شنبه 1396/10/30 - 33 : 2
مشخصات امام جمعه
سیدحسین محمود آبادی
سیدحسین محمود آبادی
برخوار
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/12
13 آبان روز به خاک مالیدن بینی استکبار در این مرز و بوم است

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه های نمازجمعه دولت آباد در تاریخ 12-8-1396 توسط امام جمعه موقت حجت الاسلام و المسلمین محمدی

خطبه اوّل

·         توصیه و دعوت خود و همه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی

·         شرح روایت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم که فرمود: «الجَنّةُ لَها ثَمانِيَةُ أبوابٍ ··· فَمَن أرادَ الدُّخولَ في هذِهِ الأبوابِ الثَّمانِيَةِ فَلْيَتَمسَّكْ بأرْبَعِ خِصالٍ و هِيَ:الصَّدَقةُ ، و السَّخاءُ ، و حُسنُ الخُلقِ ، و كَفُّ الأذى عن عِبادِ اللّه. بهشت را اين هشت دروازه است ··· هر كه خواهد از اين هشت دروازه وارد شود بايد به چهار خصلت چنگ زند: صدقه دادن، بخشندگى، خوش خويى و نيازردن بندگان خد»

خطبه دوّم

·         توصیه و دعوت مجدّد خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی

·         دشمن شناسی و دشمن ستیزی – 13 آبان

      یکی از مصادیق تقوا دشمن شناسی و دشمن ستیزی است. هم دشمن درونی و هم دشمن بیرونی. قرآن کریم تأکید می کند که شیطان دشمن قسم خورده شماست « فبعزّتک لأغوینّهم اجمعین إلّا عبادک منهم المخلصین. به عزتتت قسم که همه آنها را گمراه می کنم مگر بندگان خالص شده ات را ».

     شیطان بیرونی همان استکباری است که در طول تاریخ در مقابل حقّ ایستاده است. تفاوت این شیطان درونی با آن شیطان بیرونی در چیست؟ اینجا نکتۀ ظریفی مقام معظّم رهبری دارند، میفرمایند: اگرچه امام فرمود آمریکا شیطان بزرگ است ولی امروز ما می بینیم که او شیطان اکبر است. تفاوت استکبارجهانی و آمریکا با ابلیس در این است که او دین افراد را هدف قرار می دهد و با اشخاس کار دارد، امّا شیطان اکبر که استکبار است هر زمان هم در طول تاریخ نمود داشته است چه نمرودش، چه فرعونش، و چه در صدر اسلام، کفّار و مشرکین و چه بعدش بنی امیّه و بنی عبّاس. اینها همه علاوه بر اغوا و فریب، جنایت هم می کنند بر علیه دین و اهل دین.

     روزملی مبارزه با استکبار جهانی از روزهای مهمّ تاریخ انقلاب اسلامی و کشور ماست. روز 13 آبان که سه حادثه مهم در آن اتفاق افتاد، یعنی تبعید حضرت امام به ترکیه، روز دانش آموز و همچنین تسخیر لانه جاسوسی آمریکا. 13 آبان روز به خاک مالیدن بینی استکبار در این مرز و بوم است. قرآن کریم برای تقابل با استکبار به ما چهار پیشنهاد می دهد. قرآن می فرماید: « ولن ترضی عنک الیهود و لا النصاری حتی تتبع ملّتهم. یهود و نصرانی ها هرگز از تو راضی نمیشوند تا اینکه از همه خواسته های آنها تبعیت کنی » یهود و نصارا امروز همان مسیحیت و یهودیّت صهیونیست است. اینها به کمتر از نابودی دین ما و به ذلّت وخفّت و خواری کشیدن ما راضی نیستند. باز توصیه دیگر قرآن این است که « يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا عَدُوِّي وَ عَدُوَّکُمْ أَوْلِياءَ. ای کسانی که ایمان آورده اید دشمن من و دشمن خودتان را دوست نگیرید » حالا بعضی ها در دشمن بودن آمریکا با ما شک دارند! دشمنی استکبار و آمریکا با خدا و اسلام  که دیگر شکّی در آن نیست. دستور دیگر قرآن این است که:« يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ جَاهِدِ الْكُفَّارَ وَالْمُنَافِقِينَ وَاغْلُظْ عَلَيْهِمْ ۚ وَمَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ ۖ وَبِئْسَ المصیر.ای پیامبربا کفار و منافقین مبارزه کن و سختگیری کن بر آنها و جایگاه آنها جهنم است و چه بد جایگاهی است » جلوی اینها بایست، کوتاه بیایی گستاخ می شوند. همین فرمایشی که مقام معظّم رهبری باز تکرار فرمودند، در مقابل امریکا باید ایستاد. اگر کوتاه بیائیم گستاخ می شود، طلبکارانه جلو می آید. فرمایشات مقام معظّم رهبری بمناسبت 13 آبان در جمع دانش آموزان و نسل آینده را عنایت بفرمایید، توصیه هایی که حضرت آقا به نسل نوجوان داشتند در مقام یک پدر خیر خواه به فرزندان خودشان نصیحت کردند که آینده این کشور به دست شماست. می توانید  کشور را به پیش ببرید. و توصیه های فراوانی داشتند از سر سوز دل. اینجا ما انتظار داریم، عزیزان در آموزش و پرورش در تربیت سیاسی بچّه های ما فرمایشات مقام معظّم رهبری را نهادینه کنند. این سخنان حکیمانه و ارزشمند را فرهنگیان انقلابی عزیز تبیین کنند برای بچّه های ما. چون این بچّه ها هستند که در  دهه های آینده باید کشور را در مقابل استکبار نگه دارند. باید بدانند تکلیفشان چیست. تشکّر هم می کنیم از حضور دانش آموزان عزیز که امروز در نماز جمعه حضور دارند. همیشه باید حضور داشته باشند چون یکی از خواستگاههای تربیتی دانش آموزان از نظر سیاسی و دینی همین نماز جمعه هاست.

     مقام معظّم رهبری در بخش دوم سخنان خود در مورد استکبار و آمریکا یک جمله ای فرمودند. فرمودند: آمریکاییها به دکتر مصدّق هم توجّهی نکردند و او را زیر پا گذاشتند. اینها در طول تاریخ نشان دادند که به هیچ کسی رحم نمی کنند. ایشان فرمودند که اینها یک نوکری می خواهند مثل محمّد رضا پهلوی. مشغول عیش و نوش خودش باشد و مملکت را دربست به دست آمریکاییها داده باشد. هیچ اظهار نظری در امر سیاست کشور نداشته باشد. تصمیم را آنها بگیرند. چرا امام ما را در 13 آبان  تبعید می کنند؟ چون امام به کاپیتولاسیون معترض می شود. به استعمار معترض می شود. آن سند ننگین 2030 که هنوز هم بعضی ها متأسّفانه چشم امید دارند برای اجرایی کردن آن در کشور، این همان کاپیتولاسیونی است که امام ما بخاطرش تبعید شد، این سند ننگین تر از آن است. چرا باید چهار سال بگذرد و بعد عدّه ای بفهمند نمی شود به امریکا اعتماد کرد؟ مگر مقا م عظمای ولایت همان روزهای اوّل نفرمودند: نمی شود  اعتماد کرد، من خوشبین نیستم. الآن که متوجّه شدید بیایید میدان. اقتصاد مقاومتی را زنده کنید، مجاهدانه تلاش کنید. مردم اگر می آیند فردا مرگ بر آمریکا می گویند مقام معظّم رهبری در 22 بهمن سال گذشته فرمودند این معنایش این نیست که مردم مشکلی ندارند. کی باید به فکر باشد؟ آن کسانی که اقتصاد مملکت، دیپلماسی کشور را مردم بهشان امانت سپردند. بیایند سر سفره اعتماد به خود، اعتنای به رهنمودهای حکیمانه مقام عضمای ولایت. مقام معظّم رهبری هم دیروز فرمودند اینها با رهبر و دولت و نهادهای نظام ما مشکلی ندارند اینها می گویند: ملّت ایران تروریست هستند. چرا بعضیها نمی خواهند این واقعیّت را درک کنند و القائاتی دارند که یا معیشت یا موشک؟ معیشت ما در گرو امنیت ماست، امنیت ما در گرو توانمندی دفاعی ماست. امام فرمود: اگر سپاه نبود کشور هم نبود. نیروهای مسلّح همه و همه در کنار هم هستند. این وحدت و اقتداری را که چند روزقبل از ارتش در اصفهان عملیاتی شد، اینها جدایی نیست. ساختار و سازمان دو تاست ولی همه و همه پاسدار انقلابند، نیروی محترم انتظامی که امنیّت مرزهای ما را بعهده دارد و همۀ کسانی که  زحمت می کشند. سپاه پرچمدار این حرکت است. همین امنیّتی هم که هست به برکت همان پاسداری است که به فرمایش مقام معظّم رهبری از همه چیزش می گذرد، بلند می شود اقصی نقاط دنیا برای دفاع از ملّتش، دفاع از دینش. می شود شهید حججی و یوسفیان و زارعها. سپاه این است. ولی چه کنیم که حرفهایی دارد بیرون می آید از حلقوم بعضی ها علیه سپاه. امیدواریم فهمیده باشند که آن روز چه گفتند، و امروز بایستند بر سر مواضع انقلابی در راستای دفاع ازاسلام و انقلاب و بازوان رهبری و نهادهای انقلابی. 

اخبار
ارتباط با امام جمعه