دوشنبه 1396/7/3 - 10 : 22
مشخصات امام جمعه
سید احمد شاهمیری
سید احمد شاهمیری
نياسر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20

بسمه تعالی

خلاصه خطبه های نماز جمعه نیاسر مورخ 20/5/96

حجت الاسلام و المسلمین سید احمد شاهمیری خطیب جمعه نیاسر در خطبه اول نماز جمعه فرمودند:

 خودم و همه شما خواهران و برادران مومن نمازگزار را سفارش می کنم و توصیه می کنم به رعایت تقوای الهی .سفارش و توصیه می کنم به  پرهیز از گناه و اجتناب از معاصی . سفارش می کنم به آنچه سفارش خدا و انبیا و اولیا  و ائمه معصومین (ع) است به اینکه پرهیزگار باشید .

نبی مکرم اسلام (ص) می فرمایند : خصلتی و صفتی است که در وجود هر کسی باشد دنیا و آخرت مطیع او می شود و در بهشت سعادتمند می شود . سوال کردند یا رسول الله آن چه خصلت و صفتی است فرمودند : تقوا. و سپس فرمودند هر کس ارداده کرده که عزیز ترین مردم باشد باید تقوای الهی را رعایت کند .

عرض ما در هفته های گذشته پیرامون بحث ازدواج بود . به این مطلب رسیدیم که در ازدواج زن و مرد همسان باهم برابر باهم و به قول معروف همسر یکدیگر باشند .

پیامبر اکرم (ص) فرمودند : مرد مومن همسان زن مومن است و زن مومن همسان مرد مومن.

امام باقر(ع) می فرماید : مومنان کفّ یکدیگر و همسان هم هستند . نباید مال سرمایه و نسب و فامیل ملاک در ازدواج قرار داده شود .

مبادا خواستگاری مومن و متدین باشد اما به خاطر فقرش رد شود .

ملاک اولیه در ازدواج چه برای دختر و چه برای پسر باید ایمان و تقوا باشد . حال اگر ملاک های دیگر هم قرار می دهند که از نظر شرع مذموم نیست ملاک اولیه باید تقوا باشد .

در روایت آمده دخترتان را به مرد ایمان بدهید . اگر این مرد با ایمان اعاشق دختر شما شد چون او را دوست دارد به او محبت می کند . اما اگر  از دختر خوشش نیومد به خاطر ایمانی که دارد او را آزار نمی دهد . مرد با ایمان حاضر نیست همسرش را آزار دهد . مرد با ایمان به مجردی که اتفاقی پیش آمد ترک خانه نمی کند و ترک نفاق نمی کند . 

پیامبر (ص) می فرماید : من زوج کریمته بفاسق نزل علیه کل یوم الف لعنه و لایصعد له عمل الی السماء و لایستجاب له دعاؤه و لایقبل منه صرف و لاعدل.(558(
هر کس دختر خود را به همسری شخص فاسق درآورد، هر روز هزار لعنت بر او فرود آید و هیچگاه عملی از او به آسمان بالا نمی رود و دعایش مستجاب نمی گردد و هیچ انفاق و فدیه ای از او پذیرفته نخواهد شد.

حال اگر این روایت هم نباشد کسی که دختر ش را به انسان فاسق داد خود دختر نیز ممکن است پدر و مادرش را لعن کند .

در ازدواج هم باید خودسازی باشد هم دیگر سازی . ازدواج نصف دین را تضمین می کند . فرمودند وقتی نصف دینتان تضمین شد دنبال مابقی آن بروید . یعنی خودم را با ازدواج بسازم . هم باید مکتب دیگر سازی باشد .

در روایت دارد : اگر کسی از دختر شما خواستگاری کرد که ایمانش کامل است و اخلاقش هم اخلاق خوبی است دخترتان را به ازدواج او در آورید و الا سبب فساد کبیر می شوید .

شخصی به نام حسن بشار نامه ای به امام کاظم (ع) می نویسد و می گوید یکی از خویشاندان من به خواستگاری دختر من آمده همه خصوصیت هایی که می خواهم دارد . اما اخلاقش پسندیده نیست آیا دختر به او بدم ؟ حضرت فرمود اگر اخلاقش خوب نیست به او دختر ندهید .

اخلاق در زندگی بسیار مهم است . یک بار کسی اخلاق دارد اما مال ندارد  او زندگی شیرینی خواهد داشت . اما اگر کسی سرمایه دار باشد اما اخلاق نداشته باشد زندگی برای او جهنم است . هم دختر پسرها برای ازدواج باید دقت کنند که با افراد با اخلاق ازدواج کنند . و هم کسانی که در زندگی مشترک هستند باید اخلاق را رعایت کنند . اخلاق جزئی از ایمان است .

زمانی که پیامبر (ص) در تشیع جنازه سعد حاضر شد و بر جنازه اش نماز خواند و فرشته و ملائکه در تشییع جنازه او حاضر شدند در آن لحظه مادر داغديده‏ى سعد از گوشه‏اى فرياد برداشت: اى سعد! بهشت بر تو گوارا باد، ولى پيامبر فرمودند: اى مادر سعد مطلبى را بر پروردگارت در مورد فرزندت اين گونه قاطع و يقينى نسبت مده؛ زيرا فشار سختى به سعد وارد شد!!

زيرا با خانواده‏اش بداخلاق بود.هر چه انسان نماز بخواند نماز شب بخواند اما در منزل بد اخلاق باشد فایده ای ندارد .

پیامبر بدترین مردها را اینچنین معرفی می کند :1- کسی که بد گمان است 2-کسی که بخیل است 3- مردی که بد زبان است 4- مردی که همسر و غلامش را می زند

روایت است اگر کسی یک سیلی به صورت همسرش بزند در آخرت هفتاد سیلی بر صورتش زده خواهد شد .

انشالله در مورد خصوصیات بهترین و بدترین زنها در هفته های بعد صحبت خواهیم کرد .

در رابطه با ازدواج آسان مطرح کردیم که فقط گفتن کافی نیست و باید کاری صورت بگیرد . بنا شد کسانی که در عید غدیر قصد ازدواج دارند خرج عروسی آنها پرداخت شود و دو میلیون وام قرض الحسنه به آنها پرداخت شود .

در اینجا تشکر می کنیم از موسسه مالی اعتباری امیر کبیر و مسئولین محترم که بیشترین همکاری را با ستاد نماز جمعه از ابتدا تا کنون داشته اند و در بحث ازدواج آسان هم همکاری دارند . همچنین تشکر از قرض الحسنه ولی عصر (عج) که اعلام آمادگی کردند که به کسانی که قصد ازدواج دارند یک میلیون وام فوری پرداخت می کنند .

 خطبه دوم :

در این خطبه هم خودم و همه شما نمازگزاران را سفارش می کنم و توصیه می کنم به رعایت تقوا به پرهیز از گناه و اجتناب از معاصی .

دولت دوازدهم با پشت سر گذاشتن تنفیذ و تحلیف چهارساله با وظیفه خدمت به مردم شد . ما موفقیت دولت پیروزی دولت و سربلندی دولت و پیشرفت دولت دوازدهم را از خداوند خواهانیم . شرایط  امروزمنطقه  و جهان و دشمنی دشمنان قسم خورده ملت ایران ایجاب می کند که همه ظرفیت های داخلی بسیج شوند و همه مسئولین متحد شوند برای پبشرفت دولت و برای پیشرفت کشور و برای نابودی بد خواهان و دشمنان . رمز موفقیت دولتمردان دولت دوازدهم در دقت به اوضاع هست و تن ندادن فشار های بدخواهان ملت دشمن شناسی بسیار مهم است . عوامل دشمن را نیز باید شناخت . ممکن است دشمن در کشور سربازانی داشته باشد . ما باید سربازان دشمن در داخل را بشناسیم و حواسمان به آنها باشد . عده ای بودند و هستند که در داخل مقاصد شوم دشمن را دنبال می کنند . نمونه آن بنی صدر بود و نمونه ای دیگر آن سران فتنه که دشمنان را شاد کردند . سران فتنه ای که در مسیر براندازی نظام حرکت کردند و باعث شدند عده ای شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه سر دهند . سران فتنه ای که فرصتی ایجاد کردند برای آشوب گران و منافقان و دشمنان داخلی نظام. و هنوز نه از رهبری عذر خواهی کردند و نه از ملت . ما اینها را سربازان دشمنان در داخل می دانیم. حال عده ای همراه با دشمن از قبح حصر حرف می زنند از رفع حصر سران فتنه حرف می زنند . آیا اینها هنوز می خواهند به سران فتنه فرصت داده شود برای ایجاد فتنه و نا امنی . پرا اینها خویشتن داری نظام در برابر سران فتنه را نمی فهمن ؟ چرا نمی فهمند که نظام و رهبری دارند به سران فتنه لطف می کنند . آن کسانی که دم از رفع حصر می زنند برای سران فتنه یا خیلی ساده و نادانند یا در خط دشمن هستند و دارند برای دشمن کار می گکنند . آن کسانی که اصل نظام را نشانه قرار دادند آیا باید کسی از اینها حمایت کند ؟ هر کسی که برای  رسیدن به پست و مقام حاضر است به بیگانگان متوسل شود قطعا خائن است و هر مسئولی که از انقلابی بودن خسته شود و از اندیشه های امام برگردد آن مسئول قطعا در نظام اسلامی جایی نخواهد داشت . بعضی از مسئولین باید توجه به رفتارشان داشته باشند . مسئولی که سمت قبول می کند باید با جدیت کارش را دنبال کند . اسقف مسیحی با اینکه مسیحی بود حضور ترامپ و دخترش را نپذیرفت و پس از آنکه حجاب گرفتند و در حضور اسقف آمد ایشان سرش را در مقابل ایشان بلند نکرد . آنوقت بعضی از مسئولین ما با یک زن بیگانه اجنبی دشمن عکس یادگاری می گیرند و از همه بدتر من آخوند عمامه به سر وقتی مرتکب این کار شوم از همه زشت تر است . ما سرباز امام زمانیم باید یار امام زمان باشیم نه اینکه دل امام زمان را خون کنیم.

از دیگر مطالب که باید به آن اشاره شود در روزهای اخیر عربستان سعودی در یک جنایت وحشیانه دست به حمله  به عوامیه زادگاه شیخ نمر زد . شهر عوامیه شهری است که عمدتا شیعه هستند و عوامل آل سعود این شهر را با بالگرد و ادوات سنگین نظامی شهر عوامیه هدف حملات خود قرار داند . بهانه خیلی مضحک و خنده دار و ادعا کردند که این شهر بافت قدیمی داشته و نیاز به بازسازی داشته و 20 هزار نفر را آواره کردند . و سازمان ملل هم مانند همیشه فقط زبانی این ماجرا را محکوم کرده است . و حق به مردم عوامیه داده و گفته که باید خسارت به مردم پرداخت شود . این هم نمونه ای دیگر از بی کفایتی آل سعود است . از نظر هر مسلمانی و هر عاقلی و هر آزاده ای این جنایات آل سعود محکوم است.

همچنین در روزهای گذشته شاهد بودیم که جنگنده های آمریکایی با حمله به مناطق مرزی سوریه و عراق تعدادی از نیروهای دفاعی حشد الشعبی را شهید کردند . این نشانه شکست آمریکا در منطقه است. آمریکا از نابودی داعش وحشت زده شده است و الان که می بیند دو گروه مقاومت از دو کشور در کنار هم قرار می گیرند نگران است و از اینکه نائب خود را در جنگ نیابتی از دست داده لازم دیده که خود وارد عمل شود.

23 مرداد ماه روز مقاومت اسلامی به مناسبت جنگ 33 روزه لبنان  و پیروزی حزب الله لبنان. پیروزی حزب الله لبنان درس بسیار مهمی برای همه مسلمانان داشت . درس پیروزی لبنان این بود که پیروزی در گرو مقاومت و نترسیدن و توکل به خداست . هر جا مقاومتی صورت می گیرد هر جا گروهی از خاکشان و حقشان دفاع می کنند آمریکا آنها را بعنوان تروریست معرفی می کند . انصار الله را در یمن ، جنبش مقاومت را در بحرین و حشد الشعبی را در عراق تروریست معرفی می کند . ولی باید به این گروه ها و رهبرانشان برای این مقاومت تبریک گفت .

26 مرداد سالروز بازگشت آزادگان سر افراز بعد از تحمل سالها سختی و اسارت در اردوگاه های رژیم بعثی. این روز را به همه آزادگان تبریک عرض می کینم .

و بر ما واجب است که یک تشکری هم داشته باشیم از نیروی انتظامی که یکی از  مهمترین وظایف آنها حفظ ارزشهاست و لازم است همه مسئولین نظام  مقدس جمهوری اسلامی پایبند قانون اساسی از جمله اصل هشتم باشند و حافظ ارزشها و مکتب امام راحل باشند . جرمی که اخیرا انجام می شد کشف حجاب در داخل خودرو ها بود به بهانه اینکه حریم خصوصی است در خودروها کشف حجاب می کردند که البته این یک طرح برنامه ریزی شده بود برای کشف حجاب . اخیرا نیروی انتظامی برخورد بسیار خوبی داشته و ضمن اینکه تشکر می کنیم از نیروی انتظامی برای برخورد با این جرم از این عمل خداپسندانه مبارزه با فساد حمایت می کنیم و خواستار ادامه این کار ارزشی هستیم.

نکته آخر اینکه روز چهار شنبه 23 ذی القعده روز زیارتی امام رضا (ع)از راه دور و از راه نزدیک است . السلام علیک یا علی بن موسی الرضا . اسلام علیک یا غریب الغربا . السلام علیک یا معین الضعفا....

والسلام

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه