چهارشنبه 1396/7/26 - 13 : 11
مشخصات امام جمعه
حسین منیری
حسین منیری
محمد يار
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/21
سبک زندگی نبوی

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته شهر محمدیار به امامت حجت الاسلام و المسلمین منیری برگزار شد.

خلاصه خطبه اول:

حجت الاسلام منیری در ابتدای خطبه اول نماز جمعه امروز محمدیار 21/07/1396 ضمن دعوت به تقوا فرمود: سراسر زندگی دوراهی است و باید دقت کنیم که در سر دو راهی ها مسیر الهی را انتخاب کنیم. برای این انتخاب هم باید دعا کنیم تا خداوند توفیق این انتخاب درست را به ما عنایت کند.

ایشان در ادامه به توضیح یکی از اصول سبک زندگی نبوی به نام «اصل معنویت» پرداختند. این اصل معنویت است که یاد الهی، دین و اخلاق را در زندگی فردی، اجتماعی و خانوادگی ما جاری می­کند. اگر یاد الهی در زندگی حاکم شود می­توان در راه سعادت گام برداشت.

خطیب جمعه محمدیار در ادامه افزودند: قرآن کریم در آیه 36 سوره نور خانواده­های برتر و خانواده­هایی که یاد الهی در آن­ها حاکم است را این چنین بیان می­کند: «فِی بُیُوتٍ اَذِنَ اللهُ اَن تُرفع وَ یُذکَرَ فِیهَا اسمُهُ» این خانه­ها مبارک هستند، به اهل آسمان نورافشانی می­کنند، در این خانه­ها زنان و مردانی رشد می­کنند که «رِجَالٌ لا تُلهِیهِم تِجارَةٌ وَ لا بَیعٌ عَن ذِکرِ اللهِ وَ اِقَامِ الصَّلاةِ وَ اِیتَاءِ الزَّکَاةِ».هیچ چیزی آنها را از ارتباط با خدا غافل نمی کند.

استاد حوزه علمیه با اشاره به زندگی سراسر پر نور و معنویت رسول مکرم اسلام ص افزود: این معنویت در قالب نماز، دعا، استغفار، توسل، توکل و رفتارهای دقیق و اسلامی تجلی کرده است. این زندگی نورانی پیامبر ص است که تمام عالم را تا روز قیامت روشن کرده است.

وی در این بخش از خطبه اول بخش­هایی از معنویت و ذکر خداوند در زندگی پیامبر ص را یادآور شده و به مساله تهجد و عبادت در شب تأکید کرد و افزود خداوند به پیامبر ص می­فرماید و به من و شما می­فهماند که از تهجد و عبادت شبانه غافل نشویم مخصوصا یک سوم پایانی شب که اگر در طول روز فرصت عبادت نداری حداقل شب به این کار بپرداز.

امام جمعه محمدیار با ذکر روایتی به بیان حالات پیامبر ص درمورد نماز پرداختند: مشتاقانه به انتظار وقت نماز بود و مراقب وقت نماز بود و منتظر نبود تا کسی به او بگوید که وقت نماز است....

 

خلاصه خطبه دوم:

حجت الاسلام منیری در ابتدای خطبه دوم نماز جمعه امروز محمدیار با اشاره به شهادت امام سجاد ع در 25 ماه محرم، دعوت به تقوا را از زبان ایشان بیان کردند: هر جمعه امام سجاد ع اصحاب خود را اینگونه موعظه می­نمودند: ای مردم! تقوای الهی پیشه کنید. بدانید که به سوی خدا خواهید رفت. امام با اشاره به آیات قرآن کریم فرمودند: هر کار خیری انجام بدهید آن را خواهید دید و هر کار شری انجام دهید آرزوی دوری از آن را خواهید کرد. وای بر انسانی که در غفلت است و حال آنکه از او غافل نیستند و مرگ با سرعت به سوی او می­آید و به زودی به او خواهد رسید. زمانی که روح از بدن او خارج شد، تنها به سوی قبر خواهد رفت و دو فرشته نکیر و منکر حاضر می­شوند و امتحانی سخت می­گیرند... .(تحف العقول)

ایشان در ادامه به بیان مناسبت­های هفته جاری پرداختند:

- 23 مهر سالروز شهادت آیت الله اشرفی اصفهانی پنجمین شهید محراب

خطیب جمعه محمدیار با یادآوری جنایات منافقین کوردل در سال­های 60 و 61 و شهادت حدود 200 تن از شخصیت­های انقلاب افزودند: دشمنان فکر می­کردند با ترور شخصیت­های نظام، انقلاب را به شکست خواهد رساند غافل از آنکه انقلاب با این کارها شکست نخواهد خورد.

 - روز پیوند اولیاء و مربیان، هفته بهداشت روانی، روز تربیت بدنی و ورزش

استاد حوزه علمیه گفت: همان طور که امنیت ظاهری برای جامعه نیاز است، بهداشت روانی هم نیاز است که با برنامه­های دینی به وجود می­آید، با برنامه­های آموزش و پرورش ایجاد می­شود و با ارتباط والدین با مدرسه ایجاد می­شود.

وی سپس با تبریک روز تربیت بدنی و ورزش به ورزشکاران محترم، بر تجهیز هرچه بیشتر سالن­های ورزشی تأکید کرد.

- روز جهانی غذا

امام جمعه محمدیار با ذکر روز جهانی غذا، به وضعیت اسفبار مسلمانان دو کشور یمن و میانمار اشاره کرده و افزود: این دو کشور نیاز مبرم به کمک­های مسلمانان دارند که واجب است مسلمین جهان به داد ایشان برسند. اگر فریاد «یا للمسلمین» و کمک خواهی مسلمانی بلند شود بر دیگر مسلمانان واجب است که ایشان را یاری کنند.

- یاوه گویی­های استکبار جهانی

حجت الاسلام منیری با اشاره به حمله­های دشمنان به نهادهای انقلابی مثل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان کردند: این عصبانیت دشمن از سپاه پاسداران عزیز، طبق بیان رهبر معظم انقلاب طبیعی است چرا که سپاه از عوامل اقتدار کشور است. سپاه است که تا امروز تمام توطئه­های دشمن را با شکست مواجه کرده است. سپاه پاسداران در تمام عرصه­های نظامی، اقتصادی و فرهنگی در حال فعالیت است. ما به وجود این نیروها افتخار می­کنیم. از مواضع فرمانده محترم سپاه حمایت می­کنیم. همچنین از سخنان قاطع و انقلابی ریاست محترم جمهوری تشکر می­کنیم و خواستار ادامه این مواضع انقلابی در تمامی موارد از جمله مبارزه با قاچاق و مفاسد اقتصادی و حقوق­های نجومی و سایر موارد هستیم.

خطیب جمعه محمدیار در ادامه اشاره کرد که سپاه پاسداران فرزند این ملت است و از ملت جدا نیست. استکبار جهانی و آمریکا بدانند دشمنی با سپاه یعنی دشمنی با ملت ایران و هرکس بخواهد با ملت ایران دشمنی کند بداند که ملت با تمام قوا و راست قامت در مقابل زیاده خواهی­های آن­ها ایستاده و خواهد ایستاد. برای ایستادگی در مقابل دشمن باید همدلی، انسجام و وحدت خود را حفظ کنیم و به دنبال تحقق منویات رهبر معظم انقلاب باشیم.

ارتباط با امام جمعه