سه شنبه 1395/11/5 - 46 : 20
مشخصات امام جمعه
مصطفی باقری بنابی
مصطفی باقری بنابی
بناب
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/2/9

خطبه های نماز جمعه سوم اردیبهشت 1395 به امامت آیت الله عبدالمجید باقری بنابی امام جمعه موقت بناب: 

 

 

آیت الله عبدالمجید باقری بنابی امام جمعه موقت شهرستان بناب در ابتدای خطبه ها ضمن دعوت به تقوا و رعایت نعمت های الهی، تأکید کردند که به رفتارها، گفتارها و افکاری بپردازیم که رضایت الهی در آن هست و از کارهایی که غضب الهی را در پی دارد دور باشیم و در رأس همه به واجبات الهی عمل نموده و از محرمات اجتناب نماییم.

ایشان در ادامه خطبه اول با اشاره به فضیلت ماه رجب المرجب گفتند ماه رجب شهر الله و یکی از ماه های حرام است، چنان محترم است که در آن جنگ با کفار جایز نیست. ماه رجب ماه سراسر رحمت است؛ شب هایش، روزهایش، نمازهایش، اعتکاف و اذکارش موجب رحمت است بطوریکه ماه های شعبان و رمضان هم به فضیلت آن نمی رسند. خواندن 10 هزار مرتبه سوره مبارکه «قل هو الله» در این ماه مستحب است، اگر نتوانستی 1000 مرتبه بخوان یا حداقل 100 مرتبه بخوان؛ زیاد «لااله الاالله» ذکر کنید هر چه قدر می توانید زیاد استغفار کنید و ذکر «استغفرالله و اتوب الیه» بگویید. حضرت امام زین العابدین علیه السلام در مناجات خمسة العشر می گویند: خدایا من چگونه تو را فراموش کنم در حالیکه تو هر آن به یاد من هستی. خدایا چگونه با غیر تو مشغول باشم در حالیکه تو همواره مراقب من هستی.

آیت اله باقری بنابی در ادامه اشاره کردند یک روز روزه در ماه رجب چقدر انسان را از جهنم دور نگه می دارد، دو روز روزه انسان را به بهشت نزدیک می گرداند؛ اگر یک عملی برای رضای خدا انجام دهی خداوند هفتصد برابر آن را عطا می فرماید چنانچه یک کشاورز دانه گندم را در زمین می کارد و صدها گندم درو می کند. اگر غیر مستقیم حساب کنی در آینده صدها تُن گندم حاصل می کند. یک هسته بادام و یا گردو صدها تن بادام و گردو محصول می دهد آن هم در این دنیای فانی و گذرا چه رسد به پاداش آن عملی که در عالم بی نهایت به انسان برسد.

خطیب موقت جمعه شهرستان در بخش دوم خطبه ها به مناسبت های هفته پیش رو اشاره کردند و گفتند: 15 رجب سال دوم هجری مصادف است با تغییر قبله، از طرف خداوند متعال دستور آمد طبق آیه 144 سوره بقره برای تغییر قبله از بیت المقدس به سمت کعبه، دومین مناسبت مصادف است با سالروز وفات عالمه غیر معلَّمه حضرت زینب کبری (زهرای ثانی) درود و سلام خداوند بر پدر و مادر و جد بزرگوار و روح مطهره آن بانوی بزرگوار باد. مناسبت سوم مصادف با بزرگداشت افضل المتأجرین شیخ بهایی که صلوات و سلام به روح بزرگوار آن عالم جلیل القدر باد. ایشان در ادامه گفتند ما هر چه داریم در طول این 12 قرن پس از ائمه معصومین علیهم السلام از این افراد است هر چه شناختیم از حلال و حرام، محرم و نامحرم، اخلاق فقهی، عرفان و تمام عقاید مرهون زحمات طاقت فرسای این عالمان محروم که چنین فضای فعلی برای آنها میسر نبود. به قول امام راحل «اگر این علماء نبودند از اسلام خبری نبود.»

استاد اخلاق و مدیر مدارس علمیه ولی عصر (عج) شهرستان بناب به حادثه بسیار مهم 5 اردیبهشت اشاره کردند و افزودند چند روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی و قبل از وقوع جنگ تحمیلی علیه ایران یک حمله نظامی بسیار خطرناک و ناپنهان از طرف آمریکا به بهانه آزاد کردن گروگان هایش با سلاح و هلی کوپترهای پیشرفته از منطقه طبس صورت گرفت که می خواستند نقاط حساس کشور را تصرف کنند . بقول امام راحل ما نیز در خواب بودیم؛ خدا هم دید این مردم انقلاب کردند و شهید دادند، با امدادهای غیبی و طوفان شن همه شان را نابود ساخت و تمام ادوات نظامی و هلی کوپترها از کار افتادند. اینها همه آیات و معجزات حقانیت انقلاب اسلامی است.

امام جمعه موقت شهرستان سپس به مددهای الهی در 8 سال دفاع مقدس اشاره کردند و گفتند امدادهای غیبی و اثبات حقانیت انقلاب اسلامی ایران در حمله صدام به ایران نیز شامل حال ایران اسلامی گردید و حقانیت انقلاب اسلامی بیش از پیش ثابت شد، بطوریکه صدام تنها طرف مقابل در جنگ نبود بلکه تمام استکبار پشت سر او بود، تمام امکانات نظامی، اطلاعاتی و نیروی انسانی در اختیار صدام قرار می دادند؛ آنها (استکبار) حس مردانگی ندارند و بی شخصیت ترین جنبنده های روی زمین که عبارتند از آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی و از آنها پست تر خائن الحرمین آل سعود، اردن، قطر و مصر هستند که از 28 کشور اسیر در کشور داشتیم. خداوند متعال چقدر به ایران عنایت کرد و 1% را به 99% پیروز گردانید؛ خداوند وعده داده است که إن تنصرالله ینصُرکم ... این همه وعده ها و نصرت های الهی به این خاطر است که احکام الهی اعم از نماز، روزه، خمس، زکات، امر به معروف و نهی از منکر عملی شود. اگر دستورات الهی کمرنگ شود قطعاً مدد الهی نیز کمرنگ خواهد شد چنانچه در امت های پیشین هم چنین شده است. 37 سال است در هر بحران خداوند یاری مان کرده است و هر مددی است بواسطه نماینده الهی امام زمان اروحنا فداه است. رهبر انقلاب از آقا امام زمان الهام می گیرد در زمینه ثبات قدم و وحدت در جامعه اسلامی؛

آیت الله باقری بنابی در خاتمه خطبه ها از ابتکار عمل نیروی انتظامی تهران در تشکیل نیروی نامحسوس جهت مقابله با کسانی که امنیت اخلاقی جامعه را به خطر می اندازند تشکر و قدردانی کردند.

اخبار
ارتباط با امام جمعه