جمعه 1396/2/8 - 43 : 18
مشخصات امام جمعه
صمد ناصری
صمد ناصری
خسروشهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
اعمال ماه رجب و فضیلت این ماه

 

 

خطبه اول 1/2/96

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم * بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تبارک و تعالی: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا * وَسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَأَصِيلًا (اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد خدا را ياد كنيد يادى بسيار*و صبح و شام او را به پاكى بستاييد )(احزاب/41-42).

اوصیکم و نفسی بتقوی الله عباد الله اتقوا الله (خودم و شما عزیران را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم عبادالله تقوای را سرلوحه خود قرار دهیم و از امورات الهی اطاعت کنیم).

   در ادامه بحث هفته های گذشته که مربوط به ذکر الله تبارک و تعالی در ماه مبارک رجب بود در این هفته نیز این بحث را ادامه می دهیم.

   قرآن کریم خطاب به مؤمنین می فرماید: ای مؤمنین الله را بسیار یاد کنید و او را شب و روز تسبیح بگویید یعنی دقیقه ای نگذرد که انسان خداوند متعال را یاد نکند. اما تاثیر یاد خدا به خود انسان است یعنی با یاد خدا، خداوند متعال ما را یاد می کند و وقتی خدا ما را یاد کند هیچ مشکلی برای انسان در دنیا و آخرت نخواهند بود لذا ما انسان ها باید بیشتر از خدا، مشتاق یاد خدا باشیم. و همچنین قرآن کریم دلیل دیگری را برای یاد خدا می فرماید: هُوَ الَّذي يُصَلِّي عَلَيْکُمْ وَ مَلائِکَتُهُ لِيُخْرِجَکُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَي النُّورِ وَ کانَ بِالْمُؤْمِنينَ رَحيماً (او کسی است که بر شما درود و رحمت می فرستد ، و فرشتگان او ( نیز ) برای شما تقاضای رحمت می کنند تا شما را از ظلمات ( جهل و شرک گناه ) به سوی نور ( ایمان و علم و تقوا ) رهنمون گردد او نسبت به مؤمنان همواره مهربان بوده است).(احزاب/43)

   حدیثی صحیح در کافی از امام صادق(ع) در مورد تعریف حد و اندازه ای عبادت فرمود: هیچ چیز در عالم نیست مگر اینکه حد و اندازه ای دارد که وقتی بدان حد رسید تمام می شود مگر ذکر خداوند که هیچ حدی برایش نیست که بگویی وقتی از حد گذشت دیگر ذکر خدا لازم نیست و در آخر روایت امام صادق(ع) این آیه را قرائت فرمودند: (یا ایّها الذین آمنوا اذکروا الله ذکراً کثیرا و سبّحوه بکرةً و اصیلاً )و مجدداً فرمود: به طوری که می بینید در این آیه برای ذکر هیچ حدی معین نشده است. سپس فرمود: پدرم کثیرالذکر بود بارها من با او قدم می زدم و می دیدم که مشغول ذکر است. با او غذا می خوردم می دیدم مشغول ذکر است.با مردم سخن می گفت مع ذالک سخن با مردم او را از ذکر خدا غافل نمی کرد. و بارها ما را جمع می کرد و وادارمان می کرد تا طلوع آفتاب ذکر می گفتیم. و بعد می فرمود هرکدام می توانید قرآن بخوانید و هرکدام از خواندن قرآن عاجزید ذکر بگویید. آری آن خانه ای که ذکر در آن بسیار شود برکتش بسیار می شود و ملائک الهی در آن خانه حاضر و شیاطین دور می شوند و آن خانه برای اهل آسمانها آنچنان درخشنده است که ستارگان برای اهل زمین و خانه ای که در آن قرآن خوانده نشود و ذکر خدا در آن نشود برکتش کم است و ملائک از آن خانه گریزان و در عوض شیطانها در آن حاضر می شوند.

   رسول خدا (ص) به اصحابش فرمودند: آیا می خواهید شما را به بهترین اعمال خبر دهم؟ عملی که از نظر بالا بردن درجه شما از همه اعمال مؤثرتر باشد و درجه شما را بالاتر می برد و از هر عملی دیگر نزد سلطان شما و مالکتان پاکیزه تر است و از درهم و دینار برایتان بهتر است. اصحاب عرض کردند: بله یا رسول الله بفرمایید. حضرت فرمود:ذِکرُ الله کثیرا بسیار ذکر خدا گفتن از همه چیز برای شما بهتر است.

   و همچنین در این مورد نقل شده: مردی نزد رسول اکرم(ص) رسید و عرض داشت: بهترین اهل مسجد کیست؟ فرمود: آن کسی که بیشتر ذکر می گوید و بعد فرمود: من أعطی لساناً ذاکرا فقد اُعطی خیر الدنیا و الاخره (کافی/ج2/ص468/ح2)

   در خصال از امام صادق(ع) روایت شده حضرت فرمود: هیچ بلایی برای مؤمن سخت تر از این سه بلا نیست که از سه نعمت محروم شود. شخصی پرسید آن سه نعمت چیست؟ فرمود: یاری مسلمان با آنچه خدا به او روزی کرده و ثانیاً انصاف دادن و خود را جای دیگران فرض کردن و ثالثا زیاد خدا را ذکر کردن. البته منظور من از ذکر بسیار گفتن سبحان الله و الحمدلله و لا إله إلا الله و الله اکبر تنها نیست بلکه هرچند که ذکر خداست. و لکن منظورم، ذکر خدا در هنگام استفاده و بهره مندی از حلال او و همچنین ذکر خدا هنگام برخورد به حرام است. (خصال/ج1/ص128).

   پس در این ماه پرفیض استفاده کنیم و از اعمال صالح و ذکر خدا و قرآن غفلت نکنیم.

   اما بحث در اینکه آیه فرمود: هو الذی یُصلّی علیکم و ملائکته. صلاتی که خداوند برای انسان می فرستد عبارتست از رحمت خاصی که ذخیره آخرت برای خصوص مؤمنین است و سعادت آخرتی آنان و فلاح ابدیشان مترتّب بر آن می شود.

   پس این یک قاعده است: هرکس خدا را زیاد یاد کند خدا هم به رحمت خود او را زیاد یاد می کند.

   خدا هم بسیار بر آنان درود می فرستد و غرق نورشان می کند و از ظلمتها دورشان می سازد.و مراد از ظلمتها، ظلمتهای فراموش کردن خدا و غفلت از اوست و مراد از نور، نور ذکر خداست.

   از امام صادق(ع) نقل شده که حضرت فرمودند: إنّ النبی(ص) صلّی علی سعد بن معاذ. فقال: لقد وافی من الملائکة سبعون الفاً و فیهم جبرئیل(ع) یصلّون علیه فقلت له: یا جبرئیل بما یَستَحِّقُ صلاتکم علیه؟ فقال: بقراءته قل هو الله احد و قائما و قاعدا و راکبا و ماشیا و ذاهبا و جائیا (کافی/ج2/ص587). این فقط تأثیر سوره توحید است و اگر ذکرهای دیگر را بگوییم آن وقت خدا می داند دنیا و آخرت انسان چطور می شود.

  

 

 

   خطبه دوم

   مناسبت ها:

1)روز یکشنبه شهادت امام موسی الکاظم(ع) است که مظلومانه در زندان هارون الرشید در سال 183 هجری به وسیله زهر به شهادت رسید. این مصیبت را محضر امام زمان(عج) و مقام معظم رهبری و شیعیان تسلیت عرض می کنم.

2)روز دوشنبه وفات حضرت ابوطالب(ع) است که سه سال قبل از هجرت وفات نمود. حضرت ابوطالب برای پیشرفت اسلام خیلی زحمت کشید و همیشه در کنار پیامبر اسلام(ص) بودند.

3)روز سه شنبه عید مبعث است. رسول گرامی اسلام در سن 40 سالگی از طرف خداوند برای بزرگ ترین رسالت الهی منصوب شد و 23 سال زحمت هایی کشید که به فرمود ایشان هیچ پیامبری این زحمت ها را نکشیدند.

  و همچنین سال روز شکست معجزه آسای حمله آمریکا به صحرای طبس در سال 1359 شمسی است. خداوند تبارک و تعالی در پیروزی انقلاب اسلامی و شکست دشمنان کمک کرد که یکی از آنها شکسته آمریکا در صحرای طبس بود.

4)چهارشنبه حرکت حضرت امام حسین(ع) از مدینه به مکه است که در سال 60 هجری اتفاق افتاد.

5)اعلام نتایج صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان.

دیروز شورای نگهبان صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری را اعلام کرد که 6 نفر به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری معرفی شدند. اگر کسی به رد صلاحیت خود اعتراض دارد باید به صورت قانونی اعتراض نمایند تا دوباره بررسی شود. باید همه به قانون پایبند باشند و از اعتراض بی جا خودداری کنند

ارتباط با امام جمعه