پنج شنبه 1395/12/5 - 48 : 3
مشخصات امام جمعه
سید حسن جلالی هفشجانی
سید حسن جلالی هفشجانی
هفشجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/29
حضور میلیونی مردم در راهپیمایی 22بهمن، نشانگر عظمت، عزّت، اقتدار، وحدت و انسجام ملی بود

«باسمه تعالی»

خطبه اول:

حمد و ثنای الهی و درود بر محمد و آل محمدx

دعوت خود و همگان به تقوای الهی،تبعیت از فرامین الهی، پرهیز از معاصی و مسئلت داشتن توفیق از حضرت حق  تعالی در انجام آن.

در ادامه وصایای رسول اکرمx  به جناب ابوذر غفاریw؛

اى اباذر در روز قیامت بنده گناهکار در صحرای محشر آورده می شود و گناهش به وی نشان داده می شود، وقتی او عمل خود را می بیند به درگاه خداوند عرضه می دارد ؛ خداوندا من در دنیا همواره از این گناه خود ترسان بودم و زمانی که چنین سخنی می گوید و در نتیجه چنین اظهاری، خداوند همانجا او را می آمرزد.

انسان مؤمن بنابرآنچه در روایات آمده، اگر مرتکب گناهی شود و در صدد جبران آن بر بیاید باز هم خود را ملامت می کند و بابت آن احساس عذاب وجدان می کند.

حضرت در ادامه می فرماید: ای اباذر اگر کسی در دنیا به اندازه عمل 70 پیامبر عمل صالح انجام داده باشد،نباید چنین امری موجب اطمینان خاطر وی باشد و انسان نباید در قبال گناهانی که ناچیز به نظر می رسد خود را مصون و ایمن بداند.

گناه چه بسا انسان های سعادتمند را نیز به قعر جهنم بفرستد، مانند برسیسای عابد و یا بعلم باعورا  که مستجاب الدعوه بود، اما گناه آنان را گرفتار نمود.

انسان باید دارای حالت خوف و رجاء باشد؛ ترس از گناه و امیدواری به رحمت خداوند، که بواسطه این دو انسان به اعلی علیین خواهد رسید.

لقمان در نصیحت به فرزند می گوید: اگر عمل همه افراد نیک را در دنیا داشته باشی، باید از درگاه خدا بترسی که مورد مؤاخذه قرار بگیری و اگر تمام گناهان همه انسان های بد صفت را داشته باشی باید به رحمت خداوند امیدوار باشی.

*نباید اجازه داد که گناه عادی شود که این امر موجب قساوت می شود و انسان دست به هر جنایتی خواهد زد.

*طلب توفیق از خداوند متعال در ترک گناه و توفیق در جبران گناهان و قرار گرفتن در زمره توّابین و متطهّرین.

قرائت سوره عصر.

خطبه دوم:

*حمد و ثنای الهی و درود بر محمد و آل محمدx

*دعوت خود و همگان به تقوای الهی و تبعیت از فرامین خداوند و پرهیز از گناه، و مسئلت داشتن توفیق و سربلندی از حضرت حق  تعالی در انجام این مهم.

*سپاس از درگاه حق تعالی بابت تشخیص خوب مردم و حضور آگاهانه خود در میادین مختلف و در مقاطع حساس، که خود گویای پایبندی آنها به آرمان های انقلاب است.

حضور میلیونی مردم در راهپیمایی 22بهمن، نشانگر عظمت، عزّت، اقتدار، وحدت و انسجام ملی بود، امید است که مردم همانطور که با شور انقلابی خود در چنین مناسباتی شرکت می نمایند، همین حضور را بنابر وظیفه ای که می دانند در مورد شرکت در انتخابات نیز داشته باشند، و هرچقدر این حضور آگاهانه و حداکثری باشد نشانگر عظمت و حرمت انقلاب و موجب دلسردی دشمنان خواهد شد.

*چنانچه وظیفه مردم در زمان پیش از انقلاب مبارزه و تظاهرات برعلیه نظام ظلم بوده، اینک نیز وظیفه آنان حضور حداکثری و آگاهانه(با تدبیر، بصیرت و دشمن شناسی) در صحنه است.

*آنچه از کلام امام و مقام معظم رهبری قابل استنباط است، عبارتست از آنکه؛ مردم کانون اصلی قدرت نرم جمهوری اسلامی هستند.

*چنانچه مقام معظم رهبری فرمودند، حضور مردم در راهپیمایی ها دلیل بر عدم دلخوری و نداشتن گلایه آنان از برخی نامدیریت ها،تبعیض ها، حقوق های نجومی نیست.

مردم نظام و انقلاب خود را دوست دارند، اما ایشان، افرادی را  که بدنبال سوء استفاده و خیانت هستند را پس زده و از سیل خروشان انقلاب پرتاب می کنند.

مقام معظم رهبری فرمودند: من کسی نیستم که بخواهم از شما تشکر کنم، جزای اصلی شما با خدا و صاحب اصلی این انقلاب است.

*امروز جمعه مصادف است با قیام خونین مردم تبریز به مناسبت چهلمین روز تظاهرات مردم قم، که مردم تبریز توسط مأموران رژیم شاهنشاهی به خاک و خون کشیده شدند و به همین مناسبت مردم استان آذربایجان محضر مقام معظم رهبری شرفیاب می شوند.

 *تشکر مقام معظم رهبری از حضور مردم در صحنه که موجب حفظ آبروی نظام شده و نیز واکنش ایشان در خصوص ورود برخی واژگان در برخی رسانه ها مبنی بر آشتی ملی، در حالی که مردم با یکدیگر دچار قهر نیستند،آری مردم با کسانی که به پیروی از اربابان خائن خود؛ استکبارجهانی، آمریکای جنایتکار،اسرائیل، وهابی ها، تکفیری ها به ایجاد فتنه 88 پرداختند، صلح و دوستی ندارند.

*ایشان با اشاره به نامگذاری این سال به اقتصاد مقاومتی فرمودند: صرف قرار بودن انجام کار قابل بسنده نیست، بلکه کارها باید در مقام عمل انجام شود.

*آیا برخی مسئولین در سال اقدام و عمل و در قبال حقوق های دریافتی به وظایف خود عمل نموده اند؟

*روز یکشنبه مصادف است با اول اسفند حمله جنگنده رژیم بعث عراقی به هواپیمای مسافربری و شهادت چهل نفر از هموطنان من جمله حجة الاسلام و المسلمین شیخ فضل الله محلاتی که این روز به نام روحانیت و دفاع مقدس نامگذاری شده است.

مقام معظم رهبری فرمودند: اگر بخواهیم نظام اسلامی انقلابی بماند ،حوزه علمیه قم باید انقلابی بماند و به تبع آن سایر حوزه های علمیه.قشر روحانی باید روحیه انقلابی گری خود را حفظ و ادامه دهند.

*روز پنج شنبه مصادف است با 5 اسفند روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندسی و تبریک این روز به همه مهندسین خدوم.

*تبریک موفقیت ورزشکاران شهرقهرمان پرور هفشجان درمسابقات برگزار شده در ایام الله دهه فجر.

* دایر شدن کلاس ها و کارگاه های آموزشی در کانون رشد شهر،توسط آموزش و پرورش ناحیه1 به مناسبت هفته تربیت.

*درود بر محمد و آل محمدx

*دعا جهت بر آورده شدن حاجات و تجیل در فرج آقا امام زمانf.

*قرائت سوره توحید.

 

ارتباط با امام جمعه