آیت الله نورالله طبرسی نماینده ولی فقیه و امام جمعه سابق ساری به دیدار حق شتافت
تصویر خبر

مراسم تشییع در شهر مقدس قم دوشنبه 21 بهمن ساعت 9 صبح از مسجد امام حسن(ع) تا حرم مطهر 

مراسم ختم بعد از نماز مغرب و عشاء مسجد اعظم قم

تشییع در ساری چهارشنبه 23 بهمن ساعت 9 صبح و تدفین در گلزار شهداء ساری

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ زندگی نامه ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مرحوم آیت الله نورالله طبرسی، فرزند حسن، نماینده سابق ولی فقیه و امام جمعه ساری در استان مازندران. پدرش، آیت الله حسن طبرسی سوچلمایی و جدش آخوند ملایدالله، در شمار عالمان دینی بودند. 

 وی در فروردین  ۱۳19 ش در روستای سوچلما ازتوابع هزارجریب در شهرستان نکاء مازندران متولد شد. نخست به مکتب خانه رفت و خواندن و نوشتن و قرائت قرآن را آموخت. در دوازده سالگی وارد حوزه علمیه کوهستان شد و بخشی از مقدمات علوم دینی را نزد آیت‌الله شیخ محمد کوهستانی فرا گرفت. پس از دو سال به حوزه علمیه قم رفت و به ادامه تحصیل پرداخت. همچنین منطق، فلسفه و کلام را در محضر حضرات آیات یحیی انصاری شیرازی حسن زاده آملی، عبدالله جوادی آملی و محمدتقی ستوده فرا گرفت. در تفسیر از محضر حضرات آیات: علی مشکینی و ابوالقاسم خزعلی بهره برد. 

آیت الله طبرسی با آغاز نهضت روحانیت به رهبری امام خمینی (ره) به مبارزه بر ضد رژیم روی آورد و به فعالیت‌های انقلابی، چون: توزیع اعلامیه، شرکت در راهپیمایی ها و تبلیغ بر ضد رژیم در مناطق مختلف پرداخت. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تشکیل کمیته انقلاب ساری همکاری داشت و به عضویت آن درآمد. همچنین به مبارزه و افشاگری بر ضد منافقین پرداخت. مدتی نیز مسئولیت حزب جمهوری اسلامی را برعهده داشت.

وی در ۲۲ تیر ماه ۱۳۵۹ ش به امامت جمعه ساری منصوب شد در دوران دفاع مقدس در تشکیل ستاد جنگ استان مازندران مشارکت داشت و مسئولیت آن را برعهده گرفت. از دیگر مسئولیت ها و فعالیت های او در این دوران است : مسئولیت شورای فرهنگی مازندران؛ عضویت در هیئت موسس دانشگاه پیام نور ساری، ریاست ستاد غدیر مازندران ،مسئولیت ستاد امر به معروف و نهی از منکر؛ تاسیس دانشکده پزشکی ؛دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان نیمه شعبان ساری؛ احداث مصلی امام خمینی (ره) ساری؛ احداث مجتمع فرهنگی اهل بیت علیه السلام؛ تاسیس حوزه علمیه خواهران؛ ساخت مساجد و حسینیه‌ها ؛ تشکیل جلسات تفسیر و احکام؛  همکاری در بازسازی سوسنگرد؛ برگزاری سالانه مراسم یادواره 1300 شهید مرکز استان؛ تشکیل ستاد غدیر استان مازندران؛  تهیه زمین برای پرورشگاه دختران و تشکیل شورای سیاستگذاری کنگره ده هزار شهید استان مازندران. وی در دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری نیز نماینده مردم استان مازندران بود.

مرحوم آیت الله طبرسی عالم وارسته و ولایت مدار، سرانجام پس از 79 سال مجاهدت در 19 بهمن 1398 پس از عمل جراحی مغز و تحمل یک دوره بیماری سخت به دیدار معبود شتافت. روحش شاد و یادش گرامی.


چهارشنبه 1399/5/15 - 48 : 5

پرتال استان ها

 

آخرین اخبار