شنبه 1396/1/5 - 6 : 18
مشخصات امام جمعه
غفار غفاری ثانی
غفار غفاری ثانی
بخشایش
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/15
(از سبک زندگی اسلامی ) جهاد رکن چهارم ایمان

بسم الله الرحمن الرحیم

بعدالحمد والصلاه و سفارش به تقوا

موضوع خطبه اول : (از سبک زندگی اسلامی ) جهاد رکن چهارم ایمان  :

از سلسله مباحث ایمان که در گفتارحکمت امیز 31 نهج البلاغه  از فرمایشات حضرت علی (ع) با موضوع ایمان که فرموده اند : ایمان چهار رکن اساسی دارد که عبارتند از : یقین عدل صبر و جهاد . به سه رکن  اشاره شده است  رکن چهارم ایمان جهاداست که اشاره می کنیم .

یکی از ارکان ایمان در مومنان ، جهاد است . جهاد در لغت به معنی تلاش است درکلام الله مجید جهاد اکبر و جهاد اصغر و جهاد کبیر را داریم . در جهاد اصغر انسان با دشمنان مبارزه می کند و در جهاد اکبر انسان باید با نفس خود مبارزه کند که در هر لحظه انسان با جهاد اکبر سروکار دارد و امام خمینی (ره) کتابی بنام جهاد اکبر دارند با مطالب عالی در این زمینه  . جهاد کبیر که رهبر عزیزمان در زمان فعلی به اهمیت این جهاد در مقابل دشمنان تاکید دارند . در ایه شریفه (فلا تطع الکافرین و جاهدهم به جهادا کبیرا ). پس عدم الاطاعه شد جهاد کبیر جهاد کبیر یعنی جهاد  برای عدم تبعیت برای عدم دنباله روی از دشمن (یعنی حرکت جهادی و انقلابی )

حضرت علی (ع) در مورد جهاد ، چهار رکن اساسی را بیان می کند که فرمودند :

وَ الْجِهَادُ مِنْهَا عَلَى أَرْبَعِ شُعَبٍ عَلَى الْأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْيِ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ الصِّدْقِ فِى الْمَوَاطِنِ وَ شَنَآنِ الْفَاسِقِينَ : جهاد نيز بر چهار پايه استوار است : امر به معروف ، نهى از منكر ، راستگويى در هر حال ، و دشمنى با فاسقان .

بنابراین در جهاد انسان باید همان امر به معروفی که قرآن و معصومین (ع) به آن تاکید دارند را انجام دهد که مصداق واقعی امر به معروف ، نهضت خونین عاشورا در مقابل کفر و ظالمان می باشد . و همچنین در مورد نهی از منکر ، باید امر و ناهی اول از خود شروع کند ..

آثار شاخه ها ی جهاد:

 فَمَنْ أَمَرَ بِالْمَعْرُوفِ شَدَّ ظُهُورَ الْمُؤْمِنِينَ وَ مَنْ نَهَى عَنِ الْمُنْكَرِ أَرْغَمَ أُنُوفَ الْكَافِرِينَ وَ مَنْ صَدَقَ فِى
الْمَوَاطِنِ قَضَى مَا عَلَيْهِ وَ مَنْ شَنِئَ الْفَاسِقِينَ وَ غَضِبَ لِلَّهِ غَضِبَ اللَّهُ لَهُ وَ أَرْضَاهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ : پس هر كس به  امر به معروف كرد ، پشتوانه نيرومند مؤمنان است ، و آن كس كه از زشتى ها نهى كرد ، بينى منافقان را به خاك ماليد ، و آن كس كه در ميدان نبرد صادقانه پايدارى كند حقّى را كه بر گردن او بوده ادا كرده است ، و كسى كه با فاسقان دشمنى كند و براى خدا خشم گيرد ، خدا هم براى او خشم آورد ، و روز قيامت او را خشنود سازد .

حکایتی که از امام صادق (ع) نقل شده  : هنگامی که دو فرشته مامور شدند شهری دارای گناهکاران بود زیر و زبر کنند . پیرمردی را در حال عبادت و راز و نیاز با خدا مشاهده کرده و تصمیم به برگشت نزد پروردگار را گرفتند و از خدا درخواست ترحم برای مردم این شهر کردند . خداوند در جواب این فرشتگان فرمود : این کار را که دستور داده ام ، انجام دهید . فرشتگان عرض کردند  چرا ؟ خدای متعال در جواب آنها فرمود : فان ذا رجل لم یتمعر وجهه غیظاً لی قط : درست است که این فرداهل عبادت و دعا است اما هیچ وقت رنگ صورتش به خاطر خدا غضب برای گنهکارتغییر نکرده است.

از این فرمایش خداوند نتیجه گرفته می شود که مومنی اگر برای دشمنان خدا  حتی در قلب خود احساس ناراحتی از خود    نشان ندهد ، مشخص می شود که عبادت و راز و نیاز او با خداوند هیچ تاثیری نخواهد داشت .

 بعدالحمد والصلاه و سفارش به تقوای الهی در قرارگاه ایمان تقوا بصیرت و اخلاق ( نماز جمعه )

موضوع خطبه دوم: مناسبتهای هفته

ضمن اینکه ایام الله دهه مبارکه فجر و همچنین میلاد حضرت زینب (س) را به تمامی نمازگزاران عزیز تبریک عرض می کنم ، لازم است قبل از اینکه به مناسبتهای هفته اشاره کنم ، به چند مورد در رابطه با شهر اشاره ای کنیم .

اولا از سرهنگ ممی پور فرمانده سپاه ناحیه بسیج شهرستان هریس و کلیه همکاران محترمشان که با تبعیت از فرمایش رهبر عزیزمان در سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل که خانه ای برای محرومان با همکاری کمیته امداد امام (ره) درست کردند و همچنین از کمیته امداد شهرستان هریس و از همه خیرین شهر که در جهت آماده کردن تعداد 25 سری جهیزیه برای نوعروسان مددجو و  نیازمند ترتیب دادند ، کمال تشکر و قدردانی را داریم . اما توقعی که از سپاه شهرستان و کمیته امداد شهرستان هریس داریم ، در مورد اشتغال جوانان بیشتر اهمیت داده و تسهیلاتی آسان برای این جوانان شهر که پر تلاش هم هستند ، ارائه دهند .

در مورد جهیزیه هایی که برای نوعروسان ترتیب داده شده اند ، طبق فرمایش رهبر عزیزمان که فرمودند : در سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام  عمل باید همه مسئولان تلاش مجدانه بکنند  .  برای ارتقای فرهنگ ازدواج آسان و روحیه دادن به جوانان ، با همت مردم و خیرین شهر و منطقه و همچنین کمیته امداد امام خمینی (ره) در سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام عمل تعداد 25 مورد جهیزیه کامل به نوعروسان اهدا خواهد شد .

مطلب دیگر در مورد حوزه بسیج خواهران است که از فرماندهی محترم خواستاریم . در ایام الله مبارکه دهه فجر قرار داریم ، ضمن تبریک این ایام ، از همه مردم و مسئولان و هیئت امنای مساجد که در برنامه فرهنگی جشن انقلاب که هر روز در یکی از مساجد شهر برگزار می شود و با حضور پرشور مردم همراه است ، تقدیر و تشکر می نمایم و همچنین از مدیران و معلمان همه مدارس شهر که در این ایام برنامه هایی دارند برای دانش آموزان عزیز کمال تشکر و قدردانی را دارم . وعده ما انشالله روز 22 بهمن که جمعه آینده است باید همه مردم و مسئولین در این را هپیمایی عظیم مثل سنوات گذشته شرکت کنیم و انشالله از سال های گذشته هم پرشور تر خواهد  شد تا دولت آمریکا و ترامپ که تازه وارد ساسیت و دولت شده است وتمام ظالمان عالم مایوس و دوستان شاد خواهند شد . ترامپ ناکارآمد که در اغاز کار خود  ایران را تهدید به جنگ با موشکهای جدید خود کرده است در نتیجه در این راهپیمایی ( روز 22 بهمن )ما ملت ایران و شهر ولایتمدار بخشایش  در اجابت امر رهبر عزیزمان  با حضور پرشکوه در این مراسم طوری مرگ بر آمریکا خواهیم گفت که قلب ترامپ به لرزه افتاده و دیگر چنین غلط هایی نکند .

مگر کسی می تواند به ارزش هایی این نظام مقدس که از نهضت امام حسین (ع) تبعیت می کند و مثل سپاه بسیج و شورای نگهبان و مردم و در راس همه اینها ولایت اهانت کند . این انقلاب اساسی در گرو هزاران شهید که از جان و خون خودشان گذشتند تا این انقلاب به وجود آید ، مگر کسی می تواند به این شهدا اهانت کند . اگر کسی در داخل و خارج کشور پیدا شود که به ارزشهای ما اهانت کند ما با مشت های گره کرده و با جواب های دندان شکن پاسخ آنها را می دهیم .

پیروزی انقلاب اسلامی ایران با قدرت خداوند به وجود آمد . مقام معظم رهبری مدظله العالی در بیان خود در مورد حضرت امام خمینی (ره) فرمودند : دوران جدید را باید دوران امام خمینی (ره) نامید . حسن بزرگ امام خمینی (ره) این بود که خودش را مطرح نکرد و خود را به عنوان یک انسان حل شده در اسلام و دل داده به معارف الهی مطرح کرد . امام خمینی (ره) معتقد بودند که باید برای زندگی این مردم خداوند حاکمیت داشته باشد . از دیگر فرمایشهای رهبر عزیزمان در مورد امام راحل (ره) که فرمودند : فریادی که امام خمینی (ره) سر داد ، فریاد اسلام و فریاد خدا بود . هر کسی در دنیا خودش را فقط بخواهد ، در هر مقامی که باشد با شکست مواجه خواهد شد . و بعضی وقتها هم دیده میشود مخصوصا در حال حاضر که در آستانه انتخابات قرار داریم و بعضی ها از نام امام خمینی (ره) به نفع خودشان استفاده می کنند که ما باید اینگونه افراد را با بصیرت خودمان شناسایی کنیم و اجازه ندهیم هرکاری که دلشان می خواهد بر این مردم و دولت انجام دهند .

امام خمینی (ره) در مورد انقلاب اسلامی ایران فرمودند : فتح الفتوح انقلاب جوانان بودند . امام خمینی (ره) جوانان را از گناه به عبادت کشیدند و به قولی مس ها را  تبدیل  طلا کردند .

فرمایش دیگر مقام معظم رهبری مدظله العالی که فرمودند : روح نهضت عاشورایی حضرت امام حسین (ع) در این مردم و رهبری قرار داشت و همچنین ایشان فرمودند : صفا و خلوص مردم در پیروزی انقلاب نقش اصلی را داشت . بنابراین همه مردم و مسئولان باید با همدیگر در همه عرصه ها اتحاد و یکپارچگی را حفظ کرده و یقینا با این اتحاد ، دشمنان خوار خواهند شد .  انشاالله

الحمدلله رب العالمین

ارتباط با امام جمعه