سه شنبه 1395/11/5 - 25 : 4
مشخصات امام جمعه
محمدصادق عاشوری
محمدصادق عاشوری
سيراف
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
شهر سیراف را بین الحرمینی نبینید که بیایید تفریح کنید و بروید باید به این مردم خدمات بدهید! من از مسئولین می خواهم به طور جد این مسأله را پیگیری کنند

مشروح خطبه ها

خطبه اول

یحزنون به انفسهم : پرهیزکاران با زمزمه آیات قرآن  و دقت در معنی آنها غمی عارفانه در دل خود ایجاد می کنند.

حزن متقیان را می شود دوگونه تفسیر کرد:

  • حزن از وعده های عذاب الهی و اینکه مبادا این وعده وعیدها وعقابها گریبان گیر آنها شود.

احتمال می دهندفوت مطلوب بشود و به آنجایی که باید برسند نرسند و از قافله بهشتیان عقب بمانند . از ربیع بن خثیم همان خواجه ربیع که در مشهد مدفون است پرسیدند ما لک مهموماً؟ چرا همیشه محزون وغمناکی؟ قال لأنی مطلوب گفت زیرا من طلب شده ومطلوبم یعنی طالبی دارم که تحت فرمان او هستم ومرا مکلف به تکلیف کرده چنانکه سلطان به خادم خود دستوراتی داده وخادم با اینکه وظیفه خود را انجام داده ولی باز نگران است که شاید قصور وتقصیری کرده باشدپس چگونه مهموم نباشم.

  • تفسیر دوم حزن متقین این است که به خاطر فراق و هجران از محبوب و به معشوق خود اندوهناکند. آنها با خواندن قرآن وکلمات معشوق محزون شده و به یاد محبوب و محبت های او افتاده و در فراق او می نالنداین حزن، حزن فقد محبوب است . آنها در این دنیا خود را غریب احساس می کنند که دور از یار ویاور مجبور به زندگی درآن هستند.آنها در غم فراق ودوری از محبوب و نعمت های هکیشگی او می سوزند ، آنها در هجران غم عشق گرفتارند!

شایسته است که به عشق اشاره کنم که چند نوع عشق داریم. متاسفانه امروزه واژه عشق به دلیل استفاده نادرست قداست خود را از دست داده است در حالی که ایامی وجود داشت که این کلمه کاربرد حداکثری درباره عبد و معبود بود ولی به دلایل گوناگون ارزش ذاتی آن کمرنگ شده است.

عشق درلغت: به معنای محبت و حب مفرط معنا کرده اند که انسان به یک حقیقتی ابدی محبت مفرط داشته باشد به نحوی که از حد تجاوز کند، محبتی که انسان را از خود بی خود می کند.

در فضای عرفانی عشق را به دوقسم تقسیم می کنیم: عشق مجازی وعشق حقیقی/ عشق حقیقی متعلق به حضرت حق تبارک وتعالی است که وجودش حقیقی بوده و دارای کمالات است.

عشق مجازی: در اين گونه عشق‏، موضوع عشق ورزي همانا صفات ظاهري و کمالات مشهود و محسوس محبوب است. يعني کمالات ظاهري محبوب موجب جذب عاشق مي شود. اهل معرفت عشق مجازي را به دوگونه تقسیم کرده اند:
۱٫  عشق حيواني: كه در آن عاشق تنها از روي شهوت و هوس معشوق خود را مي خواهد و به جنبه هاي جنسي او نظر دارد. در اين صورت که فرد به دنبال هوا و هوس رود، تمام فضاي فکر و ذکر او را ارضاي اين نوع نيازها فرا مي گيرد. لذا چه بسا اگر فرد به اين نوع گرايشات جواب مثبت دهد و شخصيت او در اين رفتارها تثبيت شود، ديگر بايد با عشق، خدا حافظي نمايد.
۲٫ عشق پاك: در اين عشق اگر چه نظر عاشق به ظاهر محبوب است، ولي چون ظاهر نماد باطن است و نشان از ذات الهي دارد، خود زمينه ساز عشق حقيقي مي شود و مانند پلي عاشق را به سوي عشق حقيقي رهنمون مي گردد. اگر چه بايد توجه داشت، اين محبت هاي که در حال حاضر در جامعه ديده مي شود، افراد گرچه به گمان خود چنين قلمداد مي کنند که به فردي عشق مي ورزند و عشق آنها پاک است؛ اما بايد توجه داشت که غرائز جنسي و تمايلات افراد در ايجاد اين محبت اثر گذار است.

