پنج شنبه 1395/12/5 - 45 : 3
مشخصات امام جمعه
سیداحمد مهدی‌نژاد
سیداحمد مهدی‌نژاد
خور و بيابانك
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/29
حوزه های علمیه مایه برکات زیادی هستند. از محضر همه ی شما مردم خوب و ولایتمدار تشکر می کنم.

 خطبه اول

السلام علیکم جمیعاً و رحمه الله و برکاته

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ و الصَّلَوةُ و السَّلامُ عَلَي‌ سَيِّدِنا و مولانا مُحَمَّدٍ و ءَالِهِ الطّاهِرينَ. و لَعْنَةُ اللَهِ عَلَي‌ أعْدآئِهِمْ أجْمَعينَ مِنَ الآنَ إلَي‌ قيامِ يَوْمِ الدّينِ.

اوصیکم و نفسی بتقوا الله یاعباد الله

خودم و شما نمازگزاران عزیز این هفته ، خواهران و برادران گرامی را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم .

امیرمؤمنان علی ابن ابیطالب(ع) فرمودند:« المُتقی قانِعٌ مُتنزهٌ مُتِعَفف؛ انسان باتقوی قانع، پاکدامن و خویشتن داراست.» کسی که نگاهش به دنیا و مافیهاست با تقوی منافات دارد. در مال و ثروت به پایین دست و در مسائل معنوی و عبادی به بالادست خود نگاه کنید.

امیدوارم خداوند این توفیق را نصیب همه کند تا با تقوی زندگی کرده و به پایان برسانیم و باتقوی وارد زندگی قبر شویم که مهم ترین و بهترین توشه ی آخرت تقوی است.باید در دینداری خود جدی باشیم .

محتوای انقلاب

 به خاطر اهمیت موضوع مباحث هفته های گذشته را با آینده موکول می کنیم.

دشمن درصدد این است که روحیه ی انقلابی گری و جهادی را از مابگیرد. محتوای انقلاب روحیه ی مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان است. پس ما چه وظیفه ای داریم؟

راهکارهای حفظ نظام

سه راهکار ایجابی و یک راه سلبی داریم که عبارتند از:

1 . قرآن می فرماید:" وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ ؛هر نیرویی در قدرت دارید، برای مقابله با آنها [دشمنان‌]، آماده سازید." به تعبیر رهبری فقط آمادگی نظامی نیست. بلکه از هرجهت امت اسلام و کشور اسلامی باید آماده باشند. در مسائل اقتصادی، فرهنگی ، نظامی و... قوت و قدرت داشته باشد.

رکن اول اسلام و ماهیت دینی است که موتور حرکت و عاکل اصلی قیام مستمر و روحیه ی انقلابی ، جهادی و اسلامی است. تمام تلاش دشمنان این است که این موتور را خاموش کنند. خاموش کردن این موتور با عناوین مختلف است. با اسلام هراسی گاهی با اسلام های جایگزین و انحرافی مثل اسلام سکولار و بی خاصیت و دینداری منهای روحیه ی انقلابی و یا اسلام تکفیری و یا اسلام شیعه ی لندنی می خواهند خاصیت حرکت آفرینی ، جهادی و انقلابی را از اسلام بگیرند. اسلام از بین نمی رود مگر با همین ابزارهای دینی. حمله به ارزش ها و باورهای دینی جوانان در عرصه های مختلف از جمله فضاهای مجازی برای این است که آنان را از اسلام جداکند و از صحنه ی انقلاب و مبارزه خارج کند. وظیفه ی ما دررابطه با این مسئله تقویت رکن اسلام و باورهای عمیق دینی و به ویژه ابعاد جهادی و انقلابی اسلام است. هر مقدار تعبد و التزام فکری و عملی ما و امت های دیگر مسلمان و ارزش ها و احکام الهی بیشتر شود سرعت و ماندگاری انقلاب تقویت و روبه فزون خواهد بود. نباید فراموش کنیم نابسامانی ها و مشکلات کشور به خاطر عمل به شریعت و احکام اسلامی نبوده بلکه به خاطر عمل نکردن به احکام الهی است. بنابراین از مسئولین دولتی و فرهنگی و مراکز علمی و دانشگاهها و حوزه ها خواهان این موضوعیم که در خصوص تقویت و التزام به اسلام فعالیت علمی و عملی بیشتری داشته باشند. هرچه بیشتر به اسلام عمل کنیم قدرت و قوت اسلام بیشتر خواهد شد.

2 .  ولایت و رهبری؛ رکن دوم انقلاب عامل جهت دهنده و هدایت کننده ی حرکت در صراط مستقیم و راهبردی و رانندگی انقلاب اسلامی یعنی؛ ولایت فقیه و رهبری امت که نمی گذارد انقلاب از مسیر اصلی خود خارج شود و تمام تلاش دشمنان برای ایجاد انحراف در این قسمت است. به عناوین مختلف فلش همه ی حرکت ها به سمت ولایت فقیه است. دشمنی جبهه ی استکبار با ولایت فقیه و حملات گسترده به نهاد رهبری ونهادها ی وابسته به آن به خاطر نقش کلیدی و بی بدیل آن است. آنان می دانند امت بدون ولایت و رهبری برایشان کوچک ترین خطری ندارد و می توانند آنها را به هرسو که می خواهند در راستای اهداف خود سوق دهند و اتصال به ولایت را به روش خود مورد تهاجم قرار می دهند. پس وظیف ما چیست؟

اولاً؛ ما باید قدرت گیرندگی خود را در خصوص مواضع و تدابیر رهبری تقویت کنیم. هرکس باید خط و مرز خود را در عمل نشان دهد.

 ثانیاً؛ در مرحله ی عمل به این تدابیر ملتزم و عامل باشیم و دشمن را ناکام سازیم. ما از همه ی مسئولین در سطوح مختلف می خواهیم به معنای واقعی نه فقط به زبان و کلام در عمل از ولایت مطلقه تبعیت کنند و مطالبات ولی خدا و سکان دار نظام ولایی را در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی و ... مبنای تمام اقدامات خود قرار دهند.از اجتهادهای شخصی و سیاست گذاری هایی که با تدابیر رهبری مطابقت کامل ندارد اجتناب کنند. امروز بزرگترین مشکل و عامل عصبانیت مستکبران وجود ابرمردی است که با بصیرت و شجاعت، اشراف اطلاعاتی و با قاطعیت پیامبرگونه انقلاب و نظام را در صراط مستقیم به پیش می برد و تمام تهدیدها و تلاش دشمنان برای ایجاد انحراف را خنثی و بلکه به فرصت تبدیل می کند. پس شایسته و واجب است قدرشناس این نعمت بزرگ باشیم و با حمایت و فرمانبرداری کامل هم حرکت انقلاب را به سوی آرمان ها و اهدافش را سرعت بخشیم و هم دشمنان را از ایجاد انحراف مأیوس کنیم.

3 . حضور و قیام مردمی؛ رهبری و اسلام بدون مشارکت مردم، آن هم حضور آگاهانه و اقتداربخش امت و مردم هرگز فرصت تحقق خارجی و دستیابی به اهداف را پیدا نمی کند. یکی از دلایل غیبت همین است که هنوز جامعه ی اسلامی زمینه ها را مساعد نکرده است. از مهم ترین عوامل ماندگاری و پیروزی انقلاب اسلامی ولایت محوری و تبعیت از رهبری است. این بزرگترین عامل اقتدار و توانمندی و استحکام انقلاب و نظام است.

4 . روحیه ی استکبار ستیزی و گفتمان مقاومت در کنار سه رکن ایجابی (که ذکر شد) را باید رعایت کنیم.این نکته ی سلبی تولا و تبری است. تبری نسبت به استکبار جهانی ، بیزاری نسبت به دشمنان اسلام، مرزبندی ما به جبهه ی استکبارو سازش ناپذیری در برابر تطمیع ها ، تهدیدها و جریان سازی های دشمنان است. انقلاب اسلامی ما با ماهیت دینی هم جاذبه و هم دافعه دارد. هم " رُحَماءُ بینَهُم" و هم " أشِداءُ علی الکُفّار" است. این خود یکی از عوامل بقا و سلامت و امتیاز انقلاب اسلامی و نظام ولایی است. انقلاب اسلامی هم می داند و هم می خواهد که چه چیزی را نمی خواهد . انقلاب هم دوستان و هم دشمنانش را می شناسد. در خصوص دشمنان هرگز خوش بین نبوده است و کوتاه نمی آید. همین تسلیم نشدن و ایستادگی در برابر انواع فشارها و تهدیدها و جهاد کبیر و نافرمانی در برابر مستکبران عالم انقلاب اسلامی را الگوی بیداری اسلامی و گفتمان مقاومت و ملت های مسلمان دیگر و قدرت های استکباری را نگران کرده است. بیشترین تلاش جبهه ی استکبار متوجه ی این رکن انقلاب است. او می خواهد نماز بخوانی ولی با استکبار مخالفت نکنید. ضربه زدن به ادبیات و گفتمان استکبارستیزی و تبری و تسلیم نشدن در برابر سیاست های جریان سلطه نیز می باشد. متأسفانه برخی از خواص و انقلابیون دیروز را توانسته تحت تأثیر قرار دهد و منفعل سازد و این خیال باطل و تصور غلط را در آنها به وجود آورده که با مذاکره و دوستی با دشمنان می توان آنها را در تجاوز و حمله متوقف ساخت. در حالی که به شهادت تاریخ و تجربه های پی در پی از آن بالاتر به تصریح قرآن کریم دشمنان امت اسلامی جز به تسلیم شدن و فرمانبرداری آنان راضی نمی شوند. « وَلَن تَرضىٰ عَنكَ اليَهودُ وَلَا النَّصارىٰ حَتّىٰ تَتَّبِعَ مِلَّتَهُم ۗ قُل إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الهُدىٰ؛ هرگز یهود و نصاری از تو راضی نخواهند شد، (تا به طور کامل، تسلیم خواسته‌های آنها شوی، و) از آیین (تحریف یافته) آنان، پیروی کنی. بگو: هدایت، تنها هدایت الهی است.» انرژی هسته ای و ... همه بهانه است و هدف اصلی آنها ماهیت دینی انقلاب اسلامی است.

 در قرآن می فرماید:« وَالْفِتْنَةُ أَكْبَرُ مِنَ الْقَتْلِ وَلَا يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّىٰ يَرُدُّوكُمْ عَن دِينِكُمْ إِنِ اسْتَطَاعُوا» یکی از مهمترین وظایف ما در خصوص انقلاب و امانت شهدای عزیز این است که در کنار تقویت سه رکن ایجابی ، گفتمان ایستادگی ، سازش ناپذیری ، تسلیم نشدن در برابر سلطه و ادعای کدخدایی مستکبران را روزبه روز تقویت کنیم و مرزبندی با دشمنان را با قاطعیت و صراحت حفظ کنیم. با اسوه گرفتن از ابراهیم خلیل و یارانش به مستکبران و آمریکا بگوییم " إِنَّا بُرَآءُ مِنْكُمْ وَمِمَّا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ كَفَرْنَا بِكُمْ وَبَدَا بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةُ وَالْبَغْضَاءُ" امت اسلامی ما هرگز فراموش نکرده است که آمریکا امروز بیش از گذشته شیطان بزرگ است و قرآن به ما دستور داده است که در برابر شیطان موضوع دشمنی داشته باشیم. " إنَّ آلشَّـیطانَ لَکُم عَدُوٌّ فَآتَّخِـذُوهُ عَـدُوًّا"

اگر این چهارگزینه را رعایت کردید بدانید که دیندار و حزب الهی هستید و از رهبری تبعیت کرده اید. در غیر اینصورت مطمئن باشید که " خَسِرَ الدّنیا و الآخرة" هستید.

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ      

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾            

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

خطبه دوم

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ و الصَّلَوةُ و السَّلامُ عَلَي‌ سَيِّدِنا مُحَمَّدٍ و ءَالِهِ الطّاهِرينَ وَ صَلِّ عَلَى عَلِیٍّ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ وَصِیِّ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَةِ الطَّاهِرَةِ فَاطِمَةَ [الزَّهْرَاءِ] سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَیِ الرَّحْمَةِ وَ إِمَامَیِ الْهُدَى الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ صَلِّ عَلَى أَئِمَّةِ الْمُسْلِمِینَ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَ عَلِیِّ بْنِ مُوسَى وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ وَصَلِّ عَلى وَليّ امرِكَ القائِم المُؤَمَل، والعَدلِ المُمنتظَر، وحُفّهُ بملائكَتِك المُقَربين، واَيّدهُ بِرُوح القدُسِ يا ربَ اْلعالمينَ.

خودم و شما نمازگزاران عزیز این هفته را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم .

مناسبت ها

  • سه شنبه سوم اسفند" روز کودتای انگلیسی رضاخان در سال 1299 شمسی" است. سابقه ی انگلیسی ها همیشه زشت و پلید بوده است. فقط می خواهند بر کشورهای مسلمان مسلط شوند.
  • پنج شنبه پنجم اسفند" روز بزرگداشت خواجه نصیر طوسی و روز مهندس" است که این روز ا گرامی می داریم.

حوزه های علمیه مایه برکات زیادی هستند. از محضر همه ی شما مردم خوب و ولایتمدار تشکر می کنم. خوش به حال کسانی که به دنبال دین هستند. امام صادق (ع) فرمودند:« هفته ای یک روز باید برای آگاهی دینی ، مذهبی و ... اختصاص دهید.» حوزه ی علمیه خواهران در این شهرستان برکات زیادی داشته و الآن هم وقت ثبت نام است. درهرخانه یک طلبه یعنی؛ سرباز امام زمان(عج) دارد.

امروز 29 بهمن در تبریز در زمان طاغوت ملعون مجلسی به مناسبت اربعین مردم قم  برگزار شد که به خاک و خون کشیده شد. به مناسبت این روز دو روز گذشته مردم تبریز به محضر آقا رسیدند و نکات بسیار ارزنده ای بیان شد.

فرمودند:« بیست و دوم بهمن برای کشور آبرو شد. من زبانم  از تشکرقاصر است از این که این ملت بزرگ به میدان آمدند.»

فرمودند:« این نسل سوم و چهارم انقلاب است که در مقابل دشمن می ایستد و حرف می زند.» خوب است مسئولین ما از این نسل ها یاد بگیرند. مردم نترس و شجاع و از بسیاری از مسئولین جلوتر هستند. دشمن ضعیف شده و ترامپ گرفتار چالش های خود است. اما عده ای هم می ترسند و حرف های آنها را نیز توجیه می کنند.

فرمودند:« این حضور مردمی را به حساب گلایه نداشتن از فعالیت های مسئولین نگذارید.» ما در ابعاد مختلف گلایه های زیادی داریم.

« مردم گله مند هستند. مردم از تبعیض و کم کاری و بی اعتنایی به مشکلات بدشان می آید.»

« مسئولین ما می گویند اگر برجام نبود جنگ در ایران حتمی بود. این دروغ محض است.» آمریکا هشت سال نتوانست. خودتان بزدل هستید چرا می گویید مردم می ترسند. یکی از ترفندهای دشمن در تمام دولتهایش این است که تهدید به جنگ می کنند.

« چرا می گویند جنگ؟ چون ذهن به جنگ برود. جنگ واقعی بحث تحریم هاست. گرفتن عرصه ، کار و فعالیت و فنآوری و پیشروی در کشور است. ما را به جنگ نظامی متوجه می کنند تا از این غفلت کنیم که جنگ واقعی ما جنگ اقتصادی و فرهنگی است.»

« عده ای تعبیر آشتی ملی را می گویند. در فضاهای مجازی و روزنامه ها غوغایی کرده اند. اینها به نظر من بی معناست. چرا می گویند آشتی؟ مگر مردم با هم قهرند؟ مردم با کسانی که روز عاشورا به میدان آمدند و با قساوت و بی حیایی جوان بسیجی را در خیابان لخت کرده و زدند، قهرند.» ترامپ گفته اهل فتنه باید از بین برود. امام(ره) فرمود: هرگاه دشمن از کسی تعریفی کرد بدانید جایی بند را آب برده است.  ما با اهل و اصحاب فتنه در سال 88 قهریم. در جلسات خصوصی خود گفته اند که تقلبی نبوده است.

ایشان فرمودند:« آخر سال اقتصاد مقاومتی است و مسئولین باید نشان دهند برای اقدام و عمل چه کرده اند. نگویند باید چنین بشود. بگویند چنین شد. نمی شود گلایه های مردم را نادیده گرفت. مسئله ی گرانی و بیکاری و رکود مهم است. امروز دشمن سعی دارد به اقتصاد کشور فشار آورد تا مردم دچار مشکل شده و دلزده شوند. » ما باید شجاع باشیم و آتش بیار معرکه نباشیم.  در مقابل دشمن بایستیم تا نظام ما همچنان پرتحرک باشد.

خدا را به صاحب این روزقسم می دهیم در همه ی مردم و همه ی مسئولین ما روحیه مقاومت و ایستادگی را پررنگ تر کند.

اَلّلهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنینَ وَالْمُؤْمِناتِ وَالْمُسْلِمینَ وَالْمُسْلِماتِ اَلْاَحْیَاءِ مِنْهُمْ وَاَلْاَمْوَاتِ

اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله

اللهم اشغل الظالمین بالظالمین و اجعلنا سالمین القائمین

اللهم انصر الاسلام والمسلمین واخذل الکفار والمنافقین

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج                     

أللّهُمَّ اشغَلِ الظّالِمِینَ بِالظّالِمِینَ وَ اجعَلنَا مِن بَینِهِم سَالِمِین

خدایا ! باران رحمتت را بیش از این بر ما نازل بفرما

 ما را شکرگزار نعمت های خود قرار بده!

 خدایا به رهبر عزیز انقلابمان همراه با سلامتی طول عمر عنایت بفرما!

به آن چه رضای توست ما را موفق بدار!

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ      

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾            

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

ارتباط با امام جمعه