پنج شنبه 1396/9/2 - 57 : 8
مشخصات امام جمعه
عبدالله عسگری
عبدالله عسگری
زواره
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/19
کسی که بداند خداوند او را می بیند آنچه را می گوید، می شنود و از اعمال خوب و بد وی آگاهی دارد و همین دانستن مانع او از کارهای زشت می شود، چنین شخصی از مقام پروردگار خود خوف دارد و نفس خویش را از هوی باز داشته.

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول

امام جمعه محترم در ابتدای فرمایشات خود در ابتدای خطبه اول فرمودند :

قال الله تبارک و تعالی:  وَ أَمَّا مَنْ خافَ مَقامَ رَبِّهِ وَ نَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوى‌

نازعات 40

می فرماید: آنکس که از مقام پروردگار خویش بترسد و نفس را از هوی و تمنیات نامشروعش باز دارد جایگاه او بهشت جاودان است.

مَنْ عَلِمَ اَنَّ اللَّهَ یَرَاهُ، وَ یَسْمَعُ مَا یَقُولُ، وَ یَعْلَمُ مَا یَعْمَلُهُ مِنْ خَیْر اَوْ شَرّ، فَیَحْجُزُهُ ذَلِکَ عَنِ الْقَبِیحِ مِنَ الاَعْمَالِ، فَذَلِکَ الَّذِی خَافَ مَقَامَ رَبِّهِ، وَ نَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوَى

امام صادق (ع) فرموده، کسی که بداند خداوند او را می بیند آنچه را می گوید، می شنود و از اعمال خوب و بد وی آگاهی دارد و همین دانستن مانع او از کارهای زشت می شود، چنین شخصی از مقام پروردگار خود خوف دارد و نفس خویش را از هوی باز داشته.

موضوع : بداخلاقی و واکنش مناسب در برابر آن بود که بهترین واکنش مناسب صبر و بردباری بود که به روایاتش اشاره کردیم. اما واکنش مناسب به خوبی و بدی همسر،

همسران در طول زندگی رفتارهای مثبت و منفی دارند مهم چگونگی واکنش به این دو نوع رفتار است. واکنش مثبت و منطقی نقش بسیار مهمی در تحکیم مودت و پایداری زندگی و رضایت زناشوئی دارد.

الف- نیکی کردن به همسر- پرسش اساسی در این بحث، چگونگی واکنش به نیکی و احسان همسر است و پیش از آن پرسش دیگری دربارۀ تأثیر اصل احسان و نیکی به همسر در زندگی وجود دارد که باید در جواب گفت که براساس روایات اسلامی احسان و انعام یکی از مهمترین عوامل برانگیخته شدن محبت در وجود انسان است. این یک قاعده است که وقتی احسان به کسی می شود محبت در وجودش برانگیخته می شود.

رسول خدا (ص) می فرماید: جُبِلَتِ الْقُلُوبُ عَلَى حُبِّ مَنْ أَحْسَنَ إِلَيْهَا ، وَبُغْضِ مَنْ أَسَاءَ إِلَيْهَا

 قلب‌ها بر دوستی کسی که به آن محبت کند و دشمنی کسی که به آن بدی کند، سرشته است- یعنی احسان عامل برانگیختن محبت است.

علی (ع) می فرماید: سبب المحبه الاحسان دلیل محبت احسان و نیکی است.

پس یکی از عوامل مهم در تقویت مودت میان همسران، نیکی کردن است البته نباید احسان را با پاداش اشتباه گرفت زیرا پاداش و احسان دو تفاوت اساسی دارد. اول: در پاداش صحبت از نعمت آینده است و در احسان صحبت از خوبی گذشته و حال دوم: این که احسان ابتدایی و غیرمشروط به رفتار خاصی است اما پاداش مشروط به رفتار خاصی است که انتظار آن می رود. پس مراد از احسان به همسر نیکی ابتدایی و غیرمشروط است که موجب برانگیخته شدن محبت در طرف مقابل می گردد. حال مهم در اینجا، این است که باید به توانمندی احسان ابتدایی دست یافت که در خطبه آینده به راه رسیدن به این توانمندی می پردازیم.


