يکشنبه 1395/12/8 - 9 : 9
مشخصات امام جمعه
محمد گنجی
محمد گنجی
جم و ريز
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/29
باران

نماز جمعه 29بهمن  ماه شهرستان جم به امامت حجه الاسلام و المسلمین گنجی برگزار گردید .

خطبه اول :بهترین سرمایه ها ، سرمایه ی تقواست.الحمدلله باران رحمت الهی درحال باریدن است .خطبه امروز پیرامون باران رحمت صحبت میکنم .در یک جا تعبیر به ماء شده چیزی حدود 63 باردر قرآن بیان شده و تعبیرات مختلفی، مطر غیث رزق وتر و...همه اینها بخشی است که اشاره به باران رحمت الهی است یکی از  نعمت های بزرگ و حیاتی که خداوند برای ما ارزانی داشته باران رحمت الهی است و این هم یکی از آیات و نشانه های پروردگار است نقش باران در حیات انسان (از آب هرچیزی را زنده گردانیدیم آیا ایمان نمی آورید) در جایی دیگر میفرماید: آیا به آبی که مینوشید توجه کرده اید ؟آیا این آب باران را که مینوشید شما ابر فرستاده اید؟باآمدن باران انسان باید به قدرت لایزال پروردگار بیشتر توجه داشته باشد. در جایی دیگر میفرماید: ای مردم خدارابپرستید که آفریدگار شما و پیشینیان شما هست باشد که به اطاعت و معرفت او پارسا و منزه شوید آن خدایی که زمین را برای شما فرش قرار داد آسمان را برافراشت بالای سر شما و فروبارید از آسمان آبی که به سبب آن بیرون آورد میوه های گوناگون.

در قرآن مجید به عوامل نزول باران اشاره شده است. ابرها وسیله ی لازم برای نزول باران است.خداوند آن کسی است که بادها را میفرستد تا ابرها در فضا پراکنده شوند پس به هرگونه که مشیت آن تعلق گیرد در اطراف آسمان متصل گردد و متفرق گرداند آنگاه باران را بنگرید که قطره قطره از درونش برون ریزد و کشتزارها و صحراها همه را سیراب کند. این هست رحمت الهی بربندگان.در جایی دیگر استغفار را از عوامل باران بیان کرده است.

خطبه دوم :

امروز 29 بهمن قیام  مردم تبریز به مناسبت چهلمین روز شهادت تظاهرکنندگان در قم میباشد. تعدادی از مردم در قم به شهادت رسیدند ودر سال 56 مردم
آذربایجان شرقی در یک راهپیمایی و یک یادمان حضوری بسیار موثر پیداکردند و قیام 29 بهمن را شکل دادند که را گشای قیام های بعدی در کشور شد. نهضتی که پس از قیام قم در تبریز تداوم یافت این حرکت نایستاد و خود یک چشمه ی جوشانی شد در سراسر کشور. امام (ره) بعد از قیام مردم تبریز پیامی صادر کردند هم محکومیت رژیم و هم تجلیل از مردم آذربایجان و فداکاری مردم . در پیامشان فرمودند سلام بر اهالی شجاع و متدین آذربایجان عزیز درود بر مردان برومند و جوانان غیرتمند تبریز درود بر مردمانی که در مقابل دودمان بسیار خطرناک پهلوی قیام کردندو با فریاد مرگ برشاه خط بطلان بر خرافه گویی های او کشیدند/در یک جایی هم میفرمایند من نمیدانم با چه زبانی از اهالی محترم تبریز و به مادران داغ دیده و پدران مصیبت کشیده تسلیت بگویم.

یکم لاسفند ماه سالروز حمله جنگنده ی رژیم بعثی عراق به هواپیمای مسافری و شهادت چهل تن از جمله نماینده ی حضرت امام در سپاه پاسداران شیخ فضل الله محلاتی در سال64. شهید محلاتی به دنبال آشنایی با فداییان اسلام  و مرحوم آیت ا.. کاشانی مبارزه خود را علیه رژیم پهلوی شروع کرد نخستین دوره مجلس شورای اسلامی از سوی مردم محلات راهی مجلس شورای اسلامی میشودو از طرف امام بعنوان نماینده خودشون در سپاه پاسداران منصوب میشوند و متاسفانه در اول اسفند ماه به شهادت میرسند. همسر مکرم امام میگویند در دوجا امام خیلی گریه کرد یکی بعد از شهادت مطهری یکی بعد از شهادت شیخ فضل الله محلاتی.این روز به عنوان روحانیت و دفاع   مقدس هم نام گذاری شده است.

 در هفته گذشته باران الحمدلله در کل کشور و در شهر جم بارید.ان شالله شکرگزاراین نعمت الهی باشیم.الهی شکر خسارتی وارد نشد.همه نیروها آماده باش بودند فرماندار عزیز بعنوان رئیس بحران در تلاش بودند.

در آستانه قیام مردم تبریز هزاران نفر با ایشان دیدار داشتند. رهبر سخنان ارزشمندی بیان کردند که من به دوتا از مهمترین آن اشاره میکنم. یکی در مورد راهپیمایی باشکوه مردم در 22 بهمن و تقدیر و تشکر از ملت.آقا فرمودند این به این معنا نیست که مردم از مسئولین گلایه مند نیسشتند مردم از مسئولین گلایه مند.مثلا در بعضی از کارها ما کوتاهی کردیم اما مردم پای نظامشون هستند در همین سال که سال اقدام و عمل بود چه مقدار کار انجام دادید منظور آقا سران سه قوه بود.

در شهر جم همین آب شهرستان دولت قبلی وعده داده همین دولت هم که داره تموم میشه وعده داده اما نتیجه ای حاصل نشده گرچه قراردادی نوشته شده ما انتظار داریم این قرارداد در پایان 96 نتیجه داشته باشد . یک موضوع دیگه هم اینکه این سدها بخشیش انجام گرفت همان آبخیزداری.اگر چند سدمحکم درز شهرستان ساخته میشد با این بارانی که بارید میتوانستیم ذخیره کنسیم و تاچند سال آینده مشکل بی آبی نداشتیم.یا دستگاه قضایی بعضی پرونده ها 10-15 ساله که هنوز انجام نگرفته است.آقا تاکید کردند این حضور مردم را به پای رضایتمندی آنها نذاریم.مردم انقلابشون را دوست دارند.پایان سال است دستگاه دیالیز که قرار یک چیز جزئی بود هنوز انجام نگرفته و این انتظار براورده نشده است.

نکته مهم دیگری که آقا به آن تاکید داشتند بحث آشتی ملی بود.این حرفها از نهضت آزادی است که همان جماعتی که حضرت امام فرمودند خطر آنان از منافقین بیشتر است.

اخبار
ارتباط با امام جمعه