دوشنبه 1396/9/27 - 26 : 8
مشخصات امام جمعه
محمد منیب راد
محمد منیب راد
سهند
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/9/24
سبک زندگی اسلامی در صحیفه سجادیه (خوشحالی و سرور در زندگی انسان مومن )
نماز جمعه مورخه96،9،24

خطبه اول:

نماز جمعه این هفته شهر سهند با حضور پر شور مردم متدین و انقلابی به امامت امام جمعه محبوب، حضرت حجه الاسلام و المسلمین منیب راد برگزار شد .
ایشان در آغاز خطبه اول کنترل و مهار نفس را مهمترین رکن تقوا و پرهیزگاری دانستند و با استناد به دعاهای ماثور از اهل بیت(ع)، یاد مرگ و قیامت را، یکی از عوامل مهم کنترل نفس شمردند.
امام سجاد(ع) در دعای حزین با خداوند چنین به مناجات می پردازد:
…." خدایا) بر من رحمت آر در آن روزى كه تنها و با چشمان وحشت زده سر به زير دارم و نامه عملم بگردنم آويخته و پدر و مادرم و کسانی كه، برای آنها سعى و تلاش کردم و همه مردم، از من دوری و بیزاری می جویند.
(خدایا)اگر تو بر من رحمت نياورى كه خواهد آورد، و چه كسى هنگام وحشتم در قبر مونس من خواهد بود و چه کسی با زبان من سخن خواهد گفت آنگاه كه من با اعمالم تنها بمانم و تو از اعمال من كه بر آنها بهتر از من آگاهى باز خواست بنمائى؟ اگربه اعمالم اقرار كنم از عدالت تو به كه پناه برم، و اگر اعمالم را انكار نمايم ، می گویی آیا من شاهد بر اعمال تو نبودم.
پس ای مولای من عفو تو، عفو تو (را می طلبم) پيش از آنكه لباس هاى دوزخ را بر من بپوشانى، اى مولاى من عفو ترا می ‏طلبم پيش از آنكه دست هايم بگردن غل گردد، اى ارحم الراحمين."
(مفاتیح الجنان، ص 1127 )

در این دعاها سخن از باطن عمل انسان است. انسان در آخرت نتیجه و باطن عمل خود را خواهد دید.
همچنان که فردوسی می گوید:
درختى كه پروردی آمد به بار  بيابى هم اكنون برش در كنار
گرش بار خارست، خود كِشته ‏اى  وگر پرنيان است، خود رشته ‏اى‏

امام جمعه محترم شهر سهند در ادامه به بحث درباره خوشحالی و سرور در زندگی انسان مومن با محوریت سبک زندگی اسلامی درصحیفه سجادیه پرداختند.

موضوع خطبه اول :
سبک زندگی اسلامی در صحیفه سجادیه (خوشحالی و سرور در زندگی انسان مومن )
زندگی شیعه سراسر حزن و اندوه نیست بلکه حزن و اندوه تنها در مظلومیت اهل بیت(ع) است، اما انسان بعد از گریه و حزن بر اهل بیت (ع)، یک نوع احساس سبکی و شادی را در درونش حس می کند گویا با زدودن ناپاکی ها، گوهر وجودش را به زیور پاکی و طهارت آراسته است.

ادامه بحث درباره شرایط خوشحالی و سرور:
شرط دوم :
همراه با اذیت دیگران نباشد.
خوشحالی با به سخره گرفتن دیگران، سبب اذیت دیگران و گناه است وخداوند در قرآن می فرماید:
" وَيْلٌ لِكُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ "
واى بر هر عيبجوى هرزه زبان.
(همزه ، آیه1)

پیامبر اکرم (ص) فرموده است :
"هرکس مؤمنی را بیازارد پس بی گمان مرا اذیت کرده است و هرکس مرا برنجاند گویا خدا را آزار رسانده است و هرکس خدا را اذیت کند چنان که در تورات ، انجیل ،زبور و قرآن آمده از رحمت خداوند دور است."
(جامع السعادت ، ج2، ص215 )
 

اخبار
ارتباط با امام جمعه