جمعه 1395/11/1 - 22 : 13
مشخصات امام جمعه
حسین مؤذنی
حسین مؤذنی
جونقان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/24
رهبر انقلاب فرمودند ایشان یک فراز و نشیب هایی داشتند و ما در مورد آن فرازها و خدماتی که انجام دادند از خداوند می خواهیم که بر آن کارهای خیرش بیفزاید اللَّهُمَّ إِنْ كَانَ مُحْسِنًا فَزِدْ فِي إِحْسَانِهِ ، وَإِنْ كَانَ مُسِيئًا فَتَجَاوَزْ عن سَيِّئَاتِهِ

                                                                                   (بسمه تعالی)                                                     24/10/1395

خطبه اول:

اَعوذُ بِاللهِ سَمیعِ العَلیم مِنَ الشَیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم، بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم اَلحَمدُ لِلّهِ رَبِ العالَمين وَ الصَّلواة والسلام عَلی اَشرَفِ الاَنبیاء والمُرسَلین حَبیب قُلوبِنا و طبیب نفوسنا ابالقاسِم المُصطَفی مُحَمَّد(ص) و عَلی اَهلِ بَیتِهِ الطَّیبینَ الطّاهرین المعصومین المظلومین لاسيما الحجه بقية الله فِي الارضين روحی و ارواح العالمینَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفَداء وَ اللَّعنةُ الله عَلي اعدائِهِم اجمعین مِنَ الان  الي قیام يَومِ الدّين.

و اما بعد قال مولانا امیرالمومنین (ع) :" یا بُنَیَّ اَحیِ قَلبَکَ بِالمُوعِظَه..." توصیه و سفارش به تقوای الهی در خطبه اول را باشرح کلامی از مولا امیرالمؤمنین علی(ع) آغاز می کنم که آن حضرت  در نامه 31 نهج البلاغه در سفارش به فرزند بزرگوارشان امام مجتبی(ع) فرمودند: « فرزندم دل خود را با موعظه زنده بدار» تقدیم می کنم.

در دنیایی که علت و معلولی است و هر علتی معلولی دارد و یکی از علل حیات دل و زنده نگه داشتن جان انسان بحث موعظه و نصیحت است که انسان باید  طبق فرمایش امام جواد (ع)  انسان مومن نیازمند به سه خصلت است. الْمُؤمِنُ یَحْتاجُ إلی ثَلاثِ خِصال: تَوْفیق مِنَ اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ، وَ واعِظ مِنْ نَفْسِهِ، وَ قَبُول مِمَّنْ یَنْصَحُهُ

امام محمد تقی جواد الائمه - علیه السلام - فرمود: مؤمن در هر حال نیازمند به سه خصلت است: توفیق از طرف خداوند متعال، واعظی از درون خود، قبول و پذیرش نصیحت كسی كه او را نصیحت نماید. موعظه در وجود انسان حیات بخش دل اوست و جان او را از مردگی نجات می دهد و در بین مواعظ ، نصایح و مواعظی که مربوط به عالم آخرت است تاثیر آن در حیات دل بیشتر می باشد. در بحث نصایح آخرتی بحث ما در مورد قبر و فشار قبر و عواملی که موجب فشار قبر می شود بود که به آنها در خطبه های گذشته پرداختیم امروز به یکی از عواملی که موجب تخفیف فشار قبر می شود اشاره می کنم.

روایتی از پیغمبر‏اکرم(ص) منقول است که حضرت فرمودند: «حُبِّی‏ وَ حُبُ‏ أَهْلِ‏ بَیْتِی‏ نَافِعٌ‏ فِی‏ سَبْعَةِ مَوَاطِنَ أَهْوَالُهُنَّ عَظِیمَةٌ عِنْدَ الْوَفَاةِ وَ الْقَبْرِ وَ عِنْدَ النُّشُورِ وَ عِنْدَ الْکِتَابِ وَ عِنْدَ الْحِسَابِ وَ عِنْدَ الْمِیزَانِ وَ عِنْدَ الصِّرَاط

رابطه دوستی با اهل بیت من، در هفت موقعیّت حسّاسی که هول و هراس آن مواقف خیلی بزرگ است، سودبخش است؛ هنگام مرگ است و قبر است و بعد هم نشر و برانگیخته شدن است و بعد موقع نامة عمل به دست دادن است و بررسی نامةحساب و بالاخره مسأله میزان و سنجش اعمال است و دست آخر عبور از صراط که ببیند به کجا می‏رسد. همه این مواطن سخت فشار دارند. آنچه که از این فشارها می‏کاهد عبارت از حبّ به پیغمبر و حبّ به اهل بیت پیغمبر است، که اگر آن را همراه داشته باشد، برای او آرامش حاصل می‏شود.

در روایتی دیگر از وجود مقدس پیغمبر اکرم(ص) که فرمود: يَا سَلْمَانُ مَنْ أَحَبَّ فَاطِمَةَ ابْنَتِي فَهُوَ فِي الْجَنَّةِ مَعِي وَ مَنْ أَبْغَضَهَا فَهُوَ فِي النَّارِ يَا سَلْمَانُ حُبُّ فَاطِمَةَ يَنْفَعُ فِي مِائَةِ مَوْطِنٍ أَيْسَرُ تِلْكَ الْمَوَاطِنِ الْمَوْتُ وَ الْقَبْرُ وَ الْمِيزَانُ وَ الْمَحْشَرُ وَ الصِّرَاطُ وَ الْمُحَاسَبَةُ فَمَنْ رَضِيَتْ عَنْهُ ابْنَتِي فَاطِمَةُ رَضِيتُ عَنْهُ وَ مَنْ رَضِيتُ عَنْهُ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ وَ مَنْ غَضِبَتْ عَلَيْهِ فَاطِمَةُ غَضِبْتُ عَلَيْهِ وَ مَنْ غَضِبْتُ عَلَيْهِ غَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ يَا سَلْمَانُ وَيْلٌ لِمَنْ يَظْلِمُهَا وَ يَظْلِمُ‏ ذُرِّيَّتَهَا وَ شِيعَتَهَا.

سلمان می‌گوید: رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله فرمود: ای سلمان هرکه دخترم فاطمه را دوست بدارد در بهشت در کنار من خواهد بود، و هرکه او را دشمن بدارد در آتش جهنم خواهد بود. ای سلمان دوستی فاطمه در صد جایگاه به حال انسان سودمند است که راحت‌ترین آنها عبارت‌اند از: مرگ، قبر، میزان، سنجش، محشر، و پل صراط و حساب‌کشی؛ پس دخترم فاطمه از هر کس راضی باشد، من از او خشنود می‌شوم و هر کس من از او راضی شوم خدا از او خرسند خواهد بود. و هر کس فاطمه از او خشمگین باشد، من بر او خشم می‌کنم و هر کس من بر او خشم کنم، خداوند بر او غضب می‌کند. ای سلمان وای بر کسی که به فاطمه و به فرزندان و شیعیانش ظلم و ستم کند!

باید گفت محبت یک امر قلبی است که آثار او در بیرون نمود پیدا می کند. در روایتی از امام سجاد(ع) فرمودند: أَیُّهَا النَّاسُ أُعْطِینَا سِتّاً وَ فُضِّلْنَا بِسَبْعٍ أُعْطِینَا الْعِلْمَ وَ الْحِلْمَ وَ السَّمَاحَةَ وَ الْفَصَاحَةَ وَ الشَّجَاعَةَ وَ الْمَحَبَّةَ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ - ای مردم! خداوند به ما شش خصلت عطا فرموده و ما را به هفت ویژگی بر دیگران فضیلت بخشیده است، به ما ارزانی داشت علم، بردباری، سخاوت، فصاحت، شجاعت و محبت در قلوب مؤمنین را. پس محبت یک امر قلبی است اما آثار آن در بیرون نمایان می شود مانند چشمه ای که اصلش در دل کوه است اما وقتی جریان پیدا می کند و به زمین ها می رسد زمین ها را سرسبز می کند و انسانها از آب گوارای آن می نوشند. محبت اهل بیت به چه چیز محقق می شود؟ درست است که یک امر قلبی است اما آثار این محبت باید در بیرون نمود پیدا کند و الا به صرف گفتن محب اهل بیت بودن فایده چندانی ندارد و آثار محبت هم بای  در زبان و هم در عمل نمایان شود و  محبت زبانی لازم است اما کافی نیست و باید در عمل انسان نمایان شود و امام صادق (ع) در این رابطه در روایتی فرمودند: كونا لنا زيناً ولا تكونوا علينا شيناً " (شیعیان، زینت ما باشید نه باعث ملامت و سرزنش) پس محب اهل بیت نباید کاری کند که دل امام زمانش را برنجاند

من نِیَم آگه چه حالی می شوی         چون کنی پرونده من را مرور

آیا امام زمان و اهل بیت عصمت و طهارت از اعمال و رفتار ما راضی هستند؟ آنهایی که شاهد و حاضر ناظر بر اعمال و رفتار ما هستند. همچنین یکی از موارد بیرونی محبت اهل بیت زیارت اهل بیت می باشد. امام صادق (ع) فرمودند: لَوْ یَعْلَمُ النَّاسُ مَا فِی زِیَارَةِ الْحُسَیْنِ مِنَ الْفَضْلِ لَمَاتُوا شَوْقاً وَ تَقَطَّعَتْ أَنْفُسُهُمْ عَلَیْهِ حَسَرَاتٍ - اگر (کاش) مردم می‌دانستند در زیارت قبر حسین (ع) آن چه که از فضل و بزرگداشت موجود هست، هر آینه و به طور قطع از شوق به آن می‌مُردند و جان‌هایشان ازحسرت بر آن قطعه قطعه می‌شد.

من به داستان معروفی اشاره کنم که مربوط به زن استاد اشرف آهنگر در یزد است که این خانم بعد از وفاتش و بعد از اینکه او را در قبرستانی دفن کردند بواسطه او کل عذاب از یک قبرستان برداشته شد وقتی که علتش را پرسیدند گفتند که این خانم بر خواندن زیارت ابا عبدالله الحسین مداومت داشت و خواندن زیارت عاشورا را ترک نمی کرد.

اعاذنا الله من شرور انفسنا و من سيئات اعمالنا.  اِنَ اَحسَن الحدیث و ابلغ الموعظه کتاب الله العزیز الحکیم حیث یقول:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ ﴿١  مَلِکِ النَّاس ِ﴿٢ إلَهِ النَّاسِ ﴿٣ مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ ﴿٤ الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ ﴿٥ مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ ﴿٦

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

اَلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِین ، وَ السَلامُ عَلی اَشرَفِ الاَنبیاء وَ المُرسَلین، حَبیبِ قُلوبِنا و طَبیب نفوسنا اباالقاسم المُصطَفی محمد(ص) و علی اهل بیته الطیبیبن الطاهرین المعصومین لا سیما السید الوصیین امیرالمومنین و فاطمه الزهراء سیدة نساء العالمین و الحسن والحسین سیدی الشباب اهل الجنة اجمعین و علی ائمة المسلمین، علی ابن الحسین و محمد ابن علی و جعفر ابن محمد و موسی ابن جعفر و علی ابن موسی و محمد ابن علی و علی ابن محمد و الحسن ابن علی و الحجة ابن الحسن القائم المهدی صلوات الله علیهم اجمعین.

«عبادالله اوصیکم و نفسی بِتقوی الله و اتِّباع امره و نهیه » در خطبه دوم خود و شما بزرگواران و نمازگزاران روز جمعه را توصیه و سفارش به تقوای الهی ، انجام واجبات و ترک محرمات می نمایم که انشاء الله در سایه عمل به واجبات و ترک محرمات در دنیا و آخرت سعادتمند شویم. به مناسبت هایی که در پیش رو می باشد اشاره می کنم.

1- رحلت مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای رفسنجانی را به همه شما تعزیت و تسلیت عرض می کنم اما آنچه که باید گفته شود این است که اولاً مرگ یک امر حقی است و گریزی از آن نیست* أَینََما تَکونُوا یدْرِککمُ الْمَوْتُ وَلَوْ کنتُمْ فِی بُرُوجٍ مُشَیدَةٍ*: هر کجا باشید، مرگ شما را در می یابد، هر چند در برجهای محکم باشید. مطلب دوم اینکه هر عملی را انسان انجام دهد چه خیر و چه شر آن عمل را ملاقات می کند. در پی ارتحال حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای رفسنجانی همانطور که رهبر انقلاب فرمودند ایشان یک فراز و نشیب هایی داشتند و ما در مورد آن فرازها و خدماتی که انجام دادند از خداوند می خواهیم که بر آن کارهای خیرش بیفزاید اللَّهُمَّ إِنْ كَانَ مُحْسِنًا فَزِدْ فِي إِحْسَانِهِ ، وَإِنْ كَانَ مُسِيئًا فَتَجَاوَزْ عن سَيِّئَاتِهِ و درباره اشتباهاتی هم که انجام داده از خداوند برایش طلب عفو و بخشش می کنیم چرا که انسان معصوم نیست و به هر حال اشتباه و انحرافاتی در زندگی انجام می دهد و مطلب مهم اینکه ما تابع رهبر بزرگوار هستیم و ما نمی توانیم از رهبری  در عملکردمان سبقت بگیریم و هر جور که ولی امر مسلمین فرمودند و انجام دادند ما هم همان کار را کنیم. اما آنچه مهم تر است سیاست رهبر در عمل و در بیان همه را به اتحاد و همدلی و همبستگی دعوت نمودند و همچنین با این عملکرد خوب، افراد فتنه گری که می خواستند از این قضیه به نفع منافع خود بهره برداری کنند را ناکام گذاشتند.

2- فرار شاه خائن محمدرضا پهلوي از كشور(1357ش): اگر خواستید ببینید مردم چه وضعیتی دارند به پادشاهان و رهبرانشان آنها نگاه کنید. یک وقتی در دوران پهلوی و دوران شاه ملعون آمریکایی و اجنبی بر این مملکت حاکم بود و تمام منافع این مملکت را به یغما می بردند. حضرت امام در یکی از  خاطراتشان می فرماید من وقتی دیدم شاه مملکت چنان تا کمر خم شده و مانند یک نوکری در برابر آمریکایی ها است خودم احساس خواری کردم خب یک چنین کسی که نوکر اجنبی است و نوکر بیگانه است و همه اوامرش را از آنطرف می گیرد اگر کسی را بخواهد عزل و نصب کند با دستور کس دیگر است خب مردم این مملکت می خواهید چه وضعیتی داشته باشند. اما اگر رهبر یک کشور یک مرجع تقلید، یک حکیم و فرزانه ای باشد که غربیان و اروپائیان از تک تک کلماتش حساب می برند شما در همین قضیه شهدای منا که اتفاق افتاد و دولت عربستان خباثت به خرج داد و برای برگشت جنازه کشته شدگان منا تاخیر به خرج می داد بیانات رهبری در یکی دو جمله آنها را سر جای خود نشاند. ما نباید همه چیز را در مادیات معنا کنیم. ما همین که در راس مملکت و انقلاب اسلامی رهبرش یک شخصیتی است که به اعتراف دوست و دشمن اعتراف به فضائل و علمش می کنند همین برای ما کافی است. رهبری که نائب امام است رهبری که سید حسن نصرالله می گوید من افتخار شاگردی ایشان را دارم ، رهبری که نقشه سیاستمداران غرب و اروپا را که چندین ماه وقت صرف آن نقشه ها کرده اند را با یکساعت سخنرانی همه آن  نقشه ها را نقش بر آب می کند این جای افتخار است.

3- شهادت سيدمجتبي نواب صفوي رهبر فدائيان اسلام و يارانش(1334ش): حرف این است که  اگر کسی بخواهد در این مملکت نوکر اجنبی باشد و اگر کسی نخواهد منافع ملت را در نظر بگیرد و بخواهد حرف دشمن و کسانی که برای ما غیر از ضرر و مشکل چیزی ندارند و بخواهد حرف آنها را اجرا کند این از دید ملت پنهان نمی ماند و ملت به موقع اقدام خواهد کرد و آنها را از اریکه قدرت به زیر خواهد کشید.

4- دیدار رهبر انقلاب با مردم قم به مناسبت 19 دی ماه: رهبر معظم در این دیدار فرمودند مهمترین درس قیام 19 دی ماه مردم قم شناخت دشمن و شناخت نقشه های دشمن و اقدام بهنگام و به وقت است. من این اقدام به موقع را درباره تیم مذاکره کننده هسته ای عرض می کنم که این تیم مذاکره کننده بعد از سه سال مذاکرات قرار شد که با انجام این مذاکرات تحریم ها رفع شود اما الان آخرین نطق رئیس جمهور آمریکا برای خداحافظی اینچنین است که ما توانستیم تمام صنعت هسته ای ایران را بدون شلیک یک گلوله متوقف کنیم و آن تحریم های گذشته را به مدت 10 سال تمدید کردند که به اعتقاد تیم مذاکره کننده این عمل نقض برجام است. حرف در این است که اگر آنها نقض می کنند چرا شما پایبند هستید؟ فَمَن اعتدَی عَلَیکم فَاعتَدُوا علیه بمثلِ ما اعتدی علیکم- اگر آنها نقض می کنند شما هم نقض کنید چرا ما پایبند باشیم؟ چرا به فرمایشات رهبر بزرگوار درباره مذاکرات عمل نشد تا اینجور خسارت محض عایدات مذاکرات شود؟ مذاکراتی که برای لغو تحریم ها بود نه برای تمدید تحریم ها. تیم مذاکره کننده باید در همین مدت باقی مانده اقدامات اساسی را انجام دهد تا فکر نکنند ما ملت دست و پا بسته ای هستیم و جرات انجام کاری را نداریم.

5- 24 دی ماه انتصاب حضرت ايت الله خامنه اي به عنوان امام جمعه تهران از سوي امام خميني(ره)(1358ش)

ان احسن الحدیث و ابلغ الموعظه کتاب الله العزیز الحکیم حیث یقول:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (1) اللَّهُ الصَّمَدُ (2) لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ (3) وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ (4)

صدق الله العلی العظیم غفر الله لنا و لکم والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

            

ارتباط با امام جمعه