چهارشنبه 1395/12/4 - 48 : 9
مشخصات امام جمعه
سید محمد هاشمی
سید محمد هاشمی
شوط
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/29
خطبه اول کار در خانه در سیره‌ی فاطمه (ص)

خطبه اول کار در خانه در سیره‌ی فاطمه (ص)

امام باقر (ص) به سعد الخير مي‌فرمايند : ‹‹ اُوصِيكَ بِتَقْوَي اللهِ ؛ فإنَّ فِيهَا السَّلامَةَ مِن التَّلَفِ ، وَ الغَنِيمَةَ في المُنْقَلَبِ ›› [1] ؛ «تو را به تقواي خدا سفارش مي‏كنم ؛ زيرا كه آن باعث سلامتي ، رستن از نابودي و غنيمت و سود بردن در بازگشتگاه (آخرت) است .»

یکی از عوامل شادابی ، نشاط و تکامل خانواده‌ها ، تعیین حدود مسئولیتها در خانواده است . و اینکه هر کدام از زن و مرد، کارهایی را که با ویژگیهای جسمی و روحی آنان هماهنگ است به عهده گیرند و از کارهایی که با ساختار وجودی‌شان ناهماهنگ است ، پرهیز نمایند .

در این خصوص ، زندگی حضرت علی و فاطمه زهرا (ص) ، بهترین الگو می‌باشد.

امام باقر (ص) فرمودند : «حضرت فاطمه (ص) کارهای منزل را این‌گونه با حضرت علی (ص) تقسیم کرد ؛ خمیر کردن آرد ، نان پختن ، تمیز کردن و جارو زدن خانه ، به عهده فاطمه باشد و کارهای بیرون خانه ، مانند : جمع‌آوری هیزم و تهیه مواد اولیه غذایی به عهده امیر مؤمنان علی (ص) باشد . که این تقسیم کار ، با رهنمود رسول خدا (ص) انجام گرفت .

آنگاه که رسول خدا (ص) فرمود : «کارهای داخل خانه را فاطمه (ص) و کارهای بیرون منزل را علی (ص) انجام دهد . در این هنگام حضرت زهرا (ص) با خوشحالی عرض کرد : ‹‹ فَلاَ یُعْلَمُ مَا دَاخَلَنِی مِنَ السُّرُورِ إلاَّ اللهُ بِإکْفائِی رَسُولُ اللهِ تَحَمُّلَ رِقَابِ الرِّجالِ ›› [2] ؛ «جز خدا کسی نمی‌داند که از این تقسیم کار تا چه اندازه خوشحال شدم ؛ زیرا رسول خدا مرا از انجام کارهایی که مربوط به مردان است ، باز داشت .»

با وجود این ، حضرت زهرا (ص) مانند دیگر زنان جامعه کار می‌کرد ، گندم را با آسیاب دستی آرد می‌نمود ، نان می‌پخت ، کار روزانه را انجام می‌داد . تا آنجا که دستهای مبارکش زخمی شد و روزی اینگونه با پدر به درد دل نشست : ‹‹ قَدْ مَجِلَتْ یدایَ مِنَ الرَّحَی ›› [3] ؛ «هر دو دستم به علت آرد کردن گندم با آسیاب دستی ورم کرده و زخم شده است .»

امیر مؤمنان علی (ص) فرموده است : «فاطمه به قدری با مشک آبکشی کرد تا بر سینه‌اش اثر گذاشت ، و به قدری با آسیاب دستی آرد کرد تا دستهایش مجروح شد و آنقدر خانه روبی کرد و برای پخت و پز آتش زیر دیگ نهاد که لباسهایش گردآلود و دودی گردید ؛ و در این امور زحمت و رنج بسیار به او می رسید . هنگامی که سختی‌های او بیشتر شد ، به او گفتم : چرا نزد پیامبر (ص) نمی‌روی و از او کنیزی نمی‌خواهی تا در کارهای خانه به تو کمک کند ؟ فاطمه به نزد رسول خدا (ص) رفت تا در این باره با وی سخن بگوید ، ولی از آن جهت که اشخاصی نزد پیامبر بودند ، چیزی نگفته به خانه بازگشت . پیامبر (ص) که دریافته بود فاطمه برای عرض حاجتی به نزد وی آمده ، صبح روز بعد به نزد ما آمد و از فاطمه (ص) درباره علت مراجعه روز گذشته‌اش سؤال نمود . و من آنچه را که بین خودم و فاطمه (ص) صحبت شده بود ، به رسول خدا (ص) عرض کردم . رسول خدا (ص) فرمود : ای فاطمه ! به تو چیزی را عطا کنم که از خدمتکار و دنیا با آن چه در آن است بهتر باشد . بعد از نماز سی و چهار مرتبه الله اکبر ، سی و سه مرتبه الحمدلله و سی و سه مرتبه سبحان الله بگو . این کار برای تو بهتر است از آن چه در دنیا می‌خواهی و آن چه در آن است . در این حال فاطمه سه بار گفت : از خدا و رسولش راضی شدم و چنین خواهم کرد.»[4]

مقام معظم رهبری درباره اهمیت کار زن در منزل می‌فرماید : «وظایف داخل خانه زنان ، نه اهمیتش کمتر از وظایف بیرونی است و نه اینکه زحمتش کمتر است . خیلی کار پرزحمتی است ، خیلی کار ظریفی است . برخی فکر می‌کنند اگر زنی مثلا کارش عبارت شد از همان کارِ خانه ، این اهانت به زن است ؛ نه ! هیچ اهانت نیست ؛ بلکه مهم‌ترین کار برای زن این است که زندگی را سرپا نگه دارد .» [5]

البته این به آن معنا نیست که اهل بیت (ص) در منزل به خانواده کمک نمی‌کردند ، بلکه سیره‌ی عملی خاندان عصمت و طهارت این بود ؛ آنها در منزل نیز به اهل خانه کمک می‌کردند . روزی رسول مکرم اسلام بر امیر مؤمنان وارد شد دید که آن حضرت عدس پاک می‌کند . پيغمبر اکرم (ص) بز مي‌دوشيد ، جارو مي‌كرد ، نان مي‌پخت . ما وقتي با شخصيتيم كه در منزل به خانواده كمك كنيم .

حضرت زهرا نیز به اقتصاد خانواده کمک می‌کردند : البته آن حضرت کار در خانه را تا جایی که برای افراد خانواده و حتی فرزندان شیرخوار ، مطلوبیت و رضایت خاطر ایجاد می‌کرد ، برنامه‌ریزی می‌فرمود .

بلال می‌گوید : روزی حضرت زهرا (ص) را دیدم که مشغول آرد کردن گندم بود در این هنگام فرزندش حسین گریه و بی تابی می‌کرد . خدمتشان عرض کردم : برای کمک به شما آسیاب کنم یا بچه را آرام نمایم ؟ حضرت فرمود : من به آرام کردن فرزند اولی هستم ، شما آسیاب را بچرخانید .»

خطبه دوم مردم با هتاکان عاشورا آشتی نمی‌‌کنند

جمعه‌ی گذشته مصادف با یوم الله 22 بهمن ماه ؛ روز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران بود . مردم عزیز به پیام مقام معظم رهبری لبیک گفته و برای بار دیگر با حضور خود در صحنه‌ی انقلاب از نظام و ولایت دفاع کردند و جواب دندان شکنی به یاوه‌سرایان انگلیسی و استکبار جهانی آمریکا دادند . انشاء الله این حضور مقدمه‌ای خواهد بود برای شرکت مردم به طور گسترده در انتخابات سال 96 .

من بار دیگر از ملت شریف ایران و مخصوصا مردم ولایتمدار و همیشه در صحنه‌ی شهرستان شوط به خاطر این حضور دشمن شکن تقدیر و تشکر می‌کنم . البته حضور مردم به قدری پرشکوه بود که مقام معظم رهبری در توصیف آن فرمودند : «22 بهمن امسال ، مایه‌ی آبروی انقلاب و ایران اسلامی شد .»

من از پشت این تریبون از تمامی نیروهای نظامی و انتظامی و اطلاعاتی و سپاهی و بسیجی ، و در یک کلام از کلیه‌ی اعضای شورای تأمین تقدیر و تشکر می‌کنم که به خوبی امنیت راهپیمایان 22 بهمن ماه را تأمین کردند تا ایشان به راحتی بتوانند در امنیت کامل راهپیمائی نمایند . البته باید از دفتر خبری صدا و سیمای شهرستان نیز تقدیر و تشکر نمایم ؛ چون به خوبی توانست در شش نقطه‌ی شهرستان که راهپیمائی شده بود ، پوشش خبری دهد و به موقع انعکاس خبری آن از صدا و سیمای استان پخش شود .

امروز روز 29 بهمن ماه مصادف است با سالروز قیام مردم تبریز به مناسبت چهلمین روز شهادت تظاهرات کنندگان مردم قم در سال 1356 . یاد و خاطره شهدای انقلاب ، شهدای هشت سال دفاع مقدس و شهدای حرم را گرامی می‌داریم .

مقام معظم رهبری در بین مردم تبریز می‌فرمایند : «يك عده‏ای تعبير «آشتی ملی» را می‏گويند ؛ اينها به نظر من معنی ندارد ؛ مردم با هم متحدند ؛ چرا می‏گوييد آشتی ؟ مگر مردم باهم قهرند ؟ بله ، مردم با آن كسانی‏كه روز عاشورا آمدند وسط خيابان و با قساوت و بی‏حيايی ، جوان بسيجی را در خيابان لخت كردند و كتك زدند ، قهرند و آشتی هم نمی‏كنند . مردم با هتاکان عاشورا آشتی نمی‌کنند .»

البته معظم له در ادامه فرمود : «مردم همیشه و همه جا از نظام اسلامی از جان و دل حمایت کرده‌اند . حضور مردم در راهپیمائی 22 بهمن ماه به این معنا نیست که مردم از مسئولین گله‌ای ندارند . بلکه مردم از مسئولین گله‌مندند . مردم از تبعیض ، کم‌کاری و بی‌اعتنایی به مشکلات گلایه دارند . مسئله‌ی گرانی و بیکاری و رکود مهم است ؛ مسئولین باید بگویند برای رفع گرانی و بیکاری و رکود چه اقدام وعملی کرده‌اند . همت مسئولان صرف گرانی ، رکود و بیکاری شود .» البته معظم له در ضمن فرمودند : مسئولین در این راستا اقداماتی کرده‌اند ، اما کافی نیست .

1-  الكافي : 8 / 52 / 16 منتخب ميزان الحكمة : 604

2- بحار الانوار ج:43 ص:81

3- احقاق الحق ج:10 ص:266

4- بیت الاحزان ص:23

5- گزیده‌ای از رهنمودهای حضرت آیت الله خامنه‌ای به زوجهای جوان ص:82

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه