يکشنبه 1396/8/28 - 48 : 2
مشخصات امام جمعه
سیدمحمد موسوی
سیدمحمد موسوی
امام حسن
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/26
خطبه های نماز جمعه شهر امام حسن در ترایخ 96/8/26 به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین موسوی امام جمعه محترم بخش امام حسن

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه های نماز جمعه شهر امام حسن به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین موسوی امام جمعه محترم بخش امام حسن  در تاریخ 26/8/1396 :

خطبه اول :
ویژگی های رسول اکرم (ص) از دیدگاه قرآن :
وجود رسول اکرم سرشار از فضیلت های انسانی و صفت های پسندیده و سیر و سلوکی پایدار بود که از بزرگی اصالت و خوی ناب ایشان حکایت میکرد.
پیامبر (ص) آراسته به سجایای اخلاقی بود به همین دلیل خدای متعال الو را در قرآن بدین صفت توصیف فرمود :  و انک لعلی خلقٍ عظیم
بنابراین پیامبر(ص) برجسته ترین نمونه کمال انسانی و شایسته ترین الگوی مسلمانان است و از این رهگذرز خداوند به ما فرمان داده است که از او پیروی کنیم  و برای دستیابی به رضای الهی و رضوان الهی به آموزه های وی عمل کنیم.
خداوند تبارک و تعالی مومنان را در قرآن خطاب قرارا داده و فرمود :
لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنة لمن کان یرجو الله والیوم الاخرو ذکر الله کثیراً
(برای کسانی که به خدا و روز قیامت امیدوارند و خدا را زیاد یاد میکنند  رسول خدا (ص) بهترین الگو است)
ویژگی ها :
1-     فروتنی  
بیشتر فرمانروایان صاحب قدرتی که زمام امور مردم را بدست دارند از فروتنی به دورند بویژه در روزگار گذشته که فخر فروشی لازمه حکومتشان بود.
پیالمبر در زمان خود فروتنی را پیشه حکومت خود کرد و با این شیوه ناپسند به مخالفت برخواست.
به گونه ای که یکی از اهداف رسالت آن بزرگوار ریشه کن کردن خود پسندی در جامعه بود. پیامبر (ص) بیشتر وقت ها اصحاب خویش را پند و اندرز میداد و میفرمود :کسی که ذره ای تکبر در دل او باشد هرگز روی بهشت را نخواهد دید .
پیامبر (ص) خود در نهایت تواضع با مردم رفتار میکرد.
در باب رسول خدا (ص) امده است که آن حضرت در اخر مجلس مینشست و با افرادی که در مجلس بودند به گونه ای یکسان برخورد میکردند تا کسی از جمع تصور نکنند فرد دیگری که در آن مجلس حضور دارد بیش تر از او مورد احترام پیامبر (ص) است.

خطبه دوم :

ضمن تسلیت رحلت  پیامبر (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع)  و شهادت امام رضا (ع)
موعظه را از کلامی از امام حسن مجتبی (ع) تقدیم میدارم که فرمود :
خیرٌالغنی القنوع و شر الفقر الخضوع
( بهترین ثروت قناعت است و بدترین فقر حقارت و کوچکی است.)
امام حسن (ع) در جنگ جمل در رکاب پدر بزرگوارش در خط مقدم جبهه میجنگید و از یاران دلاور و شجاع امام علی(ع) سبقت میگرفت و بر قلب سپاه حملات سختی داشت.
در جنگ صفین آنچنان بی باکانه میجنگید که امام علی (ع)  بر جان او ترسید و به یاران خود فرمود :
این جوان را نگه دارید  تا مرگ او مرا درهم نکوبد. من در مرگ این دو ( امام حسن (ع) و امام حسین (ع) ) بخل میورزم، مبادا که با مرگ آنها نسل رسول خدا (ص) قطع گردد.
جنگ های پی در پی و طولانی که کشته های فراوانی از طرفین جنگ گرفته بود مردم را از جنگ گریزان و متمایل به سازش نموده بود.
یکشنبه آخرماه صفر 28آبان شهادت امام رضا (ع)
دوران حیات امام هشتم اوج گیری گرایش مردم به اهل بیت (ع) و دوران پسترش پایگاه های مردمی این خاندان است.
ابن مونس دشمن امام رضا (ع) به مامون میگوید : ای امیرالمومنان این که اکنون در کنار توست (امام رضا (ع) ) بتی است که بجای خدا پرستش میشود.
حادثه زلزله کرمانشاه و غرب کشور :
طبق وضعیتی که حاکم در منطقه زلزله زده است عمق و گستردگی حادثه بسیار زیاداست.
ضمن همدردری با حادثه دیدگان و غفران الهی برای جان باختگان و آرزوی شفا برای مصدومان و مجروحان این حادثه مصیبت بار که مردم ایران بویژه هموطنان عزیز کرمانشاه را عزادار ساخت. لازم است از کلیه نهاد ها و مجموعه هایی که از ساعات اولیه با نهایت تلاش به صحنه آمدند و نیز اقدامات مردمی برای یاری رسانی به مردم شریف مناطق زلزله زده صمیمانه تقدیر و تشکر کنم .( سپاه دریایی – بسیج- هلال احمر-بنیاد مسکن)
در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری لازم است دولتمردان در بسیج امکانات و خدمات دهی به مردم منطقه تسریع نمایند.
 یکی از موضوعات آزار دهنده هرج و مرج است که بوسیله برخی عناصر سودجو رخ میدهد  که متسفانه مانع رسیدن کمک های  مردمی به دست نیازمندان واقعی میشود.
26 آبان سالروز آزاد سازی سوسنگرد عزیز  شهر عاشقان است.
در دوران دفاع مقدس ارتش بعثی صدام سه بار برای تصرف سوسنگرد تلاش کرد که با مقاومت شدید مردم  و بویژه عشایر قهرمان عرب زبان مواجه شد ولی در حمله سوم شهر در محاصره قرارا گرفت.
هدف ارتش عراق از سوسنگرد رسیدن به اهواز و در اختیار گرفتن همه خوزستان بود.
با درک همین موقعیت حساس بود که عملیات ازاد سازی این شهر با دریافت پیام قاطعانه امام(ره) مبنی بر اینکه  (( سوسنگرد تا فردا باید آزاد شود)) و درایت و ولایت پذیری حضرت آیت الله امام خامنه ای و شهید چمران در 26 آبان همزمان با عاشورای حسینی انجام شد و به نقطه عطفی راهبردی در فراهم سازی زمینه های تحول در وضع جنگ و دست یابی به پیروزی های سرنوشت ساز  در تداوم دفاع مقدس تبدیل شد.
شنبه 29آبان ماه آغاز هفته بسیج
بسیج ماندگارترین یادگار معمار کبیر انقلاب اسلامی است که در پنجم آذر ماه سال 58 با دم مسیحایی خویش فرمان شکفتن آن را صادر نمود و تفکر بسیجی را نوای دلنشینی دانست که اگر در کشوری طنین انداز شود ، چشم طمع دشمنان و جهان خواران از آن دور میماند و در حقیقت این تفکر همیشه جاودانه مانده است.
امروزه تمامی دیده های بیدار میدانند که شجره طیبه و درخت تناور بسیج همیشه در خط مقدم رویارویی با دشمن قرارا داشته و دارد.
پس از 8 سال جهاد با تمامی دنیای استکبار در فتنه 88 نیز خاری شد در چشمان تمامی  فتنه گران و با همتی بلند چشم های فتنه گران را کور کرد.
امروزه وظیفه و مسئولیت بسیجی مهم تر و حساس تر از نخستین روزها و سال های پیروزی انقلاب و دفاع مقدس است و در شرایطی که دشمن بدخواه و کینه توز پس از ناکامی در اجرای طرح ها و تهدید های قهر آمیز  کمر به تضعیف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ،تضعیف ایمان و اعتقادات و شکستن مقاومت مردم از طریق تهاجم فرهنگی و فشار های اقتصادی و نفوذ بسته است.
بالا بردن میزان بصیرت و اگاهی لازمه امروز بسیجیان است تا بتوانند به منویات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله امام  خامنه ای لبیک بگویند.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه