يکشنبه 1396/2/10 - 53 : 5
مشخصات امام جمعه
حسین مؤذنی
حسین مؤذنی
جونقان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
بدترین حالت برای یک کشور آن است که مسئولان آن از تشر دشمن بترسند زیرا این کار راه را برای تعرض دشمن به مملکت باز می کند

                                                                                   (بسمه تعالی)                                                     01/02/1396

خطبه اول:

اَعوذُ بِاللهِ سَمیعِ العَلیم مِنَ الشَیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم، بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم اَلحَمدُ لِلّهِ رَبِ العالَمين وَ الصَّلواة والسلام عَلی اَشرَفِ الاَنبیاء والمُرسَلین حَبیب قُلوبِنا و طبیب نُفوسنا ابالقاسِم المُصطَفی مُحَمَّد(ص) و عَلی اَهلِ بَیتِهِ الطَّیبینَ الطّاهرین المعصومین المظلومین لاسيما الحجه بقية الله فِي الارضين روحی و ارواح العالمینَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفَداء وَ اللَّعنةُ الله عَلي اعدائِهِم اجمعین مِنَ الان  الي قیام يَومِ الدّين.

و اما بعد قال مولانا امیرالمومنین (ع) :" یا بُنَیَّ اَحیِ قَلبَکَ بِالمُوعِظَه..." توصیه و سفارش به تقوای الهی در خطبه اول را باشرح کلامی از مولا امیرالمؤمنین علی(ع) آغاز می کنم که آن حضرت  در نامه 31 نهج البلاغه در سفارش به فرزند بزرگوارشان امام مجتبی(ع) فرمودند: « فرزندم دل خود را با موعظه زنده بدار» تقدیم می کنم.

در مقایسه بین دو شی که یکی دارای حیات است و شی که حیات ندارد فرق ها بسیار است. شما زمینی را فرض کنید که مرده است و در آن نمی شود چیزی کشت کرد و لم یزرع است و آن را با زمینی که آباد است مقایسه کنید چقدر تفاوت دارد. همچنین تفاوت درختی که زنده است و برگ و شکوفه و میوه می دهد و درختی که خشکیده است و هیچ میوه ای نمی دهد. انسان عاقل در اولین مقایسه می فهمد که آنچیزی که دارای حیات است دارای اثراتی است و روح و جان و دل انسان هم همینطور است که اگر جان انسان زنده بود همه چیز می فهمد اما اگر دل انسان مرد دیگر چیزی ادراک نمی کند و برایش فرقی نمی کند که در اطراف او چه می گذرد و نسبت به گناهانی که در اطراف او انجام می شود بی تفاوت است یک چنین شخصی دلش مرده است ( فهو میت بین الاحیاء) پس برای اینکه انسان از دل مردگی نجات پیدا کند امیرالمومنین علی (ع) موعظه را سفارش می کنند و در بین نصایح و مواعظ آن نصایح و مواعظ آخرتی تاثیرش برای بیداری دل بیشتر است. در محضر پیغمبر خدا(ص) سوال کردند: ان هذه القلوب تصدا کما یصدا الحدید.

قیل : یا رسول الله فما جلاوها؟ قال: ذکر الموت و تلاوة القرآن .

این دلها نیز همانند آهن زنگار میبندد. عرض شد:ای رسول خدا صیقل دهنده دل ها چیست؟ فرمود یاد مرگ وتلاوت قرآن.

در خطبه گذشته به شرح تفسیر سوره مبارکه واقعه پرداختیم که یکی از سوره هایی است که شرح قیامت را بیان می کند. در این سوره مبارکه خداوند می فرماید که در وقوع قیامت هیچ شک و تردیدی نیست و قطعا اتفاق می افتد و هنگامی  که در نفخه صور دمیده شود آن روز روز بسیار سختی است و در آن روز همه از هم گریزانند مگر متقین و در زمان وقوع حادثه عظیم قیامت تغییر و تحولاتی در طبیعت اتفاق می افتد که در خطبه گذشته به آن پرداخته شد اعم از تغییرات در کوهها و ستاره ها و دریاها و خورشید و ماه و در این نوبت به تغییر و تحولات در حال انسانها می پردازیم. در آیات ابتدائی سوره مبارکه حج خداوند می فرماید:* یَا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمْ إِنَّ زَلْزَلَةَ السَّاعَةِ شَیْءٌ عَظِیمٌ* یَوْمَ تَرَوْنَهَا تَذْهَلُ کُلُّ مُرْضِعَةٍ عَمَّا أَرْضَعَتْ وَتَضَعُ کُلُّ ذَاتِ حَمْلٍ حَمْلَهَا وَتَرَى النَّاسَ سُکَارَى وَمَا هُمْ بِسُکَارَى وَلَکِنَّ عَذَابَ اللَّهِ شَدِیدٌ* اى مردم! از (عذاب) پروردگارتان بترسید، كه زلزله رستاخیز امر عظیمى است! روزى كه آن را مى‏بینید، (آنچنان وحشت سراپاى همه را فرامى‏گیرد كه) هر مادر شیردهى، كودك شیرخوارش را فراموش مى‏كند; و هر باردارى جنین خود را بر زمین مى‏نهد; و مردم را مست مى‏بینى، در حالى كه مست نیستند; ولى عذاب خدا شدید است! (۲) و چنان سختی دارد که در آن روز شخص کافر آرزو می کند که کاش خاک بود و اصلا پا به این دنیا نگذاشته بود اما از طرف دیگر انسانهایی هستند که در آن روز بسیار چهره های درخشانی دارند و با سرور و شادمانی وارد بهشت خواهند شد. در آیه دیگری خداوند در باره حال انسانهای کافر در قیامت چنین می فرماید: يُبَصَّرُونَهُمْ يَوَدُّ الْمُجْرِمُ لَوْ يَفْتَدِي مِنْ عَذَابِ يَوْمِئِذٍ بِبَنِيهِ (11) وَصَاحِبَتِهِ وَأَخِيهِ  (12) وَفَصِيلَتِهِ الَّتِي تُؤْويهِ (13) وَمَن فِي الْأَرْضِ جَمِيعاً ثُمَّ يُنجِيهِ (14) كَلَّا إِنَّهَا لَظَى (15) نَزَّاعَةً لِّلشَّوَى چون حقيقت حالشان به آنها بنمايند آن روز کافر بدکار آرزو کند که کاش توانستي فرزندانش را فداي خود سازد و از عذاب برهد.

 

و هم خويشان و قبيله‌اش را که هميشه حمايتش مي‌کردند. و هم زن و برادرش. و هر که را روي زمين است خواهد همه را فداي خويش گردند تا مگر او را (از آن عذاب) برهاند. و هرگز نجات نيابد که آتش دوزخ بر او شعله‌ور است.

یعنی ببینید چقدر آن عذاب ها سخت است که فرد کافر حاضر است عزیزترین کسانش را فرزندش و زنش و برادرش و تمام قبیله اش را به جای خودش بدهد تا از عذاب نجات پیدا کند اما خداوند می فرماید اینگونه نیست و قرار نیست کسی بجای کس دیگری محاکمه و عذاب شود و هر کار خوب و بد که کسی انجام دهد در حق خودش است و خودش باید جوابگوی اعمالش باشد.

اعاذنا الله من شرور انفسنا و من سيئات اعمالنا.  اِنَ اَحسَن الحدیث و ابلغ الموعظه کتاب الله العزیز الحکیم حیث یقول:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ ﴿١ لا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ ﴿٢ وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ ﴿٣ وَلا أَنَا عَابِدٌ مَا عَبَدْتُمْ ﴿٤ وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ ﴿٥ لَکُمْ دِینُکُمْ وَلِیَ دِینِ ﴿٦

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

اَلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِین ، وَ السَلامُ عَلی اَشرَفِ الاَنبیاء وَ المُرسَلین، حَبیبِ قُلوبِنا و طَبیب نفوسنا اباالقاسم المُصطَفی محمد(ص) و علی اهل بیته الطیبیبن الطاهرین المعصومین لا سیما السید الوصیین امیرالمومنین و فاطمه الزهراء سیدة نساء العالمین و الحسن والحسین سیدی الشباب اهل الجنة اجمعین و علی ائمة المسلمین، علی ابن الحسین و محمد ابن علی و جعفر ابن محمد و موسی ابن جعفر و علی ابن موسی و محمد ابن علی و علی ابن محمد و الحسن ابن علی و الحجة ابن الحسن القائم المهدی صلوات الله علیهم اجمعین.

«عبادالله اوصیکم و نفسی بِتقوی الله و اتِّباع امره و نهیه » در خطبه دوم خود و شما بزرگواران و نمازگزاران روز جمعه را توصیه و سفارش به تقوای الهی ، انجام واجبات و ترک محرمات می نمایم که انشاء الله در سایه عمل به واجبات و ترک محرمات در دنیا و آخرت سعادتمند شویم. به مناسبت هایی که در پیش رو می باشد اشاره می کنم.

1- بیانات رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی: ایشان فرمودند اصلی ترین وظیفه مسئولان پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی بویژه در بحث اشتغال و تولید و تلاش جدی در بحث حل مشکلات معیشتی مردم و ایستادگی در  برابر ابر قدرت ها و نترسیدن از تشر آنهاست. الان 3 سال از بحث  ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی می گذرد و این سیاست ها هیچگونه عملی نشد. ایشان همچنین فرمودند اگر دشمن نخواهد به اهدافش برسد اولویت اول کشور را مسائل اقتصادی دانستند و فرمودند توقع من از مسئولین این است که وقتی توقع دشمن را برای استفاده از نقاط ضعف  اقتصادی می بینید در صدد بر طرف کردن نقاط ضعف اقتصادی و بستن منافذ آن باشید  و تقویت بنیه اقتصادی کشور را حساس ترین و کلیدی ترین موضوع بر شمردند و فرمودند که سیاست های اقتصادی بعنوان یک مجموعه کار حرکت و اقدام بویژه در موضع اشتغال و تولید و مسائل معیشتی مردم را تاکید می کنم. سیاست های اقتصاد مقاومتی دو اصل دارد. اصل اول تکیه بر توان داخلی و استفاده از ظرفیت های داخلی کشور و دوم نترسیدن از دشمن و تحریم هاست. تحریم ها 20-30% مشکلات اقتصادی را ایجاد می کند و 70% مشکلات اقتصادی ناشی از سوء مدیریت و نداشتن برنامه است و متاسفانه در این چهار سال دولت در بحث اشتغال و تولید و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی معطل است و در این مدت همه چیز را به مذاکرات گره زدند و به توان داخلی و استعدادهای درونی هیچ توجه نکردند. بحث دوم بحث نترسیدن از دشمنان است . رهبر معظم انقلاب در بیاناتشان فرمودند بدترین حالت برای یک کشور آن است که مسئولان آن از تشر دشمن بترسند زیرا این کار راه را برای تعرض دشمن به مملکت باز می کند و دلهره و ترسیدن از دشمن و تحت تاثیر اخم قدرتمندان قرار گرفتن اول بدبختی است. شما اگر می ترسید  و میخواهید حرفی بزنید از طرف خودتان حرفی بزنید اما از طرف ملت نترسید و ترس خود را به حساب ملت نگذارید ملت ما ملت شجاع است و امریکا و دیگر مستکبرین غلطی نمی توانند در برابر ملت ما بکنند.

2- اول اردیبهشت ماه روز بزرگ داشت سعدی :  بزرگان ما هم در حوزه و هم مدارس  استفاده از دو کتاب ارزشمند بوستان و گلستان این شاعر گرانقدر را توصیه نموده اند خصوصا در بحث تربیت فرزندان  از آن نباید غافل شد.

3- تشكيل سپاه پاسداران به فرمان امام خميني(ره)(1358ش) و سالروز اعلام انقلاب فرهنگي(1359ش): به تعبیر رهبر انقلاب سپاه اگرچه هویت نظامی دارد  ولی نظامی گری در واقع یک بعد از ابعاد از هویت این نهاد مکتبی و مردمی است .سپاه نهادی است در جهت پیاده کردن اهداف و آرمان های والای اسلامی و وظیفه مهم آن پاسداری از انقلاب اسلامی به تمام معنا در زمینه  فرهنگی،سیاسی، اقتصادی است. و این متن قرآن کریم*وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَيلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُم * که در آرم سپاه پاسداران است می فرماید: تا می توانید در همه زمینه ها خود را تجهیز و قوی کنید تا دشمنان شما از شما بترسند. در سیاست خارجی کشور اگر کسی فکر کند با نیشخند و لبخند می تواند کاری کند تا دشمن را به کرنش وادارد این خیال باطلی است و اشتباه کرده است. دشمن کی از ما می ترسد؟ الان چرا آمریکا از کره شمالی حساب می برد؟ برای اینکه خودش را از نظر نظامی بسیار قوی کرده و در برابر تهدید های پوچ آمریکا هراسی ندارد بلکه آمریکارا تهدید نیز می کند. و چرا لیبی و عراق و امثالهم در معرض تجاوز کشورهای غرب قرار گرفتند؟ بخاطر اینکه از نظر نظامی ضعیف بودند و اگر ما فکر کنیم که با مذاکراتی با کشورهای مستکبر می توانیم آنها را رام کنیم اشتباه کرده ایم و  خوب شد که این برنامه برجام در و این مذاکرات به اتمام رسید و الا اگر مذاکرات ادامه پیدا می کرد و صحبت برجام 2 و3 و... باز میشد قطعا به ایران حمله نظامی می کردند. وقتی بنیه نظامی یک کشور سست شد و از لحاظ موشکی در ضعف قرار گرفتیم او به راحتی حمله می کند اما الان که ایران در موضع قدرت قرار دارد  بیخود حرف از تهدید نظامی می کند چونکه از موشک های ایران می ترسد و به تعبیر رهبر اگر اسرائیل غلط اضافی کند تلاویو و حیفا را با خاک یکسان خواهیم کرد. دشمن از اینها می ترسد و الا این دشمن کسی نیست که دلش بخواهد با ما سر یک میز بنشیند و با ما مذاکره کند.

4- شهادت امام موسی کاظم(ع) در 25 ماه رجب: شهادت این امام بزرگوار را به ساحت مقدس امام زمان و همه شیعیان و محبین آن حضرت تسلیت عرض می کنم. عبارات جانسوز و جان گدازی در زیارت نامه این امام بزرگوار وجود دارد. امامس که این همه فضائل دارد در زندان هارون الرشید(علیه لعنة) قرار گرفت و در زندان از سر شب تا صبح بیدار بود و شب زنده داری میکرد به استغفار زیاد و هم پیمان بود با سجده های طولانی و حتی زمانی که هارون زنان رقاصه را برای اذیت های روانی به زندان امام می بردند حتی زنان رقاصه از سجد ه های امام تربیت می شدند و توبه میکردند. این امام بزرگوار را در ماه رجب در ماهی که کشتن حرام است بوسیله سم مسموم کردند و ایشان را به شهادت رساندند.

5- 27 رجب و عید مبعث

ان احسن الحدیث و ابلغ الموعظه کتاب الله العزیز الحکیم حیث یقول:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (1) اللَّهُ الصَّمَدُ (2) لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ (3) وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ (4)

صدق الله العلی العظیم غفر الله لنا و لکم والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

            

ارتباط با امام جمعه