پنج شنبه 1395/12/5 - 34 : 6
مشخصات امام جمعه
علیرضا فضلی
علیرضا فضلی
زرنق
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/29
مردم گلایه‌مندند

بسم الله الرحمن الرحیم

شهر زرنق                                       29/11/1395

خطبه اول

وَ أَمّا حَقّ اللّسَانِ فَإِكْرَامُهُ عَنِ الْخَنَا وَ تَعْوِيدُهُ عَلَى الْخَيْرِ وَ حَمْلُهُ عَلَى الْأَدَبِ- وَ إِجْمَامُهُ إِلّا لِمَوْضِعِ الْحَاجَةِ وَ الْمَنْفَعَةِ لِلدّينِ وَ الدّنْيَا  

حقّ چهارم زبان عبارت است از: سکوت در همه حال، مگر در مواقع نیاز. پس اصل با سکوت است؛ مگر در مواقعی که نیاز به سخن‌گفتن وجود داشته باشد و منفعت دینی یا دنیایی در بین باشد. ما برای سخن‌گفتن به دلیل عقلی و عقلایی و شرعی نیاز داریم؛ والّا ترجیح با خاموشی و سکوت است. این یک اصل طلایی و فوق‌العاده در سیر و سلوک، طی مقامات معنوی می باشد. 

امیرالمؤمنین(عَلَیهِ الصَّلاةُ وَ السَّلام) در روایت زیبایی فرمودند: «إنَّ مَن کانَ قَبلَکُم کانُوا يَتَعَلَّمونَ الصَّمتَ» در گذشته کسانی که اهل سیر و سلوک بودند، سکوت را می‌آموختند و تمرین می‌کردند.

امیرالمؤمنین (عَلَیهِ الصَّلاةُ وَ السَّلام) در نهج‌البلاغه‌ فرمودند: «لسان العاقل وراء قلبه و قلب الاحمق وراء لسانه؛ یعنی عاقل اوّل تفکّر می‌کند بعد سخن می‌گوید؛ اما انسان احمق اوّل حرف می‌زند بعد فکر می‌کند.

إِلّا لِمَوْضِعِ الْحَاجَةِ وَ الْمَنْفَعَةِ لِلدّينِ وَ الدّنْيَا      کم گوی و گزیده گوی چون دُر    تا ز اندک تو جهان شود پُر

امیرالمؤمنین (عَلَیهِ الصَّلاةُ وَ السَّلام) فرمودند: «إِذَا أَرَادَ اللَّهُ صَلَاحَ عَبْدٍ، أَلْهَمَهُ قِلَّةَ الْكَلَامِ وَ قِلَّةَ الطَّعَامِ وَ قِلَّةَ الْمَنَامِ»؛

5 وادی خودسازی و سلوک: صمت و جوع و سهر و عزلت و ذکر به دوام  ناتمامان جهان را کند این پنج تمام.

خداوند درحدیث قدسی فرمود: یا ابن آدم اذا وجدت قساوه فی قلبک و سقما فی جسمک و نقیصه فی مالک و حزیمه فی رزقک فاعلم انک تکلمت فیما لایعنیک.

خطبه دوم

  1. جمعه 29 بهمن قیام مردم تبریز به مناسبت چهلمین روز شهادت تظاهراتكنندگان قم (1356 ه.ش)

روز ۲۹ بهمن ۱۳۵۶، كه مصادف با چهلم فاجعه قم در ۱۹ دى بود، در بسیارى از شهرها و نقاط كشور به یاد و خاطره شهداى آن فاجعه، مجالس ختم و سوگوارى برگزار شد. در تبریز نیز قرار بود ساعت ۱۰ صبح مردم در مسجد قزللى (میرزا آقا یوسف مجتهد) تجمع نمایند. دعوت از سوى آیتالله قاضى و ده تن دیگر از علماى تبریز صورتگرفته بود. سرگرد مقصود حق شناس، رییس كلانترى بازار به همراه عدهاى مامور، سر مىرسد و با توهین به مسجد و مردم به آنها اعلام مىكند كه متفرق شوند، جوانى به نام محمد تجلاّ با وى گلاویز مىشود وحقشناس او را مىكشد. مردم جنازه خون آلود جوان قهرمان را برداشته و به طرف خیابانها به راه مىافتند. در آن روز ۵۸۱ نفر دستگیر،۱۱ نفر كشته، ۳ دستگاه تانك، ۲ سینما، یك هتل، كاخ جوانان، حزب رستاخیز و تعدادى اتومبیل شخصى و دولتى به آتش كشیده شدند.

در آستانهى سالگرد قيام مردم تبريز در ۲۹ بهمن ۱۳۵۶، هزاران نفر از اقشار مختلف مردم استان آذربايجان شرقى، صبح چهارشنبه با رهبر انقلاب اسلامى ديدار كردند. و توفیق بیعت با امام خامنه ای نصیب ما هم گردید. اهم مواردی که آقا تاکید کردند:

امام خامنه ای به مردم آذربایجان سلام ابلاغ کردند

حضور پرشکوه ملت در راه‌پیمایی ۲۲ بهمن امسال را «مایه‌ی آبروی انقلاب و نظام و ایران» خواندند

به مسئولان کشور تأکید کردند: حضور پرشور مردم در مقابل دشمن کمین‌کرده برای بلعیدن ایران را به حساب گلایه نداشتن آن‌ها از عملکرد مسئولان نگذارید چرا که مردم از مسائل مختلف ازجمله تبعیض و کم‌کاری و بی‌اعتنایی به مشکلات گلایه‌مندند و احساس ناراحتی و رنج می‌کنند.

مسئولان نباید به مردم بگویند «باید چنین بشود»، بلکه باید بگویند «چنین شد».

هیچ گسلی در کشور وجود ندارد و مردم، یکپارچه و متحد هستند.

یک عده ای می گویند آشتی ملی، این معنا ندارد. مگر مردم با هم قهر هستند که بخواهند آشتی کنند؟ قهری وجود ندارد، البته مردم ما با کسانی که در سال ۸۸ به روز عاشورای حسینی اهانت کردند و با قساوت و لودگی و بی‌حیایی، جوان بسیجی را در خیابان لخت کردند و کتک زدند، قهر هستند و با آن‌ها آشتی هم نمی‌کنند.

  1. یکشنبه   1 اسفند  حمله جنگنده رژیم بعثى عراق به هواپیماى مسافرى و شهادت چهل تن ازجمله حجةالاسلام والمسلمین شیخ فضل‏الله محلاتى (1364 ه.ش) روز روحانیت و دفاع مقدس

نماینده حضرت امام خمینى(ره) درسپاه‏

علاقه وافر به امام: همسر امام پس از شهادت شهید محلاتى به منزل ایشان آمده و فرمودند كه امام در شهادت دو نفر خیلى گریه كردند؛ یكى آقاى مطهرى و دیگرى آقاى محلاتى.

امام هم به ایشان خیلى علاقه داشت، دوازده روز بعد از شهادت، خانواده شهید خدمت امام رسیدند و ایشان فرمودند: مثل این‏كه من بازویم را از دست داده‏ام و اشك‏هایشان سرازیر شد.

از معظم له (امام خمینى) بخواهید براى آمرزش من دعاى مخصوص نماید. من در این عالم به او عشق مى‏ورزیدم و امر او را امر خدا و رسول(ص) مى‏دانستم. امید است ایشان هم بعد از این عالم و در پیشگاه خداوند شفاعت كند تا انشاءالله در آن دار بقاء در كنار ایشان باشم.

دشمنان ایران اسلامى در اول اسفند سال ۱۳۶۴ پس از شكست در عملیات والفجر ۸، براى جبران این شكست، در نزدیكى اهواز با دو فروند جنگنده به هواپیماى مسافربرى «آسمان» كه چهل تن از دلباختگان مكتب عشق را به مقصد مى‏رساند، حمله كردند و دست پلید خود را به خون این عزیزان آغشتند. پیكر پاك شهید محلاتى پس از تشییع باشكوه، در حرم حضرت معصومه علیهاالسلام به خاك سپرده شد.

  1. دیدار نخست وزیر سوئد با رهبر معظم انقلاب اسلامى
  • عملى نشدن اغلب توافقات صورت‏گرفته بین ایران و كشورهاى غربى‏
  • خوشنامى سوئد در میان ملت ایران و لزوم عملى كردن توافقات دوجانبه‏
  • لزوم اصلاح وضعیت شوراى امنیت سازمان ملل كه سوئد نیز اكنون عضو آن است‏
  • نقش برخى كشورهاى غربى در بحران‏هاى منطقه غرب آسیا و راهحل این بحران‏ها
  •  مهم‏ترین ظرفیت ایران، جوانان تحصیل‏كرده و با نشاط و آماده‏ به‏كار و ملتى با عزم و اراده بالا است‏
  • حضور پر شور مردم در ۲۲بهمن، نشانه‏اى ‏بى‏بدیل از نشاط و آمادگى ملت‏
  1. هفته آینده كنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین در تهران و با سخنرانى حضرت آقا برگزار خواهد شد.

همایش حمایت از انتفاضه فلسطین در تهران

فلسطین مهم‏ترین مسأله جهان اسلام‏ است. و خط مقدم اسلام در مقابل دشمنان می باشد.

دیدار دیروز نتانیاهو با ترامپ اولین دیدار مقام کشور خارجی انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس و ....

اخبار
ارتباط با امام جمعه