بازدید ائمه جمعه سه استان کشور از سایت هسته ای خنداب اراک
تصویر خبر

به گزارش روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه؛ بیش از 40 تن از ائمه جمعه استان های همدان، لرستان و کرمانشاه روز چهارشنبه 15 اسفندماه سال جاری از سایت هسته ای خنداب اراک شامل مجموعه های راکتور تحقیقاتی آب سنگین، مجتمع آب سنگین و پروژه ها و دستاوردهای این سایت بازدید نمودند. در این بازدید که با استقبال و همراهی علی اصغر زارعان، دستیار ویژه دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران به نمایندگی از ایشان و جمعی از مدیران و متخصصان سایت انجام شد، زارعان و مسئولان سایت فعالیت ها و دستاوردهای صنعت هسته ای بویژه این مجتمع را در ابعاد مختلف همراه با مصادیق تشریح نمودند. در ادامه ائمه جمعه حاضر در این بازدید به بیان ابهامات و سوالات خویش و افکار عمومی جامعه در حوزه فعالیت های صنعت هسته ای کشور پرداختند. بازدیدکنندگان طی مشاهدات عینی خود از بخش های مختلف و پروژه های سایت هسته ای خنداب، بویژه از قلب راکتور آب سنگین که در حال تکمیل است، دیدن نمودند. این بازدید با اقبال ائمه جمعه به دلیل آنچه که در فضای غیر واقعی رسانه ها و یا بعضاً مصاحبه های افراد غیر مسئول شنیده بودند، مواجه شدند.

در آغاز جلسه حجت الاسلام اسفندیار، معاون ارتباطات و رسانه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در بخشی از سخنان خود ضمن قدردانی از همکاری سازمان انرژی اتمی و تشریح اهداف چنین بازدیدهایی، صنعت هسته ای کشور را یکی از دستاوردهای بزرگ نظام جمهوری اسلامی ذکر کرد و افزود: ائمه جمعه سنگربانان انقلاب اسلامی هستند و وظیفه حفظ و تبیین دستاوردهای انقلاب را برای نسل جوان برعهده دارند. وی با اشاره به توطئه دشمنان نظام انقلاب اسلامی در نا امید کردن مردم و نادیده گرفتن و کوچک نمایی این دستاوردهای عظیم نظام جمهوری اسلامی گفت: ما این دستاوردها را مدیون شهدایمان هستیم و الان هم بر سر سفره همین شهداء بویژه شهدای هسته ای و مدیران مومن، انقلابی و جهادی آن هستیم و باید قدر آن را بدانیم و برای حفظ و حراست آن تلاش کنیم. 

در ادامه مهندس زارعان در سخنانی ضمن خیرمقدم و قدردانی از شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و حضور ائمه جمعه در چنین بازدیدهای علمی به توضیح بزرگترین پروژه های صنعت هسته ای کشور در تحقیق و توسعه، ساخت دو نیروگاه اتمی در ساختگاه نیروگاه اتمی بوشهر، چرخه سوخت هسته ای، اکتشاف و استخراج، انتقال دو محموله کیک زرد بومی کشور با حجم 40 تن در سال جاری به مجتمع UCF اصفهان، توسعه موفقیت آمیز، طراحی و تولید انواع سانتریفیوژها از IR1 تا IR8 و همچنین خودکفایی کشور در این زمینه و دیگر فعالیت ها پرداخت و تاکید کرد: در چهل سالگی انقلاب اسلامی به کوری چشم دشمنان اتفاقات مهمی روی داده که از جمله آنها طراحی و دانش سطح بالا (HighTech) صنعت هسته ای کشور بوده است. همراه با دستیابی ایران به فیزیک کوانتوم و کاربردهای این مهم و نوید رونمایی از دستاوردهای این فناوری در 20 فروردین 98 و سپس کاربردهای لیزر در عرصه های صنعتی، پزشکی و رتبه ایران در منطقه و جهان که دوش به دوش آمریکایی ها در این زمینه در حال حرکت می باشیم، پرداخت و اشاره نمود آنچه دشمن را می ترساند تولید برق هسته ای نیست بلکه تربیت نیروهای متخصص در این عرصه و بومی شدن این فناوری پیشرفته و داشتن چرخه سوخت بومی کامل و همچنین تاثیرگذاری سرریز این دانش به عنوان یک موتور محرک در سایر صنایع می باشد و نظام سلطه نیز از این بابت عصبانی است تا آن را ضعیف جلوه دهد. 

دستیار ویژه دکتر صالحی با اشاره به خودکفایی کشور در طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژها، از طراحی و ساخت سانتریفیوژ سنگ مخزن برای صنعت نفت در سطحی بهتر از نمونه های موجود بین المللی، طراحی و ساخت سانتریفیوژ توبولار برای تولید واکسن در انستیتو پاستور در سال 96-95 نام برد و گفت: انشاء الله در 20 فروردین سال 98 از سانتریفیوژ زونال پیوسته در سالن اجلاس سران رونمایی خواهد شد و اکنون با کمال افتخار اعلام می کنیم که در در این زمینه با تلاش و مدیریت جهادی به خودکفایی 100 درصد رسیده ایم و کشور در هر سطحی دیگر نیاز به این محصول راهبردی ندارد. 

وی با انتقاد از برخی کم لطفی ها که نتیجه آن تحقیر ملت شریف ایران است، گفت: ما باید قدر خودمان را بدانیم. اول انقلاب چه بودیم و حال به کجا رسیده ایم. البته به مطلوب نرسیده ایم و باید تلاش کنیم. ایثار، فداکاری و تلاش مضاعف توام با اخلاص داشته باشیم و حتی باید خونمان را فدای آرمان هایمان نماییم. به هیچ وجه از ارزش ها و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران عقب نشینی نخواهیم نمود و جانمان را نیز خواهیم داد. از هیچ چیز هراس نداریم. کشورمان در صنعت هسته ای به جایی رسیده است که "نمی توانیم" در آن معنا و مفهومی ندارد. دستاوردهای علمی و فناوری در حوزه های مختلف هسته ای با نشاط ادامه دارد و همانطور که می دانید در 20 فروردین 96 تعداد 44 دستاورد، در 20 فروردین 97 بیش از 93 دستاورد و در 20 فروردین 98 بیش از 100 دستاورد به سمع و نظر ملت با بصیرت و فهیم ایران خواهد رسید. این امر حاکی از تلاش مضاعف و اقدامات شبانه روزی جوانان این مرز و بوم می باشد. 

زارعان در خصوص آخرین دستاوردها و فعالیت های سایت هسته ای خنداب گفت: در سال 97 موفق شدیم 10 محصول دوتره به 59 محصول قبلی اضافه نماییم. این نشانه چیست؟ نشانه تحرک، پویایی و تلاش است. هنگامی که تازه در تولید آب سنگین موفق شده بودیم، می گفتند واقعی نیست و بلوف است. آنها به دنبال این بودند که راکتور آب سنگین را به آب سبک تبدیل کنند و بعد بگویند آب سنگین برای شما قابل استفاده نیست. حالا با بازسازی و بهسازی راکتور تحقیقاتی آب سنگین، ضمن اینکه ماهیت آب سنگین آن حفظ شده، توانایی انجام آزمایشات PIE سوخت، تولید ید و جمعاً 8 توانمندی جدید دیگر از جمله ایجاد امکانات تحقیق و توسعه در زمینه های فیزیک نوترون و مهندسی، رادیوگرافی نوترون، آنالیز فعال سازی نوترون، ترموهیدرولیک متالوژی و خوردگی، فیزیک بهداشت و نوترون درمانی، شیمی راکتور، کنترل کیفی و کمی مواد ساختاری، گردآوری، توانمندسازی، تربیت نیرو و ارتقاء سطح فناوری و استانداردهای شرکت های مهندسی مشاور، سازندگان، پیمانکاران، کارخانجات صنایع و تولیدکنندگان داخلی برای اجرای طرح های پیچیده صنعت هسته ای با بالاترین سطح استانداردهای جهانی را خواهیم داشت. بالاخره وقتی آب سنگین، این دستاورد راهبردی به آزمایشگاه ساوانا ریور، یکی از بهترین آزمایشگاه های دنیا رسید و آزمایش شد، باور کردند که ما بهترین آب سنگین دنیا را با بهترین کیفیت تولید می کنیم. 70 تن از تولیداتمان را به آمریکا و روسیه فروختیم و محصول ما با پرچم (برند) ایران به آن کشورها صادر گردیده و این فرایند همچنان توسط بعضی از کشورهای دیگر مورد درخواست است که در دست بررسی است.

دستیار ویژه معاون رییس جمهور با تاکید برخی از اظهار نظرهای غیر واقعی در خصوص تعطیلی راکتور آب سنگین اراک و بتن ریزی در قلب آن افزود: این راکتور پیش از بازسازی نیمه کاره و نیمه ساز بود و فعالیت نمی کرد. در حال حاضر طراحی مفهومی و پایه این راکتور به پایان رسیده و در مرحله نصب تجهیزات هستیم. و در اینجا مژده می دهم که در خرداد ماه آینده مدار ثانویه این راکتور را رسماً افتتاح می کنیم. 

زارعان ادامه داد: ما امانتدار هستیم و در امانت خیانت نخواهیم کرد و با تمام قدرت تا به امروز از امانت صنعت هسته ای حفاظت و حراست کامل نموده و در راه پیشرفت آن هیچگونه فروگذاری صورت نگرفته و بطور ویژه در حال رسیدن به قله های نهایی پیشرفت توام با خدامحوری می باشیم. از طرفی برای نظام و انقلاب خون داده، شهدایی را تقدیم نموده ایم که هم اکنون می توانیم با همه ناملایمات که توسط افراد بدخواه بعضاً بیان می شود، سالانه 20 تن آب سنگین تولید نماییم که ضمن رفع نیاز صنعت هسته ای مازاد آن را در بازارهای جهانی عرضه نموده و این رویکرد همچنان استمرار دارد چرا که با این فرآیند انحصارشکنی صورت گرفته است و ایران در لیست کشورهای تولیدکننده و صادرکننده این ماده راهبردی است و این جای شکرگزاری دارد. 

وی به خرابکاری های صنعتی سرویس های اطلاعاتی بیگانه در روند خنثی سازی آن و تامین تجهیزات اشاره داشت و گفت: این باعث گردید ما به سمت بومی سازی حرکت نماییم. امروز اکثر نیازهای صنعت هسته ای از متریال تا دانش هسته ای و طراحی بومی در این صنعت عملیاتی شده است. 

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه رییس جمهور آمریکا برجام را بدترین توافق تاریخ این کشور اعلام نموده است، گفت: در بعد فنی ما ضرر نکردیم و چیزی از دست ندادیم. برخی جاها دریچه هایی باز شد و ما بخوبی از آنها استفاده کردیم. هرچند در شروع مذاکرات سازمان انرژی اتمی به مدت حدود یک و نیم سال در مذاکرات حضور نداشت، اما با ایجاد بن بست در مذاکرات از آقای دکتر صالحی دعوت به حضور در این مذاکرات کردند. وی افزود: با شناختی که ریاست سازمان از غربی ها داشتند گفتند هیچ اعتمادی به این مذاکرات و جلسات نیست و لازم است تدبیر کنیم و هرچه برای بخش های مختلف صنعت هسته ای نیاز داریم، باید در این برهه حساس و پسابرجامی تهیه کنیم. و ما خوشبختانه لوازم، امکانات و مواد اولیه مورد نیاز را تهیه نموده و نگرانی از این بابت نداریم.   

 وی با اشاره به روند فعالیت در پروژه راهبردی سامانه فرآیندی گفت: اتفاق مبارک دیگری افتاده است. 20 فروردین سال 98 اولین سامانه کنترلی این پیشران رونمایی خواهد شد. موفقیت در این پروژه پیامی است تا طرف مقابل بفهمد متخصصین ایرانی چه توانمندی هایی داشته و خود می توانند طراحی، تولید، و بهره برداری نمایند. ما از مهندسی معکوس عبور نموده و خود طراح هستیم. 

زارعان با بیان انجام اقدامات ارزشمند در حوزه تولید رادیوداروها گفت: با صرف 60 میلیون یورو استانداردسازی بین المللی را در تولید رادیوداروها در حال انجام داریم و در حال حاضر به 15 کشور حتی کشورهای اروپایی رادیودارو صادر می کنیم. اینها به اعتماد بنفس، خداباوری و تلاش باز می گردد. 

وی افزود: این را باید بدانیم که بیگانگان دست از سر ما بر نمی دارند تا زمانی که به قله های دانش برسیم. چون دانش و علم قدرت است، علم ثروت است و علم سلطان و اقتدار است.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر تولید علم و فناوری در همه زمینه ها، گفت: رتبه علمی ما در جهان کجاست. به عنوان مثال در تولید علم رتبه 16 جهانی را داریم. اما در حوزه فیبر و دیسک در لیزر در رتبه سوم پس از آمریکا و روسیه قرار داریم. باید به صدر برویم. ایشان از مهمترین دستاوردهای مجتمع تولید آب سنگین را تولید اکسیژن18 دانست و گفت: اکسیژن 18 تحول بسیار مهمی در صنعت پزشکی هسته ای است. در ابتدای سال 93 توسط جناب دکتر صالحی آغاز و در سال 97 به تولید نهایی رسید. کاربرد اصلی اکسیژن 18 جهت تولید فلرئور 18 و قند FDG در دستگاه سیکلوترون برای استفاده در دستگاه PET بوده که این دستگاه می تواند برای تشخیص سرطان و شناسایی بافت های سرطانی و پیشروی سرطان و تاثیر بافت های سرطانی استفاده گردد. در این عرصه ششمین تولیدکننده دنیا هستیم. البته رژیم صهیونیستی هم هست که ما به عنوان کشور به رسمیت نمی شناسیم.

دستیار ویژه دکتر صالحی افزود: در حال حاضر مصارف غیرهسته ای آب سنگین در کل دنیا شدیداً رو به افزایش بوده است و در علوم روز از جمله داروسازی، الکترونیک، پزشکی و آنالیز جایگاه ویژه دارد. زارعان همچنین به تشریح پروژه مشترک ایران و روسیه پیرامون ایزوتوپ های پایدار بعد از برجام پرداخت و گفت: ایزوتوپ های پایدار در طبیعت حدود 250 عدد است که کاربردهای گوناگونی از جمله در تشخیص و درمان سرطان دارد. ایزوتوپ های پایدار ماده اولیه رادیوداروها نیز محسوب می گردد که در راکتورها با فعل و انفعالاتی که صورت می گیرد، محصول بدست می آید. خوشبختانه با لطف الهی هم اکنون جمهوری اسلامی ایران به این دانش ویژه که اگر اهمیت آن بیشتر از غنی سازی نباشد، کمتر نیست، دست یافته و با دو عنصر زنون با 9 ایزوتوپ و تلریوم، با 8 ایزوتوپ این فناوری، بعد از برجام در فردو عملیاتی شده است.

وی اضافه کرد: فردویی که دشمن و نظام سلطه به دنبال تعطیلی آن بود، اگر مقایسه کنید، فعال تر از گذشته است. 

زارعان گفت: ایزوتوپ های پایدار در رادیوگرافی، اتصالات، لوله های نفت و تشخیص نشت لوله های انتقال محصول را با هدف ترمیم داراست. در تحقیقات کشاورزی، زمین شناسی و ده ها کاربرد دیگر این مهم از جایگاه خاصی برخوردار است. و هم اکنون ایران دوازدهمین کشور جهان در این عرصه محسوب می شود. 

تحولات اقتدار آفرین در این دو سه ساله اخیر در صنعت هسته ای رخ داده است و تا سال 1400 پانزده پروژه اقتدار آفرین به سرانجام مقصود خواهد رسید. این یعنی تلاش مضاعف توام با مدیریت جهادی و نیت الهی. انشاء الله با انسجام و همدلی بیشتر بتوانیم در همه عرصه ها امید دشمن را به یاس تبدیل نماییم. 

در پایان زارعان به کلیه ابهامات و سوالات ائمه جمعه حاضر در زمینه های مربوط به فعالیت ها و دستاوردهای سازمان انرژی اتمی از جمله در زمینه سانتریفیوژها، نیروگاه های جدید در حال ساخت در سایت هسته ای بوشهر، پیشران هسته ای، فناوری کوانتوم، آخرین پروژه های در دست اقدام سازمان انرژی اتمی، بازطراحی و بهسازی راکتور تحقیقاتی آب سنگین خنداب، کاربردهای لیزر، ایزوتوپ ها و رادیوداروها و دستاوردهای برجام بطور مشروح پاسخ داد. 

همچنین بطور مشروح دو پروژه راکتور تحقیقاتی آب سنگین و مجتمع آب سنگین خنداب توسط دو تن از مدیران آن سایت تشریح گردید.

جهت مشاهده تصاویر (کلیک کنید)


دوشنبه 1398/2/30 - 3 : 15

پرتال استان ها

 

پربازدیدترین اخبار