جمعه 1396/4/2 - 45 : 23
مشخصات امام جمعه
صمد ناصری
صمد ناصری
خسروشهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/26
توجه به اعمال صالح در روزهای باقی مانده ماه مبارک رمضان

خطبه اول 24/3/96

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم * بسم الله الرحمن الرحیم

وَإِنَّ عَلَیْکُمْ لَحَافِظِینَ ﴿١٠ کِرَامًا کَاتِبِینَ ﴿١١ یَعْلَمُونَ مَا تَفْعَلُونَ ﴿١٢

و بى‏شك نگاهبانانى بر شما گمارده شده... (۱۰)

والا مقام و نویسنده (اعمال نیك و بد شما)، (۱۱)

كه مى‏دانند شما چه مى‏كنید! (۱۲) (انفطار)

اوصیکم و نفسی بتقوی الله عباد الله اتقوی الله ( خودم و شما مؤمنین را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم. بندگان خدا در این ماه بیشتر از ماه های دیگر مواظب اعمال خود باشیم).

    ماه مبارک رمضان در هر سال برای این است که غفران الهی شامل بندگانش شود و توبه و استغفار کنند و اطاعت امر خدا را کنند. در این مهمانی ، خدا بندگان گنهکارش را می بخشد و بعضی از گناهان را به حسنات تبدیل می کند.

   هر عبادتی در این ماه چندین برابر ثواب بیشتری نسبت به سایر ماه ها دارد.قرائت قرآن و احسان و انفاق و اعمال صالح در این ماه بسیار ارزش دارد.

   در این چند روز باقی مانده از ماه مبارک رمضان هر قدر توان داریم به اعمال صالح بپردازیم.

   امام صادق(ع) فرمودند: إنّ لله تبارک و تعالی فی کلِّ لیلةٍ من شهر رمضان عتقاءً و طلقاءً من النار..... فإذا کان آخِرُ لیلةٍ منه اعتق فیها مثل ما اعتق فی جمیعه

در روایت دیگری از نبی مکرم اسلام(ص) نقل شده: فإنّ الملائکة یستغفرون لهم من لیلهم و نهارهم (بحار/ج93 ص23)

   در این ماه نباید از رحمت خدا نا امید بشیم و با امید به عفو و رحمت خدا، به عبادت بپردازیم. قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ ﴿۵۳ بگو اى بندگان من كه بر خويشتن زياده‏ روى روا داشته‏ ايد از رحمت‏ خدا نوميد مشويد در حقيقت ‏خدا همه گناهان را مى ‏آمرزد كه او خود آمرزنده مهربان است.(زمر)

   در این آیه خداوند بندگان را ترغیب و تشویق می کند که با این همه گناه باز از رحمت خدا ناامید نشوید. و در آیه دیگر می فرماید: إنّ الله یغفرُ الذنوب جمیعا * إنّه هو الغفور الرحیم.  

   پس در این ماه غفران و إنابه و توبه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

   نباید خدا را فراموش کرد اگر کسی خدا را فراموش کند به خودش ضرر می زند.قرآن می فرماید: وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنْسَاهُمْ أَنْفُسَهُمْ أُولَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ . و چون كسانى مباشيد كه خدا را فراموش كردند و او [نيز] آنان را دچار خودفراموشى كرد آنان همان نافرمانانند (حشر/19) چون ارتباط با خداوند متعال در این ماه راحتر از هر ماه یگر است لذا انسان باید بیشتر از هر زمان دیگر تلاش کند تا ارتباط خود را محکم تر کند تا خدایی نکرده دچار فراموشی خالق هستی نشود.

   و همچنین مسأله بسیار مهم در این ماه این است که راحتی در آخرت و عاقبت بخیری را از خداوند متعال بخواهیم. دعا کنیم که عاقبت به خیر شویم. قرآن در مورد آخرت می فرماید: والاخرةُ خیرٌ و أبقی (أعلی/17) آخرت از دنیا بهتر است و انسان در آخرت جاویدان است). در آخرت هشتاد سال یا هشتاد میلیون سال زندگی کردن معنا ندارد برای همیشه در آنجا زندگی خواهیم کرد.

   و در آخرت آنهایی که در دنیا عمل صالح انجام دادند صورت هایشان نورانی است و بهشتی بودنشان از صورت هایشان مشخص است : وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ نَاعِمَةٌ ﴿٨ لِسَعْیِهَا رَاضِیَةٌ ﴿٩ فِی جَنَّةٍ عَالِیَةٍ ﴿١٠ چهره‏هایى در آن روز شاداب و باطراوتند، (۸) و از سعى و تلاش خود خشنودند، (۹) در بهشتى عالى جاى دارند (10)

در این دنیا دزدی نکردند و حرام نخوردند و باطلی را انجام ندادند و حقی را ضایع نکردند و خدا را فراموش نکردند.

 پس در این ماه و در این چند روز باقی مانده بسیار به اعمال صالح و ارتباط با خدا توجه کنیم و خود را برای ماه های دیگر بیمه کنیم.

 

ارتباط با امام جمعه