جمعه 1396/5/6 - 14 : 5
مشخصات امام جمعه
سید غلامرضا هاشمی
سید غلامرضا هاشمی
عالي شهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/30
امام جمعه موقت عالیشهر : برخورد با دانه درشتان مفاسد اقتصادی باید بعنوان یک مطالبه ی همیشگی از مردم و یک برخورد محکم از طرف قوه قضاییه انجام گیرد

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 30تیر  ماه 96 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین میرزایی امام جمعه موقت شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

 تقوای الهی در زندگی انسان نورانیت ایجاد می کند و انسان را از سختی ها و موانع قیامت نجات می دهد و لذا اولین و مهمترین سفارش خداوند متعال به مراعات تقوای الهی می باشد . وجود مقدس پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) می فرمایند : تقوا چهار رکن رکین و اساسی ، پایه و ستون دارد که اولین رکن تقوای الهی ترس از پروردگار بزرگ است . این ترس و خوف هر چه قدر در زندگی ما بیشتر باشد نتیجه تقوای الهی در زندگی ها بیشتر می شود . امروزه متاسفانه هر کجا که حقوق دیگران ضایع می شود و یا هنجار شکنجی و نا بسامانی ایجاد می گردد در زمینه ترس از خدا ما نقیصه داریم . دومین رکن ، عمل به آنچه که نازل شده است نه اینکه یکجانبه اعمال آسان را انجام دهیم و اعمال سخت را رها کنیم . سومین رکن، قناعت به اندک می باشد چرا که بی نیازی در قناعت است . انسان باید به آنچه که دارد قانع باشد . قناعت وجهه شخصیتی انسان را در جامعه بالا می برد . چهارمین رکن ، آمادگی برای مرگ می باشد . اگر بخواهیم بعنوان یک فرد متقی در دنیا آنچنان زندگی کنیم که نتیجه ی زندگی در دنیا بهره مندی از نعمات آخرت باشد باید به این چهار رکن توجه و عمل کنیم .

 

طبق فرمایش گوهر بار امام صادق (ع) بهترین لباس برای مومن لباس تقوا می باشد که از خطرات ، سردی ها و گرمی های گناه و معاصی انسان را نجات می دهد .

فضای معنوی کشور در مراسمات شهادت حضرات معصومین هر از چند وقتی با حضور ارزشمند شهدایی که زنده هستند معنوی تر می شود . شهید دارای تقدس است و آنقدر نورانیت دارد که یک نوری همیشگی اطراف این کلمه را احاطه نموده است لذا دیروز در برخی استانها و شهرستانها حدود 300 شهید مشایعت شدند که یک عطر معنوی خاصی را به این شهر ها و استانها داده اند . امروزه خلاصه ی پیام شهدا به همه ی ما حفظ ارزشهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و در راس آن حمایت از ولایت فقیه ، پایبند بودن به عفاف و حجاب است .

 

سه شنبه 3 مرداد ماه مصادف است با اول ذی قعده ولادت با سعادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) که ولادت سراسر نور این بانوی با کرامت تا ولادت برادر بزرگوارشان ثامن الحجج امام رئوف علی بن موسی الرضا (ع) بعنوان دهه کرامت نامگذاری شده است . امام رضا (ع) فرمودند که خداوند یک عهدی را به گردن دوست داران ، مومنین و مومنات قرار داده و آن هم زیارت مرقد نورانی ما حضرات معصومین است که آن هم چرخ زندگی خودمان را تنظیم می کند لذا از سه امام معصوم در خصوص زیارت کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) روایت شده است که کسی که قبر حضرت فاطمه معصومه (س) را با معرفت زیارت کند بهشت بر او واجب می شود . این روز همچنین بعنوان روز دختر هم نام گذاری شده است که این نام گذاری دارای پیام است و آن پیام هم توجه ویژه به این عنصر پاک ، عفیف و نورانی است که می تواند تربیت نسل انجام دهد . متاسفانه بعضاَ مشاهده می شود که دختران کم سن را با یک نوع پوشش نا مناسب و زننده در جامعه و در مقابل دید مردم ظاهر می کنند که این نوع پوشش از سوی والدین آنها برایشان انتخاب شده که جالب نیست چرا که این دختران فردا مسئولیت تربیت فرزندان جامعه را بر عهده دارند . اگر ما می خواهیم معنای اصیل و حقیقی عفاف و حجاب را در جامعه نهادینه کنیم باید در همین دوران کودکی به تربیت دخترانمان توجه ویژه ای کنیم . متاسفانه باید این اعتراف را داشت که در قلب خانواده های مذهبی هم این تهاجم فرهنگی اثر کرده است .

