دوشنبه 1396/1/7 - 17 : 5
مشخصات امام جمعه
محمد حمیدی نژاد
محمد حمیدی نژاد
آبدان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/4
در انتخابات پیش رو باید کسی انتخاب شود که به وعده هایش عمل کند.

خطیب: حجت الاسلام والمسلمین شیخ میرزا علی حاجیانی

خطبه اول

توصیه به رعایت تقوای الهی ، انجام واجبات و ترک گناهان. ما بنده خداییم و کاز عبد اطاعت از مولا است و با تقوا عاقبت به خیر می شویم.

امام علی ( علیه السلام) می فرماید: منشا همه خوبی ها تقوا است. ریاضت مشروع در دین ما با کار دراویش فرق می کند . ریاضت شرعی باید حدود الهی رعایت شود.

امام علی( علیه السلام)  می فرماید حتی من هم خود را با تقوا ریاضت می دهم. وقتی امام از کنار قصابی رد می شدند، قصاب به امام عرض کرد گوشت تازه آوردم، امام به علت نداشتن پول امتناع کرد و فرمود به نفس می گویم تا فردا صبر کن.

چگونه می توان به تقوای الهی رسید؟ باید بگوییم چه انجام ندهیم به تقوا برسیم نه اینکه چه انجام دهیم. شرکت در نماز جمعه و دیگر کارهای خیر را توجه کنید، با وجود ثواب زیاد و انجام عبادات زیاد رشد چندانی نمی کنیم. به علت اینکه ثواب کسب شده باقی نمی ماند. با گناهان زحمات خود را از بین می بریم. ما باید به دنبال ترک محرمات کنیم، در اینصورت با یک عمل کوچک باعث رشد و تعالی انسان می شود. زخم زبان زدن و آبروی مومنی را بردن، کارهای ثواب زیادی را از بین می برد. اهمیت تقا باعث می شود که خطیب جمعه هر هفته آن را یادآوری کند. (سوره)

خطبه دوم

توصیه مجدد به رعایت تقوای الهی ، انجام واجبات و ترک همه گناهان

تقوای دژ محکمی است که انسان را از گناهان دور می کند.

در ایام نوروز هستیم که یمکی از زیبا ترین رسومات است. فرصت خوبی را دید و بازدید و صله رحم است که ان شالله رقم بزنیم و کینه ها را از دل بزداییم.

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی به نکات مهمی اشاره نمودند. شعار امسال را اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامیدند. چند نکته درباره این شعار ، مهمترین نیاز کشور اقتصاد است، مسولین در تحقق شعار سال قبل موفق عمل نکردند، باید اقتصاد مقاومتی به عنوان شعار اصلی باشد. نکته دیگر اینکه تاکید نمودند که از تلخ کامی مردم بویژه طبقه ضعیف باخبرند و با تمام وجود حس می کنند. این ویژگی یک رهبر دینی است که به فکر مردم هستند. امام جامعه در مشهد مقدس در اجتماع عظیم زائران امام هشتم با تاکید وحدت و پایبندی به اصول انقلاب و دلبستگی مردم به مبانی دینی ، معیشت مردم و انتخابات را دو موضوع مهم سال جدید نامیدند. فرمودند: مدیریت فعال انقلابی و کار آمد را راه حل مشکلات کشور دانستند. تنها سناریوی دلسوزان واقع انقلاب روی کار آمدن دولت انقلابی است. ما می خواهیم مشکلات در عمل حل شود نه  در کنفرانس ها و همایش ها، بی شک انقلاب وقت اضافی برای آزمون و خطا نخواهد داشت. این فرصت ۴ ساله کم نیست، زمینه شکوفایی فراهم بود ولی استفاده نشد. اگر اشتغال حل شود مشکلات دیگر هم حل می شود، یک جوان شرمنده فرزند خانواده می شود، متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی اکثر کارخانه ها با مشکل مواجه هستند.

درباره انتخابات فرمودند: همه واجدین شرایط حضور یابند . مردم به ندای رهبری لبیک گفته اند. با حضور فعال خود دشمنان را شرمنده کردند. فرمودند انتخابات یکی از دو رکن مردم سالاری دینی و باعث فخر جمهوری اسلامی است. دشمن با تمام امکانات حضور مردم را رصد می کنند. با حضور فعال مردم بینی دشمن به خاک مالیده شد.

رهبر انقلاب فرمود: مشکل غیر قابل حلی در کشور نیست. اگر مدیریت متدین ، انقلابی و کار آمد باشد همه مشکلات حل می شود. هیچگاه در انتخابات دخالت نمی کنم اما مر قانون باید عمل شود اما در مقابل شکستن رای مردم می ایستند.

دشمنان تلاش داشتند رای مردم را در انتخابات های گذشته در صدد شکستن آرای ملت بودند و در سال ۸۸ با اردو کشی خیابانی خواستند این کار کنند.

فرمودند: ملت ایران با انتخابات خوب سرافراز می شود و دشمنان هیچ غلطی نمی کنند. ( تکبیر)

در بخش دیگر فرمودند: دشمنان در تبلیغات خود تلاش می کنند کمبود های اقتصادی را به نظام نسبت دهند، اینگونه وانمود کنند نظام اسلامی قادر نیست مشکلات اقتصادی را حل کند. خدماتی که جمهوری اسلامی به ملت داشته در مقایسه با دورات طاغوت بزرگ و ارزشمند بوده، ضعف ها مربوط به مدیران است و نباید به پای انقلاب گذاشت. هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران نفت و گاز دارند و دشمنان به ایران چشم طمع دارند ، این آرزو را به گور خواهند بود( تکبیر)

همچنین فرمود: یکی از بلاها ما مارک های خارجی است. واردات کالاهایی که تولید داخلی دارد حرام شرعی است.

امام در دیدار با مداحان فرمودند: سیره و حرکت فاطمه زهرا ( سلام الله علیها) در نقش رهبر حقیقی و همسر و مادر نمونه به عنوان الگوی کامل برای زن مسلمان است. زن مسلمان نباید الگوی خود را از غرب بگیرد، باید توجه داشته باشد که اگر می خواهد عزت داشته باشد باید سیره حضرت زهرا ( سلام الله علیها) را الگوی خود قرار دهد. غرب به زن به عنوان کالا نگاه می کند. اسلام زن را به درجات عالی می رساند.

ولادت امام باقر ( علیه السلام)  در پیش است ، از سیره این امام الگو بگیریم تا سعادت مند شویم.

ماه رجب ماه ولایت است و امام علی( علیه السلام)  در این ما متولد شدند. اولین شب جمعه ماه رجب لیله الرغائب است. فرصت را از دست ندهید. با تمام جدیت استفاده کنیم و از دریای رحمت الهی بی نصیب نشویم. برای امورات مهم دعا کنید. دعا کنید در انتخابات کسی انتخاب شود که به وعده ها عمل کند، و مورد رضای خدا و امام زمان باشد. کسی که ملتزم به ولایت فقیه باشد و با نیش و کنایه به رهبر توهین نکند، اقتصاد مقاومتی را عملی کند. امیدواریم کسی بیاید که ما را از وزرای میلیاردی رها کند، با تعابیر زننده کسی را تحقیر نکند. با توجه و انتخاب صحیح این محقق می شود و خداوند لطف می کند.

از روی جناح بازی و دوستی کورکورانه انتخابی نکنید، شما عقل دارید و می توانید فکر کنید. با چشم بسته انتخاب کردید و کوتاهی شد باید پاسخ گو باشید. ( دعا و سوره )

ارتباط با امام جمعه