مولوی در مثنوی می گوید:

عشق هایی کز پی رنگی بود             عشق نبود عاقبت ننگی بود

حدیث قدسی می گوید: من طلبنی وجدنی و من وجدنی عرفنی

عشق حقیقی دارای چند مرحله است؟

مرحله اول معرفت بعد طلب ، سپس وجدان و بعد محبت و در نهایت عشق است. انسان درآغاز راه معرفت الهی پیدا می کندو این محبت روز به روز زیادتر می شودو به طوری که سرتا پای انسان را در بر می گیرد؛ امام صادق(ع) جمله بسیار زیبایی در تفسیر مجمع البیان ذیل آیه ۲۱ سوره مبارکه انسان ( و سقاهم ربهم شرابا طهورا) فرمودند: منظور از شراب طهور در آیه آن شرابی است که انسان را از تمام نجاسات و تمام رذایل ، چرک ها و مزاحم ها پاک کند و چیزی در وجود را باقی نمی گذارد مگر حق کسی که فانی فی الله شد باقی باالله می شود.

امام هادی(ع) در زیارت جامعه کبیره می فرماید: ” و من احبکم فقد احب الله ومن ابغضکم فقد ابغض الله من اطاعکم فقد اطاع الله

هیچ تفاوتی بین آنها و حق نیست همانطوری که در زیارت رجبیه آمده است که: “لافرق بینک و بینها الا انهم عبادک

خطبه دوم

چهارشنبه ششم بهمن سالروز حماسه مردم آمل در سال ۵۸ است. منافقین در آن زمان آن منطقه را ناامن کردند، جنگل های شمال و جاده هراز؛ همچنین عده زیادی را به شهادت رساندند که بحمدلله مردم شریف عامل این فتنه را در نطفه خفه کردند.آفرین براین مردم با بصیرت که با اهدای چهل شهید انقلاب را بیمه کردند. یاد همه شهدا را گرامی می داریم.

پنج شنبه روز جهانی گمرک است؛ بنده بارها با مسئولین محترم خواسته مردم را بیان کرده ام. یک روستا بعد از سی سال گمرکش احیا می شود! آیا سیراف با قدمت تاریخی که دارد نباید گمرک آن احیا شود! در دوران نمایندگی دکتر احمدی تا ۸۰% کار پیش رفت اما متاسفانه با وجود همکاری فرمانداری و خانم الماسی نماینده مردم وقفه ایجاد شده ؛ بنده پیگیری مجدانه مسئولان را در این امر مهم خواستارم.

یکی دیگر از مسائل ، درمانگاه شهرسیراف است که هدیه رهبری به مردم فهیم سیراف است، بنده میخواهم که هرچه زودتر این درمانگاه با تجهیزات نو تجهیز شود و در دهه فجر افتتاح گردد ، نکند خدای نکرده تجهیزات دسته دوم به این درمانگاه آورده شود که برای ما قابل قبول نیست.

مسأله دیگر بحث اشتغال جوانان است، وقتی در جلسات ائمه جمعه می بینند ما دغدغه اشتغال داریم بعضی میخندند که چطور شما در کنار این پروژه ای عظیم گازی هستید و بیکار دارید!