 

خطبه دوم

عن ابی عبدالله علیه السلام: ارْجُ اللَّهَ رَجَاءً لا يُجَرِّئُكَ عَلَى مَعْصِيَتِهِ ، وَخَفِ اللَّهَ خَوْفًا لا يُؤَيِّسُكَ مِنْ رَحْمَتِهِ

می فرماید: به خدا امیدوار باش، آنچنان امیدی که تو را در گناه متبحّری و بی باک ننماید و از خدا بترس، آنچنان ترسی که تو را از رحمت او نا امید و مأیوس نسازد.

مسئله : نماز جمعه در شهر ما یک ساعت و نیم بعد از اذان ظهر اقامه می شود، آیا این نماز مجزی از نماز ظهر است یا این که اعادۀ آن لازم است.

جواب : وقت نماز جمعه از اول زوال خورشید شروع می شود و احوط آن است که از اوایل عرفی زوال در حدود یکی دو ساعت به تأخیر نیفتد.

 رساله اجوبه الاستفتائات

مناسبت های مهم هفته :

یکی از مناسبتهای هفته ارتحال ملکوتی مفسّر بزرگ قرآن مرحوم علامّه طباطبائی است که در 24 آبان سال 60 اتفاق افتاد. شخصیت علمی و عملی این بزرگ و میراث ارزشمند المیزان او در تفسیر قرآن بر کسی پوشیده نیست و هنوز هم این تفسیر جایگاه اصلی خودش را پیدا نکرده، آیندگان باید بیایند و قضاوت نمایند که این تفسیر چه جایگاهی دارد. بسیاری از شخصیتهای علمی امروز کسانی هستند که افتخار تلمز از محضر این مرد بزرگ را دارند

حشره الله مع القرآن

هم چنین روز کتاب و کتابخوانی را داریم که در این زمینه هم باید عرض کنم که کتاب و کتابخوانی در کشور ما فرهنگ نشده و مردم ما انس چندانی با کتاب ندارند. بفرموده مقام معظّم رهبری: « برای یک ملّت خسارتی بزرگ است که افراد آن با کتاب سروکار نداشته باشند. کتابخوانی و علم آموزی نه تنها یک وظیفۀ ملّی که یک واجب دینی است. باید جوری بشود که در سبد کالای مصرفی خانواده ها کتاب، یک مهم قابل قبولی پیدا کند و کتاب را بخرند برای خواندن.»

 

بیست و هفتم ماه صفر در تقویم رسمی کشور به نام روز وقف نامگذاری شده. همه باید برای این سنت حسنه که ظرفیت بزرگی برای رفع و حل مشکلات فرهنگی، اقتصادی دارد، تلاش کنند. وقف صدقه جاریه است که می تواند در خدمت نیازمندان قرار بگیرد. متولّیان هم باید تلاش کنند که نیّت واقفین عملی گردد. مسئولین امر وقف سعی کنند مردم را نسبت به موقوفات جدید و اولویتهای لازمه توجیه نمایند تا این صالحات و باقیات همیشه جریان داشته باشد.

مهم ترین حادثه سیاسی منطقه یکی استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان است و هم چنین حمله مشکی انصارالله یمن به فرودگاه ریاض و دستگیری شاهزادگان سعودی است. باید گفت استعفای حریری در حقیقت روخوانی از مشق سعودی هاست که مدعی هستند که ایران و حزب‌الله اداره لبنان را غیرممکن ساخته اند. البته پشت پردۀ این استعفا بر کسی پوشیده نیست، مسائلی مانند اعتراض به حاکمیت حزب الله در محیط سیاسی امنیتی لبنان. نمایش تأثیرگذاری سعودی در تحولات لبنان و ایران هراسی در دوران پساداعش و هماهنگی با آمریکا در جریان قانون کاتسا و مشروعیت بخشیدن به تحریم های جدید علیه حزب الله و دیگر اهداف شوم باعث به راه انداختن این سناریوی جدید گشته، ولی آنچه مسلّم است، این است که این طرح هم شکست خواهد خورد.     

اخبار
ارتباط با امام جمعه