جمعه 1396/10/29 - 31 : 20
مشخصات امام جمعه
سید مجید موسوی
سید مجید موسوی
ائمه جمعه سابق
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/27
پیام روشن همه مسئولین و سیاستمداران ما باید این باشد که قدرت دفایی ما قابل مذاکره نیست

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه جمعه چغادک 96.5.27

 خطبه اول:

- توصیه به تقوامداری و رعایت سبک زندگی اهل بیت علیهم السلام

در تعبیر زیبایی امام رضا علیه السلام می فرماید وقت زندگی خود را به چهار قسمت تقسیم کن:

(بخشی برای مناجات با خدا

 بخشی برای تأمین معاش و روزی حلال

 بخشی برای معاشرت با برادران مومن

 بخشی برای تفریح و لذت حلال)

- تبیین فضیلت روز دحو الارض

امروز روز دحو الارض است و برای عبادت این روز فضیلتهای زیادی ذکر شده و توصیه به دعایی شده است که هم بُعد فردی دارد و هم بُعد اجتماعی و سیاسی. دحو الارض بر اساس آیه 30 سوره نازعات به معنی گسترده شدن زمین است؛ و الارضَ بعدَ ذلک دحها؛ و زمین را پس از آن (آفرینش آسمان و زمین) گسترش داد" و به این معنا است که زمین سرتاسر پوشیده از آب بود و تنها نقطه خشکی و قابل سکونت آن همین جایی بود که الان در مکه و خانه کعبه واقع شده است و سپس خداوند زمین را گسترش داد یعنی خشکیهای زمین پدیدار شد.

در دعایی که برای این روز ذکر شده است هم درخواستهای فردی از خدا وجود دارد و هم درخواست های اجتماعی و سیاسی که مهمترین قسمت آن، دعا برای ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است که با ظلم و ستم مبارزه کند و حکومت عدل را برقرار کند.

 از خداوند متعال می خواهیم ما را از متقین قرار دهد و بتوانیم زندگی خود را با سبک زندگی اهلبیت منطبق نماییم.

بسم الله الرحمن الرحیم

قل هو الله احد. الله الصمد. لم یلد و لم یولد و لم یکن له کفواً احد. 

خطبه دوم:

بسم الله الرحمن الرحیم

- شهادت امام جواد علیه السلام (سه شنبه 31 مرداد ـ 29 ذی القعده 220 هجری)

در 7 سالگی به امامت رسید و براساس پیش بینی پدرش امام رضا علیه السلام، همچون موسی دریاهای علوم را شکافت و از حریم وحی پاسداری کرد و از برداشت اشتباه از آیات قرآن جلوگیری کرد و البته عمری سراسر رنج و سختی داشت و در 25 سالگی هم به شهادت رسید.

- روز 30 مرداد روز جهانی مسجد

یادآور خاطره تلخ هجوم صهیونیستها به مسجد الاقصی و آتش زدن آن در سال 1969 میلادی است، اما فرصتی است مغتنم که بتوانیم بیش از این به نقش محوری مسجد در جامعه اسلامی بپردازیم و علاوه بر نقش عبادی مسجد باید نقش اعتقادی و فرهنگی و بُعد سیاسی و بصیرتی و آگاهی بخشی مسجد را پررنگ تر ببینیم و در واقع مسجد طراز اسلام و انقلاب را محقق کنیم، همان گونه که در دوران پیامبر اکرم (ص) نیز مسجد مهم ترین پایگاه تصمیم گیری سیاسی و اجتماعی بوده است.

- روز 31 مرداد روز صنعت دفاعی

که دشمن به دنبال تضعیف صنعت دفاعی و نظامی ماست اما پیام روشن همه مسئولین و سیاستمداران ما باید این باشد که قدرت دفاعی ما قابل مذکره نیست و ما باید از آنچه تاکنون به دست آوردهایم به خوبی محافظت کرده و در پیشرفت آن بکوشیم که خداوند فرموده است: و اَعُدّوا لهم ما استطعتم من قوةٍ و من رِباط الخیل

تُرهبون به عدوَّ الله و عدوَکم.

- کودتای 28 مرداد 1332

اعتماد به آمریکا و سستی دستگاههای سیاسی و فرهنگی متأسفانه کودتای 28 مرداد را رقم زد.

کودتای 28 مرداد اولین دخالت مستقیم آمریکا در ایران بود که بعد از نیم قرن به این دخالت اعتراف کردند که از حکومت سرکوبگر و دیکتاتور پهلوی حمایت کردند. آمریکا از اختلاف بین دکتر مصدق و آیت الله کاشانی به خوبی استفاده کرد.

اعتماد دولت مصدق به آمریکا باعث شد همان آمریکاییها دولت او را ساقط کردند و دوباره دیکتاتوری را بر سر کار آوردند و این تجربه بیش از 60 ساله ماست که هر جا به آمریکا اعتماد کردیم ضربه خوردیم و همین امروز هم متأسفانه این مصیبت ها را داریم و امروز هم آمریکا به دنبال 28 مردادهای دیگر است که بتواند دوباره بر این کشور مسلط شود. باید همه هوشیار باشند؛ هم سیاستمداران، هم روشنفکران و هنرمندان باید عبرت و تجربه بگیرند و به ویژه مردم که باید همیشه در صحنه باشند که تا وقتی مردم هوشیارانه در صحنه باشند واقعاً آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند.

اما اگر سیاستمدار ما غفلت کند و جایگاه خود را نداند و قدر نظام اسلامی را نشناسد جایگاه خود را آن قدر پایین بیاورد که مثلاً با خوشحالی دست و پا بشکنند برای اینکه با یک زن اروپایی در مجلس عکس بگیرد، این غفلیتها سرآغاز غفلتهایی بدتری خواهد شد. البته امروز مانند 28 مرداد 32 نیست؛ امروز ممکن است عدهای از سیاستمداران ما غفلت کنند اما بحمدالله جوانان غیور و آگاهی داریم که با جان و دل و عاشقانه از اسلام و نظام اسلامی دفاع میکنند و مردم عزیزی داریم که فرزندان خود را با افتخار تقدیم اسلام میکنند. جوان ما امروز زندگی و همسر و فرزند دو ساله خود را رها میکند و در راه دفاع از اسلام و حریم اهلبیت جان خود را فدا میکند.

- جوانانی مثل شهید محسن حججی

که باعث عزت و سرافرازی و اتحاد و همدلی بیشتر ایران شد و روحیه شهادت طلبی جوانان ایران را به نمایش گذاشت. خون این شهید عزیز، بسیاری از دلهای مرده را زنده کرد. و همه اقشار کشور؛ از مذهبی و روشنفکر و هنرمند و ورزشکار و سیاسی را به تحسین وا داشت و همه با وجود اینکه قلبشان جریحه دار شد، اما احساس عزت و سربلندی کردند. این یعنی اینکه شهید زنده است و جامعه را زنده میکند. منار صباغ مجری شبکه عربی المنار در صفحه توییتر خود نوشت: همیشه سعی میکردم عاشورا و ماجرای حسین شهید و شمر لعین را تخیل کنم، امروز دیدم و دیگر تخیل نخواهم کرد"

امام راحل می فرمود:

مسلم، خون شهیدان، انقلاب و اسلام را بیمه کرده است. خون شهیدان برای ابد درس مقاومت به جهانیان داده است و خدا میداند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست و این ملت ها و آیندگان هستند که به راه شهیدان اقتدا خواهند نمود. (ضحیفه امام، ج21، ص92)

پروردگارا ما از رهروان حقیقی شهدای اسلام و شهدای مدافع حرم قرار بده.

شهدای عزیز ما را با شهدای کربلا محشور بگردان.

در ظهور مولایمان امام زمان عج تعجیل مرحمت بفرما.

ما را از زمینه سازان ظهورش و سربازان رکابش مقرر بفرما.

بسم الله الرحمن الرحیم

اذا جاء نصرالله و الفتح و رایت الناس. یدخلون فی دین الله افواجاً فسبح بحمد ربک و استغفره انه کان تواباً.

صدق الله العلی العظیم.

ارتباط با امام جمعه