شنبه 1395/11/2 - 5 : 23
مشخصات امام جمعه
حسین منیری
حسین منیری
محمد يار
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/9/26
میلاد پیامبر اعظم ص و امام جعفر صادق ع
خلاصه خطبه اول
حجت الاسلام منیری امروز در خطبه اول نماز جمعه پس از دعوت به تقوا، فرمود یکی از عوامل ایجاد تقوا الگو گیری از ائمه است.
مقام معنوی پیامبر اعظم، اقیانوس بیکران است که رسیدن به عمق آن برای افراد عادی دست یافتنی نیست. امام باقر علیه السلام فرمودند: «همان طور که خداوند را نمی توان شناخت، ما ائمه را هم نمی توان شناخت.»
اما می توان به گوشه ای از مقامات ائمه از طریق قرآن و روایات پی برد. قرآن، پیامبر اعظم را برای ما به عنوان الگو معرفی می کند. ایشان برترین مخلوق است و در بین تمام موجودات بی نظیر است. امیر المؤمنین علیه السلام می فرماید: «خداوند برتر از پیامبر اسلام خلق نکرده است.» پیامبر اول ما خلق الله است. تمام عالم از نور وجود پیامبر اسلام خلق شده است. پیامبر اسلام رحمت واسعه خداوند است. چشمه جوشان عنایت خداوند به عالم هستی است. مقام عصمت کبری از آن پیامبر است که بالاترین درجه عصمت است. 
خداوند انسانی با این همه درجات عالی را برای پیام رسانی میان امت فرستاد که چقدر به هدایت امت حریص است که خداوند می فرماید تو بیشتر از ابلاغ وظیفه ای نداری چرا خود را انقدر به زحمت می اندازی؟
 
 
خلاصه خطبه دوم
خطیب جمعه محمدیار در خطبه دوم نماز جمعه پس از توصیه به تقوا فرمود راه نجات در رعایت تقواست که باید با توسل به ائمه علیهم السلام بنده با تقوایی برای خداوند باشیم.
- اولین مناسبت هفته آینده میلاد پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و امام جعفر صادق علیه السلام است که بزرگترین مناسبت هفته است که خدمت تمام همشهریان عزیز، مسلمانان، رهبر معظم انقلاب و همه با هم خدمت امام زمان علیه السلام تبریک عرض می کنیم.
- روز اخلاق و مهرورزی که به مناسبت میلاد پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله می باشد که ان شاءالله بتوانیم با الگو گیری از سیره پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله سبک زندگی ایشان را در زندگی خود پیاده کنیم.
- مناسبت دیگر شهادت آیت الله دکتر مفتح است که روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده. وحدت عامل پیروزی انقلاب و تداوم انقلاب و پیروزی مسلمانان است. تمام گروه های داخلی باید وحدت را رعایت کنند و فقط محدود به وحدت شیعه و سنی نیست. اگر در جامعه وحدت حاکم باشد آرامش خواهد بود که یکی از این وحدت ها، وحدت دو مرکز علمی کشور یعنی حوزه و دانشگاه است که دو بال پرواز و اوج گیری انسان به شمار میرود. اختلاف ساخته دست دشمن است و حربه ای که همیشه از آن در حاکمیت بر مسلمین استفاده کرده است.
- ایشان با اشاره به اجلاس شورای خلیج فارس و سخنان سخیف نخست وزیر انگلیس در مورد ایران، از دولت خواستند که جواب دندان شکنی به این اراجیف بدهد.
- همان طور که حضرت امام رحمة الله علیه فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد، حلب را هم خدا آزاد کرد. تمام دنیا می خواستند بشار اسد نباشد ولی مقام معظم رهبری فرمودند بشار اسد میماند و پیروز هم میشود. وعده های تخلف ناپذیر خداوند که از زبان مبارک رهبری خارج شد، امروز به حقیقت پیوست. تمام تحلیل گران سیاسی دنیا پیش بینی میکردند که بشار اسد شکست خواهد خورد ولی رهبری فرمودند بشار اسد پیروز خواهد شد و امروز میبینیم که پیروز هم شد و پیش بینی رهبر فرزانه انقلاب به حقیقت پیوست. امید است که این پیروزی ها در سایه استقامت ملت مسلمان ادامه یابد.
 

 

ارتباط با امام جمعه