شنبه 1396/4/31 - 20 : 3
مشخصات امام جمعه
محمد حمیدی نژاد
محمد حمیدی نژاد
آبدان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/30
مسولین باید تفکر انقلابی داشته باشند.
خطبه اول

توصیه به رعایت تقوای الهی، انجام دستورات پروردگار عالم  و ترک همه گناهان.

بهترین توشه تقوا است، این مسافرت قطعی که همه در پیش داریم، مرگ به ما بسیار نزدیک است. در این صورت که مرگ نزدیک و سفر پر خطر ، بهترین توشه این سفر تقوای الهی است. اگر بی پروا گناه می کنیم بدانیم که روزهای پر عذابی در پیش داریم.

به مناسبت میلاد با سعادت حضرت معصومه که به عنوان روز دختر نام گذاری شده ، در این باره نکاتی عرض می کنم. قرآن مجید وقتی درباره وضعیت قبل از ظهور دختران صحبت می کند می فرماید: اگر بشارت می دادند که صاحب دختر شده ای ناراحت می شد، آیا او را با ننگ نگه دارم یا زنده بگور کنم. در جایی دیگر می فرماید به چه جرمی کشته شدند. نزدیکترین فرد یعنی پدر او را زنده به گور می کرد.

بعد اسلام شرایط تغییر کرد. پیامبر ۴ پسر داشت اما سوره ای بر پیامبر نازل نشد، وقتی حضرت زهرا به دنیا آمد سوره کوثر نازل شد. در آن زمان پیامبر فرمود: اگر کسی یک دختر داشته باشد برای او بهتر است از ۱۰۰۰ بار زیارت خانه خدا، و ۱۰۰۰بار در غزوه ها شرکت کند یا ۱۰۰۰ قربانی کند. در روایات دیگری داریم که امام صادق می فرماید: اگر کسی دو دختر یا خواهر یا عمه یا خاله را داشته باشد ، و سرپرستی کند آنها مانع به جهنم رفتن او می شوند. همچنین می فرماید: اگر کسی ۳ دختر یا خواهر را نگه داری کند بهشت بر او واجب است. این دختر با تربیت صحیح می تواند فرزندی را تربیت کند که جامعه را به سعادت برساند. دختران در واقع مادران آینده هستند که هم می توانند مردان را بهشتی کند و هم دختران را بهشتی کند. اگر کسی در تربیت دخترش کوتاهی کند هم  دختر به جهنم می رود و هم والدین را به جهنم می کشند. امروز با هر ابزاری دشمن تلاش می کند که دختران و زنان را منحرف کند. آیا وضعیت کنونی دختران ما در فضای مجازی مورد پسند خدا هست. دشمن می خواهد دختران ما را از لباس اسلامی خارج کند. حجاب یک ارزش است. در هر جامعه ای به عفت و حجاب بها می دهند. دختران ما تحقیق کنند که دختران مسولین کشورهای مختلف در چه دانشگاه هایی تحصیل می کنند.  در این دانشگاه ها مقررات سخت پوششی وجود دارد و اجازه نمی دهند که دختران غیر دینی داشته باشند. آرایش ممنوع و استفاده از زیور و کفش پاشنه بلند ممنوع است، لباس های بدن نما و تنگ ممنوع است، استفاده از لباس آستین کوتاه برای پسران ممنوع است. در عوض برای ما تبلیغ می کنند که دختران با وضع تحریک برانگیز در دانشگاه حضور یابند. آنها می دانند که برای پیشرفت علمی باید پوشش کافی رعایت کنند تا جوان به فکر تحصیل باشد. در دانشگاه های سطح پایین سخت گیری نمی کنند، دشمن می داند که منفعت در حجاب و پوشش اسلامی است اما به بهانه آزادی می خواهد این را از ما بگیرد. در کشورهای اروپایی اجازه نمی دهند با پوشش  اسلامی وارد مدرسه شوند، چرا در این زمینه آزادی وجود ندارد؟ حضرت زهرا با آن عظمت شخصیتی که دارد تمام افتخارش عفت و حجابش بود و دختران ما باید این را بدانند. (سوره)

خطبه دوم

توصیه مجدد به رعایت تقوای الهی، انجام همه واجبات و ترک همه گناهان برای رسیدن به سعادت دنیا و آخرت.

دولت دوازدهم در آینده شاهد تشکیل آن هستیم، مهمترین کار رییس جمهور تعیین وزرا و کار مجلس هم تایید وزرای پیشنهادی است. بنا است این مسولین در ۴ سال کشور را در مسیر اصلی به حرکت در بیاورند. اینکه رییس جمهور می فرماید دو تفکر به رای گذاشته شد و مردم به ما رای دادند و مسولین باید این این تفکری باشد که رای آورده است. از این جهت که کسی که می خواهد با رییس جمهور کار کند همفکر باشد درست است. اما برداشت دیگر اینکه تفکری که رای آورده همه با چارچوب انقلاب می سازد و با قانون اساسی مطابق است. اگر تقابلی بین تفکر رای آورده رییس جمهور با قانون اساسی کدام ترجیح دارند؟ آیا در خط رییس جمهور باشند یا در خط نظام ، برخی حرف ها با قانون اساسی مغایرت دارد. مقداری از گرایش های مغایر را رهبر تخطئه کردند. اینکه مطلق بگوییم که مسولینی انتخاب می کنیم که فقط چهار چوب دولت را قبول دارند یعنی می خواهند با برخی از قوانین مخالفت کنند. شرط اساسی برای تایید رییس جمهور از طرف شورای نگهبان التزام عملی به ولایت فقیه است، در این صورت باید طبق نظر ولی فقیه و امام جامعه حرکت کند. حرکت خلاف سیاست های کلی از رییس جمهور قابل قبول نیست. برخی اتفاقات در دولت یازدهم مسایلی را بیان می کند که باید حساس باشیم، مشکل اساسی کشور اقتصاد است، آیا تفکر رییس جمهور با اقتصاد مقاومتی مطابق است یا با غربگرایی ، اقتصادی مقاومتی یعنی تکیه به مردم و خروج ار رکود، و راه اندازی کارخانه ای تعطیل شده، اقتصاد مقاومتی در حد حرف باقی مانده است. تفکر غربگرا می گوید در صورت شکست کارخانه ها غصه نخورید، اما تفکر اقتصاد مقاومتی می گوید روی پای خود بایستید، حتی اگر تحریم شدی، تا زمانی که می توانید تولید کنید هرگز وارد نکنید. چیزهایی که در کشور تولید می شود چرا ورادات فراوان دارد.

آیا تفکر دولت این است که در بالا بردن توان موشکی خود تلاش کنیم یا نباید در تقویت آن تلاش کنیم؟ تفکر محدود کردن توان موشکی با خواسته مردم و نظر رهبر انقلاب نمی سازد. در  بعد فرهنگی آیا فرهنگ دشمن را وارد کشور کردن، تلاش برای اجرایی کردن سند ۲۰۳۰ و ماند آن این فرهنگ با قانون اساسی و چارچوب دینی می سازد یا به فرمود رهبر معظم انقلاب باید تلاش کنیم تا فرهنگ غنی تشیع و انقلاب اصیل ناب محمدی را احیا کنیم.

در امور دیپلماسی تفکر دولت این است که باید با قدرت درمقابل دشمن بایستیم و جواب تهیدهای دشمن را با قدرت دهیم یا التماس کنیم و کوتاه بیاییم؟ تفکر دولت چیست و کدام با قانون اساسی مطابقت دارد؟

کشورهایی که از نام ایران می لرزیدند اما امروز کویت سفیر ایران اخراج می کند، این کجا با ابهت ما مطابق است،‌چه شده که این کشور وابسته در مقابل ما قد علم می کند؟ باید واضح بگویند که مسولین باید کدام تفکر را داشته باشند، اگر ۲۴ میلیون به تفکر شما رای داده است ۴۲ دو میلیون به نظام اسلامی و تفکر رهبری رای داده است که می خواهند نظام اسلامی بر پایه قانون اساسی در کشور حکمفرما باشد.( تکبیر)

امروز رکود شدید در کشور وجود دارد، مشاور رییس جمهور هم می گوید تا ۷ سال ادامه خواهد داشت، چگونه می خواهید رفع رکود کنید؟ معیارهای دینداری تعهد تخصص تجربه کاری شجاعت دشمن شناسی و مدیریت جهادی و در یک کلمه انقلابی در وزرای انتخابی شما هست؟ رهبر انقلاب فرمود: ما به روحیه انقلابی و شعارهای انقلابی نیاز داریم. اگر کسی انقلابیون را افراطی معرفی کند مردم ما ساکت نخواهند نشست.(تکبیر)

 سه شنبه اول ذیقعده و ولایت حضرت معصومه و آغاز هفته حج است. یکی از واجبات اکید الهی است،‌ما هم مطیع فرمان مراجع تقلید هستیم، اگر خطری باشد مراجع باید دستور دهند .

۵ شنبه سالروز اقامه اولین نماز جمعه در تهران است. رهبر معظم انقلاب فرمود : نماز جمعه قرارگاه تقوا و بصیرت و اخلاق است، ما اکنون در حال جنگ هستیم و دشمن با تمام وجود به جنگ ما آمده و ما باید با تمام توان دفاع کنیم. فرمانده این قرارگاه نیز شخص امام جمعه است ، اگر امامت جمعه و نمازهای جمعه از انقلاب گرفته شود ضربه سختی می خوریم. (دعا و سوره)

ارتباط با امام جمعه