چهارشنبه 1395/12/4 - 48 : 9
مشخصات امام جمعه
سعید حسین پور
سعید حسین پور
گهرو
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/29
انسان های بزرگ و صاحب عزت ..95.11.29

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از نعمت های الهی که اگر در وجود هر شخصی وجود داشته باشد که واقعا هم نعمت بزرگی است نعمت عزت و بزرگی  وصاحب روحیه ی بزرگ بودن  می باشد.

انسان هایی که دارای شخصیت اند و بزرگوارهستند باید قدر دان نعمت های الهی باشد.

بعضی از افراد واقعا عزیز هستند  و وجودشان سرشار از عزت است  و دارای شخصیت هستند .  خواه دارا باشند یا ندار-  صاحب پست و مقام باشند و یا پست و مقامی نداشته باشند که معمولا  این افراد مورد احترام مردم هستند و مردم انها را دوست دارند این انسان ها دارای همت بلندی هستند  تلاش میکنند و برابر  مشکلات پیروز  هستند.

در قران مجید خداوند این گونه میفرماید: هیچ چیزی برای انسان نیست مگر به واسطه ی تلاش و کوشش ان را بتواند به دست بیاورد.

 

ولی انسان های دیگری هستند که عزت نفس و همت بلندی ندارند خودشان را باور ندارند و تلاش نمی کنند و لذا همه چیز باید برای انها فراهم باشد .

انسان هایی که اینگونه اند باز هم دچار ضعف هستندو در هر مرحله ای از زندگی ناتوان اند لذا وقتی که در اوج باشند دچار غرور و تکبر و منیت میشوند اینها افت هایی هستند که این انسان ها دارند.

و این بر  خلاف قران مجید و اموزه های دینی ماست

روزی شخصی که فقیر بود و وضعیت مالی خوبی نداشت نزد پیامبر (ص) رفت و خواست که  از پیابر کمک بگیرد اما در جلسه ای که نشسته بودند قبل از انکه ان مرد تقاضای خود را مطرح کند پیامبر فرمودند: هر کس که نیاز داشته باشد ما نیازش را بر طرف می کنیم  اما اگر شخص احساس بی نیازی بکند و خودش تلاش کند برایش سود مند تر است .

شخص که این جمله را شنید رفت و دوباره  و سه باره با  نیاز و احیاج  برگشت  و پیامبر هم همان سخنانشان  را تکرار کردند  مردکمی تعقل کرد.

به فکرش رسید که پیامبر همه چیز را میداند حتما به نیاز او عالم بوده است .

لذا با خود عهد کرد که هر طور که شده طبری تهیه کند و به قصد تهیه ی هیزم و فروش در بازاربه  بیابان برود

مرد چند وقتی این کار را انجام داد کار او رونق کرفت و کم کم فرد ثروتمند و بی نیازی شده بود.

بعد از مدتی که پیامبر را ملاقات کرد پیامبر فرمودند: که ای فلانی یادت هست که چند بار امدی که از من طلب کنی اما خودت همت و تلاش کردی و موفق شدی .

این بهتر است  یا این که من مبلغی به تو می دادم و......

انسان باید در هر زمینه ای تلا ش و کوشش کند.

انسانهایی  که تلاش نکنند افراد ضعیفی هستند و چه بسا به راه خلاف و انحرا فات اخلاقی هم کشیده شوند.

قران مجید در سوره ی فاطر ایه ی 10 میفرماید: من کان یرید العزت و لله العزت جمیعا :

می فرماید: هرکس دنبال عزت و سر بلندی است و می خواهد مورد احترام مردم باشد  تمامی عزت و سر بلندی دست خداو ند است ابرو دست خداوند است

 

خطبه دوم :بندگان خدا خواهران و برادران خودم را و همه ی شما عزیزان را   توصیه و سفارش مینمایم  به رعایت تقوا و پر هیز کاری.

علامه مجلسی رضوان الله تعالی می فرماید: تقوا در لغت به این معنا است که ادمی در نگهداری خویش فراوان  بکوشد و تلاش کند که تقوای الهی را در خود به وجود بیاورد و از گناه و معصیت پرهیز نماید.

امروز چهلمین روز در گذشت ایت الله  رفسنجانی را خدمت همه ی شما تسلیت عرض مینماییم.

سخنان حکیمانه ی رهبر فرزانه ی  انقلاب  در هفته ی گذشته در دیدار جمعی از مردم اذربایجان ابتدا اشاره کردند به حضور حماسی و با بصیرت مردم در راهپیمایی حماسی بیست و دوم بهمن قدر دانی کردند مردمی که خودشان صاحبان انقلاب هستند و با حضور در را ه پیمایی هم همایت از انقلاب کردند و هم اثبات کردند که پای ارمان های انقلاب هستند و پا فشاری می کنند.

مردم که به راهپیمایی امدند به این معنا نیست که نگرانی ندارند بلکه مردم نگرانی هایی هم دارند که مسئولین باید تلاش کنند مشکلات و گرفتاری ها را  خصو صا در زمینه ی معیشت و اشتغال برطرف شود

 

بعضی افراد خطرات دشمن را نمی بیند و می گویند ما باید اشتی ملی داشته باشیم  این ها معنی ندارند مگر مردم با هم قهر اند مردم با هم متحد اند  بله مردم با ان کسانی  که در روز عاشورا به وسط خیابان امدند و جوان بسیجی را لخت کردند و کتک زدند قهرند و اشتی هم نمی کنند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (1) اللَّهُ الصَّمَدُ (2) لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ (3) وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ (4)

صدق الله العلی العظیم غفر الله لنا و لکم والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه