يکشنبه 1395/11/3 - 8 : 7
مشخصات امام جمعه
سیداحمد مهدی‌نژاد
سیداحمد مهدی‌نژاد
خور و بيابانك
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
در این نماز جمعه و از این تریبون با هموطنان عزیز و خدوم خود در شهرداری و آتش نشانی تهران همدردی می کنیم

خطبه اول

سلام علیکم و رحمه الله

أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ نحمده و نستعینه و نستغفره و نشکره و نؤمن به و نتوکل علیه و نعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سیئات أعمالنا نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و نشهد أن سيدنا محمداً عبده و رسوله صلی الله علیه و علی اهل بیته و الطیبین الطاهرین المعصومین المکرمین و لا سيما بقيه الله الاعظم

 

عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوالله            

 

خودم و شما خواهران و برادران  نمازگزار را  در این مکان مقدس ( مسجد النبی ) و در جوار بارگاه امامزاده سید داود  سفارش به رعایت تقوا و پرهیز از محرمات می نمایم.

عبادالله اتقواالله

نظام خانواده

اگر نظام خانواده اسلامی، اخلاقی و عبادی باشد همه ی ارکان جامعه در مسیر رشد و سعادت و تکامل قرار می گیرد. اما متأسفانه امروزه ارکان خانواده در مسیر تهدیدهای گوناگونی قرار دارد. شنیده ایم که در برخی از مناطق و شهرها در برابر هر چهار یا پنج ازدواج، دو یا سه ازدواج به طلاق منجر می شود و این در یک شهر اسلامی نگران کننده است برای کشور و مردمی که معتقدند در دو جا عرش خدا می لرزد: 1- آه یتیم 2- وقت طلاق و جدایی.

وظیفه ی ماست که بنیان های خانواده را محکم کنیم و بر اساس تقوی و معیارهای اخلاقی بنیان شود. وظیفه ی نهادهای فرهنگی و انقلابی و رسمی و عمومی است که در این زمینه به جد فرهنگ سازی کنند و آموزش دهند. چگونه است که برای دریافت گواهی نامه ی رانندگی نیاز به گذراندن کلاس های تئوری و عملی است. آیا لازم نیست برای یک عمر زندگی کلاس های آموزشی برپا شود؟

صبر و تحمل و بردباری

یکی از اصولی که می تواند کلید سعادت یک خانواده باشد مقوله ی صبر و تحمل و بردباری است. اگر فرهنگ صبر میان خانواده ها بیاید بسیاری از پرونده ها در شورای حل اختلاف و دادگاه ها خاتمه پیدا می کند و جمع می شود. وجود نورانی حضرت محمد (ص) فرمودند:« مَن صَبَرَت عَلى سوءِ خُلُقِ زَوجِها؛ أعطاها مِثلَ ثَوابِ آسِيَةَ؛ اگر خانمی بر بداخلاقی همسرش صبر کند ( بر مشکلات اقتصادی و نداری و ...) خداوند ثواب و اجر حضرت آسیه را به او عطا می کند.» در نقطه ی مقابل فرمودند:« هرکس بر کج رفتاری زن خود تحمل کند خداوند اجر داود و یا ایوب را به او عنایت می کند.»

در تعبیر دیگری فرمودند :« سه گروه از زنان عذاب قبر ندارند و با حضرت فاطمه بنت محمد(ص) محشور می شوند: یکی از آن دسته از زنان کسانی هستند که بر کج خلقی همسران خود صبر می کنند.

امیرالمؤمنین علی (ع) در نهج البلاغه می فرمایند: « خداوند برای مردان و زنان جهاد را مقرر داشته است. جهاد مردان حضور در میدان نبرد و رسیدن به فوز شهادت و جهاد زنان صبر و شکیبایی بر بدرفتاری ها و نارسایی های زندگی است.»

برادران و خواهران بزرگوار روایات فروانی است که یکی از اصول زندگی صبر و استقامت و تحمل است. به ویژه خدمت جوانان عرض می کنم که  اگر بر لحظه و ساعات و روزی صبر کنید روزها و ساعات بعد شاهد شیرینی صبر خواهید بود.

 در روایات هفت اجر برای صبر بر ناملایمات شده است:

 1- اجر صابران ( کسانی که زود به دادگاه مراجعه نمی کنند.)

2- پاداش شاکران بزرگ الهی

 3- اجر جهاد؛ در روایتی که شیخ حرعاملی در کتاب وسائل الشیعه صفحه 17 ذکر کرده است:« مردی خدمت خاتم انبیا(ص) رسید و عرض کرد: یا رسول الله ! من همسری دارم که هرگاه از خانه بیرون می روم به بدرقه من و هرگاه وارد می شوم به استقبالم می آید. هرگاه اندوهگین می شوم می گوید: اگر اندوه تو برای دنیا و امرار معاش است من صبر می کنم. اندوهگین مباش زیرا خداوند رزق و روزی را تعهد کرده است. اگر غصه ی تو برای آخرت است خداوند آن را بیشتر کند تا بیشتر به فکر آخرت باشی. پیامبر اکرم (ص) فرمودند:« انَّ للَّهِ‏ِ عُمَّالاً وَ هذِهِ  مِنْ عُمَّالِهِ لَها نِصْفُ اَجرِ الشَهید؛برای خدا  کارگزارانی (در روی زمین‏) است و این زن یکی از کارگزاران خداست که پاداش او  برابر با نیمی از پاداش شهید است.»

4- ثواب عبادت

5- حشر با اولیای الهی

6- رفع عذاب قبر.

7 – پاداش اخروی

 این همه اجر برای صابران در برابر ناملایمات و سختی ها و کمبوده ای زندگی است. برای کسانی است که طوفانی نمی شوند و در مسائل خانوادگی باعجله رفتار نمی کنند. بیشتر جدایی ها در چهار سال اول زندگی است و کارشناسان تربیتی و خانوادگی گفته اند که به علت ناشکیبایی است. آستانه ی تحمل جوانان در چهارسال اول زندگی باید بیش از این باشد.

خداوند در قرآن می فرماید:" و اسْتَعِینُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ؛ در ناملایمات از صبر و نماز کمک بگیرید."

جوان می گوید:" و اسْتَعِینُواْ بِالموسیقی و الدُّخان؛ از موسیقی و سیگار کمک بگیرید." هرگاه دچار استرس می شوند می گویند با گوش دادن به موسیقی و کشیدن سیگار آرامش پیدا می کنیم. عزیزان و نمازگزاران! خصوصاً خانواده های جوان کلید سعادت خانواده صبر است.          

صدهزار کیمیا حق آفرید                                   کیمیایی همچو صبر آدم ندید

خدایا به همه ی ما توفیق متخلق شدن به اخلاق الهی عنایت بفرما!

خدایا توفیق صبر و شکیبایی در تمام شئون زندگی اجتماعی و فردی و خانوادگی را عنایت بفرما!

امواتمان خصوصاً نمازگزاران جمعه غریق به رحمت خاصه ی خودت قرار بده!

خدایا باران های رحمتت بر ما ارزانی بدار!

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ (1)

 فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ (2)

 إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الأبْتَرُ (3)

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

 

خطبه دوم

أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الحمد لله ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام على اشرف الانبیاء والمرسلین ابى‌القاسم المصطفى محمّد (ص) ؛ اللهم صل و سلم على سید الاوصیا اميرالمؤمنين و فاطمه الزهرا و الحسن و الحسين و علىّ‌بن‌الحسين  و محمّدبن‌علىّ  و جعفربن‌محمّد و موسى‌بن‌جعفر و علىّ‌بن‌موسى‌الرّضا و محمّدبن‌علىّ الجواد و علىّ‌بن‌محمّد و الحسن‌بن‌علىّ‌ و الحجّة القائم المهدىّ عجّل اللّه تعالى فرجه الشّريف.

 یاعباد الله اوصیکم و نفسی بتقوالله

امیرمؤمنان(ع) می فرمایند:« اوصاکُم بالتّقوی؛ خداوند شما را به تقوی فراخوانده است. وَجَعَلَها مُنتَها رضاه؛ و نهایت رضایت خود را تقوی اعلام کرده است. وَ حاجَتَهُ مِن خَلقّهِ ؛ تقاضای خداوند از بندگانش تقوی است.» این که انسان در تمام شئون زندگی تقوی را رعایت کند. از مصادیق مهم تقوی حضور در نماز عبادی – سیاسی جمعه است. نماز جمعه محل پیوند مخلوق با خالق است. محل استجابت دعاست. نماز جمعه سنگر وحدت و دفاع از انقلاب و اسلام و کشور است. محل آگاهی مردم از احکام دینی و مسائل دنیای اسلام است.

 پیامبر اکرم (ص) فرمودند:« رَکعَتانِ فی یَومِ الجُمُعَةِ أَفضَلُ مِن أَلفِ رَکعَةٍ فی غَیرِ یَومِ الجُمُعَةِ؛دو رکعت نماز در روزجمعه، بهتر از هزار رکعت نماز در غیر از روز جمعه است.»

امام صادق(ع) فرمودند:« مَا مِنْ قَدَمٍ سَعَتْ إِلَى الْجُمُعَةِ إِلَّا حَرَّمَ اللَّهُ جَسَدَهَا عَلَى النَّار؛هرگامى كه به سوى نماز جمعه برداشته شود، خداوند آتش دوزخ را بر صاحب آن گام حرام مى كند. »

 وجود مقدس خاتم الانبیا(ص) فرمودند:« مَنْ تَرَكَ ثَلَاثَ جُمَعٍ تَهَاوُنًا بِهَا، طَبَعَ اللَّهُ عَلَى قَلْبِهِ؛ اگر مسلمانی سه هفته بدون عذر در نماز جمعه شرکت نکند خداوند مهر نفاق را بر قلب او می زند.»

این نماز جمعه را قدر بدانیم و حضورمان پررنگ باشد و این سنگر را که امام(ره) فرمودند: « نماز جمعه در رأس همه امور است.» همواره باشکوه و وحدت نگه داریم.

وارد ماه بهمن شده ایم . ماهی که پر از خاطرات تلخ و شیرین است.

مناسبت ها

  • شنبه 2 بهمن ماه " سال روز تحریم رفراندوم فرمایشی شاه " است. حضرت امام (ره) بعد از لوایح شش گانه پهلوی به نام انقلاب سفید در سال 1342 این رفراندوم را تحریم کردند.
  • یکشنبه 3 بهمن ماه " سالروز اشغال نظامی فرودگاه مهرآباد به دستور بختیار برای جلوگیری از ورود امام در سال 1357" است.
  • چهارشنبه 6 بهمن ماه " روز جهانی گمرک "است.  
  • جمعه 8 بهمن ماه  " آغاز تحصن علما و روحانیت در مسجد دانشگاه تهران در اعتراض به بستن فرودگاه مهرآباد در سال 1357" است. اعتراض علما و مردم باعث شد که بختیار این دستور را لغو کند. سرانجام12 بهمن آغاز طلوع خورشید امام و آغاز دهه فجر است.

وقتی در سال 1339 جان اف کندی از حزب دموکرات به عنوان سی و پنجمین رییس جمهور آمریکا انتخاب شد در سیاست خارجه ی خودش نسبت به حکومت های نظامی و استبدادی از جمله ایران که مورد حمایت آمریکا بودند و با کودتای سازمان سیا روی کارآمده بود در مواردی اظهار نگرانی کرد:

1- به وجود آمدن انقلاب های مردمی و ملی

2- به سقوط کشیدن حاکمان دست نشانده

3- گسترش نفوذ شوروی در مستعمرات آمریکا.

 به علت این نگرانی ها شاه ایران تحت فشار آمریکا طرح شش گانه ی اصلاحات ارضی را برای حفظ منافع آمریکا به مرحله ی اجرا گذاشت و لکن روحانیت و دررأس آنها حضرت امام(ره) رفراندوم را تحریم نمودند. ما تمام این خاطرات را زنده نگه می داریم و به دید عبرت نگاه می کنیم . یاد و خاطره شهدا و جانفشانی ها و تلاش ها، زندان ها و سختی ها را که در راستای پیروزی انقلاب و به ثمررسیدن ارزش ها کشیده شد زنده نگه می داریم و به روح و روان شهدای انقلاب که در بهار آزادی جای آنها خالی است صلوات برمحمد و آل محمد(ص) می فرستیم.

مسائل سیاسی منطقه و جهان

  1. قریب به دو سال است که تصاویر دلخراش جنگنده های سعودی به یمن را می بینیم و به یک چیز معمول تبدیل شده است. در حالی که  هنوزجنایاتی مرتکب می شوند. همین چند روز پیش مدرسه ای را در شهر صنعا بمباران کردند و دانش آموزانی را به خاک و خون کشیدند که تصاویرشان پخش شد. تصاویر دلخراش اجساد قطعه قطعه شده ی دانش آموزان خصوصاً دختری که کنار کیف و کتاب مدرسه با بدن قطعه شده و با چشمانی باز به شهادت رسیده بود.آمریکا و کشورهای اروپایی از عربستان دفاع می کنند و آنان را جنایتکار نمی دانند.

چهارشنبه ی هفته گذشته وزیر دفاع انگلیس اعتراف کرد که 500 بمب خوشه ای و ممنوعه را به آل سعود فروخته است. بدانید که سعودی ها در دستیابی به اهداف خود ناکام ماندند و در یک زمین پر از مین پا گذاشته اند. همان طور که مقام معظم رهبری در همان روزهای اول پیش بینی فرموده بودند در منطقه ی بسیار خطرناکی پاگذاشتند که از منصور هادی خبری نیست و شهرهای خود عربستان ناامن شده و انصارالله و مردم یمن متحد شده اند.

  1. قضیه ی سوریه  هم روشن است و روز به روز بارقه های امید و پیروزی را مشاهده می کنید. چند روز پیش شهر حلب آزاد شد که یک پیروزی بسیار بزرگ بود که برخی آن را درحد افسانه می دانستند. شهر بسیار مهم و استراتژیک و نقطه ی اتصال به ترکیه از دست تروریست ها آزاد شد. به اذعان کارشناسان و تحلیلگران سیاسی، آزادی شهر حلب کمتر از آزادی خرمشهر نبود.

باید دعا کنیم سوریه به صورت کامل از دست تروریست های تکفیری داعش و جانی انشاالله آزاد شود. این آزادی های پی در پی فقط متعلق به مردم سوریه، افغانستان و حزب الله لبنان و جوانان این مرزو بوم و کشورمان ایران است که مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی) فرمودند:« اگر اینها نمی رفتند و نمی جنگیدند ما باید در کرمانشاه، مریوان، کردستان، اصفهان و تهران خودمان می رفتیم و با تکفیری ها می جنگیدیم. اینها صف شکن بودند.» درود و سلام و رضوان خدا بر شهدای مدافع حرم باد.

در این نماز جمعه و از این تریبون با هموطنان عزیز و خدوم خود در شهرداری و آتش نشانی تهران همدردی می کنیم و خداوند انشاالله! به خانواده آنان صبر و اجر عنایت کند و امیدواریم این قضیه ختم به خیر شود و شاهد بروز این حوادث در آینده نباشیم.

خدایا مظلومان عالم را بر مستکبران عالم نصرت و یاری عنایت بفرما!

آمریکا، اسراییل و صهیونیسم نیست و نابود و رسوا بفرما !

توفیق عبادت و ترک معصیت به همه ی ما عنایت بفرما!

مقام معظم رهبری طول عمر باعزت عنایت بفرما!

خدایا شهدای ما را با شهدای کربلای امام حسین(ع) محشور بفرما !

به خانواده های معزز ومحترم شهدا و رزمندگان و ایثارگران توفیق صبر و اجر عنایت بفرما !

   بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾        

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

 

ارتباط با امام جمعه