بنده از مسئولین منطقه ویژه انتقاد دارم ، سازمانی که بنده چند جلد قرآن برای مساجد سیراف از آنها خواستم اما گفتند نداریم! چطور شما سیراف رو برای خود کرده اید منطقه گردشگری و فکر می کنید شهر بی صاحب و بی کس است! تفریحاتتون در سیراف است اما هیچ کمکی به بحث فرهنگی سیراف نمی کنید! دریغ از یک ریال کمک سازمان منطقه ویژه به شهرسیراف! چطور بدی آب و هوا و دود و دم و مشکلات فرهنگی برای ماست اما آقایان با پرواز بیایند منطقه ویژه و سیراف تفریح کنند ، بازدید کنند و به ریش مردم و مسئولین سیراف بخندند! دوسال است درخواست ساخت جامعه القرآن در شهر سیراف داده ایم هیچ کاری نشده است! چرا کمک ها باید به جای دیگر برود ! واقعا زشت است روحانیونی در منطقه شهرستان کنگان و سیراف و پرک و شیرینو فعالیت می کنند اما یک نماز جماعت از آنها در شرکت ها و پتروشیمی ها دریغ می شود! ستاد قامه نماز جماعت راه انداخته اند به عنوان قرارگاه فرهنگی! مگر شما چه کار فرهنگی در این منطقه انجام می دهید! اگر هم برنامه ای اجرا می شود باز هم پشت درهای بسته برای خودتان هست و فایده آن به این مردم نمی رسد! من جداً تذکر می دهم مسئولین منطقه ویژه هوشیار باشند! اهانت به مردم منطقه نکنید! اگر این روند ادامه پیدا کند ما از راه دیگر وارد می شویم! راه را می بندیم و اجازه نمی دهیم که وارد شوند! شهر سیراف را بین الحرمینی نبینید که بیایید تفریح کنید و بروید باید به این مردم خدمات بدهید! من از مسئولین می خواهم به طور جد این مسأله را پیگیری کنند!

یکشنبه گذشته رژیم آل خلیفه سه جوان انقلابی بحرینی را بی گناه اعدام کرد ؛ مثلث شوم آل خلیفه و اسرائیل و آل سعود جز نکبت برای منطقه چیزی نداشته اند! هتک حرمت علمای بحرین، سلب تابعیت علما و مردم انقلابی بحرین، به زندان انداختن مردم و جوانان و علما و دیگر اعمال ضد بشری که در بحرین اتفاق می افتد در حالی که به بیگانگان تابعیت بحرینی داده می دهند! اما متأسفانه  سازمان های بین المللی حقوق بشری در سکوت محض به سر می برند، اعمال شنیع سعودی در یمن و در واقع هرکجا که به شیعیان ظلم می شود سازمان حقوق بشر سکوت می کند و کشورهای غربی هم به جای محکومیت کمک های نظامی خود را به دیکتاتورهای منطقه بیشتر می کنند. امیدواریم به زودی زود شاهد نابود آل سعود و آل خلیفه باشیم.

چند مدتی است که قوه قضاییه مورد هجمه شبکه های خارجی و برخی در داخل قرار گرفته است. از وقتی که مبارزه با مفاسد اقتصادی در قوه قضاییه کلید خورد هجمه علیه قوه قضاییه شدت پیدا کرد. همه مسئولین باید کمک کنند به قوه قضاییه در مبارزه با مفاسد اقتصادی و قوه قضاییه هم در برابر انتقادهای صحیح ودلسوزانه سعه صدر بیشتری داشته باشدو البته به کار تسریع دهند.

روز گذشته متاسفانه شاهد به شهادت رسیدن جمعی از آتشنشانان عزیز در جریان آتش سوزی ساختمان پلاسکو بودیم ضمن عرض تسلیت خدمت امام زمان ورهبر معظم انقلاب ومردم شریف ایران اسلامی برای آن عزیزان طلب مغفرت وبرای بازماندگان این حادثه صبر جزیل از خداوند خواهانم و مسئولین ذیربط هم باید دلایل این حادثه را پیگیری کنند ومقصران احتمالی را به سزای عمل خود برسانند.

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه