سه شنبه 1396/1/8 - 49 : 2
مشخصات امام جمعه
محمود نورپور
محمود نورپور
آذر شهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/29
نداهای روز قیامت «اقسام ظلم»

خطبه اول

قال الله تبارک تعالی: «قالا رَبَّنا ظَلَمْنا أَنْفُسَنا وَ إِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنا وَ تَرْحَمْنا لَنَکُونَنَّ مِنَ الْخاسِرینَ»(اعراف /23)؛ گفتند: «پروردگارا! ما به خویشتن ستم کردیم! و اگر ما را نبخشى و بر ما رحم نکنى، از زیانکاران خواهیم بود»!

اقسام ظلم

امام باقر( ع)فرمودند:«الظُّلْمُ ثَلَاثَةٌ ظُلْمٌ يَغْفِرُهُ اللَّهُ وَ ظُلْمٌ لَا يَغْفِرُهُ اللَّهُ وَ ظُلْمٌ لَا يَدَعُهُ اللَّهُ فَأَمَّا الظُّلْمُ الَّذِي لَا يَغْفِرُهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فَالشِّرْكُ بِاللَّهِ وَ أَمَّا الظُّلْمُ الَّذِي يَغْفِرُهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فَظُلْمُ الرَّجُلِ نَفْسَهُ فِيمَا بَيْنَهُ وَ بَيْنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ أَمَّا الظُّلْمُ الَّذِي لَا يَدَعُهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فَالْمُدَايَنَةُ بَيْنَ الْعِبَادِ »(کافی ج 4 ص23) ؛ ظلم سه گونه است، ظلمی كه خداوند مى‏ آمرزد، ستمى كه خدا نيامرزد و ستمى كه  از آن نمی گذرد، اما آنكه خدا نيامرزد شرك به خداست و آنكه بيامرزد ظلم بر نفس است، آنكه وانگذارد، ظلم بندگان به يكديگر است. 

عرض شد ظلم به هر سه قسمش (ظلم به دین و دیانت با بت پرستی و نفاق و کفر ، ظلم به مردم و ظلم به خویشتن با ارتکاب گناه ) گناهی است کبیره و بسیار شکننده.

باید به خودمان رحم کنیم مواظب  زحمات و عباداتمان باشیم که از دست ندهیم .

حق الناس و ظلم بر بندگان خدا ،انسان را زمین گیر ، دست خالی و مُفلس می کند:

مرحوم علامه مجلسی در بحار نقل می کند: رسول خدا (ص)به اصحاب فرمودند:

آيا مي‌دانيد مفلس کيست؟ صحابه گفتند:مفلس نزد ما کسي است که پول و دارايي نداشته باشد. فرمود:به راستي مفلس کسي است که در روز قيامت با نماز و روزه و زکات مي‌آيد. در حالي که به يکي توهين کرده و به يکي تهمت زده و مال ديگري را خورده و خون شخصي را ريخته و ديگري را زده، تمام اينها از حسناتش گرفته مي‌شود و به طلبکارانش داده می شود و اگر حسناتش تمام شود قبل از اينکه خطاهايش قضا شود، از خطاهاي آنها گرفته مي‌شود و به وی منتقل می شود سپس در آتش افکنده مي‌شود!

أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهم عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ : أَتَدْرُونَ مَا الْمُفْلِسُ قَالُوا : الْمُفْلِسُ فِينَا مَنْ لا دِرْهَمَ لَهُ وَلا مَتَاعَ ، فَقَالَ : إِنَّ الْمُفْلِسَ مِنْ أُمَّتِي يَأْتِي يَوْمَ الْقِيَامَةِ بِصَلاةٍ وَصِيَامٍ وَزَكَاةٍ وَيَأْتِي قَدْ شَتَمَ هَذَا وَقَذَفَ هَذَا وَأَكَلَ مَالَ هَذَا وَسَفَكَ دَمَ هَذَا وَضَرَبَ هَذَا فَيُعْطَى هَذَا مِنْ حَسَنَاتِهِ وَهَذَا مِنْ حَسَنَاتِهِ فَإِنْ فَنِيَتْ حَسَنَاتُهُ قَبْلَ أَنْ يُقْضَى مَا عَلَيْهِ أُخِذَ مِنْ خَطَايَاهُمْ فَطُرِحَتْ عَلَيْهِ ثُمَّ طُرِحَ فِي النَّارِ(بحارالانوار ج69ص6)

ظلم به نفس

وَ أَمَّا الظُّلْمُ الَّذِی لَا یَدَعُهُ فَالْمُدَایَنَةُ بَیْنَ الْعِبَادِ ؛ امام باقر علیه السلام فرمود اما ظلمی که خداوند آن را وا نمی گذارد و پی گیری می کند ظلمی است که بندگان در وام دادن و وام خواستن (و معاملات) به یکدیگر روا می دارند(حق الناس)

 

باید توجه کرد ، تمامی معاصی،ظلم به نفس است.

انسان عاصی ،ظالم است؛به خویشتن ظلم می کند با ارتکاب گناه توفیقات الهی از او سلب می شود به زحمت می افتد و عاقبت به خیر نمی شود در جامعه بدنام و منفور می شود و در مقابل کسی که اهل اطاعت و بندگی است و بنده صالح است در درجه اوّل به خودش نیکی کرده و محبوب القلوب شده و لطف الهی شامل حال او می شود.

اگر کسی دست فقیری را بگیرد در حقیقت دست خودش را گرفته به خودش خدمت کرده و اگر طغیان و گناه کند ،آتش گناه قبل از اینکه دیگران را بسوزاند خود فاعل گناه را می سوزاند.قرآن فرمود:«اِن اَحسَنتُم اَحسَنتُم لِاَنفُسِکُم وَ اِن اَسَأتُم فَلَها»(اسراء/7)

و نیز فرمود:«مَنْ عَمِلَ صَالِحًا فَلِنَفْسِهِ وَمَنْ أَسَاءَ فَعَلَيْهَا وَمَا رَبُّكَ بِظَلَّامٍ لِلْعَبِيدِ (فصلت/46)هر كه كار شايسته كند به سود خود اوست و هر كه بدى كند به زيان خود اوست و پروردگار تو به بندگان [خود] ستمكار نيست

شاعر هم می گوید:

هر چه کنی به خود کنی   

                                   گر همه نیک و بد کنی

مولوی هم در دفتر اول مثتوی می گوید:

این جهان کوه است و فعل ما ندا

                                          بسوی ما آید نداها را صدا

مطلب دیگر ، همانطوریکه ظلم به مردم گناه کبیره است کمک کردن به ظالم هم گناه کبیره است .اگر کسی را بی گناه کتک می زنند کمک کردن به ضارب گناه است.یا اگر در مجلسی غیبت می کنند آنجا سکوت اختیار کردن گناه است.

اگر در جایی علیه مومنی نقشه و توطئه ای می کشند تو باید از حق طرفداری کنی و نباید ساکت بمانی!

اگر در محلی دارند انقلاب و نظام و ارزشها را تخریب می کنند تو  باید ساکت ننشینی.

توی تاکسی برداشته می گوید:آقا  همه دزدند و توهم لب فرو بستی و چیزی نگفتی بدان که شریک جرم هستی.باید از آبروی نظام و اشخاص دفاع کرد.

به این روایتی که در تفسیر امام حسن عسکری (ع) ، تفسیر برهان ، بحار الانوار و مستدرک الوسایل آمده توجه کنید:

 امام زین العابدین (ع) می فرماید : دو نفر از اصحاب جدم امیر مومنان (ع) پیش آنحضرت  می آمدند که در راه یکی ندانسته-پا روی ماری گذاشت و مار او را گزید و دیگری هم  عقربی از دیوار  بر روی او افتاد و او را گزید هر دو افتادند زمین و از شدّت درد، ضجّه کشیده و ناله سر می کردند خبر به حضرت رسید، آنحضرت فرمود: رهایشان کنید  اینها نمی‌میرند ، درد می‌کشند اما نه مرگشان فرا رسیده نه از درد نجات پیدا می‌کنند. آن دو را به منزلشان منتقل کردند بعد از دو ماه  حضرت  کسی را فرستاد آن دو را آورند در حالی که از  شدّت بیماری و درد  به خودشان می‌پیچیدند!

حضرت فرمود: «كَيْفَ حَالُكُمَا؟ »حالتان چطور است؟

گفتند : حالمان وخیم است درد می کشیم ! «قَالا: نَحْنُ بِأَلَمٍ عَظِيمٍ، وَ فِي عَذَابٍ شَدِيدٍ.»

حضرت فرمود: از گناهی که شما را به این روز انداخته توبه کنید «قَالَ لَهُمَا: اسْتَغْفِرَا اللَّهَ مِنْ [كُلِ‏] ذَنْبٍ أَدَّاكُمَا إِلَى هَذَا»!

آن دو تعجب کردند و گفتند گناه ما چیست؟

حضرت، رو به یکی کرد و  فرمود : یادت هست در یک جلسه‌ای ، فلانی از سلمان  فارسی (ره) بدگویی  می کرد به خاطر اینکه سلمان دوست ماست ، و تو ساکت نشستی از سلمان دفاع نکردی با اینکه می توانستی دفاع کنی  نه مالت در خطر بود نه جانت و نه اهل و عیالت فقط به خطر رودربایستی و خجالت سکوت کردی  و چیزی نگفتی امروز این عذاب نتیجه آن سکوت توست.!  فَقَالَ [عَلِيٌ‏] (ع): مَا أُصِيبَ وَاحِدٌ مِنْكُمَا إِلَّا بِذَنْبِهِ: أَمَّا أَنْتَ يَا فُلَانُ- وَ أَقْبَلَ عَلَى أَحَدِهِمَا- فَتَذْكُرُ يَوْمَ غَمَزَ عَلَى سَلْمَانَ الْفَارِسِيِّ رَحِمَهُ اللَّهُ فُلَانٌ- وَ طَعَنَ عَلَيْهِ لِمُوَالاتِهِ لَنَا، فَلَمْ يَمْنَعْكَ مِنَ الرَّدِّ وَ الِاسْتِخْفَافِ بِهِ- خَوْفٌ عَلَى نَفْسِكَ وَ لَا عَلَى أَهْلِكَ وَ لَا عَلَى وُلْدِكَ وَ مَالِكَ، أَكْثَرَ مِنْ أَنَّكَ اسْتَحْيَيْتَهُ، فَلِذَلِكَ أَصَابَكَ»(مستدرک الوسایل  ج12ص336)

آری عزیزان! اگر دیدید  مسلمانی را بدون دلیل و به ناحق تخریب می کنند بر تو واجب است که از حق  دفاع کنی .

خطبه دوم

خطیب نماز جمعه  در خطبه دوم نماز  از حضور با شکوه مردم عزیز در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن  تشکّر نمود و گفت:  انصافاً ملّت عزیز با این حضور خویش  افتخار و رشادت آفرید  و نشاط ،امید،و بصیرت و غیرت دینی خویش را به نمایش گذاشت و به نظام عزّت و آبرو بخشید تو دهنی محکمی بر دشمنان بویژه طاغوت اعظم زد.

در ادامه  حجت الاسلام نور پور ضمن تبریک به مناسبت 29 بهمن  سالروز قیام مردم فهیم تبریز به مناسبت اربعین شهدای قم در سال 56  یادآور شد: این قیام تاریخی نقطه عطفی در تاریخ آذربایجان است. مردم تبریز و آذربایجان ثابت کرده اند همیشه حامی و پاسدار انقلاب و نظام بوده و هستند

مقام معظم رهبری در مورد آذربایجان  فرمودند:« مردم آذربایجان در همه تحولات مهم اجتماعی و سیاسی 130سال گذشته کشور مانند قضیه تنباکو،مشروطه،نهضت ملی شدن صنعت نفت،انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از اصلی ترین محور های مبارزه بوده اند و این ،شناسنامه و تاریخ پرافتخار آذربایجان است.»

موضوع دیگری که مقام معظم رهبری  در دیدار مردم آذربایجان با معظم له به آن اشاره کردند، بحث آشتی ملّی بود  معظم له فرمودند:«عده ای تعبیر «آشتی ملّی »را مطرح می کنند ،این ها به نظر من معنا ندارد ؛ مردم با هم متحدند ؛چرا می گوئید آشتی؟مگر مردم با هم قهرند؟

بله !مردم با کسانی که به ارزش ها ، مقدّسات و به عاشورای امام حسین(ع) توهین کردند قهرند

مردم با کسانی که دشمنان را خوشحال نمودند و اموال عمومی و مردمی را آتش زدند و به بهانه انتخابات اصل نظام را مورد هجمه قرار دادند قهرند.

مردم با سران فتنه آمریکائی،انگلیسی و اسرائیلی 88 قهرند

و گرنه در بین خود مردم قهری نیست تا نیازی به آشتی باشد ،بهترین شاهد این مدعا حضور باشکوه مردم در راهپیمائی 22 بهمن بود.

 البته سران فتنه هم اگر توبه کنند و عملاً اِفساد خویش را اصلاح نمایند آن وقت شاید نظام و مردم آنها را ببخشند.چراکه بعضی از ظلم و گناهان  با توبه و استغفار تنها، بخشیده  نمی شود بلکه باید در کنار توبه اصلاح ،اقدام و جبران هم باشد .در قرآن در چند جا داریم:

«إِلاَّ الَّذینَ تابُوا وَ أَصْلَحُوا وَ بَیَّنُوا فَأُولئِکَ أَتُوبُ عَلَیْهِمْ وَ أَنَا التَّوّابُ الرَّحیمُ»(بقره/160)

«إِلَّا الَّذِينَ تَابُوا مِنْ بَعْدِ ذَلِكَ وَأَصْلَحُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ »(آل عمران /89)

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه