دوشنبه 1396/7/3 - 19 : 22
مشخصات امام جمعه
عبدالله عسگری
عبدالله عسگری
زواره
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/31
ای بندگان خدا اگر همین دنیا آخرین چشم انداز شما و منزل نهایی تان بود ارزش آن را داشت که انسان غم های خود را در راستای رها سازی خویش از دست آن به کار گیرد ولی چگونه چنین باشد در حالی که پس از این جهان در گرو اعمال خویش است و برای رسیدگی به حسابش بازداشت خواهد شد نه یاوری دارد که او را باز دارد و نه پشتبانی دارد که از او حمایت کند.

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول

امام جمعه گرامی شهر زواره در ابتدای فرمایشات خود در خطبه اول نماز جمعه این هفته فرمودند:

قال الحسین (علیه السلام ) :  « عباد الله فلو كان ذلك قصر مرماكم ومدى مظعنكم كان حسب العامل شغلا يستفرغ عليه أحزانه، ويذهله عن دنياه، ويكثر نصبه لطلب الخلاص منه، فكيف وهو بعد ذلك مرتهن باكتسابه، مستوقف على حسابه، لا وزير له يمنعه، ولا ظهير عنه يدفعه »

می فرماید : ای بندگان خدا اگر همین دنیا آخرین چشم انداز شما و منزل نهایی تان بود ارزش آن را داشت که انسان غم های خود را در راستای رها سازی خویش از دست آن به کار گیرد ولی چگونه چنین باشد در حالی که پس از این جهان در گرو اعمال خویش است و برای رسیدگی به حسابش بازداشت خواهد شد نه یاوری دارد که او را باز دارد و نه پشتبانی دارد که از او حمایت کند.

تحف العقول ص 416

موضوع-عاشورا و ظرفیت با عظمت آن

مقدمه : در رابطه با اهداف و فلسفه قیام عاشورا سخنان و حرف های مختلفی مطرح شده ولذا اگر بخواهیم به ماهیت و جوهره ی قیام پی ببریم باید یک نگاه جامع و مطالعه کامل درباره امام حسین و زندگی و شخصیت و مقام و جایگاه امامت او و سپس قیام و نهضت او داشته باشیم. در این میان بهترین و مطمئن ترین سند کلمات خود حضرت و دیگر ائمه است. البته علی رغم همه ی تحقیقات و تلاشها هنوز ابعاد و ظرفیت های مهمی از آن ناشناخته مانده است. به عبارت دیگر آنچه تاکنون به آن توجه شده مربوط به سطح و چگونگی برپایی عزای حسینی و رونق یافتگی محافل و هیئت ها و کم وکیف ظاهری آن بوده است و کمتر به عمق و هویت آن توجه شده و این در حالی است که همین مقدار محدود باعث حفظ اسلام و قران و مکتب اهل بیت شده است ولذا می توان فهمید و پیش بینی کرد که اگر از همه ی ظرفیتهای موجود در محرم وصفر آن هم در همه ی ابعاد استفاده شود و جریان یابد چه اتفاق عظیمی خواهد افتاد.پس محرم وصفر تنها فقط سیاهی وعزا و سوگواری و اشک نیست گرچه اینها خودش نماد عشق و معرفت و محبت است بلکه کانونی است حرکت آفرین و مطمئن برای شور و توام با شعور علیه هر گونه زشتی و ناپاکی و فساد عاشورا حقیقتی بی نظیر و منحصر به فرد است برای خودشناسی و معرفت یابی وتنظیم مواضع و نگرش با عاشورائیان همیشه جاوید و ظرفیتی بین المللی است برای بشریت تشنه عدالت و پاکی و امنیت

حال برویم سراغ سخنان امام و تحلیل آن:

آن حضرت در سخنان تاریخی خود در میان جمعی از بزرگان و نخبگان امت اسلامی در مکه وظیفه سنگین و تکلیف خطیر را در ضمن خطبه ای بیان و پیامدهای سکوت در برابر جنایات امویان را روشن فرمودند و در پایان هدف از اقدام و فعالیت هایشان را بر ضد نظام ستمگر حاکم که بعدا در قالب نهضت محقق شد اعلام کردند :

 

«اَللّهُمَّ اِنَّکَ تَعْلَمُ اِنَّهُ لَمْ یَکُنْ مَا کَانَ مِنَّا تَنافُساً فِی سُلْطان، وَ لا التماساً مِنْ فُضُولِ الْحُطامِ، وَ لکِنْ لِنَرَىَ الْمَعالِمَ مِنْ دِینِکَ، وَ نُظْهِرَ الاِصْلاحَ فِی بِلادِکَ، وَ یَاْمَنَ الْمَظْلُومُونَ مِنْ عِبادِکَ، وَ یُعْمَلُ بِفَرَایِضِکَ وَ سُنَّتِکَ وَ اَحْکامِکَ»

خدایا تو میدانی آنچه انجام داده ایم (سخنان و اقدامات بر ضد حاکمان اموی) به دلیل رقابت و سبقت جویی درفرمانروایی و افزون خواهی در متاع ناچیز دنیا نبوده است بلکه برای این بوده که نشانه های دینت را به مردم نشلان دهیم و اصلاح در سرزمینهایت را آشکار کنیم. می خواهیم بندگان ستم دیده ات در امان باشند و به واحیات و سنت ها و احکامت عمل شود.

چهار هدف مشخص در این کلمات بیان شده که بعدا عرض خواهد شد.  

 


 

 

خطبه دوم

«اُوصيكُم بِتَقوَى اللّهِ ، فَإِنَّ اللّهَ قَد ضَمِنَ لِمَنِ اتَّقاهُ أن يُحَوِّلَهُ عَمّا يَكرَهُ إلى ما يُحِبُّ ، ويَرزُقَهُ مِن حَيثُ لا يَحتَسِبُ ، فَإِيّاكَ أن تَكونَ مِمَّن يَخافُ عَلَى العِبادِ مِن ذُنوبِهِم ويَأمَنُ العُقوبَةَ مِن ذَنبِهِ ، فَإِنَّ اللّهَ تَبارَكَ وتَعالى لا يُخدَعُ عَن جَنَّتِهِ ، ولا يُنالُ ما عِندَهُ إلاّ بِطاعَتِهِ إن شاءَ اللّهُ »

می فرماید شما را به تقوای الهی سفارش می کنم زیرا خداوند ضمانت کرده که هر کس اهل تقوا باشد از وضعی که مورد پسندش نیست به موضع پسندیده و دلخواهش منتقل سازد و از جایی که حسابش را نمی کند به او روزی رساند. مبادا تو از کسانی باشی که بر گناهان بندگان خدا بیمناک است ولی از عقوبت گناه خویش آسوده خاطر زیرا خداوند درباره بهشتش فریب نمی خورد و دستیابی به آنچه نزد خداست جز به اطاعت از او اگر خدا خواهد امکان پذیر نخواهد بود.

تحف العقول ص 418

مسئله: حکم خواندن نماز فرادی یا جماعت به هنگام اقامه جمعه.

مقام معظم رهبری فرموده اند: این کار فی حد نفسه اشکال ندارد زیرا در عصر حاضر نماز جمعه واجب تخبیری است ولی با توجه به اینکه اقامه نماز جماعت ظهر در روز جمعه در مکانی نزدیک محل اقامه نماز جمعه باعث تفرقه صفوف مومنین می شود و چه بسا در نظر مردم بی احترامی و اهانت به امام جمعه وکاشف از بی اعتنایی به نماز جمعه است بنابراین سزاوار است که مومنین احترام به انجام آن نکته و حتی در صورتی که مستلزم مفاسد و حرام باشد واجب است از اقامه آن اجتناب کنند.

 

اما مناسبت های مهم:

آغاز سال 1439 هجری قمری و آغاز هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر را که از اول محرم شروع می شود داریم که در حقیقت یکی از اهداف مقدس نهضت عاشورا همین است. باید جایگاه عظیم امر به معروف و نهی از منکر برجسته شود.

هفته دفاع مقدس را گرامی می داریم دفاع مقدس که ملت شجاع ایران نشان داد که مکتب و راهش حسینی است و هرگز ولی الهی را رها نمی کند شاخصه دفاع و مقاومت و ایثار و شهادت درراه هدف است باید ارزشهای دفاع مقدس بیش ازپیش تبیین و تحلیل شود خصوصا برای نسل نو.

آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس و مراکز علمی را داریم. گروههای مرتبط با حوزه تعلیم و تربیت ،یعنی مسئولین،والدین،معلمان یا دانش آموزان همه باید متوجه باشند و تلاش کنند که به پیشرفت علمی سرعت ببخشند.باید به سند تحول، جامه عمل پوشانند. باید به جایگاه باعظمت و بلند علمی که در تراز جمهوری اسلامی است رسید و این مهم جز با تلاش همه میسر نخواهد شد.

 

اما مسئله اصلی سیاسی ما و خصومت آمریکای جنایتکار با اسلام و ملت قهرمان ایران و سخنان ابلهانه وسخیف رئیس جمهور روانی آمریکا.

ما ضمن حمایت از مواضع انقلابی ریاست محترم جمهور در سازمان ملل و تقدیر از ایشان اعلام می داریم که ملت ما و نهضت ما یک نهضت حسینی است. ما از کربلا و عاشورا آموخته ایم که به هیچ قیمت زیر بار ظلم و ستم نرویم ما مرد مکتب هیهات منا الذله عاشورا هستیم.مقام معظم رهبری در دیدار اعضای محترم مجلس خبرگان فرمودند:علت عصبانیت آمریکایی ها این است که آنها از سال ها قبل برای منطقه غرب آسیا ،طراحی و نقشه داشتند و نام آن هم خاورمیانه جدید یا بزرگ گذاشته بودند و سه محور اصلی این طراحی نیز عراق،سوریه و لبنان بودند اما در هر سه کشور با شکست مواجه شدند.باید نخبگان آمریکا از این سخنان و داشتن چنین رئیس جمهوری احساس شرم کنند که این احساس شرم را نیز بیان کرده اند.

                                                 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه