دوشنبه 1396/11/2 - 47 : 15
مشخصات امام جمعه
حسن دهشیری
حسن دهشیری
اردستان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/15
مشکلات مردم را ناندیده نگیرید

خطبه 15 دیماه 1396

خطبه اول

تقوا

« الم اعهد الیکم یا بنی آدم ان لا تعبدوا الشّیطان انّه لکم عدوّ مبین- و ان اعبدونی هذا صراط مستقیم» یس/61-60

ای فرزندان آدم! آیا به شما سفارش نکردم که شیطان را مپرستید که او بی تردید دشمن آشکاری برای شماست؟- و اینکه مرا بپرستید که این راهی است مستقیم.

در این آیه سخن از عهدی است که خداوند با بندگانش بسته است و گویا انسان آنرا پذیرفته است و آن این است که شیطان را اطاعت نکند. اطاعت شیطان به منزله پرستش اوست. او نباید شیطان پرست باشد بلکه باید مطیع حق و پروردگارش باشد و او را عبادت کند که این همان صراط مستقیم و راه راست و با استقامت الهی است.

سبک زندگی دینی/69

[معاد/12] احیاء مردگان در این دنیا

د- داستان مقتول بنی اسرائیل: و اذ قتلتم نفساً فادّارأتم فیها و الله مخرج ما کنتم تکتمون- فقلنا اضربوه ببعضها کذلک یحی الله الموتی و یریکم آیاته لعلّکم تعقلون.(بقره/72)

در بنی اسرائیل یک شخص سرشناسی بطور مرموزی کشته شد و قاتل و انگیزه او مشخص نشد. آنان دست به دامان موسی(ع) شدند و او از ناحیه خدا پیام آورد که گاوی را بکشید و بخشی از بدن او را به بدن مقتول بزنید و او زنده می شود و قاتل خود را معرفی می کند. اگرچه بنی اسرائیل با سؤالات بیهوده و اضافی، زحمت خود را زیاد کردند، اما سرانجام گاو مورد نظر را پیدا کرده و کشتند و چون دم یا بخش دیگری ازبدن گاو کشته شده را به بدن مقتول زدند واو زنده شد و قاتل خود را معرفی کرد. خداوند می فرماید اینگونه خداوند، مردگان را زنده می کند و آیاتش را به شما نشان می دهد تا شاید تعقل کنید.

این که قاتل چه کسی بود و انگیزه اش چه بوده چیزی در خود قرآن نیامده اما در نقل های روایی آمده که فردی عمویش را به خاطر تصاحب ثروتش یا ازدواج با دخترش کشته بود که اگر قاتل مشخص نمی شد احتمال کشت و کشتار زیادی وجود داشت که البته با این تدبیر جلو این توطئه گرفته شد و ضمناً این ماجرا نشان می دهد که ثروت و شهوت زمینه ساز فساد و خونریزی بوده و هست.

خطبه دوم

حدیث

قال علی(ع): رحم الله امرءً …. راقب ربّه و خاف ذنبه و قدّم خالصاً و عمل صالحاً. نهج البلاغه/خطبه 76

رحمت خدا شامل آن بنده ای می شود که خدا را بپاید و او را رقیب و مراقب خود بداند و از گناهش بترسد ، خالصانه گام بردارد و عمل صالحی انجام دهد. کسی که اینگونه باشد درواقع انسان با تقوا است چه اینکه فرد متقی از خدا پروا داشته و از گناهش ترس و واهمه دارد و خالصانه گام بر می دارد و عمل صالح انجام می دهد.

مناسبت ها

دیماه، ماه رویدادهای گوناگون

الف- رویداد توطئه استعماری طرح کشف حجاب

در تاریخ 14 دیماه سال 1314 رضاخان پهلوی که توسط انگلیسی ها روی کار آمد به مبارزه با مذهب و مظاهر آن پرداخت که به کشف یا حذف حجاب معروف شد و فجایع بزرگی را به بار آورد که هنوز هم جامعه ما از اجرای آن طرح شیطانی زیان می بیند.

ب- رویداد توهین به مرجعیت شیعه:

در تاریخ 17/10/56 از سوی ساواک مقاله ای در روزنامه اطلاعات منتشر شد که نویسنده آن بنام احمد رشیدی مطلق معرفی شده بود که وجود خارجی نداشت و در آن مقاله به حضرت امام خمینی(ره) که به عنوان مرجع تقلید شناخته می شد و در تبعید به سر می برد، توهین ها و افترائات و اسائه ادب فراوانی صورت گرفته بود که تجمع و اعتراض علما و طلاب و مراجع قم را در پی داشت و باعث تظاهراتی شد که در چهار راه صفائیه(شهدا) قم به خاک و خون کشیده شد و روز 19 دی به عنوان اولین روز آغاز حرکت انقلابی علیه شاه در تقویم ثبت شد و در شهرهای دیگر اعتراض ها و تظاهرات گسترده شکل گرفت و در چهلم شهدای قم، تبریز قیام کرد و شهید داد و پس از آن یزد در چهلم شهدای تبریز، شهدایی تقدیم کرد تا بالاخره به سقوط شاه ایران انجامید.

ج- رویداد حماسه حضور مردم برای دفن فتنه 88:

مردم فهیم و با بصیرت ایران پس از دیدن جسارت هایی که در عاشورای سال 88 به مقدسات مذهبی مثل قرآن، پرچم های عزاداری، مساجد و مردم متدین صورت گرفت و ارزشهایی مثل حجاب و ولایت فقیه و امنیت کشور مورد تعرض واقع شد مردانه به میدان آمدند و حماسه 9 دی را آفریدند که به دفن فتنه و خاموش شدن شعله آن انجامید.

د- رویداد مطالبه گری بر حق مردم و اغتشاشات آشوب گران:

مردم ما که طی سالهای گذشته با تجمع های مسالمت آمیز به بیان خواسته ها و مطالبات خود پرداخته بودند اینبار هم در 7 دیماه سال جاری(96) در مشهد برای طرح مشکلات خودشان به خیابان آمده بودند که عده ای آشوب طلب و تحریک شده از سوی بیگانگان به عنوان موج سواران جیره خوار دشمن در جمع مردم نفوذ کردند و به سردادن شعارهای ساختار شکن پرداختند و سنگ بنای آشوب و تخریب و ناامنی را گذاشتند و متعاقب آن در چند شهر، این سناریوی از پیش طراحی شده به اجرا درآمد که حاصل آن، تخریب اموال عمومی، حمله به مردم بی دفاع، زخمی کردن و کشتن آنان، ایجاد ناامنی، آتش زدن اموال مردم، حمله به محل های نیروهای انتظامی و بسیج و توهین به مقدسات، آتش زدن پرچم، سوزاندن نخل امام حسین(ع)، به آتش کشیدن قرآن و مسجد و فحاشی و بددهنی نسبت به مسئولان نظام و … بود. این رویداد تلخ که در چند شهر اتفاق افتاد و نشان داد که توطئه خطرناکی در حال شکل گیری است باعث تنبه و بیداری مردم و مسئولان شد. مسئولان هشدار دادند و مردم با بصیرت هم تشخیص دادند و به موقع عکس العمل نشان دادند و صف خود را از صف اغتشاش گران و آشوب طلبان جدا کردند و از آنها بیزاری جستند که البته در این راستا چندین نکته مهم وجود دارد که باید مورد توجه و دقت قرار گیرد.

نکات مهم و استراتژیک:

  1. مشکلات مردم نباید نادیده گرفته شود. مشکلات گرانی، بیکاری، عدم دریافت حقوق، فساد و تبعیض، رشوه خواری، کلاه برداری، کم کاری و ندانم کاری، نادیده گرفتن حرمت اشخاص، پایمال شدن حقوق آنان و …
  2. خدمات نظام و دولت های گذشته و حال مورد توجه باشد و از خدمتگزاران صادق تقدیر و تشکر به عمل آید و نسبت به کم کاران و مدیران بی تدبیر و کم توجه به دیگران تذکر داده شود.
  3. مسئولان عالی رتبه کشور به رهنمودهای مقام معظم رهبری به ویژه در امر اقتصاد مقاومتی و مبارزه با رانت خواری و قاچاق و مراقبت نسبت به نفوذ دشمن توجه بیشتری نشان دهند و در حرف و عمل ، دیگران را تضعیف نکنند و بهانه به دست دشمن ندهند. اختلاف نظرها را در خفا حل کرده و حاشیه سازی نکنند.
  4. فضای مجازی را بیشتر مدیریت کنند . دیدند و دیدیم که بخش مهمی از این آشوب ها برآمده از خط دهی کانال ها و برنامه های فضای مجازی بود.
  5. دشمنان داخلی و خارجی را باید بیشتر بشناسیم. جیره خوران خود فروخته و مملکت بر باد ده تحت عنوان منافق، غرب زده، سلطنت طلب، ضد دین با پشتیبانی عوامل خارجی، کشور را به لبه پرتگاه برده و می برند. صف بندی و حمایت مثلث سوم(عاص: عربستان و آمریکا و صهیونیست) و دیگر کشورهای سلطه گر مثل انگلیس، فرانسه و … از فتنه گران که در این چند روز علنی شد درسها و پیام هایی دارد که باید برای مردم بازگو بشود. کسانی که ما را تروریست، گرسنه، بی تمدن می خواندند ، از آشوب گران به عنوان آزادیخواهان، نمایندگان مردم ایران یاد می کنند و توصیه می کنند با آنها برخورد نکنید. اگر چنین است پس چرا شما با آشوب گران کشورتان با این بیرحمی برخورد می کنید؟
  6. برای ملت ما، عدالت، امنیت و حفظ نظام اهمیت دارد لذا با وجود همه مشکلات و گلایه ها و مطالبات، برای حفظ کشور و استقلال آن و عزت و سربلندی ایران و ایرانیان و امنیت گسترده به میدان آمد وبه همه دشمنان خارجی و داخلی – نه – بزرگ گفت و فریاد زد مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر فتنه گر، مرگ بر آشوب گر، مرگ بر تخریب گر و مرگ بر توهین کننده به مقدسات.
  7. از بیداری و هشیاری نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و عملیاتی و بسیج و انتظامی باید تشکر کرد که خیلی خوب و خیلی زود با هماهنگی همه مسئولین و همه جناح ها و سلیقه ها با آشوب گران برخورد کردند و دشمنان را مأیوس و دوستان را خشنود کردند. دست مریزاد، خسته نباشید و خداقوت.
  8. و آخرین کلام اینکه باید از این اتفاقات بهتر و بیشتر عبرت گرفت و درسها آموخت. یادمان نرود که ما برای دین، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی چقدر شهید و جانباز و اسیر داده و هنوز هم تقدیم می کنیم. نگذاریم خون های این عزیزان به هدر برود، نگذاریم آرمانهای امام و ایده های رهبری فراموش شود. بیایید با اتحاد و انسجام کامل و ایمان عمیق و فهم دقیق و تبعیت از رهبری از استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی و امنیت خود دفاع کنیم و بدانیم که اگر خدا را یاری کنیم او هم ما را یاری می رساند ( یا ایهاالذین امنوا ان تنصروالله ینصرکم و یثبّت اقدامکم).

از همه مردم شهرستان تشکر می کنیم که با بیداری و هشیاری در دام دشمن نیفتادند و پایبندی و علاقه خود را به نظام و کشور نشان دادند.

اخبار
ارتباط با امام جمعه