شنبه 1396/4/31 - 11 : 3
مشخصات امام جمعه
سیدحسین محمود آبادی
سیدحسین محمود آبادی
برخوار
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/23
پشتوانه سپاه قدس و جبهه مقاومت شخص مقام معظم رهبری است که مثل کوه استوار است / حجاب نماد ظاهری ایمان زنان است

خطبه های نمازجمعه دولت آباد در تاریخ 1396/4/23 توسط حجت الاسلام و المسلمین محمودآبادی

خطبه اول

·         توصیه به تقوای الهی

·         مسئله حجاب و آثار آن در قرآن

     خداوند متعال در آیه 59 سوره مبارکه احزاب می فرماید: « يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا » این آیه خطاب به پیامبر است که: ای پیامبر به همسران و دختران خودت و به زنان مؤمنین بگو " یُدنینَ علیهنَّ مِن جَلابیبهِنَّ " مقنعه های خودشان را بر روی خود بیاندازند. این برای شناخت آنها خیلی بهتر است. در نتیجه مورد آزار و اذیّت هم قرار نمی گیرند و خداوند بخشنده و مهربان است.

     البته بحث حجاب فقط منتهی به این آیه نیست، آیات و روایات دیگری هم در زمینه حجاب داریم. آثار حجاب طبق این آیه عبارتند از :

     1. نشانۀ ظاهری ایمان است. نشانه درونی ایمان خضوع قلبی است و نشانه ظاهری آن برای خانمها حفظ حجاب است. یعنی اگر یک خانمی حجاب را رعایت نکرد این نشانه ضعف ایمانش است. بعضی افراد می گویند خوب دل باید پاک باشد، اگر حجابمان را حفظ نمی کنیم ولی قلب ما پاک است. نه خیر. این شخص که اینطور می گوید ضعف ایمان دارد. قلبش آنقدرها که فکر می کند پاک و سالم نیست. اگر کسی ایمان به خدا داشته باشد، باور قلبی به خدا داشته باشد، باور به قیامت داشته باشد هم در درون خاضع است هم این ایمان در ظاهر تراوش می کند.

     2. مانع از آزار و اذیّت زنان است. آن خانمی که بدحجاب است، بد پوشش هست، بی حجاب هست، عملاً خودش را در معرض آزار و اذیّت قرار می دهد. شما اگر بررسی کنید آن تخلفاتی که صورت می گیرد، آن روابط نامشروعی که صورت می گیرد میبینید که در مورد بد حجابها و بی حجابها درصد بیشتری دارد. چرا؟ چون آن بد حجاب خودش و لو اینکه قصد سوئی نداشته باشد عملاً خودش را دارد در معرض آزار و اذیّت قرار می دهد. ببینید بی حجابی فقط تبعات اخروی و عذاب اٌخروی ندارد. بی حجابی در این دنیا هم باعث آذیّت و آزار خود زن می شود.

     3. موجب غفران و رحمت خداوند می شود. یعنی خانم محجبه مورد رحمت خاص و ویژۀ خداوند تبارک و تعالی قرار می گیرد. وقتی در آن گرما حجابش را حفظ می کند باید بداند که مشمول رحمت خداوند قرار گرفته است.

     4. موجب همردیف شدن با همسران و دختران پیامبر می شود. اینجا می فرماید: ای پیامبر به همسران خودت و به دختران خودت و زنهای مؤمنین بگو که حجابشان را حفظ بکنند. اینجا همسران و دختران پیامبر و خانمهای مؤمنین را هم ردیف قرار داده و این نشانه مقام والای این زنها است.

     5. موجب عنایت آقا امام زمان ارواحنا فداه می شود. یکی از اشخاصی که مشرّف شد خدمت آقا امام زمان ارواحنا فداه می گوید چون خیلی دوست داشتم و تلاش کردم که آقا را ملاقات کنم، به من خبر دادند بیا فلان جا. من رفتم و دیدم تشییع جنازه یک خانم بود و امام زمان ارواحنا فداه را هم ملاقات کردم. پرسیدم این خانم کیست؟ گفتند این خانم در زمانی که رضاخان حجاب را ممنوع کرده بود و کشف حجاب می کردند، برای حفظ حجاب هفت سال از منزل بیرون نیامده بود.

     حجاب یک مسئله شخصی نیست که بعضی بطور دلخواه انتخاب کنند بلکه بی حجابی به ایمان و اعتقادات یک جامعه ضربه می زند و خانواده ها را متزلزل می کند. رعایت نکردن حجاب در مهمانی ها و عروسی ها و مراسمات معمولا موجب اختلافات خانوادگی می شود چون هم مرد طبیعتا نسبت به عفت و حجاب همسر خود حساس است و هم زن نسبت به مرد خود حساس است. ولی وقتی زن و مرد خودشان را حفظ کنند هم در زندگی دنیا  آرامش بیشتری خواهند داشت و هم مستوجب عذاب آخرت نخواهند شد.

 

خطبه دوم

·         توصیه به تقوای الهی

·         آزادسازی موصل از دست تروریست های داعش

     بحمدالله مقاومت در برابر دشمن و استکبار نتیجه داد و موصل از دست تکفیریها آزاد شد. ابوبکر البغدادی سرکرده داعش هم به هلاکت رسید.

     نکته اول اینکه این پیروزی نشان داد توکل به خدا و وحدت آحاد جامعه نتیجه اش شکست دشمن است. مبارزه با داعش در واقع مبارزه با استکبار جهانی بود. داعش را آمریکا و اسرائیل و عربستان و کشورهای مرتجع منطقه بوجود آوردند. از بین زندانیان افرادی را انتخاب کردند آموزش دادند و حمایت کردند و آنها را مانند یک بچه گرگ آموزش دیده آلت دست خود کردند. برنامه دشمنان برای اسلام این بود که داعش را مثل موریانه به جان اسلام بیاندازند تا اسلام از درون خراب شود. دنیای اسلام سرگرم مسلمان کشی شود و نیروها و انرژی اسلام تضعیف شود و منابعشان هم به غارت برده شود. خوب جریان مقاومت با محوریت مقام معظم رهبری در مقابل آنها ایستاد و اکنون نتیجه آن قابل مشاهده است و افتخاری است برای دنیای اسلام. این اقتدار ایران و نفوذ ایران نتیجه توکل بر خدا و وحدت مردم و اقدام بجای نظام اسلامی بود.

     نکته دوم قدرت مدیریت تحولات منطقه است که روزی کشورهای استکباری مانند آمریکا و انگلیس تصمیم می گرفتند ایران و عربستان و عراق و یمن چه سرنوشتی داشته باشند، ولی اکنون ایران در مقابل همه برنامه های آنها می ایستد. به قول خودشان می خواستند در مدت سه هفته یمن شکست دهند. بعد از سه سال نه می توانند رها کنند چون پذیرفتن شکست است و نه پیروز شده اند. در آینده هم مشکلات فراوانی دارند. اکنون ایران قدرت مدیریت تحولات منطقه را دارد. این ادعای قدرت توهم نیست بلکه واقعیت است. حتی روسیه هم در بحث سوریه داشت کوتاه می آمد ولی سردار سلیمانی یک ملاقات با پوتین انجام داد و روسیه را بیدار کرد. پشتوانه سردار سلیمانی و سپاه قدس شخص مقام معظم رهبری است که مانند کوه استوار است.

 

 

     اکنون دو جریان در کشور وجود دارد. جریان مقاومت که در رأس آنها مقام معظم رهبری است و سپاه و نیروهای انقلابی حامی این جریان هستند. جریان دوم یک جریان سست ایمان است که معتقد است آمریکا کدخدا است و باید با او رابطه برقرار کرد تا مشکلاتمان حل شود. جریانی که بر طبق مبانی قرآن و روایات هم قدرت برای ایران و هم برای جهان تشیّع ایجاد کرد جریان مقاومت بود. در جریان دوم عده ای سطحی نگر و سست ایمان هستند که متأسفانه در رأس هم هستند و باید مواظب آنان بود.

·         تشکر از برگزاری برنامه های پیرامون هفته حجاب و عفاف

     الحمدلله برنامه های خوبی در هفته عفاف و حجاب در سطح شهرستان برخوار انجام شد که از سپاه و بسیج و خانواده های شهدا و نیروی انتظامی و روحانیون و خواهران ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان تشکر می کنم. با کمال تأسّف بعضی از مسئولین در این برنامه ها شرکت نکرده اند و جای گله دارد.

·         معرفی دارالمهدی شهرستان برخوار

    بحمدالله دارالمهدی شهرستان برخوار فعال شده و حدود 9 ماه است که فعالیتش را آغاز کرده و برنامه های بسیار خوبی داشته که مورد استفاده مردم عزیز واقع شده. دارالمهدی کارش این است که امام زمان ارواحنا فداه را به اقشار مختلف مردم معرفی کند. از این برنامه ها استقبال کنید و کمکهای مالی هم اگر می توانید داشته باشید. اگر واقعا امام زمان را بشناسیم و آثار و برکات امام زمان را توجه داشته باشیم، خیلی از مشکلات جامعه برطرف می شود.

·         صرفه جویی در مصرف آب دیگر مصارف

     همانطور که مستحضرید با کمبود آب مواجه هستیم. علت اصلی آن هم کاهش نزولات آسمانی و مصرف بی رویه است. همه باید همکاری کنیم. هم مسئولین برنامه ریزی صحیح داشته باشند و هم آحاد جامعه باید درست مصرف کنند. یکی از علتهای کاهش نزولات آسمانی گناه است.همانطور که تقوا باعث برکت است، گناه هم مانع برکت است. باید حواسمان باشد گناه نکنیم و توبه و انابه داشته باشیم و از خدا بخواهیم که برکاتش را نازل کند.

     در مصارف خانگی و کشاورزی و دیگر مصارف نیز باید دقت کنیم و اسراف نکنیم. بیشتر هدررفت آب در بخش کشاورزی است. روشهای آبیاری نوین و علمی باید جایگزین شود. تا وقتی صرفه جویی نکنیم مشکلات هم هست.     

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه