پنج شنبه 1396/12/3 - 7 : 12
مشخصات امام جمعه
سید احمد شاهمیری
سید احمد شاهمیری
نياسر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/11/27
خلاصه خطبه های نماز جمعه شهر نیاسر27 بهمن ماه

خلاصه خطبه های نماز جمعه 27/11/96 نیاسر

خطبه اول

الحمد لله الولی الحمید الحکیم المجید الفعال لما یرید علام الغیوب و ستار العیوب و خالق الخلق و مدبر الامر الدنیا و الاخرة و رب السماوات و الارض رب العالمین و خیر الفاتحین.

نحمده و نستعینه و نؤمن به و نتوکّل علیه و نستغفره و نتوب علیه و نصلّی و نسلّم علی حبیبه و نجیبه و خیرته فی خلقه. سید رسله ، حافظ سرّه و مبلّغ رسالاته.بشیر نعمته و نذیر نغمته، سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم‌ المصطفی محمّد و علی آله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداة المهدیین . سیّما بقیّةالله فی‌الأرضین و لعنت الله علی اعدائهم اجمعین.

اوصیکم عباد الله و نفسی به تقوی الله . خودم و همه شما نمازگزاران را سفارش ئ توصیه می کنم ب رعایت تقوای الهی به آنچه سفارش خدا و انبیا و اولیا است .

قرآن بزرگترین امتیاز برتری را برای انسان تقوا قرار داده است و آن را معیار ارزش و برتری انسانها معرفی کرده است .وجود مقدس امیر المومنین (ع) می فرماید : اعلموا عباد الله ان التقوى دار حصن عزيز،و الفجور دار حصن ذليل،

بندگان خدا!بدانيد كه تقوا حصار و بارويى بلند و غير قابل تسلط است،و بى‏تقوايى و هرزگى حصار و بارويى پست است كه مانع و حافظ ساكنان خود نيست و آن كس را كه به آن پناه ببرد حفظ نمى‏كند.

عوف بن مالک از اصحاب پیامبر بود و دشمنان اسلام فرزندش را اسیر کردند و او به محضر پیامبر آمد و از این ماجرا و تنگدستی شکایت کرد حضرت فرمودند تقوا پیشه کن و شکیبا باش و بسیار ذکر لا حول ولا قوة الا با الله العلی العظیم بگو. این کار را کرد و فرزندش نجات یافت .

خداوند در سوره احزاب بعد از 4 دستور که به پیامبر می دهد که اولا با تقوا باشید دوما از کافران و منافقان  اطاعت نکنید سوما از وحی الهی تبعیت کنید و چهارما به خدا توکل کنید می فرماید : خداوند در سوره احزاب آیه 4 می فرمایند: مَا جَعَلَ اللَّهُ لِرَجُلٍ مِنْ قَلْبَيْنِ فِي جَوْفِهِ  وَمَا جَعَلَ أَزْوَاجَكُمُ اللَّائِي تُظَاهِرُونَ مِنْهُنَّ أُمَّهَاتِكُمْ  وَمَا جَعَلَ أَدْعِيَاءَكُمْ أَبْنَاءَكُمْ  ذَلِكُمْ قَوْلُكُمْ بِأَفْوَاهِكُمْ  وَاللَّهُ يَقُولُ الْحَقَّ وَهُوَ يَهْدِي السَّبِيلَ خدا در درون یک مرد دو قلب (و دو مبدأ ادراک و اراده) قرار نداده و نیز زنانتان را که مادر بخوانید مادر شما و پسر دیگری را که فرزند بخوانید پسر شما قرار نداده، این گفتار شما زبانی و غیر واقع است، و خدا سخن به حقّ می‌گوید و اوست که (شما را) به راه حقیقت راهنمایی می‌کند. جمعی از مفسران گفته اند که در زمان جاهلیت مردی به نام جمیل بن معمر دارای حافظه بسیار قوی، او ادعا می کرد که در درون وجود من، دو قلب است که با هر کدام از آنها بهتر از محمد صلی الله علیه و آله می فهمم
لذا مشرکان قریش او را ذوالقلبین! (صاحب دو قلب )می نامیدند. در روز جنگ بدر که مشرکان فرار کردند، جمیل بن معمر نیز در میان آنها بود، ابوسفیان او را در حالی دید که یک لنگه کفشش در پایش بود و لنگه دیگر را به دست گرفته و فرار می کرد، ابوسفیان به او گفت :چه خبر؟! گفت لشکر فرار کرد، گفت :پس چرا لنگه کفشی را در دست داری و دیگری در پا؟! جمیل بن معمر گفت به راستی متوجه نبودم، گمان می کردم هر دو لنگه در پای من است.

معنای اصلی این آیه این است که انسان یک قلب بیشتر ندارد یعنی دل انسان یا جای خداست و یا جای منافقین . ظاهر و باطن انسان باید یکی باشد . یک قلب داشتن یعنی یا دنبال حق و یا دنبال باطل ، هر دو یک جا جمع نمی شود .

امیر المومنین (ع) می فرماید: «لا یجمع حبّنا و حبّ عدوّنا فى جوف انسان. إنّ اللّه لم یجعل لرجل من قلبین فى جوفه، فیحبّ هذا و یبغض هذا، فأمّا محبّنا فیخلص الحبّ لنا كما یخلص الذّهب بالنار لا كدرفیه، فمن أراد أن یعلم فلیمتحن قلبه، فان شارك فى حبّنا حبّ عدوّنا فلیس منّا و لسنامنه و اللّه عدوهم و جبرئیل و میكائیل و اللّه عدوّ للكافرین»؛(1541) دوستى با ما و دشمنان ما در یك دل نمى‏گنجد. زیرا خداوند در حقیقت انسان دو قلب قرار نداده تا با یكى دوست بدارد و با دیگرى بغض بورزد؛ لیكن دوستدار ما محبت بى‏پیرایه‏ى ما را در دلش جاى مى‏دهد، محبت خالصى چون طلا كه در اثر حرارت ناب مى‏گردد.

 پس هر كه بخواهد از این حقیقت آگاه گردد، قلبش را بیازماید، پس اگر در كنار محبت ما محبت دشمنان ما را در دل خویش دارد، از ما نیست و ما نیز از او نیستیم و خداوند سبحان و فرشتگان مقرب الهى نیز دشمنان اویند و ناگفته پیداست كه خداوند دشمن كافران است.

خطبه دوم :

الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَى حِلْمِهِ بَعْدَ عِلْمِهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَى عَفْوِهِ بَعْدَ قُدْرَتِهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَى طُولِ أَنَاتِهِ فِي غَضَبِهِ وَ هُوَ قَادِرٌ [الْقَادِرُ] عَلَى مَا يُرِيدُ.

الحمدُ لله خالقِ الخلق، باسط الرزق، فالقِ الاصباح، ذي الجلال والاكرام، والفضل والانعام، الذي بَعُد فلا يُرى، وقرُبَ فشهِد النجوى.. تبارَك وتعالى.

الهم صل علی محمد عبدکَ و رسولک، و امینک و صفیک و حبیبک و خیرتک من خلقک ، و حافظ سرک و مبلغ رسالاتک ،

اللهم و صل علی علی امیر المومنین، وصی رسول رب العالمین و آیَتِکَ الْکُبْرَى وَ النَّبَإِ الْعَظِیمِ وَ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَةِ الطَّاهِرَةِ فَاطِمَةَ [الزَّهْرَاءِ] سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَیِ الرَّحْمَةِ و امامی الهدی، الحسن و الحسین، سَيِّدَيْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ ، اللهم و صل علی ائمة المسلمین، علی ابن الحسین و محمد ابن علی و جعفر ابن محمد و موسی ابن جعفر و علی ابن موسی و محمد ابن علی و علی ابن محمد و الحسن ابن علی و الخلف الحجة القائم المنتظر المهدی، حججک علی عبادک و امنائک فی بلادک،صلاة کثیرة دائمه

در این خطبه هم خودم و همه شما عزیزان را سفارش و توصیه می کنم به تقوای الهی .

یکی از آثار بسیار مهم انقلاب اسلامی و دستاوردهای انقلاب بیداری اسلامی در جهان است . یکی از اهداف امام خمینی (ره) صدور انقلاب و احیا غزت مسلمانان در جهان بود . زنده کردن ارزش های اسلامی . حضرت امام به مسئله بیداری اسلامی توجه ویژه ای  داشتند . انقلاب ما محدود به ایران نبوده است و نیست چون انقلاب اسلامی است نه انقلاب ایرانی . . لذا این انقلاب باید برای بیش از یک میلیارد مسلمان درس داشته باشد . و برای آنها الگویی ممتاز باشد . خیلی از مسلمانها انقلاب را برای خودشان می دانند و در واقع انقلاب را پیروزی اسلام می دانند . امروز الحمدلله ایران به ام القرای جهان اسلام تبدیل شده است . ولی امر مسلمانان جهان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای می فرمایند : مسلمانان دنیا این نظام را از خود می دانند و این همان چیزی است که استکبار جهانی و آمریکای جنایتکار و انگلیس را به شدت خشمگین کرده است .این صدور انقلاب است و نمی شود جلو آن را گرفت . اینکه نماینده مجلس تونس برای تصویب قانون مبنی بر جرم دانستن عادی سازی روابط با اسرائیل غاصب را تکه تکه کند این صدور انقلاب است.

پیش نویس قانون جرم دانستن عادی سازی روابط با اسرائیل را 100 نماینده از مجموع 217 نماینده تقدیم پارلمان کردند . این درخواست نمایندگان تونس از کجا شروع شد از روزی که ترامپ قدس را را به عنوان پایتخت اسرائیل معرفی می کند.

امام ترویج ارزشها و بیداری اسلامی را بعنوان یک تکلیف الهی دانست مثل تکلیف ایجاد حکومت اسلامی .امام قائل به مرز جغرافیایی نبود بلکه حاکمیت اسلام را در سراسر بلاد اسلامی لازم دانستند و پاسخگویی به ندای مظلوماتن مسلمان در سایر کشور ها و حتی مستضعفان غیر مسلمان را وظیفه خود و پیروان اسلامی میدانستند .

یک نویسنده انگلیسی در سال 64 کتابی می نویسد به نام" ایران تحت سلطه روحانیون"  اولین جمله کتابش این است  انقلاب اسلامی مهمترین انقلاب و دارای اهمیت فوق العاده ای  است . انکه انقلاب ما در جهان تاثیر گذاشته و در بین مسلمانان موج ایجاد کرده است دلیل اهمیت انقلاب است .

مطلب دیگر حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن امسال بود که اقتدار ملت و حضورشان توطئه های دشمنان را خنثی کرد و باید از ملت عزیز تشکر کرد . در این شهر هم دهه فجر متفاوت بود و من از همه کسانی که زحمت کشیدند تشکر می کنم. .

با وجود تبلیغات بی حساب دشمنان و رسانه های غربی مردم حضور خوبی داشتند . دشمنان می گفتند مردم از نظام و انقلاب و رهبری دست برداشته اند اما حضور چشمگیر مردم آنها را ناامید کردو مشت محکمی بر دهان یاوه گویان بود . مردم ایران از صحابه رسول خدا بهتر و بالاترند . چرا که بعد از رسول خدا مردم مرتد شدند مگر چند نفر و حق را رها کردند اما مردم ایران بعد از امام دست از مقام معظم رهبر یو انقلاب بر نداشتند . وقتی رهبر انقلاب فرمودند راهپیمایی امسال تماشایی خواهد بود مردم ایران ندای رهبری را لبیک گفتند . مردم امتحان خود را پس دادند و الان باید مسئولان بیشتر به فکر مردم باشند . مشکل مردم رفع حصر سران فتنه نیست . مشکل مردم نظام و حاکمیت اسلامی نیست  که نیاز به همه پرسی و رفراندوم باشد. کسی کخ از رفراندوم صحبت می کند باید مقصود خود را روشن بیان کند . آقلای رئیس جمهور در روز 22 بهمن صحبت از رفراندوم می کند . این رویکرد غبار آلود کردن فضای جامعه  و گم شدم مطالبات اصلی مردم و انحراف اذهان است . آیا رئیس جمهور ما واقعا نمی داند جامعه ما مشکل اشتغال گرانی و رکود و تورم را دارد . جوانان ما برای ازدواج با مشکل مواجهند.جوانان ما برای تامین مسکن و وسایل اولیه زندگی دچار مشکل هستند . کارگران ما ماهها حقوق نگرفته اند

90 نماینده مجلس به خاطر بازار آشفته ارز به رئیس جمهور تذکر داده اند پس بقیه نمایندگان چه ؟ آیا بقیه از این وضعیت راضی هستند ؟چرا سکوت کرده اند ؟ آیا جناحی عمل می کنند ؟یا خود منفعت می برند یا اصلا متوجه اهمیت موضوع نیستند ؟ دلار ما به مرز 5000 تومان رسیده است و هنوز رئیس جمهور می گوید که تورم 8% است .هنوز هم می گویند مسیر اقتصادی دولت صحیح است . اما رخی از وزرا از وجود سامانه نظارتی ناراحت و عصبانی هستند . وزیر مسکن از وجود ابزارهای نظارتی و داغ گلایه دارد و آن را مانع شکل گیری اقتصاد آزاد دانسته است .با تصمیمات دولت در یکسال گذشته رانت سه هزار میلیاردی در جیب وارد کنندگان خودرو رفته است . در ده ماه گذشته 46 هزار خودرو خارجی وارد شده است . این خودروها کی سود بیشتری برای وارد کنندگان دارد . که سود آن از 3000 میلیارد تومان بیشتر شود .. وقتی دلار گران شود . کجا نظارت وجود دارد که کسی عصبانی شود ؟  که نظارت داغ مانع شکل گیری اقتصاد آزاد است بله مانع اقتصاد آزاد برای افراد خاص! از حدود یکسال قبل کارشناسان اقتصادی موج اخیر گرانی ارز را پیشبینی کرده بودند درباره مناسبات ارزی هشدار دادند . .

درمقابل مسئولان دولتی مدعی بودند با برجام همه چیز بر وفق مراد است . و همه دلارهای ناشی از فروش نفن به کشور بر می گردد.  وزیر نفت با افتخار می گوید ما هیچ حساب بلوکه شده اس در خارج نداریم  و پول نفت آزاد است فقط نمی توانیم آن را به راحتی به ایران منتقل کنیم  پول نفت از بین می رود . گران شدن دلار یعنی کاهش ارزش پول ملی و تورم افزایش فشار در زندگی مردم .

دستگاه قضایی یک دزد را که بخشی از ثروت کسی را به یغما برده محاکمه می کند ، زندان می کند . آیا جماعتی که ثروت یک ملت را در چند روز بی ارزش کرده اند نباید محاکمه شوند ؟ در چند روز گذشته تعدادی از دلالان ارز دستگیر شدند اما واقعیت این است که موضوع فراتر از چند دلال خرده پای خیابانی است .خواسته مردم از مسئولان مبازره قاطع با فساد و تبعیض است .

مطلب دیگر تذکری است به اداره راه و شهر سازی است . درختان و اشجار و درختان گل به هیچ وجه نباید از بین برود . نبی مکرم اسلامی می فرماید : زراعت و درخت و محصول برای کشاورز است حتی اگر غاصب باشد . حالا بسیاری از اینها که سند داند و سالها روی این زمین ها کا رکدند . من از کشاورزان تقاضا دارم اسناد و مدارک خود را ارائه بدهند .حتی اگر سند و مالکیت هم نداشته باشند باید به کشاورزان فرصت داده شود  به آنها اجاره داده شود  یا درختان و گل ها را از کشاورزان بخرند نه این که از بین ببرند .

و یک تذکر دیگر ، اینچا حساب دانه درشت ها جداست؛ به یک کشاورزی که 1000 متر زمین دارد زمین و گلش را می گیرید  و از بین یم برید اما آن دانه درشتی که هکتار ها بیابان و زمین را اشغال کرده و به تصرف خود در آورده است برخورد نمی کنید.

یک تشکر هم بکینم از شرکت آب و فاضلاب و شورای شهر و شهرداری که آب ترش کنار میدان گلها را تصفیه کنند و برای استفاده مردم آماده کنند . 

 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه