پنج شنبه 1396/5/26 - 17 : 6
مشخصات امام جمعه
سید حسن جلالی هفشجانی
سید حسن جلالی هفشجانی
هفشجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
مسئولین دولتی باید گوش به فرمان مقام معظم رهبری باشند و از خطوط قرمز خارج نشده و مایه دلخوشی مردم باشند و کاری کنند که در۴ ساله دوم برای مردم امیدواری و شادی ایجاد شود.

«باسمه تعالی»

« مسئولین دولتی اما باید گوش به فرمان مقام معظم رهبری باشند و از خطوط قرمز خارج نشده و مایه دلخوشی مردم باشند و کاری کنند که در همین ۴ ساله دوم برای مردم امیدواری و شادی ایجاد شود. »

خطبه اول:

*حمد و ثنای الهی و درود بر محمد و آل محمدx

*دعوت خود و همگان به تقوای الهی و تبعیت از فرامین خداوند، پرهیز از گناه و طلب توفیق از حضرت حق بر انجام این مهم.

در ادامه فرمایشات نورانی پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) به جناب ابوذر غفاری به این فراز نورانی می رسیم که پیامبر ختمی مرتبت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم به جناب ابوذر غفاری می فرماید:

ای اباذر هرگاه نور الهی به دل انسان راه یابد دل را وسعت بخشد.

جناب ابوذر غفاری عرضه می دارد که ای فرستاده خدا، پدر و مادرم فدای تو باد، علامت نور چیست از کجا بدانیم که وارد قلب ما شده؟

ایشان فرمودند: علامت آن  توجه به جهان ابدی است آن دنیایی که قرار است تا همیشه در آن باقی بمانی.

از این دنیای فریبا و فانی و پر فریب واین دنیای آراسته شده کناره‌گیری کنی هم و غمت دنیا نباشد وابستگی به دنیا نداشته باشی و غم دنیا نخوری.

اگر مشاهده کردید که نسبت به دنیا بی میل و نسبت به آخرت متمایل هستی نشانگر آن است که این نور در تو وجود دارد.

و علامت سوم؛ آمادگی برای مرگ قبل از رسیدن وقت آن.

انسان آماده باشد برای رفتن.

خود را آماده کرده باشند، بدهکار کسی نباشد، آزاد از هر قید و بندی باشد.

نظیر دین داشتن به افراد یا دین های عبادی مانند: نماز و روزه.

همانگونه که امام در وصیت نامه خود نوشت با ضمیری امیدوار از بین شما خواهم رفت، یعنی به کسی بدهی ندارد، آمادگی برای مرگ داشته باشد وابستگی به دنیا نداشته باشد و همیشه به فکر آخرت باشد

اگر این اوصاف را در وجود خود پیدا نمودیم از آن بهره‌مند هستیم و به فکر آخرت خود هستیم و به مال دنیا وابستگی نداریم این نشانه آن کسی است که نور الهی به دلش نشسته و دل  او را  و سیع کرده است.

ظرف درونی انسان باید آمادگی داشته باشد، اگر قلب ما آلوده باشد به وابستگی های دنیایی و محبت دنیا را داشته باشد و محبت آخرش  را نداشته باشد، این آلوده است.

این نور الهی در ظرف آلوده قرار نخواهد گرفت،ظرف درون را باید آماده کرد، به آمادگی برای رفتن و وابستگی به آخرت نه دنیا.

آن نور الهی است که انسان را هدایت می‌کند و نمی‌گذارد که به بیراهه و کج راهه برود.

انشاء الله همگی این گونه باشیم و خداوند این توفیق را به همه ما عنایت کنند که قلوب ما  ظرف معرفت قرآن و محبت به قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) باشد.

به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.

* درود بر محمد و آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین.

*قرائت سوره عصر.

 

خطبه دوم:

*حمد و ثنای الهی و درود بر محمد و آل محمدx

*دعوت خود و همه روزه داران به تقوای الهی و تبعیت از فرامین خداوند و پرهیز از گناه و طلب توفیق از حضرت حق تعالی بر انجام این امور.

واقعیتی که باید خدمت شما نمازگزاران گرامی عرض شود، در رابطه با دشمنی‌های دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی است که دشمن ما همیشه از دو مؤلفه رنج برده است.

از زمانی که امام راحل به ملکوت اعلا پیوست،شاهد  رنج‌های زیادی بر دشمن بودیم.

 نکته اول؛  پیروی خلف صالح امام، از منش حضرت امام و ادامه همان مسیر الهی و انقلابی است.

ایشان راه آن امام فرزانه را ادامه می‌دهند که این در شعار همراه با شعور شما ملت حزب الله متبلور است که می گویند خامنه ای خمینی دیگر استو

دوم؛ آنچه که از آن دشمن به ستوه آمده، حضور آگاهانه مردم در همه ی صحنه های دفاع از انقلاب است.

از حیث مشارکت های سیاسی و مناسبتی که اینجا ، مسئولین دولتی و حکومتی باید قدر شناس مردم باشند که این گونه در همه صحنه‌ها حاضر بوده و از نظام مقدس جمهوری اسلامی که حاصل خون شهدای این نظام است باید قدردانی نمایند.

در شرایطی که این نظام مقدس در حال ورود به ۴۰ سالگی خود است، جمهوری اسلامی ایران به عنوان مدینه فاضله ملت های مسلمان است، این را باید مسئولین ما دقت نموده  و آب در آسیاب دشمنان و فتنه‌گران نریزند.

فتنه گرانی که ماهیت خود را به منصه ظهور رسانده و نشان دادند که مشکل اصلی آنان قرآن، اسلام و ولایت فقیه است و مشکل اصلی آنان امام زمان است.

دولتمردان نباید این مطلب را فراموش کنند که سران فتنه کسانی هستند که باعث امیدواری دشمنان ما شدند و چشم طمع آنان را به کشور ما باز کردند در حالی که برخی بحث رفع حصر آنان را مطرح می نمایند.

بحمدالله به حول و قوه الهی و عنایات آقا امام زمان علیه السلام نظام جمهوری اسلامی در حال  صعود به قله های افتخار است و چشم امید مظلومان جهان به این نظام مقدس است.

هیچ یک از ملت های مظلوم انتظار ندارد که ما دست بیعت به دشمن بدهیم.

مسئولین دولتی اما باید گوش به فرمان مقام معظم رهبری باشند و از خطوط قرمز خارج نشده و مایه دلخوشی مردم باشند و کاری کنند که در همین ۴ ساله دوم برای مردم امیدواری ایجاد شود و شادی ایجاد شود.

بیکاری ها برطرف شود و کار برای مردم ایجاد شود.به وعده هایی که داده شده عمل نمایند.

مقام معظم رهبری فرمودند: باید دولتمردان به این نکته دقت نمایند آغاز مدیریت جدید باید توأم با ابتکارات و توانمندی‌ها همراه باشد تا ملت را خرسند و امیدوار نمایند.

دوم؛ از مرد  برای مدیریت های کلان و غیر کلان بهره گرفته شود نه کسانی که اصلاً خدا را قبول ندارند.

مردم سالاری دینی یعنی باید از انسان های متدین و خدا باور و انقلابی و جهادی استفاده شود.

سوم؛ تکیه بر مدیریت انقلابی و جهادی و مد نظر قرار دادن مشکلات مردم.

اینها خواسته های مقام معظم رهبری از دولت و دولتمردان است و ما برای ایشان دعا می کنیم تا در راستای فرامین مقام معظم رهبری حرکت نمایند. به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.

 

*روز شنبه مصادف شده است با حمایت از صنایع کوچک مقام معظم رهبری توصیه های مختلفی  در این باره داشتند، ایشان فرمودند؛

 بارها در سخنرانی‌ها تکرار کردم که مسئولین عزیز کشور در زمینه مسائل اقتصادی خوب کار نمایند و خوب به این مسائل بپردازند و به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط بپردازند، ما چند صد هزار از این واحدها در کشور داریم،می بایست کارخانه های کوچک احیا شود.

مقام معظم رهبری فرمودند: تحریم ها چندان کار را با مانع مواجه نمی کند، آنچه که مهم است عدم مدیریت صحیح است.

فقدان مدیریت و نداشتن برنامه ، موجب اضمحلال ارکان جامعه می‌گردد.

می بایست برای مردم اشتغال ایجاد شود اگر شده دولت مؤظف است تا  به قول جامعه‌شناسان که این زمینه را ایجاد نموده که یک عده ای از مردم چاهی را حفر کنند و عده ای آن را پر کنند ،زیرا بیکاری موجب بسیاری از انحرافات اجتماعی است، جوانان می بایست مشغول به کار باشند، ایده های مختلف در کشور ما وجود دارد باید مردم مشغول باشند و یکی این ایده ها فعال کردن صنایع کوچک است که از توصیه‌های مقام معظم رهبری است.

روز دوشنبه مصادف شده است با ۲۳ ذیقعده پیروزی نیروهای حزب الله بر رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه که روز مقاومت اسلامی نامگذاری شده است مادر آیات نورانی قرآن داریم که که مصداق پیروزی دلاورمردان در لبنان است؛

كَمْ مِنْ فِئَةٍ قَليلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً كَثيرَةً بِإِذْنِ اللَّهِ وَ اللَّهُ مَعَ الصَّابِرينَ (بقره؛249)؛

 بسيار شده كه گروهى كم بخواست خدا بر گروهى بسيار پيروز شده‏اند خدا با استقامت ورزان است.

این جوانان درلبنان توانستند با حداقل امکانات برآن لشکر تا بن دندان مسلح رژیم‌صهیونیستی فائق آیند.

آیه دیگر؛ إِنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ أَلاَّ تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتي‏ كُنْتُمْ تُوعَدُونَ (فضیلت؛30)

آنانى كه مى‏گويند: پروردگار ما خداست، و در اين راه استقامت مى‏كنند، فرشتگان الهى بر آنان نازل مى‏شوند و مى‏گويند كه نترسيد و محزون نشويد كه بهشت وعده داده شده بر شما بشارت باد.

آن کسانی که گفتند پروردگار ما خداوند است و بر این قول استقامت ورزیدند و ایمان خود را حفظ کردند. برای همیشه پایبند به شعار ربنا الله بودند، اگر استقامت بود امدادهای غیبی حاصل می شود.

پیروزی حزب الله لبنان مصداق بارز ربنا الله و استقامت است.

 انشأ الله هر روز شاهد پیروزی های مسلمانان در سراسر عالم باشیم، به خصوص مسلمانان مظلوم سوریه ،یمن، لبنان، عراق و سایر بلاد اسلامی.

 انشاء الله به آنجایی برسیم که  استکبار جهانی به نابودی کشیده شده باشد به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.

شنیده اید که رئیس جمهور امریکا  باز در حال تهدید نظام جمهوری اسلامی است و گفته است که ایران به برجام عمل نکرده است کاری که خود آن را انجام دادند و برجام را پایمال نمودند این صفت ایشان است که درنده خو هستند.

چند کلام از فرمایشات امام را برای یادآوری  عرض می‌کنم؛

امام راحل می فرمایند: تمام گرفتاری ما از آمریکاست. تمام گرفتاری مسلمین از آمریکاست از این آمریکاست که صهیونیست را آنطور تقویت کرده است. دولت آمریکا به عنوان  قدرتمندترین دولت های جهان برای بیشتر بلعیدن ذخایر کشورهای تحت سلطه از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند، آمریکا دشمن شماره یک مردم محروم و مستضعف جهان است آمریکا برای سیطره سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و نظامی خویش در مورد جهان زیر سلطه از هیچ جنایتی خودداری نمی‌نماید.

 داعش از کجا بوجود آمد؟ القاعده از کجا به وجود آمد؟ همه اینها زیر سر آمریکای جنایتکار و اسرائیل است.

دنیا بداند که هر گرفتاری که ملت ایران و ملل مسلمان دارند از جانب  آمریکاست.

ملل جهان از آمریکا متنفر هستند، بدبختی دول اسلامی از دخالت آمریکا در امور آنهاست.

اجانب ذخایر ما را می‌برند و استفاده می‌کنند. آمریکا قرآن و اسلام  را به حال خود مضر

می داند و می خواهد آن را از بین ببرد.

در این دنیا آمریکا که شیطان بزرگ است شیاطین دیگر را به گرد خود می آورد چه شیطان هایی که در ایران هستند و چه شیطان هایی که در خارج هستند و هیاهو راه انداخته است.

انشالله با عنایات خاصه آقا امام زمان به زودی زود شاهد نابودی تمامی شیطان های داخلی خارجی و در رأس آنان نابودی شیطان بزرگ باشیم انشالله.

 به برکت صلوات بر محمد و آل محمد

 چهارشنبه مصادف با ۲۳ ذیقعده روز زیارتی مخصوص آقا امام رضا علیه السلام از راه دور.

به محضر نورانی و مقدس آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام صلواتی  عنایت بفرمایید.

شنبه ۲۶ مرداد سالروز بازگشت افتخارآمیز اولین گروه آزادگان هشت سال دفاع مقدس در سال ۱۳۶۹.

*صلوات و درود بر محمد و آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین.

*دعا برای برآورده شدن حاجات.

*قرائت سوره توحید.

ارتباط با امام جمعه