پنج شنبه 1396/4/8 - 43 : 6
مشخصات امام جمعه
مهدی خدابنده
مهدی خدابنده
شهر كيان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/12
بهترین ماه در اسلام

پیامبراکرم(ص)

 

إنَّ أَبْوَابَ السَّمَاءِ تُفَتَّحُ فِي أَوَّلِ لَيْلَةٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ وَ لَا تُغْلَقُ إِلَى آخِرِ لَيْلَةٍ مِنْه‏

 

درهای آسمان در اولین شب ماه رمضان گشوده میشود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد

 

بحار،ج۹۳،ص۳۴۴

این ماه به عنوان خجسته‌ترین و بهترین ماه در اسلام شناخته می‌شود. از این ماه به عنوان ماه میهمانی خدا نیز نامبرده می‌شود.

شب قدر شبی از شبهای ماه رمضان که از نظر مسلمانان مبارکترین شب سال می‌باشد، یکی از سوره‌های قرآن بنام سوره قدر به توصیف این شب پرداخته است ولی در قرآن بطور صریح به شماره شب آن در ماه رمضان اشاره نشده است.

تلاوت قرآن

در کتاب بحارالانوار از جعفرصادق  (ع)و او از پیامبر اسلام(ص) روایت کرده است که گفته است: «ماه رمضان ماه خدای عزوجل می‌باشد، و آن ماهی است که خداوند کارهای نیک را در آن دو چندان کند و بدی‌ها را در آن محو سازد، ماه برکت، و ماه انابة و بازگشت، و ماه توبه و ماه آمرزش و ماه آزادی از آتش دوزخ، و کامیاب شدن به بهشت است. هان که در این ماه از هر حرامی خودداری کنید، و تلاوت قرآن را زیاد کنید؛ و حاجات خود را بخواهید، و به یاد پروردگارتان سرگرم باشید، و ماه رمضان نزد شما نباید همانند ماه‌های دیگر باشد، چرا که برای این ماه در پیشگاه خداوند حرمت و برتری بر دیگر ماه‌ها است، و نباید در ماه رمضان روز روزه شما مانند روز غیر روزه شما باشد.

و از امام هشتم شیعیان روایت کرده که گفته است: «نیکی‌ها در ماه رمضان پذیرفته، و بدیها در آن آمرزیده است، کسی که در ماه رمضان آیه‌ای از کتاب خداوند بخواند همانند کسی است که در ماه‌های دیگر قرآن را ختم کرده و کسی که در این ماه در روی برادر ایمانی خود بخندد (و او را خوشحال کند) در روز قیامت او را دیدار نکند جز آنکه در روی او بخندد (و او را خوشحال کند) و به بهشت مژده‌اش دهد، و کسی که در این ماه به مؤمنی کمک می‌کند، خدای تعالی در هنگام عبور بر صراط کمکش کند در آن روزی که گام‌ها بلغزد، و کسی که خشمش را در این ماه نگهدارد خداوند خشمش را در روز قیامت از او بازدارد؛ و کسی که درمانده اندوهگینی را دستگیری و نجات دهد، خداوند در روز قیامت او را از هراس بزرگ آن روز در امان دارد، و کسی که ستمدیده‌ای را در این ماه یاری کند، خدایش در دنیا بر دشمنانش یاری دهد، و در روز قیامت نیز هنگام حساب و در کنار میزان یاریش کند. ماه رمضان ماه برکت، ماه رحمت، ماه مغفرت، ماه توبه و ماه انابه و بازگشت به درگاه الهی است، کسی که در ماه رمضان آمرزیده نشود در چه ماهی می‌خواهد آمرزیده شود؟ از خدا بخواهید در این ماه روزه‌تان را بپذیرد، و آخرین سال عمر شما قرار ندهد، و توفیق اطاعت خود را به شما دهد، و از نافرمانیش شما را نگهدارد، که براستی خداوند بهترین کسی است که از او درخواست کنند.

روایت شده است: «براستی که در کتاب خدا ماه‌ها نزد خدا دوازده ماه است. روزی که خداوند آسمانها و زمین را آفرید، پس نور و روشنی ماه‌ها ماه رمضان است، و قلب ماه رمضان شب قدر است، و قرآن در شب اول ماه رمضان نازل گشته، پس با قرآن از این ماه استقبال کن.

