دوشنبه 1396/3/8 - 31 : 8
مشخصات امام جمعه
محمد گنجی
محمد گنجی
جم و ريز
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/29
انتخابات

نماز جمعه 29اردیبهشت  ماه شهرستان جم به امامت حجه الاسلام و المسلمین گنجی برگزار گردید .

خطبه اول :خداوند در قرآن میفرمایند: در امانت هاتون خیانت نکنید اما امانه های معنوی دین مبین اسلام به دست ما و شما امانته این رو باید به نسلهای بعد بسپاریم به فرزندانمان تحویل دهیم.انبیا و ائمه معصومین اینها امانت هستند جمهوری اسلامی امروز امانت اس که به دست من و شما سپرده شده پست ها و مسئولیت ها امانتی هست که طبق فرمان خداوند تبارک و تعالی وظیفه داریم به اهلش بسپاریم.امروز در کشور ما دوتا انتخابات مهم و سرنوشت ساز است یکی انتخابات شهر و روستا و دیگری انتخابات ریاست جمهوری.یعنی بالاترین مقام اجرایی کشور. رای ما برای ریاست جمهوری و شوراها امانت است که میخواهیم به اهلش بسپاریم.باید دقت داشته باشیم آیا آنکسی که میخواهیم بهش رای بدیم میتونه امانت دار خوبی باشه. از رای ما از آنچه که درقانون اساسی بیان شده میتونه انجام بده یانه.لذا مسئولیت بسیار خطیر است آنکسی که میخواهد به عنوان نماینده شما در شورای اسلامی باشد آیا از عهده این مسئولیت برمی آید یانه . امورات شهری اعم از شهرداری قوانین مربوط به شهرداری مصوبات زیرساختهای شهری همگی زیر نظرشوراهاست.شوراها را ساده نگیریم. همین امروز هم مقام معظم رهبری بعد از اینکه رای خودشان به صندوق انداختند مردم را متوجه به این قضیه نمودند، امورات مردم روزمره مردم به دست همین شوراهاست.بخش عظیمی از مشکلات را اینها میتوانند حل کنند شوراهای اسلامی که از طرفی به عنوان نمایندگان مردم هستند نظارت برشهردار و امور شهردار دارند همچنین حق مردم را از مسئولان اجرایی کشور مطالبه میکنند.

 و اما انتخابات ریاست جمهوری که بالاترین مقام اجرایی کشور است لذا این دقت بیشتری میطلبد.خیلی باید دقت کنیم چرا که کشور یک کشور اسلامی است یک کشوریست که خونهای زیادی برای این نظام ریخته شده هم قبل از انقلاب هم   بعد از انقلاب هم در دفاع مقدس و هم امروز داریم خون میدهیم حتی خارج از مرز هامکون داریم خون میدهیم برای نظام. باید دقت کنیم فردی که انتخاب میکنیم فردی دلسوز باشد  دیندار باشد دغدغه دین داشته باشد در فکر  دین مردم باشد برای دین و دنیای  مردم دل بسوزاند شجاع باشد از تهدیدات دشمن نترسد در مقابل زیاده خواهی دشمنان استقامت کند مردم دار باشد ساده زیست باشد.

خطبه دوم :هفته آینده بزرگترین مناسبت سوم خرداد و سالروز آزادی خرمشهر میباشد.31 شهریور 59 جنگ آغاز شد و زا همان روز اول خرمشهر زیر آتش سنگین ارتش عراق قرار گرفت انبوهی از آتش خمپاره ها و توپ ها روی شهر خرمشهر باریدن گرفت و همه غافلگیروحیران ماندند شهر در آتش میسوخت و صدای توپ و خمپاره قطع نمیشد و مردم را به خاک و خون میکشاند.بیمارستانها پرازمجروح بود و. مردم و زن و کودک آواره بودند و از شهر فرار میکردند و مردم به خصوص جوانان درمسجدها سعی در ثبتنام در بسیج میکردند برای نبردی ناجوانمردانه.علت اصلی سقوط خرمشهر عدم آمادگی مسئولین آن زمان کشور و خیانت های بنی صدر و نگاه نادرست به نیروهای مردمی.اصلا اعتقادی به این نداشت که نیروهای مردمی کارساز هستند و سرانجام با کنار گذاشتن بنی صدر راه برای حمله علیه دشمن آماده شد بسیج و سپاه آمدند به یاری نیروهای رزمنده.بعد ازفرار بنی صدربه فرمان امام  حصر آبادان شکسته شد در عملیات ثامن الائمه در 5مهر سال 60. خرمشهر این شهر مقاوم پس از 19 ماه اسارت درسوم خرداد سال 61 آزاد میشود و عوامل پیروزی اعتقاد به خداست آن توسلاتی که مردم داشتند ارتباطشان با خدا با اهل بیت قطع نمیشد تبعیت از رهبری. همه رزمندگان خوشحال بقودند که رهبری دارند مدیر مدبر شجاع و...این تبعیت از رهبری است و وحدتی که بین سپاه و ارتش و بسیج ایجاد شد امام میفزپرمایند: فتح خرمشهر فتح خاک نیست فتح ارزشهای اسلامی سات خرمشهر شهر لاله های خونین است خرمشهر را خدا آزاد کرد.چهرم خرداد روز مقاومت و پایداری و روز  دزفول نامیده شده چون مردم دزفول در دفاع مقدس جانانه جنگیدند بیش از 176 موشک و دوهزار و پونصد گلوله توپ و 331 راکد هواپیما به شهر دزفول اصابت کرده. بیش از هزار واحد مسکونی و تجاری تخریب میشود.هزاران از مردم این شهر شهید و مجروح میشوند و دشمن بعثی دوتا لشکر را مخصصوص دزفول فرستاد تا ارتباط خوزستان یعنی اهواز با مرکز کشور قطع بشه و بتونند اهواز را تصرف کنند.اما مردم دزفول استقامت کردند.

اما موضوع پایانی یعنی انتخابات :خب تبلیغات انتخابات با همه فراز و نشیب ها و بداخلاقی ها تمام شد و متاسفانه بعضی سیاه نمایی کردند بعضی مسائل را بیان کردند که درهفته آینده اشاره میکنیم اما شرکت در انتخابات که رهبرمان اماممان دستور د اده برما واجب کرده، امام (ره) در جمله ای میفرمایند:ملت از مراجع بزرگ تا کسبه بازاری و کارمند همه و همه مسئول سرنوشت کشور واسلام میباشند چه در حال حاضر چه درنسل های  آتی و چه بسا دی بعضی مقاطع عدم حضور گناهی میباشد که در راس گناهان کبیره است هم وظیفه داریم شرکت کنیم و هم دیگران را هدایت و تشویق کنیم.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه