دوشنبه 1396/1/7 - 15 : 5
مشخصات امام جمعه
حسن مفرح زاده
حسن مفرح زاده
ابوزيد آباد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/4
فضیلت ماه رجب

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خطبه اول

 

ای بنگان خدا ، خودم و همه شما را به تقوا و پرهیزکاری و دوری از گناه و معصیت الهی سفارش میکنم.

یکی از شاخه های تقوا و آثار پرهیزکاری عبادت و پرستش الهی ست. چنانچه انبیای عظام(ع) میفرمایند : تمام انبیا به امت های خود گفته اند که عبادت کنید و خدا را پرستش کنید خدایی که معبودی و پرستنده ای جز او نیست ، آیا تقوا و پرهیزکاری نمیشوید؟

یعنی اگر بخواهید تقوا داشته باشید پرهیزکار باشید یکی از شاخه های تقوا این است که انسان اهل عبادت باشد اهل پرستش باشد. بعضی وقت ها ما نماز هم میخوانیم روزه هم میگیریم اما آن روح پرستش و عبادت را نداریم غیر از اینکه انسان واجبات را انجام میدهد باید یک حالت تعظیم و تکریم در مقابل پروردگار داشته باشد آن خشوع قلبی ، پرستش الهی به این معناست.

در آستانه ی ماه مبارک رجب هستیم. ماه عبادت و پرستش، ماه رحمت الهی. باید از این ماه عزیز استفاده کنیم برای تقرب به خدا برای پرستش و عبودیت و بندگی و کرنش در مقابل ذات اقدس الهی.این ماه خیلی ماه عزیزی است و سالش چه بسا خیلی بالاتر از ماه رمضان باشد چون ماه رمضان روزه گرفتن واجب است اگر شما روزه نگیری خدا عذابت میکند ولی ماه رجب عبادت و روزه مستحب است و این عمل وقتی انجام بگیرد ارزشش پیش خدا خیلی بیشتر است. آقاامام رضا (ع) از پدرانش از آقارسول الله حضرت محمدمصطفی(ص) نقل میکند که پیغمبر(ص) فرمود : ماه رجب ماه خدایی ست که ریزان است ماه خدای ریزان است ماهیست که میریزد ؛ ماهی ست که خداوند رحمتش را بر بندگانش می ریزد. وقتی که یک نفر با سطل ، آب را می ریزد از بالا به پایین عرب می گوید یصب الماء ، آب را ریخت. ماه رجب ماهی ست که خدا رحمتش را بر بندگانش می ریزد بخاطر همین گفته شده ماه خدایی که در این ماه ، ماه ریزش رحمت الهی ست.

بعد پیغمبر(ص) فرمودند ماه رجب ماه خداست. هرکس که در این ماه تمام این ماه را روزه بگیرد از اول تا آخرش ، خداوند به او سه چیز میدهد : یکی اینکه گناهان گذشته اش را می بخشد دوم اینکه او را در بقیه عمرش حفظ میکند و روز قیامت که روز تشنگی و گرسنگی ست و مردم از شدت گرسنگی و تشنگی فریاد خواهند زد(آنقدر تشنگی و گرسنگی خواهد بود) خدا او را از تشنگی روز قیامت مصون میدارد و حفظ میکند.

یک پیرمردی در بین جمعت بلند شد گفت یارسول الله منکه ضعیفم پیرمردم نمیتوانم تمام روز این ماه را روزه بگیرم چه کنم؟پیغمبراکرم فرمودند روز اول این ماه را روزه بگیر... جالب است که امسال هم ماه رجب روز اولش روز 5شنبه است. فرمودند روز اول این ماه را روزه بگیر روز وسطش را هم روزه بگیر روز آخرش را هم روزه بگیر. هر یک روزه ای که بگیری ده تا روزه حساب میشود و این کفایت میکند از اینکه بخواهی تمام ماه را روزه باشی و تمام این فضایلی را که گفتم بخاطر این سه روز برایت نوشته میشود ! اما ای امت من از شب جمعه اول ماه رجب غافل نشوید که این شب جمعه اول ماه رجب را ملائکه لیله الرغائب می گویند. شب برآورده شدن حاجت ها. فرمودند این شب جمعه اول ماه رجب را فراموش نکنید که وقتی این شب ثلث میشود (یک سوم این شب تمام میشود) هیچ فرشته ای در این عالم نیست الا اینکه همه می ایند در کنار خانه خدا جمع میشوند و خداوند بر آنها مطلع میشود و خدا می گوید ای فرشته های من که از آسمانها آمده اید در دور خانه خدا جمع شده اید هرچه می خواهید از من بخواهید در خواست کنید ...فرشته ها می گویند : خدایا حاجت ما بسوی تو این است که آنهایی که در این ماه روزه گرفتا اند را ببخش ، مغفرت خودت را بر انها نازل کن خداوند می فرماید من این دعای شما را استجاب کردم.

بنابراین برادران و خواهران ، ماه رجب ، 5شنبه آینده اول ماه رجب هست قدر این ماه را بدانید و حداقل سه روز ماه رجب ، روز اول که روز 5شنبه هست روز باعظمتی ست شبش هم لیله الرغائب هست و روز 15رجب و روز اخر رجب را روزه بگیرید که این سه روز را اگر روزه گرفتید هم عبادت خدا را کرده اید هم مغفرت الهی نصیبتان میشود هم رحمت خداوند برایتان نوشته میشود و هم اینکه به سعادت دنیا و آخرت خواهید رسید. این یکی از ویژگی های ماه رجب است که ماه عبادت و بندگی ست. از سوی دیگر ، این ماه ، ماه نبوت و امامت هست. چرا؟ چون ماه رسالت حضرت محمدمصطفی(ص) از یک سو ، ماه ولادت آقاامیرالمومنین علی(ع) از سوی دیگر ماه ولادت امام باقر که روز اول ماه رجب هست ماه ولادت امام جواد هست و ماه ولادت اقا امام هادی که دوم رجب است همینطور ماه رحلت حضرت علی بن ابیطالب که طبق روایات ما از پیامبران بوده است پدر بزرگوار آقاامیرالمومنین (ع) ، ماه رحلت زینب کبری(س) ، ماه شهادت امام موسی بن جعفر (ع) و ماه شهادت امام هادی(ع) است. شاید یکی از نکته هایی که خیلی سفارش شده ما در این ماه رجب عبادت کنیم و بندگی کنیم نمازبخوانیم و روزه بگیریم  حداقل سه روز آن را ، چون عبادت باید حداقل همراه با ولایت باشد. اگر عبادت همراه با ولایت پیامبران و ائمه اطهار باشد این عبادت ارزش دارد اما اکر عبادت باشد(نمازبخوانی ،روزه بگیری،قرآن بخوانی،صدقه بدهی،حج بروی) همه اعمال نیک راانجام دهی که ولایت انبیاء عظام ولایت ائمه اطهار(ع) را نداشته باشی این به درگاه خدا هیچ ارزشی ندارد لذا این ماه ، ماه خیلی عزیزی هست. ای کسانی که میخواهید به عرفان برسید ای کسانی که میخواهید به معرفت الهی نایل شوید بهترین فرصت برای این قضیه ماه رجب است.

امیدواریم که خداوند به همه ما توفیق عبادت و بندگی و روزه و نماز و دعای این ماه عزیز را عنایت بفرماید.

 

خطبه دوم

 

باز هم خودم و همه شما ار به تقوا و پرهیزکاری سفارش میکنم.

مناسبت های هفته:

1.پنجشنبه آینده ، اول ماه رجب روز میلاد باسعادت امام محمدباقر(ع) را خدمت آقایمان مولایمان امام زمان(عج) و همه شما نمازگزاران تبریک و تهنیت عرض می کنم. مرحوم کلینی در کتاب شریف کافی نقل میکند که آقا امام محمدباقر(ع) یک نامه ای را به سعدالخیر نوشت. سعدالخیر یکی از اصحاب امام باقر هست. در این نامه ای که حضرت نوشت نامه اش طولانیست من قسمت اول این نامه ر ابرایتان میخوانم فرمود : به نام خدای بخشنده مهربان..من تو را سفارش میکنم به تقوا  وپرهیزکاری ترس از خدا کسی که تقوا داشته باشد از تلف شدن و از بین رفتن سالم میماند کسی که تقوا داشته باشد در روز قیامت دراای غنائم خواهد بود یکی از آثار تقوا را امام باقرمیفرماید این است که کسی که باتقوا باشد اما در جایی عقلش به جایی نرسد خدا به واسطه ی همین تقوایی که دارد کمکش میکند .یک وقتی یک نفر هست می بینی عقلش هم کم است اما چون تقوا دارد می فرماید که بواسطه این تقوا خدا او را حفظ میکند؛ حفظ میکند بواسطه تقوا از بنده ای که پنهان شده از او عقلش. بواسطه ی همین تقوایی که دارد چیزی را که نمیداند و کوردل هست بواسطه همین تقوا او را آگاه میکند. خود همین تقوا نورانیت ایجاد میکند در وجود انسان و خیلی از حقایق را متوجه میشود. در روایت داریم که مومن با نور خدا می بیند. حضرت امام که اینهمه بینش و بصیرت داشت که تمام عالم از این بینش و بصیرت و فهم  و درک امام مبهوت شده بودند یکی از علت هایش تقوایی بود که داشت. امام باقر(ع) فرمودند هرکس که تقوا داشته باشد خدا وجودش را نورانی میکند چشمش خیلی چیزهایی را می بیند که دیگران نمی بینند عقلش و فهمش چیزهایی را میفهمد که دیگران متوجه نمیشوند.بعد امام باقر(ع) فرمود علت اینکه حضرت نوح و یارانش در کشتی از غرق شدن نجات پیدا کردند ، تقوا بود .علت اینکه حضرت صالح و یارانش از صاعقه آسمانی نجات پیدا کردند تقوا بود . بواسطه تقوا و پرهیزکاری ست که انسان های صابر و انسانهای شکیبا نجات پیدا میکنند.هیچ اکسیری و هیچ مطلبی و موضوعی آنقدر در سعادت انسان نقش ندارد که این تقوا دارد. اگر میخواهی عارف شوی ، عالم شوی،سعادت دنیا و آخرت داشته باشی فقط همین تقوا داشته باش. زبانت کنترل کن هرچیزی را نگویی چشمت را کنترل کن هرچیزی را نبینی گوشهایت را کنترل کن هرچیزی را نشنوی. همینکه ما تقوا داشته باشیم سعادت دنیا و آخرت نصیبمان میشود.

امیدواریم که خداوند به همه ما تقوا و پرهیزکاری و دوری از گناه و معصیت عنایت بفرماید.

2.دوشنبه گذشته هنگام تحویل سال ، رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای حفظه الله سال 1396را سال اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال نامید و به همین جهت سه شنبه در مشهدالرضا مطالب مهمی را بیان داشتند و فرمودند در سال 95با اینکه کشور دچار مشکلات اقتصادی بود ولی ملت ایران از دو جهت خوش درخشید هم از جهت پایبندی به مسایل انقلاب که مظهرآن راهپیمایی عظیم 22بهمن بود و از هم از جهت پایبندی مردم به مسائل ایمانی و دینی بود. امسال هم ملت ایران باید اتحاد ملی خودش را نشان دهد و پایبندی خود را به نظام  و مباحث دینی اثبات کند.

مقام معظم رهبری فرمودند : برادران و خواهران عزیز ، اولویت امروز ملت ایران مسئله اقتصاد است. و توجه کنید که اولویت دشمن هم مسئله اقتصادی ست. هدف دشمن این است که بتواند با فشار اقتصادی ، ملت ایران را نسبت به نظام اسلامی دلسرد کند و بین ملت ایران و نظام اسلامی فاصله بیاندازد ولی خدماتی که نظام اسلامی به ملت ایران در این مدت طولانی کرده است یک خدمت برجسته و فوق العاده است؛ بله ضعف هایی هم وجود دارد این ضعف ها مربوط به نظام نیست مربوط به مدیریت های ماست. حضرت آقا فرمودند من بطور قاطع عرض می کنم که اگر مدیریت در بخش های مختلف کشور ، متدین باشد انقلابی باشد کارآمد باشد همه مشکلات کشور حل خواهد شد چون ظرفیت های کشور بسیار بالاست. ما توانایی هایمان استعدادمان در کشور خیلی زیاد است بیخود نیست که دشمنان ما چشم طمع دوخته اند و می خواهند این کشور را زیر سلطه در بیاورند البته این آرزو را به گور خواهند برد.

رهبر فرزانه انقلاب فرمودند : ما برای ملت ایران امنیت ملی می خواهیم عزت ملی میخواهیم سلامت عمومی میخواهیم رفاه عمومی میخواهیم پیشرفت همه جانبه میخواهیم استقلال از قدرت های سلطه گر جهانی میخواهیم شکوفایی استعدادها میخواهیم رهاشدن و نجات یافتن از آسیب های اجتماعی مثل اعتیاد و فساد و امثال اینها را میخواهیم. من عرض میکنم بدون اینکه یک کشور یک اقتصاد قوی داشته باشد اینها بدست نمی آید نیاز ما اقتصاد قوی ، تولید قوی همراه با مدیریت قوی ست لکن انچه امروز برای ما مشهود است و خلاءهای اقتصادی بزرگ است یکی مسئله بیکاری ست دیگری مسئله رکود و کمبود تولید در داخل کشور است.

 رهبر عزیز فرمودند : اگر ما توانستیم تولید داخلی را رونق دهیم اشتغال بوجود می آید و مشکل بیکاری برطرف خواهد شد استعداد جوان ها شکوفا میشود ارز بااهمیت برای کالاهای مصرفی مصرف نمیشود صادرات جهش پیدا خواهد کرد و مشکلات و نابهنجاری های اجتماعی از بین میرود  و نشاط عمومی و ملی بوجود می آید.

حضرت آقا فرمودند : تولید داخلی امکاناتی لازم دارد. ما این امکانات را داریم ما این امکانات را امروز داریم . بعضی را بالفعل داریم بعضی ها را میتوانیم بدست بیاوریم این امکانات عمدتا نیروی انسانی،مهارت و سرمایه و ابزار کار لازم و پیشرفته است. ما در تولید مشکلی از لحاظ امکانات نداریم.

رهبر معظم انقلاب فرمودند : اما الزامات و وظایفی هم هست که همه باید به عهده بگیرند. (من خواهش می کنم این نکته را خانم ها هم بیشتر توجه کنند) یکی از الزامات ، مدیریت کارآمد و متعهد و متدین است . یکی از کارها دخالت دادن مردم در کار تولید است . یکی از الزامات صادرات است که مسئولین دولتی باید فعال بشود.یکی از الزامات امنیت سرمایه گذاری ست.یکی از مسائل بسیار مهم ر مسئله تولید داخلی احساس مسئولیت آحاد مردم است. مردم عزیز ما بدانند که کار فقط به عهده مسئولین نیست بلکه کار به عهده ی خود مردم هم هست. مصرف کننده ایرانی برای آن چیزهایی که در داخل تولید میشود ارجعیت قائل باشد و دنبال اسم خارجی و مارک خارجی و نام خارجی نرود.

این نکته خیلی مهمی ست که رهبر معظم انقلاب به عهده من و شما گذاشته است که ما وظیفه داریم از کالاهای داخلی تا آنجایی که ممکن هست و لازم هست  استفاده کنیم.

رهبر انقلاب فرمودند : دو مسئله مهم در زمینه تولید وجود دارد یکی مسئله واردات است  و دیگری مسئله قاچاق. واردات کالاهای که در داخل به قدر کافی تولید میشود بایستی بصورت یک حرام شرعی و قانونی شناخته شود و آنچه که در داخل تولید میشود از خارج وارد نشود و مسئله قاچاق کالا هم بسیار مهم است و جلو قاچاق هم باید گرفته شود.

ولی امر مسلمین فرمودند : برادران و خواهران عزیز انتخابات در کشور ما بسیار مهم است.امنتخابات یکی از دو رکن مردم سالاری دینی ست. ما به برکت انتخابات به دنیا فخر می فروشیم . (واقعا یکی از عزت های انقلاب ما همین انتخابات است.ما در دنیا افتخار می کنیم که نظاممان یک نظام مردمی ست در حالیکه بسیاری از کشورها مخصوصا کشورهای منطقه چنین وضعی را ندارند).

ما به برکت انتخابات به دنیا فخر می فروشیم انتخابات مایه عزت ملی ست مایه تقویت ملت ایران است مایه آبروی ملت ایران است آنچه در درجه اول مهم است شرکت  در انتخابات است. (یک وقت پیش نیاید یک شخصی به یک بهانه بیخودی در انتخابات شرکت نکند همه وظیفه داریم حق ماست وظیفه ماست تکلیف ماست که در این انتخابات شرکت کنیم.)

صاحب ولایت عظمی فرمودند : در امر انتخابات مر قانون باید عمل شود. نتیجه ی انتخابات ملت هرچه شد این معتبر است. بنده در انتخابات ها دخالت نمی کنم هیچوقت به مردم نگفته ام و نمی گویم که این شخص را انتخاب کنید آن شخص را انتخاب نکنید من چنین حرفی نمیزنم فقط یکجا بنده دخالت میکنم و آنجایی ست که کسانی بخواهند در مقابل رای مردم و انتخاب مردم بایستند هرکس بخواهد با نتیجه آراء ملت در بیافتد بنده در مقابلش می ایستم.

و من هم در اینجا به پیروی از مقام معظم رهبری می گویم که در انتخابات شوراها هم به عنوان امام جمعه نه به شخصی می گویم  به فلانی رای دهید نه به شخصی می گویم به فلانی رای ندهید. خود شما آن افراد اصلح را انتخاب کنید و افراد شایسته و توانا را برای امر شوراها ان شاءالله انتخاب کنید.

ارتباط با امام جمعه