پنج شنبه 1396/7/27 - 23 : 14
مشخصات امام جمعه
سید حسن جلالی هفشجانی
سید حسن جلالی هفشجانی
هفشجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/21
شرمندگی خواص بی‌بصیرت و سربلندی ملت بعد از فروکش کردن فتنه‌ها

«باسمه تعالی»

« دو عنصر ایستادگی و مقاومت در برابر دشمنان خارجی و بصیرت و هوشیاری نسبت به شرایط درونی بسیار ضروری است. »

خطبه اول:

*حمد و ثنای الهی و درود بر محمد و آل محمدx

*دعوت خود و همگان به تقوای الهی و تبعیت از فرامین خداوند، پرهیز از گناه و طلب توفیق از حضرت حق بر انجام این مهم.

در ادامه فرمایشات نورانی پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) به جناب ابوذر غفاری به این فراز نورانی می رسیم که پیامبر ختمی مرتبت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم به جناب ابوذر غفاری می فرماید:

ای اباذر در هنگام تشییع جنازه و به هنگام قرائت قرآن و در وقت جنگ و میدان جهاد خاموش بمان.

 انسان زمانی که تشییع جنازه انجام می شود یا قرآن خوانده می شود یا در میدان جنگ هستند باید از سخنانی که روزمره به آن مشغول هستند، سکوت کنند و خاموش باشند.

 اذکاری که خود انسان را به خداوند نزدیک می کنند و وارد شده است در این ایام و در این مواقع مانعی ندارد. اما گاهی قرآن خوانده می شود یا تشییع جنازه انجام می‌شود و برخی مشغول صحبت هستند.

در ادامه فرمایشات نورانی می فرمایند: در زمان تشییع جنازه در چه حالتی باشد به خصوص در تشییع جنازه.

بعد فرمودند: ابوذر سکوت با تفکر همراه است؛ سکوت تنها فایده ای ندارد.

عقل باید مشغول تفکر باشد تا از خاص ترین افراد به درگاه حق تعالی باشد.

 جزو انسان هایی نباشیم که گردنکشی و گردن فرازی می‌کنند، اهل توپ و تشر باشند نباید اینگونه باشیم؛ عقل مشغول به تفکر باشد.

تفکر در مسائل اخروی و خشوع و این مد نظر باشد که تو هم به او ملحق خواهی شد. امروز برادر یا خواهر دینی خود را تشییع جنازه میکنی و سپس نوبت ما خواهد شد.

 در هنگام تشییع جنازه به ما امر به سکوت فرمودند، سکوتی که در این سکوت تفکر باشد در آن سکوت خضوع و  خشوع باشد که حواس انسان باشد که دیر یا زود روی دستان مردم قرار خواهد گرفت و به آنان ملحق خواهد شد.

نهایت آنکه انسان در شرایط مهم خوب است که تفکر کند و زیاد صحبت نکند. بزرگان دین ما فرمودند که اگر ارزش سخن گفتن نقره باشد؛ سکوت کردن ارزشش طلاست.

آیا چیزی برای عرضه در آن جهان خواهیم داشت؟

آیا توشه بر گرفتیم؟

خداوند را قسم می دهم به این ایام سوگواری آقا اباعبدالله الحسین و به این ابراز ارادت ها که خداوند متعال ، عاقبت همه ما و بستگان ما را ختم به خیر بگرداند.

به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.

* درود بر محمد و آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین.

*قرائت سوره عصر.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خطبه دوم:

*حمد و ثنای الهی و درود بر محمد و آل محمدx

*دعوت خود و همه نمازگزاران  به تقوای الهی و تبعیت از فرامین خداوند و پرهیز از گناه و طلب توفیق از حضرت حق تعالی بر انجام این امور.

خداوند تبارک تعالی فرموده است:

يُريدُونَ أَنْ يُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ يَأْبَى اللَّهُ إِلاَّ أَنْ يُتِمَّ نُورَهُ وَ لَوْ كَرِهَ الْكافِرُونَ (توبه/32)

مى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند، و خدا جز به كمال‏رساندن نور خود نمى‏خواهد. هر چند كافران را خوش نيايد.

دشمنان اسلام و دین می خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش کنند و آن و حال آنکه خدا هرچند کافران را ناخوش آید، خداآن نور را کامل خواهد کردو

 از اول انقلاب تاکنون و بلکه از صدر اسلام تاکنون دشمنان داخلی و خارجی برای برای نابودی اسلام و مسلمین و قرآن و اهل بیت تلاش کرده است ولی به حول و قوه الهی خداوند نور خودش را کامل خواهد گردانید.

تمثیلی اینجا قابل طرح است یکی تمثیل به گرگ ویکی  به موریانه

گرگ وقتی حمله می کند زوزه می کشد با صدای بلند حمله می‌کند.

دراین زوزه کشیدن گرگ ها و این صدای بلند، فرصت ایجاد می شود تا طرف مقابل فرار کند یا مقاومت کند اما موریانه؛

موریانه ، اولاً: پنهان و ناپیدا هستند و از درون زمین راه برای حضور می یابند و بی سر و صدا و به همان نرمی بافت وجودیشان به جان داشته ها سرمایه ها می افتند که در این تمثیل دشمنان خارجی را به گرگ ها و دشمنان داخلی را به موریانه ها تمثیل کردند.

ایستادگی در مقابل گرگ ها شجاعت می خواهد باید مردانه ایستاد و گفت؛ آمریکا هیچ غلطی نمی تواند انجام بدهد؛ این را امام و خلف صالح وی گفتند.

دشمن داخلی که موریانه وار نفوذ می کنند و نهضت و انقلاب را از درون نابود می کنند انسان باید بصیرت و آگاهی داشته باشد باید از حملات مخفیانه و مرموزانه آنان را رصد نموده و قبل از اینکه کاری بکنند، پیشگیری و حمله ناجوانمردانه موریانه را در نطفه خفه نمایند.

 به حول و قوه الهی از اول انقلاب تاکنون این تفاله های استکبار نیز با شکست مواجه شدند آنهم به دلیل بصیرت آگاهی و استقامت مردمان.

بنابراین ۲ عنصر ایستادگی و مقاومت در برابر دشمنان خارجی و عنصر دوم بصیرت هوشیاری با توجه به شرایط درونی در جهت حیات یک موجود زنده و پویا در هر دو مرحله همزمان آگاهی و استقامت ضروری است.

اگر خدای ناکرده خللی وارد شود  آنان به هدف خود دست پیدا می کنند.

 در بعضی موارد دیده شده که دشمنان داخلی و خارجی کامیابی‌هایی نیز در به شهادت رساندن عزیزان این مردم داشتند.

اما نباید مریض شد باید هوشیاری و ایستادگی کامل و لازم را به کار برد چنانچه از اول انقلاب تاکنون اینگونه بوده است.

در پایان دهه چهارم از عمر پر برکت این انقلاب و در آستانه چهل سالگی انقلاب، ملت قهرمان در سایه منویات رهبر حکیم و فرزانه  همیشه با مقاومت و بصیرت و ایمان راسخ اینبار هم کشتی انقلاب را با اقتدار و عزت مثال‌زدنی از انواع فتنه‌ها و توسعه خواهند داد.

البته با این توفیقات روز افزون این  را هم باید در نظر بگیریم که شرمندگی و رسوایی در دنیا و آخرت برای آن خواص بی درد و بصیرت  خواهد ماند که در تکاپوی خوش‌خدمتی به دشمنان این ملت به ویژه آمریکا و انگلیس و اسرائیل هستند.

 اینان رسوا خواهند شد در دنیا و انشالله رسوای در آخرت؛ کسانی که می‌خواهند به مردم خیانت کنند.

در این چند وقت اخیر دستگاه قضایی ما بر اساس وظیفه خود که وظیفه خدایی است،کسانی  که زیاده خور و جاسوس هستند و خیانت می کنند را بازداشت نموده و صدای یکسری از خواص بی درد در آمده.

واقعاً اینان دلسوزان نظام و انقلاب و شهدا هستند که انواع و اقسام حملات را به قوه قضاییه دارد؟ با جاسوس باید برخورد کرد باید به اشد مجازات برسد.

چرا بعضی از خواص بی درد با  قوه قضاییه مقابله می‌کنند؟

غیر از آنست که گفته شود اینان از خادمان نظام سلطه هستند و تیشه به ریشه انقلاب می زنند؟

آمریکای جنایتکار در فتنه ها و نقشه های شوم منطقه ای ناکام مانده و عوامل تکفیری  با قدرت جبهه مقاومت نفس های آخر خود را می کشد .

اما در حال حاضر ضمن تحریک مسئولان اقلیم کردستان مبنی بر همه پرسی استقلال و تجزیه عراق. از سوی دیگر بخصوص برجام،  نیز اتهامات واهی مبنی بر عدم رعایت روح برجام مطرح می‌کنند و دوباره بحث مذاکره را پیش می‌کشد که  واکنش وزیر امور خارجه قابل تحسین بود که این قرارداد بین المللی است و آمریکا نمی تواند مستقلاً  آن را زیر سوال ببرد.

 دشمنان داخلی و خارجی دست به دست هم دادند برای از بین بردن اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی.

بحث دیگر اتهام زنی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است؛ این فرزندان خدوم و صدوق و جان برکف نظام مقدس جمهوری اسلامی در کنار سایر قوای کشور قوه الهی جواب های دندان شکنی به آنان داده شده است که اگر ‌بخواهند سپاه را به عنوان گروه تروریستی معرفی کنند آمریکای جنایتکار این را بداند که تا شعاع هزار کیلومتری مرزهای مقدس جمهوری اسلامی هیچ پایگاهی از پایگاه‌هایش در امان نخواهد ماند.

و فرمانده محترم سپاه فرمودند: که اگر آمریکا بخواهد سپاه را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی کنند ما هم آن معامله ای را که با داعش کردیم با آمریکایی ها خواهیم کرد و آنان و داعش  را یکی می دانیم  و همانگونه که داعش نفس آخرش را می کشد، ان‌شاءالله به حول و قوه الهی آمریکای جنایتکار نیز به زباله دان تاریخ خواهد رفت.

مناسبت هایی که با آنها مواجه هستیم، شنبه مصادف شده است با ۲۲ مهرماه بیست و سوم محرم الحرام روز جهانی استاندارد که باید ابزار و لوازم تولیدی ما در هر نوع از آنها چه خوراکی چه پوشاک و سایر لوازمات مورد نیاز و موارد از نظر استحکام و کیفیت آن شرایط استحکام را داشته باشد که بر عهده سیستم استاندارد کشور است.

یکشنبه بیست و سوم مهر ماه  سالروز شهادت آیت الله اشرفی اصفهانی نماینده حضرت امام و امام جمعه کرمانشاه شهید محراب در دست منافقان کوردل در سال ۶۱ .

نیز مصادف شده است با روز جهانی نابینایان و عصای سفید که به همه عزیزان روشندل این ایام را تبریک عرض می نماییم سلامتی ایشان صلواتی عنایت بفرمایید.

روز دوشنبه مصادف شده است با ۲۴ مهر شهادت امام زین العابدین علیه السلام، فرا رسیدن این ایام را به محضر آقا امام زمان عجل الله تسلیت عرض می نماییم ، به ویژه  شما نمازگزاران گرامی.

روز دوشنبه روز پیوند اولیا و مربیان و پدر و مادران  تا بتوانند نسل خوبی را برای آینده تربیت کنند.با هم تعامل داشته باشند، چگونه بچه ها را خوب تربیت کنند؟

روز دوشنبه مصادف شده است با واقعه به آتش کشیدن مسجد شهر کرمان به عمال پهلوی.

 

چهارشنبه مصادف شده است با روز تربیت بدنی و ورزش که باید در خصوص بهداشت روانی مراقبت ویژه داشته باشیم ، در مجامع عمومی و خانواده ها به گونه ای برخورد نماییم که خانواده و فرزندان و همسران آسایش داشته باشد، محیط برای آنان محیط سالم و به دور از دعوا و مشاجره باشد . این روز را به همه ورزشکاران به ویژه آقای ابوذر ربیع زاده از قهرمانان  پارالمپیک کشور و شهرمان تبریک عرض می کنیم

*صلوات و درود بر محمد و آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین.

*قرائت سوره توحید.

ارتباط با امام جمعه