پنج شنبه 1396/9/2 - 56 : 8
مشخصات امام جمعه
سید احمد شاهمیری
سید احمد شاهمیری
نياسر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/5
خلاصه خطبه های نماز جمعه شهر نیاسرآبان ماه5

بسمه تعالی

خطبه اول:

در این خطبه خودم و همه شما برادران مومن و خواهران نماز گزار را سفارش می کنم و توصیه می کنم به رعایت تقوای الهی و پرهیز از گناه و اجتناب معاصی. یک محکی و سنجشی برای انکه انسان بداند آیا با تقوا هست یا نه وجود دارد و آن سنجش این است که اگر انسان به کاری میل و شوق داشت و متوجه شد که خداوند تبارک و تعالی از آن کار ناراضی است و آن کار را ترک کرد این سنجشی ایت برای اینکه آن شخص با تقواست . ولی اگر بخاطر خدا اینکار را ترک نکرد و به خاطر میلش این کار را نجام داد پس انسانی بی تقواست .

در رابطه با تهذیب اخلاق که انسان خودش را پاک و پاکیزه کندو به کمال برساند و رذایل را از خودش دور کند تا جایی که انسانی کامل بشود فرموده اند سه طریق تصور می شود .

از سه راه انسان می تواند تهذیب اخلاق کند : یکی از آنها که برای هر کسی میسر و ممکن نیست این است که انسان با یک انسان روحانی برخورد کند تا به برکت قوت نفسانی او و روح ملکوتی او و انفاس قدسی او اخلاق رذیله را از خودش دور کند و آن شخص روحانی نفس نفیس ولی عصر (عج) که انسان در اثر تشرف خدمت امام زمان بتواند خود را تهذیب کند . راه دوم این است که فرموده اند انسان در شبانه روز بنشیبند و درباره نعمتهای خدا فکر کند نعمتهایی که حتی شمارشش برای ما ممکن نیست و نمی توانیم بشماریم و بعد از آن قدرت شکر گزاری آن را نداریم . خداوند تبارک و تعالی در قرآن می فرماید : ان تعدوا نعمت الله لا تحصوها ..... اگر بخواهید نعمتهای خدا را بشمارید نمی توانید .

تفکر در نعمت ها یکی باعث می شود انسانی که دنبال تهذیب نفس است در شکر نعمت های الهی بکوشد چون ما به این نعمت ها نیاز مندیم و باید در  برابر کسی که این نعمت ها را به ما داده شکر گزار باشیم. دیگر اینکه کسی که در فکر تطهیر نفس است  علاوه بر شکر گزاری نعمت ها باید بداند که این نعمتها را در راه خداوندی که منعم است صرف کند. و سو.م اثر تفکر در نعمتها ایجاد حب و پیوستن به خداوند تبارک وتعالی  است . از بزرگترین نعمتهایی که خداوند به ما داده وجود خود ماست . اینکه ما را آفریده . انسان باید وجود خود را بشناسد . در حدیث من عرف نفسه فقد عرف ربه  " کسی که خود را بشناسد خدا را می شناسد " یعنی خود شناسی مقدمه و لازمه خداشناسی است .

در دعایی که از وجود نازنین امام سجاد به ما رسیده است  که ما در زمان غیبت بخوانیم که دچار تردید نشویم  و همچنین در زمان فتنه ها بخوانیم  که راه حق را تشخیص بدهبم . می فرماید اَللّهُمَّ عَرِّفْنى نَفْسَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى نَفْسَكَ لَمْ اَعْرِف نَبِيَّكَ

خدايا خود را به من بشناسان، زيرا اگر خود را به من نشناسانى فرستاده ‏ات را نشناخته‏ ام،

اَللّهُمَّ عَرِّفْنى رَسُولَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى رَسُولَكَ لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَكَ

خدايا فرستاده ‏ات را به من‏ بشناسان، زيرا اگر فرستاده‏ ات را به من نشناسانى حجّتت را نشناخته‏ ام،

اَللّهُمَّ عَرِّفْنى حُجَّتَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى حُجَّتَكَ ضَلَلْتُ عَنْ دينى

خدايا حجّتت را به من بشناسان، زيرا اگر حجّتت را به‏ من نشناسانى، از دين خود گمراه مى ‏شوم.

اینکه انسان در وجود خودش دقت کند و نسبت به خودش شناخت پیدا کند که این وجود مرا یک صانع خالق که عالم به احوال من است و ناظر به احوال من است به من داده  است .

و اما راه سوم برای تهذیب نفس شرکت در مجالس وعظ و مجالسی که در آن اخلاقیات گفته می شود . بنا هم نیست همیشه در مجالس وعظ مطلبی تازه یاد گرفته شود گاهی مطالبی بیان می شود که انسان بلد است و به او تذکر داده می شود . گوش دادن به مطالب اخلاقی . البته باید تداوم داشته باشد . و بهترین جایگاه نماز جمعه ایت که در هر دو خطبه سفارش به تقوا و پرهیز از گناه می شود . این پرهیزگاری  هم باید تکرار شود و هم در دل انسان باید مرور شود . یک راه سریع برای کسانی که احساس می کنند در مجالس وعظ شرکت می کنند و تغیری در آنها حاصل نمی شود وجود دارد  و آن این است که در امور دنیوی به زیر دستان خود نظر کند تدریجا تغییر حاصل می شود . اگر کسی به زیر دست نگاه کند تبعاَ به نعمتهایی که خدا به او داده است راضی و مسرور می شود . اگر به زیر دست نگاه کند شکر گزار خدا می شود و سوم زندگی برایش آسان می شود .و اثر چهارم چون قانع می شود خداوند نعمتها را برایش زیاد می کند . و ادامه فرمودند در امور اخروی به مافوق خود نگاه کنید .  وقتی در امور اخروی به بالاتر از خود نگاه کردی خود را قاصر می دانی و این مقصر دانستن سبب کمال و تهذیب نفس است .

 

خطبه دوم :  

در این خطبه هم خو.دم و همه شما را سفارش یه تقوا و پرهیزکاری می کنم سفارش به واجبات و ترک محرمات سفارش به انجام مستحبات و ترک مکروهات سفارش به رفاقت و صمیمیت و برخورد خوب و مناسب با افراد اجتماع.

هشتم آبان روز بسیج دانش آموزی و همچنین روز شهادت شهید محمد  حسین فهمیده. سالروز شهادت این دانش آموز بسیجی از چنان اهمیتی برخوردار است که این روز را روز نوجوان و روز بسیج دانش آموزی معرفی کرده اند . من این روز را به همه نوجوانان تبریک عرض می کنم. شهید فهمیده فهمید که راه رسیدن با عزت ایستادگی با مقاومت و نرفتن زیر بار زور است . شهیده فهیمده باید الگوی نوجوانان و جوانان و همه مردم این کشور باشد . شهید فهمیده درس ایثار و فداکاری درس شجاعت و مقاومت را به همه بسیجیان و امت حزب الله آموخت . شجاعت او از جنس شجاعت حضرت قاسم ابن الحسن بود و شجاعت در گوشت و خون او قرار داشت . امام  (ره) از او به عنوان رهبر یاد نمودند . رهبر ما آن طفل 1۳ ساله‏ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم ما بزرگتر است،  با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت‏شهادت نوشید.  رهبر معظم انقلاب ، می فرمایندزنده نگه داشتن یاد حادثه شهادت دانش آموز بسیجی ، شهید فهمیده از اصالت های دفاع مقدس می باشد . انشالله دعای توسل این هفته در نیاسر به یاد این شهید بسیجی برگزار خواهد شد .

امروز هم جوانان و نوجوانانی هستن که حاضرند برای اسلام و قرآن جانشان را فدا کنند . آرزویشان شهادت در راه اسلام و خداست . اشتباه دشمنان اسلام و انقلاب ، اشتباه امریکایی های جنایتکار این است که فکر می کنند با تهدید  و ارعاب می توانند مردم این کشور را بترسانند . اشتباه انها این است که فکر می کنند با تحریم می توانند این ملت را تسلیم خود کنند و از پا در بیاورند . به فرموده امام خمیتنی (ره): مردمی را که طالب شهادت هستند از شهادت می ترسانید . دشمنان باید بدانند که این جوانانی که عاشق اهلبیت هستند این جوانانی که در مکتب امام حسین تربیت شده اند را نمی شود تهدید کرد . ملت ما جوانان ما نوجوانان ما استکبار ستیز هستند. صدای این استکبار ستیزی  انقلاب را از صدای مکتب امام حسین یاد گرفته اند که فرمود هیهات من الذله . اما مردم اطمینان داشته باشند که اینبار هم آمریکایی ها از ملت ایران شکست خواهند برد و این آرزوهایی که داند به گور خواهند برد و به فرموده امام که با قاطعیت فرمودند آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند .

دهم آبان سالروز شهادت اولین شهید محراب شهید آیت الله قاضی طباطبایی است . از شاگردان امام و حضرت آیت الله خویی بودند . از مراجی مثل آیت الله حکیم اجازه اجتهاد داشتند .شخصیت علمی ایشان کم نظیر بود. همچنین در مبارزات سیاسی همزمان با شروع نهضت در سال 1341 و 1342 شروع کردند . یکی از پایه های نهضت آزربایجان بود و بخاطر همین شش ماه به بافق کرمان در شرایط بسیار سختی تبعید شد . و بعد از انقلاب از طرف امام خمینی به عنوان امام جمعه تبریز انتخاب شد . آیت الله قاضی از شهادت به عنوان یک آرزوی بزرگ یاد می کردند و گاهی رسیدن به این آرزوی بزرگ را از خدا طلب می کردند و سرانجام این امام جمعه بزرگوار به آرزویشان رسیدند .

برپایی نماز جمعه نیاز به اذن ولی فقیه دارد . فرق نماز جماعت و نماز جمعه این است که امام جمعه باید از طرف ولی فقیه مشخص شود و بعد از این باید جایگاه مردمی داشته باشد . امام سجاد(ع) فرمودند امام جماعت سفیر بین مردم و خداست . خوب این امام جماعت مردم باید او را قبول داشته باشد و امام جمعه به طریق اولا. وظیفه امام جمعه تبلیغ دین و رسیدگی به امور فرهنگی و در کنار بیان معارف دینی باید مسائل سیاسی را بیان کند . و آنچه که با اندیشه امام مغایر است باید بگوید باید کجروی ها را بگوید همانطور که وظیفه اش دفاع از اسلام است باید از انقلاب اسلامی دفاع کند باید دنبال حق باشد و حق گرا باشد . وظیفه دفاع از مظلومین مبارزه با بی عدالتی ها مبارزه با ظلم مبارزه با فساد اقتصادی است . هر جا جایی را دید که دارد خلافی صورت می گیرد باید تذکر بدهد . در همان نظام اسلامی هم اگر شخصی دارد سو استفاده می کند باید انتقاد می کند کسی از بیت المال دارد سو استفاده می کند باید  انتقاد کند . کسی از پست و منصبش دارد سو استفاده می کند باید انتقاد کند .  نماز جمعه باید یک ستاد قوی داشته باشد و این ستاد نماز جمعه باید مردمی و فراگیر باشد از همه مساجد و هیات و هر صنف باید نماینده در ستاد باشد . تمام مسئولین هم وظیفه شرعی دارند که به ستاد نماز جمعه کمک کنند و نماز جمعه را تقویت کنند با فکر خود با قلم خود. در امور فرهنگی به ستاد نماز جمعه کمک کنند . باید در نماز جمعه حضور پیدا کنند . وظیفه شرعی هر مسئولی است که نماز جمعه شرکت کنند نباید مشغله ها را بهانه قرار دهند که در نماز جمعه شرکت کنند . مسئولین باید در نماز همراه مردم شرکت کنند و در همین نماز جمعه مشکلات مردم را حل کنند . من به همه مسئولین کوچک و بزرگ تذکر می دهم و یادآوری می کنم همه شما پست و سمت و مقامی که دارید صدقه سر شهداست . آن کسانی که جانشان را برای حفظ این نظام و انقلاب فدا کردند . آنها را فراموش نکنید . تا آنجا که می توانیم راه شهدا را ادامه دهیم و روش و مرام انها را الگو قرار دهیم . از مردم و نماز جمعه و نماز جماعت فاصله نگیریم که یک روزی پشیمان می شویم و دیگر آن پشیمانی سودی ندارد . ستاد نماز جمعه در شهر نیاسر مظلوم است و بسیار هم مظلوم است . مسئولین نیاسر باید عنایت بیشتری به نماز جمعه  و ستاد نماز جمعه داشته باشند . اساتید فرهنگیان نخبگان فرهنگیان  باید حضور بیشتری در نماز جمعه و ستاد نماز جمعه داشته باشند . بیایند فکر بدهند نظر بدهند کمک کنند .

کم کاریهایی ، کم لطفی هایی نسبت به ستاد نماط جمعه صورت می گیرد . ولی با این وجود ستاد  قوی و فعالی هم داریم . که من تشکر می کنم از کسانی که در ستاد نماز جمعه طحمت می کشند و ستاد را تقویت می کنند ستاد نماز جمعه با دست خالی فعالیت های بسیار خوبی داشته ، مسابقات مختلف، اعتکاف، راهپبمایی ها، جزخوانی قرآن در ماه رمضان ، مراسم عید غدیر  و .. . ما تشکر می کنیم از کسانی که در ستاد نماز جمعه زحمت می کشند . در نماز جمعه در روز جمعه زحمت می کشند برای نماز جمعه . اما نماز جمعه باید باشکوه تر ا این برگزار شود و انشاالله با یاری شما مردم و اعضای ستاد نماز جمعه ما این کار را خواهیم کرد. چطور بسیج خواهران می تواند در استان نمونه شود و باعث افتخار نیاسر شود ستاد نماز جمعه هم می تواند نمونه شود .

از شهرداری تشکر می کنیم که در برنامه اعتکاف به ستاد یاری کرد و برای اردوی اعتکاف ما را کمک کردند . اما توقع داریم همه ارگان ها و همه مسئولین ستاد نماز جمعه را یاری کنند .

امروز به روایتی شهادت امام حسن مجتبی (ع) است . خداوند انشالله به زودی زیارت ان حضرت را روزی ما بگرداند .

 

 

 

 

 

 

والسلام

 

 

 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه