چهارشنبه 1395/12/4 - 47 : 9
مشخصات امام جمعه
سیدمحمدباقر بخشایش پور
سیدمحمدباقر بخشایش پور
فلارد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/29
خطبه های نماز جمعه مورخه 95/11/29بخش فلارد

بسمه تعالی               

خطبه های نمازجمعه1395/11/29

خطبه اول:
اوصیکم... قال رسول الله (ص) اول من یدخل النار امیر متسلط لم یعدل ودو ثروه من المال لم یعط المال حقه و فقیر فخور
اول کسی که به جهنم می رود فرمانروای قدرتمندی که به عدالت برخورد نمی کند و ثروتمندی که حقوق مالی خود را نمی پردازد.
مبحث عرائض ما در خطبه های اول در حوزه سبک زندگی دینی و اسلامی اقتصاد در اسلام بود، که یکی از عوامل بی برکتی در مال و کسب و کار و زندگی حق الناس است، حق الناس فقط به این نیست که قرض و وام پرداخت نشه، چون اگر به اندازه پولی که گرفته میشود، جنس پرداخت نشود، این هم حق الناس است، و معمولا در مسئله حق الناس کاسب و تاجر بدهکاریش بیشتره. در تاریخ دارد که یونس بن عبید لباس فروشی داشت، و یکی از لباسها دو نرخ داشت ، ظاهرا جنس یکی مرغوب تر بود، خودش به نماز رفته بود و برادر زاده اش رو در مغازه گذاشت، یه مرد با دیه نشین،یه روستایی اومد درخواست همان لباس رو کرد، اون لباسی که قیمت ارزون داشت مثلا 200درهم بوده به قیمت لباس گران یعنی 400درهمی فروخت، خوب این اعرابی هم قبول کرد، پوشید و راهی شد، یونس بن عبید اومد از مسجد خارج بشه لباس رو که دید شناختش، گفت چند خریدی؟ 400درهم ؛ گفت اینکه بیش از 200درهم نمی ارزه؟ برگرد بقیه ی پولت رو به تو برگردونم. گفت نه خوب خریدم ،در محل ما این لباس 500درهم می ارزه و من راضی ام، یونس گفت برگرد، انصاف در معامله و خیر خواهی در راه دین بهتر از تمام موجودی دنیاست، برش گردوند و 200درهم رو بهش داد، به برادر زاده اش گفت تو از خدا نترسیدی که به برادر مسلمانت ظلم کردی؟ برا چی حق الناس می خوری؟چرا به برادر مسلمانت ظلم کردی؟ و امروز مثل همین یا به شیوه ی دیگه حق الناس زیاد انجام می گیره؛ از جنس3 ماه قبل با قیمت ارزان مقداری مونده؛ حالا همان جنس با قیمت امروز گرانتره؛ اون باقیمانده جنس قبل رو با قیمت جنس جدید می فروشه، و این جایز نیست، در داروخانه ها که به مراتب این عمل صورت می گیره، اینها حق الناسه؟ خوب حالا با چند نفر این نوع معامله صورت گرفته؟ خدا می دونه ، چیکار باید کرد ؟ با توبه میشود حق رو پرداخت کرد؟ نه خیر، در اصول کافی شیخ کلینی ج2 صفحه 331 یه پیرمردی از قبیله ی نخع که همان قبیله ی مالک اشتر هست؛ اومد محضر امام باقر (ع) گفت یابن رسول الله من سالها تو در بار بنی امیه کار کردم و خیلی حق الناس گردنم هست، هل لی من توبه؟ آیا می تونم توبه کنم؟ امام (ع) تعارف نداره، با صراحت فرمودند، قال ، لا لیس لک توبه ، نه خیر، توبه نداری، حتی تودی حق کل ذی حق، زمانی میتونی توبه کنی که حقوق تمام کسایی که گردنت حق دارند رو بپردازی.
پس حق الناس روز قیامت قابل اغماض نیست ، قابل گذشت نیست. برادران و خواهران،سخت ترین مواقف قیامت؛ موقف حق الناسه، بدین جهت سخت ترین، چون کمتر کسی میتونه تمام حقوق رو رعایت بکنه. و به میزان بدهکاری و زین دین مردم به نوعی کاسب اند و هر کسی به نوعی در موقف مرصاد گرفتاری دارد.
علی ای حال بعضی رو میدونیمکه بهشون ظلم کردیم، باید دین پرداخت بشه یا طلب حلیت بکنیم.
اما اونجایی که نمی دونیم چی؟ یا اگر بریم طلب حلیت بکنیم ممکنه دعوا پیش بیاد، قطع رحم بشه اونجایی که نمی دانیم صاحب حق کی بوده یا با رد مظالم مبلغی رو از طرف این شخص که ظلم بهش شده خرج یه کار عام المنفعه یا فقیر می کنیم، اما اونی که میشناسیم باید مال به ورثه صاحب حق برسه.
حق الناس آنقدر مهم است که یکی از آن جاهایی که می شود نماز شکسته بشه ادای دین مردمه، مخصوصا کشاورزانی که آن مشترک دارند اگر قطره ای از حق دیگران تصرف کنید، درآمد شما حرام و مصرف آن نا مشروع می گردد، و بارزترین دلیل عدم استجابت دعا و توفیقات الهی مدیون مردم بودن هست.
خداوندا: توفیق مراقبت از نفس و اصلاح نفس و حسابرسی در دنیا را به ما مرحمت
قلم عفوت را بر جرائم اعمال ما بکش
روحیه ی تعبد ، مساوات و انجام اعمال صالحه رو به همه ما کرامت فرما.
قرائت سوره
خطبه دوم


«صلوات»
 

ارتباط با امام جمعه