پنج شنبه 1396/5/26 - 16 : 6
مشخصات امام جمعه
سیداحمد مهدی‌نژاد
سیداحمد مهدی‌نژاد
خور و بيابانك
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
دوشنبه 23 مرداد " روز مقاومت اسلامی" است. امروز هرچه داریم از مقاومت است. درس مقاومت در برابر دشمنان از قرآن و اهل بیت (ع) است.

خطبه اول

السلام علیکم جمیعاً و رحمه الله و برکاته

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ و الصَّلَوةُ و السَّلامُ عَلَي‌ سَيِّدِنا و مولانا مُحَمَّدٍ و ءَالِهِ الطّاهِرينَ. و لَعْنَةُ اللَهِ عَلَي‌ أعْدآئِهِمْ مِنَ الآنَ إلَي‌ قيامِ يَوْمِ الدّينِ.

اوصیکم و نفسی بتقوا الله یاعباد الله

خودم که از همه محتاج ترم وشما نمازگزاران عزیز این هفته ، خواهران و برادران گرامی را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم.

تقوی، رعایت کردن بایدها و نبایدهای دین است. آن جا که چراغ قرمز است متوقف شده و از محل عبور ، عبور کنیم. در اسلام مانند راهنمایی و رانندگی تابلوهایی قرار داده شده است.

امیدوارم خداوند به همه توفیق دهد تا بتوانیم در این چند روز دنیا تقوی را رعایت کنیم!

کنترل خشم و غضب

از مباحثی که در نظام خانواده باید رعایت یا این که کنترل شود خشم و غضب است. ثمره ی خشم و غضب ، دعواها و طلاق کاری ها و ... خواهد بود.

در روایات عصمت و طهارت و معارف اسلامی به دنبال آیات قرآن همگان را از خشم و غضب برحذر می دارند و غضب را عاملی نابودکننده به حساب می آورند. غضب نشانه ی سبک مغزی است وعلت هلاکت و آتشی از سوی شیطان رجیم و نوعی جنون است. غضب در مقابل دشمن ممدوح ولی در خانه وخانواده است. این نوع غضب نوعی دیوانگی و منشأ تمام شرور معرفی شده است.

امیرالمؤمنین علی (ع) در این خصوص جملاتی حکمیانه دارد. فرمود:« اَلغَضَبُ شَرٌّ إِن أَطَلَقتَهُ دَمَّرَ؛ غضب شراست، اگر او را آزاد بگذاری نابودت می کند.»

امام علي ( ‏عليه السلام ) فرمود:« اَلغَضَبُ يُثِيرُ كَوَامِنَ الحِقدِ ؛خشم، كينه‏هاي نهفته را بر مي‏انگيزد.»

امام صادق‏ (عليه السلام) فرمود: «اَلغَضَبُ مِفتَاحُ كُلِّ شَرٍّ. خشم، كليد هر بدي است.»

امام علي ( ‏عليه السلام ) فرمود:« اَلحِدَّةُ ضَربٌ مِنَ الجُنُونِ لأنَّ صَاحِبَهَا يَندِمُ، فَإِن لم يَندِم فَجُنُونُهُ مُستَحكَمٌ؛ خشم و تندي، نوعي از ديوانگي است؛ زيرا صاحب آن پشيمان مي‏شود و اگر پشيمان نشود، ديوانگي اش قطعي است.»

 پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله فرمود: « اَلغَضَبُ جَمرَةٌ مِنَ الشَّيطَانِ؛ خشم، اخگر (و آتش افروزي) از (سوي) شيطان است.» در هنگام خشم رنگ چهره عوض می شود. خراب می کند، آتش می زند ، طلاق می دهد، ضربه وارد می کند و خسارت های زیادی را به بار می آورد.

امام علي ( ‏عليه السلام ) فرمود:« اَلغَضَبُ يُفسِدُ الأَلبَابَ، وَ يُبعِدُ مِنَ الصَّوَابِ. خشم، خردها را تباه مي‏گرداند و از جاده صواب دور مي‏سازد.» اگر می خواهید به حق نزدیک شوید از خشم و غضب پرهیز کنید.

امیدوارم! انشاالله الرحمان با استفاده از آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت(ع) خداوند به همه توفیق دهد تا بتوانیم از چیزهایی که مذموم شمرده شده دوری کنیم تا زندگی سالم و شیرین داشته باشیم.

   بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ     

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

خطبه دوم

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ و الصَّلَوةُ و السَّلامُ عَلَي‌ سَيِّدِنا مُحَمَّدٍ و ءَالِهِ الطّاهِرينَ و لَعْنَةُ اللَهِ عَلَي‌ أعْدآئِهِمْ أجْمَعينَ مِنَ الآنَ إلَي‌ قيامِ يَوْمِ الدّينِ وَ صَلِّ عَلَى عَلِیٍّ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ وَصِیِّ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَةِ الطَّاهِرَةِ فَاطِمَةَ [الزَّهْرَاءِ] سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَیِ الرَّحْمَةِ وَ إِمَامَیِ الْهُدَى الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ صَلِّ عَلَى أَئِمَّةِ الْمُسْلِمِینَ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَ عَلِیِّ بْنِ مُوسَى وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ وَصَلِّ عَلى وَليّ امرِكَ القائِم المُؤَمَل، والعَدلِ المُمنتظَر، وحُفّهُ بملائكَتِك المُقَربين، واَيّدهُ بِرُوح القدُسِ يا ربَ اْلعالمينَ.

خودم و شما نمازگزاران عزیزاین هفته، خواهران و برادران گرامی را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم.

امروز منسوب به ولی نعمت کل موجودات هستی امام زمان (ارواحنا له الفداء) است. همیشه به یاد او باشیم و به او متوسل شویم. سعی کنیم هر روز صبح دعای عهد را بخوانیم.

مناسبت ها

  • شنبه 21 مرداد" روز حمایت از صنایع کوچک" است. الحمدلله! در پایان عمر دولت یازدهم به این فکر افتادند. امیدوارم این فکر همچنان ادامه داشته باشد و صنایع کوچک را دریابند.
  • دوشنبه 23 مرداد " روز مقاومت اسلامی" است. امروز هرچه داریم از مقاومت است. درس مقاومت در برابر دشمنان از قرآن و اهل بیت (ع) است. ما این درس را از الگوهای الهی و خدایی گرفته ایم . همه ی عزیزانی که در جبهه ی مقاومت تلاش می کنند تبریک می گوییم. همه ی ما در جبهه ی مقاومت هستیم. در مقابل دشمن، تحریم ها و ... که از این امتحان خوب بیرون آمدیم.
  • چهارشنبه 25 مرداد برابر با 23 ذی القعده " روز شهادت امام رضا(ع) بنا به روایتی " است. این روز را تسلیت عرض می کنم.
  • پنج شنبه 26 مرداد " آغاز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی " در سال 1369 است. امیدوارم آزادگان سرمایه ی بزرگی را که خداوند به آنها عنایت کرده حفظ کنند . قاطبه ی آزادگان ما خوب درخشیدند اما گاهی عده ای کم لطفی می کنند.

نکات مهم هفته ی گذشته

  • مثل همیشه آمریکادر میان کشورهای اسلامی دستش به خون مسلمانان آغشته است. در استان سر پل چه وضعیتی پیش آمد. از قتل عام بدتر دخترانشان را به اسارت بردند. اگر چه همه ی اینها به دست آمریکا و عربستان و ... انجام می شود اما ریشه ی اصلی صهیونیست است. اگر نیروهای مقاومت نبودند برای ما هم همین اتفاق می افتاد.
  • یکی از افسران ارشد بازنشسته ی آمریکایی در مصاحبه ای می گوید:" کسانی که فکر می کنند آمریکا به ایران نفع می رساند یا ابله هستند یا پول گرفته اند. توافق آمریکا با کشورها برای نفوذ در آنهاست. افرادی که تلاش می کنند توافق شود، منافعی دارند که می خواهند پای آمریکا به ایران باز شود." باید به دشمنی ها و نقشه های شوم آمریکا بیشتر توجه کنیم.
  • امام (ه) به مسئولین کشور فرمودند:« جمهوری اسلامی امروز آبرویش به متصدیان امور بسته است. مبادا کارهایی از شما سر بزند که با جمهوری اسلامی سازش نداشته باشد.» این مقدمه ای بود برای مراسم تحلیفی که برگزار شد. اگر چه مراسم با حضور مهمانان خارجی و داخلی و شأن و گستردگی و پذیرایی و امنیت بسیار خوب برگزارشد، ولی متأسفانه حواشی دامنه داری منتشر شد که ماجرای سلفی گرفتن تعدادی از نمایندگان مجلس منتسب به جریان اصلاح طلب و لیست امید با خانم موگرینی بدون عرف دیپلماتیک بود. انتشار این تصاویر فارغ از نگاه جریانی و داخلی اقدامی اشتباه و ناصواب است. اگر چه این حرکت یک خبط و خطا برای نمایندگان محسوب می شود ولی ارتباط دادن آن با عزت و غیرت ایرانی کار درستی نیست و نباید با دشمن برای زیر پاگذاشتن عزت ایران همگام شد.

 تاریخ جمهوری اسلامی ایران پر از صحنه های عزت و اقتدار است. کشور ما بزرگ و باعزت و باشرافت است. مانند ایثارگری های بی نظیر رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس، دست یابی به تکنولوژی هسته ای علیرغم اراده ی قدرت های بزرگ، ورود به باشگاه کشورهای دارای پایگاه فضایی که در اوج همه ی تحریم ها به وجود آمده که هویت اسلامی ایرانی ما را برای دنیا نمایان کرد. این نوع تصاویر کمک به دشمنی برای وارونه نشان دادن حقیقت پرافتخار جمهوری اسلامی ایران است که باید از آن پرهیز کرد. وقتی به یک ورزشکار گفته می شود تو نماینده ی ملت ایرانی و باید سکنات تو متناسب با این ملت بزرگ باشد و اگرخلاف آن قدم بردارد همه ناراحت می شوند. از این طرف حفظ جایگاه نشد و به طریق اولی باید نماینده ی ملت در جایگاه رفیع مجلس شورای اسلامی موظف به رعایت شأن ملت ایران باشد و نماینده ی خاطی در اسرع وقت نسبت به عملکرد خود از ملت ایران عذرخواهی کند. البته بعضی این کار را انجام دادند. بسیاری ازمردم در فضای مجازی به این عمل معترض شدند. این ملت در بسیاری از موارد از خواص جلوتر هستند. لذا نگاه انقلابی در برابر دشمنان همان " أَشِدّاءُ عَلَى الكُفّارِ رُحَماءُ بَينَهُم " است. متأسفانه برخی سیاسیون ما خودشان را به عنوان انسان های درجه دو پذیرفته اند. روزی که این عکس ها گرفته شد همان روزی بود که داعش یک اسیر جوان 25 ساله ی نجف آبادی را سربرید.

       خانم موگرینی کیست؟ کمتر از یک هفته همین خانم قراردادی را امضا کرد که موشکی که ما رها کرده بودیم در تضاد با برجام و قطع نامه ها بوده است. آمریکا و اروپا همه سر یک سفره می نشینند. هرجا که داعش در مقابل مقاومت شکست می خورد همین خانم جلسه تشکیل می دهد و آتش بس اعلام می کند و برای داعش وقت می خرد تا ضعف خود را جبران کند. جوانان ما به دستور موگرینی و امثال وی قتل عام می شوند آن وقت نمایندگان ما عکس یادگاری می گیرند. اگر شهدای مقاومت نبودند معلوم نبود وضع ما چه می شد.

نکته ی آخر این است که انتخابات تمام شد ولی متأسفانه در همین شهر عزل و نصب هایی انجام می گیرد که فقط حزبی عمل می شود. من از فرماندار محترم می خواهم از این موارد جلوگیری کند. مردم باید هوشیار باشند. این با راه شهدا و امام و جبهه ی مقاومت در تضاد است و با روحیه ی انقلابی گری نمی خواند. امیدوارم درعزل و نصب ها رعایت شایسته سالاری باشد.

امیدوارم خداوند به همه ی ما توفیق دهد تا بتوانیم هرچه بیشتر در راه شهدا قدم برداریم. مردم بسیار فهیم و جهادی و انقلابی هستند و این مسائل را درک می کنند.

اللهم صل علی محمد وآل محمد(ص)

اللهم انصر الاسلام و اهله واخذل الکفر و اهله

 اللهم اشف مرضانا

اللهم اغفر موتانا

اللهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات والمسلمین و المسلمات الاحیاء منهم و الاموات

اللهم عجل لولیک الفرج          اللهم عجل لولیک الفرج          اللهم عجل لولیک الفرج

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ        

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

ارتباط با امام جمعه