يکشنبه 1396/1/6 - 38 : 13
مشخصات امام جمعه
سید مجید موسوی
سید مجید موسوی
چغادك
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
جوان و دانشجوئی هریک به تنهایی میتواند همچون شیران پر قدرتی انسان را در رسیدن به آرمانهای والا یاری کند

خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته شهر چغادک 1/11/95

به امامت حجت الاسلام و المسلمین موسوی ایراد گردید که گزیده آن بدین شرح میباشد:

خطبه اول

حجت السلام والمسلمین موسوی در خطبه اول ضمن دعوت مومنین به رعایت تقوای الهی در مذمت دنیا به روایتی از امام صادق اشاره نمودند

امام صادق (ع) فرمود: «ان اول ما عصی الله به ست: حب الدنیا و حب الرئاسة و حب الطعام و حب النساء و حب النوم و حب الراحة؛

نخستین چیزی که با آن عصیان و نافرمانی خدا شد شش چیز بود: دنیاپرستی، حب ریاست، علاقه به غذا (شکم پرستی) ، محبت (افراطی) زنان، پرخوابی و علاقه به راحتی و تن پروری» .

غالب این امور ششگانه یا تمام آنها در داستان عصیان و سرکشی شیطان و ترک اولای آدم و گناه قابیل دیده می شود لذا به عنوان اولین ها ذکر شده است.

ایشان در ادامه به روایات دیگری اشاره نمودند:

از امام علی بن الحسین

 برای اینکه تفاوت میان دنیای ممدوح و مذموم را روشن سازد امام در پایان می فرماید: «و الدنیا دنیائان: دنیا بلاغ و دنیا ملعونة؛ و دنیا دو گونه است: دنیایی که به حد کفاف است (و انسان را به آخرت و معنویت) می رساند و دنیای نفرین شده (که انسان را از خدا دور می کند) » !

در حدیث دیگری از امام علی بن ابیطالب (ع) می خوانیم، فرمود: «ارفض الدنیا فان حب الدنیا یعمی و یصم و یبکم و یذل الرقاب؛ دنیاپرستی را ترک کن چرا که حب دنیا چشم را کور و گوش را کر و زبان را لال می کند و گردنها را به ذلت می کشاند» !

طبیعی است که وقتی عشق به چیزی در وجود انسان چیره می شود، او را از روشن ترین واقعیت ها غافل می کند، چشم دارد اما گویی نابیناست، گوش دارد اما گویی ناشنواست، زبان دارد ولی جز به آنچه به آن دل بسته است گردش نمی کند و برای رسیدن به این محبوب خود یعنی دنیا تن به هر ذلتی می دهد.

باز در حدیثی که در مورد آثار منفی دنیاپرستی از امیرمؤمنان علی (ع) نقل شده و در واقع فلسفه این حکم الهی در آن تبیین گردیده، می خوانیم: «حب الدنیا یفسد العقل، و یصم القلب عن سماع الحکمة و یوجب الیم العقاب؛ دنیاپرستی خرد را فاسد می کند و گوش قلب را از شنیدن سخنان حکمت آمیز ناشنوا می سازد و سبب عذاب دردناک (در دنیا و آخرت) می شود» .

در حدیث دیگری در بیان آثار زیانبار دنیاپرستی از پیامبر اکرم (ص) چنین آمده است: «ان الدنیا مشغلة للقلوب و الابدان؛ دنیاپرستی هم فکر انسان را به خود مشغول می دارد و هم بدنها را (نه آرامش فکر می گذارد و نه آسودگی جسم) » !

این سخن را با حدیث پرمعنی دیگری از رسول خدا (ص) پایان می دهیم، فرمود: «انه ما سکن حب الدنیا قلب عبد الا التاط بثلاث: شغل لاینفد عناوئه، و فقر لایدرک غناه، و امل لاینال منتهاه؛ دنیاپرستی در هیچ دلی ساکن نمی شود مگر اینکه او را به سه چیز آلوده می کند، گرفتاری مستمری را که هرگز خستگی آن پایان نمی گیرد و احساس فقر و بینوایی که هرگز به غنا نمی رسد و آرزوی درازی که هیچگاه پایان نمی گیرد» !

خطبه دوم

امام جمعه چغادک در خطبه دوم ضمن دعوت نماز گزاران به تقوای الهی، فرمودند از خداوند متعال را جهت نزول و بارش باران رحمت شاکریم و ابراز امیدواری نمودند این بارش رحمت ادامه داشته باشد

در ادامه ضایعه در گذشت تعدادی از عزیزان آتشنشان در حادثه غمناک آتش سوزی ساختمان پلاسکو تهران تسلیت عرض کردند

ایشان به پیام رهبر معظم انقلاب به پنجاه و یکمین نشست سالانه انجمن های دانشجویان اروپا داشتند که فرمودند : جوان و دانشجوئی هریک به تنهایی میتواند همچون شیران پر قدرتی انسان را در رسیدن به آرمانهای والا یاری کند شما به جز این دو ، از مزیت حضور در منظومه تاثیرگذار انجمن های اسلامی نیز بر خوردارید

حجت بر تمام شما تمام است از شما عزیزان کاری بیش از خودسازی علمی و دینی و اخلاقی است

انتظار آن است که بر محیط پیرامونی خود تاثیر گذارید و بر رهروان راه خدا با گفتار و عمل خود بیفزائید

در ادامه ایشان به تیر باران شدن بی رحمانه جوان بحرینی توسط رژیم ظالم ال خلیفه اشاره نمودند   

 

ارتباط با امام جمعه