يکشنبه 1395/11/3 - 14 : 7
مشخصات امام جمعه
مهدی خدابنده
مهدی خدابنده
شهر كيان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
یک نماز واجب از بیست حج بهتر است

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الصادق علیه السلام:

صلاة فریضة خیر من عشرین حجة و حجة خیر من بیت مملو ذهبا یتصدق منه حتی یفنی او حتی لا یبقی منه شی ء.

امام صادق علیه السلام فرمود:

یک نماز واجب از بیست حج بهتر است، و یک حج از صدقه دادن خانه ای پر از طلا بهتر است، آنگونه که آن را صدقه دهند تا آنکه چیزی در آن نماند.

بحار، ج 82، 227

 

یک تعریف برای نماز، ‌تعریف فقهی آن است که نماز عملی است که دارای ارکان و شرایط خاص است که انجام آن روزی پنج بار بر شخص مکلف واجب است
اما حقیقت نماز آن رابطة قلبی و عملی با خدا است و معجونی است از تمام حرکاتی که برای انسان وجود دارد از ایستادن، نشستن، خم شدن و دست‌ها و پاها را به صورت‌های مختلف حرکت دادن و زبان را با الفاظ گوناگون به سخن در‌آوردن و مانند آن. یعنی انسان در تمام حالات در یاد او فرو می‌رود، تمام اعضای او رنگ ایمان پیدا کند.

چهره دين


حضرت علي(ع) مي‌فرمايد: «لكل شيء وجه و وجه دينكم الصلاة فلايشينن احدكم وجه دينه؛ براي هرچيز چهره‌اي است و چهره دين شما نماز است، مبادا كسي چهره و سيماي دينش را خراب كند». 
اگر دين را به يك انسان تشبيه كنيم و براي آن اعضا و جوارحي در نظر بگيريم؛ مقام و منزلت نماز در جسم دين، هم‌چون مقام و منزلت صورت در بدن است. صورت، شريف‌ترين عضو از اعضاي ظاهر بدن است، زيرا ارجمندترين عضو بدن انسان، سر اوست و شريف‌ترين عضو در سر، صورت است كه اعضاي حساسي در آن قرار دارد مانند چشم، گوش، بيني، زبان و دندان. هم‌چنين نماز در ميان عبادت‌ها، والاترين آنهاست، چون نماز مانند صورت دين است و زيبايي هربدني به زيبايي صورت آن است و اگر صورت كسي زيبا نباشد او را زيبا نمي‌گويند. زيبايي جسم دين و نيكويي بدن ديانت نيز به نماز بستگي دارد. هنگامي كه ما به ديدار كسي مي‌رويم، ابتدا به صورت او نگاه مي‌كنيم و اگر مهرباني و خوشرويي در چهره‌اش مشاهده كنيم خوشحال مي‌شويم و دوست داريم با او همنشين شويم و اگر صورتي گرفته داشت از او دوري مي‌جوييم

 

 

 پرچم اسلام


پيامبر اكرم(ص) مي‌فرمايد: «علم الاسلام الصلاة؛ نماز، پرچم اسلام [و علامت و نشانه مسلمان بودن] است».

نخستين عمل بالارونده 
پيامبر اكرم(ص) ‌فرمود: «اول ما يرفع من اعمالهم الصلوات الخمس؛ اول چيزي كه از اعمال امتم بالا برده مي‌شود، نمازهاي پنج‌گانه است».

نماز نخستين واجب ديني

پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند : أول ما افترض الله علي امتي الصلوات الخمس .
اول چيزي که خداوند بر امتم واجب کرد نمازهاي پنج گانه بود
ابن شهرآشوب مي نويسد : در مدتي که پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم در مکه بود ، هيچ عبادتي تشريع نشد مگر طهارت و نماز که بر او واجب ، و براي امت ، سنت ( مستحب مؤکد ) بود . پس از معراج و در سال نهم بعثت ، نمازهاي پنج گانه واجب شد .

نماز نخستين آموزه ي پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم

کان رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم اذا أسلم الرجل ، أول ما يعلمه الصلاه ؛
سيره و روش پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم اين بود که اولين چيزي که به افراد تازه مسلمان مي آموختند ، نماز بود

نماز اولويت اول در فروع دين

همان گونه که بدن داراي اعضاي مختلفي است و از نظر اهميت و اولويت متفاوتند مانند سر و قلب نسبت به بقيه ي اعضاي بدن که اولويت اول را دارند اجزاي دين نيز چنين است و از تعبيراتي که اولياي دين درباره ي نماز فرموده اند مي توان اهميت و اولويت را به خوبي استفاده نمود
پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم مي فرمايد : موضع الصلاه من الدين کموضع الرأس من الجسد ؛
جايگاه نماز در دين ، مانند جايگاه سر در بدن است
عنه - في وصايا لقمان لابنه - : لا تصم صوما يمنعک من الصلاه ، فان الصلاه أحب الي الله من الصيام.

 

آثار سستی و بی توجهی به نماز:

 احادیث فراوانی از پیامبر اسلام (ص) و ائمة معصومین ـ علیهم السلم ـ وجود دارد که به بعضی از آنها اشاره می‌شود


رسول خدا فرمود: هرکس در امر نماز سستی کند و آن را سبک بشمرد، خداوند او را دچار پانزده بلا می‌کند 1. کوتاهی عمر 2. کمی روزی 3. زدودن سیمای صالحان از چهره‌اش 4. برای اعمال دیگرش ثوابی ندارد. 5. دعایش اجابت نمی‌شود. 6. از دعای صالحان بهره‌ای نمی‌برد. 7. مرگ ذلت بار 8. مرگ در حال گرسنگی و تشنگی 9. فرشته‌ای مأمور برای عذاب او در قبر می‌شود 10. تنگ نمودن قبراو 11. تاریک شدن قبر او 12. فرشته‌ای مأمور می‌شود که او را به رو به زمین بکشد. 13. حساب‌رسی شدید در قیامت 14. سلب نظر و توجه خدا از او 15. ابتلاء به عذاب سخت.

و لذا پیامبر فرمودند: کسی که سه روز نمازش را(عمدا) ترک کند اگر بمیرد، غسل و کفن ندارد و در قبرستان مسلمانان دفن نمی‌شود.
در سورة مدثر، آیات 42تا 45، خداوند از بعضی از اهل جهنم در حالی که در عذاب گرفتار هستند می‌پرسد: فِي جَنَّاتٍ يَتَسَاءَلُونَ ﴿۴۰ در ميان باغها از يكديگر مى ‏پرسند (۴۰) عَنِ الْمُجْرِمِينَ ﴿۴۱ مَا سَلَكَكُمْ فِي سَقَرَ ﴿۴۲ چه چيز شما را در آتش [سقر] درآورد (۴۲) چه چیزی شما را در این جهنم قرار داد. جواب می‌دهند:  قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّينَ  ، که ما نماز نمی‌خواندیم وَلَمْ نَكُ نُطْعِمُ الْمِسْكِينَ  و به فقراء کمک نمی‌کردیم و وَكُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخَائِضِينَ ﴿۴۵ با هرزه‏ درايان هرزه‏ درايى میکرديم (۴۵) وَكُنَّا نُكَذِّبُ بِيَوْمِ الدِّينِ ﴿۴۶ و روز جزا را دروغ مى ‏شمرديم (۴۶) حَتَّى أَتَانَا الْيَقِينُ ﴿۴۷ تا مرگ ما در رسيد (۴۷) فَمَا تَنْفَعُهُمْ شَفَاعَةُ الشَّافِعِينَ ﴿۴۸ از اين رو شفاعت‏ شفاعت‏ كنندگان به حال آنها سودى نمى ‏بخشد (۴۸)

 

ابوعثمان مى گوید: من با سلمان فارسى زیر درختى نشسته بودم ، او شاخه خشكى را گرفت و تكان داد همه برگهایش فرو ریخت . آنگاه به من گفت : نمى پرسى چرا چنین كردم ؟

گفتم : چرا این كار را كردى ؟

در پاسخ گفت :یك وقت زیر درختى در محضر پیامبر (ص) نشسته بودم ، حضرت شاخه خشك درخت را گرفت و تكان داد تمام برگهایش فرو ریخت . سپس فرمود:سلمان ! سۆ ال نكردى چرا این كار را انجام دادم ؟

گفتم : منظورتان از این كار چه بود؟

فرمود: وقتى كه مسلمان وضویش را به خوبى گرفت ، سپس نمازهاى پنچگانه را بجا آورد، گناهان او فرو مى ریزد، همچنان كه برگهاى این درخت فرو ریخت.

بحار ج 82، ص 319

مرحوم حاج شیخ حسنعلی اصفهانی معروف به شیخ نخودکی در وصیت خود به فرزندش می گوید
اگر آدمی چهل روز به ریاضت و عبادت بپردازد، ولی یک بار نماز صبح از او فوت شود، نتیجه آن چهل روز عبادت بی ارزش و هباء منثورا خواهد شد

قال امیرالمؤمنین علیه السلام:

ضمنت لستة علی الله الجنة، منهم رجل خرج الی الجمعة فمات فله الجنة.

 

 

خطبه دوم:

در قضيه‏ى يمن آنچه روى مى‏دهد، از بين بردن گروهى و دسته‏جمعى عده‏اى از مردم يك كشور توسط كشورى ديگر با بهانه‏ى بازگرداندن مشروعيت است. عربستان بدون رعايت اصول حقوق بشر،دست به ارتكاب جنايات بين‏المللى زده و مى‏زند. براى نمونه، عربستان به يك مراسم عزادارى حمله مى‏كند و بيش از هزار نفر، ازجمله تعداد زيادى زن و كودك را مى‏كشد يا زخمى مى‏كند.

تمام كشورهاى غربى نيز در مسأله‏ى يمن باید پاسخ‏ دهند ودر این ظلم غیر قابل بخشش سهیم هستند.

در مجموع از قرائن و شواهد موجود بر مى‏آيد كه نه سه جوان بلكه مردم بحرين قربانى دور جديدى از پروژه فتنه‏انگيزى سعودى‏ها  واینگلسی ها شده‏اند.

ایشان بامحکوم کردن شهادت سه جوان بیگناه توست آل خلیفه ای که نوکر نوکر آمریکا است گفتند:

اعدام سه جوان‏ بى‏گناه بحرينى كه در يك فضاى امنيتى و خفقان آلود و غيرشفاف از نظر حقوقى و قضايى و هم‏چنين بدون طى روال قانونى صورت گرفت، موضوعى است كه دير يا زود آثار و نتايج آن به رژيم آل خليفه كه خودكامگى و برخوردهاى خشن و جنايتكارانه را سرلوحه حكمرانى خود قرار داده است برگشته و آتش آن دامن حكام بحرين را فراخواهد گرفت.

 

 

 

خطیب جمعه شهرکیان برجام را سندى محكم ازبدعهدى‏ها وبى اعتمادى به آمريكا دانست.ودستاورد آن بالا رفتن سطح نگاه جامعه به دشمن خود است، ومقدمه ای است تا هويت نامشروع آمريكا و بدعهدى اين دولت جنايتكار روشن شود.

امروز عمده تحريم ما، تحريم بانكى و مالى است كه غالباً تحريم بانك‏هاى بزرگ دنيا، سر جاى خود است. آمريكا به‏ظاهر روى كاغذ مى‏گويد تحريم نيست، ولى با تمديد قانون ISAوتحریم های دیگر ودست اندازی به اموال ایران،ماهیت کثیف خود را آشکار می کند.

حجه الاسلام خدابنده در خصوص نزدیک شدن ایام الله دهه فجر بیان داشتند:

روح دهه فجر، ميثاق است و سياست‏ها بايد به گونه‏اى تنظيم شود كه ميثاق عمومى نسبت به ارزش‏ها و ماهيت انقلاب صورت گيرد. دهه فجر تجديد عهدى با شهدا و افق انقلاب اسلامى است. انقلاب اسلامى، مدل احياى انقلابى‏گرى است كه با راز و رمز اسلام، روحانيت و امام بايد در دهه فجر، استمرار و استحكام يابد.

هدف بايد اين باشد كه پيام‏ها و دستاوردهاى انقلاب در قالب‏هاى هنرى و فرهنگى، به مردم و به‏ويژه نسل جوان رسانده شوند.

4 بهمن اشغال نظامى فرودگاه مهرآباد به دستور بختيار براى جلوگيرى از ورود حضرت امام(ره) (1357 ه‍.ش)و7 بهمن تحصن روحانيون در دانشگاه تهران در اعتراض به جلوگيرى دولت بختيار از ورود حضرت امام(ره) به ايران را انتظار طلوع خورشید بر مشرق زمین ومقدمه ای برظهور منجی عالم بشریت دانست.

رشادت وحماسه آفرینی آتشنشانان در حادثه تهران را تسلیت عرض می کنم اما برای کشوری مقاوم ومترقی ،وجود چنین حوادثی سئوال برانگیز است .که بعض مواقع باعث شادی دشمنان می شود.

ارتباط با امام جمعه