يکشنبه 1396/2/10 - 5 : 23
مشخصات امام جمعه
مهدی خدابنده
مهدی خدابنده
شهر كيان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/8
شعبان ماه شریفی است و آن ماه من است

بسمه تعالی

پايه همه خيرات در جامعه، تقوا است. تقواى فردى يعنى هر كس بين خود و خدا سعى كند از جاده صلاح و حق ،تخطى نكند و پا را كج نگذارد.

-حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم :

 شَعبانُ شَهري... فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعاً يَومَ القِيامَةِ.

شعبان ماه من است. هر كه ماه مرا روزه بدارد، روز قيامت شفيع او خواهم بود.

 رسول‌ خدا محمد مصطفی(ص) می‌فرماید: شعبان ماه شریفی است و آن ماه من است، حاملان عرش آن را بزرگ می‌شمارند و حق آن را می‌شناسند، آن ماهی است که در آن همچون ماه رمضان، روزی بندگان زیاد می‌شود.

بنا بر آنچه در شماری از متون روایی وارد شده، پیامبر اکرم (ص) در یکی از سال‌ها، به هنگام آغاز این ماه خطبه‌ای خواندند و مردم را نسبت به شرافت این ماه آگاه فرمودند.

 

در بحارالانوار قسمت‌هایی از این خطبه چنین آمده است: شعبان ماه شریفی است و آن ماه من است، حاملان عرش آن را بزرگ می‌شمارند و حق آن را می‌شناسند، آن ماهی است که در آن همچون ماه رمضان، روزی بندگان زیاد می‌شود و در آن بهشت آذین بسته می‌شود و این ماه را شعبان نامیده‌اند، زیرا در آن ارزاق مومنان تقسیم می‌شود و آن ماهی است که عمل در آن چند برابر می‌شود و کار نیکو هفتاد برابر ثمره می‌دهد.

 

بنا بر آنچه در حدیثی دیگر که در وسایل الشیعه به آن اشاره شده، ماه شعبان، ماهی است که: «در هر پنجشنبه آن، آسمان‌ها زینت بسته می‌شود و فرشتگان به دعا می‌پردازند که پروردگارا! آن‌کس را که در این ایام روزه بدارد، ببخشای، و دعایش را اجابت فرمای. پس هر کس که در روز اول شعبان دو رکعت نماز گزارد و در هر رکعت آن یک‌مرتبه سوره حمد و یکصد مرتبه سوره توحید را بخواند و بعد از نماز نیز یکصد مرتبه صلوات بفرستد، خداوند تمامی حاجت‌های دینی و دنیایی او را اجابت می‌فرماید.

 

همچنین در حدیثی دیگر که در وسایل‌الشیعه، بحارالانوار و مصباح المتهجد اشاره شده در خصوص فضیلت ماه شعبان آمده است: «خداوند به ذات مقدس خود سوگند خورده است که هر کس را در این ماه به او پناه برده و از او درخواست کند، از رحمت خود محروم نکند

 

در فضیلت و اعمال ماه شعبان از امام جعفر صادق(ع) روایت است که چون ماه شعبان داخل مى‌شد، حضرت امام زین العابدین(ع) اصحاب خود را جمع مى‌کرد و مى‌فرمود: اى گروه اصحاب من! مى‌دانید این چه ماهى است، این ماه شعبان است و حضرت رسول (ص) مى‌فرمود: شعبان ماه من است، پس در این ماه روزه بدارید، براى محبت پیغمبر خود و براى تقرب به سوى پروردگار خود، به حق آن خدایى که جان على بن الحسین به دست قدرت اوست، سوگند یاد مى‌کنم که از پدرم حسین بن على(ع) شنیدم که فرمود شنیدم از امیرالمؤمنین(ع) که هر که شعبان را  روزه دارد، براى محبت پیغمبر خدا و تقرب به سوى خدا، خدا او را دوست دارد و نزدیک گرداند او را به کرامت خود در روز قیامت و بهشت را براى او واجب گرداند.

 

*اعمال ماه شعبان

اعمال مشترکه ماه شعبان آن چند امر است:

 

- هر روز هفتاد مرتبه بگوید: اَسْتَغْفِرُاللّهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ

 

- هر روز هفتاد مرتبه بگوید: اَسْتَغْفِرُاللّهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیهِ و در بعضى روایات الْحَىُّ الْقَیومُ پیش از الرَّحْمنُ الرَّحیمُ است و عمل به هر دو خوبست و از روایات مستفاد مى‌شود که بهترین دعاها و ذکرها در این ماه استغفار است و هر که هر روز از این ماه هفتاد مرتبه استغفار کند مثل آن است که هفتاد هزار در ماه‌هاى دیگر استغفار کند.

 

- در این ماه تصدق کند، اگر چه به نصف دانه خرمایى باشد تا حق تعالى بدن او را بر آتش جهنم حرام گرداند، از حضرت صادق(ع) منقول است که از آن جناب سوال کردند از فضیلت روزه رجب فرمود: چرا غافلید از روزه شعبان، راوى عرض کرد: یابن رَسول الله چه ثواب دارد کسى که یک روز از شعبان را روزه بدارد؟ فرمود: به خدا قسم! بهشت ثواب اوست، عرض کرد: یابن رسول الله بهترین اعمال در این ماه چیست؟ فرمود: تصدق و استغفار، هر که در ماه شعبان تصدق کند، حق تعالى آن را تربیت کند، همچنان‌که یکى از شما شتر بچه‌اش را تربیت مى‌کند تا آنکه در روز قیامت به صاحبش برسد، در حالتى که به قدر کوه احد شده باشد.

 

- در تمام این ماه هزار بار بگوید: لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَلانَعْبُدُ اِلاّ اِیاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ که پاداش بسیار دارد، از جمله آن‌که عبادت هزار ساله در نامه عملش بنویسند.

 

- در هر پنجشنبه این ماه دو رکعت نماز کند، در هر رکعت بعد از حمد صد مرتبه توحید و بعد از سلام صد بار صلوات بفرستد تا حق تعالى هر حاجتی که دارد، برآورد، از امر دین و دنیاى خود و روزه اش نیز فضیلت دارد و روایت شده که در هر روز پنجشنبه ماه شعبان آسمان‌ها را زینت مى‌کنند، پس ملائکه عرض مى‌کنند: خداوندا! بیامرز روزه‌داران این روز را و دعاى ایشان را مستجاب گردان، در خبر نبوى است که هر که روز دوشنبه و پنجشنبه شعبان را روزه دارد، حق تعالى بیست حاجت از حوائج دنیا و بیست حاجت از حاجت‌هاى آخرت او را برآورد.

 

- در این ماه صلوات بسیار فرستد.

 

- در هر روز از شعبان در وقت زوال و در شب نیمه آن صلوات مَرْویه از حضرت امام زین العابدین (ع) را بخواند.

 

- صدقه دادن در این ماه، اگر چه به اندازه نصف دانه خرمایى باشد، خوب است و خداوند بدن صدقه دهنده را بر آتش جهنم حرام می‌کند.

 

- از جمله اعمالی که در ماه شعبان به آن سفارش شده تمرین سکوت برای اندیشیدن درخویش است و آماده شدن برای بهره برداری بهتر از ماه رمضان.

 

- مناجات است و آن یکی از کارهایی که بزرگان و پیشوایان دین در این ماه انجام می دادند، مناجات با رب الارباب است، از جمله مناجات‌ها، مناجات معروف «شعبانیه» است که از امیرالمؤمنین و فرزندان او است که در ماه شعبان می‌خواندند و آن مناجاتی است که برای اهلش عزیز و گرامی است و برای خاطر آن به ماه شعبان مأنوس می‌شوند، بلکه انتظار آن را می‌کشند و مشتاق آمدن ماه شعبان می‌شوند و در آن مناجات علوم سرشاری در کیفیّت معامله بنده با خدای متعال است که در آن اظهار ادب در طریق معرفت حق و سؤال و دعا و استغفار نسبت به خدای خود بیان شده و استدلالات ظریف و لطیفی که سزاوار مقام عبودیّت برای استحکام مقام امیدواری مناسب حال مناجات است، ذکر کرده و دلالت صریح و روشن در معنای قرب و لقای خداوند و دیدار او تنظیم شده است که به آن وسیله شبهات انسان‌ها و شکیّات منکران و وحشت اهل شک و شبهه را برطرف کرده است.

 

*رویدادهای ماه شعبان:

مهمترین رویداهای این ماه عبارتند از:

 

- دوم شعبان؛ آمدن حکم وجوب روزه ماه رمضان درسال دوم هجری

- سوم شعبان؛ ولادت امام حسین(ع)

- چهارم شعبان؛ ولادت حضرت عباس(ع)

- پنجم شعبان؛ ولادت امام سجاد(ع)

- یازده شعبان؛ ولادت حضرت علی اکبر(ع)

- پانزده شعبان؛ ولادت امام زمان(عج)

امام رضا (ع) شنیدم که میفرمود : هرکس در ماه شعبان هفتاد بار از خداوند طلب مغفرت نماید ، خداوند گناهانش را اگرچه به عدد ستارگان باشد می آمرزد.

ماه شعبان بهترین فرصت برای توبه و همچنین تقرب جستن به سوی خداوند متعال می باشد و روزه ی این ماه از فضیلت فراوانی برخوردار است .

صَومُ شَعبانَ يَذهَبُ بِوَسواسِ الصَّدرِ وَ بَلابِلِ القَلبِ.

روزه ماه شعبان، وسواس دل و پريشانى‏ هاى جان را از بين مى ‏برد.

خطبه دوم:

تقواى سياسى يعنى هر كس كه در كار سياست است، سعى كند با مسائل سياسى صادقانه و دردمندانه و از روى دلسوزى برخورد كند. سياست به‏معناى پشت هم اندازى و فريب و دروغ‏گفتن به افكار عمومى مردم، مطلوب اسلام نيست. سياست يعنى اداره درست جامعه؛ اين جزو دين است. تقواى سياسى، يعنى انسان در ميدان سياست، صادقانه عمل كند.

حجه الاسلا خدابنده  گفتند:انتخابات بعنوان مهم‌ترین عرصه حضور مردم در صحنه تصمیم گیری برای تعیین سرنوشت خویش در جوامع مردم سالار شناخته می‌شود، در نتیجه، انتخاب نامزدهای مورد نیاز برای تصدی مسئولیت‌ها اهمیتی معادل تعیین آیندة یک نظام و مملکت را دارد.

در فقه امامیه تعیین سرنوشت مردم به دست خویش بعنوان یک اصل مسلم و غیر قابل خدشه پذیرفته شده است. در واقع مردم مختارند تا با اراده ی خویش و با تشخیص مصالح و مفاسد خود حاکمان جامعه را تعیین کنند و اموراتشان را اداره نمایند.

امروز شرکت در انتخابات نه فقط یک وظیفه اجتماعى و ملى است، بلکه یک وظیفه شرعى اسلامى و الهى است و از بزرگترین واجبات و فرایض است و وسوسه در آن از شیطان بلکه عمال شیطان بزرگ است.

خواسته مردم آن است که نامزدها به مردم قول بدهند، نگاهشان به ملت باشد نه بيرون از مرزها.

و با استفاده از توانايى‏ها و ظرفيتهاى داخلى و برنامه‏ريزى عاقلانه، ساخت درونى نظام را چنان مستحكم کنند كه دشمن از توطئه‏هايش مأيوس شود و دست از دشمنى بردارد.

 

 

 

مسأله اول در انتخاب :حضور مردم است كه نظام را تحكيم مى‏كند، پايه‏هاى نظام را مستحكم مى‏كند، آبروى ملت ايران را زياد مى‏كند، استقامت كشور را در مقابل دشمنان زياد مى‏كند و دشمن را از طمع ورزيدن به كشور و از فكر ضربه‏زدن و توسعه فساد و فتنه منصرف‏ می‏كند . پس مسأله اول، شركت در انتخابات است.»

«برگزارى انتخابات پرشور و گسترده با آرامش، امنيت، سلامت و انتخاب رئيس جمهورى در تراز انقلاب اسلامى ،گامی است که در شان ملت ایران است.

 

ایشان با تبریک  روز پاسدارگفتند:

 پاسدارانى كه براى خدا خدمت مى‏كنند، ارزش آن‏ها از نماز هم بيشتر است

در تاريخ تمدن بشرى كم بوده‏اند كسانى‏كه براى برافراشته ماندن چراغ حق و ترويج اخلاق كريمه، همه هستى و آمال خود را بر سر هدف خويش بگذارند.

به فرموده امام راحل (رض)عنوان پاسدار، يادگار روزهاى افتخار براى همه‏ى دوران تاريخ ما در آينده، و يادگار لحظه‏هاى حساس اين انقلاب است؛ كه اگر پاسدار نبود، هيچ چيزى نبود و هيچ چيزى نمى‏ماند. هر كس كه امروز به‏نحوى از ارزش‏هاى اسلامى پاسدارى مى‏كند و آن‏را نگه مى‏دارد، خوب است به ياد داشته باشد كه اگر روزى جوانان پاسدار ما نبودند و اين مولود و نهال تازه را از تهاجم دشمنان حراست نمى‏كردند، چيزى باقى نمى‏ماند، تا عالمش درباره‏ى مسايل علمى آن، مهندسش درباره‏ى مسايل مهندسى آن، پزشكش درباره‏ى مسايل ديگر آن و بقيه‏ى خدمتگزارانش هركدام در حيطه‏ى كار خود، به آن خدمت كنند. در لحظه‏هاى اول، بايد دلسوزترين انسان‏ها، از يك مولود و يك نهال تازه نگهدارى كنند؛ كار هركس نيست. اين است كه عنوان پاسدار، يادآور آن لحظه‏هاست.

امام جمعه شهرکیان با گرامی داشت روز ملى خليج فارس‏ وآغاز عمليات بيت‏المقدس(1361 ه.ش) گفتند 3شهید والا مقام که در عمليات بيت‏المقدس به شهادت رسیده اند.

1-شهیدصیف الله خدابنده

2-شهیدجهانگیر پناهنده

3-شهیدصفدر اسکندری

خطیب جمعه شهر کیان گفتند:نور باران ولادتهای پاکان در ماه شعبان   با ولادت بزرگ جانباز کربلاحضرت ابوالفضل العباس(ع) باعث  به ثمر نشستن روز پاسدار در تاریخ شد ویکی از افتخارات ما جانبازان عرصه دین ودفاع مقدس هستند.

در روز جهانى كار و كارگرو در جهت بزرگداشت این قشر زحمتکش، مصرف كالاى خارجى داراى مشابه داخلى بايد ضدارزش شناخته شود.و توليد داخلى بايستى به‏عنوان يك چيز مقدّس شمرده بشود. حمايت از توليد داخلى بايد يك وظيفه شناخته بشود؛ همه خودشان را موظّف بدانند از توليد داخلى حمايت بكنند.

 

مشكل اقتصادى كشور اگر بخواهد حل بشود، بايد روى توليد متمركز شد. كليد حلّ مشكلات اقتصادى در داخل كشور است.

تعطيلى كارگاه‏ها جزو آفتهاى بزرگ است؛ جزو مصيبت‏هاى كارگر، يكى اين است كه اين كارگاه تعطيل بشود.

 

            ولادت با سعادت حضرت امام على‏بن‏الحسين زين‏العابدين(ع) امامت حضرت سجاد(ع) برنامه دراز مدت در دوره نوميدى از پيروزى حركت مسلحانه، كوشش سازنده به اميد ايجاد حكومت اسلامى به‏وسيله خاندان پيامبر در درازمدت، زمينه‏سازى براى رسيدن به اين هدف از رهگذر كار فرهنگى و تربيت نيروى انسانى مناسب، تبيين تفكر اصيل اسلامى و نشان دادن بدعت‏ها و تحريف‏ها،از مجاهدت های سید الساجدین (ع)است.

 

شهادت علامه استاد مرتضى مطهرى در سال1358 ه.شبه عنوان روز معلم،‏این مطلب را یادآوری می کند که نقش كليدى معلمان به‏عنوان مجريان آموزش عمومى و الگوهاى اوليه دانش‏آموزان بسيار مهم است. چراكه معلمان جامعه، انسان‏سازان نسل بعدى‏اند لذا نقش آنان به گفته حضرت امام خمينى(ره) همچون نقش انبيا است براى مردم.

 

 

۱. اصلاح چرخه مديريتها در سطوح مختلف با مولفه‏هاى زيرامکان پذیر است:

كارآمد و جهادى و انقلابى‏

با نشاط و سرزندگى و جوانى‏

ترجيح‏دهنده مصالح و منافع ملى بر مصالح شخصى و گروهى و حزبی

پاكی و بى‏منت‏

مردمى و خاكى و متواضع‏

پايبند به ارزشهاى ملى و انقلابى‏

حفظ حرمت قانون و نهادهاى قانونى‏

عملگرا و اهل اقدام و عمل‏

متعهد و متخصص

و...

 

۲. مبارزه بى‏امان با مفاسد گوناگون ادارى و مالى و اقتصادى و حتى فرهنگى و سياسى‏

۳. آسيب‏شناسى و مقابله جدى با زمينه‏هاى ناكارآمدى

 

 

 

ارتباط با امام جمعه