعيت پيدا مي‌كند . به عنوان مثال ، در باب وقف ، شخصي به عنوان «متولّي» ، موظف است تا از موقوفه نگهداري کند . شخص ديگري نيز به عنوان «ناظر» تعيين مي‌شود تا بر كار متولّي نظارت كند . در مورد وصيت نيز چنين است . وصيت كننده براي حصول اطمينان از اجراي صحيح و دقيق وصيت نامه ، يك نفر را به عنوان ناظر تعيين مي‌كند .

نظارت در انتخابات در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بر عهدة شوراي نگهبان گذاشته شده كه در استانها و شهرستانها اين وظيفه بر عهدة هيئت نظارت و بازرسي انتخابات شوراي نگهبان گذاشته شده است .

من يك جمله از مقام معظم رهبري نقل كنم كه معظم له در مورد نقش تعيين كنندة شوراي نگهبان در انقلاب اسلامي فرمودند : «اگر شوراي نگهبان تضعيف بشود ، مطمئناً ضربه جبران‏ناپذيري به انقلاب وارد خواهد شد .

اگر امروز دشمن سعی می‌کند تا شورای نگهبان را تضعیف کند ، بخاطر این است که می‌خواهد بدین طریق به پستهای حساس نظام نفوذ کند و بر پیکره نظام مقدس جمهوری اسلامی ضربه وارد کند ، اما دیدبان انقلاب و ملت ایران اجازه این کار را به دشمن نخواهند داد .

امروز رزمایش الی بیت المقدس توسط گردانهای بیت المقدس در استان آذربایجان غربی و مخصوصا شهرستان شوط خاتمه می‌یابد . جا دارد از کلیه عزیزانی که در برگزاری این رزمایش زحمت کشیدند ، مخصوصا فرماندهی محترم ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان شوط و کلیه بسیجیان ولایت مداری که در این رزمایش شرکت داشتند ، تقدیر و تشکر و قدردانی کنم .

عزیزان من از جمله‌ی مهم‌ترین پیام رزمایش عبارت بود از اینکه بسیجیان سلحشور و ولایت‌مدار برای فداکاری در هر راهی که ولی امر مسلمین حضرت امام خامنه‌ای حکم کنند ، با جان و دل آماده‌اند تا جان فشانی کنند .  

رزمایش بسیج دلگرمی بخش تمامی مسلمانان و مستضعفان و آزادی خواهان ، و اخطار به تمامی زورگویان و مستکبران جهان بود .

1-  الكافي ج:8 ص:93 ح:66

2-  الفصول المختارة ص:52

3- عیون اخبار الرضا (ص) ج:1 ص:307

4- النساء : 131

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه