شنبه 1396/9/25 - 10 : 5
مشخصات امام جمعه
یونس کیانی
یونس کیانی
تركمانچاي
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/28
تمام نعمت ها نشانه محبت و رحمت الهی است.

بسم رب الشهدا و الصدیقین

نماز جمعه این هفته بیست و هشت مهر ماه به امامت حجت الاسلام والمسلمین نظری امام جمعه موقت ترکمانچای برگزار شد.

حاج آقا نظری در خطبه اول با دعوت خود و مومنین به رعایت تقوای الهی موضوع خطبه را به محبت خداوند اختصاص داده و اذعان داشتند: تمام نعمت ها نشانه محبت و رحمت الهی است و کسانی که خواهان این محبت هستند بدانند که لازمه این محبت تقواست.

چهار مورد وجود دارد که سریع العقوبه هستند که عبارتند از : احسان کردن ، ظلم کردن ، نقض کردن عهد و پیمان و قطع کردن صله رحم. عربی به حضور پیامبر(ص) آمده و از ایشان خواستند که اسلام را معرفی کنند و بعد از تلاوت این آیات: « فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ ، وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرّاً يَرَهُ‏ » آن شخص عرض کرد که برایم کافیست. پیامبر(ص) فرمودند:من در این راه سختی های زیادی کشیده ام و بدرفتاری های زیادی دیده ام تا مردم آیات الهی را قبول کنند چگونه است که تو را این دو آیه کفایت کرد؟ عرب گفت : یا رسول ا...(ص) من متوجه شدم که اگر هرکاری انجام دهم ثمره اش به من خواهد رسید بدین جهت این دوآیه مرا کفایت کرد.

در روایتی مشهور آمده است که روزی امام حسن مجتبی(ع) مشغول به غذا خوردن بودند که کنار ایشان حیوانی بود و ایشان یک لقمه خود میخوردند و لقمه ای به آن حیوان میدادند افرادی از این وضع تعجب کرده و از امام در مورد این عمل ایشان سوال کردند و امام در جواب فرمودند: من حیا میکنم از آن مخلوق خداوند که من در این مکان غذا خورده و سیر شوم در حالیکه او گرسنه باشد. عزیزان حیا باعث میشود انسان بنده باشد حیا باعث میشود که انسان در مقابل خداوند تعظیم کند و خضوغ و خشوع داشته باشد چراکه خداوند چنین نعمت هایی را در اختیار ما قرار داده و در مقابل این نعمت ها واقعا چه اندازه باید شکرگزار باشیم؟ آیا توان جبران داریم؟ حاشا و کلّا...

« إِنْ أَحْسَنتُمْ أَحْسَنتُمْ لأَنفُسِکمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا»

خطبه دوم

امام جمعه موقت ترکمانچای خطبه دوم نماز را با دعوت به رعایت تقوای الهی دعوت کرده و ابراز داشتند که پیامبر(ص) فرمودند : به هرکس تقوا عطا شود خیر دنیا و آخرت بدو عطا شده است.

از شاخصه های تقوا احسان و نیکی به والدین است و دعای پدر و مادر در تمامی جهات موجب موفقیت انسان خواهد شد.

مناسبت های هفته

یکم آبان ماه سالروز شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی

عالم و فاضل و دانشمندی که نائل به مقام شهادت شدند. امام(ره) در مورد شهادت این فرزند دلبند خود بسیار صبور بودند . امام(ره) همانطور که در سایر تشییع هایی که شرکت میکردند پنج دقیقه قبل حاضر میشدند و در مورد این فرزند خود نیز چنین کردند و فرقی قائل نشدند در حالیکه ایشان هم فرزند امام بودند هم عالم و آیت ا... ولی همانطوری که گفته شد مانند سایر تشییع ها امام(ره) اقدام کردند و در پایان مراسم پیامی ایراد کردند به این مضمون که : انا لله و انا الیه راجعون ... در روز یکشنبه نهم ذی القعده الحرام 1397 مصطفی خمینی ، نور بصرم و بهجه قلبم دار فانی را وداع کرد و به جوار رحمت حق( حق تعالی) رهسپار شد.

پنجم ماه صفر

سالروز شهادت حضرت رقیه(س)

در خصوص شهدای کربلا اگر قرار باشد مطلبی به حضور شما عرض کنم میتوان به جریان شب عاشورا اشاره کرد که بعد از گفت و گوی مشهور امام با یار و انصار خویش حضرت سجاد(ع) به حضرت زینب(س) عرض میکنند که عمه جان برای من عصا و شمشیرم را بیاورید تا در محضر امام زمانم(امام حسین(ع)) حاضر شوم و ایشان را یاری نمایم و این پیامی است برای شیعیان که امام زمان(عج) را تنها نگذاریم. در مسیر کربلا تا شام این کودک سه ساله و اسیران حرم هرچه گفته اند درس و پیامی داشته ... همین کودک سه ساله در تمام این مسیر به یاد شهدا بود ... گاهی میپرسید پدرم کجاست؟ چه بر سر پدرم آمده؟ گاهی سراغ برادرانش را میگرفت؟... این سخنان پیام هایی است که به ما یاد میدهند که شهدا را نباید فراموش کنیم و همواره باید به یادشان باشیم.

چهار آبان ماه سالروز افشای لایحه کاپیتولاسیون توسط حضرت امام(ره)

زمانی که شرف و عزت انسانی زیر سوال رفته و تحقیر و تضعیف شد امام(ره) عزای عمومی اعلام کردند و با دعوت از روحانیون و عالمان دینی این لایحه ذلت بار را برای ایشان افشا کردند.

اخیراً مقام معظم رهبری در جمع نخبگان کشور مطالبی در مورد هدایت فکری نخبگان ، مدیریت کشور و عدم اعتماد به آمریکا...همچنین بیاناتی در مورد سپاه انقلاب اسلامی به عنوان مدافع حقوق مسلمانان در مقابل دشمنان بیان کردند. امروز نظام جمهوری اسلامی ایران تمامی نقشه های دشمنان را خنثی میسازد. امروز باید هم سپاه را تحریم کنند چراکه سپاه از عزت این نظام دفاع میکند و دشمنان باید هم از وجود چنین قدرتی عصبی باشند.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه