تجلی توحید در آینه کلام عاشورا
تصویر خبر

تجلی توحید در آینه کلام عاشورا

جلوه هایی از مراتب توحید در سخنان امام حسین علیه السلام در روز عاشورا موج می زند. در ذیل به چند نمونه از این سخنان اشاره می کنیم: 

• در روایتی از حضرت سجاد (علیه السلام) نقل شده که فرمودند: و چون صبحگاهان لشکر دشمن به نزد حسین علیه السلام آمدند، دست های خود را بلند نموده و عرضه داشت: «بار پروردگارا! در تمام غصه ها و اندوه ها، تو محل اتکاء و اعتماد من می باشی! و در هر گرفتاری و شدت، تو محل امید من هستی! و در هر حادثه ای که بر من فرود آید و هر نازله ای که بر من وارد شود، تو محل اطمینان و استعداد من می باشی»! (مفید، ارشاد، ص253)

• در صبح عاشورا وقتی امام حسین (علیه السلام) بر مرکب خود سوار شدند چنین فرمودند: « ... بدانید که صاحب اختیار و ولی من خداست که قرآن کریم را بفرستاد؛ و او زمام امور مردمان صالح را در دست دارد». (همان، ص253)

• هنگامی که سید الشهداء (علیه السلام) برای بار دوم برای وداع به خیمه آمد، و با اهل حرم وداع نمود، و سپس به مرکز مبارزه بازگشت؛ بسیار می گفت: «لا حَوْلَ وَ لا قُوَّه إلَّا بِاللهِ؛ هیچ حرکت و تحولی نیست؛ و هیچ قوه و قدرتی نیست مگر به خداوند عزّ اسمه». (سید بن طاووس، لهوف، ص 105)

• در هنگامی که امام حسین (علیه السلام) در گودی قتلگاه افتاده بودند و در آن حالت های سخت و شدت، چشمان خود را به آسمان لند نموده، و در دعا به درگاه حضرت ربّ ذوالجلال عرض می کرد: «شکیبا هستم بر تقدیرات و بر فرمان جاری تو ای پروردگار من! معبودی جز تو نیست، ای پناه پناه آورندگان!» (همان، ص105-106)

• امام حسین علیه السلام در صبح عاشورا می فرمایند: « ... بنابراین ای خدای من! تو ولیّ تمام نعمت ها هستی! و صاحب هر نیکوئی! و منتهای تمام رغبت ها می باشی»! (مفید، ارشاد، ص253)

• وقتی که اصحاب عمر بن سعد آماده برای جنگ با سید الشهداء (علیه السلام) شدند، امام، لشکر دشمن را موعظه کردند و در پایان فرمودند: « ... تو هستی پروردگار ما! توکل بر تو نموده ایم! و بسوی تو انابه و بازگشت داریم! و به سوی تو است تمام بازگشت ها». (سید بن طاووس، لهوف، ص85-88)


سه شنبه 1397/12/28 - 48 : 7

پرتال استان ها

 

پربازدیدترین اخبار