دوشنبه 1396/11/2 - 47 : 15
مشخصات امام جمعه
سیداحمد مهدی‌نژاد
سیداحمد مهدی‌نژاد
خور و بيابانك
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/29
سه شنبه 3 بهمن ماه " ولادت باسعادت عقیله ی بنی هاشم زینب کبری (س)" اتفاق افتاد.

خطبه اول

السلام علیکم جمیعاً و رحمه الله و برکاته

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ و الصَّلَوةُ و السَّلامُ عَلَي‌ سَيِّدِنا و مولانا مُحَمَّدٍ و ءَالِهِ الطّاهِرينَ. و لَعْنَةُ اللَهِ عَلَي‌ أعْدآئِهِمْ مِنَ الآنَ إلَي‌ قيامِ يَوْمِ الدّينِ.

اللَّهُمَّ اصْنَعْ بِي مَا أَنْتَ أَهْلُهُ وَ لا تَصْنَعْ بِي مَا أَنَا أَهْلُهُ فَإِنَّكَ أَهْلُ التَّقْوَى وَ أَهْلُ الْمَغْفِرَةِ وَ أَنَا أَهْلُ الذُّنُوبِ وَ الْخَطَايَا فَارْحَمْنِي يَا مَوْلايَ وَ أنت یا أرحَمَ الراحمین.

اوصیکم و نفسی بتقوا الله یاعباد الله

خودم که از همه محتاج تر هستم وشما نمازگزاران این جمعه،خواهران و برادران گرامی را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم.

تقوی به ما می گوید که وقتی مشغول وضوگرفتن هستیم آب را هدر ندهیم و به اندازه آب را مصرف کنیم. نه این که شیرآب همچنان باز است و به اندازه ی سه چهارتا وضوگرفتن ، این آب هدر می رود. یا در بحث غسل کردن، حتی در مصرف آب شیرین بعضی مواقع بی انصافی می شود و طرف ماشین خود را با آب شیرین می شوید. تقوی به ما می گوید وقتی که صلوات بر محمد و آل محمد(ص) می فرستیم ، پس چرا با برادران دینی خود قطع رابطه می کنی؟ این ذکر به ما می گوید باید با هم ارتباط داشته باشیم. دلهایمان یکی باشد. خلاصه این که این ثواب هایی که در این کیسه می ریزیم ، کیسه ای نباشد که ته آن پاره باشد و ثواب های ما از یکطرف وارد و از طرف دیگر خارج شود. به هر حال با شرط تقوی است که اعمال ما پذیرفته می شود.

امنیت در خانواده

یکی از مسائلی که موجب امنیت و آرامش زندگی ها می شود بصیرت، آگاهی، علم و دانش بود. اما در روایت بسیار زیبایی فرق بین علم و ثروت در کلام امیرالمؤمنین(ع) بیان شده است. حضرت هفت فرق بین این دو را تبیین می کند. فرمودند:

« اول این دانش و بینش میراث انبیاء است. اما ثروت و مال میراث طواغیت و فراعنه است.

دوم؛ علم با انفاق کردن کم نمی شود ولی ثروت با خرج کردن و مصرف نمودن کاسته می گردد.

سوم؛ ثروت نیاز به نگهبان دارد ولی علم و بصیرت از ما نگهداری می کند.

چهارم؛ دانش همراه انسان به آخرت منتقل می گردد ولی ثروت در دنیا به جا می ماند.

پنجم؛ به دست آوردن مال برای همگان میسر است ولی کسب دانش و نورانیت و بصیرت مخصوص مردمی است که مؤمن باشند.

ششم؛ همه ی مردم در امر دین محتاج صاحب علم هستند ولی بی نیاز از صاحب ثروت.

هفتم؛ علم و دانش عبور از صراط قیامت را تقویت می کند ولی ثروت جلوی انسان را برای حساب پس دادن می گیرد. »

هرکه بامش بیش برفش بیشتر. هرکه مال بیشتری دارد ناآرامی و دغدغه ی بیشتری دارد.کسی که علم دارد همیشه همراه اوست و به سرای قیامت منتقل می شود. اگر تمام دنیا به نام فرد باشد همه را باید بگذارد و برود به جز یک کفن که با او همراه خواهد بود. هرکسی می تواند مال را جمع کند.

به تعبیر امام علی (ع) به علم مجهز خواهد کرد، کسی که با بصیرت زندگی می کند و همراه با ولایت اهل بیت(ع) است. هنگام عبور از پل صراط یاری داده خواهد شد. هنگام عبور از پل صراط مال و ثروت عَلَم می شود که : این مال را از کجا آورده ای ؟ و ... .

کشتی خالی در میان دریا با خطر موج گرفتگی ، شکستن، گم شدن، سرنگون شدن روبروست اما کشتی که پر و سنگین است موج شکن و مطمئن خواهد بود. انسان جاهل  و نادان مثل کشتی خالی است که مدام در خطر است. انسان بینا و آگاه همانند کشتی پر است. باطنی که به نور توحید منور است، قلبی که به حقیقت مطمئن است، دلی که در گرو قیامت است و می داند آن روز " فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ ، وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرّاً يَرَهُ‏ " است. همچنین انسانی که خود را در دنیا مسافر می داند و آخرت را خانه ی ابدی برای حیات اخروی می داند و تمام نعمت های حق را امانت به حساب می آورد و خود را نسبت به هر نعمتی موظف و مسئول می داند ، انسانی که زن و فرزند ، خانه و تجارتخانه، ثروت و مال ، همه و همه را داده ی خداوند متعال می داند و رابطه اش با تمام برنامه ها از طریق معرفت است چگونه رفتار می کند؟ قطعاً او با خانه و خانواده، با زن و فرزند آن قدر خوب عمل می کند که آنها در غیاب او منتظر ورود او خواهند بود. رفتار مرد عین حکمت، کردارش عین نورانیت، حرکاتش محض حقیقت و برخوردش با همه چیز به خصوص با زن و فرزند بر اساس صلاح و سداد و رأفت ، رحمت و اصالت و کرامت است.

 از چنین انسانی در خانه و خانواده و در خارج از خانه، دریا دریا امنیت می ریزد. همه در امن و امان هستند. نه تنها زن و بچه، بلکه اطرافیان، رفقا و همسایگان در حال امنیت به سر می برند و همه در کنار او مطمئن و راحت و همراه با اعتماد زندگی می کنند. اسلام مرد خانه، شوهر زن و پدر فرزندان را اینگونه می خواهد که همه از دست و زبان و اعمال و رفتار او درامان باشند.

 امیدوارم خداوند متعال همان طور ی که بر عمر ما می افزاید بر معرفت، محبت، مودت، اخلاص و بصیرت ما روز به روز برکت دهد و بیفزاید تا بتوانیم یک زندگی همراه با آرامش داشته باشیم.

  بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ      

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

خطبه دوم

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ و الصَّلَوةُ و السَّلامُ عَلَي‌ سَيِّدِنا مُحَمَّدٍ و ءَالِهِ الطّاهِرينَ و لَعْنَةُ اللَهِ عَلَي‌ أعْدآئِهِمْ أجْمَعينَ مِنَ الآنَ إلَي‌ قيامِ يَوْمِ الدّينِ وَ صَلِّ عَلَى عَلِیٍّ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ وَصِیِّ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَةِ الطَّاهِرَةِ فَاطِمَةَ [الزَّهْرَاءِ] سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَیِ الرَّحْمَةِ وَ إِمَامَیِ الْهُدَى الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ صَلِّ عَلَى أَئِمَّةِ الْمُسْلِمِینَ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَ عَلِیِّ بْنِ مُوسَى وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ وَصَلِّ عَلى وَليّ امرِكَ القائِم المُؤَمَل، والعَدلِ المُمنتظَر، وحُفّهُ بملائكَتِك المُقَربين، واَيّدهُ بِرُوح القدُسِ يا ربَ اْلعالمينَ.

خودم وشما نمازگزاران عزیز این هفته را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم.   

امیدوارم همیشه در طول زندگی و در همه ی ساعات به یاد مولایمان حجة بن الحسن العسکری (ارواحنا له الفداء) باشیم. بدانیم که او کاملاً از ما آگاهی دارد. از ما نسبت به خودمان آگاه تر است. لذا همیشه برای شما دعا می کند . تابحال چند بار در زمان گرفتاری ها به ایشان متوسل شده اید؟ بدانیم که حلال مشکلات ، واسطه ی خیر بین خالق و مخلوق امام عصر (ارواحنا له الفداء) است.

مناسبت ها

  • سه شنبه 3 بهمن ماه " ولادت باسعادت عقیله ی بنی هاشم زینب کبری (س)" اتفاق افتاد. این ولادت باسعادت را به پیغمبر اعظم(ص) و فرزندان پاک او خصوصاً امام عصر(ارواحنا له الفداء) و به رهبر عزیز انقلاب(حفظه الله تعالی) و عموم شیعیان و محبان آن حضرت و جمع حاضر عرض تبریک دارم. همچنین این روز را " روز پرستار " نامگذاری کرده اند. به همه ی پرستاران عزیز اناثاً و ذکوراً در هر جا که در حال خدمت رسانی به این مردم عزیز هستند عرض خسته نباشید و تبریک و تهنیت دارم.

به هرحال ، مدافعین حرم سهم بزرگی دارند و می دانید که استکبار و وهابیت بدتر از کفار نقشه شان این بود که اماکن مقدس را از بین ببرند. اگر این مدافعین حرم نبودند، عشق و صفای آنها و ایثار و ازجان گذشتگی جوانان برومند وجود نداشت به تعبیر رهبری عزیز انقلاب(حفظه الله تعالی) اثری از این عتبات عالیات نبود. این نقشه ی دشمن بود و در این زمینه سابقه ی زیادی دارد. حتی در قرن های پیش نیز آل سعود چه جنایاتی با قبور اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) انجام دادند.  به روح همه ی شهدای عزیز، شهدای انقلاب اسلامی ، جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم درود می فرستیم. درود بر خانواده های شهدای عظیم الشأن عزیزمان.

چند نکته مهم

چند نکته که خیلی زیاد بر زبان ها جاری شده است:

خطاب اول بنده به ریاست محترم جمهور ایران است . ایشان خود یک روحانی است ، مجوز نقد ائمه (ع) را از کجا آورده است؟ پیغمبر خدا و اهل بیت او را هم قابل نقد می دانند. انسان تعجب می کند. در حالی که تاکنون هیچ نقدی از سوی هیچ منتقدی برنتافته است و با اهانت و ناسزاهای دور از شأن به منتقدان تاخته است. این فرمایش صحیحی نبوده است که می شود به امام زمان (عج) نقد کرد. اولاً این فرمایش، درست نیست که نقد حتی بر امام زمان(عج) و پیغمبر (ص) وارد است. این حرف مخالف مسلمات دین است. عصمت رسول خدا اجماع بین همه ی فِرَق اسلامی است و از مسلمات دین است.

قرآن می فرماید:« مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ ۖ ، هرکس از پیامبر اطاعت کند از خدا اطاعت کرده است.» این یکی از آیاتی است که عصمت پیامبر را ثابت می کند. « وَإِنْ تُطِيعُوهُ تَهْتَدُوا، اگر از پیغمبر اطاعت کردید هدایت شوید.» هم چنین آیه تطهیر درباره عصمت ائمه هدی (ع) و در روایات زیادی از جمله حدیث ثقلین « إِنِّی تَارِكٌ فِیكُمُ الثَّقَلَیْنِ كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا...  » این دال بر عصمت ائمه(ع) است.

بنابراین نقد کردن پیغمبر و ائمه به این معناست که ما عصمت آنها را نقد کنیم و نسبت خطا را در قول و فعل آنها جایز بدانیم و این خلاف مسلمات شریعت و دین و مذهب است.

از نظر عقلی هم اگر بگویید همه چیز قابل نقد است آنگاه نقد می شود بدون معیار و اصلاً نقد بدون معیار نقد نیست. اگر شما معیار را برای نقد نفی کردید هیچ معیاری وجود ندارد. نقد بدون معیار هرج و مرج و خرافه گویی است. نقد بدون معیار باطل گویی است. نقد همان سنجش است و سنجش بدون معیار معنا ندارد. در دین ما کلام خدا و کلمات حضرات معصومین(ع) سنجه می باشند. شما با این حرف، نقد را نفی می کنید و درِ نقد را می بندید و زمینه ی نقد را نقد می کنید. این چه حرفی است که ائمه قابل نقد هستند؟

امیدوارم رییس جمهور از این به بعد به مسائل و مشکلات کشور بپردازد. برای مردم مسئله سازی می کنید. مردم دچار مشکلات اقتصادی هستند و مشکلات دینی را نیز اضافه می کنیم. انسان باید در این زمینه تخصص داشته باشند. همه ی بزرگان حوزه و مراجع تقلید جواب دادند. این سخنان در واقع جهت حمایت از رسول اسلام و امام زمان (عج) است.

نکته ی دیگر؛ در خصوص بحث فنآوری و اطلاعات و ارتباطات و فضاهای مجازی است که جزء لاینفک زندگی هستند. بحث بر سر این نیست که باشد یا نباشد. تلگرام باشد یا نباشد. مخالفت هایی که دارد می شود سر بودن و نبودن آن نیست. بلکه دعوا سر مدیریت آن است.

در جامعه ای که می خواهد پیشرفت بیشتری داشته باشد باید حداکثر استفاده از این ظرفیت ها را بکند. اختلاف نظرها در این حوزه به هیچ وجه مربوط به بود و نبود فضای مجازی و تعطیل یا برقراری آن نیست بلکه اختلاف، اختلاف نظر به خاطر نحوه ی مدیریت آن است. مسئله این است که آیا مدیریت این فن آوری باید در اختیار ملت بزرگ ایران باشد یا فقط زحمت آن را بکشیم و آقایی آن را اجانب بکنند؟

چه کسانی در میان بیابان ها شب و روز زحمت می کشند و خطرات را به جان می خرند و دهها هزار کیلومتر فیبر نوری را زیر خاک می کنند؟ این ها مهندسین ایرانی هستند.  

چه کسانی مراکز سوئیچ و کنترل فنی این شبکه ها را می سازند و نصب می کنند؟ صنعت گران خود ایرانی.

چه کسانی با تحمل سختی ها و خطرات روی ارتفاعات بلند نصب آنتن ها را انجام می دهند؟ چه کسانی با هزینه های هنگفت و سنگین بودجه ی این مملکت زیرساخت های مورد نیاز تأسیسات را تأمین می کنند؟ فضای مجازی نیاز به انرژی دارد. گاز ، برق و ... را جمهوری اسلامی ایران هزینه می کند. محتوایی که مورد نیاز ایران هست چه کسی تولید می کند؟ 95 درصد آن را خود ایرانی ها.

نرم افزار تکمیلی را چه کسی تولید می کند؟ این شبکه ی عظیم که نرم افزار ، سخت افزار، ابنیه ، انرژی و شبکه ی ارتباطی و همه چیز آن را ایران سرمایه گذاری می کند اما مدیریتش در دست صهیونیست و آمریکایی ها ست. سود آن به جیب صهیونیست و مؤسسات تابعه می رود. آیا این انصاف و این کار عاقلانه است؟

از آن طرف فحشا و نابودی نوامیس و اخلاق را به ملت پمپاژ می کنند. هجم بالای دروغ و شایعه پراکنی و شبهه های دینی و اخلاقی را بر سر ملت آوار می کنند.

ما فقط یک خواسته داریم این است که اگر همه ی زحمات فضای مجازی برگردن ایرانی هاست ، مدیریت آن هم باید به دست ایرانی ها باشد. اگر وزارت اطلاعات کشوری که ده سال پیش ماهواره پرتاب کرد توانایی راه اندازی نرم افزار ندارد دایورت کنید. ممکن است حرف های دیگری هم بزنند.

اولاً بی انصافی است که با ادبیات انگلیسی ها و شاه با مردم خودتان صحبت کنید. هرکسی مخالف سلطه ی اجانب است مخالف پیشرفت بنامید. فضای مجازی باید دهها برابر توسعه پیدا کند ولی با مدیریت ایرانی. در بهره برداری از فضای مجازی ما فقط در دو راهی انسداد و ولنگاری قرار نگرفتیم بلکه راه اعتدال است.

چرا مدیریت را به جوانان عزیز خودمان نمی دهیم؟ خیلی راحت می توانند این فضا و زحمات و سود بی کلان که متأسفانه از آن به عنوان اهرم ناامن سازی کشور شده، به دست بگیرند.

این برده داری مدرن است. هرکه به این برده داری مدرن رضایت دهد در به باد رفتن نوامیس ملت و ریختن خون بیگناهان در اغتشاشات ساختگی دشمنان شریک است.

شاید بگویند که جوانان ما نمی توانند؟ و تصور این که متخصصان ایرانی نمی توانند این شبکه را اداره کنند بزرگترین اهانت به دانشگاهیان و جوانان و ملت ما است. شبکه های پیچیده تر را طراحی کرده و ساخته ایم. همین امروز راه را بر ظرفیت های بیشمار داخلی باز کنیم و آن ها را جایگزین اجانب کنیم که فردا دیر است. چرا اعتماد به جوانان را در عمل نمی دهیم؟ ما انرژی هسته ای را که علم روز است توسط همین جوانان بومی سازی کرده ایم.

 امیدوارم از این نظریه ی غلط برگردندو به جوانان توجه کنند و فکری به حال بیکاری بکنند.

امیدوارم خداوند متعال به همه توفیق عنایت کند که به این مردم اعتماد بیشتر داشته باشیم . همان طور که امام(ره ) اعتماد صد در صدی و هم اکنون امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) داشتند و دارند مسئولین هم در عمل این اعتماد را داشته باشند. به خدا قسم جوانان و متخصصان ما و مردم ما بهترین هستند. مسئولین محترم به مردم اعتماد کنید که می توانند. این شعار می توانیم را شهدا و امام و رهبری به ما آموختند.

 اللهم صل علی محمد و آل محمد(ص)

اللهم انصر الاسلام و المسلمین و اخذل الکفار و المنافقین

اللهم انصر من نصر الدین و اخذل من خذل المسلمین

اللهم اشف مرضانا

اللهم اغفر موتانا

اللهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات والمسلمین و المسلمات، الاحیاء منهم و الاموات

اللهم احفظ نهضة امام الخمینی

اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای

اموات ما را قرین رحمتت بفرما!

نقشه های شوم دشمنان اسلام را به خودشان برگردان!

آنی و کمتر از آنی ما را به خودمان وامگذار!

محبت اهل بیتت را در دل ما و نسل ما روز افزون بفرما!

بین ما و ولایت جدایی مینداز!

ما را با ولایت اهل بیت محشور بفرما!

نفاق را از همه ی ممالک اسلامی دور بفرما!

بر اتحاد و انسجام همه ی ملت های مسلمان بیفزا!

قلب نازنین مولایمان امام عصر(ارواحنا له الفداء) از همه ی ما راضی و خشنود بفرما!

 در فرج آن آقا تعجیل بفرما!

توفیق سربازی آن حضرت به همه ی ما عنایت بفرما!

باران رحمت و برکاتت را بر ما نازل بفرما!

نقماتت را از ما دور بگردان!

ثوابی از این آیات کریمه و روایات به روح شهدا، امام الشهدا و رفتگان این جمع واصل بفرما!

  بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ      

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

 

ارتباط با امام جمعه