شنبه 1396/1/5 - 5 : 18
مشخصات امام جمعه
ابراهیم بجانی
ابراهیم بجانی
تسوج
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/20
تغییرات وسیع مدیریتی در سطح شهرستان شبستر، آرایش سیاسی و تسویه حسابهای شخصی است

خطبه اول

آنچه  که ما از سوی قرآن کریم و اهل بیت علیهم السلام مامور هستیم این است که شخص مومن دائما باید درحال محاسبه وارزیابی خود وکارهای خود باشد تاخود وکارش سالم بماند و این محاسبه هم در اعمال و رفتار و هم روحیات شخصی انسان است. بنابراین آخر سال بهترین موقعیت برای این کار است تا انسان با تجربه گذشته وچه بسا جبران گذشته وارد سال جدید شود.

 امام صادق علیه السلام میفرماید فحاسبوا انفسکم قبلَ أن تحاسبوا فانّ امکنة القیامة خمسون موقفا کلُِ موقفا مقام الف سنة ثم تلا هذه الایة فی کل یوم کان مقداره خمسین الف سنة خودتان به حسابتان برسید واز نفس خود حساب بکشید قبل از آنکه از شما حساب بکشند زیرا در قیامت پنجاه جایگاه حساب رسی است که توقف در هر موقفی هزار سال طول میکشد حضرت سپس این آیه شریفه از این قران را تلاوت کرد در روزی که اندازه آن پنجاه هزار سال است.

باید بدانیم که منظور از حساب در قیامت چیست مسلما به این معنا نیست که در آنجا یک صحرایی است ویک ترازو ومیزان بزرگ که انسان ها به صف کشیده شده اند وبه نوبت یکی پس از دیگری می آید و50هزار سال طول میکشد تا به جایگاه بعدی برسد محاسبه وحساب کشیدن ونتیجه آن در قیامت به این صورت است که اگر انسان در این دنیا توجه به اعمال خود کند که گناه نکند واگر گناه کرد توبه کند به مقامی در آن دنیا میرسد که اگر توبه نکند با گناه وارد آن دنیا شود برای رسیدن به آن مقام وجبران آن گناه باید به اندازه ی 50هزار سال این دنیا در آنجا زحمت بکشد البته زحمت در آنجا از نوع حسرت خوردن وعذاب دیدن است مثالش با مقایسه ی دو نفر از بچه ها یک کلاس است که یکی از آن ها زحمت کشیده خوب درس خوانده بعد از 20سال که دکتر میشود که در آمد روزانه آن چند میلیون است اما یکی دیگر از آنها زحمت نکشیده وتلاش نکرده وشغل مناسبی پیدا نمیکند اگر بخواهد در آمد یک روز آن پزشک را کسب کند باید چندین سال زحمت بکشد.

 پس توجه در این دنیا محاسبه اعمال توبه از گذشته ویاد خدا در این دنیا مقامات  آن دنیا را چنان بالا میبرد که قابل تصور وقابل مقایسه با آن دنیا نیست 1ساعت توجه در اینجا به اندازه هزار سال در آن دنیا است. اگر کسی این را فهمید شب و روز دنبال زکر خدا محاسبه خود وتوجه به آخرت است وتمام کارهایش جهت اخروی و الهی پیدا میکند به همین خاطر است که حضرت رسول اکرم فرمودند: «ما من ساعت تمر یابن آدم لم یذکرالله فیها الی تحسر علیها یوم قیام» هر ساعتی ولحظه ای که بگذرد ودر آن لحظه شخص یاد خدا نکند در روز قیامت بر آن لحظه حسرت میخورد. شخصی هفتاد سال عمر کرده در تمام آن بر یاد خدا بوده  اما یک لحظه از آن هفتاد سال غافل باشد از یاد خدا در قیامت بر آن لحظه حصرت میخورد این حسرت برای عدم توجه است حال خدایی نکرده اگر گناه کند چقدر باید حسرت وذلت را باید تحمل کند البته ذکر خدا تنها ذکر زبانی نیست ذکر یعنی یاد وتوجه که بستگی به اهمیت وحساسیت امر مورد توجه دارد مثلا کسی عزیزی را ازدست داده است فرق او با یک غریبه فرق میکند غریبه میبیند ممکن است در اعلامیه ببیند ومتاثر شود اما پدر ومادر آن شخص میت یا فرزندان او هر لحظه به او توجه دارند همیشه به یاد عزیزش است مراسم کفن ودفن وغیره را انجام میدهد به احسن وجه اما توجهش یک لحظه هم از عزیزش کم نمیشود این توجه نه تنها جلوی کار های آنها را نمیگیرد بلکه به کار هایش جهت میدهد این شخص با اینکه با مردم صحبت میکند مراسم میگیرد احسان میدهد ولی به یاد عزیز از دست رفته است در این جا هم هر لحظه توجه به خدا دارد رفت و آمد و عید دیدنی و ... او را از خدا باز نمیدارد  پیش مردم است غذا میخورد ولی به یاد خدا است دیگران لغویات ولهویات میگویند اعتراضات مختلف میکنند بحث های بیخود میشود ولی این شخص توجهش به حقیقت است این شخص رشد پیدا میکند.

 حضرت رسول به ابوذر میفرماید:« الذاکر فی الغافلین کالمقاتل فی الفارین» راحتی این شخص هم در این دنیا است وهم در موقع جان دادن وهم در موقع قیامت است که امام علیه السلام میفرماید: کل احد یموت عطشانا الا ذاکر الله هر نفسی که جان بدهد موقع جان دادن از تشنگی زجر میکشد الا کسی که در این دنیا ذاکر خدا باشد  چرا که ذکر خدای غذای روح است مولا علی علیه السلام میفرماید : اگر  بهترین غذا را در مقابل ما بگذارند اگر روح انسان خسته باشد از غذای بیرونی لذت نمیبرد.  

خطبه دوم 

خداوند متعال در حدیث قدسی میفرماید: «ایها عبد اطلعت علی قلبه فرایت الغالب علیه التمسک بذکری تولیت سیاسته وکنت جلیسته ومحادثه وانیسه» هر موقع که من به قلب بنده ای اطلاع پیدا کنم وببینم ذکر غالب قلب او من هستم سیاست امور زندگی او را به عهده میگیرم هم نشین و هم صحبت وانیس او میشوم.

خداوند به این شخص تدبیر امور را میدهد کار ی میکند که در زندگی فردی واجتماعی آنجه که صلاح است بگوید وآنجه که صلاح است به آن عمل کند پس تدبیر درست سیاست درست تنها در سایه ی ارتباط با خداست تدبیر درست با حرّافی بازی بدست نمی آید بایک مشت سخن غرب گرایانه که دل دشمن را شاد کند به دست نمی آید چه بسا با لفظ تدبیر فریب دشمن را بخوریم به دشمن اجازه نفوذ بدهیم. تدبیر زمانی حاصل میشود که مستقل از استکبار باشیم دنیا گرا نباشیم به مرکز تدبیر که همان ارتباط با خداست متصل باشیم به احساسات مذهبی مردم توجه کنیم.

 مقام معظم رهبری در دیدار رئیس جمهور آذربایجان به ایشان توصیه کرده اند که خیر ومصلحت دولت آذربایجان در همراهی کردن  با احساسات مذهبی مردم است این توصیه برای مسئولین کشور ما هم است در این روزها برخی از مسئولین کشور ما به جای توجه به احساسات مردم ومراقبت از ارزش های دینی وانقلابی وجلوگیری از نفوذ دشمن در پی جسارت به آرمان های نظام مخصوصا ولایت فقیه هستند وهدفشان دوقطبی کردن جامعه است تا با این کار در مقابل دشمن خوش رقصی کنند تا دشمن در انتخابات سال آینده از آنها حمایت کنند. این ها که خود را پیرو امام  میدانند باید بدانند که اما م راحل فرمودند : پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به این مملکت آسیب نرسد.

الان  در کشور ما افکار عمومی از وضعیت موجود به ویژه در زمینه اقصاد وفرهنگ ناراضی هستند  وبه تعبیر مقام معظم رهبری گله مند هستند این واقعیت آنچنان واضح وروشن است که بدون عینک هم قابل دیدن است شرط دیدن این است که مسئولین در بین مردم باشند کار هایشان از روی نفس واحساسات نباشد بعضی ها خیال میکنند مردمی هستند در بین مردم حرکت میکنند به دیدار های مختلف مردمی میروند اما در عمل بر عکس آن عمل میکنند این که در اثر عقده گشایی عده ای در عرض یک ما ه وکمتر از آن در این شهرستان چندین مسئول عوض میشود تبعیت از هوا وهوس است، عقده خالی کردن است، ضربه به بیت المال است، بازی کردن با احساسات مردم است، توجه نکردن به مشکلات مردم است.

مقام معظم رهبری فرمودند: انسان زمانی میتواند در مقابل دشمن واستکبار بایستد که از سیم خاردار نفس عبور کند  از اسراف وتبذیر  دوری کند اینکه از روی لجاجت واز خودخواهی این همه ضربه به نظام زده شود نهایت تبعیت از نفس وشیطان واستکبار است.

 الان در کشور ما برخی نان برای خوردن ندارند مسئولین در پی تسویه حساب هستند به دنبال اسراف هستند مثلا در یک مهمانی 500میلیون خرج میشود آن موقع در سخنان خود میگویند در مقابل مردم شرمنده نیستیم این کار ها مسخره کردن مردم است، نادیده گرفتن احساسات مردم است، نادیده گرفتن مشکلات و گلایه های مردم است.

این همه تاکید که مقام معظم رهبری به اقتصاد ومعیشت مردم میکنند مسئولین به جای توجه به اقتصاد مقاومتی که تنها راه حل مشکل است سخنرانی میکنند که ما به فکر جذب سرمایه های خارجی هستیم درحالی که نتوانسته اند در این امر هم موفق شوند میگویند اقدامات ما در برجام سایه ی جنگ را از سر ما برداشت در حالی که مقام معظم رهبری فرمودند: اگر دشمن در ما احساس ضعف کند به ما حمله میکند اما اگر احساس قدرت کند نمیتواند حمله کند اگر میخواهید دشمن را از خود دور نگه دارید. نباید احساس ضعف کنید این که دشمن درسال 1359برما حمله کرد در ما احساس ضعف دید.  این که در مذاکرات بد عهدی کرد چون احساس ضعف دید همان زمان مذاکره آمریکا در خلیج فارس مانور نظامی انجام داد گفتند شما درحال مذاکره هستید این مانور ممکن است به مذاکره ضربه بزند آمریکایی ها گفتند نه ایران به خاطر مشکلات اقتصادی به خاطرتحریم ها ضعیف شده وبه این مذاکرات نیازمند است این ذلت  ناشی از احساس ضعفی است که دشمن میکرد اما اگر دولت به دنبال اقتصاد مقاومتی بود مشکلات مردم حل میشد آمریکا نمیتوانست بد عهدی کند. مقام معظم رهبری فرمودند اگر در اقتصاد مقاومتی کار کرده بودید امروز شاهد تفاوت محسوسی در زندگی مردم بودیم رئیس مجلس خبرگان در جلسه خبرگان گفتند دولت موظف است که در زمینه های اقتصاد مقاومتی گزارش دهد. در مقابل رییس جمهورکه هفته گذشته گفته بود از دولت انتقاد کنید و بدانید که نقد از دولت ثواب و پاداش دارد این هفنه گفته که بدترین سوال این است که کسی بپرسد دولت در اقتصاد مقاومتی موفق شده یا نه ؟

درهفته ی پیش روز راهیان نور و روز  بزرگداشت شهدا و سالروز وفات ام البنین روز تکریم مادران وخانواده های شهدا را داریم که گرامی میداریم ودرمورد تکریم شهدا ضمن بیان شهدای این هفته جمله ای از مقام معظم رهبری می آوریم که برای شهدا همان ارزش را قائل باشیم که خدا آن را قائل است . 

ارتباط با امام جمعه