يکشنبه 1395/11/3 - 14 : 7
مشخصات امام جمعه
مرتضی کیانی مرتضی
مرتضی کیانی مرتضی
پیر بکران
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
حادثه‌ی دردناک آتش‌سوزی و فروریختگی ساختمان در مرکز شهر مایه اندوه و تأسف و نگرانی عمیق اینجانب است

خطبه اول :

                   خطیب محترم جمعه با حمد وسپاس خداوند و درود به ارواح پیامبر وائمه معصومین (ع) شهدا و امام شهدا ، شهدای مدافع حرم  و برای جانباختگان حادثه ساختمان پلاسکو تهران علو درجات را ازخداوند منان خواستند و برای سلامتی و نجات دیگران در این حادثه دعا کردند . و پس از توصیه به تقوای الهی حدیثی از اما صادق (ع) نقل کردند که : شیعیان ما را   امتحان   کنید به هنگام اوقات نماز ببنید  علاقه آنها در اول وقت برای نماز چگونه است  آیا توجه دارند به نماز اول وقت . اگر اهمیت به نماز  می دهند این برای شیعیان ما امتیاز و نشانه است . از دلبستگی آنها به مکتب آل محمد (ص)  - امام علی (ع) می فرمایند       قلب علی دریای بیکران است که هیچ چیزی آن رامتلاطم نمی کند  مگر دو چیز 1 هنگامیکه  موذن بالای مناره می گوید  حی علی الصلاه حی علی خیر العمل وقت ادای امانتی رسیده است که خداوند آنرا بر کوهها عرضه کرد که آنها از پذیرفتنش ترسیدند  ولی انسان پذیرفت پس دین بزرگ و دین بزرگ را در پیشگاه خداوند منان ادا  می کنیم 2- وقتی صدای ناله مظلومی را می شنوید قلبش می تپد  و رنگ چهره اش تغییر می کرد . 3 - پیامبر اسلام می فرماید : هر کس برای نماز اهمیت قائل نباشد روز قیامت  بر سر حوض کوثر حاظر نمی شود  4- کودکان را  از همان دروان کودکی   و هفت سالگی عادت دهید به نماز  و آنها را تشویق کنید در راه نماز و از سن  ده سالگی بیشتر بر آنها تاکید نماز داشته باشید و دستورات تربیتی را بر آنها روا دارید .  خطیب محترم با قرائت سوراه ای کوتاه از قرآن مجید خطبه اول را به پایان رساندند .

خطبه دوم :

خطیب محترم جمعه خطبه دوم را با سلام وصلوات بر حضرت محمد (ص)  و آل او  وائمه معصومین   آغاز کردند وپس از سفارش به تقوای الهی   با اشاره پیام   مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای  (مد ضله ) ولی امر مسلمین  به فداکاری آتش نشانها در حادثه ساختمان پاستور تهران و پیام ایشان به انجمن اسلامی دانشجویان در  اروپا که فرمودند :

حادثه‌ی دردناک آتش‌سوزی و فروریختگی ساختمان در مرکز شهر مایه اندوه و تأسف و نگرانی عمیق اینجانب است. شهامت و فداکاری آتش‌نشانانی که در عملیات نجات مردم، خود دچار حادثه‌ی خطیر شده و در حال فداکاری متعهدانه به امتحانی دشوار گرفتار آمده‌اند، دل را از تحسین و تمجید و نیز از نگرانی و اندوه، آکنده میسازد. در حال حاضر همه‌ی تلاشها باید برای نجاتِ جان گرفتار شدگان جهت‌دهی شود. رسیدگی به علل حادثه مسأله‌ی بعدی است. از همه مسئولان میخواهم همانگونه که در این چند ساعت، تلاش کرده‌اند کار مجاهدانه‌ی خود را ادامه دهند و وظیفه‌ی فوری را بر هر حرف و حدیثی مقدم بدارند. خداوند کمک فرماید ان‌شاءالله.

  • جوانان دانشجوی عزیز

جوانی و دانشجوئی هر یک به تنهائی میتواند همچون پیشران پرقدرتی انسان را در رسیدن به آرمانهای والا یاری کند. شما بجز این دو، از مزیّت حضور در منظومه‌ی اثرگذار انجمن‌های اسلامی نیز برخوردارید. حجّت بر شما تمام است. انتظار از شما عزیزان کاری بیش از خودسازی علمی و دینی و اخلاقی است؛ انتظار آن است که بر محیط پیرامونی خود، اثرگذارید و بر رهروان راه خدا با گفتار و عمل خود بیفزائید.( تکبیر نماز گزاران )

در نبرد نامتقارن جبهه‌ی کفر و استکبار با پرچم برافراشته‌ی اسلام ناب، این وظیفه‌ی همه‌ی ما است. هرکدام باید چشمه‌ی با برکتی از معرفت درست اسلامی و صراط مستقیم الهی باشیم. سرزنده و پرامید و روشن باد دلهای پاک شما.

از مناسبتهای دیگر

اعدام  بخارایی توسط حسنعلی منصور در 1/11/1343  -  تحصن علما و روحانیون تهران در دانشگاه موجب تشکیل جامعه روحانیت مبارز شد که برکات زیادی برای کشور و انقلاب اسلامی داشت - رحلت ملا محسن فیض -  رحلت ملا احمد نراقی  صاحب کتاب معراج السعاده  -  روز  دوشنبه اشغال نظامی فردوگاه مهر آباد به دستور بختیار 4/11/57   - رحلت علامه حلی  محقق اول سالروز حماسه انقلابی شهر هزار سنگر  عامل علیه گروهک اتحادیه کمو نیستها سال 1361  - 5شنبه تحسن روحانیون در دانشگاه تهران در اعتراض به جلوگیری از ورود امام (ر9) به ایران 7/11/57  - روز جهانی گمرک و تقدیر و تشکر از حضور علمای حوزه علمیه اصفهان در نماز جمعه  خطیب محترم  باقرائت آیه امن یجیب و دعای باران و دعا برای بیماران و  سوراه ای کوتاه از قرآن مجید خطبه دوم را به پایان رساندند .

ارتباط با امام جمعه