دوشنبه 1396/3/8 - 40 : 8
مشخصات امام جمعه
محمد حمیدی نژاد
محمد حمیدی نژاد
آبدان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/5
ما باید با روحیه انقلابی و پشتوانه ملت مشت های گره کرده به دهان امریکا بکوبیم
خطبه اول

توصیه به رعایت تقوای الهی، انجام واجبات و ترک همه گناهان

یکی از مهمترین کارها برای رسیدن به تقوا روزه گرفتن است. که بر همه مومنین واجب شده است. در سوره بقره آیه ۱۸۳ تا ۱۸۵ در این باره می فرماید: ای اهل ایمان روزه بر شما واجب شده است همانگونه که بر قبل از شما هم واجب شده بود، تا شاید به تقوا برسید. تقوا برای داشتن زندگی سعادتمندانه در دنیا و آخرت ضروری است. می فرماید: چند روز محدود که ماه رمضان است، هر کسی درک داشته باشد می داند که روزه گرفتن برای او بهتر است. ممکن است کسانی فکر کنند روزه نگرفتن برای آنها بهتر است اما قرآن می فرماید این افراد نادان هستند. همه علما در دنیا می گویند روزه گرفتن برای سلامتی جسم انسان بهتر است. در بین کفار پزشکانی هستند که به بیماران خود روزه گرفتن را تجویز می کنند. پیامبر( صلی الله علیه و آله) می فرماید: روزه بگیرید تا سالم بمانید. امروز علم پزشکی نیز به این نتیجه رسیده است. پیامبر ( صلی الله علیه و آله) می فرماید: همه بیماری های از معده است. و چیزی که باعث شفا می شود خود داری از خوردن و آشامیدن است. مومنین به خاطر انجام فرمان خدا روزه می گیرند و مهمترین فایده روزه گرفتن پرورش روح انسان و خارج کردن انسان از حیوانیت به انسانیت است. در کنار این هدف ، سلامتی جسمی هم بدست می آورند، به بهشت پروردگار هم می رسند. پیامبر( صلی الله علیه و آله) می فرماید: بهشتی هشت در دارد ، یکی از درهای آن مخصوص روزه داران است. این هدیه ویژه خداوند است. امام صادق(علیه السلام) فرمود: خداوند می فرماید روزه ویژه من است و خودم می دانم چگونه به آن پاداش دهم. خدایی نکرده روزه رمضان را از دست ندهیم. امیر مومنان (علیه السلام) فرمود: خواب روزه دار هم عبادت است، سکوت او هم تسبیح بشمار می رود، دعای او مستجاب می شود و هر خیری انجام دهد چند برابر ثواب می برد، تلاوت یک آیه قران برابر یک ختم قرآن است. یک دعای مستجاب نزدیک افطار برای روزه دار هست.( سوره)

خطبه دوم

توصیه مجدد به رعایت تقوای الهی، انجام همه دستورات پروردگار و ترک همه گناهان برای رسیدن به سعادت دنیا و آخرت.

پیامبر ( صلی الله علیه و آله) فرمود بهترین کار در رمضان گناه نکردن است. گناه در این ماه عذاب چند برابر دارد. حرمت ماه رمضان را نگه داریم. گناه روزه خواری بسیار بزرگ است، اگر علنی باشد پس از سه بار تذکر جرم آن اعدام است. اگر کسی هم عذر شرعی داشته باشد نباید علنی روزه خواری کند بلکه مخفیانه اشکال ندارد. روزه خواری علنی یعنی جنگ با خدا.

در این ماه مهمان خدا هستیم، حضور در مساجد بسیار مهم است. نشستن در مسجد بسیار ثواب داردو اگر همراه با ذکر و قرآن و نماز باشد ثواب آن مضاعف می شود. نکند این ایام از دست بدهیم و مایه حسرت ما شود.

امام عزیز در دیدار با رزمندگان فرمود: جنگ ۸ ساله در کنار خسارت فواید بزرگی هم داشت. یکی از این فواید حفظ و تقویت روحیه انقلاب بود. اگر این حرکت نبود روحیه انقلابی از بین می رفت. فاید دیگر اینکه ملت ما اطمینان قلبی پیدا کرد که وعده های خدا عملی می شود. مردم ما به کرات دیدند که با دست خالی بر همه دنیا فایق آمدند و در مقابل ما همه دولت ها بودند. ما می توانیم بر همه چالش ها غالب شود. خاطره دفاع مقدس نباید فراموش شود . کسانی که خاطراتی دارند باید ثبت و ضبط شود و وارد کتاب های درسی وارد شود. انگیزه برای ضعیف کردن این حقیقت وجود دارد ، که جهاد و شهادت را از مدارس و دانشگاه ها حذف کنند. در سند ۲۰۳۰ هم طراحی شده است.

درباره انتخابات اینکه تشکر امام عزیز از ملت که با شرکت گسترده خود عظمت ملت را به رخ جهانیان کشیدند. و مشت محکمی به دهان یاوه گویان کوبیدید. رهبر بزرگوار فرمود: مشارکت پر شور شما ایران را در آزمون عمل رو سفید کرد.  توجه داشته باشید به اتحاد عمومی که عامل استحکام ملی است. دیدگاه ها مختلف است اما همه انقلابی هستند و نظام را قبول دارند. رای مردم به نظام و انقلاب اسلامی است. تمام ملت ایران به تعبیر دشمنان با زیرکی رهبر انقلاب پای صندوق رای آمد. رییس جمهور منتخب، رییس جمهور همه است و باید در چهار چوب توصیه های رهبری و نظام اسلامی حرکت کند. با کار و تلاش پر انگیزه داشته باشند. باید به مناطق فقیر توجه داشته باشد، با فساد و آسیب های اجتماعی مبارزه کند. مردم منتظر هستند که وعده ها محقق شود. چیزی که رییس جمهور محبوب وعده دادند: اجرایی شدن طرح کارورزی در ۱۰۰ روز، افزایش وام ازدواج، بر طرف کردن فقر مطلق ، حذف قاچاق، افزایش صادرات نفتی و موارد دیگری که امیدواریم عمل کنند. مردم و مسولین هم باید کمک کنند.

به منتخبین شورای شهر وروستا تبریک عرض می کنم. کسانی که انتخاب شده اند چهره های خوبی هستند، و مصمم هستند که مشکلات را حل کنند. رای دادن یک چیز است و همکاری شما طرف دیگر که لازم است. کسانی که انتخاب شده اند وظیفه اصلی خدمت به مردم است. این افراد مسولین خدمت هستند. مردم هم انتظار دارند. منفعت گروه خاص، جناحی و حذبی نباشد.

افزایش فشار حکومت بحرین بر مردم مظلوم به جرم حمایت از مرجع خود، که می گویند مردم باید آزاد باشند در این روزها شاهد هستیم. صدای حمایت از بشر از گلوی مستکبرین بلند است اما در عمل هیچ کاری نمی کنند، آل خلیفه مردم مظلوم بحرین را به خاک می کشند. رییس جمهور امریکا با سفربه عربستان و انعقاد قرارداد هنگفت نظامی به آنها کمک می کند تا جنایت های خود را بیشتر کنند. پس از آن هم به تلاویو می رود و عربستان را وادار می کند که اعلام کند با اسراییل مشکلی نداریم. دیروز تحریم های جدید بر علیه ایران تصویب کردند، بر خلاف برجام، ذات امریکا تغییر نمی کند و ما باید با روحیه انقلابی و پشتوانه ملت مشت های گره کرده به دهان امریکا بکوبیم( تکبیر)

چیزی که از ما بر می آید دفاع از مظلوم است که در راهپیمایی امروز شرکت خواهیم کرد. (دعا و سوره)

ارتباط با امام جمعه