پنج شنبه 1396/5/26 - 34 : 8
مشخصات امام جمعه
محمود نورپور
محمود نورپور
آذر شهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
مهدویت(ولایت فقیه)

خطبه های 20/05/96

موضوع : مهدویت(ولایت فقیه)

 

پیامبراکرم(ص) به دستور خداوند متعال، جانشین خود را تعیین نمود و در صحرای غدیر خم در جمع 120هزار حجاج بیت الله الحرام رسما این جانشین را که امیرالمومنین(ع) بود به مردم معرفی کرد.

 پس از حضرت علی(ع) یازدهم امام معصوم رهبر مسلمانان هستند آخرین آنها امام عصر (عج) می باشد. در دوران غیبت صغری آن حضرت چهار نائب خاص داشت و بعد از غیبت صغری نائب عام دارد.

نائب عام

در دوران غیبت کبری «نائب عام» دارد که همان مجتهد جامع الشرایط یا ولی فقیه امروز زمام امور رهبری، حاکمیت و اِفتاء را بدست گرفته و عهده دار مساله امامت و حکومت است و ولایت فقیه ادامه ولایت و امامت است و امامت هم امتداد نبوت است.

 

 دلایل مشروئیت ولایت فقیه

دلایل عقلی و نقلی فراوانی بر ولایت فقیه وجود دارد که ذیلا به چند روایت بسنده می گردد:

1- حضرت امیر(ع) فرمود: پیامبر اکرم(ص) سه بار فرمود: «اللهم ارحم خلفائی؛ خدایا جانشینان مرا رحمت کن. شخصی پرسید: جانشینان تو چه کسانی هستند؟ حضرت فرمود: « الَّذِينَ يَأْتُونَ مِنْ بَعْدِي وَ يَرْوُونَ أَحَادِيثِي وَ سُنَّتِي فَيُعَلِّمُونَهَا النَّاس‏»(عیون الاخبار الرضا ج2 ص37).

2- امام کاظم(ع) در ضمن حدیثی فرمود: «لِأَنَّ الْمُؤْمِنِينَ الْفُقَهَاءَ حُصُونُ الْإِسْلَامِ كَحِصْنِ سُورِ الْمَدِينَةِ لَهَا»(کافی ج1 ص38)؛ زیرا فقهای مومن دژهای اسلام اند همانند قلعه و حصار شهر نسبت به شهر.

روشن است که جانشین و حصن بودن فقهاء نشان دهنده مشروعیّـت ولایت آنها و لزوم اطاعت از آنهاست.

3- مقبوله عمر بن حنظله (چون فقها این روایت را قبول کرده وطبق آن فتوی داده اند به آن مقبوله گفته اند وگر نه در شخصیت عمر بن حنظله علما بحث دارند زیرا در کتب رجالی قرون اولیه مطلبی درباره ایشان نیامده گرچه بسیاری از علماء وثاقت ایشان را ثابت کرده اند ولی علی ایّ حال این شخص محل بحث وگفتگو است).

امام صادق(ع) فرمود:  « مَنْ كَانَ مِنْكُمْ مِمَّنْ قَدْ رَوَى حَدِيثَنَا وَ نَظَرَ فِي حَلَالِنَا وَ حَرَامِنَا وَ عَرَفَ أَحْكَامَنَا فَلْيَرْضَوْا بِهِ حَكَماً فَإِنِّي قَدْ جَعَلْتُهُ عَلَيْكُمْ حَاكِما...»(کافی ج1 ص38).

4- توقیع و جواب نامه ای که از جانب حضرت حجت در پاسخ به سوالات اسحاق بن یعقوب صادر شده است و توسط محمد بن عثمان «دومین نائب خاص» امام زمان(ع) به اسحاق بن یعقوب رسیده چنین آمده: «َ وَ أَمَّا الْحَوَادِثُ الْوَاقِعَةُ فَارْجِعُوا فِيهَا إِلَى رُوَاةِ حَدِيثِنَا فَإِنَّهُمْ حُجَّتِي عَلَيْكُمْ وَ أَنَا حُجَّةُ اللَّهِ »(وسائل الشیعه ج27 ص141).

امام راحل در کتاب ولایت فقیه می فرمایند: منظور از حوادث واقعه احکام شرعی نیست زیرا مسلّم است که در احکام عملی به علماء مراجعه می کنند این جای سوال نبود که شخصیتی مانند اسحاق بن یعقوب آن را سوال کند، بلکه منظور حوادث و پیشامدهای اجتمائی، سیاسی و فرهنگی است که برای مسلمین رخ داده است.

5- امام حسین (ع) فرمود: «َ بِأَنَّ مَجَارِيَ الْأُمُورِ وَ الْأَحْكَامِ عَلَى أَيْدِي الْعُلَمَاءِ بِاللَّهِ الْأُمَنَاءِ عَلَى حَلَالِهِ وَ حَرَامِه‏»(تحف العقول 168)

امام حسن عسگری و امام صادق(ع): «فَأَمَّا مَنْ كَانَ مِنَ الْفُقَهَاءِ صَائِناً لِنَفْسِهِ حَافِظاً لِدِينِهِ مُخَالِفاً عَلَى هَوَاهُ مُطِيعاً لِأَمْرِ مَوْلَاهُ فَلِلْعَوَامِّ أَنْ يُقَلِّدُوه‏»(وسائل الشیعه ج27 ص131).

حاصل اینکه در دوران غیبت کبری حضرت حجت ولی فقیه جانشین عام آنحضرت است و به حکم قرآن وروایات بر مردم ولایت دارد و ولایت فقیه یعنی ولایت عدالت و فقاهت لذا دو شرط اساسی عدالت و فقیه بودن در ولی فقیه شرط است و ولایت، مجتهد جامع الشرلیط، مجتهد، عادل،  عالم،  پارسا  وکارشناس و بصیر  همان ولایت رسول الله و ائمه است و عزّت و افتخار آفرین است و در پرتو این ولایت و حکومت دستورات اسلامی اجرائی می گردد. از قدرت فقیه مبسوط الید که ولی فقیه باشد دشمن می ترسد وگرنه دشمن از یک مساله گوی ساده نمی ترسد. دشمن از فقیهی می ترسد که:

 زمام حکومت مردم را بدست گیرد،

 فرمانده کل قوا باشد،

درمورد روابط بین الملل نظر داشته باشد،

دشمن شناس باشد،

حدود و تفریرات اسلام را در جامعه اجرا کند،

 تنظیم قوا را بدست بگیرد

 وحرف، اشاره و حکم او درجامعه فصل الخطاب باشد،

 دشمن از یک چنین حکومتی که در مسند آن ولی فقیه قرار گرفته باشد و راه رسول الله و علی (ع) و ائمه (ع) را ادامه می دهد وحشت دارد و لذا دشمن با تمام قوا به میدان می آید تا این قدرت را تضعیف نماید و هرکس که دلش به اسلام و تشیع و خون شهدا می سوزد باید مطیع ولایت فقیه باشد و باید این جایگاه رفیع را تقویت کند.

ولایت فقیه مظهر قدرت اسلام و تشیّع است. اگر ولایت فقیه نباشد اجانب می آیند، آنوقت می بینی یک مجتهد نامدار شیعه را مانند شیخ محمد تقی بافقی را بخاطر نهی از منکر زیر لگد می گیرند آنهم در قم عش آل محمد و حرم حضرت معصومه(س) .

 اگر ولایت فقیه نباشد شیخ فضل الله نوری ها  بالای دار می روند. این ها نتیجه حکومت طاغوت است. بله باید ولایت فقیه را قدر دانست و عملا از ولی فقیه اطاعت کرد.

 

 

 

 

 

خطبه دوم

حجت الاسلام نورپور ضمن تبریک 23 مرداد، سالروز پیروزی حزب الله لبنان در جنگ 33 روزه و روز مقاومت اسلامی گفت: پیروزی حزب الله لبنان بر ارتش رژیم صهیونیستی نشان داد که تنها راه غلبه بر دشمن، مقاومت و نهراسیدن از دشمن و توکل به خدا و تکیه به توانمندیهای داخلی است.  و این پیروزی نشان داد که با ایستادگی و با همت والا می توان در برابر قدرتها ایستاد و آنها را شکست داد این یک نسخه عمومی و متعلق به همه دنیای اسلام است مشروط بر اینکه به حق تعالی توکل کنیم و استقامت بورزیم.

 خطیب نماز جمعه همچنین ضمن گرامیداشت آغاز بازگشت افتخار آفرین اولین گروه آزادگان سر افراز به انتظارات مردم از دولت دوازدهم اشاره کرد و گفت:

الف) بخاطر رعایت مصالح ملی و انقلابی مرزبندی با فتنه گران باید حفظ شود، نباید از اینها در مناصب مهم استفاده شود. کسانی که در سال 88 با ادعای واهی تقلب به ملت و انقلاب و نظام خیانت کردند نباید سر کار بیایند و نظام را با چالش جدید مواجه کنند. مردم فتنه و خسارات سنگین آن را فراموش نکرده اند. مردم انتظار دارند افرادی بدون حاشیه روی کار بیایند که دغدغه آنها فقط خدمت باشد و بس.

مردم انتظار دارند در فضای همدلی که در مراسم تنفیذ و تحلیف به خوبی خود را نشان داد، به شعار سال توجه ویژه شود و دولت محترم به وعده های داده شده لباس عمل بپوشاند.

خطیب نماز جمعه در ادامه به روز حمایت از صنایع  کوچک اشاره کرد و گفت: با عنایت به مشکلات اساسی کشور در عرصه اقتصاد مثل رکود، اشتغال و تورم شود. یکی از راههای حل مشکل اقتصاد تا حدودی احیاء واحدهای کوچک و زود بازده است.

مقام معظم رهبری هم روی این قضیه بسیار تاکید دارند تا جائیکه فرمودند: «من بارها در سخنرانی ها تکرار کرده ام مسولین عزیز کشور در زمینه مسائل اقتصادی بپردازند، به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط، ما چند صد هزار از این واحد ها در کشور داریم، اینها را احیا بکنند، اشتغال و ابتکار به وجود می آید.»

ارتباط با امام جمعه