يکشنبه 1396/8/28 - 45 : 2
مشخصات امام جمعه
محمد حمیدی نژاد
محمد حمیدی نژاد
آبدان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/26
چرا تجمل گرایی در بین مسئولین گسترش یافته است؟
خطبه اول

توصیه به رعایت تقوای الهی، انجام واجبات و ترک گناهان برای رسیدن به سعادت دنیا و آخرت.

مصیبت جانسوز شهادت پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) و امام حسن مجتبی( علیه السلام) را محضر مبارک ولی عصر تسلیت می گوییم.

با فاصله ای که بین ما و پیامبر(صلی الله علیه و آله) افتاده و تغییراتی که در اخلاق بشر رخ داده، نابترین اخلاق در قرآن بیان شده و متعلق به پیامبر(صلی الله علیه و آله) است و خداوند انسان ها را به الگو گیری از ان دعوت کرده است. تشابه کامل به پیامبر(صلی الله علیه و آله) برای هیچ کسی ممکن نیست اما تشابه نسبی ممکن است و وظیفه داریم به عنوان مسلمان مسیر زندگی ما در مسیر زندگی پیامبر باشد. در سوره احزاب آیه 21 می فرماید : قطعا برای شما در زندگی پیامبر(صلی الله علیه و آله) الگوی نیکویی است. کلمه فی کار ما را آسان می کند، منظور اینکه قسمتی از زندگی پیامبر(صلی الله علیه و آله) را در زندگی پیاده کنید. راهی جز این نیست . آیه 128 سوره توبه می فرماید: پیامبری از جنس شما فرستادم که هر چه شما را به زحمت می اندازد برای او سخت است. فقط آیات قرآن کافی است که این را بدانیم ، غم دیگران غم پیامبر(صلی الله علیه و آله) بود. ما چقدر درد دیگران را احساس می کنیم، ایا به فکر کاهش درد مسلمانان هستیم یا برای انها درد بوجود می اوریم؟ وقتی کسی با درد بر ما وارد می شود آیا برای رفع آن تلاش می کنیم؟ در نظام اسلامی مردم با درد فراوان وارد ادارات می شوند و مسئولین اهمیت چندانی نمی دهند بلکه دردی به درد مردم اضافه می کنند. پیامبر نسبت به هدایت مردم حریص است. باید مسئولین تلاش کنند تا مردم به بهشت بروند. آیا برای اینکه جوانان به دین گرایش بیابند زمینه ازدواج و کار آنها را فراهم می کنند؟ کسی که در نظام اسلامی به عنوان مسئول درجه یک است می گوید ما به بهشت و جهنم مردم چه کار داریم. معاویه هم همین حرف را می زد. نه تنها کمک نمی کنند به بهشت رفتن بلکه زمینه فریب جوانان را هم فراهم می کنند، با برجسته کردن نیازهای کاذب مانند نیاز به موسیقی و دوستی از جنس مخالف.

رحمت سراسر وجود پیامبر(صلی الله علیه و آله) را نسبت به مومنین فرا گرفته است. پیامبر(صلی الله علیه و آله) تا حدی دلسوزی کرد که قرآن می فرماید: ای پیامبر شاید می خواهی از شدت تاسف جان دهی. که چرا مردم به سمت خدا نمی آیند. این الگو را خدا برای ما گذاشته است. چگونه مدعی هستیم امت پیامبر(صلی الله علیه و آله) هستیم اما بغض مسلمین در دل ماست. 13 سال پیامبر(صلی الله علیه و آله) بدترین شکنجه ها را تحمل کرد، روزی که مکه را فتح کردند اصحاب خوشحال شدند که روز تلافی است اما پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود امروز روز مرحمت است و همه را بخشید. ما مومنین مدعی پیروی از پیامبر(صلی الله علیه و آله) هستیم اما اگر برادر دینی من کوچکترین خطایی نسبت به من داشت او را نمی بخشم. این دلهای پر کینه آیا می تواند در کنا پیامبر(صلی الله علیه و آله) قرار گیرد؟ چقدر بغض و کینه و زمین زدن برادر دینی خود و ایجاد مشکل برای دیگران؟ پیامبر(صلی الله علیه و آله) در اوج جایگاه خود در نزد خدا و در بین مردم به عنوان حاکم، در منزل باری بر دوش اعضا نیست، لباس می شوید، گوسفند می دوشد، گندم آسیاب می کند، آن هم در خانواده ای که برخی همسران بداخلاقی می کردند، اما پیامبر(صلی الله علیه و آله) نهایت اخلاق به کار می برد. صبر رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به حدی است که فرمود: هیچ پیامبری به اندازه من اذیت نشد. همه پیامبران امت های خود را نفرین کردند، اما پیامبر(صلی الله علیه و آله) اسلام این کار نکرد. پیامبر(صلی الله علیه و آله) دعا می کرد که خدایا قوم من جاهل هستند آنها را ببخش. ان شالله این اخلاق را در زندگی پیاده کنیم و خداوند به همه ما عنایت کند تا به اخلاق پیامبر متخلق شویم.(سوره)

خطبه دوم

توصیه به رعایت تقوای الهی انجام واجبات و همه دستورات خداوند و ترک همه گناهان برای رسیدن به سعادت دنیاو آخرت.

امروز شهادت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و امام حسن( علیه السلام) است. یکی از نکاتی که انسان حسرت می خورد وقتی است که اخلاق پیامبر(صلی الله علیه و آله) و مسئولین را مقایسه می کند. ساده زیستی رسول خدا(صلی الله علیه و آله)، تواضع حضرت، کسی که به معراج رفت، در بین یاران کسی او را نمی شناسد. درباره ساده زیستی مسئولین در کلام امام و رهبری می بینم اما اولویت اول در نظام جمهوری اسلامی تجملات شده است. با وجود این همه مشکلات بودجه عمرانی بسیار اندک و بودجه جاری افزایش یافته است. هر روز مدیر کل هوس می کند دکوراسیون را تغییر دهد، چرا اینطور شده است؟ بجای خدمت به مردم خیانت به بیت المال افتخار شده است. حقوق های نجومی دریافت می کنند و تشویق می شوند. هزاران میلیارد دزدی می شود پست بالاتری می گیرند. مردم در بدترین وضعیت هستند، مسئولین تغییر می کنند نه برای خدمت به مردم بلکه برای چپاول بیت المال . بر مردم فشار وارد می شود، آمارهای دروغ از تورم  و اشتغال و مانند این، نان را گران می کنند، نفت را نخواستیم، حداقل بگزارید نان سر سفره مردم بماند. با این وضعیت می توان اخلاق پیامبر را نشان دهیم و دل ها را جذب کنیم؟ مردم جهان به ما نگاه می کنند. هیچ مسئولی به دلیل حیف و میل بیت المال بازخواست نمی شود. حساسیت پیامبر به حدی است که برخی خواستند مانع جاری شدن یکی از اشراف شود، پیامبر فرمود اگر زهرا هم باشد حد را جاری می کنیم.

در زلزله ای که اتفاق افتاد عده زیادی داغ دار شدند. این امتحان الهی بود تا ببینیم که تا چه حد به مردم و هم نوعان رسیدگی می کنیم. مسئول حلال احمر می گوید دولت به ما پول نمی دهند. برای این حوادث حاشیه درست می کنند، موضوع مسکن مهر را پیش می کشند تا کم کاری خود را بپوشانند.

یکشنبه آخر صفر شهادت امام رضا است. ولی نعمت ما ایرانی هاست ان شالله خداوند توفیق دهد که به آن امام نزدیک شویم. اول ربیع الاول آغاز هجرت پیامبر است.

دوشنبه هفته بسیج شروع می شود. بسیج نعمت خدا به ملت ماست که اگر نبود انقلاب ما چیز دیگری بود. بسیج یعنی اخلاص و با کمترین امکانات بیشترین کار را کردن، نمونه آن در اربعین کار بسیج و مردم است. رهبری می فرماید فرهنگ بسیجی نیاز مملکت است. مسئولین اگر بسیجی باشد با بودجه اندک می شود مشکلات را حل کرد، اگر تنبلی نکینم، فرهنگ بسیجی در ادارات ما کمرنگ شده است.

امروز امریکا با تمام وجود وارد عمل شده است. در لبنان نخست وزیر را گروگان می گیرند، از ارسال کمک به زلزله زدگان جلوگیری می کند تا ایران ضربه بخورد. نزدیک شدن به امریکا یعنی مرگ ما و فاصله گرفتن از امریکا یعنی قدرت. مردم این را چشیده اند و تا آخرین قطره خون در این پایداری و دوری از امریکا خواهند ماند.( تکبیر) زمزمه های برای نزدیک شده به اروپایی ها شنیده می شود. اینها کمتر اامریکا نیستند، چرا غافل هستیم، اینها از طرف امریکا می آیند. قرارداد توتال با وزارت نفت ، توتال می گوید با بازگشت تحریم ها ما در قرارد اد خود تجدید نظر می کنیم.( دعا و سوره)

ارتباط با امام جمعه