پنج شنبه 1396/4/8 - 42 : 6
مشخصات امام جمعه
سیداحمد مهدی‌نژاد
سیداحمد مهدی‌نژاد
خور و بيابانك
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/2
به عنوان یک طلبه ی کوچک از حضور پررنگ و باشور و حال شما مردان و زنان در این هوای گرم تقدیر و تشکر می کنم که خود را در این میدان به دشمن نشان دادید که آماده هستید.

خطبه اول

السلام علیکم جمیعاً و رحمه الله و برکاته

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ و الصَّلَوةُ و السَّلامُ عَلَي‌ سَيِّدِنا و مولانا مُحَمَّدٍ و ءَالِهِ الطّاهِرينَ. و لَعْنَةُ اللَهِ عَلَي‌ أعْدآئِهِمْ أجْمَعينَ مِنَ الآنَ إلَي‌ قيامِ يَوْمِ الدّينِ.

اوصیکم و نفسی بتقوا الله یاعباد الله

خودم که از همه محتاج ترم وشما نمازگزاران عزیز جمعه ، خواهران و برادران گرامی را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم.

درقرآن کریم در سوره مبارکه ی حدید می فرماید: "  يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ آمِنُوا بِرَسُولِهِ " در این آیه لازمه ی ایمان به خدا تقوی و پرهیزگاری است. همین طور می فرماید همواره باید ایمان خود را عمیق تر کنیم. مؤمن متقی هرگز در بن بست قرار نمی گیرد. " يَجْعَلْ لَکُمْ نُوراً " مؤمن معصوم از گناه نیست ولی متقی هست و با سپر تقوی به میدان می آید.

در سوره شعرا آیات 150 تا 159 در مراحل مختلفی درباره تقوی بحث می کند. می فرماید:" فَاتَّقُوا اللَّهَ وَ أَطيعُونِ وَ لا تُطيعُوا أَمْرَ الْمُسْرِفينَ "  لازمه ی تقوی پیروی از انبیای الهی و دوری از اطاعت مسرفان است. کسی که اسراف می کند خلاف تقوای الهی است.

در آیه 146 همین سوره می فرماید: " أَ تُتْرَکُونَ في‏ ما هاهُنا آمِنينَ " اهل تقوی به زندگی مرفه دنیا مغرور نشوند. این زندگی می گذرد و نعمت های مادی پایدار نیست. امیدوارم خدا به همه ی ما توفیق دهد چند صباحی که در این عالم زندگی می کنیم با تقوی باشیم.

تاریخچه ی قوم یهود برگرفته از قرآن

عزیزان مطالعه کنند و ببینند این قوم چه آزار و اذیتی به پیامبر (ص) رسانده که از هیچ قوم دیگری ندیده است. یکی از کارهای آنها تفرقه افکنی است. این کار را از حیات پیامبر تاکنون هم چنان مستمر داشته و خواهد داشت.

در سوره مبارکه ی آل عمران آیه 72 می فرماید: " وَ قالَتْ طائِفَةٌ مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ آمِنُوا بِالَّذي أُنْزِلَ عَلَي الَّذينَ آمَنُوا وَجْهَ النَّهارِ وَ اکْفُرُوا آخِرَهُ لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ " در تاریخ آمده 12 نفر از دانشمندان یهود تصمیم گرفتند برای ایجاد تزلزل و تردید در عقاید مسلمانان صبحگاهان نزد حضرت محمد(ص) بروند و اظهار ایمان کنند ولی در آخر روز از اسلام برگردند و بگویند ما این پیغمبر و آیین او را دیدیم ولی آن چه در تورات و انجیل آمده است مطابقت ندارد. آنها می خواستند به هم کیشان خود وانمود کنند که اگر اسلام مکتب خوبی بود ما از آن دست برنمی داشتیم و هم در مسلمانان شک و تردید ایجاد کرده و سست شوند.

در روایتی از آقا امام صادق(ع) آمده: " وقتی رسول خدا فرمان تغییر قبله از بیت المقدس به کعبه را در هنگام نماز ظهر اعلام فرمودند، یکی از کارهای یهود تفرقه افکنی بود." آنها گفتند به آن چه که در آغاز روز به آن ایمان آوردید در پایان روز (تغییر قبله) کفر ورزیدید.

مخالفان دین اسلام برای انحراف مسلمانان برنامه ریزی می کنند. باید مسلمانان هوشیار باشند. در آیه 69 همین سوره می فرماید: آنها دوست دارند شما را گمراه کنند. چه بسا گروهی با نام اسلام در صفوف مسلمانان نفوذ کرده و از پشت خنجر بزنند. در آیات قرآن داریم که یهود و اهل کتاب پیغمبر را مانند بچه های خود می شناسند. قبل از اسلام قوم یهود تمام علائم پیامبر و دین اسلام را دیده بودند و علم کافی داشتند. آنها تصمیم گرفتند به مدینه بروند و در آنجا ساکن شوند تا زمانی که اسلام در آنجا تشکیل شود با این هدف که در آنجا ایجاد انحراف و فتنه کنند. در جنگ احد و خندق و امثالهم بارها شنیده اید که فتنه انگیزی کردند.

باید در مرحله ای از ایمان قرار بگیریم که بازگشت برخی از مسلمانان از دین مایه ی تزلزل نگردد. یکی از سیاست های دشمن ایجاد ارتباط و سپس قطع آن به منظور ایجاد تزلزل در جامعه است. رفت و آمدهای دولت های نامسلمان در برهه ای از زمان در همین دوره نیز به همین منظور انجام می شود.

با مطالعه ی  آیات 11 تا 14 سوره حشر متوجه می شویم که منافقین دستشان در دست یهود است. "  أَ لَمْ تَرَ إِلَي الَّذينَ نافَقُوا يَقُولُونَ لِإِخْوانِهِمُ الَّذينَ کَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ لَئِنْ أُخْرِجْتُمْ لَنَخْرُجَنَّ مَعَکُمْ وَ لا نُطيعُ فيکُمْ أَحَداً أَبَداً وَ إِنْ قُوتِلْتُمْ لَنَنْصُرَنَّکُمْ وَ اللَّهُ يَشْهَدُ إِنَّهُمْ لَکاذِبُونَ " زمانی که منافقین دیدند تزلزلی بین صفوف یهود درست شد گفتند حواستان را جمع کنید ما با شماییم و شما بر همان عهد یهود خود بمانید.

اگر به فتنه 88 نگاه کنید آمریکایی ها و صهیونیست ها می گفتند شما سربازان ما هستید و ما شما را حمایت می کنیم. انسان باید با بینش و آگاهی به عرصه بیاید و سخن بگوید. در صدر اسلام منافقینی بودند که با کفار روابط مخفیانه و خائنانه داشتند و با وعده های خود امید آنها بودند. منافق برادر کافر است. منافقان حتی به دوستان خود دروغ می گویند. آنها در مسائل سیاسی و اجتماعی تابع و مطیع رهبری اسلامی نیستند بلکه مطیع هوی و هوس و منافع دنیوی خودشان هستند.

نکته دیگر در آیه 12 سوره حشر این است که ازتبلیغات پر طمطراق منافقان نهراسید که آنان مرد عمل نیستند و خیلی زود میدان را خالی می کنند. "  لا يَخْرُجُونَ ، لا يَنْصُرُونَهُمْ ، لَيُوَلُّنَّ الْأَدْبارَ "

نکته ی دیگر این که عاقبت نفاق خواری و تنهایی است. امیدوارم برای همه ی امور زندگی به قرآن رجوع کنیم. قرآنی که درباره ی راه رفتن ما هم سخن می گوید. انشاالله! خداوند به همه توفیق دهد تا بتوانیم دشمن را خوب بشناسیم. یکی از نیازهای امروز بصیرت و آگاهی و دشمن شناسی است.

   بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ     

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

خطبه دوم

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ و الصَّلَوةُ و السَّلامُ عَلَي‌ سَيِّدِنا مُحَمَّدٍ و ءَالِهِ الطّاهِرينَ و لَعْنَةُ اللَهِ عَلَي‌ أعْدآئِهِمْ أجْمَعينَ مِنَ الآنَ إلَي‌ قيامِ يَوْمِ الدّينِ وَ صَلِّ عَلَى عَلِیٍّ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ وَصِیِّ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَةِ الطَّاهِرَةِ فَاطِمَةَ [الزَّهْرَاءِ] سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَیِ الرَّحْمَةِ وَ إِمَامَیِ الْهُدَى الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ صَلِّ عَلَى أَئِمَّةِ الْمُسْلِمِینَ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَ عَلِیِّ بْنِ مُوسَى وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ وَصَلِّ عَلى وَليّ امرِكَ القائِم المُؤَمَل، والعَدلِ المُمنتظَر، وحُفّهُ بملائكَتِك المُقَربين، واَيّدهُ بِرُوح القدُسِ يا ربَ اْلعالمينَ.

خودم و شما نمازگزاران عزیزاین هفته خواهران و برادران گرامی را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم.

قرآن در آیه 110 سوره مبارکه شعرا می فرماید: « فَاتَّقُوا اللَّهَ وَ أَطيعُونِ» ایمان به خدا و تقوای الهی زمینه ایمان به رسول خدا و اطاعت از اوست. تقوای الهی زمینه ساز اطاعت از رهبری است. پیروی از رهبران الهی تبلور تقوای الهی است. در آیه 124 همین سوره می فرماید:« إِذْ قالَ لَهُمْ أَخُوهُمْ هُودٌ أَلا تَتَّقُونَ» تقوی سرلوحه ی دعوت انبیاست. بی تقوایی عامل همه ی مفاسد است. حضرت هود(ع) پس از انتقاد از فکر و عمل کافران فرمود:" فَاتّقواالله " تقوی بهترین راه تشکر از خداوند متعال است." وَ اتَّقُوا الَّذِی أَمَدَّکم "

امام فرمود:« روز قدس ، روز مقابله ی مستضعفین با مستکبرین است.»

به عنوان یک طلبه ی کوچک از حضور پررنگ و باشور و حال شما مردان و زنان در این هوای گرم تقدیر و تشکر می کنم که خود را در این میدان به دشمن نشان دادید که آماده هستید. از عزیزانی که این مراسم را ترتیب دادند و حمایت کردند خصوصاً از گروه سرود بسیج هنرمندان که روحیه ی ایثار و شهادت طلبی را بین مردم زنده می کنند تقدیر و تشکر می کنم.

یکی از فلسفه های وجودی سپاه، حفظ نظام در همه ی ابعاد و دستاوردهای آن است. از سپاه پاسداران که فرزند انقلاب و متولدشده ی آن است تقدیر و تشکر می کنیم که به دستور فرمانده کل قوا امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) به موقع اقدام نمود و جواب دندان شکنی به همه، به خصوص داعش داده شد تا دیگر با جمهوری اسلامی ایران بازی نکنند.

مجلس تکریم امامزاده سید داود(ع)

امسال هم مانند سنوات قبل به یاری خدا با حضور پررنگ شما مردم قدرشناس انشاالله! مجلس  تکریم امامزاده سید داود(ع) در همین مکان برگزار خواهد شد. امامزاده چشم و چراغ این شهر است.

مناسبت ها

  • چهارشنبه 7 تیر " شهادت مظلومانه دکتر بهشتی و روز قوه قضاییه" است. در سال 1360 حزب جمهوری را منفجر کردند و 72 تن از یاران عزیز امام را از دست دادیم. امام همان موقع فرمود: « شهید بهشتی یک ملت بود.» انشاالله! قدردان شهدا باشیم.

سخنان ارزنده ی امام خامنه ای رهبر عزیز انقلاب (حفظه الله تعالی) درباره روز قدس

فرمودند:« هر یک نفری که در روز قدس به خیابان می آید به سهم خود در امنیت کشور و امنیت ملت و حفظ دستاوردهای انقلابش کمک می کند.»

« ملت ایران در روز قدس نشان خواهد داد که چقدر انگیزه به فلسطین در ایران موج می زند. عده ای خواستند با شعار نه غزه نه لبنان عکس این را نشان دهند.»

شهید مطهری فرمودند:« اگر حسین بن علی (ع) امروز بود می فرمود اگر می خواهید برای من عزاداری کنید شعار تو باید فلسطین باشد.» شمر 1400 سال پیش رفت و تمام شد باید شمرهای این زمان را شناخت. شمر امروز همان کسانی هستند که مردم فلسطین را از خانه و کاشانه ی خود بیرون و قتل عام می کنند. اسراییل ام الفساد است و آمریکا و ... تلاش می کنند تا پابرجا بماند. برای این کار حاضرند تمام دنیا را به هم بزنند حتی مسیحیت را نیز نابود کنند.

آقا فرمودند:« اگر از اسراییل غلطی سر بزند جمهوری اسلامی تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.»

« بنده به حرکت عمومی مردم اعتماد دارم. معتقدم " یدالله مَعَ الجماعَة". اعتقاد دارم دست خداست که دارد کار می کند. روز قدس را نگاه کنید، در آن گرما با آن دهان روزه؛ چه کسی مردم را می آورد در این خیابان ها؟ چه گیرشان می آید از آمدن در این خیابان ها؟ این دست خداست؛ خدا را می بینیم، اعتماد کنیم به این حرکت مردمی، به این احساس مردمی، به این صدق و بصیرت مردی اعتماد می کنیم.» ای کاش همه ی مسئولین این اعتقاد را داشته باشند. اگر روزی مملکت به خطر بیفتد همین مردم و جوانان در مقابل دشمن می ایستند.

 سخنان آقا در دیدار با خانواده ها ی معظم شهدا

« جمهوری اسلامی با اقتدار کامل ایستاده و بعد از این هم همین طور خواهد بود. شما ببینید از اول انقلاب کسانی که در آرزوی نابودی جمهوری اسلامی ایران بودند حالا در اعماق جهنم هستند و از این دنیا باحسرت و ناکامی رفته اند.»

« این نهال را وقتی ترکه ی نازک روی زمین بود نتوانستند بکنند و امروز به درخت تناور تبدیل شده می توانند بکنند؟ غلط می کنند.»

« ما به آنها سیلی خواهیم زد. اینها ملت ایران را نشناختند. این مفاهیم ملت ایران را زنده نگه داشته است. این‌هایی که تازه در آمریکا سر کار آمده‌اند، مثل این کسانی که تازه وارد عالَمِ چاقوکشی شدند، این چاقوکشان تازه‌کار، بی‌تجربه، که به هرجا می‌رسند یک نیش چاقویی می‌زنند؛ نمی‌فهمند چه‌کار دارند می‌کنند تا وقتی که توی دهانشان بخورد. وقتی توی دهانشان خورد آن‌وقت می‌فهمند حساب چیست، کتاب چیست.» باید شکرگزار وجود چنین رهبر شجاع ، دلیر و مدیر و مدبر باشیم و این امر با تبعیت از ایشان محقق می شود.

در پایان از حضور روحانیت معزز و معظم در این ماه مبارک در محافل و مجالس به خصوص در شب های قدر تشکر می کنیم. انشالله  در ماههای دیگر نیز بتوانیم از حضورشان استفاده ببریم.

الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ

استغفرالله الذی من کل ذنب و اتوب الیه

استغفرالله ربی و اتوب الیه

الهی بفاطمة و ابیها و بعلها و بنیهاو سر مستودع فیها

یاالله، یاالله ، یاالله ... یا رحمان و یا رحیم، یا مقلب القلوب ثبت قلوبنا علی دینک

اللهم انصر الاسلام واهله واخذل الکفر و اهله

اللهم اشف مرضانا

اللهم اغفر موتانا

اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای

اللهم احفظ نهضت امام خمینی

الهم اغفر للمؤمنین وللمؤمنات و المسلمین و المسلمات والاحیاء منهم والاموات

اللهم عجل لولیک الفرج

خدایا! پروردگارا! به عزت و جلالت  قسمت می دهیم:

 این دست های پر از امیدی که به درگاهت بلند شد ناامید برمگردان!

اسلام و مسلمانان پیروز بگردان!

دشمنان اسلام خصوص استکبار جهانی آمریکا، صهیونیسم ها و منافقین و معاندین بدتر از کفار ریشه کن بفرما!

به رهبر عزیز انقلاب همراه با سلامتی طول عمر عمر عنایت بفرما!

مجروحین ، معلولین ، مرضای اهل اسلام و مریض های منظور شفای عاجل و لباس عافیت بپوشان!

باران رحمت و برکاتت را بر ما نازل بفرما!

اموات ما را قرین رحمتت بفرما!

به آن چه رضای توست ما را موفق بفرما!

نمازها، روزه ها و عبادات ناقابل ما را قبول درگاهت بفرما!

حوائج مشروعه ی این جمع را روا بفرما!

ما را لحظه ای به خود وامگذار!

محبت پیغمبر و اهلش را در دل ما و نسل ما روز به روز بیشتر بفرما!

با محبت اهل بیت ما را زنده بدار و بمیران و محشور بفرما!

 شب اول قبرعلی و اولاد علی(ع) را به فریاد همه ی ما برسان!

شکرگزاری از نعماتت ( سلامتی ، امنیت، ولایت و... ) را به همه عنایت بفرما!

هرکس به هر نحوی به اسلام و مکتب اهل بیت خدمت می کند او را تأیید بفرما و هرکس که لطمه می زند اگر قابل هدایت است هدایت و گرنه ریشه کن بفرما!

سلام های عارفانه و عاشقانه ی این جمع را در پاکتی از نور قرار داده و به محضر مولایمان امام زمان (عج) ارسال بفرما!

ادعیه ی حضرت را در حق همه ی ما بپذیر!

سربازی آقا را مشمول ما بفرما!

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ        

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

 

ارتباط با امام جمعه