سه شنبه 1396/7/4 - 29 : 14
مشخصات امام جمعه
سیدحسین محمود آبادی
سیدحسین محمود آبادی
برخوار
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/24
شیوه های حمایت عاطفی مومن / همانطور که دوست دارید فرزندتان برای تحصیل کم و کسری نداشته باشد، در حد توان به دیگران هم کمک کنید

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه های نمازجمعه دولت آباد اصفهان در تاریخ 24/6/96 توسط حجت الاسلام و المسلمین محمودآبادی

خطبه اول

·         توصیه خود و همه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی

·         حمایت عاطفی از مؤمن

     هر مؤمنی نسبت به مؤمن دیگر وظایفی دارد. یکی از آن وظایف حمایت عاطفی است.

روشهای حمایت عاطفی:

اول: شریک غم و شادی دیگران شدن

     شریک بودن در شادی و غم مؤمنین به نوعی حمایت عاطفی است. پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد بن عبدالله صلی الله علیه و آله با آن همه اشتغالات، دعوت مؤمنین را می پذیرفت و سر سفره آنان می نشست. معروف است که امام حسن مجتبی علیه السلام میفرماید مادرشان حضرت زهرا سلام الله علیها در دعا اول به دیگران دعا می کردند بعد به خانواده خود. امام حسن علیه السلام عرض کردند شما اول به دیگران دعا کردید، حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند « الجار ثم الدار. اول همسایه بعد اهل خانه » خوب این حمایت عاطفی است. حضرت رسول صلی الله علیه و آله فرمودند « من سرّ مؤمناً فقد سرّنی و من سرّنی فقد سرّ الله. هر کس مؤمنی را شاد کند مرا شاد کرده و هر کس مرا شاد کند خدا را شاد کرده است». خوب چقدر ثواب دارد؟

     امام صادق می فرماید « إِذَا بَعَثَ اللَّهُ الْمُؤْمِنَ مِنْ قَبْرِهِ خَرَجَ مَعَهُ مِثَالٌ یقْدُمُ أَمَامَهُ کلَّمَا رَأَى الْمُؤْمِنُ هَوْلًا مِنْ أَهْوَالِ یوْمِ الْقِیامَةِ قَالَ لَهُ الْمِثَالُ: لَا تَفْزَعْ وَ لَا تَحْزَنْ وَ أَبْشِرْ بِالسُّرُورِ وَ الْکرَامَةِ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ حَتَّى یقِفَ بَینَ یدَی اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَیحَاسِبُهُ حِسَاباً یسِیراً وَ یأْمُرُ بِهِ إِلَى الْجَنَّةِ وَ الْمِثَالُ أَمَامَهُ فَیقُولُ لَهُ الْمُؤْمِنُ: یرْحَمُک اللَّهُ نِعْمَ الْخَارِجُ خَرَجْتَ مَعِی مِنْ قَبْرِی وَ مَا زِلْتَ تُبَشِّرُنِی بِالسُّرُورِ وَ الْکرَامَةِ مِنَ اللَّهِ حَتَّى رَأَیتُ ذَلِک فَیقُولُ: مَنْ أَنْتَ؟ فَیقُولُ: أَنَا السُّرُورُ الَّذِی کنْتَ أَدْخَلْتَ عَلَى أَخِیک الْمُؤْمِنِ فِی الدُّنْیا خَلَقَنِی اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْهُ لِأُبَشِّرَک. وقتی خداوند، مؤمن را از قبرش [در روز قیامت] بر می‌انگیزاند، همراه او [شخص] مثالی خارج می‌شود که پیشاپیش وی حرکت می‌کند و هرگاه مؤمن هولی از اهوال قیامت را ببیند (و آ‌ن هول سبب هراس او ‌شود)، آن مثال به وی می‌گویدنگران و محزون مباش، تو را از جانب خداوند بشارت باد به کرامت و خوشحالی. تا اینکه در برابر خداوند جلیل ایستاده و حق‌تعالی از او حسابی آسان کشیده و او را به بهشت امر می‌کند؛ در حالی‌که [شخص] مثالی در جلو او [در حال حرکت] است. مؤمن به او می‌گوید: خداوند، تو را رحمت کند. چه خوب با من از قبرم خارج شدی و دائماً مرا به شادی و کرامت از ناحیه خداوند بشارت دادی تا اینکه آن را دیدم. پس مؤمن می‌گوید:‌ تو کیستی؟ آن مثال می‌گوید:‌ من همان شادی و سروری هستم که تو آن را بر قلب برادر مؤمنت در دنیا داخل کردی. خداوند جلیل مرا از آن سرور خلق کرده است تا تو را خوشحال کنم.»

دوم: تکریم برادر مؤمن

     پیامبر گرامی اسلام فرمودند : « من اکرم اخاه المسلم بکلمة یلطفه بها و فرج عنه کربته، لم یزل فی ظل الله الممدود، علیه الرحمة ما کان فی ذلک. کسی که برادر مسلمان خود را با کلمه ای مهرآمیز تکریم نماید و غم را از [دل] او بزداید، در سایه بلند [لطف] خدا می باشد و تا این صفت پسندیده در او باشد، همواره رحمت [الهی] بر او خواهد بود ». تکریم مؤمن هم از حمایتهای معنوی مؤمن است. سبک زندگی اسلامی اگر ترویج شود، هم در دنیا زندگی خوبی دارد هم در آخرت وضع خوبی خواهد داشت.

سوم: عیادت مؤمن

     امام صادق علیه السلام می فرماید « هر کس مریض شد برادران مؤمن خود را آگاه کند تا آنها به عیادت او بیایند و هم خودش و هم آنان از این عیادت بهره می برند. مریضی که دیگران را به بیماری خود آگاه کند خداوند ده حسنه به بیمار می دهد، ده گناه او را می بخشد و ده درجه او را بالا می برد.» البته عیادت مریض هم آداب و شرایطی دارد که باید رعایت شود.

چهارم: ارتباط غیر حضوری با مؤمن

     امام صادق علیه السلام فرمودند « اَلتَّواصُلٌ بَینَ الاِخوانِ فی الحَضَرِ التَّزاوُرُ، وَ التَّواصُلُ بینهم فِی السَّفرِ التکاتب. پیوند میان برادران دینی در وطن، دیدار و در سفر، نامه نگاری است. امروزه ارتباط غیر حضوری با پیامک و تماس تلفنی و فضای مجازی و نامه نگاری انجام می شود.

پنجم: ترک تقاضا از مؤمن

     امام صادق علیه السلام فرمودند « لاتسئلوا إخوانکم الحوائج فیمنعوکم فتغضبون فتکبرون. حاجتهای خود را از مؤمن نخواهید که باعث شود شما را محروم کنند، در نتیجه شما عصبانی شوید و کدورت پیدا کنید »

 

 

 

 

خطبه دوم

·         توصیه خود و همه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی

·         دست استکبار در تجزیه طلبی کردستان عراق

     دخالت مستقیم در کشورهای مسلمان از انهدام برجهای دوقلو آغاز شد. دشمنان با اینکه خودشان طراحی حادثه 11 سپتامبر شدند ولی این را بهانه ای کردند برای دخالت در امور داخلی کشورهای اسلامی. حضور در افغانستان، حضور در عراق، حضور در سوریه، مبارزه با جریان مقاومت و...

     نقش مقام معظم رهبری در پیروزی جریان مقاومت نقش محوری بود که سید حسن نصرالله هم در مصاحبه ای به آن اشاره کرد.

     حالا که دستشان از همه جا کوتاه شده، کردهای عراق را تحریک کرده اند که مستقل شوند. این توطئه جدیدی علیه کشورهای اسلامی است. البته مقامات ایران اقداماتی انجام داده اند. این اقدام دشمن نشان دهنده این است که دشمن خوی درندگی و گرگ صفتی خود را همیشه دارد.

·         24 ذی حجه روز نزول آیه تطهیر و آیه مباهله و آیه خاتم بخشی امیرالمؤمنین علیه السلام

     مسیحیان نجران بعد از نامه پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله به مدینه آمدند و با پیامبر مذاکره کردند ولی قانع نشدند و فرمایشات منطقی پیامبر را نپذیرفتند لذا قرار بر مباهله شد. یکی از علمای مسیحی وقتی که دید پیامبر به همراه حسنین و حضرت علی و حضرت زهرا علیهم السلام می آید از مباهله ترسید و دیگران را از این کار نهی کرد و عملا شکست را پذیرفتند.

     بحث خاتم بخشی امیرالمؤمنین نیز به این صورت بود که فقیری در مسجد وارد شد و تقاضای کمک از اول و دومی کرد. هیچکدام کمک نکردند و اشاره به شخصی کردند که در خال رکوع بود. فقیر سراغ آن شخص آمد و دید امیرالمؤمنین است و آقا امیرالمؤمنین علیه السلام هم در حال رکوع انگشتر خود را به فقیر هدیه داد. آیه مربوطه نازل شد و پیامبر گرامی اسلام فرمودند ببینید چه کسی در حال رکوع به فقیر کمک کرده و مسلمانان تکبیرگویان امیرالمؤمنین را مصداق آیه یافتند.

     شما ببینید بزرگانی مثل آیت الله جوادی آملی حفظه الله به اهمیت این روز اشاره کرده و میفرمایند این روز هم باید مثل عید غدیر جشن گرفته شود و همه شیعیان متذکر آن شوند. این ریشه های اعتقادی ما بر مبنای آیات قرآن است که انشاء الله روخانیون عزیز در ماه محرم به استحکام اعتقادات خواهند پرداخت. اگر ریشه های اعتقادی ما مستحکم شد دیگر کار صهیونیسم و استکبار اثری بر روی ما و نسل ما نخواهد داشت.

·         جشن نیکوکاری به همت کمیته امداد امام خمینی ره

     جمع آوری کمک های مردم در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید برای نیازمندان، اقدام خوبی است که هر ساله توسط نیروهای خدوم کمیته امداد امام خمینی ره انجام می گیرد. همانطور که شما سعی می کنید فرزندانتان چیزی کم و کسر نداشته باشند برای ورود به مدارس، به دیگران هم کمک کنید که فرزندان آنان از حداقل امکانات جهت تحصیل فرزندانشان برخوردار باشند.

     هم از کمیته امداد تشکر می کنیم هم از آموزش و پرورش که واقعا در این چند روز زحمت می کشند و جهت آرامش دانش آموزان و خانواده های آنها اقداماتی انجام میدهند. همچنین از هلال احمر که ایستگاه جمع آوری کمک برای مسلمانان مظلوم میانمار برپا کرده اند تشکر میکنیم و انشاءالله که با تأسی به امیرالمؤمنین علیه السلام که حتی در حال رکوع به فقرا کمک می کردند، ما هم در حد توان خود به نیازمندان کمک کنیم.

اخبار
ارتباط با امام جمعه