دوشنبه 1396/11/2 - 52 : 23
مشخصات امام جمعه
شمس‌اله مردانی پور
شمس‌اله مردانی پور
گوگان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/12
ورود به مسیر غربی شدن با پذیرش سند 2030

نماز جمعه این هفته صوفیان به امامت حجت الاسلام والمسلمین مردانی پور امام جمعه صوفیان برگزار شد.

 

امام جمعه صوفیان درابتدا سخنان خود با اشاره به فرارسیدن ماه مبارک رمضان افزود:ماه مبارك رمضان به جهت نزول قرآن كريم در آن و ويژگى هاى منحصرى كه دارد در ميان ماه هاى سال قمرى برترين است; قرآن كريم مى فرمايد: «ماه رمضان ماهى است كه قرآن براى هدايت انسان ها در آن نازل شده است.» و پيامبر گرامى(صلى الله عليه وآله) درباره ماه رمضان مى فرمايد: «اى مردم ماه خدا با بركت و رحمت و مغفرت به شما روى آورد، ماهى كه نزد خدا از همه ماه ها برتر و روزهايش بر همه روزها و شب هايش بر همه شب ها و ساعاتش بر همه ساعات برتر است، ماهى است كه شما در آن به ميهمانى خدا دعوت شده و مورد لطف او قرار گرفته ايد، نفس هاى شما در آن تسبيح و خوابتان در آن عبادات، عملتان در آن مقبول و دعايتان در آن مستجاب است.... بهترين ساعاتى است كه خداوند به بندگانش نظر رحمت مى كند... .»

مردانی پور در ادامه افزود:تمام كتب بزرگ آسمانى مانند: قرآن كريم، تورات، انجيل، زبور، صحف در اين ماه نازل شده است. حضرت امام صادق(عليه السلام) مى فرمايد: «كل قرآن كريم در ماه رمضان به بيت المعمور نازل شد، سپس در مدت بيست سال بر پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) و صحف ابراهيم در شب اول ماه رمضان و تورات در روز ششم ماه رمضان، انجيل در روز سيزدهم ماه رمضان و زبور در روز هيجدهم ماه رمضان نازل شد.»

خطیب جمعه صوفیان گفت: در ماه رمضان خداوند متعال توفيق روزه دارى را به بندگانش داده است; «پس هر كه ماه [رمضان] را درك كرد، بايد روزه بگيرد.» انسان افزون بر جنبه مادى و جسمى، داراى بُعد معنوى و روحى هم هست و هر كدام در رسيدن به كمال مطلوب خود، برنامه هاى ويژه را نياز دارند، يكى از برنامه ها براى تقويت و رشد بُعد معنوى، تقوا و پرهيزگارى است; يعنى اگر انسان بخواهد خودش را از جنبه معنوى رشد و پرورش دهد و به طهارت و كمال مطلوب برسد، بايد هواى نفس خود را مهار كند و موانع رشد را يكى پس از ديگرى بر دارد و خود را سرگرم لذت ها و شهوات جسمى نكند. يكى از اعمالى كه در اين راستا مؤثر و مفيد است روزه دارى است، قرآن كريم مى فرمايد: «... اى افرادى كه ايمان آورده ايد! روز بر شما نوشته شد، همان گونه كه بر پيشينيان از شما نوشته شده، تا پرهيزگار شويد.»

امام جمعه صوفیان از فوايد و فضائل روزه به  تقويت تقوا، پرهيزگارى و اخلاص، مانع عذاب هاى دنيوى و اخروى و آرامش روان و جسم اشاره کرد.

مردانی پور در ادامه سخنان خود با اشاره به وفات حضرت خدیجه کبری (س)گفت:خديجه كبري(س) به پيامبر(ص) عشق و علاقه ويژه اي داشت و هنگامي كه آن حضرت مبعوث به رسالت شد، تمام توان و دارايي هاي خويش را در اختيار آن حضرت گذاشت، تا در راه اسلام و باروري آن هزينه كند. او نخستين زني بود كه به آن حضرت ايمان آورد و در اين راه مشقت ها و آزارهاي فراواني از سوي قريش و اهالي مكه متحمل گرديد و وي تا زنده بود، در تمام صحنه ها يار و ياور رسول خدا(ص) و موجب تسلي قلب شريف آن حضرت بود و در روزگار سخت تبعيد در شعب ابي طالب، هيچ گاه آن حضرت را تنها نگذاشت و با تمام وجود از وي پشتيباني و نگه باني مي كرد.

وی در ادامه افزود:سرانجام اين بانوي فداكار، پس از يك عمر تلاش و كوشش و 25 سال خدمت به رسول گرامي(ص) و دين مبين اسلام، پس از بازگشت از محاصره قريش در شعب ابي طالب به مكه معظمه، در دهم رمضان سال دهم بعثت، جان به جان آفرينان تسليم و روح مطهرش به اعلي عليين عروج نمود. و پيامبراكرم(ص) در مدت كوتاهي، دو يار و پشتيبان خويش، يعني عمويش ابوطالب و پس از وي، خديجه كبري(س) را از دست داد و از اين باب، بسيار اندوهگين و ماتم زده بودو روزگار سختي را پشت سر مي گذاشت. به همين جهت، آن سال را "عام الحزن" (سال اندوه) ناميدند.

امام جمعه صوفیان گفت: پيامبراكرم(ص) در شأن همسرش خديجه(س) فرمود: سوگند به خدا، پروردگار كسي را بهتر از خديجه نصيبم نكرد. زيرا در حالي كه مردم، كفر مي ورزيدند، او به من ايمان آورد؛ در حالي كه مردم تكذيبم مي كردند، او مرا تصديق كرد؛ در حالي كه مردم محرومم كرده بودند، او با دارايي هاي خود با من مساوات كرد و خداوند از او به من فرزنداني عطا كرد، كه از ساير همسرانم چنين موهبتي نصيبم نشد.

 

امام جمعه صوفیان در ادامه سخنان خود با تبيين محورهاى اصلى فرمايشات امام خامنه‌اى(مدظله‌العالى) در محفل انس با قرآن گفت:حكومتهاى نالايق سعودى و امثال آن محكوم به فنا هستند واینان کسانی هستند که پول مردم خود را در شکم غربی ها میریزند اینان چهره ی اسلام را خراب می کنند.

     امام جمعه صوفیان با اشاره به فرارسیدن رحلت حضرت امام خمینی(ره)گفت: جايگاه مردم در مكتب سياسى امام خمينى(ره) به‌عنوان باطل السحر تهديدها و فتنه‌ها است و مردم با سه ويژگى ايمان، اتحاد و بصيرت؛ پايه اصلى حدوث و بقاى انقلاب اسلامى‌ هستند و شاخص‌هاى مكتب سياسى امام خمينى(ره): (درهم تنیدگى سياست و معنويت، اعتقاد و اعتماد به نقش مردم، نگاه جهانى مكتب امام، نقش ولايت فقيه در مهندسى نظام اسلامى، عدالت اجتماعى، استكبارستيزى، دفاع از محرومان و مستضعفان، آرمان فلسطين و قدس شريف...است.

خطیب جمعه صوفیان به مناسبت بيست و هشتمين سال ولايت و رهبرى امام خامنه‌اى(مدظله‌العالى)گفت:۲۸ سال تلألؤ خورشيد روشنايى‌بخش انقلاب‌ بر ما می تابد و ما حاكمى لايق و با تدبير، رهبرى هوشمند و مسلط به‌ويژه در بحرانها را داریم.

امام جمعه صوفیان در بخش پایانی سخنان خود گفت: مى‌خواهند با سند ۲۰۳۰ با زور و اجبار ما را تبديل به شهروند غربى كنند و پذیرش آن یعنی ورود به مسير غربى شدن و پذيرش سلطه فرهنگى غرب، با تعهدات ننگ‌آور سند ۲۰۳۰

ارتباط با امام جمعه