يکشنبه 1396/2/10 - 14 : 23
مشخصات امام جمعه
سید حسن جلالی هفشجانی
سید حسن جلالی هفشجانی
هفشجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
لزوم مراعات اخلاق در حوزه انتخابات ریاست جمهوری و شوراها

«باسمه تعالی»

« لزوم مراعات اخلاق در حوزه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر.»

خطبه اول:

*حمد و ثنای الهی و درود بر محمد و آل محمدx

*دعوت خود و همگان به تقوای الهی و تبعیت از فرامین خداوند، پرهیز از گناه و طلب توفیق از حضرت حق بر انجام این مهم.

در ادامه وصیت های پیامبرx به جناب ابوذر غفاری در مذمت دنیا و دنیا خواهی به این فراز می رسیم که؛

 «یا اباذر ان جبرئیل آتانی بخزائن الدنیا...  جبرئیل همه گنجینه‌های دنیا را بر پشت استری برای من آورد و گفت: این ها تمام خزینه های دنیاست، همه آنها را در اختیار بگیر و مقام نبوت را نیز محفوظ داشته باش.

پیامبر فرمودند: من نیازی به این گنجینه ها ندارم، هرگاه سیر باشم خداوند را سپاس می گویم و اگر گرسنه باشم از خداوند مسئلت می دارم.

این سخن حضرت به منزله درسی است که می بایست در دنیا تنها به مقداری بسنده نمود که به درد آخرت انسان بخورد وگرنه گجینه‌ای فراوان سودی عاید انسان نمی‌کند.

هرگاه چنین امری سرمشق زندگیمان شود در مال اندوزی و جمع آوری مال دنیا در خود تجدید نظر خواهیم کرد.

 دنیا و مقام های دنیوی ما را فریب می دهد، انسان می‌بایست در کسب مال و منال دنیوی دقت داشته باشد.

در برخی روایات آمده است که در آخرالزمان کسب روزی حلال و نگه داشتن ایمان، از شمشیر زدن و جنگیدن و نگه داشتن گلوله آتشین در دست سخت ترخواهد بود.

خداوند به ما توفیق کسب روزی حلال را عنایت بفرمایید تا به میزان نیاز به کسب مال دنیا پرداخته و همه اینها برای رضای خداوند و توشه برای آخرتمان باشد.

*صلوات بر محمد و آل محمدx.

*قرائت سوره عصر.

 

 

 

 

 

 

 

خطبه دوم:

*حمد و ثنای الهی و درود بر محمد و آل محمدx

*دعوت خود و همگان به تقوای الهی و تبعیت از فرامین خداوند و پرهیز از گناه.

اشاره به لزوم مراعات اخلاق در حوزه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر.

 اخلاق انسان ناشی از عقائد و ملکات ذهنی اوست اگر انسانی پاک سرشت و متدین باشد این امر در گفتار و رفتارش نمود پیدا خواهد کرد، در خصوص طرفداری از نامزد مورد نظر و در خصوص تبلیغات نباید برای دنیا،عاقبت خود را بفروشیم.

می ‌بایست از خداوند بخواهیم تا کسانی بر سر کار بیایند که خدا ترس بوده و نسبت  به مردم دلسوز باشند، کسانی بیایند که خادم مردم باشند و می بایست این انتخاب ما برای آخرت خودمان باشد.

*اشاره به دقت نظر در در ثبت نام افراد برای انتخابات تا این ثبت نام ها توسط برخی افراد لوس نشود و به هر کسی به خود اجازه ندهند تا با ژست های متفاوت در انتخابات ثبت نام کند، این عمل دور از شأن نظام بوده و می باید مسئولین به این امر دقت داشته باشند.

*انشاء الله بتوانیم در انتخابات با توجه به شعار سال «اقدام و عمل؛ تولید و اشتغال» حماسه ای نو بسازیم.

*روز شنبه مصادف با تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که بمنزله خاریست در چشم دشمنان اسلام و به حق امام فرمودند: اگر سپاه نبود کشور هم نبود.

*شنبه مصادف است با اعلان انقلاب فرهنگی، ومتصدیان امور فرهنگی می‌بایست با دقت نظر به انجام وظایف خود بپردازند.

 مقام معظم رهبری فرمودند: اردوهای مختلط و برگزاری کنسرت های آنچنانی،رقص و حرکت های موزون، کار فرهنگی محسوب نمی شود بلکه ضد فرهنگ است.

*برخی تصور می کنند که برگزاری کنسرت، کاری فرهنگی است که در دانشگاه صورت می گیرد، تصور   می شود شاد بودن به این مباحث است.

آیا با ایجاد حرمت و به سخره گرفتن مقدسات می توان شادی ایجاد نمود؟

ما در این حوزه نیاز به تأمل و تفکر داریم. ما نباید مانند جوامع غربی دچار انحطاط شویم، آیا با آزادی های جنسی بی حد، شادی ایجاد خواهد شد؟ مسئولین فرهنگی می‌بایست نسبت به این معضلات اهتمام بورزند؟

*روز دوشنبه مصادف است با سالروز شهادت باب الحوائج امام موسی کاظم علیه السلام و تسلیت این روز به محضر آقا امام زمان علیه السلام.

*روز سه شنبه مصادف است با مبعث رسول اکرم صلوات الله علیه، تبریک این روز به محضر آقا امام زمان علیه السلام و مردم.

*نیز مصادف شدن این روز با حادثه طبس و لطف و عنایت خداوند به نظام و مردم ایران، که در این حادثه خداوند با شن ها دشمنان را سر کوب نمود.

*ما نباید از تشر های دشمن بهراسیم، زیرا این تهدیدها تو خالی هستند،اگر کسانی می ترسند، بدانند مردم ما شجاع هستند و در مقابل دشمن می ایستند، چنانچه جوانان خود را در این راه فدا نمودند.

*دشمن به هر کاری دست میزند تا خود را از منجلاب غرق شدن نجات دهد، اینها تلاش های مذبوحانه ای است برای نشان دادن قدرت پوشالی آنها به گونه ای که هرچند وقت یکبار به کشور هایی نظیر؛ عراق، افغانستان،سوریه،کره شمالی و... حمله می کنند.

*انشأالله بزودی شاهد فروپاشی نظام سلطه آمریکای جنایتکار خواهیم بود.

*در رابطه با تأیید صلاحیت کاندیدای ریاست جمهوری، می بایست تا همگی در برابر تصمیمات شورای نگهبان با احترام برخورد نموده و تصمیمات آن را بپذیرند، و نباید کسی آن را زیر سوأل ببرد.

*اشاره به برنامه‌های شهرداری شهر در حوزه شهر و لزوم تشکر و قدردانی از خدمات شهرداری شهر و لزوم پرهیز از سیاه نمایی و یا بزرگ نمایی برخی موارد جزئی توسط برخی افراد.

*دعا برای برآورده شدن حاجات.

*قرائت سوره توحید.

--------------------

*لازم به ذکر است که در مراسم نماز جمعه این هفته شهر، شهردار شهر جناب آقای مهندس باقری نیز به ایراد سخن پرداختند و به اقدامات شهرداری و پروژه های انجام شده و در دست اقدام و آینده شهر اشاره نمودند و به مباحث متعدد درخصوص مباحث عمرانی و خدماتی و اجتماعی شهر پرداخته و به مسائل و سوألات مطرح شده در این حوزه ها پاسخ گفته و توضیحات لازم را در این خصوص ارائه دادند.

ارتباط با امام جمعه