خطبه دوم:

امام جمعه شهرکیان گفتند:قطار انقلاب اسلامى پرشتاب‏تر از هر زمان در حال حركت‏ است وتمام افراد باید وضع خود را برسی کنند که مبادا از این قطار پیاده شوند.

ایشان گفتند:نياز امروز؛ ايستادگى بر اصول انقلاب و بصيرت سياسى‏ است. اگر مى‏خواهيم اين كشور عزّت پيدا كند، با رفاه و پيشرفتهاى مادّى و معنوى و اخلاقى و فرهنگى الگو بشود، بايد راه انقلاب را ادامه بدهيم؛ انقلاب، راه علاج منحصر اين كشور بود و هست و در آينده هم خواهد بود.

 

 

خطیب جمعه شهرکیان گفتند:مى‏خواهند با سند ۲۰۳۰ با زور و اجبار مارا تبديل به شهروند غربى كنند ورود به مسير غربى شدن و پذيرش سلطه فرهنگى غرب، با تعهدات ننگ‏آور سند ۲۰۳۰،که تعارضات فراوانى با اسناد بالادستى نظام شامل، سند چشم‏انداز بيست‏ساله، نقشه‏ى جامع علمى كشور، سند تحول بنيادين در آموزش و پرورش و حتى اصول ۷۷ و ۱۵۳ قانون اساسى دارد. بايد همه بدانيم كه سكولار بودن و ترويج‏ بى‏دينى، آموزش معلمان به شيوه‏ى غربى، اختلاط جنسى، حذف آيات جهاد و ممنوعيت ترويج فرهنگ ايثار و شهادت و. . . ازجمله موارد اختلافى و متضادى است كه اين سند با فرهنگ اسلامى ايرانى دارد.

حجه الاسلام خدابنده با تسلیت رحلت معماربزرگ انقلاب اسلامى،که پايه‏هاى «حدوث» و «تثبيت» انقلاب اسلامى را بر پايه حضور همه‏جانبه مردم بنيان نهاد.تا اولين انقلاب پست مدرنيستى در جهان معاصر باشد كه پايه‏هاى اقتدار خود را بر حضور همه‏جانبه ملت بنا نهاده است و امروز ديگر نمى‏توان مدعى بود قدرت سياسى صرفا از دهانه تفنگ بيرون مى‏آيد.

ایشان گفتند:مقام معظم رهبرى دوره ربع قرنى پس از امام خمينى را با اقتدار كامل و صيانت دقيق از انقلاب و هدايت آن به‏سوى اهداف بلند انقلاب پيش‏ برد، معلوم شد كه ايشان امام ديگرى در تاريخ انقلاب اسلامى است كه نشان داد چگونه مى‏توان راه امام(ره) را در سخت‏ترين اوضاعى كه دشمنان داخلى و خارجى رقم مى‏زنند، طى كرد و موانع را يكى پس از ديگرى كنار زد و توطئه‏ها را خنثى كرد و دستاوردهاى جديد را يكى پس از ديگرى به كارنامه انقلاب پويا و بالنده افزود و آمال و آرزوهاى رويايى دشمن را كه در دنياى بدون امام خمينى(ره) شكل‏گرفته بود، بر هم ريخت.

قيام پانزده خرداد، نهضتى بود برخاسته از متن مردم و سربرآورده از غيرت دينى آن‏ها که قريب به پانزده هزار نفر از ملت مظلوم و ستم كشيده ما به خاك و خون كشيده شد،

 

حكومتهاى نالايق سعودى و امثال آن به‏خاطر دورى از قرآن وهمراهی با مستکبران وظلم بر مسلمانان ومحرومان به فروپاشی نزدیکتر می شوند. چرا که به مضمون قرآن هيچ اعتقادى ندارندو با كفّار مأنوسند، [به آن‏ها] علاقه‏مندند، براى آن‏ها از اموال ملّتشان [خرج مى‏كنند.

خديجه كبرى(س) شخصیتی نمونه بود که به پيامبر(ص) عشق و علاقه ويژه‏اى داشت و در تمام صحنه‏ها يار و ياور رسول خدا(ص) و موجب تسلى قلب شريف آن‏حضرت بود و در روزگار سخت تبعيد در شعب ابى‏طالب، هيچ‏گاه آن‏حضرت را تنها نگذاشت و با تمام وجود از ايشان پشتيبانى و نگهبانى مى‏كرد.

 

ارتباط با امام جمعه