يکشنبه 1395/12/8 - 8 : 9
مشخصات امام جمعه
حسن مفرح زاده
حسن مفرح زاده
ابوزيد آباد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/29
خطبه اول: امام زمان خطبه دوم: مسایل سیاسی روز

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خطبه اول

 

ای بندگان خدا ، خودم و همه شما را سفارش میکنم به تقوا و پرهیزکاری و دوری از گناهان و معاصی الهی.

تقوا و پرهیزکاری یکی از شاهکارهای بزرگ حضرت بقیت الله الاعظم حجت بن الحسن العسکری (عج) است که آنحضرت وقتی ظهور کنند جامعه بشری را بر حول محور تقوا جمع خواهد کرد و تقوا را در جامعه محقق خواهد ساخت. لذا شما در دعای ندبه می خوانید کجاست آن آقایی که وقتی بیاید تمام کلمه ها و سخن ها و اندیشه ها و گفتارها را بر تقوا و و پرهیزکاری جمع خواهد کرد. امیدواریم که ایام ظهورش را درک کنیم و به مقام تقوا و پرهیزکاری نائل بشویم.

اعتقاد به مهدویت و مصلح جهانی که در آخرالزمان ظهور خواهد کرد تنها منحصر به ما شیعیان نیست بلکه ما روایات زیادی از برادران اهل سنت داریم و خود عامه و اهل سنت هم معتقدند که در اخرالزمان فرزند پیامبر(ص) ظهور خواهد کرد معتقد به مهدی و مهدویت هستند جالب است که بدانید اگر روایات اهل سنت در رابطه با امام زمان(عج) از ما بیشتر نباشد کمتر نیست؛ آنقدر اینها احادیث دارند از پیغمبر(ص) که من امروز فقط چند حدیث از کتابهای بسیار معتبر آنها را برایتان میخوانم :

در سنن ترمزی هست که می گوید  پیغمبراسلام حضرت محمد مصطفی(ص) فرمودند : دنیا تمام نخواهد شد الا اینکه عرب مردی از اهل بیت من پادشاهش خواهد شد که اسم او هم اسم من هست.

باز در سنن ابن داوود که یکی از کتابهای معتبر اهل سنت هست نقل می کند از پیامبر (ص) که ایشان فرمودند : مهدی از من است ، پیشانی نورانی دارد بینی کشیده ای دارد جهان و زمین را پر از عدل و داد می کند همانطوری که پر از ظلم و ستم شده است .

باز در کتاب احمد حنبق که یکی از ائمه چهارگانه اهل سنت است از پیغمبر نقل میکند که پیامبر(ص) فرمود : روز قیامت به پا نخواهد شد الا اینکه قبل از آن مردی از اهل بیت من که نامش هم نام من هست بر جهان ولایت و حکومت پیدا خواهد کرد.

در سنن ابن ماجد که این هم یکی از کتاهای معتبر اهل سنت است از پیغمبر(ص) نقل می کند : اگر یک روز هم از دنیا باقی مانده باشد خداوند عز وجل انقدر آن روز را طولانی خواهد کرد تا اینکه مردی از اهل بیت من بر آنها پادشاه شود که او شرق و غرب را خواهد گرفت.

باز در کتاب مستدرک الصحیحین که یکی از کتاب های اهل سنت هست نقل می کند که پیغمبراسلام حضرت محمد مصطفی(ص) فرمودند که در آخرالزمان بر امت من بلا شدیدی نازل خواهد شد ، بلایی بر آنها خواهد آمد که تا قبل از آن ، بلا و مصیبت و گرفتاری بر آن وارد نشده است، آنقدر مصیبت و بلا بر امت من نازل خواهد شد که زمین وسیع بر آنها تنگ خواهد گردید بطوریکه زمین مملو از ظلم و ستم خواهد شد ، یک انسان مومن پناهگاهی را پیدا نخواهد کرد که به آن پناه ببرد از آن ظلم و ستمی که در آخرالزمان زیاد خواهد شد آنوقت هست که خدای عزوجل مردی از خانواده مرا برخواهد انگیخت که زمین را پر از قسط و عدل خواهد کرد همانطوری که پر از ظلم و ستم شده است ، آنچنان رفتار خواهد کرد در زمین که آن کسانی که در آسمان زندگی میکنند و آن کسانی که در زمین زندگی میکنند همه از او راضی خواهند بود. چنان حکومتی و عدالتی و داد و صلحی برقرار خواهد کرد که اهل آسمان و زمین از او راضی خواهند بود، زمین هیچ چیزی از بذر خود نخواهد داشت الا اینکه او را خارج خواهد کرد، زمین تمام معدن ها و گنج ها و بذر های خودش را بسوی مردم باز خواهد کرد ، و آسمان آنچه را که آب بر او جمع شده است به امر خدا بر مردم خواهد بارید آنچنان شخصی که از خانواده م نهست این جهان را پر از عدل و داد و صفا و صمیمیت و آبادانی خواهد کرد.

باز در یکی از کتابهای بسیار مهم اهل سنت بنام المعجم الکبیر از عوف بن مالک که پیغمبراسلام حضرت محمدمصطفی(ص) فرمودند : ای عوف! تو چگونه خواهی دید آن زمانی که امت من بر 73فرقه مختلف و متفرق شوند؛ امت من 73فرقه خواهند شد که تنها یک فرقه آنها اهل بهشت و بقیه اهل آتش خواهند بود و پشت سر هم فتنه و بلا و گرفتاری بر این امت من نازل خواهد شد تا زمانیکه خداوند مردی از اهل بیت من که به او می گویند مهدی خروج خواهد کرد... ای عوف...! اگر آن مرد را دیدی و درک کردی او را تبعیت کن که اگر او را پیروی کنی از کسانی خواهی بود که به هدایت نایل شده. بنابراین اعتقاد به اینکه در آخرالزمان شخصی ظهور خواهد کرد مهدی خواهد آمد که فرزند پیغمبرخواهد بود این هم عقیده ی تمام ادیان الهی از حضرت آدم (ع) تا حضرت خاتم(ص) و این عقیده ی همه فرقه های اسلامی مخصوصا اهل سنت هست و این انحصار به ما شیعیان ندارد و ما باید یقین و اعتقاد داشته باشیم و امید داشته باشیم به روزی که آقا بیایید و این جهان را پر از عدل و داد بنماید.

ان شاءالله خداوند همه ما را از یاران و پیروان و دوستان آن حضرت قررا بدهد.

 

خطبه دوم

 

ای بندگان خدا باز هم خودم  وهمه شما را سفارش میکنم به تقوا و پرهیزکاری.

آقاامیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه میفرمایند : ای بندگان خدا شما را سفارش میکنم به تقوای الهی ، یکی از حقوق الهی بر شما مردم این است که تقوای او را رعایت کنید که اگر شم ااین تقوا را رعایت کردید شما هم  به ، خدا حق پیدا میکنید؛ خدا در مقابل تقوای شما ، به شما بهشت میدهد و از جهنم محفوظ میکند. تقوا در دنیا سپر است برای شما از خیلی از عیب ها و نقص ها و بدی ها ، در روز قیامت تقوا راه شماست بسوی بهشت؛ اگر در این دنیا تقوا داشتید بدانید که هم از منافع دنیوی تقوا بهره مند خواهید شد و هم از منافع معنوی تقوا در روز قیامت بهره مند خواهید شد.

امیدواریم که این سفارش آقاامیرالمومنین (ع) برای ما موجب عمل به تقوا و پرهیزکاری شود و دل ما ، قلب ما به لباس و نور تقوا ان شاءالله مزین بگردد.

 مناسبت های هفته :

1.چهلمین روز رحلت عالم مجاهد، یار دیرین امام(ره) و رهبری حفظه الله ، حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به مقام معظم رهبری حفظه الله و به همه شما مردم عزیز تسلیت و تعزیت عرض میکنم. در روایت داریم مرحوم شهیدالثانی در کتاب منیه المرید این روایت را نقل کرده : فرمودند که وقتی یک عالمی از دنیا میرود رخنه  ای و شکافی در اسلام بوجود می آید که این رخنه و شکاف را پر نمیکند مگر اینکه خلف او (یعنی یک دانشمند دیگری ) بجای او بیاید و آنرا پر کند.

 یاد و نام همسنگر رهبری را گرامی میداریم و مجاهدت های او را در طول انقلاب ارج می نهمیم و به روح و روانش درود و صلوات میفرستیم.

 2.چهارشنبه گذشته ، رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت ایت الله العظمی امام خامنه ای حفظه الله به مناسبت قیام 29بهمن 1356مردم غیور آذربایجان فرمودند : کشور ما متشکل از زبان های مختلف از قومیت های مختلف هست این یک تنوع است و این تنوع فرصت است اما دشمن همیشه چشم دوخته است به اینکه این را وسیله ی شکاف قرار دهد و میخواهد از آن برای منحدم کردن استقلال کشور و اساس انقلاب استفاده کند ولی ملت ایران ایستاده اند و متحد و مجتمع هستند.

 مقام معظم رهبری حفظه الله فرمودند : یک عده می گویند آشتی ملی ! بنظر من این حرف ها معنا ندارد مردم مجتمع هستند با هم متحد هستند ، آنجایی که پای اسلام در میان است پای ایران در میان است پای استقلال در میان است پای ایستادگی در مقابل دشمن در میان است مردم با همه وجودشان ایستاده اند.

رهبر انقلاب فرمودند : وقتی شما می گویید آشتی ! مثل این است که یک قهری وجود دارد !! در حالی که قهری وجود ندارد ! بله مردم با آن کسانیکه به روز عاشورا اهانت کردند، قهرند ...ملت به آنها که در روز عاشورا با قساوت با لودگی با بی حیایی آمدند جوان بسیجی را در خیابان لخت کردند و کتک زدند ، قهر است...با آن کسانی که با اصل انقلاب بد هستند و میگویند اصل نظام هدف است انتخابات بهانه است ، قهر است و با آنها آشتی نمیکنیم.

  حضرت آقا فرمودند: بنده باید از همه ی ملت ایران از صمیم قلب تشکر کنم.مسال 22بهمن برای انقلاب و برای نظام اسلامی و برای ایران اسلامی آبرو شد. خدا را باید سپاس گفت که دل های مردم را به این جهت متوجه کرد اما به مسئولین عرض می کنم که این حضور مردمی در روز 22بهمن را به حساب گلایه نداشتن انها از فعالیت های ما مسئولین به حساب نیاورید مردم گله مند هستند.

ولی امر مسلمین فرمودند : من اول سال هم گفتم که مسئولین کشور ، چه مسئولین قوه مجریه و دولت ، چه مسئولین قوه قضائیه ، چه مسئولین مجلس ، فرقی نمیکند همه آخرسال باید نشان دهند که در این سال برای اقدام  وعمل چه کردند؟! نگویند باید چنین بشود باید بگویند چنین شد !! این را باید مشخص کنند.دشمن میخواهد مردم از انقلابشان از نظامشان از دولتشان از کشورشان دلسرد شوند دلزده شوند لذا روی مسئله اقتصاد فشار بیاورند . مسئولین باید به این نکته توجه کنند.

فرمانده کل قوا فرمودندیکی از ترفندهای دشمن این بوده است که مرتب تهدید کند به جنگ ، به اینکه گزینه نظامی روی میز است، آن مسئول اروپایی هم می گوید اگر برجام نبود حتما جنگ ...دروغ محض...! چرا می گویید جنگ ؟ برای اینکه ذهن ما برود به جنگ اما جنگ واقعی چیز دیگریست جنگ واقعی جنگ اقتصادی ست ما را به جنگ نظامی متوجه می کنند تا از این جنگ غفلت کنیم جنگ واقعی جنگ فرهنگی ست .

امیدواریم ان شاءالله این بیانات مقام معظم رهبری بعد از 22بهمن مورد توجه همه ی مردم  ومسئولین ما قررا بگیرد.

3.من یک تذکری هم لازم هست بدهم که در هفته گذشته هم اعلام کردیم که ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر که متشکل از امام جمعه و فرماندار و دادستان و نیروی انتظامی و همه مسئولین شهرستان و شهر هستند به این مصوبه رسیدند که ان شاءالله بازار روز از جمعه به روز دیگری منتقل شود (ترجیحا روز 5شنبه ) البته از طرف شورای شهر و از طرف شهرداری آمدند دفتر ما  و از ما خواستند و خواهش کردند  و گفتند که ما این مصوبه را قبول داریم و انجام میدهیم ولی به ما فرصت دهید تا زمینه سازی شود آمادگی بوجود بیاید . تا عید ان شاءالله هفته اول سال 96 ما این روز را تغییر میدهیم و انجام میدهیم و ما هم بخاطر اینکه مسائل با توافق و همدلی و اخوت انجام گیرد قبول کردیم .چندین ساله روز جمعه برقرار شده این چند هفته هم طوری نیست ! ولی ان شاءالله حتما باید هفته اول سال 96 این مصوبه به قوت خودش باقیست و ان شاءالله اجرایی خواهد شد هم بخاطر بحث امنیت قضیه هم بخاطر بحث ترافیکی که آنجا بوجود می آید هم بخاطر حرمت نمازجمعه و هم بخاطر اینکه بسیاری از علمای ما ( اینکه می گویم بسیاری ، تحقیق کردم از علمای قدیم ما از علمای جدید ما ) بسیاری از علمای ما میگویند در هنگام نمازجمعه ، قی و شراب حرام است و بعضی از آنها می گویند باطل است . باطل است یعنی چه؟! یعنی این لیوانی که شما میخری و پول میدهی نه آن فروشنده صاحب پول میشود نه  شما صاحب لیوان میشوی و هردو ضامن هستند. بنابراین با توجه به این مسائل گفتیم که ( تازه خود مسئولین شهر هم  رئیس شورای شهر هم گفت که روز 5شنبه باشد بهتر است چون مسئول بهداشت هم هستیم و نیروی رابط بهداشت میتواند کنترل کند اجناس غیربهداشتی و خلاف بهداشت هم آنجا فروخته نشود. خود مسئولین گفتند کنترل ما بهرت هست نیروی انتظامی هم گفت کنترل ما بهتر است) بنابراین هم آقایون هم مسئولین و شما نمازگزاران بدانید مصوبه سرجایش هست انجام میگیرد ولی یک فرجه ای خواستند و ما گفتیم مشکلی نیست و فرجه را میدهیم و ان شاءالله این امر محقق خواهد شد.

  ان شاءالله خداوند همه ی ما ر ادل ما را قلب ما را به نور ایمان منور بفرماید.

ارتباط با امام جمعه