جمعه 1396/9/3 - 18 : 3
مشخصات امام جمعه
سید غلامرضا هاشمی
سید غلامرضا هاشمی
عالي شهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/24
وضعیت خانواده ها در دنیای کنونی با آمدن شبکه های مجازی ، اینترنتی و ماهواره ای در خطر افتاده و آسیب پذیر شده است

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 24شهریور ماه 96 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

تقوای الهی دژ مستحکم پروردگار برای انسان می باشد تا اینکه با عمل به این ویژگی ارزشمند و رعایت حلال و حرام انسان  بتواند سعادت دنیا و عقبی را برای خود کسب نماید . تقوا در همه ی امور و ابعاد زندگی لازم است ، تقوای اخلاقی  و فردی ، تقوای اجتماعی و سیاسی ، تقوای کاری ، تقوای خانوادگی همگی باید رعایت شوند ، اگر خصوصا در خانواده ها رعایت تقوای الهی نشود بنیان خانواده رو به خرابی و نابودی پیش می رود .

 

به دلیل نزول سوره ی مبارک هل اتی بر پیغمبر گرامی اسلام (ص) فردا روز خانواده نامیده شده است که فرصت مناسبی می باشد برای اینکه خانواده ها بیشتر مواظب باشند و با این اوضاع و احوال آشفته ی روزگار کنونی واقعا این خانواده ها در معرض خطر جدی و آسیب های اخلاقی ، رفتاری و عاطفی قرار دارند . در اسلام کارکرد خانواده بعنوان یک کارکرد زیر ساختی و زیر بنایی برای جامعه ی اسلامی تعریف شده است . اگر خانواده سالم باشد در نتیجه اجتماع سالم است چون اجتماع از خانواده ها تشکیل می شود و خانواده ای سالم می باشد که در این خانواده پدر و مادر سالم باشند و رعایت تقوای الهی را داشته باشند . وضعیت نابهنجار خانواده ها در دنیای کنونی خصوصا با آمدن شبکه های مجازی ، اینترنتی و ماهواره ای در خطر افتاده و آسیب پذیر شده است . متاسفانه خانواده ای که غرب به دنبال آن است یک خانواده ی نابسامان ، نابهنجار و پر از اختلاف ، تنش و اصطکاک و پرخاشگری می باشد ، رابطه ی افراد این خانواده بسیار سست و متزلزل و بی اهمیت است که در نتیجه آرامش ، آسایش و سکون واقعی در این خانواده وجود ندارد . در خانواده ای که غربی ها به دنبال ان هستند و در حال ترویج ان می باشند ، زن و شوهر در ظاهر در کنار هم اند ولی در واقع نسبت به هم بیگانه هستند ، ارتباط و صمیمیتی در این خانواده وجود ندارد ، محبت و عشق در این خانواده وجود ندارد ، در این خانواده ها آمار طلاق سرسام آور می شود و زن و مرد به اندک بهانه ای به سراغ طلاق می روند . خانواده ای را که غربی ها آن را ترویج می دهند خانواده ای است که روح غیرت ناموسی در ان کم شده است ، در آن خانواده حیا ، عفاف و حجاب افول نموده است . اما اسلام خانواده را کانون رشد و تکامل انسان حساب می کند ، حضرت فاطمه زهرا (س) خانواده ای را سالم می داند که پایه های این خانواده بر عبودیت و بندگی خدا ، عدالت ، ایثار ، محبت و سازگاری ، شناخت نقش ها و تشریک مساعی در خانواده و جلب رضایت همسر در خانواده وجود داشته باشد این خانواده ، خانواده سالم است که همراه با تربیت فرزندان نیکو و شایسته و خدا محورانه می باشد . لذا اگر پدر و مادر در خانواده هر کدام در جایگاه خودشان باشند و این جایگاه را حفظ کنند ، یعنی پدر در موضع اقتدار و سایه ی بالا سر خانواده و نان آور خانواده و ایجاد کننده عشق و صفا و محبت در خانواده باشد و مادر هم کانون عاطفه ، مهر ، محبت و فرزند آوری و تربیت صحیح فرزندان باشد این خانواده رو به تکامل و سعادت است و اما اگر غیر از این باشد خانواده دچار اضمحلال و نابودی و از هم گسیختگی می شود .

اگر خانواده های ما خانواده زهرایی و علوی شد و فرهنگ علوی و فاطمی بر آن خانواده حکم فرما بشود این خانواده دریایی است که از آن دریا لولو و مرجان (فرزندان خوب ، زیبا ، شایسته و مودب ) به آداب الهی و توحیدی بار می آیند . مردان خانواده نباید لقمه حرام و شبهه ناک به خانه بیاورند ، زنان نیز باید در دامن پر مهر و محبت و عشق فرزندان را تربیت کنند ، زن و شوهر باید به یکدیگر عشق بورزند و به هم محبت کنند تا از آتش جهنم رهایی یابند .

 

امروز جمعه 24 شهریور ماه 24 ذی الحجه بعنوان روز مباهله نام گذاری شده است که سالروز مباهله ی پیامبر اکرم (ص) با نصاری نجران در سال دهم از هجرت می باشد . هنگامی که پیامبر اکرم نصاری منطقه نجران را دعوت به اسلام نمود و گروهی از نصاری به مدینه می آیند و پیامبر با آن ها در رابطه با اسلام استدلال می کند و اینها نمی پذیرند و زیر بار نمی روند ، در نتیجه پیامبر اکرم (ص) پیشنهاد مباهله به آن ها می دهد ، مباهله در آن زمان به این سبک بوده است که هر دو گروه که با یکدیگر بحث دارند این دو در مقابل همدیگر می ایستند و همدیگر را نفرین می کنند ، نفرین هر گروه که عملی بشود معلوم است که این گروه حق است و مقابل باطل می باشد . نصاری نجران در وهله ی اول قبول می کنند و بنا براین میگذارند که در چنین روزی مباهله انجام شود .  نصاری شاهد آن بودند که از سوی مدینه پیامبر اکرم (ص) خود به همراه اهل بیت عصمت و طهارت (دخترش زهرای اطهر (س) و علی ابن ابی طالب (ع) و حسن ابن علی (ع) حسین ابن علی (ع) ) به این مباهله آمدند و هنگامی که بزرگ نجران شاهد آن بود که پیامبر با عزیزترین افراد زندگی اش آمده بیان داشت که اگر پیامبر به همراه این انسانهای بزرگ دعا کند همه ی ما نابود خواهیم شد و دیاری از نصاری باقی نخواهد ماند پس آنها مباهله نکردند .

 

توصیه های مهم و راهبردی مقام معظم رهبری به اعضای دور جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام حاوی نکات ارزشمندی است از جمله توجه ویژه به انقلابی بودن و انقلابی ماندن ، همه ی ارکان نظام باید انقلابی باشند ، از بالاترین رده های نظام یعنی شخص مقام ریاست جمهوری تا پایین ترین رده های کارگزاران نظام که شامل فرمانداران ، بخشداران ، شهرداران ، دهیاران و شوراها و ... باید بر مبنای مبانی انقلاب ، امام و مقام معظم رهبری فعالیت داشته باشند . مگر می شود که کسی از برکت خون شهدا و امام به پست و مقام و ریاستی برسد ولی انقلابی نباشد و خدایی ناکرده ضد انقلاب ، امام و منویات مقام معظم رهبری عمل کند ؟! تفکرات امام و انقلاب باید کاملا بر مجمع تشخیص مصلحت نظام حاکم باشد ، انقلابی فکر و عمل کنند و هیچ مصوبه ، موضع گیری و یا اقدام متفاوت مبانی اصلی انقلاب اسلامی از آن مشاهده نشود ، همچنین معظم له تاکید به لزوم هماهنگی همه قوا داشتند .

 

فاجعه ی جنایت بار میانمار و متاسفانه سکوت مطلق مدعیان دروغین حقوق بشر و بی عملی ، بی حالی و بی تاثیری کشور های اسلامی و مسلمان را شاهد هستیم . مقام معظم رهبری در آغاز درس خارج روز سه شنبه خود به این موضوع به زیبایی اشاره فرمودند و جنایتهای میانمار را سیاسی و نه درگیری مذهبی دانستند . ایشان فرمودند جمهوری اسلامی باید این افتخار را برای خود حفظ کند که علیه ظلم در هر نقطه ی از جهان موضع صریح و شجاعانه ی خود را اعلام می دارد . حادثه  تلخ میانمار نتیجه اتحاد نامبارک ارتش جنایتکار میانمار و افراط گرایان بودایی است ، یک نادانی و حماقتی که یکی از طالبانی ها در افغانستان کرد و مجسمه بودا را تخریب نمود همین یک بهانه ای شد برای این جنایاتی که در میانمار بوداییان وحشی با مسلمانان بی چاره در آنجا می کنند ، البته این اختلاف و جنایتهای بودایی ها علیه مسلمانان در منطقه میانمار مربوط به سالهای سال می باشد که نژاد پرست ها با حمایت آمریکا و با برنامه ریزی رژیم صهیونیستی که همیشه نسبت به مسلمانان عقده داشتند واقعا جنایتها آفریدند .

 

در آستانه ی ماه محرم قرار داریم ، انشاالله جمعه آینده آغاز ماه محرم ابا عبدالله الحسین (ع) می باشد . محرم در فرهنگ اسلامی تاریخ زنده و مانا و همیشگی می باشد که یک انقلاب خونین و یک مظلومیت آشکار و یک مجموعه حماسه بی نظیر است . محرم ماه خداست ماه ی است که خون خدا بر زمین ریخته شد و بهترین بندگان خدا به دست بد ترین و شقی ترین انسانها مظلومانه و با لب تشنه در کنار نهر فرات به شهادت رسیدند و باید همیشه محرم را زنده نگه داشت . چند نکته بعنوان توصیه محضر شریف همه ی شما عرض می کنم که اول از همه ی مردم شهر عالیشهر و روستاهای همجوار خواهش می کنم که تا می توانید محرم را زنده بدارید و در مجالس عزای ابا عبدالله (ع) شرکت کنیم . سال به سال باید شور محرم ، عشق و محبت به حسین ابن علی (ع) در ما بیشتر بشود . توصیه دیگر به هیئت های مذهبی و مسئولین مساجد ، حسینیه ها و تکایا است که برای خدا عزاداری کنید و هیچ رقابتی با هم نداشته باشید ، مبادا این مسجد با آن مسجد و این حسینیه با آن حسینیه و این هیئت با آن هیئت رقابت داشته باشد . خرج های اضافه نکنید ، برای امام حسین (ع) و برای رضای خدا شرکت کنید و علم بزنید . شما باید افتخار کنید که عزادار حسین (ع) هستید ، مداح و روضه خوان و خادم مجلس اباعبدالله الحسین (ع) هستید اما این زحمات خود را با رقابت از بین نبرید . همگی برنامه ریزی کنید و روز عاشورا همه ی هیئت ها انشالله یک جا جمع بشوند و آن عظمتی که عزاداری متمرکز روز عاشورا با حضور همه ی هیئت ها دارد قابل تحسین است . صدای بلندگو ها را زیاد نکنید ، سالهای گذشته بارها به ما تذکر داده اند ، به هر قیمت نباید مجلسس عزای ابا عبدالله (ع) را برگزار کرد ، نباید با زدن ایستگاه صلواتی و تکیه ها و پخش مداحی های عجیب و غریب مزاحمت برای مردم ایجاد نمود .

 

در آستانه ی آغاز به کار شورای اسلامی و شهردار جدید شهرداری عالیشهر هستیم ، حکم شهردار جدید عالیشهر توسط استاندار امضاء گردید و از سوی ایشان به این سمت منصوب شدند ، برای این برادر عزیز و بزرگوار هم تبریک عرض می کنیم و هم آرزوی توفیق ، سلامتی و سرافرازی و خدمت خالصانه به مردم را دارم . از مسئولین شهر هم تقاضا دارم که همکاری کنند ، در خصوص شورای اسلامی شهر عالیشهر من خیلی تحمل نمودم که با وساطت ، دوستی و رفاقت در خصوصی بعضی از مسائل و مشکلاتی را که بین بعضی از اعضاء این شورا وجود دارد را حل نمایم ولی بعضا متاسفانه هر کدام راه خود را می روند ، من در این جا توصیه و خواهش می کنم از همه ی پنج نفر عضو این شورا که برادرانه در کنار یکدیگر بنشینید و آنچه برای شما مهم است مصالح شهر باید باشد نه مسائل شخصی و نه مسائل گروهی ، همگی باید حواسمان باشد این شهر دارای هزار و یک گرفتاری و مشکل است ، بیش از 20 هزار نفر جمعیت در این شهر مستقر هستند که باید شورای اسلامی ، شهرداری و شرکت عمران برادرانه و دوستانه دور هم بنشینند و مشکلات را حل نمایند . مردم از شما این اختلافات را نمی پذیرند ، شما به هر طریقی خدا می داند انتخاب شده اید و وظیفه دارید هم شرعا و هم اخلاقا و قانونا کنار یکدیگر برای مسائل و مشکلات شهر تلاش کنید . این همه جوان در شهر عالیشهر زندگی می کنند ، چه فکری برای آنها دارید ، برای مشکلات بهداشتی ، فرهنگی ، ورزشی و اتوبوس رانی و پمپ بنزین و ... چه راهکار ها و برنامه ای دارید . در خصوص شهردار جدید عالیشهر وقتی می تواند فعالیت کند که همه ی اعضا شورا مثل یک مشت واحد و انسانهای مومن و متدین در کنار یکدیگر قرار بگیرند . همه ی مسئولین باید بدانند که اگر خدایی ناکرده کوتاهی نمودید اول باید پاسخ گوی خدا باشید و ثانیا پاسخگوی این همه مردمی که در شهر زندگی می کنند . برای رضای خدا باید گاهی اوقات از یک سری خواسته های شخصی خود کوتاه آمد و دنبال خواسته های مردم باشید . با یکدیگر خوب باشید و علیه هم کار نکنید و خدایی ناکرده رفتار بچگانه و کودکانه نداشته باشید ، اخلاص و تقوا و آنچه مهم است به فکر مردم باشید بیش از آنکه به فکر خود باشید چون همه ی شما وقف مردم هستید و باید شب و روز برای این مردم کار کنید حتی اگر خود ضرر کنید اما مردم را در رفاه و آسایش قرار دهید . گرفتاری های زیادی که در این شهر وجود دارد عملی نمی شود ، شما نمایندگان این مردم هستید ، انها شما را انتخاب کرده اند که دنبال کار بروید و باید کفش آهنین بپوشید و در کنار آن  تقوا و پاک دستی و اخلاص داشته باشید و مشکلات مردم را برطرف سازید . انشالله هم شهردار محترم و هم شورا ی جدید خالصانه حرکت کنند و تلاش نمایند ، البته شهردار و شورا بدون حمایت و کمک مردم و سایر مسئولین مسلم نمیتوانند کاری کنند .

اخبار
ارتباط با امام جمعه