دوشنبه 1396/4/5 - 58 : 21
مشخصات امام جمعه
غفار غفاری ثانی
غفار غفاری ثانی
بخشایش
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/19
اخلاق حسنی (ع) سبط اکبر پیامبر خدا (ص)

بسم الله الرحمن الرحیم

بعدالحمد والصلاه و سفارش به تقوا

موضوع خطبه اول : اخلاق حسنی (ع) سبط اکبر پیامبر خدا (ص)

از باب نصیحت و موعظه ماندگار ، جناده بن امیه یکی از اصحاب امام حسن (ع) می گوید که نرد حضرت رفتم تا برای من نصیحت کند تا هم در دنیا پیشرفت کنم و هم برای آخرت توشه ای جمع کنم . حضرت فرمودند : اسْتَعِدَّ لِسَفَرِکَ وَ حَصِّلْ زَادَکَ قَبْلَ حُلُولِ أَجَلِکَ. وَ اعْلَمْ أَنَّکَ تَطْلُبُ الدُّنْیَا وَ الْمَوْتُ یَطْلُبُکَ، وَ لَا تَحْمِلْ هَمَّ یَوْمِکَ الَّذِى لَمْ یَأْتِ عَلَى یَوْمِکَ الَّذِى أَنْتَ فِیهِ. وَ اعْلَمْ أَنَّکَ لَا تَکْسِبُ مِنَ الْمَالِ شَیْئًا فَوْقَ قُوتِکَ إلَّا کُنْتَ فِیهِ خَازِنًا لِغَیْرِکَ وَ اعْلَمْ أَنَّ فِى حَلَالِهَا حِسَابٌ وَ فِى حَرَامِهَا عِقَابٌ وَ فِى الشُّبُهَاتِ عِتَابٌ؛ فَأَنْزِلِ الدُّنْیَا بِمَنْزِلَةِ الْمِیتَةِ، خُذْ مِنْهَا مَا یَکْفِیکَ فَإنْ کَانَ ذَلِکَ حَلَالًا کُنْتَ قَدْ زَهِدْتَ فِیهَا، وَ إنْ کَانَ حَرَامًا لَمْ یَکُنْ فِیهِ وِزْرٌ، فَأَخَذْتَ کَمَا أَخَذْتَ مِنَ الْمِیتَةِ، وَ إنْ کَانَ الْعِتَابُ فَإنَّ الْعِتَابَ یَسِیرٌ :راى سفرى که در پیش دارى خود را آماده ساز، و توشه این سفر را قبل از آنکه زمان کوچ کردن در رسد و آهنگ رحیل بنوازند مهیّا کن و بدان که تو به دنبال دنیا میروى و طلب آن را میکنى در حالیکه مرگ تو را تعقیب نموده و طلب تو را مى‏نماید. و همّ و اندوه و اندیشه و تفکّر روزى را که هنوز نیامده است بار مکن بر روزى که آمده و تو در آن هستى و بدان که تو از اموال دنیا هیچ چیزى را زیادى از قوت خودت کسب نمى‏کنى مگر آنکه در آن چیز خازن و نگهدار براى غیر خودت بوده‏اى! و بدان که در آنچه از اموال دنیا از راه حلال بدست مى‏آورى حساب است و در حرامش عقاب است و در مشتبهاتش عتاب و سرزنش و مؤاخذه است.  بنابر این اصل، دنیا را مانند جیفه و مُردارى فرض کن که به اندازه کفاف در موقع ضرورت از آن براى خود برمیدارى؛ پس اگر آنچه اخذ نموده‏اى از حلال باشد، تو در این امر طریق زهد و قناعت پیشه داشته‏اى و از عهده حساب کمترى برآمده‏اى؛ و اگر آنچه را از دنیا برمیدارى از حرام باشد، دیگر دچار وِزر و تبعات و مؤاخذه نشده‏اى، چون از میته به قدر ضرورت برداشته‏اى نه زیاده بر آن؛ و اگر از موارد مشتبه باشد که مورد عتاب واقع مى‏شوى، دچار عتاب‏ کمترى شده‏اى .

از فضائل و مناقب حضرت امام حسن مجتبی (ع) می توان به چند مورد اشاره کرد : سخاوت بی بدیل بخشش و عنایت همراه با هدایت جواب هدیه : یعنی در مقابل هدیه ای که به حضرت می دادند ، ایشان هدیه ای بزرگتر از آن بر می گرداندند کمک از طریق راهنمایی : نمونه از این مورد این است که فقیری نزد حضرت آمده بود ولی ایشان چون به هر عنوان پول نقد نداشتند ، وی را راهنمایی کردند تا به نزد خلیفه آن زمان رفت و چون دختر خلیفه مرده بود ، این حرف را که امام یاد داده بود به خلیفه بزند تا خلیفه به او کمک کند . در نتیجه نزد خلیفه رفت و گفت : اَلْحَمْدُ لِلّهِ الّذی سَتَرَها بِجُلُوسِکَ عَلی قَبْرِها وَلاهَتَکَها بِجُلُوسِها عَلی قَبْرِکَ؛ ستایش خدای را که او را مستور کرد و ( زیر خاک پنهان نمود) با نشستن تو بر قبر او (یعنی زیر سایه پدر از دنیا رفت) و او را هتک و اهانت نکرد با نشستن او بر سر قبر تو (یعنی ممکن بود بعد از تو دخترت در عالم تنهایی مورد هتک و بی حرمتی قرار بگیرد . بنابراین خلیفه با شنیدن این حرفا تسکین شد و چیز هایی را به فقیر بخشید . از دیگر فضائل و مناقب حضرت امام حسن (ع) می توان به گره گشایی یا عبادت مستحبی اشاره کرد . آمده است که حضرت در حال اعتکاف در مسجد الحرام بودند که فقیری آمد و گفت طلب کاری دارم که من را تهدید می کند . لذا امام با اینکه معتکف بودند ، اعمال خود را ترک کرده و به داد این فقیر رسیدند . میمون بن مهران فردی بود که به امام (ع)  ایراد می گیرد که وقتی معتکف هستید نباید اعمال خود را ترک کنید که امام (ع) در جواب ایشان فرمودند : از جدم شنیدم که مَنْ سَعی فی حاجَه أَخیهِ المؤمنِ فکأنَّما عَبَدَ اللهَ تِسْعَهَ آلافِ سنَه، صائماً نهارُهُ قائماً لَیلَهُ : کسی که در راه برآوردن نیاز برادر مؤمن خود بکوشد، گویی نُه هزار سال با روزه گرفتن و شب زنده داری کردن، خدا را عبادت کرده باشد.

بعدالحمد والصلاه و سفارش به تقوای الهی در قرارگاه ایمان تقوا بصیرت و اخلاق ( نماز جمعه )

موضوع خطبه دوم: مناسبتهای هفته

15 رمضان ، روز شنبه ، فرخنده میلاد امام حسن (ع) را خدمت تمامی عزیزان تبریک عرض می کنم . همه ما باید از سیره عملی و زندگی معصومین (ع) و امام حسن (ع) الگو بگیریم . صفاتی که از امام حسن (ع) که ما هم باید در زندگانی خود بیشتر به آنها اهمیت دهیم عبارتند از : هدیه به ازدواج کنندگان که به همین منظور در شهر خودمان از نیمه ماه مبارک رمضان تا آخر این ماه مبارک هر زوجی که ازدواج کنند ، از طرف دفتر امام جمعه شهر بخشایش هدیه ای دریافت می کنند . صفت دیگر آن حضرت ، مثل سایر شهرهای کشور در شهر ولایتمدار بخشایش هم طرح اکرام برای خانواده های نیازمند و فقرا در روز میلاد امام حسن (ع) برنامه افطاری خواهیم داشت .

شهادت حضرت آیت الله سید محمد رضا سعیدی در زندان پهلوی در سال 1349 که در اثر شکنجه های سخت شهید شدند ، را تسلیت عرض می کنم و همچنین این ایام مصادف است با عزل بنی صدر از فرماندهی کل قوا به دستور امام راحل (ره) در سال 1360 که علت آن هم ، خیانت بنی صدر خائن به بسیجیان و زرمندگان ما بود و نیز این ایام مصادف است با روز صنایع دستی که این موضوع در شهر بخشایشو منطقه ما از صنایع دیگر بیشتر اهمیت و ارزش دارد یعنی می توان گفت در منطقه ما نزدیک 80٪ مردم با صنایع دستی سروکار دارند مثل قالی بافی گلیم بافی و ... . لذا خواسته ما این است که دولت باید به این موضوع ارزش دهد و به این گونه افراد تسهیلات بلاعوض و یا کم بهره دهند تا این افراد تشویق شوند و کارشان را افزایش دهند تا هم بهره وری خودشان را افزایش دهند و هم در اقتصاد منطقه تلاش مضاعف نمایند .  

17 رمضان مصادف است با معراج رسول الله (ص) که 6 ماه قبل از هجرت بوده است و همچنین جنگ بدر هم در این ایام رخ داده است .

19 رمضان ، روز سه شنبه ، اولین شب قدر و سالروز ضربت خوردن حضرت علی (ع) می باشد . همه ما باید زبان خودمان را برای ذکر و روح و وجود خودمان را برای عبادت در قلب ماه مبارک رمضان که همان شب های قدر است ، آماده کنیم .

از فرمایشات مقام معظم ر هبری مدظله العالی در جوار حرم امام راحل (ره) در سالروز رحلت امام خمینی (ره) که فرمودند : تحمیل هزینه های گزاف سازش با ابر قدرتها حاصل نداشتن روحیه انقلابی و فقدان عقلانیت است . یعنی بنا به فرمایش ایشان ، ایستادن در مقابل دشمنان هم هزینه دارد که آن را بارها دادیم و خون و جان شهیدان عزیز ما این را اثبات می کند ولی هزینه سازش بیشتر از این هاست . یعنی باید استقلال برگشتن از اهداف نظام اصول نظام و ... خودمان را از دست بدهیم . باید ببینیم کدامیک از دولت هایی که سازش را قبول کرده اند در دنیا عزت و روزهای خوشی دارند یا خیر ؟ که مشاهده می شود اصلا این طور نبوده و همیشه با ذلت و با تحقیری زندگی می کنند .

چند نکته خارجی و داخلی که باید بیشتر به این موضوعات اهمیت دهیم عبارتند از : 1 ) آتش افروختن فتنه داعش و تروریسم که هدف اصلی آنها اسلام هراسی شیعه هراسی و در نتیجه ایران هراسی است . این ها می گویند در دنیا از ایران کشوری خطرناک وجود ندارد در حالی که خودشان خطرناک بوده و کل دنیا هم می داند و هر جا که اتفاق و جنایتی رخ می دهد ، مشاهده می شود دست این جنایتکاران هم در این حادثه بوده است که الحمدالله به لطف الهی و با قدرت جبهه مقاومت به پایان عمرشان نزدیک شده اند . 2 ) سفر ترامپ به منطقه و تشکیل اعتلاف عربی غربی که متاسفانه سران عرب شمشیر به دست می گیرند و آمریکا را بزرگ جلوه می دهند و آمریکا هم مثل عربستان و قطر را سلاح خود کرده و به کشورهایی که دست دوستی را با ایران می دهند مثل یمن عراق سوریه و ... اشغال می کنند . از دیگر حوادث سفر ترامپ خائن به منطقه ، حوادث تروریستی تهران است که هدف این عملیات این است که می خواهند به نوعی امنیت ایران را خدشه دار کنند و بگویند ایران دیگر امن نیست و نمی تواند ایران دیگر از امنیت صحبت کند که رهبر عزیزمان هم در این مورد فرمودند : اگر در مرزهای خارجی ما ، جبهه مقاومت و دیگر مسلمانان با داعش مقابله نمی کردند ، بار ها و بارها تا به حال از این ترور ها می دیدیم . این ترور ها در حالی است که خودشان انجام می دهند ولی ایران را تروریسم می خوانند . رهبر عزیزمان در دیگر فرمایششان فرمودند : از سال 57 تا سال 75 نزدیک 1700 نفر از این این تروریسم ها یا مجاهدین خلق یا به قول امروزی داعش ها ، از مردم ما را شهید کرده اند و نمونه بارز آن هم آتش زدن دختر 3 ساله بود . اما متاسفانه بعد از انتخابات بعضی ها می گویند مسئله اول کشور امروز این است که کنسرت ها و موسیقی در کشور وجود ندارد و باید زن و مرد مختلط شوند . این افراد همان کسانی هستند که به نفاق و فتنه مشهور هستند . در واقع این ها می خواهند حجاب در کشور نباشد و از بی حجابی حرف می زنند . یعنی به نوعی القاء دروغ به مردم می دهند و می گویند 38 سال اعدام شده است و باید این مشکل حل و رفع شود و همچنین می گویند عقلانیت وجود ندارد که رهبر عزیزمان در مراسم بزرگداشت امام راحل (ره) دهه 60 را دهه مظلوم اسلامی یاد کردند . لذا بنا به فرمایش مقام معظم رهبری مدظله العالی جای شهید و جلاد را عوض نکنیم . منافقین ( داعش های دهه 60 ) با حکم امام خمینی (ره) اعدام شدند . بنابراین همه باید بدانیم بنا به فرمایش رهبر عزیزمان، هر کسی در هر لباسی که باشد از منافقیت حمایت کند و لفظ شهید را به جای جلاد استفاده کند یقیناً در بین مردم بی ارزش خواهد بود و نماز گزاران این گونه افراد را هیچ وقت قبول نداریم و همیشه هم محکوم می نماییم .

از دیگر فرمایش مقام معظم رهبری مدظله العالی در این مراسم که فرمودند : مهمترین شاخصه امام (ره) مردمی بودن و اسلامی بودن ایشان بود .

مطلب آخر ، نباید هیچ وقت از سلطه فرهنگی سند 2030 غافل شویم که متاسفانه بعضی ها می گویند گزارش غلط به رهبر عزیزمان رسیده است . ما شهید و جان و خون دادیم تا با عزت زندگی کنیم و بنا به فرمایش رهبر عزیزمان تا خون در رگهای ما در جریان است از این عزت و اقتدار خون دفاع می کنیم و چنین سند هایی را هیچ وقت قبول نمی کنیم و کسانی هم که در هر مقامی باشد ، بدون اجازه و به صورت محرمانه کارهایی انجام دهد ، محکوم می کنیم .

 

الحمدلله رب العالمین

ارتباط با امام جمعه