 

پنجشنبه 5 مرداد ماه مصادف است با سالروز عملیات افتخار آفرین مرصاد که در سال 1367 چند روز بعد از قبول قطعنامه شورای امنیت که ایران آن را پذیرفت ستون پنجمی که آن روز در اختیار عراق و ارتش صدام بود بعد از قبول قطعنامه رجبی ملعون با صدام نشست هایی را داشت و او را متقاعد کرد که در این فرصت ناب و استثنایی به ما اجازه حمله بدهید و آن هم با شعار (از مهران تا تهران در 3 روز ) حمله را انجام دادند و به صورت مفتضحانه شکست خوردند و جنایات دهه 60 منافقین فراموش ناشدنی است ، که جاد دارد یاد و خاطره ی شهیدان خصوصا شهید صیاد شیرازی را گرامی بداریم  .

 

جمعه 6 مرداد مصادف است با روز کارآفرینی وآموزش های فنی و حرفه ای که نقش و اهمیت آموزش های فنی و حرفه ای در توسعه ی اقتصادی در نزد کشور های توسعه یافته و بسیاری از کشورهایی که در حال توسعه هستند یک نقش بسیار شناخته شده ، مهم و حساس است . باید کارهای فنی و حرفه ای جدی گرفته بشود تا یک رقابت سالم هم در درآمد های اقتصادی و هم در ارتزاق جامعه ایجاد بشود لذا امروزه نقش این آموزش های فنی حرفه ای به گونه ای است که بسیاری از کشور ها برای ایجاد تحول و توسعه ی اقتصادی بعنوان پیش زمینه و مقدمه به آن نگاه می کنند تا اصلاح نظام آموزش فنی و حرفه ای و هم سرمایه گذاری در آن بشود .

 

یک توجهی داشته باشیم به نامه و پیام امام که در 29 تیر ماه دو روز بعد از قبول قطعنامه آن را عنوان فرمودند که خیلی پیام حساس و مهمی است و امروزه ما باید سعی کنیم فرمایشات امام و همچنین خلف صلح ایشان مقام معظم رهبری را در جامعه نهادینه کنیم ، حضرت امام فرمودند جنگ ما جنگ فقر و غنا است ، جنگ حق و باطل تازه شروع شده ، جنگ عقیده جغرافیا و مرز نمی شناسد ، (امام از قبول قطعنامه بعنوان جام زهر یاد کردند) این پیام توجه مردم و نیروهای ارزشی و انقلابی ، ارتشی و سپاهی و بسیجی به این معنا و مفهوم معطوف می کند . امروزه نیز جنگ وجود دارد و برخورد با دانه درشتان مفاسد اقتصادی باید بعنوان یک مطالبه ی همیشگی از مردم و یک برخورد محکم از طرف قوه قضاییه انجام گیرد .

آمریکا به گفته ی وزیر امور خارجه کشورمان روح و جسم برجام را نقض کرده و این سوال پیش می آید که شما دولتمردان چه کاری برای این بد عهدی آمریکا کرده اید و چه کار و برنامه ای در دستور کار دارید ؟ این باید بعنوان یک مطالبه ی مردمی درآید . این که ما دست روی دست بگذاریم و هر روز تحریم و تهدید جدید که نمی شود !

 

عمل مفتضحانه ای را که دولت کویت انجام داد و آن هم اخراج سفیر ایران بود و بعد از آن هم تنزل سفارت در حد کاردار که باید از تریبون مقدس نماز جمعه یک نصیحتی به دولتمردان خلیجی و خصوصا کویت انجام دهیم و آن هم این است که شما یک بار همراهی با دولت های استکبار و مرتجع عربی را تجربه کرده اید و دود آن هم به چشم خودتان رفته است ، یک روز شما از عراق تبعیت کردید و دود آن به چشمتان رفت و امروز هم عقب سر گاو شیر دهی چون عربستان را گرفته اید و برنامه های آن را اجرا می کنید و این را بدانید که باعث افتضاح بیشتر شما می شود .

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه