شنبه 1396/9/25 - 9 : 5
مشخصات امام جمعه
صمد ناصری
صمد ناصری
خسروشهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/9/10
احترام به مسجد و حضور مستمر در آن

 

 

خطبه اول 96/9/10

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم * بسم الله الرحمن الرحیم

قال امیرالمومنین علی بن ابیطالب (ع): من وقّر مسجداً لقی الله یوم یلقاه ضاحکاً مستبشراً و اعطاه کتابه بیمینه (بحار ج84/ص16)

 

اوصیکم و نفسی بتقوی الله عبادالله اتقوی الله ( خودم و شما مؤمنین را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم. انسان در سایه تقوا رضایت الهی را جلب می کند.لذا با رعایت تقوا رضایت پروردگار عالمیان را جلب کنیم).

   در این هفته هم در ادامه بحث هفته گذشته موضوع بحث ما در رابطه با احترام به مسجد و حضور مستمر در آن است.

   امیرالمؤمنین در مورد آثار حفظ حرمت مسجد می فرماید:

من وقر مسجدا لقی الله یوم یلقاء ضاحکاً مستبشراً و اعطاه کتابه بیمینه؛ ترجمه: کسی که حرمت مسجد را نگاه دارد، روز قیامت خداوند او را با چهره ای خندان و شادمان ملاقات می کند و خداوند نامه اش (نامه اعمالش را به دست راستش می دهد).

آثار حفظ حرمت مسجد در قیامت بطوری ارزشمند است که انسان با چهره خندان ملاقت می شود یعنی روز قیامت کسی محافظ حرمت مسجد را کسی ببیند می بیند که چهره او خندان است.

   در روایتی دیگر از امام صادق(ع) نقل شده : إنّما اُمِرَ بتعظیم المساجد لأنها بیوت الله فی الارض (بحار/ج84/ص6).(به تعظیم مساجد امر شده چون آنها خانه های خدا در روی زمین است).

   و همچنین در روایت دیگری در مورد حضور در مسجد نقل شده: احضروا مع قومکم مساجدَکم (با اقوام خود در مسجد حاضر شوید).یعنی نه تنها خودتان به مسجد بیایید بلکه اقوام خود را نیز به مسجد بیاورید.

   روایات بسیار زیادی در مورد حضور در مسجد نقل شده است. روایتی از آقا رسول الله(ص) نقل شده: إنّ الله تبارک و تعالی جعل لی الارض مسجداً و ترابَها طهورا (شهاب الاخبار/ص369).

   و همچنین در روایت دیگر نبی مکرم اسلام(ص) فرمودند: ما من یومٍ إلّا و ملکٌ ینادی فی المقابر: من یغبطون؟ هیچ روز ی نیست که ملک به قبرستان نرود و از اهل قبور سؤال نکند که به چه چیز غبطه می کنید؟ فیقولون: اهل المساجد یُصلون و لا نقدر و یصومون و لا نقدر ( جواب می دهند: به اهل مسجد غبطه می خوریم نماز می خوانند ما نمی توانیم روزه می گیرند ما نمی توانیم.

   بنابراین ای کسانی که به مسجد می آید ارزش عمل خود را بدانبد هر وقت ما هم اهل قبور شویم اینطور آنها که غبطه می خورند ما غبطه نخوریم.

   امام صادق(ع) در مورد اهمیت مسجد پیشگاه الله تبارک و تعالی فرمودند: إنّ الله اختار مِن بقاع الارض ستّةً : البیت الحرام و الحرم و مقابر الانبیاء و مقابر الاوصیاء و مقاتل الشهداء و المساجد التی یُذکرُ فیها اسمُ الله(کامل الزیارات/ص241).( خداوند تبارک و تعالی از مکانهای زمین شش جا را انتخاب کرده: بیت الله الحرام و حرم های اهل بیت و قبور انبیاء و قبور اصیاء و محل های قتل شهدا و مساجدی که در آن ذکر خدا گفته شود).

   در روایت دیگر پیغمبر گرامی اسلام فرمودند: قال الله تبارک و تعالی: ألا إنّ بیوتی فی الارض المساجد تُضیءُ لاهل السماءِ کما تضیءُ النجوم لاهل الارض(ثواب الاعمال/ص47)

   با ملاحظه این روایات می بینیم که مسجد چه عظمتی دارد و چه شئوناتی دارد و وظیفه انسان در مورد مسجد چیست. عبادت در مسجد و ذکر و یاد خدا در مسجد ثواب خیلی فراوانی دارد و نزد معبود بسیار با ارزش است.

   امام صادق(ع) به جنبه دیگر از فوائد حضور در مسجد اشاره می کنند و می فرمایند: لا یرجعُ صاحبَ المساجد باقلٍّ من إحدی ثلاث: إمّا دُعاءً یدعو به یُدخِلُه الله به الجنةِ و إمّا دُعاءً یَدعو به یُصرفُ عنه بلاءً و إمّا أخٌ یستفیدُهُ فی الله عزوجل (بحار/ج74/ص275).

  

 

خلاصه بحث امروز:

   مسجد محل عبادت و ذکر و یاد خداست. نماز که بالاترین عبادتهاست مستحب است در بهترین مکان، انجام گیرد که آن مسجد است. بیایید سعی کنیم تمام نمازهایمان را در مساجد بخوانیم و با حضور خود مساجد را آباد کنیم.

 

ارتباط با امام جمعه