دوشنبه 1396/2/4 - 53 : 11
مشخصات امام جمعه
محمد گنجی
محمد گنجی
جم و ريز
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/18
ولایت

نماز جمعه 18فروردین ماه شهرستان جم به امامت حجه الاسلام و المسلمین گنجی برگزار گردید .

خطبه اول :خداوند تبارک و تعالی پیغمبرش را مخاطب قرار میدهد و میفرماید ای پیغمبر نعمت پروردگارت را بر امت بازگو کن چرا که اظهار نعمت حق شکر منعم است. نعمت چیست؟ و منظور نعمت در این آیه چیست؟ نعمت معانی فراوانی دارد .کامیابی در دنیا بهش میگن نعمت.آن احسان و نیکی و دستگیری  که در حق کسی بشه آسایش رفاهی که نصیب کسی بشه اینا نعمت الهی است نعمت خدا لطف و احسانی که به بندگانش مینماید مواهبی که  نصیب بندگان میشود .قابل شمارش نیست نعمتهایی که خدا به ما داده.امیربیان در فرازی میفرماید : نعمتهای خدا بیشتر از آن است که بتوان از عهده سپاس آن بر آمد جز آنکه خود خدا کمک کند بتوانیم تا اندازه ای شکرگزار نعمت باشیم.

امام صادق (ع)میفرمایند:چه بسیار کسانی که غرق در نعمت باشند و غافل اند.

ابویوسف بضاض گوید روزی در خدمت امام صادق (ع) نشسته بودم حضرت فرمود: نعمت های خدا را یاد کنید فرمود بزرگترین نعمتی که خداوند به خلق خود ارزانی داشته نعمت ولایت است.

ابراهیم بن عباس نقل میکند روزی در خدمت امام رضا (ع) بودم سوال شد از این آیه شریفه : روزی که از نعمت ها سوال میشوددیدم یکی بلند شد گفت از همین آبی که در اختیارمان قرار گرفته غذایی که بهمون داده سوال میشود امام رضا (ع) در غضب و ناراحتی فرمودند این چه معنی هست که میکنید چرا این را به خدا نسبت میدهید آیا وقتی یکی از بندگان خدا می آید خونه کسی غذایی بهشس میده آبی بهش میده بعد منت بر او میگذارد ؟هرگز خداوند چنین نیست خداوند از نعمت ولایت میپرسد.معنی آیه شریفه نعمت ولایت است.

خطبه دوم:

فردا شنبه دهم رجب و ولادت جواد الائمه (ع) است. امام جوادی که به تعبیر پدر بزرگوارش امام رضا (ع) اشاره میکند به فرزندش امام جواد و میفرماید این مولودی است که پربرکت تر از از او برا شیعیان ما به دنیا نیامده است.

همچنین فردا 19 فروردین سالگرد شهادت سید محمدباقر صدر و خواهر فاضله اش بنت الهدی توسط رژیم بعث عراق .مظلومانه به شهادت رسیدند خانواده  صدر از خانواده هایی هستند که در کشور عراق شهدای زیادی را تقدیم کردند همچنین خانواده حکیم شهدای زیادی را تقدیم کردند.

20فروردین روز شهادت متفکر بسیجی سید مرتضی آوینی است که روز هنر نام گذاری شده و 21 فروردین امیر ،علی صیاد شیرازی است .

 یکشنبه 20 فروردین سالروز قطع ارتباط سیاسی ایران با ایالات متحده آمریکاست چیزی حدود 37 سال قبل رابطه سیاسی ما با کشور آمریکا نداریم. رابطه سیاسی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران پس از فراز و نشیب های فراوان در روابط دو کشور و بعد از گذشت بیش از یک قرن و نیم که از زمان محمد شاه قاجار تا سقوط محمدرضا پهلوی در 20 فروردین 59 قطع  شد درواقع ارتباط استعماری ایران با آمریکا به پایان رسید. دستور قرآن است که ای کسانیکه ایمان آورده اید دشمن من و دشمن خود را دوست نگیرید. چگونه میشود با کسی که دشمن است آشتی کرد و کسیکه دست از دشمنی برنداشتهد آشتی کرد. از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز آن کشوری که بیشترین دشمنی داشته به دنبال شکست نهضت بوده همین ایالات متحده آمریکا بوده است. علی صیاد شیرازی دم در خانه توسط منافقین به شهادت میرسد چه کسی از این منافقین حمایت میکند همین آمریکا.باز میبینیم که گرفتاری کشورهای اسلامی یمن سوریه ,… همه زیر سر آمریکاست.

13 رجب سه شنبه میلاد باسعادت علی (ع) است تبریک عرض میکنیم ان شالله برنامه های خوبی در این ایام یعنی ایام البیض صورت بگیرد.

ده سال پیش از بعثت آن حضرت متولد شدو پس از شیش سال در اثر قحطی که در حوالی مکه انجام گرفت در کنار پیامبربود.به انتخاب خود پیامبر تحت سرپرستی پیغمبر قرار گرفت. در هیچ خلوتی پیامبر او را کنار نزد و دختر خود را به ازدواج او در آورد.

این روز به نام روز پدر هم نامگذاری شده .همیشه به پدر احترام بگذاریم هرروز روز پدر است. پنجشنبه روز وفات حضرت زینب (س) است. او را زینب یعنی زینت پیامبر نامیدند.حضرت زینب در شب 11 محرم در اون مصائب هم نماز شبش را ترک نکرد.برادرش امام حسین (ع) در فرازی فرمودند خواهرم در نماز شبت مرافراموش نکن.

نکاتی درباره با شهر است اشاره ای کنم. پایان تعطیلات و ادارات است خواهشن با جدیت دنبال کنید خصوصا مدرسه و د انشگاه از درس عقب نیفتند.تشکر میکنم از نیروهایی که در عید در خدمت مردم بودند اداره راه نیروی انتظامی و دستگاه قضایی .

 نکته پایانی: تبریک میگویم به مردورزش دوست شهرستان صعود تیم چپارس جنوبی جم به لیگ برتر. ان شالله در شهرستانمان هم ورزشمان هم دینمان داشته باشیم به مسئولین ورزشی تبریک میگویم و آرزوی موفقیت دارم.

اخبار
ارتباط با امام جمعه